Hirdetés

2024. április 24., szerda

Gyorskeresés

Hozzászólások

(#1) csabi112


csabi112
Modder

Örülök az írásodnak! Egyébként jól, egyszerűen megoldottad a kis elosztópanelt. :C
Én is 3db pwm-es ventit szeretnék működtetni egy alaplapi aljzatról. Akkor csak egyszerűen kössem egybe a kék szálakat, hogy mind a 3 venti azonos fordulaton menjen? A 12V-ot én is molexről küldeném rájuk.

nem vagyok én sem elektronikában túl járatos :DDD

[ Szerkesztve ]

“Kreativitás = 10% tehetség és 90% elszántság.”

(#2) namivanmar válasza csabi112 (#1) üzenetére


namivanmar
csendes tag

a lényeg, hogy mindegyik ventilátor kapjon tápot (első két láb: föld, 12V, általában fekete és sárga),
az első, azaz fordulatszám visszaigazoló jelét adó ventilátorod 3., azaz (általában) zöld kábele menjen az alaplapra,
és az alaplapról vissza a 4., (általában) kék szál jusson el mindhárom ventilátorhoz. ez állítja be a fordulatot rajtuk

Az én rajzomat gyorsan átfaragva így néz ki:[link]
(az aljzatokról balra írtam hogy melyik mit csinál)

3 ventinek el kéne mennie egy alaplapi aljzatról is, sőt többnek is ha jó a cucc, tehát ha nem akarsz bajlódni, egy megfelelő Y elosztót is használhatsz, csak ki kell iktatni belőle a 3. szálat, mert ha több ventilátorról kapja egyszerre az alaplap a fordulatszám jelét kicsit megzavarodhat. Ha van olyan Y elosztó kábeled amire 3-at rá tudsz kötni, akkor elvileg elég a 2. és 3. ventilátor aljzatból kiiktatni a 3, azaz "zöld" szálat.
De ha ilyet alkalmazol előbb nézd meg, hogy mit tud az alaplapi PWM aljzat, és mekkora áramot vesz fel a 3 venti egyszerre.

örülök ha hasznosítani tudod, sok sikert!

[ Szerkesztve ]

(#3) namivanmar válasza csabi112 (#1) üzenetére


namivanmar
csendes tag

itt egy másik, egyszerűbb rajz számodra: [link]
a tegnap esti rajzom először hibás szöveggel volt, remélem még nem nézted meg :) (már javítottam)

[ Szerkesztve ]

(#4) creation válasza namivanmar (#2) üzenetére


creation
senior tag

Első két láb fekete és piros (fekete GND, piros +12V), aztán sárga (RPM) és végül kék (PWM)

Avagy:

Néhány ventilátornál elképzelhető (főleg server és barebone berkekben) eltérő színjelölés a ventilátor ereit tekintve, de alapvetően ez a szabvány... Szerintem.

Nem is értem, hogy hogyan jött ki a fekete sárga zöld kék színjelölés, amikor ha visszagondol az ember a kezdetek kezdetén és a tápokban a mai napig is a fekete piros összetétel a gnd +12V felállás, aztán az első visszajelzéssel ellátott ventilátoroknál a sárga lett az RPM szál... Hogy lettek PWM-es ventik, lett a kék szál a pwm-nek... De miért kellett a mezei usert fekete sárga zöld kék renddel megkeverni, számomra nem világos.

Továbbá annó is lehetett szabályozni a ventilátorok fordulatát 3 ágon is, csak úgy a 12V lett tologatva lefelé, hogy lassabban forogjon. Abit lapok ezt nagyon szépen és jól szabályozhatóan, akár kikapcsolás szintjéig is tudták.

Én ha mód van rá inkább a sorrendet tartanám fontosabbnak amúgy mint a színeket, de tény, hogy kereskedelmi forgalomban kapható ventlátorok jelentősebb százalékán a kábel színezése a fekete piros sárga kék vonalat követi.

[ Szerkesztve ]

"Mert Ő küld 100 csodát, csak Benne Bízz!"

(#5) creation


creation
senior tag

De azt hiszem megértettem, hogyan lett a fekete sárga... Jujj, de ez csak a nyák bekötésére vonatkozik... :W :R

Elnézést kérek a szerzőtől.

Valóban igaza van... A fekete sárga a táp ATX szabványa szerinti fekete sárga, esetében GND 12V vonalat követi és mivel a sárga szín már hasznosított, így az RPM nem lehet szintén sárga, tehát zöld, majd kék (PWM)...

Én a másik szemszögből, a ventilátor szemszögéből szemléltem a témát.

Elnézést érte.

Bár a szabvány szerintem így már érthetően megosztható.

Ha az aljzatot tekintjük (amiről a téma szólt), akkor fekete sárga zöld kék (GND-+12V-RPM-PWM), ha a dugót tekintjük akkor fekete piros sárga kék (GND-+12V-RPM-PWM) a színjelölés...

Mea Culpa :R

"Mert Ő küld 100 csodát, csak Benne Bízz!"

(#6) creation


creation
senior tag

Nézegettem a nyákodat és a tervedet, de sehol sem látom a fordulatszabályzáshoz szükséges header kialakítást (PWM header és a fordulatszám ellenőrzéshez szükséges RPM header-t). Illetve ha a jelenlegi kialakítást vesszük alapul, akkor két ventid maxon forog, kettőd pedig jumperrel kapcsol(ható)t. Valamint pont a kikapcsolt ventijeid fordulatszáma az ami egyesével kivezethető és a PWM szabályzás jelenleg egyesített, de elég faramuci módon...

Nem lett volna jobb egy ilyen rajz:

Bocs a mórickáért...

A PWM részre akár egy kis OMRON is jó a jumper helyett :)

[ Szerkesztve ]

"Mert Ő küld 100 csodát, csak Benne Bízz!"

(#7) namivanmar válasza creation (#6) üzenetére


namivanmar
csendes tag

üdv. lehet valamit nem írtam le teljesen egyértelmüen.
szerintem az zavart meg, hogy az alaplapra visszamenő headeren is átmegy a tápolás. valójában ott lehetne 2 tűs aljzat is, de ezt le is írtam valahol zárójelben. Erre szimplán tervezés után gondoltam csak és nem akartam már átrajzolni a dolgokat, és az elkészült panelem is máshogy nézett volna ki a rajzokhoz képest. Valószínű ezt jobban ki kéne hangsúlyoznom.
úgy valami hasonlóan nézne ki:

így néz ki a félig bekötött panelem:

az elkészített panelen a legfelső 2 tűs a táp
az alatta lévő sorban a PWM+RPM jelölés a két oda-vissza térő jel és szabályzás az alaplapra. ezek "alatt" átmegy a táp de valójában csak 2 szál van bekötve a csatlakozóra.

az alatta lévő sor az 1. ventilátor, aminek a fordulatszámát küldöm a lapra
alatta a 2 tűs a kapcsolónak van, ami megszakítja a 12V-ot
aztán alatta a 2. 3. ventilátorok sora. Ezekről kapcsolom le a 12V-ot.

A színezés szabványa megint fura dolog. PC tápkábeleknél általában a sárga a 12V, a piros 5V, fekete a föld.

Ventilátoroknál eddig szinte mindig zöld és kék volt a másik két szál amivel találkoztam. A vízpumpámnak is van fordulatszám mutatója, és abból is a 3. tűre kötve jön ki 1 db zöld kábel.
Persze találkoztam már teljesen más színekkel is, de szerintem ez a leggyakoribb.
Nagyon régi dolgokban nem matattam még, hogy ismerjem azokban a szín jelölést. Sajnos a szabványok is csak félig szabványok.

[ Szerkesztve ]

(#8) creation válasza namivanmar (#7) üzenetére


creation
senior tag

Így már érthető, végülis közel azonos a két rajz, csak ha valaki a te mintádra csinálja meg, akkor nem biztos hogy lesőre világos lesz neki, ahogy nekem se volt az.

"Mert Ő küld 100 csodát, csak Benne Bízz!"

(#9) namivanmar válasza creation (#8) üzenetére


namivanmar
csendes tag

átírtam a cikkben is, remélem nem okoztam még bajt senkinek.
ez a hátránya annak, ha valaki a saját művéről ír, nem oktató anyagot készít.

(#10) creation válasza namivanmar (#9) üzenetére


creation
senior tag

Ne is mondd, de addig jó, míg lektorálják, mert akkor tudod, hogy a végeredmény tényleg mindenkinek építő jelleggel bír :R

"Mert Ő küld 100 csodát, csak Benne Bízz!"

(#11) namivanmar válasza creation (#10) üzenetére


namivanmar
csendes tag

Csinálhatnék teljes tutorial jellegő cikket is (ez nem annak készült), abból kiirtanám a kitárgyalt zavaró tényezőt is.
de ahhoz újra kéne gyártanom a dolgokat és dokumentálnám a panelkészítést is.
viszont mindenkinek más mennyiségű és elrendezésű ventilátor van a gépében. Olyan opció meg nincs ami mindenre jó és kicsi is.
Ha többen jeleznék hogy X számú ventire csináljak egyet, akkor persze elkészíteném.

[ Szerkesztve ]

(#12) creation válasza namivanmar (#11) üzenetére


creation
senior tag

Szerintem bőven elég a tény, hogy hajlandó vagy a cikket módosítani a meglátások szerint és hogy itt a cikked fórumában elérhető vagy.
Ez az alapja mindennek, én úgy gondolom. Akinek meg privátban kellesz, az úgy sem fog békében hagyni.

Örülök, hogy nem támadásnak vetted a meglátásaimat, már ez is ritkaságszámba megy manapság. :R

"Mert Ő küld 100 csodát, csak Benne Bízz!"

(#13) namivanmar válasza creation (#12) üzenetére


namivanmar
csendes tag

teljesen jogos volt az észrevételed, nem is értem az ezer átnézés közben miért nem tűnt fel hogy ez megzavarhatja a népet.
Sajnos manapság szeret mindenki megsértődni mindenen, a másik fele meg kötekedni. Én igyekszem józan maradni. Ami zavar vagy idegesít azt elkerülöm. Hogy ezt milliók miért nem tudják megtenni...
Bárkinek állok segítségére, amiben tudok, 1-2 napon belül általában válaszolok.

[ Szerkesztve ]

Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.