Hirdetés

2024. április 19., péntek

Gyorskeresés

Hozzászólások

(#1) Syl


Syl
nagyúr

Ismét egy nagyon szép és nagyon jó bemutató :R Köszönjük!

Egy pici kötekedés:
- Tito nem volt Jugoszlávia diktátora. Mindenható elnöke volt, akinek voltak megkérdőjelezhető ügyei az ötvenes években, de nem volt a diktátora.
- A Neretvai csata című filmről nem Tito döntött. Az csak egy monumentális alkotás volt, amiben olyan egyszerű emberek játszottak, mint Orson Welles, Yul Brynner, Franco Nero stb. Tito "megrendelésére" a szutjeszkai csata (Az ötödik offenzíva) című film készült Richard Burton főszereplésével.

Never let your sense of morals prevent you from doing what's right.

(#2) rgranc


rgranc
aktív tag

Szuper, köszi!

Látjuk nagyon bejött a csevapcsicsi a lepénnyel, mert kétszer is beraktad a képet :)

/r.

(#3) Napfénysüti

Remek folytatás sok szép képpel. :R

Més que un club!

(#4) zolka78


zolka78
senior tag

(#1) Syl: Nem, egyáltalán nem veszem kötekedésnek :) . Hozzá tartozik a cikkhez a vélemény is. De Tito, és az általa kiépített rendszerről, eléggé megoszlanak a vélemények. Eléggé sok értelmezésben ő már bizony diktátor volt. Abban igazad van, hogy a szó szerinti meghatározás értelmében nem lehetne diktátornak nevezni (nem a Római kori értelmezésre gondolok), és ha már egy nyilvános írásról van szó, akkor "nevezzük már nevén azt a gyereket" ahogyan van. A filmről meg régebben olvastam csak, ott egyértelműen Tito-t jelölték főkolomposnak, bár nem vagyok egy filmguru, sosem folyok bele mélyebben a részletekbe :) . Magát a filmet sem tartottam érdemlegesnek, pedig a téma jó.

(#2) rgranc: Az a második kép csak baki, elsiklottam felette. És igen, a csevap bejön nagyon :K

Meg ne idd a vizet! Az egy nagyon erős ital, fenn tartja azokat a nagy nehéz hajókat!

(#5) Syl válasza zolka78 (#4) üzenetére


Syl
nagyúr

Akkor had fogalmazzak így: Kádár sokkal nagyobb diktátor volt Titónál :K

Never let your sense of morals prevent you from doing what's right.

(#6) Sanchez638


Sanchez638
addikt

Gondolkoztam már azon, hogy egy rendes biciklivel meddig mernék elmenni. Sajnos egy leharcolt Merida van a birtokomba és azzal max 30km. De lehet ha neki állok felújítani akkor nagyobb távokat is be kéne vállalni.

Utalásnál mindig írj tárgyat. Számom az adatlapomon. Privát számot nem veszek fel!

(#7) Halkow.


Halkow.
senior tag

Szép helyeken jártatok grat hozzá, (én is tervezem) MTB-vel vagy trekkingel érdemes indulni?

[ Szerkesztve ]

(#8) #71562240


#71562240
törölt tag

Gratuláció a túráért, és köszönet a tartalmas beszámolókért. Jöhet a folytatás mihamarabb!

Syl: Tito is és Kádár is diktátor volt, másképp nem is tudtak volna folyamatosan hatalmon maradni. Hogy melyik volt "diktátorabb", azt elég nehéz összevetni, ugyebár a hasonlóságok mellett sokmindenben különbözött a "történelmi helyzetük", mozgásterük. Titónak szerencséje volt, hogy nem ült az ő és az országa nyakában a SZU, és balszerencséje, hogy egy egybentarthatatlan országot kellett egybentartania.

(#9) zolka78 válasza Halkow. (#7) üzenetére


zolka78
senior tag

Erre azért eléggé nehéz és egyben baromira könnyű is válaszolni :) . Elsőre rögtön azt mondanám, hogy egy merevvázas trekkingel érdemes nekivágni, de ez egyértelmű a részemről, hiszen én is ilyesmivel megyek. Viszont ha megnézed a videót, akkor talán kitünik rajta, hogy a haverom akivel mentem, az bizony egy első telós 26"-os montival tolja. Szóval inkább azt mondanám, hogy azzal ami van és kényelmesen megtudod oldani vele a csomagozást és a bringázást, és emellett bírja is a terhelést. Sokkal nagyobb hangsúlyt kell fektetni a bringa felkészítésére és az alakatrészek karbantartására, épségére, hogy ne nagyon legyenek gondok. Ez nem egy adott teljesítményre, vagy adott körülményekre ráhangolt sport bringázás, ahol egy konkrét fajta sportkerékpár már elengethetetlen. Persze voltam én is úgy tavaly Erdélyben egy úton, hogy jobban örültem volna egy 29-es montinak a seggem alatt, vagy egy össztelós montinak, amikkel persze úgyan úgy el lehet indulni ilyen túrázásokra, mint ahogyan találkoztunk is ilyenekkel. Leginkább egy ilyennel mennék túrázni, de mondjuk a saját bringám is ezt a vonalat követi nagyjából. De ugyan úgy jól érezném magamat egy ilyennel hiába 26"-os. És amint látod a folding kerékpárok is alkalmasak túrázásra, sőt, eléggé sokan is használják őket erre.

Meg ne idd a vizet! Az egy nagyon erős ital, fenn tartja azokat a nagy nehéz hajókat!

(#10) Syl válasza #71562240 (#8) üzenetére


Syl
nagyúr

Lehet az a baj, hogy nekem a diktatúra szóra Észak-Korea ugrik be. Ahhoz képest a Magyar és/vagy Jugó diktatúra nagyon lájtos volt. (most tekintsünk el az ötvenes évektől)
A Szovjetunióval meg nem "szerencséje" volt, hanem bátorsága. Mert nemet mondani Sztálinnak, szembeszállni vele, és a II VH után kizavarni a vörös hadsereget az ország területéről. Persze 56-ban meg 68-ban a teljes jugó hadsereg harckészültségben volt a Magyar határ mentén.

Never let your sense of morals prevent you from doing what's right.

(#11) #71562240 válasza Syl (#10) üzenetére


#71562240
törölt tag

Ne itt vitassuk meg, de a pontosság kedvéért még egyet:
Az egyik lényegi különbség Tito és Kádár helyzete között abból adódott, hogy Jugoszlávia területét nem szállta meg a SZU a II. vh.-ban, mert a Tito vezette partizánseregek lényegében önállóan (szovjet hadianyag, szaktudás és kevés emberanyag segítséggel, szövetségesi viszonyban) harcolták ki a függetlenséget. Az addigra többszörösen felbomlott délszláv államkonglomerátum területének csak kisebb részén jelent meg a SZU Vörös Hadsereg adott hadteste, jobbára áthaladva a frontvonallal. Tehát Tito nem "zavarta ki" bátran a SZU Vörös Hadsereget, mert az gyakorlatilag nem volt ott, az újraegyesülő Jugoszláviát a délszláv partizáncsapatokat integráló jugoszláv partizánhadsereg kezelte (Tito a németeket-olaszokat "zavarta ki" bátran, ebben északkelet "Jugoszláviában" jutott komolyabb szerep a szovjet hadseregnek, tehát például a Bácskát megszállt magyar-német hadsereg "kizavarásában"). Ennyiben tehát szerencséje volt Titónak, merthogy önálló tudott lenni, teljesen önállóan hozta létre a "szocializmust" a vezetésével újjáalakuló Jugoszláviában, a 48-as Komintern-szakadáskor nem is volt számottevő veszélye annak, hogy Sztálin hadsereggel bevonuljon.
De tényleg ne itt erről. (Ugyebár onnan indult, hogy megkritizáltad a cikk szerzőjénél Tito diktátorként említését, pedig kemény diktátor volt, még ha persze közel sem olyan kemény, mint Sztálin, Rákosi vagy a Kimek, de összességében volt annyira kemény a maga teljesen más helyzetében, mint Kádár az ő helyzetében - mint ahogy mindketten sokkal puhábbak voltak a konszolidált időszakban, mint a negyvenes-ötvenes években, sőt, afféle "felvilágosult uralkodóként" mindkettejüknek nagy szerepe volt abban, hogy a konszolidált időszak viszonylag puha diktatúra tudott lenni.)
Elnézést a topik tulajdonosától, részemről vége az offnak.

[ Szerkesztve ]

(#12) Syl válasza #71562240 (#11) üzenetére


Syl
nagyúr

Igazad van! Ennek a beszélgetésnek nem itt a helye!
Elnézést a szerzőtől!

Never let your sense of morals prevent you from doing what's right.

(#13) gzbotii


gzbotii
veterán

Most akadtam rá a cikkre. Tavaly mi egy hasonló útvonalat jártunk be - igaz autóval, de nagyon élveztem. :)
Sajnos a képek már nem elérhetőek a cikkben - esetleg ez lesz javítva?

When every logical course of action is exhausted, the only option that remains is inaction.

(#14) enddav válasza gzbotii (#13) üzenetére


enddav
aktív tag

Nem valószínű.
Idén is kocsizol boszniában?

Egyszer leugrottam a ház tetejéről, mert azt mondták, hogy nem érzek majd semmit. És tényleg, még ma sem érzek semmit.

Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.