- gban: Ingyen kellene, de tegnapra
- sziku69: Fűzzük össze a szavakat :)
- btz: Internet fejlesztés országosan!
- Luck Dragon: Asszociációs játék. :)
- laskr99: Újrakezdem a processzor és videókártya szilícium magok fotózását
- Klaus Duran: 2025 dude
- eBay-es kütyük kis pénzért
- sziku69: Szólánc.
- ubyegon2: Airfryer XL XXL forrólevegős sütő gyakorlati tanácsok, ötletek, receptek
- VoidXs: Tényleg minden játék optimalizálatlan?
Új hozzászólás Aktív témák
-
strohmann
csendes tag
válasz
#31757056 #42 üzenetére
Egy malomban őrlünk, nem gondoltam, hogy szó szerint értetted a DNS mindent kódoló tulajdonságát. Csak kiegészítettem, árnyaltam, amit írtál.
Ha egy fejlődő X élőlényt "A" környezetben, a vele azonos örökítőanyagú X' élőlényt "B" környezetben neveljük fel, különböző géntermékek (fehérjék, stb.) különböző mennyiségben keletkeznek _ugyanazon_ DNS molekula alapján. A DNS által kódolt géntermékek (fehérjék és mások) sorozatos (tkp. állandó) kölcsönhatásban vannak a környezetükkel és ez visszahat arra, hogy adott DNS-ből milyen géntermékek (elsősorban de nem kizárólag fehérjék) keletkeznek. Erre gondoltam, amikor azt írtam, hogy a DNS nem határoz meg minden jellemzőt.
Trükkös dolog a DNS, mert több paraméterében tárol információt (kémiai módosítások, térbeli szerkezet). + az élő sejtekben az örökítőanyag DNS+fehérje szerkezetű. A DNS-sel kondenzált fehérje mennyisége, minősége is befolyásolja, mi íródik át a DNS-ről.
Fehérjék: jóval többféle fehérje létezhet az élőlényekben. Miután a DNS alapján elkészül az aminosavlánc, sokféle további (kémiai) módosításon megy át a fehérje, és ezek az aminosavsorrendből nem feltétlenül következnek, tehát a DNS bázissorrendjéből sem. Vagyis egyfélle aminosavsorrendű "nyers" fehérjéből többféle funkcionális fehérje keletkezhet a sejtben. És ez nem mindig nyilvánvalóan következik az alap aminosav (ill. DNS) sorrendből.
Még egyszer, csak annyit mondok, hogy komplexebb az információtárolás az élőlényekben, mint az ember alkotta számítógépekben. A DNS-ben nincs "leírva", nincs "benne" minden. Ellentétben a merevlemezzel. Ez csak pontosítja azt, amit írtál.
A DNS kódol valamiféle befogadóképességet a környezet ingereire, pl. a táplálék molekuláira. A DNS termékei (pl. fehérjék) kölcsönhatnak velük, ez visszahat arra, hogyan realizálódik a DNS kódja.
Ha tényleg érdekel a téma, egy érdekes weboldal pl. a junkdna.com. Egy magyar villamosmérnök-biofizikus rájött, hogy az "egyszerű" DNS hogyan kódol bonyolult szerkezeteket (pl. agy) a rekurzió elvén. Itt is a hangsúly a "DNS kód" végrehajtásán van, amiben a DNS alapján létrehozott fehérjék (és más molekulák is) szerepet játszanak. De még ez az elmélet sem tudja teljesen "megoldani" a DNS-t, mert a DNS-ben nincs benne "minden".
Új hozzászólás Aktív témák
- 15,6" Dell Latitude laptopok: E6540, E5550, E5570, 5580, 5590, 5500, 5501, 5510/ SZÁMLA + GARANCIA
- ÁRCSÖKKENTÉS Lenovo ThinkPad T570, T580, P51s, P52s eredeti Lenovo, belső akkumulátor eladó
- ÁRGARANCIA! Épített KomPhone i5 14600KF 16/32/64GB RAM RTX 5070 12GB GAMER PC termékbeszámítással
- PlayStation Network Card (PSN) ajándékkártyák, egyenesen a Sony-tól!
- Motorola G72 128GB, Kártyafüggetlen, 1 Év Garanciával
Állásajánlatok
Cég: Promenade Publishing House Kft.
Város: Budapest
Cég: PCMENTOR SZERVIZ KFT.
Város: Budapest