Hirdetés

2024. április 25., csütörtök

Gyorskeresés

Hozzászólások

(#145) dchard válasza Andreas2 (#110) üzenetére


dchard
veterán

Nyilván az "elégetést" nem szó szerint kell érteni. Sokszor a radiokatív bomlásra is így hivatkoznak amikor köznapi nyelven beszélnek, mert a 99% nem érti meg, ha azt mondaná: elbomlik. :)

A másik ilyen kedvenc visszatérő témám (ami a cikkben nem jelenik meg, de a sorozatban igen), az a szabályozó rudak grafit "hegye", ami a világ baromsága, mert szó nincs hegyről.

Valójában a bór-karbid szabályozó rudak végén egy a szabályozó rudak hosszával közel megegyező méretű grafit rúd volt akasztva, amit a szabályozó rudak kihúzásával tulajdonképpen behúztak a reaktorba. Tehát szó nincs "hegyről". Erre alapvetőe azért volt szükség, mert ha a szabályozó rudak helyét víz fogllaja el, annak megint jó a neutron elnyelő képessége, így a szabályozó rudak helyére behúzott grafittal javítható a reaktivitás.

Tehát szó nincs arról, hogy a szabályozó rudaknak először a "hegye" ért a zónába, és ez okozta a balesetet. Valójában a legtöbb (kihúzott) szabályozó rúd helyén is grafit volt, amik valamivel rövidebbek az aktív zónánál, ezért alattuk még volt valamennyi (neutron elnyelő) víz. Amikor az AZ-5-öt megnyomták, ezt a kevéske vizet nyomták ki a szabályozó rudak végére akasztott grafit rudak, ekkor kezdett el megszaladni a teljesítmény a reaktor alsó zónájából kiindulva, a nagy hő és nyomás miatt deformálódtak a csatornák, emiatt a szabályozó rudak nagy része sosem érte el a zónát, a többit pedig már tudjuk.

Alábbi képen látszik jól, hogy is néz ez ki valójában:

A kitárulkozó idegenektől mindig elfog a hányinger. [Cornelius]

Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.