Hirdetés

2024. május 5., vasárnap

Gyorskeresés

Hozzászólások

(#151) dobolan válasza CounterBoci (#150) üzenetére


dobolan
senior tag

Nem a paneleket nem bírja el a tető, hanem a 90 kg-os Sanyit, aki épp fél lábbal egyensúlyozik egy 30kg-os táblával. Az egész tömeg gyakorlatilag egy viszonylag kicsi ponton nyomja az 5-8 mm-es palát. Persze, hogy törik. Különben te is azt írtad, hogy te rá nem mész kívülről, akkor más miért is menjen rá? :))

[ Szerkesztve ]

(#152) CounterBoci válasza dobolan (#151) üzenetére


CounterBoci
senior tag

Én leszédülnék róla. Egyébként csak el kell oszlatni a terhet. Le kell teríteni valamivel és kész. Ha nekem kellene csinálni, tennék rá lépésálló eps-t pl. Úgy is lenne sérülés jó eséllyel, de azért kevesebb. Én még mindig ott tartok, hogy csak az akarat hiányzik a képletből.

(#153) dobolan válasza CounterBoci (#152) üzenetére


dobolan
senior tag

Igen, osb-t szoktak. Csak egy baj van ezzel, hogy ha csúszol, akkor biztos hogy pár méterrel lentebb kötsz ki. Nekem 7 méter magasban van a tető, onnan leesni nem kellemes, főleg térkőre.
A lépésálló EPS megcsúszik alattad, és időd sincs felfogni mi történik, már le is értél.

[ Szerkesztve ]

(#154) LOTR válasza CounterBoci (#152) üzenetére


LOTR
addikt

valószínűleg problémásabb az esetlegesen okozott károkat kijavítani, mert ami időt elpazarolnak egy javítással, addig egy másik rendszert is felépíthetnének, és előbbit ugye saját költségre csinálnák, tehát kiadás, utóbbit meg profitért - logikus lépésnek tűnik

kíváncsiságból akkor már én is megkérdezem:
hullámpalára vagy cserepeslemezre szerelnek napelemet?

One Ring to rule them all

(#155) S-eye


S-eye
senior tag

Na, azt mondtam csak novemberben derül ki, hogy ki a regisztrált cég, de Solar-Kit már írt emailt, hogy hivatalosan regisztrált. A pályázat oldalán még semmi infó.

(#156) siege5 válasza S-eye (#155) üzenetére


siege5
aktív tag

Igen mert a pályázat még tart, és a véglegesítés illetve a közben már elfogadott pályázók két különböző dolog. Az a baj ezzel, hogy a legtöbb ilyen kiirom, hogy megvagyok cég nagy ugyan de az ország egyazon területeit fedi le, valószínű hogy a reklám miatt ezek is lesznek leginkább leterhelve, így én kívárok a véglegesitessel.
Más;
Ellenben máris felmerült bennem egy kérdés, jól látom, hogy nem látom az egyes pontban feltüntetve az energiatároló akkuk beépítését (a 2es pontban ezt ki is írják)? Ha ez tényleg így van akkor az aktuális termelés fog csak számítani vagyis egyáltalán nem kiváltás, inkább kiegészítője lesz a fogyasztásnak. Meg így is jobb mint a semmi, de ezt például jó lenne tisztázniuk.

(#157) Atomgeszi


Atomgeszi
veterán

Mi az ügyfélszolgálat elérhetősége, ahol lehet pontosítani a kérdéseket?

(#158) bobace válasza siege5 (#156) üzenetére


bobace
őstag

Így van, egyes pontnak nem része. Bruttó elszámolás bevezetése után pedig valahogy így kell tekinteni a rendszerre, egyfajta kiegészítő.

Atomgeszi: pályázati kiírásnak része, van benn egy pont:
10.4. Ügyfélszolgálat elérhetősége....................................................................................... 57
Igen, direkt nem írtam ide, mindenki nézze át a kiírást, sok mindenre van válasz, és ilyen több milliós dolognál ez érdeke is mindenkinek.

Nem az a szabadság, hogy azt teheted, amit akarsz, hanem, hogy nem kell megtenned, amit nem akarsz.

(#159) Atomgeszi válasza bobace (#158) üzenetére


Atomgeszi
veterán

Pedig mennyiszer átnyálaztam, mégis elkerülte a figyelmem. :D Köszi.

(#160) RazoR


RazoR
veterán

Sziasztok!

Most találtam rá a fórumra és lenne is egyből egy kérdésem.
Korlátozva van a beépíthető inverter teljesítménye?

1: Itt nem tér ki az inverterre, csak a panelek összeteljesítményére:
támogatásban kizárólag olyan napelemes rendszer részesíthető, ahol a napelem-panelek összesített névleges beépített teljesítménye nem haladja meg az 5 kWp-et

2: A beépített napelemek összesített névleges teljesítménye legfeljebb 20%-kal haladhatja meg a hálózatra kapcsolódó inverter(ek) összesített névleges hálózati csatlakozási teljesítményét

Itt a inverter(ek) összesített névleges hálózati csatlakozási teljesítménye részre is az 5kWp vonatkozik? Vagyis az inverter névleges össz teljesítményét 20%-al haladhatja meg a napelem panelek össz teljesítménye ami nem lehet nagyobb 5kWp-nél? Tehát ami beépíthető az egy ~4,2-es inverter 5kWp panelekkel?

Jól értem?

Illetve jelenleg 3x16A van de szeretném bővíteni 3x20A-re, ez mehet a pályázaton belül, vagy önerős?
.

[ Szerkesztve ]

(#161) runner 125 válasza RazoR (#160) üzenetére


runner 125
nagyúr

Nekem azt mondta egy kivitelező, hogy a konkrét áramfogyasztás alapján kalkulát rendszerre lehet pályázni, mivel 100%-ban térített, így érthető is, h fölé lőni nem lehet a paneleket. Viszont hozzátette, h az invertereknek van tól - ig terjedő teljesítményüszöbük, ergo, ha később saját költségen bővíteni szeretnéd a paneleket, akkor tudnak rakni a pályázati pénzből olyan invertert, ami még bír bővítést.

"Kinek a pap, kinek a wlan" :-) • A forum arra hivatott, hogy a kérdéseiteket ott tegyétek fel, s ne privát üzenet formájában felém! Köszönöm!

(#162) siege5 válasza RazoR (#160) üzenetére


siege5
aktív tag

Elviekben lehetséges a 20%os fölélövés, és ebben az esetben az invertert is úgy adják hozzá, hiszem így adja ki a rendszer. Ellenben gyakorlatban ez nem fog működni.
Valószínűbb hogy néhány kivételtől eltekintve inkább a villanyszamla alapján kalkulálnak.
3 fázisra tuti bovitenek, felette vagy egyéb igény esetén tuti nem, ha csak nem igényli a rendszer, ugyanis az már nem a zöldesítésben játszana szerepet.

(#163) Pist@bácsi


Pist@bácsi
őstag

"Támogatásban kizárólag olyan napelemes rendszer részesíthető, ahol a napelem-panelek összesített névleges beépített teljesítménye
nem haladja meg a pályázat által érintett ingatlanban pályázat beadását megelőző elszámolási év éves fogyasztás kWh-ban kifejezett összegének 1100-zal elosztott értékét, de legfeljebb az 5 kWp-et"
És valahol még olvastam, hogy fázisbővítés nélkül csak 2.5kWp lehet a teljesítmény.

(#164) RazoR válasza runner 125 (#161) üzenetére


RazoR
veterán

Elvileg 50%-al túlterhelhető az inverter amit ajánlottak.
Nálam kicsit más a helyzet, mert elektromos fűtésem van (Caleo) és az éves fogyasztásom 7-8000kW. 5kW-os inverterre tudnak 4,8kW-nyi panelt felrakni első körben, aztán ezt lehetne bővíteni (a paneleket) 5kW főlé kicsivel, plusz hozzá jön a kb 20% többlet amit tudhat a rendszer ideális esetben, de még így sem tudom nullázni a villanyszámlám. És akkor arról még nem esett szó, hogy elvileg 3 évig nem nyúlhatok a rendszerhez, se bővítés, semmi?

(#165) RazoR válasza siege5 (#162) üzenetére


RazoR
veterán

Bent van a 3 fázis, 3x16A, a Caleo miatt kell, de sokszor határon van így is és veri az óránál a megszakítót, ezért szeretnék 3x20A-re bővíteni és ha lehet a pályázat keretein belül.

(#166) Janou


Janou
őstag

Sziasztok

Eszembe jutott egy érdekes kérdés ezzel a pályázattal kapcsolatban. Benne van a pályázatban hogy kizáró tényező ha valaki 10 éven belül részesült mát támogatásban. Ha valaki felvette a CSOK-ot az minek minősül? Vagy a nagycsaládos autóvásárlásban részt vett? Ezek kizáró okok?

(#167) tzimash válasza runner 125 (#161) üzenetére


tzimash
őstag

Nekem mondott olyat a kivitelező, hogy saját költségre felülméretezhető az inverter a későbbi bővítés céljából.
Nem néztem utána, hogy tényleg lehetséges-e - még.

(#168) siege5 válasza tzimash (#167) üzenetére


siege5
aktív tag

Nekem most olyat mondták, hogy egyrészt nem eldöntött tény az hogy a pályázatírás nem e lesz támogatott, tehát akik szedik előre a pénzt, lehet nem jól teszik.
Másrészt ami biztosabbnak tűnik, hogy aki felteteti számoljon vele, hogy gari után költségei lesznek nem is kevés (ezt azért általában talán tudják is) ellenben ha nincs pénz az az akár többszázezer a cserére is bajos, mert nem használhatod utána a rendszer miatti fázisbővitést ami kifejezetten a napelemre szól (elviekben ez benne lesz az eon felé a szerződésben) hanem azt vissza kell cserélni ami a tulajt terheli, és az sem olcsó. Tehát sehogy sem megúszható a kiadás (mint ahogy én gondoltam). Nem megoldás hogy utána nem tartod fent a rendszert.
Cáfoljatok meg de mivel akkut sem adnak, ez kb napi 8 órában termel, és általában pont abban a 8 órában dolgozik az ember. Meg ha a szolgáltató fizet is valamennyit (a bruttosítás után még kevesebbet jövőre és ki tudja azután) így kb a számlám 20 30%át jó ha fedezi. Ez nagyon nem téríti meg a jövőbeli kiadásokat.
Biztos hogy megéri ez?

(#169) bobace válasza tzimash (#167) üzenetére


bobace
őstag

Ha ezt lehetne, még el is gondolkoznék rajta, hogy mégis csak belevágjak. Kérdés, mit jelent a saját költség.. Mert gondolom egy teljes inverter árát akár, mert szerintem senki nem fogja számolgatni, hogy mi lett volna ha a rendszernek megfelelőt raksz fel és mit raktál végül, és így akkor fizess +100 e forintot.

Nem az a szabadság, hogy azt teheted, amit akarsz, hanem, hogy nem kell megtenned, amit nem akarsz.

(#170) bobace válasza Janou (#166) üzenetére


bobace
őstag

Ha részesültél támogatásban ugyanerre a célra. Tehát fűtés korszerűsítés és/vagy napelem.

Nem az a szabadság, hogy azt teheted, amit akarsz, hanem, hogy nem kell megtenned, amit nem akarsz.

(#171) bobace válasza siege5 (#168) üzenetére


bobace
őstag

"mert nem használhatod utána a rendszer miatti fázisbővitést ami kifejezetten a napelemre szól (elviekben ez benne lesz az eon felé a szerződésben) hanem azt vissza kell cserélni ami a tulajt terheli, és az sem olcsó"
ez mi, ki mondja? jó nagy hülyeség lenne.. ellenőrizni hogy akarják? főleg ha nő amúgy a fogyasztásod is az évekkel. mire az 5-10 év garik lejárnak és aktuális lehet ez, addig simán belakhatod a 3 fázist. ez nagyon nonszensz lenne.
Neten található példákból kiindulva én úgy számoltam, hogy kb a fogyasztás harmada esik a termelős időszakba, tehát 2/3-od feltöltesz és később visszaveszel.
Az egyszerűség kedvéért:
Teljes fogy 3000kwh 114 000 Ft. 1000 kwh-t elhasználsz termeléskor.
Feltöltés 2000 kwh. Ezt eladod 24 000 Ft-ért (12Ft/kwh-val). Megveszed 76 000 Ft-ért (38Ft/kwh-val). Így 52 000 Ft-ot fizetsz rá.
Nyilván a fogyasztási arányokkal ez változhat. pl 700/2300-nál 59 800 Ft-ot fizetsz rá. De még ekkor is van 54 200 Ft/év megtakarításod az eredeti állapothoz képest. És mivel a rendszer jó esetben nem kerül sokba (1-200e Ft), így ez meg tud térülni még bruttó mellett is.
Ez a lehetőség inkább egyfajta rezsicsökkentés, kiegészítés.
Ha 60 Ft lesz egy kwh és mondjuk 25-ért veszik le, akkor spórolsz már évi 100e forintot akár.

Nem az a szabadság, hogy azt teheted, amit akarsz, hanem, hogy nem kell megtenned, amit nem akarsz.

(#172) vamosz


vamosz
újonc

Szisztok,

Mindenütt azt lehet olvasni, hogy a bruttó elszámolás csak azoknak lesz, akik vissza nem térítendő állami támogatást kaptak.
Ebből adódóan :)) az 50%-os támogatás is támogatás.
Nekik is bruttó lesz, csak ezt nem reklámozzák?

(#173) siege5 válasza bobace (#171) üzenetére


siege5
aktív tag

Az eontól hívtam ki egy embert aki ezt állította. Szóval nem tudom, hogy ez egy kiskapu, vagy még ők is homályban vannak. De állította hogy ez így működik. Erről viszont jó lenne biztosat tudni, konkrétan nekem ezen múlik, hogy belevágok-e.
Ha rendszert tetetnék fel, mondjuk én biztosan 15 20 éves rendszer és inverter garival kérném szóval még hosszabb időn át termelhet vissza, viszont bár nem tudom mennyit termelhet abban a kb napi 8 órában egy 5kW rendszer, de én azért bőven 100 alá becsültem az évi csökkenését a számlámnak az arányok miatt (illetve, hogy nem jól kalkulálom a termelést ezek szerint.)

[ Szerkesztve ]

(#174) LOTR válasza siege5 (#168) üzenetére


LOTR
addikt

van egy ilyen pont a 43. oldalon:
4.3 FENNTARTÁSI KÖTELEZETTSÉG
ezek szerint ha jól értem legkorábban 2026. év végéig nem rendelkezik a pályázó szabadon a beruházás felett (vagy legalább 3 évig)
ezek alapján érdekesnek tartom az eonos állítását - vagy én értek félre valamit?

viszont ez lehet nem tiszta:
ha valaki 2022-ben megcsináltatja, akkor 2027-től jár le a szerződés, vagy 3 év múlva?
és ha valaki 2025-ben csináltatja meg akkor +3év?

és ha jól értem eladásra meg az vonatkozik, hogy ha a felújítást követő 3 éven belül eladásra kerül és nem olyan veszi meg, akinek a jövedelme megfelel az 1.1. pontban leírtaknak, akkor büntikamattal együtt kell visszafizetni a költségeket

[ Szerkesztve ]

One Ring to rule them all

(#175) siege5 válasza LOTR (#174) üzenetére


siege5
aktív tag

Ez inkább amit kiemeltél arról szólna, hogy ne tehesd pénzzé a rendszert szerintem vagy hasonlóak. Ha arra gondolok, hogy egy alap rendszer is 5 éves garival van ellátva előtte vagyis a fent említett 2026 előtt aligha fogja bárki nem kihasznalni előnyeit főleg, hogy addig nem kerül pénzbe. Utána viszont már jönnek a költségek amik nem 10 20ezer Ft.k, így a leginkább érintett pályázatban résztvevőknek kicsit sem mindegy, hogy ha valami cserés lesz az mivel jár. Jó esetben van pénzze rá a családnak és kicserelteti, de biztosan lesznek jó páran akiknek ahogy addig úgy azután sem lesz egyszerű az élet, abban az esetben valószínű nem fog termelni a rendszer amit a monitorozás miatt látni fognak. Itt jön képbe az amit az Eon mondott (közben azért írtam nekik konkretizálják ezt) hogy ez viszont óracserével jár ami jelenleg is inverter árban mozog.
Legrosszabb esetben valaki 5 éves rendszert tetet fel 5 év alatt évi 20 30 ezer ftot takarít meg (lehet 100 is de ez egy évre tekintve meg mindig csak aprópénz) amit kis keresetüként nem tud lerakni (meg hát miért tenné, hisz a költségeit ezzel csökkenteni akarja az ember megtakarítása van jobb megoldás) majd a 6. évre elszáll valami alkatrész.

1. hitelből megoldja de mire kifizeti újra tönkre mehet főleg, ha olyan minőségű az amit felrakatott.
2. visszarakatja az órát (eon szerint) ez is költség de legalább egyszeri és majd lerohad a tetőről a rendszer ami később okozhat tető sérülést (ez már egy másik sztori)
3. Vagy nem foglalkozik az egésszel és áram nélkül marad ki tudja meddig (szintén eon, mivel szerintük az szerződésszegéssel járna, ugyanis a napelemre történt a bővítés)
Remélem az eon értelmes választ ad erre mert bár nekem nem kevés a villanyszámlám és ez csak bővülni fog, de így ezek alapján csak annak éri meg aki amúgy is tervezte és fent bírja később is tartani.

[ Szerkesztve ]

(#176) LOTR válasza siege5 (#175) üzenetére


LOTR
addikt

technikai részekben nem vagyok otthon, de azért mert napelemhez kell óracsere (nyilván felfele történik a fejlesztés, tehát olyan mérőóra kell, ami többet tud, mint az alap), attól az még tud működni napelemes áramtermelés nélkül is
tehát ha napelem a tetőn, de az inverter meghalt és így nincs termelés és a tulaj nem foglalkozik a javítással, akkor az befolyásolja a szolgáltató villamoshálózata működését?
vagy én értek félre valamit?

One Ring to rule them all

(#177) siege5 válasza LOTR (#176) üzenetére


siege5
aktív tag

Én is így gondolnám, hogy nem kellene neki, de laikusként ez a visszacsere dolog meglepett. Írtam nekik az a tuti ha van nyoma, ha megjon a válasz ami reméljük nem 30 nap lesz, akkor pontosítok, ha addig nem derül ki erről újabb részlet.

(#178) S-eye


S-eye
senior tag

Módosítottak a kiíráson, de annyi változást látok, hogy a beadás nem reggel 8-kor kezdődik, hanem d.u. 5-től.

(#179) bobace válasza S-eye (#178) üzenetére


bobace
őstag

Kösz, hogy átnézted! :D Én is nézegettem, de érdemit nem láttam.

Nem az a szabadság, hogy azt teheted, amit akarsz, hanem, hogy nem kell megtenned, amit nem akarsz.

(#180) LOTR válasza S-eye (#178) üzenetére


LOTR
addikt

én is néztem, gondolom jól kiszámolták, hogy éppen az a 9 órányi plusz idő fog kelleni nekik még, hogy indulásra rendeben legyen minden xd

One Ring to rule them all

(#181) totron


totron
addikt

Kérdések:
Vannak ezek a ma újból oly' divatos nádtetők, az olyannal rendelkezők bekaphassák/nyalogassák kívülről a mézesbödönt?
1 év az igényelt címen való ottlakás szükségeltetik most is és csak fő lakhelyként jó, tehát tartózkodási hely nem játszik?

(#182) S-eye válasza bobace (#179) üzenetére


S-eye
senior tag

Á, csak összehasonlító weblapra bedobtam, rendesen átnézni még nem volt időm.

(#183) Frankie50 válasza siege5 (#175) üzenetére


Frankie50
tag

Üdv!
Februárban, Eon területen 6700 Ft-t fizettem az óra cserére. Az inverter garancia ideje az árának a töredékéért meghosszabbítható, erről a napelemes cég tud felvilágosítást adni, és a beüzemelés után is intézhető, a pályázattól függetlenül. A panelokra 1 millára biztosítás mellett havi 150 Ft-t kér a biztosítóm, utána kell járni. Más nem nagyon tud tönkremenni, ezek meg nem túl erős összegek, 2,5M ajándék pénzel szemben. Legalábbis szerintem :F

(#184) Atomgeszi


Atomgeszi
veterán

Egyelőre csak napelemes céget találtam. 165 ezer a pályázatírás költsége. Ez gondolom akkor utána egyenes út a nyílászáró és fűtés céghez is?

(#185) blizzrd válasza Atomgeszi (#184) üzenetére


blizzrd
aktív tag

Melyik cég ha nem titok?

(#186) Borisz76 válasza Atomgeszi (#184) üzenetére


Borisz76
veterán

Nem.
Neked kell keresned ajtó/ablak és fűtés céget !
Majd a megtalált cégekkel kell szerződnöd és azt beleoperálni a Napelemes cég által elkészítendő pályázatba.

Nekem szerencsém volt....
Napelemet és fűtésmodernizálást vállal a cég...pályázatot is írnak.
Nekem csak ajtó/ablak céget kellett keresnem.
Aztán megadom az elérhetőségeket a cégeknek és lezongorázzák egymás között.

Synology NAS DSM6 - Összefoglaló : https://logout.hu/bejegyzes/borisz76/synology_nas_osszefoglalo.html

(#187) Atomgeszi válasza blizzrd (#185) üzenetére


Atomgeszi
veterán

EU-Solar(Pécs)

(#188) Atomgeszi válasza Borisz76 (#186) üzenetére


Atomgeszi
veterán

Pfú Hát ez így nem lesz egyszerű..

(#189) LOTR válasza Borisz76 (#186) üzenetére


LOTR
addikt

más fórumokon állítják, hogy a különböző munkafolyamatokra lehet különböző kivitelezőkkel is szerződni, tehát pl:
1. cég villanyszerelő
2. cég napelem
3. cég nyílászáró
4. cég hőszivattyú

One Ring to rule them all

(#190) Borisz76 válasza LOTR (#189) üzenetére


Borisz76
veterán

Így is lehet...

Sőt nekem volt aki azt javasolta, hogy egy CSAK Pályázatokkal foglalkozó céget keressek és velük intéztessek mindent...

Így nem nekem kell "rohangálni" hanem a pályázó cég intéz mindent.
De ez így nálam nem játszik mert műszaki beállítottságú vagyok és nem bemondás alapján döntök...

Synology NAS DSM6 - Összefoglaló : https://logout.hu/bejegyzes/borisz76/synology_nas_osszefoglalo.html

(#191) blizzrd válasza Atomgeszi (#187) üzenetére


blizzrd
aktív tag

Én is velük kontaktáltam első körben. Telefonos tájékoztatás, némi részlet, majd az összeg, 160ezer, amiből 63ezer megy az E-on fele. Majd mikor rákérdeztem, hogy az véletlenül nem-e ingyenes, akkor nagy csend. Majd a magyarázat, ezt a gördülékenység jegyében kell befizetni, hogy a folymaat minél jobb legyen, és ők rögtön elkezdik az engrdélyeztetést. Később kiderült, hogy erre elvileg nincs is lehetőség, mert ha a támogatói okirat előtt nekiáll engedélyeztetni, má nem is támogatható a tevékenység.
Én elengedtem őket, végül találtam egy korrekt céget, akik véleményem szerint teljesen képben vannak.

(#192) RazoR válasza Atomgeszi (#184) üzenetére


RazoR
veterán

Én nem fizetnék egy forintot sem, sokan csinálják ezt, de gondolj bele, ha előre fizetsz a pályázat írásért és esetleg nem húzzák ki a neved a kalapból akkor mi van? Kifizettél a semmire 160k-t? Pont a minap beszéltem erről az én kivitelezőmmel és elég érdekes hozzáállás ez sok cégtől, ők nem kérnek semmiért egy forintot sem.

(#193) totron válasza RazoR (#192) üzenetére


totron
addikt

Felét visszakapod, vagy hogy. Van ilyen ajánlat is. Nó komment.

(#194) Atomgeszi válasza blizzrd (#191) üzenetére


Atomgeszi
veterán

Már eleve itt sem stimmel amit írtak, hisz a pályázat állja a fazisbovitest... Meg a szabványosítast is

(#195) Atomgeszi válasza RazoR (#192) üzenetére


Atomgeszi
veterán

Én is ilyen céget keresek, aki korrekt, nem még pluszban nyerészkedik.

Ő a vállalkozó, neki még jobban érdeke, hogy nyerjen, állami beruhazas a legnagyobb buli, úgy meg azt számolnak el, amit akarnak.

Eleve azt se értem, hogy egy ilyenhez miért kell pályázatíró..

Nem csak beadni kell a papírokat, amik mellékletben vannak?

(#196) cdl válasza Atomgeszi (#194) üzenetére


cdl
senior tag

Ezt az EU-Solart el kellene engedni.

(#197) RazoR válasza Atomgeszi (#194) üzenetére


RazoR
veterán

Bullshit az egész az elejétől a végéig! :(((

(#198) totron válasza Atomgeszi (#194) üzenetére


totron
addikt

Erősen TvShopos. Kellemetlen.

(#199) Atomgeszi


Atomgeszi
veterán

Igazatok van. Nekem sem szimpi már így ez.

Egyébként a pályázatból nekem nem egyértelmű, hogy ahol levegő-levegő hőszivattyú lehetséges csak, ott szükséges a központi vezérelhetőség? Vagy elég, ha mondjuk egy mobilos appról tudom vezérelni az összes klímát?

(#200) LOTR válasza Atomgeszi (#199) üzenetére


LOTR
addikt

kettő különböző technológiáról van szó:
levegő -> 1. levegő vs 2. víz
értelemszerűen "máshogy" fognak működni is, de bármelyik kiépíthető, a költségek nyilván mások
viszont a földhőshöz meg a vízhőshöz képest olcsóbb mindegyik kiépítése (valószínűleg ezért is kell a földhőshöz több árajánlat is)
a levegő-víz megoldást nem is tudod máshogy megcsinálni, mint egy központi egységgel (ennyit támogat a pályázat)
a levegő-levegő megoldáshoz 2 "központi"/kültéri egységet is támogat(hat) a pályázat
a működésükből adódóan a levegősnél a beltéri egységek külön állíthatóak
a vizesnél a radiátorok/felületfűtési megoldások a központi egységtől kapják a vizet, amiből csak egy db van, ennek gyakran van egy kültéri és egy beltéri egysége (ez utóbbi a "gépház" része) ezekhez lehet még fan-coilokat is kötni (mint a hagyományos klíma beltéri egysége)

nagyon nagy vonalakban nagyjából ez lenne a lényeg, így a technológia miatt nem tudom van e értelme "központi" fűtésről beszélni pl hagyományos klímák (levegő-levegő hőszivattyú) esetében - de majd aki valóban hozzáértő, kijavít

One Ring to rule them all

Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.