Hirdetés

2024. április 27., szombat

Gyorskeresés

Hozzászólások

(#51) t72killer válasza Penty (#50) üzenetére


t72killer
titán
LOGOUT blog

Köszi nekedis:R

#47: erről a linux vs SSD problémáról rémlik valami, asszem a samsung házatájáról. Mintha mókolni kéne vele, hogy rendesen működjön a TRIM.

Mindig meglep milyen sokan hiszik el, hogy van ingyen ebéd.

(#52) Out


Out
addikt

Fura volt olvasni ezt a kis irományt. Mint írod már régóta Windows-t használsz és ennek ellenére ilyen könnyedén kihajítod ezt a rendszert ahelyett, hogy beállítanád megfelelően. Kicsit olyan ez nekem, mintha valaki rábeszélt volna arra, hogy használj Ubuntut, mert az ingyen van és milyen jó, azt be sem kell állítani, mert tudja magától, hogy neked mire van szükséged.
Sokan örömködnek a topikban, hogy milyen jó, hogy Te is Ubuntus lettél, viszont 1 hónap múlva azért majd írd meg a véleményed róla újra. Köszi! :)

Commodore Plus/4 --- Személyi számítógép beépített profi szoftverrel

(#53) spammer válasza Out (#52) üzenetére


spammer
veterán

Én pl. ~20 évnyi Windows után váltottam, és ha rajtam múlik, soha többé Windows. Pedig az is be volt állítva, tudtam használni normálisan, nem voltak vírusaim stb., de a linux kb. 100x kényelmesebb és okosabb. :) Arról nem is beszélve, hogy változatosabb, sokkal több a lehetőség, minden szempontból.

[ Szerkesztve ]

„A feketébe öltözött ember a sivatagon át menekült, a harcos pedig követte."

(#54) t72killer válasza Out (#52) üzenetére


t72killer
titán
LOGOUT blog

"könnyedén kihajítod ezt a rendszert ahelyett, hogy beállítanád megfelelően." - Ez egész eddig, amíg a M$ "frissítés" címszó alatt hibajavításokat küldött, működött is. Mióta párhavonta ráereszt a userre egy adagnyi új "feature"-t, aminek 90%-a teljesen haszontalan - horribile dictu csak az adatgyűjtést fokozzák/megkerülik az eddig kitalált blokkolási technikákat, azóta megértem, hogy elpártolnak tőle az emberek. A másik oldalról meg kérdés a kínálat, a modern linuxokkal nem kell már napokig szenvedni, hogy driverezz egy wifi vagy wwan kártyát, tunert, stb.

Mindig meglep milyen sokan hiszik el, hogy van ingyen ebéd.

(#55) 0.44 válasza spammer (#53) üzenetére


0.44
tag

"100x kényelmesebb és okosabb." Ezzel azert vitatkoznek..

(#54) t72killer: A linuxokkal mind a mai napig szopas van, ha 1 even beluli gepre akarod telepiteni, arrol nem is beszelek ha uj laptopod van, vagy ne adj isten AMD-s a geped (HD6480G mikori is? A mai napig nincs driver hozza, csak egy ossze takolt szemet). A linux most tart ott, ahol az Xp tartott 10 eve, csak csilivilibb, bar azt elismerem, hogy millioszor, milliardszor jobb a helyzet, mint ami 3 eve volt.

[ Szerkesztve ]

(#56) lev258 válasza 0.44 (#55) üzenetére


lev258
veterán

Bár értem, honnan jönnek a gondolatok, de a tényszerűséghez illene kicsit naprakészebbnek lenned.
Mindenesetre itt ne folytassuk/kezdjük a vitát.
Természetesen nem baj, ha jönnek ellenvélemények is a témához.

[ Szerkesztve ]

Ubuntu MATE 20.04, hobbi cayenne termesztő

(#57) 0.44 válasza lev258 (#56) üzenetére


0.44
tag

Ket napja telepitettem mint 17.3-at. Ez eleg naprakesz?

(#58) lev258 válasza 0.44 (#57) üzenetére


lev258
veterán

És mi volt a baj? A nyílt driver már szépen kezeli a HD 6000-es szériát.

Ubuntu MATE 20.04, hobbi cayenne termesztő

(#59) 0.44 válasza lev258 (#58) üzenetére


0.44
tag

Nem kezeli, hibernalasbol nem kepes elindulni a notebook, pontosabban elindul, csak egy fekete kepernyo fogad (utana olvastam, eleg sok 6xxx szerias panaszkodik miatta), illetve 720p-s videoknal (most online videokra gondolok), amikor kiteszed full kepernyore oket, beakad az egesz olyan 2mp-re, ami eleg irritalo. Ez a hiba mondjuk csak debian/ubuntu vonalon van meg, arch-on allitolag nincs ilyen akadas, viszont a fekete kepernyo ott is jelen van. Plusz nem is igazan hasznalja a rendszer a dual vga-t (sumo megy seymour nem igazan), pedig latja.

[ Szerkesztve ]

(#60) t72killer válasza 0.44 (#59) üzenetére


t72killer
titán
LOGOUT blog

Felébredési probléma windows+nvidia alatt is előfordul, még quadro karival is:(

A médialejátszás, dual-graphics kezelése érdekelne még, mennyire haladt előre. Pl van-e már nyílt szoftver framepacked 3D Bluray tartalom lejátszására?

[ Szerkesztve ]

Mindig meglep milyen sokan hiszik el, hogy van ingyen ebéd.

(#61) Out válasza spammer (#53) üzenetére


Out
addikt

Nálam ez pont fordítva volt, én amikor megkaptam az első gépemet a '90-es évek végén akkor kezdtem el linux-ozni, mert sok helyről hallottam, hogy milyen jó. Akkor igazuk volt az embereknek, mert a Windows 98-tól valóban jobb volt, habár meg kellett szenvedni a meghajtóprogramokkal és a beállítással, de utána problémamentesen működött. Majd jött a Windows 7, ami arra késztetett, hogy a linux-ot kukázzam, mert nem fejlődött már sehová, csak szebb lett és erőforrás igényesebb. (A munkahelyen természetesen a linux-ot használtam, de otthon már áttértem a Windows-ra). Azóta sem érzem azt, hogy nekem a Windows nem megfelelő operációs rendszer lenne és inkább térjek vissza linux-ra, amivel semmi pluszt nem fogok kapni.

t72killer: Az hogy Windows 10 alatt automatikusan települnek a frissítések, az egy szükséges rossz, de emiatt a rendszert nem mondanám rossznak, pedig sokan emiatt hagyják ott a Windowst.

Commodore Plus/4 --- Személyi számítógép beépített profi szoftverrel

(#62) lev258 válasza 0.44 (#59) üzenetére


lev258
veterán

A hibernálással/felfüggesztéssel valóban vannak gondok egyes videókártyáknál, főleg (nem kizárólag) a zárt driverrel kapcsolatosan. A nyílt driverhez a hardveres gyorsítás nem települ alapból, de bármikor feltehető.

[ Szerkesztve ]

Ubuntu MATE 20.04, hobbi cayenne termesztő

(#63) t72killer válasza Out (#61) üzenetére


t72killer
titán
LOGOUT blog

Az automata frissítés önmagában nem gond, nagyobb baj a driverek erőszakos nyomatása (macerásan állítólag kikapcsolható), és önmagában a filozófia, hogy a renszer alapból a készitőjét szolgálja, ahhoz, hogy ne küldje a felhasználó bugyiméretétől kezdve a hangmintáján át ap00rnhub-kedvenceiig mindent a mobilnet terhére, tonnányi beállításon kell az embernek átrágnia magát. Ráadásul kéretlenül jönnek új fícsörök, mint a változó, reklámozó záróképernyő - természetesen adatforgalommal és természetesen akkor aktiválódik először, amikor az ember felső-ugandában 20€/MB-os adatroamingos kapcsolattal próbál mailt olvasni.

Ez azért sokat változott a 7-es óta.

[ Szerkesztve ]

Mindig meglep milyen sokan hiszik el, hogy van ingyen ebéd.

(#64) Out válasza t72killer (#63) üzenetére


Out
addikt

Van egy kapcsoló a Wi-Fi beállításnál, hogy ha adatkapcsolatot használsz (vagy mobilnetet), akkor ne töltsön le semmilyen frissítést. Kipróbáltam és működik. Nyilván ez csak példa volt részedről, hogy laptopon illetve hordozható eszközökön előjöhetnek nem várt problémák és kényelmetlenségek, amik a régebbi verziókban nem voltak benne.
Sajnos változnak a beállítások és sokszor máshol van minden mint ahogy megszoktuk, új rendszer, új dolgok, amik vagy jók vagy rosszak (mostanában egyre több embernek csak rosszak), akiket nem érint a dolog, azok meg nem értik, hogy mi a baj a Windows 10-el :)

Commodore Plus/4 --- Személyi számítógép beépített profi szoftverrel

(#65) Dave™ válasza Out (#52) üzenetére


Dave™
nagyúr

Senki sem beszélt rá semmire, csak ha már undorom volt ahányszor megláttam a Windows 10-et, mivel külsőre is inkonzisztens és ocsmány, másrészt állandóan szarakodás van valamivel. Mit állítsak be megfelelően azon, hogy bejelentkezés után másodpercekig homokórázik a fenti laptopon? Vagy hogy a mappa megjelenítése is hosszú másodpercekig tart. Nem mindegyiké, csak a letöltésé, és az sem mindig, de ezzel nem tudsz mit kezdeni. Ahogyan a gusztustalan felületével sem, meg a kis tálcaikonokkal sem, meg a DPI skálázás minőségével sem. Ezek rendszerszintű problémák, és sajnos nem a jó irányba halad. Ubuntun meg minden kényelmes és kézreáll kapásból, mindezt úgy, hogy hosszabb távon sosem használtam, élesben főleg. Most ez fut 3 eszközömön is, most már több mint egy hónapja, tehát beszámolhatok a tapasztalataimról. Egyszerűen, pár mozdulattal tudok témát cserélni, ikonokat módosítani, és nem kell bámulnom azokat a nevetséges 2.5D-s ikonokat Windows 10 alatt (lomtár, sajátgép pl. de a többi se szebb). A Windows 10 maga az inkonzisztencia, és nem igazán tudsz ezzel mit csinálni, mert mókolással le tudsz cserélni benne dolgokat, de sokkal többet dolgozol vele és nem lesz ilyen egységes a végeredmény. Ezen kívül sokkal logikusabb benne egy csomó minden (számomra legalábbis), a legtöbb alapfunkcióhoz nem is kell külön szoftvert telepítgetnem mint Windows alatt, és még sorolhatnám. Tényleg csak azt sajnálom, hogy nem hamarabb váltottam.

0.44: azért ne vicceljünk már, hogy ott tart ahol az XP, az egy végtelenül egyszerű és primitív OS, főleg mai szemmel. Nem kell AMD kártyás gépet választani és sokkal jobb a helyzet, ez mai napig aranyszabály linux fronton. Amihez nincs a gyártónak érdemi támogatása, az mitől lenne jó? Az intelnek van, működik is szépen. Meg az nvidia is többnyire ahogyan hallom. Játszani továbbra sem a megfelelő platform gondolom, de eddig nem is erről volt szó.

[ Szerkesztve ]

(#66) t72killer válasza Out (#64) üzenetére


t72killer
titán
LOGOUT blog

Igen, "nagyjából" működik. Nejem, aki kb r=1.5 user nem panaszkodik semmire, nálam "poweruserként" volt már, hogy csontrafagyott a rendszer (mertem rajta Operát és mpc-hc-t egyszerre futtatni) - na ilyet se láttam korai XP óta, hogy egy mezei alkalmazás totál lefagyassza a gépet, ill a fentebb említett reklámozós változás (spotlight) pont egy egyiptomi búvártúra/mobilnetezős időszak elején jött be. Lehet, hogy az indulás éjszakáján még utsó pillanatban felrakott frissítésekkel, de a lehető legrosszabbkor. Új feature a user szivatására, gratulálok...

A hozzáállásukat ez jól tükrözi: "Arról is heves vita alakult ki, hogy a Spotlight kikapcsolásával megjelenő fun facts, tips and more kapcsoló szintén reklámlehetőséget ad a vállalatnak, vagy esetleg hasznos funkciót takar. " - mégis, milyen már, hogy kikapcsolok valamit, erre más formában visszakapcsolják?

Korábbi windowsok használata: volt egy win7-em, kéretlenül (ha az álcázott "frissítés" telepítése beletartozik ebbe) nekiállt tölteni a win10-et. Leállítottam, erre folyton nyavajgott, üssekő alapon frissítettem, most nem mind1, hogy a legatyásított win7 alatt szívok, vagy a modernebb - esetleg több figyelmet kapó win10 alatt?

[ Szerkesztve ]

Mindig meglep milyen sokan hiszik el, hogy van ingyen ebéd.

(#67) Out válasza Dave™ (#65) üzenetére


Out
addikt

Értem és örülök annak, hogy magadtól jutottál erre a döntésre és nem más befolyásolása miatt. Egyébként nem könnyű meghozni egy olyan döntést, amivel egy jól megszokott rendszert (még ha már utáltad is) cserélsz le egy másikra, viszont tényleg nagyon jó, hogy neked ez a váltás pozitívan ment végbe és nem csalódás lett a vége :)

Commodore Plus/4 --- Személyi számítógép beépített profi szoftverrel

(#68) Dave™ válasza Out (#67) üzenetére


Dave™
nagyúr

Megszoktam, de ez nem jelenti azt, hogy nehéz lenne áttérni másra, egyébként is szeretek új dolgokat tanulni, meg szeretem az innovációt. Ha megnézzük a Windows 15 éves innovációját (XP-től 10-ig) akkor azért olyan fantasztikusan sok/nagy dologról nem tudok beszámolni. A Vista-val jött az UAC és a fiókvédelem, meg új drivermodell, a 7-tel az új tálca (ez egyébként az egyik legnagyobb vívmánya szerintem a Windows-evolúciónak felhasználói élmény szempontjából), meg az ablakigazítások (snap), a 8-cal a csempék meg a metro alkalmazások (aminek tableten kívül nem sok értelme van, de ott a kínálat nagyon szolid), illetve az online szinkronizáció ami jó dolog, aztán a 10-zel jött a másik nagy újítás, ami jó lehetne, az univerzális platform meg a Continuum. Na most ez utóbbi kettő még teljesen gyerekcipőben jár, a felhasználói felület össze-vissza változott, többnyire nem előnyére, meg bekerültek a csodás integrált szolgáltatások mint Cortana, ami ugye nálunk nincs is és nagy eséllyel nem is lesz. 15 év alatt.

(#69) Apollyon


Apollyon
Korrektor

Bár ubuntut sosem használtam, dettó ugyanígy offoltam én is az ms cuccokat még a win7-es időkben. Egy jobb disztró kipróbálása után az az érzése az embernek, hogy "jah, ezt így is lehet?". Egyúttal megszűnik egy csomó (az összes) nyűg, a windowst már az ellenségeimnek sem kívánom.

#1) Respect the privacy of others. #2) Think before you type. #3) With great power comes great responsibility.

(#70) Syl válasza lev258 (#58) üzenetére


Syl
nagyúr

>És mi volt a baj?

A szokásos:
- Ha egy hardver nem megy Windows alatt, akkor a hardver gyártója a hibás.
- Ha egy hardver nem megy Linux alatt, akkor a Linux a hibás.
:U

Never let your sense of morals prevent you from doing what's right.

(#71) 0.44 válasza Syl (#70) üzenetére


0.44
tag

Windows alatt konkretan nincs olyan, hogy nem megy a hardver ez a helyzet. Talalni fogsz olyan windows verziot, amihez meg 20 evvel ezelotti noname cuccnak is van drivere (meg ha SP2-es Xp is), mert ha letezik a hardver akkor van drivere is (nem vizbontashoz szukseges eszkozokrol beszelunk most, hanem hetkoznapi dolgokrol). Ez az ami nincs es nem is nagyon lesz linuxon az 1% miatt.

Szorakozni jo, meg specifikus dolgokat elvegezni, meg oromkodni ha lesz +1 linux felhasznalo, amivel mar majdnem van 1000 az orszagban, de ennyi.

Ui: Igen hasznaltam linuxot, igen telepitettem par napja 17.3-at, igen utalom a windowst de a linuxot meg jobban, mert egyszeruen a mai napig keptelen a sajat csapdajabol kilepni.

[ Szerkesztve ]

(#72) Syl válasza 0.44 (#71) üzenetére


Syl
nagyúr

Írásod pontosan engem igazol. Azért mert linuxra nincs valaminek drivere, te a linuxot hibáztatod.
Miért nem a hardver gyártóját köpködöd?

>Windows alatt konkretan nincs olyan, hogy nem megy a hardver ez a helyzet.

Ja. Pont ezért használom én az irodában Windows 7-en a virtuális gépet benne XP-vel, hogy tudjak szkennelni. Mert a redvás Canon nem írt hozzá csak XP drivert. (Figyelem! És nem a Windowst, nem a Microsoftot hibáztatom, hanem a Canont!!!)

Never let your sense of morals prevent you from doing what's right.

(#73) Dave™ válasza 0.44 (#71) üzenetére


Dave™
nagyúr

Dehogy nincs, laserjet 1010, vista driver volt hozzá utoljára, nem is megy 8-10 alatt.

(#74) CPT.Pirk válasza 0.44 (#71) üzenetére


CPT.Pirk
Jómunkásember

Mi van azzal, mikor egy adott Windows verzió felett már nem mennek a korábbi driverek, mikor a laptop gyártónak már nem éri meg a driver támogatást megoldania? ;)

Itt van egy CanonScan Lide 20 lapszkenner mellettem. XP felett nincs rá driver, Linuxon meg ha bedugom, azonnal működik, semmit sem kell hozzá telepítenem, csak egy szkenner programot. :)

Volt egy T60-as ThinkPadem, azt még XP-s időszakban vettem, mikor először telepítettem akkor még volt rá hangkártya driver. Később az XP-t újra kellett rakni, de közben a gyártó levette a drivert az oldaláról, valami 3 nap folyamatos guglizás után végül találtam egy drivert hozzá, amivel megszólalt. Ezután felraktam egy Debian-t a gépre, azonnal ment a hang.

Itthon Audigy hangkari van a gépben. Amíg a Creative cseszett éveken át használható Win7 drivert kiadni mert az nekik nem üzlet, addig csak egy mókolt driverrel lehetett 5.1-ben használni. Felkerült erre a gépre is Debian, később Chakra, mindkettő alatt azonnal működött 5.1-ben a kártya ahogy kell.

Az egyetlen dolog amivel tényleg szívtam Luinux alatt az az AMD nyílt és (leginkább) a zárt driver, de ma már mindkettő teljesen használható és amúgy is jön most egy komolyabb driver váltás a Vulkan miatt, Ubin már tesztelhető.

Egyébként megértem Dave kolléga érzéseit, én is akkor kezdtem Windowst használni amikor ő. Nálam mondjuk marad Win7-is a gépen a játékok miatt, de mellette van 3 Linux is a gépen. :)
Igazság szerint az MS UI változtatásai számomra értelmetlenek, nem is tetszik se a 8.1, se a 10 kinézete. Minden lapos, szürke, vagy hülye színe van, esetleg szögletes. Számomra a "normális" felület továbbra is a Win7 kinézete. Egy KDE-s Linux alatt megkapom ugyanazt csak 10x szebb jobb és használhatóbb kivitelben, amin élmény bármit csinálni.

Nincs más - csak egy szál gitár - szidom a rendszert - forradalmár. - Én vagyok egyedül 88 telén. (Auróra)

(#75) Geffry


Geffry
aktív tag

Kissé későn érkezve beodom ide is a két krajcárom...

Még az XP volt a divat amikor először hallottam az ubunturól akkoriban ingyen bérmentve kiküldtek egy telepítő CD-t ha írtam nekik egy emailt a címemmel...
Már ez elég meggyőző volt, nameg az hogy stresszmentesen felkúszott egy rendszer a gépemre, vagy épp live módban futtathattam úgy hogy a végeredmény AZONNAL HASZNÁLHATÓ volt.
Nem úgy mint a konkurencia aki mindmáig azzal gyötör a telepítés után hogy további driver telepítéssel és kompatibilitási módokkal tépjem az agyam.

Viszont ami miatt sokáig a dual boot fogságában voltam az az egyetlen igazi gyengéje a linuxnak. Egy alap felhasználótól soha nem lenne szabad elvárni hogy megnyisson egy terminal-t és beírja hogy sudo apt-get.
Ettől függetlenül anyámat aki még a gép bekapcsolásától is rettegett, sikerült betanítanom a számítógép használatára a lubuntu segítségével, ami mellesleg új életet adott az ódon athlon xp-mnek.

Egyébként én xubuntus vagyok, kevesebb csicsa, ugyanolyan jó funkcionalitás. De kinek a pap, kinek a kecske káposztakörettel.

A PH-n mindenki mindig jobban tudja. Fél óra Google keresés után...

(#76) t72killer válasza Geffry (#75) üzenetére


t72killer
titán
LOGOUT blog

"Egy alap felhasználótól soha nem lenne szabad elvárni hogy megnyisson egy terminal-t és beírja hogy sudo apt-get."

Őszintén? sokkalinkább ez, mint warezoldalakon levadászni a megoldást, és a mellé csomagolt vírust. De ahogy emlékszem, viszonylag korai ubu verziókban is volt már grafikus programkereső, amiről windows alatt nem is álmodhattunk.

Mindig meglep milyen sokan hiszik el, hogy van ingyen ebéd.

(#77) Geffry válasza t72killer (#76) üzenetére


Geffry
aktív tag

Extrém esetekről beszéltem. Azokról a ritkákról amikor pont nem vagy a közelben és megijed édesanyád a felugró üzenettől.
Persze természetesen teljesen igazad van, én is inkább vettem a fáradságot hogy megtanuljam a parancsokat. Csupán azt hangsúlyoztam ki hogy ezidő alatt még ott volt windows mint másodlagos állampolgárság.

Itt még az jutott eszembe amikor először láttam valamelyik korai ubuntun hibaüzenetet.
"A rendszer komoly problémába ütközött bla bla bla" és alul egy Ok gomb. Majd minden ment tovább és fogalmam sem volt róla hogy miről beszélt.
És én mint egyszeri ember vakartam a fejem hogy hol a BSOD?

A PH-n mindenki mindig jobban tudja. Fél óra Google keresés után...

(#78) CPT.Pirk válasza Geffry (#75) üzenetére


CPT.Pirk
Jómunkásember

Az apt-get -et be tudod automatizálni, hogy frissítsen a háttérben felügyelet nélkül. Egy Debian jellegű disztrón ezt simán be is lehet vállalni, nekem a nagyszüleim megy egyik szomszédom is így használja a gépet. Ők neteznek, nekem meg nem kell paráznom attól, hogy mit nyelnek be a gépre, vagy hány ask és hasonló toolbart raknak fel.

A cikk témáját képező Ubuntun meg ott van az SW központ, szóval az apt-get el is hagyható a kezdők számára. A haladók viszont azért használják azt, mert gyorsabb. :)

Nincs más - csak egy szál gitár - szidom a rendszert - forradalmár. - Én vagyok egyedül 88 telén. (Auróra)

(#79) Geffry válasza CPT.Pirk (#78) üzenetére


Geffry
aktív tag

A roppant segítőkész és türelmes ubuntu közösség erre is megtanított az évek alatt, de köszönöm hogy leírtad, így teljesebb az előnyök listája.

Hogy a továbbiakban ne legyen belőle félreértés: Amit írtam az arra vonatkozott hogy szerintem miért nem terjedt el annyira amennyire elterjedhetne... Aki sosem látott gépet, vagy világ életében win-en szocializálódott, annak ezek elsőre idegen dolgoknak tűnnek és sokakban fenntartásokat hoz elő az ha nem értenek valamihez elsőre.
Persze sok más okot is fel tudnak hozni akik az ablakok mellett kardoskodnak, de azokra is lett már megoldás találva az elmúlt évek során.

[ Szerkesztve ]

A PH-n mindenki mindig jobban tudja. Fél óra Google keresés után...

(#80) Apollyon válasza Geffry (#79) üzenetére


Apollyon
Korrektor

"miért nem terjedt el annyira amennyire elterjedhetne"

Szerintem: nem ez volt az első ami betört a piacra. Emellé az ellenoldalon rengeteg sok pénz van + nagyon durva lobbi. Kész csoda már az is, hogy dellek jelennek meg ubuntuval. Az, hogy karadoskodó userek keletkeztek csak egy következmény.

A jelenlegi felhasználói igényeket figyelembevéve azt mondom, hogy az a bizonyos 1-2% soha ne legyen több.

#1) Respect the privacy of others. #2) Think before you type. #3) With great power comes great responsibility.

(#81) 0.44 válasza Apollyon (#80) üzenetére


0.44
tag

De azok a dellek viccesek, mivel Windows alatt jobban mukodnek a hardverek, lasd touchpad meg mindig. Igazabol ez csak egy sima reklam az Ubuntunak, amiert eleg sokat fizettek. Nem FreeDos-al adja ki a dell a gepet, hanem Ubuntuval. Igaz nem mukodik normalisan, de legalabb ott az Ubuntu nev.

Nekem a regi probook-om OpenSUSE-val jott, csak epp nem mukodott egy funkcio gomb sem, a touchpad szornyu volt, az akkumulator kb 1 orat birt (windows 7 alatt 4). Gondolom a Novell fizetett par millio $-t, hogy ezzel szallitsak a gepeket.

[ Szerkesztve ]

(#82) lev258 válasza 0.44 (#81) üzenetére


lev258
veterán

Sajnos ezzel egyet kell értenem. A Dell időnként rontja az Ubuntu (és a Linux) hírét azzal, amit művel. Csináltak már olyan előtelepített és általuk módosított Ubuntut, ami az első néhány használat után meghalt. Tiszta telepítővel meg semmi baj.
Arról meg ne is beszéljünk, le se tesztelik, hogy működik-e minden és később se foglalkoznak vele.

[ Szerkesztve ]

Ubuntu MATE 20.04, hobbi cayenne termesztő

(#83) gt7100 válasza t72killer (#54) üzenetére


gt7100
tag

Kedden jött egy bitlockeres update win7-re. Felraktam. Két nappal később vettem elő újra a notebookot, nem tudtam ujjlenyomat olvasóval belépni, mert a driver nem tudott kommunikálni a TPM chippel.
Leszedtem ezt az update-et és megint működik.
Lehet, hogy rosszul tudom, de mintha a win7 home-ban nem lenne bitlocker. Ha így van, akkor mi a fenéért rak fel ilyen update-et? És akkor még nem volt szó a spyware10 rettenetesen agresszív, tolakodó erőszakolásáról...
:(

(#84) CPT.Pirk válasza lev258 (#82) üzenetére


CPT.Pirk
Jómunkásember

Igen, a Dell-es Ubuntuval én is szívtam egy ismerősömnél. Na mondjuk ha laptopot vennék, nem a Dell lenne a választott márka amúgy sem... :U

Geffry: Igen, a Linux topicban is előfordul, hogy a googleben keresett programot letöltik és akarják telepíteni úgy, ahogy WIndows alatt, mikor csak fel kéne rakni a csomagkezelőből. Meg kell szokni, nem bonyolultabb csak más. :)

gt7100: bitlockeres dolgokat olvasni mindegyik Win7 verzió tud, létrehozni viszont csak az ultimate. Ezért rakta fel a cuccokat.

Nincs más - csak egy szál gitár - szidom a rendszert - forradalmár. - Én vagyok egyedül 88 telén. (Auróra)

(#85) Geffry válasza CPT.Pirk (#84) üzenetére


Geffry
aktív tag

Nem egészen értem hogy miért lett nekem címezve a hsz, de köszönöm a további infót.

A PH-n mindenki mindig jobban tudja. Fél óra Google keresés után...

(#86) #11563776


#11563776
törölt tag

Üdv. a Club-ban! ;)

Használd egészséggel/sikerekkel az új rendszered!

:R

(#87) #40553216 válasza 0.44 (#55) üzenetére


#40553216
törölt tag

4 éves HP EliteBook 8560p, AMD Seymour [Radeon HD 6400M/7400M Series] gyári és FLOSS driver is van. Nálam utóbbi.
Most direkt neked kipróbáltam a pm-hibernate parancsot (Lubuntu grafikus felületről nem akarja), simán hibernálódott, simán visszajött.

$sudo lshw|grep -B 1 -A 10 VGA
*-display
description: VGA compatible controller
product: Seymour [Radeon HD 6400M/7400M Series]
vendor: Advanced Micro Devices, Inc. [AMD/ATI]
physical id: 0
bus info: pci@0000:01:00.0
version: 00
width: 64 bits
clock: 33MHz
capabilities: pm pciexpress msi vga_controller bus_master cap_list rom
configuration: driver=radeon latency=0
resources: irq:42 memory:c0000000-cfffffff memory:d4400000-d441ffff ioport:4000(size=256) memory:d4440000-d445ffff

(#71) 0.44
Őőő, de, van. Windows 7-re az adott videokamerához nem volt driver, a vistás nem ment fel. Erre akkor mit mondanál?

@Dave

Én nem állíthatom, hogy váltottam, hiszen az első saját gépemre (2007 karácsonyán) egyből ment az Ubuntu 7.04. De előtte (1991 óta), amikor munka, tanulás okán pc-t használtam, az nyilván Windows volt. 2001-2 környékén hallottam a Linuxról először, és amit akkor és utána hallottam, az tetszett. Amikor elkezdtem használni, akkor a rendszer is. Nem bántam meg. Persze, nem bleeding edge gépem volt, sőt. Így minden elsőre működött. 2014 októberig – egy saját hibás és egy ext4re állás miatti újratelepítés kivételével – félévente hiba nélkül upgrade-eltem az újabb verziókra. A Unity-t eleinte használtam, de aztán egy azóta sem kiderített bug miatt a gépemen mindig összeomlott, így repült. Pedig tetszett. Mostanra meg megszoktam a Lubuntut, és a HP-re is így raktam tavaly ősszel. Fele-harmada a memóriahasználat. Ha veszek még 4 vagy 8 GB RAM-ot, lehet, unity-zni fogok. De nem létszükséglet.

(#77) Geffry
Mindent, amit terminálból telepítesz, de nem a tárolókban van, hanem egy netről letöltött deb csomag, azt tudod gdebi-vel grafikusan is. Ha nem deb, az más.

[ Szerkesztve ]

(#88) Dave™ válasza #40553216 (#87) üzenetére


Dave™
nagyúr

A HTPC-ben (J1900) 2GB RAM volt sokáig, és elég is lett volna, csak szeretek sok tabot nyitva hagyni, amiatt upgradeltem 4GB-ra. Tehát 2GB-tal is teljesen használható a Unity egy relatíve gyenge gépen is. Nyilván több erőforrást használ, mint az Xfce, de azért van a gépben a memória, és nincs nagyságrendi eltérés. Nekem tetszik, szerintem átgondolt, jó koncepció, halad a korral és nem akar sem Windows (KDE) sem OSX lenni (elementary környezete).

(#89) #40553216 válasza Dave™ (#88) üzenetére


#40553216
törölt tag

Tudom, hogy elég lenne a 4 GB. Csak az FF és a Chromium is sok tabbal szokott nyitva lenni, meg néha VBox.

(#90) King Unique


King Unique
titán

Jó kis cikk lett és nem is mondható különösebben elfogultnak egyik irányba sem. Gratulálok! :C

Én is használok Ubuntut és viszonylag tetszik, de kizárólagos rendszernek nem tudnám elképzelni. :N Linuxok esetén is a multi-boot híve vagyok, egy Mint Cinnamon kiadásról, KDE felületű disztrókról nem mondanék le az Ubuntu javára. Illetve, mivel nekem elég fontos a támogatottság és a szoftveres kompatibilitás (pl.Office) , így ez esetben alapból csak a Windows + Linux megoldás jöhet szóba.

Amúgy nekem tetszik a 10-es külseje, stabilitásával sincs akkora problémám, most is az alól írok. ;]

[ Szerkesztve ]

(#91) Dave™ válasza King Unique (#90) üzenetére


Dave™
nagyúr

Mi tetszik benne, a Win 95-ből örökölt ikonok, a fehér mono modern alkalmazásosok, vagy az izometrikus 3D-s asztaliak? Esetleg így együtt? :D A start menüt meg a vezérlőpult-gépház kontrasztot nem is említem, ahogy a szögletes csempe kontra kerek profilkép, íves vonalas ikonok és lekerekített kapcsolókat sem. Totális káosz és inkonzisztencia.

Az Office miatt én is szívok munkahelyen, de akkor már inkább futtatom egy VM-ben, mint hogy csak azért bootoljak újra.

(#92) King Unique válasza Dave™ (#91) üzenetére


King Unique
titán

Én nem bagatellizálnám le ikonok szintjére ezt a kérdést... alapvetően van egy tetszetős és modern megjelenése, ami nekem és talán másoknak is tetszik. A Win7 csicsás, Aero Glass kinézete már elég unalmas és avitt...+ manapság amúgy is a flat dizájn megy. Ennél fogva nekem a KDE Plasma 5 is szimpatikusabb, mint a 4-es, valamint a Unity 8 is várós.
Amúgy Windows után egy CInnamon, KDE felület inkább használhatóbb, mint a Unity. Utóbbi elsőre az újdonság varázsával hat, de egy idő után nekem kényelmetlen és a komolyabb feladatokat sem ezen végzem. Előző kettő sokkal inkább kézre állóbb és jobban tetszik a bővebb testreszabhatóságuk. A KDE ilyen téren magasan übereli a Unity-t... :P

[ Szerkesztve ]

(#93) #40553216 válasza Dave™ (#91) üzenetére


#40553216
törölt tag

A külsővel kapcsolatban egy az egyben ilyen bajaim vannak.

(#94) Mister_X


Mister_X
nagyúr

Én általában eldöntöm a "kell-e nekem Linux" kérdést tök gyorsan: van EVE Online? League of Legends? Adobe Illustrator? Nincs? Naugye.

Átlagfelhasználásra lehet tökéletes a Linux is, de már csak azért sem váltanék, mert a laptopom nem működne vele úgy, ahogy Windows-zal.

"Most kell szerénynek lenni, mert most van mire." --- "All dreams eventually disappear when the dreamers wake."

(#95) Dave™ válasza Mister_X (#94) üzenetére


Dave™
nagyúr

Nem játszom és Adobe szoftvereket sem használok, így ez engem nem érint. Amúgy amikor vektorgrafikára volt szükségem, eddig még mindig megoldottam Inkscape-pel. Aztán elküldve a .svg fájlt ment is a hiszti hogy miért nem .ai-t küldök, ezt nem ismerik, végül csak sikerült megoldaniuk az svg-vel is. Az Adobe a grafika Microsoftja. Valóban jók a szoftverei, de nem kellene boldog-boldogtalannak azt használnia, csak mégis ez a helyzet, mindenre használjuk a legnagyobbat, legkomplexebbet. Nem tudom nálad hogy van, de nagyon sokan használnak Photoshopot meg Illustratort "teljesen feleslegesen", mert jóval egyszerűbb szoftverekkel is meg tudnák oldani ugyanazt.

[ Szerkesztve ]

(#96) Mister_X válasza Dave™ (#95) üzenetére


Mister_X
nagyúr

Biztos meg tudnám oldani én is a dolgom Inkscape-pel, de ha csak azt veszem, hogy meddig tartott megtanulni rendesen az Illustratort és mennyire idegen volt az Inkscape első próbára, így inkább maradok az előbbinél. Játszani meg hát játszok, mert néha muszáj nekem is efféle kikapcsolódás. Szerencsémre nekem bejön a Windows 10.

"Most kell szerénynek lenni, mert most van mire." --- "All dreams eventually disappear when the dreamers wake."

(#97) spammer válasza Mister_X (#94) üzenetére


spammer
veterán

Wine alatt a leírások szerint megy mindkét játék linux alatt is.

_

(#92) King Unique:

" manapság amúgy is a flat dizájn megy."

Az egy dolog, hogy mi a trend, az meg a másik, hogy az jó-e. :)

[ Szerkesztve ]

„A feketébe öltözött ember a sivatagon át menekült, a harcos pedig követte."

(#98) foodlf


foodlf
csendes tag

WINE + EXCEL combóval lehet hogy jobban járnál, mint virtuál gépezéssel.
https://appdb.winehq.org/objectManager.php?sClass=application&iId=11

ettől függetlenül linuxon el kell felejteni hosszútávon az MS programjait, mert mindent megtesz a cég, hogy csak windózon lehessen őket használni. egy linuxos környezet nem arra való, hogy windózos programokat futtassunk rajta.

(#99) #40553216 válasza spammer (#97) üzenetére


#40553216
törölt tag

Ráadásul éppen az MS indította el a „trendet”, így erre hivatkozni a Windows használata mellett egy „kicsit” körkörös hivatkozás.

(#100) CPT.Pirk válasza foodlf (#98) üzenetére


CPT.Pirk
Jómunkásember

Nem próbáltam, de azt írják fully compatible with ms office: https://www.wps.com/linux

Nincs más - csak egy szál gitár - szidom a rendszert - forradalmár. - Én vagyok egyedül 88 telén. (Auróra)

Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.