Hirdetés

2024. április 26., péntek

Gyorskeresés

Hozzászólások

(#151) #65675776 válasza Kobe (#150) üzenetére


#65675776
törölt tag

A politika és a logika két teljesen külön dolog. A honvédelem pedig nem optimizmus kérdése, nem is szabad, hogy az legyen. Az optimizmus miatt nem akadályozta meg sem a francia, sem a brit politikai vezetés Hitler expanziós törekvését (pedig ~36-ban csak tüsszentenie kellett volna a ~100 francia hadosztály egyikének, és Hitler bukik).

Európai alkotmányosság nem létezik, mivel nincs érvényes Európai Alkotmány.

(#152) Kobe válasza #65675776 (#151) üzenetére


Kobe
veterán

én azért hagyatkozhatok sztem az optimizmusra, tekintve hogy a leckékből tanul az ember, nem hiszem hogy a Hitler féle szitu megismétlődhetne.....szóval egy olyan helyzet ujboli bekövetkezésére számitani aminek az első bekövetkezése után számos lépést tettek az elkerülésére, ilyenre sztem nem kell építeni....európai szinten meg azért ugye pl a nemzetközi bírósághoz is lehet fordulni jogorvoslatért stb, ami annakidején nem volt, ensz küldöttek felügyelik és fejezik ki rosszallásukat a politikai igazságtalanságokat és szankciókat helyeznek kilátásba, szóval sztem működik az európai jogrendszer mégha nem is olyan írott formában ahogy te elvárnád

(#153) #65675776 válasza Kobe (#152) üzenetére


#65675776
törölt tag

ENSZ: volt egy elődszervezete, a Népszövetség, amit az I. vh után a hasonló esetek megelőzésére hoztak létre. Totális bukás volt, semmit nem volt képes megakadályozni. Szép lassan az ENSZ is ide jut. Vannak ugyan határozatok, de döntő többségüket nem tartja be senki. Emellett amíg bárkinek is vétójoga van, addig az azt csinál amit akar. És ezzel az első felvetésedre is válaszoltam. A II. vh után már több mint kétszer annyi a népirtások áldozata, mint volt a holokausztnak. A délszláv válság rendezése ha az ENSZ-en és Európán múlott volna (diplomáciai megoldás), akkor még mindig nem történt volna meg, továbbra is lőnének egymásra. Az USA csak azok számára tűnt közönyösnek, akik nem követték mélységében figyelemmel az eseményeket. Kezdetektől fogva katonai beavatkozást javasoltak, amire az európai közösség azt mondta, hogy ne szóljon bele az USA Európa belügyeibe. 5-7 év múlva már könyörögtek, hogy az USA tegyen valamit! Tényleg működik az ENSZ.

Nemzetközi bíróságok: 5-6 év, mire a beadványok tényleges tárgyalásra kerülnek. Hol leszel Te addigra egy vesztes háború után?

A világbéke a létező legnagyobb utópia, soha sem fog megvalósulni. A pacifizmus dettó. Ez a két gondolat eddig több háborúhoz vezetett, emiatt tudták pl a románok elfoglalni közel az egész Tiszántúlt, és Budapestet (Károlyi okos megmozdulása volt a teljes leszerelés, köszönjétek meg neki :((( ). Ugyanis ha lemondasz az önvédelemről (a pacifizmus kb erre alapul), akkor felkínálod magad a hódítóknak, agresszoroknak. (És ugyanez igaz a mindennapi életben is, a polgári fegyverviselés tiltása csak a bűnözők kockázatát csökkenti, és a bűnözés növekedéséhez vezet. Ha nem hiszed, nézd meg a brit bűnügyi statisztikákat, és vesd össze az amerikaiakkal, ahol már csak két állam van, ahol nem jár alanyi jogon az önvédelmifegyver viselésiengedély (puskára meg sosem kellett)).


Írott jogrend nélkül egyetlen civilizált állam sem létezik, Európában csak a briteknek nincs írott alkotmánya, de ez a monarchikus berendezkedés következménye.

[Szerkesztve]

(#154) KisApám


KisApám
addikt

Újabb 7000 fővel akarják csökkenteni a Magyar Honvédség létszámát...
Így már csak 22 000 fős lessz.
Kíváncsi vagyok arra, hogy hány tábornokkal... szerintem legaláb 40 tábornok lessz akkor is, közröhej...

̿ ̿ ̿ ̿ ̿'\̵͇̿̿\з=( ͡ °_̯͡° )=ε/̵͇̿̿/'̿'̿ ̿ ̿ ̿ ̿ ... ... Memento Mori

(#155) #65675776 válasza KisApám (#154) üzenetére


#65675776
törölt tag

Elméletileg a továbbiakban nem lesz lehetőség költségvetési szerveknél nyugdíjasokat foglalkoztatni. Ezzel meg lesz oldva rengeteg régi bútordarab eltávolítása a HM és MH kötelékéből. Ennek mindenképpen ideje mostmár. Tábornokból elég lenne ~5, max 10.

(#156) KisApám válasza #65675776 (#155) üzenetére


KisApám
addikt

Itt a baj: elméletileg...
Elég sok régi elvtárst és barátot jelent ez... nehéz lessz kerseztülvinni...

̿ ̿ ̿ ̿ ̿'\̵͇̿̿\з=( ͡ °_̯͡° )=ε/̵͇̿̿/'̿'̿ ̿ ̿ ̿ ̿ ... ... Memento Mori

(#157) #65675776 válasza KisApám (#156) üzenetére


#65675776
törölt tag

Ez nem csak a honvédségre igaz, hanem a teljes állami szférára! Ha tényleg megteszik, akkor az egy tisztább világ kezdetét jelenti. Reméljük így lesz.

(#158) highlander81 válasza KisApám (#154) üzenetére


highlander81
tag

És az a 7000 főt honnan küldik el?
Csapat vagy ''BP''?

(#159) KisApám válasza highlander81 (#158) üzenetére


KisApám
addikt

Csak Budapestről nem lehet...
Pl. Budapesten megszüntetik a Zrínyi Miklós Nemzetvédelmi Egyetemet, az kb. 750 ember, csökken a KBH és KFH létszáma. A különböző HM-MH háttérszervezetek, intézmények létszámát csökentik vagy megszüntetik őket. Csökken a HM létszáma,...... max 4-5000 ember. A többi csapat lessz szerintem.
Kb így: Bp-Csapat : 5000-2000.

Az a kérdés, hogy menyi idő alatt akarják... :F

[Szerkesztve]

̿ ̿ ̿ ̿ ̿'\̵͇̿̿\з=( ͡ °_̯͡° )=ε/̵͇̿̿/'̿'̿ ̿ ̿ ̿ ̿ ... ... Memento Mori

(#160) highlander81 válasza KisApám (#159) üzenetére


highlander81
tag

És szerinted a csapatoktól honnan építenek le 2000 embert?
Az árvízre alig tudtak összeszedni néhány ezer embert.
Gondolom a csapatba beleérted a szárazföldet és a légierőt is.
Illetve még az a kérdés, hogy megszűntetnek 2 dandárt (kb 2000 fő na jó kicsivel több) vagy a dandároktól építenek le. De akkor mind a három dandár ezred lesz?

(#161) csibor válasza highlander81 (#160) üzenetére


csibor
őstag

Dehogy!Raj ;]

(#162) KisApám válasza highlander81 (#160) üzenetére


KisApám
addikt

Én csak tippelgetek...
Hogy a 7000 embert miből és hogyan akarják, jó kérdés, dehogy a csapat is benne lessz, az tuti. Kisebb haderőt akarnak mindeféleképpen. Úgy, hogy akkor már mindenkinek jusson géppisztoly is :DDD No meg ''ezredenként'' legalább 3 tábornok... majd minden század élére :R
Arra leszek kíváncsi, hogy hány nyugdíjas és okos tanácsadó fog maradni... és ha elküldenek 7000 embert, milyen korosztályt fog érinteni leginkább. Ilyenkor kellene kiszórni a kedvezményes nyugdíjakat, és Isten áldjon...

[Szerkesztve]

̿ ̿ ̿ ̿ ̿'\̵͇̿̿\з=( ͡ °_̯͡° )=ε/̵͇̿̿/'̿'̿ ̿ ̿ ̿ ̿ ... ... Memento Mori

(#163) #65675776 válasza KisApám (#162) üzenetére


#65675776
törölt tag

Azért elég komoly visszalépés lenne a géppisztolyok általános rendszeresítése! Maradjunk a gépkarabélyoknál inkább.

A leépítés csapatokat érintő részét őrnagyi rang felett (azaz főtisztektől felfelé) kellene megtenni. Jelenleg több őrnagy van, mint hadnagy (ha jól emlékszem, nem találom azt a cikket, ahol ez le volt írva az egész állományeloszlás rang szerint).

(#164) highlander81 válasza KisApám (#159) üzenetére


highlander81
tag

Szerintem ezt te se gondoltad komolyan, hogy 5000:2000 lesz az arány.
Lehet, hogy elírtad? Szerintem az arány fordított lesz.
Ja ismeritek azt a viccet?
Tábornokok beszélgetnek:
-Képzeld megint leépítés lesz!
-Igen? Megszűntetik a csapatokat?
Ez nagyon jellemző ''ránk'' :(

(#165) highlander81 válasza #65675776 (#163) üzenetére


highlander81
tag

A katonáknak rendfokozatuk van (nem rangjuk)
:))

(#166) KisApám válasza highlander81 (#164) üzenetére


KisApám
addikt

Ez dívott leginkább az elmúlt 10-15 évben...
Sok helyen megmaradtak a nyugdíjasok illetve a tanácsadók, és aktív fiatal tiszteket rúgtak ki... hogy az a..... :((( :(( :(

̿ ̿ ̿ ̿ ̿'\̵͇̿̿\з=( ͡ °_̯͡° )=ε/̵͇̿̿/'̿'̿ ̿ ̿ ̿ ̿ ... ... Memento Mori

(#167) mityku válasza KisApám (#159) üzenetére


mityku
aktív tag

Ez most komoly???? Megakarják szüntetni a Zrinyit??
Normálisak? :F :F :((( :(((
Ez megint kinek az agyából pattanhatott ki?

Optimistán bele a reménytelenségbe! ''a légifölény olyan mint a pénz: nem boldogít, de nem árt ha van'' - by: JagdPanther

(#168) KisApám válasza mityku (#167) üzenetére


KisApám
addikt

Elvileg az van, hogy összevonják tán a rendőrtisztivel, akkor is a Zrínyi lessz a vesztes, de elvileg megmarad. Azt is lehetséges, hogy áttdobják vagy az igazságügyi minisztérium vagy mi alá, vagy az oktatási minisztérium vagy mi alá. Első esetben a Zrínyin még hivatásos katonák lehetségesek, a másodikban minden hivatásos katonából a Zrínyin elvileg sima közalkalmazott, köztisztviselő lessz, ami azt jelenti, hogy sokan elmennek onnan, ''megszűnik''. A lényeg: egy leendő 22 000 fős haderőre nem kell egy Zrínyi Egyetem önmagában, max. akkor lenne életképes, ha összevonják más hasonló iskolákkal (pl. a rendőrtiszti, mint mondottam).
A Zrínyit is már rég egy telephelyre kellett volna összevonni, a Bolyait áthozni az Üllői útról, de mág mindig töketlenkednek rajta a tehetetlen emberek... most meg szívnak miatta.

̿ ̿ ̿ ̿ ̿'\̵͇̿̿\з=( ͡ °_̯͡° )=ε/̵͇̿̿/'̿'̿ ̿ ̿ ̿ ̿ ... ... Memento Mori

(#169) Pötyi válasza #65675776 (#138) üzenetére


Pötyi
őstag

A dokumentáció pld. azért is fontos lehet, mert mi van akkor, ha egy defektes rakéta 10 méterrel a kilövés után leesik egy lakótelep közepén és nem robban fel? Várunk egy amerikai tűzszerészre 4 napig, amíg át nem jön a tengerentúlon és hatástalanítja? A lakótelep összes lakója meg sátorba kitelepítve lakik addig?

De félre a tréfát, a teljes dokumentáció azért kell, mert ki vagy szolgáltatva, ha nem áll a rendelkezésedre. Amikor az állam megkapta a windows forráskódját Redmondból, akkor is volt egy újsághírdetés, amiben több programozót kerestek arra, hogy átnézzék a több millió soros programkódót, hogy nincs-e benne kiskapu, ami a magyar állam adatbiztonságát veszélyeztetné? Pld. a W2K egyik béta verziójában találtak a registry-ben egy ''NSA-string'' -et. Ezt később eltüntették. Ennek utána is olvashatsz. Tök logikus, hogy ha mindenki az amerikiai oprendszert használja, akkor az amerikai titokzatos szolgálat a világ összes gépébe bele tudjon nézni, amelyik azt használja. Én is ezt csinálnám.

Visszatérve a rakéta dokumentációjára, ha fordul a politikai széljárás és megromlik az európai - amerikai viszony, akkor mi sem fogunk tudni hasonló rakétát készíteni magunknak, vagy nem tudunk ellene hatékony védelmet kidolgozni...

Hidd el, jól jön az a dokumentáció! :D

QNX is cool!

(#170) #65675776 válasza Pötyi (#169) üzenetére


#65675776
törölt tag

Egy darab tüt kell beledugni szerencsétlen rakétába és nem robban. Egyébként is rossz a példád, mert csak párszáz méter után élesíti a harci részt. A kezelési utasításban pedig benne van a hatástalanítás módja. Gyártani mi a büdös életben nem leszünk képesek ilyen kategóriájú fegyvert, még normális pisztolyokat sem vagyunk (pontosabban) voltunk képesek előállítani az utóbbi 50 évben! Hatékony védelmet sok amerikai fegyver ellen az oroszok és az arabok is ki tudtak dolgozni, pedig nekik aztán nincs dokumentációjuk hozzá.

Minek nekünk egy olyan dokumentáció, amivel semmit sem tudunk kezdeni, és szükségünk sincs rá?

A W2k-ra: ha olvastál, akkor azt is tudod, hogy az NSA kulcs-nak köze sem volt az NSA nevő hírszerző szervezethez, hanem egy Win szolgáltatáshoz tartozott, és nem eltűnt e registryből, hanem átnevezték. A nagytestvér fóbiát meg nem értem. Ha ennyire félsz az amerikai kormányzattól (nem hinném, hogy bármi okod lenne rá, hacsak nem vagy terrorista, kém...), akkor használj nyílt forráskódú oprendszert, amit természetesen Te magad fordítasz.

(#171) Pötyi válasza #65675776 (#170) üzenetére


Pötyi
őstag

Nem akarok olyan lenni, mint Donald Sutherland a Kelly hőseiben, amikor Telly Savalas megkérdezte, hogy miért nem segít a tankot javítani? Erre azt válaszolta, hogy ő csak vezeti, nem tudja, hogy mitől megy... :D

Még egy ''fóbiám'' van, mégpedig az, hogy az amerikai kormányzat ingyen és bérmentve lecserélné az elavult, ötven éves hosszúhullámú radarjainkat fejlett, korszerű mikrohullámú radarokra. Egyetlen hátránya, hogy a lopakodó gépeket a mikrohullámú radar nem látja, ezzel szemben a hosszúhullámú radar kiválóan. Most akkor miért akarják, hogy ne lássuk a gépeiket? Elméletileg a szövetségesünk. Akkor meg miért? Tán nem bíznak meg bennünk, vagy mi?

Minek nekünk egy olyan dokumentáció, amivel semmit sem tudunk kezdeni, és szükségünk sincs rá?

Hát, ne haragudj, ez olyan fajta nihilizmus, beletörődés, hogy csak na! Ha egyszer elkérhetjük azt a leírást, akkor miért ne kérnénk el? A franciák pld. szó nélkül odaadták a Mistral mellé. Elolvastuk. Nem kötelező vaknak és hülyének lenni!

Én is tudom, hogy elég szar a Magyar Honvédség helyzete, de most akkor törődjünk bele?

QNX is cool!

(#172) Pötyi


Pötyi
őstag

Ja, még valami!

Hiszem azt, hogy az elmúlt 50 év magyar fegyvergyártására a nagyvállalati szervezet volt káros hatással. (Manapság is látjuk, hogy hiába vannak jó ötletei a Nokia mérnökeinek, ha azok elvéreznek a marketingesek karmai közt. Van egy ismerősöm a MOL Rt-nél, ő is azt mondja, hogy ezeket a nagy cégeket, mint az övék is, már csak a lendület viszi előre...) Amikor egy vállalatnál csak igazgató-helyettesből 5 db van, akkor ott sok fontos dolog van, csak a termék nem lesz az. A sok bába közt el fog veszni a gyermek. Jellemző a FÉG-re, hogy a tervezőmérnök még csak nem is süthette el a fejlesztés alatt álló fegyvert, hanem tartottak erre a célra egy hivatásos őrmestert, aki a lövés után elmesélte a mérnöknek, hogy milyennek érezte a fegyvert sütését, visszarúgásást, stb...

Ezzel szemben egy pár fős manufaktúra világszinvonalú terméket fog létrehozni, lásd Gepárd mesterlövészpuska. Igaz, megjárta a Canossát, míg rendszeresítették, de végül jó minőségű lett és a használói is elismerően nyilatkoznak róla. Az elmúlt rendszerben nem igazán volt igény hazai fejlesztésű fegyverekre, hiszen a VSz keretében megkaptunk mindent az oroszoktól. Mostanában kezd ébredezeni ez az iparág, hiszen jó üzlet a NATO beszállítójának lenni.

Hiszem tovább azt is, hogy azért van olyan szürkeállomány ebben az országban és van olyan gyártókapacitás - minőségbiztosítással! - amely képes létrehozni akár Stinger minéségű rakétát is, ha úgy hozná a szükség. (Pld. a Kassam rakétánál hatezerszer jobbat...)

QNX is cool!

(#173) #65675776 válasza Pötyi (#171) üzenetére


#65675776
törölt tag

A hosszúhullámú radar ugyan annyira nem látja, mert:

1. a beeső hullámokat a felület szétszórja (ugyanis ez a lényeg, nem az elnyelés, az F-117 pl ~90%-ban aluminium szerkezetű, acélt és titánt csak a nagy mechanikus és hőterhelésnek kitett részeken alkalmaztak, egyéb anyagból pedig szinte csak a gumialkatrészek és a szélvédőelemk és az optikai érzékelők ablakai készültek).

2. A maradékot elnyeli (ezt 100%-ban a festék és az egyes elemeken levő radarabszorbens anyagok teszik. A sárkány szerkezetben alkalmazott anyagok max 10-15%-ban képesek befolyásolni a radarkeresztmetszetet.)

3. A mikrohullámú radarok is látják az alacsony észlelhetőségű (LO - Low Observable) eszközöket, de csak nagyon közelről. Soha senki sem állította, hogy ezek az eszközök láthatatlanok, csak a dilettánsok és a bulvársajtó!

És egyébként is, ha annyira jók ezek a radarok, akkor a szerbek és irakiak hogyhogy nem voltak képesek egyet sem befogni radarral??? :F A szerbek által lelőtt F-117A-t egyértelműen optikai rávezetéssel lőtték le (a lelövésben a legfőbb érdem az amerikaiaké, franciáké. Előbbieké, mivel minden nap ugyan azon az útvonalon repültek be, és a pilóta leereszkedett egy kivilágított város felett a fehér felhők alá, ahol ordított a fekete gép. A franciáké, mert egy NATO tábornokuk a hadműveleti tervek nagy részét átadta a szerbeknek (ott helyben tarkónlőttem volna)). Gondolod, hogy az amerikaiak nem tesztelték ezeket a repülőgépeket ezerféle képpen? Mert akkor tévedsz, pár herztől ~30GHz-ig vizsgálták a visszaverődéseket minden irányból!

Ha azt hiszed, hogy egy Mistral, vagy Stinger szintű rakétát olyan könnyű gyártani, akkor tévedsz. Rohadtul nehéz, fejlett mikroelektronikai és rakétaipar kell hozzá. Az meg nekünk egyik sincs, és nem is igen lesz az elkövetkezendő 50-60 évben.

A Kasszam nem egy komoly fegyver, ilyen szintű rakétát bárki képes otthon előállítani minimális erőforrásokkal.

Kézifegyverekről: jó a Gepárd, de semmivel sem olcsóbb, mint egy hasonló nyugati fegyver. Annyit meg nem fogunk gyártani belőle, hogy értelmét is elnyerje a fejlesztés, bár ez mindenképpen egy low cost program volt. És mintt írtad Te is manufakturális módszerekkel készül.

Viszont tömeggyártásban képtelen a magyar ipar magas szinten fegyvert gyártani, a 96M-ek is ezernyi problémával kűzdenek, összességében egy szánalmas fegyver. (Már az is, hogy a legyártott mennyiség nálunk már tömeggyártásnak minősül, mikor egyes fegyvermanufakturák kézi munkával több és jobb pisztolyt gyártanak évente.)

[Szerkesztve]

(#174) csibor válasza #65675776 (#112) üzenetére


csibor
őstag

Nekem 37mm rémlik HT-ban meg kellene néznem,de a lényege az irányitott robbanás a céltárgy elött lett volna.Mindegy de a T-55 alvázán eltudtam volna képzelni.A BMP-1 torony cserével továbra is szolgálatban maradhatott volna.

(#175) #65675776 válasza csibor (#174) üzenetére


#65675776
törölt tag

35mm volt az! [link]

(#176) highlander81


highlander81
tag

Bocsánat a kérdésért de dolgozik itt valaki a Technológiai Hivatalban?

(#177) #65675776 válasza mityku (#93) üzenetére


#65675776
törölt tag

Kicsit megkésve ugyan, de itt a válasz: igen, kivonták a sorozatvetőket is. Tehát most a tüzérségünk áll abból a pár darab D20-ból, és a századonkénti pár aknavetőütegből.

Viszont túlbecsültem a valódi harcoló állományt. Akik ténylegesen harci feladatok végrehajtására képesek, azok összesen ~7500-an vannak. Szakasz szintig a felépítés rendben van (legalábbis a Bocskai-nál), azaz van egy tiszt (értelemszerűen a szakaszparancsnok) a többiek alacsonyabb beosztásúak. Ennél fentebb már megnyilvánul a vízfej effekt.

Az újonnan beszerzett járművekről elég érdekes a véleményük:

A Rábák egyértelműen jobbak a Dac-oknál (mondjuk annál mi nem jobb?), viszont egy Ural-lal vagy KRaZ-zal nem veszik fel a versenyt.

A Merci terepjárókat semmivel sem tartják jobbnak az Uaz-oknál! (Elnézve a motorterét a Merciknek, hát elég kiábrándító. És szinte semmivel sem erősebb fajlagosan (115kW/3800kg az egészségügyi változat esetén) a Humwee-knél, védettségben meg ugye a lába nyomába sem érnek.) És egy Merci nem kevesebb, mint 35millióba kerül(t), azaz még csak nem is olcsóbb a Humwee-nél.

Ja és a Rábák és Mercik ha lehalnak, akkor csak a hivatalo szervíz nyúlhat hozzájuk! A honvédségi személyzet nem.

(#178) mityku válasza #65675776 (#177) üzenetére


mityku
aktív tag

Igen!! Ez a magyar honvédség! Észnélkül kivonni mindent, a pótlásáról meg minek gondoskodni! Egy gonddal kevesebb! :((
Mivel Győr környékén lakom volt szerencsém a légvédelmisek tavalyi nyilt napján megnézni a Rába új járművét (H-14). Nekem túlságosan alacsony felépítésűnek tűnik, ergonomiailag rendben van (vezetőfülke). Igazából amit megnéznék még az a H-18 és H-25 tehergépkocsi valamint a MAN nyerges járműve (harckocsi szállító tréler).
Tény mondjuk, hogy egy Ural-lal illetve Kraz-zal nem veheti fel a versenyt, de gondolom nem is ez volt a cél.
Mercedes-Benz ''G'' osztályu terepjáró került 35 millióba???? :Y :Y

Optimistán bele a reménytelenségbe! ''a légifölény olyan mint a pénz: nem boldogít, de nem árt ha van'' - by: JagdPanther

(#179) erdey_a válasza mityku (#178) üzenetére


erdey_a
őstag

A Rába H sorozata szerintem teljesen rendben van. A H-25 eszement egy monstrum, nekem tetszik.

Ne kérdezzd meg, hol dolgozom :DDD

Vérboci

(#180) #65675776 válasza mityku (#178) üzenetére


#65675776
törölt tag

Ez nem tudom mennyire közismert, de a Rábákat tilos személyszállításra alkalmazni, csak tehrszállításra kaptak engedélyt (ugyanis nagyon alacsony a plató belmagassága a ponyva alatt)! Ez azért szánalmas.

Olyan sok magyar fejlesztés egyébként nincs bennük, szinte minden származik valahonnan (igazság szerint a Rába D10 (motor) is, ami a Rába 2156 továbbfejlesztett változata, MAN eredetű, még annak idején az MAN buszlicenccel került Magyarországra a 2156, sok helyen Rába-MAN 2156-ként is említik. Az Ikarus 200-as sorozat ugyanis egy MAN busz licencgyártott változata, némileg átgyúrt tervekkel).

Amit előnyként hoznak fel az alkalmazók, az az, hogy a létravázról a felépítmény meglehetősen könnyen eltávolítható szükség esetén. És ennyi.

Azért a H-18 és H-25 esetén már elvárná az ember, hogy egy 30-40éves hasonló célú konstrukciót felűlmúljon. De nem, gyengébb nála.

(#181) mityku válasza erdey_a (#179) üzenetére


mityku
aktív tag

A H-25-öt csak fényképen láttam még, szeretném egyszer testközelből is megnézni.
Nem kérdezem! :D

daa-raa: Akkor csapatszállításra mit használnak?? :F
A régi orosz gépeket?
Nem az lett volna a cél, hogy a régi járgányokat fokozatosan leváltsák?

Optimistán bele a reménytelenségbe! ''a légifölény olyan mint a pénz: nem boldogít, de nem árt ha van'' - by: JagdPanther

(#182) csibor válasza mityku (#181) üzenetére


csibor
őstag

Gondolom a segélyként kapott MAN-t ;] A H18 nekem azért nem jőn be,mert nagyon szabadon vannak a légcsövek.Viszont legalább ithon csinálják öket.

(#183) #65675776 válasza mityku (#181) üzenetére


#65675776
törölt tag

Nem extra a látvány: a fülke minden ugyan az, a vázat meg az igényeknek és tengelyeknek szükséges mértékben változtatott hosszal gyártják. Ennyiben különbözik a H-14, -18, -25 egymástól (ez a saját tömegükön is meglátszik, lényegében csak a többlet tengely és acél tömegében tér el).

És igen, csapatszállításra a németektől vett MAN és Mercedes teherautókat használják (segélynek kicsit sokba voltak).

De ha látni akarod, akkor valamilyen nyílt napon, vagy jövőre a C+D-n lesz rá lehetőséged.

csibor: Tényleg itthon gyártják őket. 70%-ban import alkatrészekből, és kb manufakturális szinten. Ez utóbbi csak a gyártás időtartamában nyilvánul meg, a minőségben nem.

[Szerkesztve]

(#184) csibor válasza #65675776 (#183) üzenetére


csibor
őstag

de legalább valami meló ithon marad.

(#185) #65675776 válasza csibor (#184) üzenetére


#65675776
törölt tag

Ez nem biztos, hogy előny. Pl szerinted mi értelme volt anno a 96M rendszeresítésének? Miért egy olyan cégtől kellett megrendelni a fejlesztést (FÉGArmy), amelykről már akkor köztudott volt, hogy rövid időn belűl felszámolják, ráadásul képtelen normális minőségben gyártani? A program összköltségét tekintve sokkal olcsóbb lett volna mondjuk Glock-ok, vagy akár HK-k beszerzése is. És azok megbízható fegyverek, ellentétben a 96M-ekkel.

(#186) csibor válasza #65675776 (#185) üzenetére


csibor
őstag

A Glock személyes kedvencem de kézilőfegyvert csak hazai gyártásból.A 96M gyártására meg ha odafigyelnek fentről akkor semi baja nem lenne.

(#187) #65675776 válasza csibor (#186) üzenetére


#65675776
törölt tag

A probléma, hogy nincsen mostmár magyar maroklőfegyvergyár (a Keserű hulladékokat ne nevezzük inkább fegyvernek se)! Lehetetlen mostmár saját gyártásban megvalósítani. Amikor elfogy a pótalkatrész ki lehet majd dobni az összes 96M-et, és be kell szerezni valami mást helyette. Azt viszont csak külföldről lehet majd megoldani.

Ha fentről odafigyeltek volna, akkor bizony az első próbasorozat után észrevették volna, hogy a FÉGArmy nem tud normális minőségben termelni. A csőszakáll rendszeres letörését soha sem tudták megoldani, pedig ez egy kritikus pontja minden öntöltő pisztolynak. Olyan szintű technológiai problémák voltak annál a cégnél, hogy nem is volt értelme a további fennmaradásának (és létjogosultsága sem).

Az egész program csak arra volt jó, hogy kidobjanak egy halom pénzt az ablakon (egy Tanfoglio kevesebbe kerül, mint a 96M, és akár olasz, akár nem, minőségileg lealázza a 96M-et, és úgy általában a FÉG(Army) '48 utáni maroklőfegyvereinek mindegyikét).

(#188) csibor válasza #65675776 (#187) üzenetére


csibor
őstag

Ezen változtatni kell sürgösen,ha már saját pisztolyt sem tudunk gyártani bezárhetjuk a magyar honvédségnek nevezett kocerájt.

(#189) erdey_a válasza #65675776 (#183) üzenetére


erdey_a
őstag

Tényleg itthon gyártják őket. 70%-ban import alkatrészekből

Ezt mire érted? Ha úgy érted, hogy 100 alkatrészből 70 külföldi, akkor talán megállja a helyét az állítás, de ha értékre nézed, akor egyáltalán nem. Már csak azért sem, mert ha a hozzáadott saját érték nem ér el bizonyos százalékot, akkor nem nevezhető saját gyártásúnak (nem mehet rá az embléma).

Vérboci

(#190) #65675776 válasza csibor (#188) üzenetére


#65675776
törölt tag

Szerintem teljesen mindegy hogy hol készül a pisztoly. Ami nem megy, azt nem kell erőltetni, márpedig a fegyvergyártás láthatóan nem megy nekünk. Az AMD-k csöve is csak fémhulladéknak volt jó, legalábbis egy kicsit is igényes gyár másnak nem minősítette volna.

Mint ahogy azt sem értem minek kell görcsösen ragaszkodni ahhoz, hogy legyen magyar repülőgépgyár.

Mindkét piac túltelített. A MH pedig túlságosan kicsi ahhoz, hogy önmagában fenntartson egy fegyvergyárat. Polgári piacon pedig teljes mértékben versenyképtelen a FÉGArmy-hoz hasonló minőséget gyártó cég.


erdey_a: Mennyiségileg gondoltam. Egyébként túl sok saját ötlet/fejlesztés sincs bennük (~0-5%), szinte minden licenc alapján került az országba. Persze ezek után is lehet saját terméknek nevezni... A magyar ipar fénykora az 1930-40 években volt. Azóta leginkább licenc-ekkel operál a magyar ipar, persze vannak kivételek, de ez nem mindig előny (pl az Ikarus 400-as sorozat, de annak alacsonypadlós változatai kissé tűzveszélyesek, mert ugye minek tűzálló bevonat a motortérbe).

Fegyverek esetén a ~1900-1948-ig lehet hasonlóról beszélni, de Frommer Rudolf 1936-ba meghalt, Király Pál pedig a háború végefelé Svájcba vándorolt. Az Ő távozásukkal a magyar fegyveriparban megszünt az innováció és a valódi fejlesztés, és szépen átálltak másolásra. Egy kivétel volt: a sörétes vadászpuskák, de a '70-es évek végén ezek gyártását megszüntették.

(#191) csibor válasza #65675776 (#190) üzenetére


csibor
őstag

Azért nem teljesen mindegy,mert ha mindent kintről hozunk be igencsak kivagyunk szolgáltatva másoknak.Legalább aknavetőig bezárolag legyen hazai gyártás.Az hogy licenc vagy saját mindegy.

(#192) #65675776 válasza csibor (#191) üzenetére


#65675776
törölt tag

Nem vagyunk kiszolgáltatva, ha normális mennyiségű tartalékalkatrészt is rendelünk hozzá. Csak errefelé nem szokás úgy általában sem alkatrészt rendelni.

(#193) erdey_a válasza #65675776 (#190) üzenetére


erdey_a
őstag

Az nyilvánvaló és szükséges, hogy import beszerzett cikkekből kell szerelni. Ilyen kis mennyiségben nem gazdaságos saját fejlesztésbe kezdeni. Pl. a vezetőfülke egy az egyben vásárolt cucc. Sosem térülne meg a saját fejlesztés.
De az egész kocsit nézve van bennük szép számmal magyar szellemi termék, de ezekről nem igazán lehet többet mondanom.

Vérboci

(#194) csibor válasza #65675776 (#192) üzenetére


csibor
őstag

Azért ezzel igy nem teljesen értek egyet.Szerintem nem csak javitani hanem gyártani is kell.Még ha kis sorozatban gazdaságtalanul is.

(#195) #65675776 válasza csibor (#194) üzenetére


#65675776
törölt tag

Nem feltétlenül a gazdaságosságról van szó (bár ez is fontos egy hadifegyvernél), hanem a hadifegyverek legfontosabb tulajdonságáról: megbízhatóság. Na ezt nem képes a magyar ipar biztosítani. Én nem igazán adnék megbízhatatlan fegyvert a katonák kezébe, mert az csak az ellennek jó. A 96M pedig egyszerűen szar. Hiba volt egyáltalán rendszeresíteni, bár az egyértelmű, hogy a PA63 sem volt alkalmas hadifegyvernek (meg úgy egyáltalán semmire sem). A hazai gyártáshoz való ragaszkodás pedig leginkább ehhez hasonló hulladékokat eredményez. És nem csak nálunk: az SA80 is egy csődtömeg (még az A2 is), pedig azért a brit fegyveripar messze jobb állapotban van mint a magyar. (Nem véletlen, hogy az SAS nem is fogadta el nagyon hosszú ideig rendszeresítésre alkalmas fegyvernek, inkább M16-okat vettek. Végül politikai nyomásra bekerült az SAS fegyvertárába is az SA80.)

(#196) csibor válasza #65675776 (#195) üzenetére


csibor
őstag

Csak minöségre kellene odafigyelni!A 96M ha normálisan összeráknák,elmenne.A külföldön lévő csapatoknál muszály lenne a kézi fegyverek lecserélését elkezdeni.Ehez meg jól jönne egy uj fegyvergyár beinditása.

(#197) #65675776 válasza csibor (#196) üzenetére


#65675776
törölt tag

A 96M esetén nem az összeszerelés minőségével van baj, hanem az alkatrészek minőségével (főleg a cső esetén). Ahogy az AMD is csak fémipari hulladék színvonalú volt anyag és gyártásminőségre, és a csövére ez fokozottan igaz volt. Ha meg nem tudunk normális minőségben fegyvercsövet gyártani, akkor felesleges a többivel foglalkozni.

(#198) csibor válasza #65675776 (#197) üzenetére


csibor
őstag

De muszály.Ak 63-D,AMP viszont egész jól sikerült.

(#199) #65675776 válasza csibor (#198) üzenetére


#65675776
törölt tag

A muszály-jal nem igazán értek egyet.

Az AMP meg egy érdekes fegyver volt, érdekes megoldásokkal (és nem feltétlenül a legcélszerűbbekkel, pl a külön gránátirányzék és gázelzáró, a külön indítótöltény, ami egyébként sima vaktöltény volt, de akkor is két féle töltényt és tárat kellett magával vinnie a gránátosnak, ahelyett, hogy lövedékcsapdát építettek volna a gránátba). Viszont a katonai vezetőink már akkor is kellőképpen rövidlátóak és fejlődésképtelenek voltak, emiatt nem tudták beilleszteni a hadrendbe (sőt igazából nem is tudták mire lehetne használni, mert ugye a tűztámogatás szerintük tisztán a különféle géppuskák feladata). Emiatt a Munkásőrség lett felszerelve vele. Amit viszont nem értek, hogy miért nem az AMP válltámaszával készültek a magyar AK-k. Bár ismerve az AMD válltámaszának strapabíróságát (ami ~0 volt)...

(#200) csibor válasza #65675776 (#199) üzenetére


csibor
őstag

Kézi lőfegyverből szinte minden ország önellátó.Vegyük meg a G36,SIG550,AUG,FN2000,gyártási jogát gépsorokkal minöségbiztositásával.Ha lezárják a határokat akkor hivatkozzunk a szerzödésekre hogy elátnak minket fegyverrel.És soha ne legyen rá szügségünk.

Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.