Hirdetés

2024. április 26., péntek

Gyorskeresés

Útvonal

Fórumok  »  PC játékok  »  Heroes of the Storm (kiemelt téma)

Téma összefoglaló

Téma összefoglaló

  • Utoljára frissítve: 2023-12-13 03:56:51

LOGOUT.hu

ÜDVÖZÖLLEK A NEXUSBAN!

Patch notes
Aktuális Balance patch

Kapcsolódó honlapok, hasznos linkek:
Hivatalos oldal
Hivatalos Heroes of the Storm youtube csatorna
Hivatalos Heroes esport youtube csatorna
Heroeshearth - HotS közösségi oldal tier listák, build-ek, guide-ok
Reddit oldal
Draft tippek kezdőknek
pc360 írása a quick cast beállításokról

Ha épp most próbálnád ki a játékot, akkor érdemes a Recruit a Friend rendszeren keresztül, mert ingyenes hősök és stimpack jár érte - nyugodtan kérj meghívót az itteniektől. Új játékosokat is lehet meghívni a rendszeren keresztül, amiért egyedi mountot kaphatsz.

PTR: Public Test Realm. Battle.netben a régió választásnál lehet kiválasztani. Miután feltelepült nagyobb patchek előtt itt lehet kipróbálni az újdonságokat. Amit itt veszel, nem kerül át a live szerverre, de amit a live szerveren megvettél, itt is elérhető lesz. Általában új hősök és rework-ök tesztidőszaka alatt vannak fenn sokan.

***

A Heroes of the Storm a méltán híres Blizzard játékfejlesztő vállalat MOBA típusú játéka, amit ők egyszerűen csak hero brawlernek neveznek. A játék a többi népszerű MOBA játékhoz hasonlóan free to play, beépített in-game purchase rendszerrel, ami lehetővé teszi, hogy gyorsabban szert tegyél egy adott hősre, ha megtetszik, vagy éppen skineket (megváltoztathatod a hős kinézetét), vagy egyéb dolgokat vásárolhatsz valódi pénzért. A játékhoz természetesen szükséges az állandó internetkapcsolat, mivel a Blizzard saját rendszerén, a Battle.net-en keresztül játszható a többi általuk fejlesztett játékhoz hasonlóan. Maga a játék nem igényel erőművet, a Starcraft 2 motorra épült, így akinek a gépén vígan elfut a Starcraft 2, annak nem kell félnie attól, hogy ez nem fog működni.

A Heroes of the Storm számos egyedi tulajdonsággal rendelkezik a többi hasonló típusú játékhoz képest: aki esetleg egy másik MOBA játékból érkezik, meglepődve tapasztalhatja, hogy nincsen sem egyéni XP, a creepek nem dobnak goldot, amikből aztán tárgyakat lehetne vásárolni, és 1-2 séma pálya helyett már most 14 pálya érhető el a játékban, amiket körülbelül negyedévente egy újabb követ. A pályák jelentősen eltérnek egymástól, gyakorlatilag mindegyik egyedi, és más-más stratégiát igényel. De mielőtt kitérnék a részletekre, érdemes átvenni a játék alapjait, és fogalmait.

Alapvető fogalmak gyűjteménye (magyarul)

***

Alapok kezdőknek

A hősökről

Őket irányítod a játékban. A játék elején a tutorial után egy hőst választhatsz, akit megkapsz, a többieket meg kell vásárolni goldért, vagy valódi pénzért. Minden héten van több szabad hős, akikkel korlátlanul játszhatsz. Az adott hét rotációja kedd hajnalban indul az európai szervereken. Vannak olyan egyedi hősök, akik nagyon ritkán (körülbelül félévente) kerülnek be a rotációba, ilyen Murky, Abathur, és a Lost Vikings jelenleg.

A hősök 2000-10000 goldba kerülnek, az új hősök az első két hétben 15000 goldba, majd utána mindig 10000 goldba. Jelenleg több havonte kerül be új hős a játékban, ugyanekkor patch is van, ahol opcionálisan sokat vagy keveset változtatnak egyes hősökön (rework). Ekkor kerülnek be új tartalmak is a játékba. Nagyobb patchek között balance patchek is vannak pár hetente, hogy az alul/últeljesítő hősök teljesítményét kordában tartsák.

A hősök szintezése a HotS 2.0 frissítéssel megváltozott. Mostantól gyakorlatilag a végtelenségig szintezhetjük őket. A korábbi, magasabb szintekhez extrém sok XP-t igénylő szintkövetelményeket is kisimították, így már a 10-es szint elérése után nem növekszik számottevően a további szintekhez szükséges XP mértéke. A profilunk összesített szintjét az egyes hősök szintjeinek összessége adja.

A hősök képességei:

Spellek - Minden hős 3 varázslattal rendelkezik, ezek használata a legtöbb esetben valamilyen erőforrást (leggyakrabban manát vesz igénybe). Vannak hősök (például Illidan, Sonya, Chen, Valeera) akik nem manát használnak, hanem egyéb erőforrást, vagy pedig szimplán csak cooldown-okkal rendelkeznek. Illidannak például nincs semmilyen erőforrása, a CD-kre és spell rotációkra épül a hős.
Trait - Minden hősnek van további egy képessége, ami egyedivé teszi. Ezek néhány kivételtől eltekintve gyengébbek, mint a spellek, viszont rengeteg hasznuk van, és sokszor az adott hős egész játékstílusát meghatározzák. Ezek lehetnek passzív vagy aktív képességek.
Heroic power (vagy Ultimate spell) - Ha a meccsen a közös XP elérte a 10-es szintet aktiválhattok egy nagyon erős spellt, ami jelentős hatással van az egyes csaták kimenetelére. Minden hős legalább kétféle Heroic képesség közül választhat.

Hőstípusok

Tank - Ők a játékban a tankok, talán a játék legnehezebben játszható típusa, mivel a fight engage elsősorban az ő feladatuk. Egy rossz döntés pedig könnyen vesztes team fight-hoz vezethet. Feladatuk a sebzés felfogása, a papír hősök védelme, az ellenfél hőseinek cc-zése, lassítása, és általában a teamfight-okat is a tankok kezdeményezik. Némely tank solo lanerként is megállja a helyét.

Bruiser - a tankoknál általában kevesebb HP-val, de nagyobb sebzéssel rendelkeznek. Leggyakrabban a solo laner feladatkörét ők látják el.

Ranged Assassin - Ők felelnek a sebzés kiosztásáért, vannak "nagy lőtávúak", és olyanok is köztük, akik csak nevükben ranged-ek (Genji, Tracer) de általában közelharci szerepben használhatók.

Melee assassin - assassinok közelharci változata, ez a feladatkör jó játéktudást igényel, mivel általában elég kevés élettel rendelkeznek, de mégis benn kell lenniük a darálóban.

Healer - A healerek feladata a csapattagok gyógyítása, valamint különböző utility spellekkel rendelkeznek (CC, vision, buff). Egy jó support játékos könnyen playmaker lehet, ha sikerül életben tartania a csapatát.

Support - Olyan típusú hősök, aki pajzsokkal, vagy XP soak-olással támogatják a csapatukat.

Hős tierlist (szubjektív, általam preferált, Ranked/Unranked tier lista)
(Utoljára frissítve: 2020 június 11.)

Grubby-féle tier lista

Általam kezdőknek ajánlott hősök listája: (Érdemes ezeket beszerezni első körben)

Assassin:
-Valla: nagyon sokoldalú ranged assassin, több jó buildje is van
-Gul'Dan: talán a legjobb waveclear-el rendelkező mágus, ha jól rotálod a képességeit, sose fogysz ki a manából
-Falstad: globál hős jó waveclearrel és némi utility-vel
-Greymane: ranged/melee hibrid, nagyon jó átmenet a két játékstílus között, megtanít rá, mikor érdemes beugrani és visszavonulni
-Jaina: jó burst damage, és változatos heroic-ok

A melee assassinokat játékstílusuk nehézsége miatt kezdőknek nem igazán ajánlom, de talán Maiev a tankossága miatt jó választás lehet.

Tank:
-Muradin: nagyon tankos, és jó CC-vel rendelkezik
-ETC: legjobb tank peel gyakorlására, egy jó Mosh Pit eldönthet egy meccset
-Johanna: talán a legjobb waveclear-el rendelkező tank a játékban, valamint 20as szint után szinte kinyírhatatlan
-Diablo: jó tank dive csapatokba és az ability kombózást gyakorolni

Bruiser:
-Leoric: jó waveclear, %HP sebzés és nagyon erős heroic, főleg LVL20 után
-Thrall: elég biztos választás, és teamfightban is hasznos

Healer:
-Li Li: rettentő könnyű játszani, mivel nincs semmi skillshotja, csak jól kell helyezkedni vele. sokat tud healelni, de a sebzése elhanyagolható
-Lució: a speed boost/heal váltásának lehetősége segít kontrollálni a harcokat, és megtanít hogy mikor érdemes engage-elni/chaselni, és mikor visszavonulni
-Rehgar: supportok közül neki van az egyik legnagyobb waveclearje, a Cleanse+Ancestral pedig lehetőséget ad hogy megtanuld a stunlock-ot/focus fire-t kivédeni

További hasznos tanácsok új játékosoknak:

- Csináld meg a tutorialt. Ebből egyrészt megtanulod a billentyű kombinációkat, másfelől egy jó kis lootbox-ot kapsz, garantált hőssel és stimpack-el, ha mindhárom tutorialt megcsinálod.

- A lane soak nagyon fontos a játékban, főleg a játék kezdeti szakaszában. Figyeljetek oda rá mindig, hogy minden lanen legyen legalább egy csapattag. Ha egy adott lanen nincs senki a csapatotokból, miközben az ellenfélnél minden lanen van, akkor könnyen XP szint hátrányba kerülhettek.

- Ha a játék kezdeti szakaszában meghalsz, vagy valaki meghal a csapatotokból nem kell pánikba esni, mert kevés XP-t kap ekkor még az ellenfél a killért. Ami fontos, hogy az üres lanere valaki menjen oda XP-t soakolni, különben hátrányba kerülhettek.

- Akkor se bízzátok el magatok, ha előnybe vagytok. A játékban van comeback mechanizmus, és a túlzott elbizakodás, agresszió nem mindig kifizetődő. Kerüljétek mindig az overextendet!

- Használd a minimapot, ami a képernyő jobb alsó sarkában van. Ha csak pár ellenfelet látsz rajta, akkor légy óvatos, lehet éppen téged akarnak legankelni.

- Alapvetően ez egy csapatjáték, a többi mobahoz képest kevésbé lehet érvényesülni az egyéni játéktudással, ezért fontos a csapattagok együttműködése.

- A meccs későbbi szakaszában már a PvP a meghatározó, ennek ellenére azért érdemes odafigyelni a lanekre. Főleg akkor, ha egy adott lanen az ellenfélnek már vannak katapultjai, nektek meg nincs.

Nagyon sokat tanulhatunk profi játékosok, vagy csak szimplán magas rangon játszó streamerek stream-jeiből/videóiból. Néhány népszerűbb (akik kifejezetten oktató jellegű videókat is készítenek):
Grubby
Bakery
Nubkeks
Ryoma - már "visszavonult", de vannak jó guide-jai
MFPallytime (inkább csak szórakoztató, mintsem kompetitív)

Heroes of the Storm moments elsősorban szórakoztató csatorna, amin vicces vagy látványos jelenetek vannak összeollózva, de meglepően sokat lehet tanulni ebből is

***

Megváltozott a játékban található fizetőeszközök rendszere:

Gold --> hősök + loot box-ok újraforgatása. Továbbra is napi küldetésekből jön, valamint 5 hős szintenként 500 gold jár.
Gem --> pénzből vásárolható, valamint minden 25 profil szint után is kapsz egy keveset. Lootboxra, hősökre, skinekre, bundlekre, és stimpackra költhető. Hacsak nincs egy hős, vagy valami gem-only kiegészítő, amit szeretnél, akkor érdemes stimpack-re elkölteni.
Shard --> Lootbox lootok vásárolhatók belőle, kivéve hősök (tehát skinek, mountok, spray-ek, emoji-k, banner-ek, voice line-ok, announcerek...). Lootboxból eshet, valamint ha már valami megvan, és újra kiesik, akkor abból automatikusan shard lesz - egészen pontosan az adott tárgy shard árának negyede (5-25-100-400).

Shard árak:
Common item 40
Rare item 100
Epic item 400
Legendary item 1600

Loot boxok: Minden szint lépésnél és a heti brawlnál jár egy lootbox. Alapesetben normal, viszont ha egy hőssel elérsz egy kerek szintet (10,20,30 stb), akkor egy hero loot boxot is kapsz, amiben az adott hőshöz kapcsolódó fix egy loot van. Minden 5 profil szintlépésnél rare lootbox jár, valamint minden 25 profil szintlépésnél epic lootbox jár, garantált rare/epic loot-tal.

Nagyobb eventek alatt tematizált loot boxok vannak (eddigiek: Sun's Out, Guns out (nyár), Hallow's End (ősz, halloween), Winter's Veil (tél, karácsony)). A limitáltan, csak az eventek alatt elérhető tárgyak csak az adott event lootbox-aiból eshetnek (illetve az adott boxok legalább egy, tematikus tárgyat mindenképp dobnak). Sajnos a rendszer bevezetése óta elég sok ún. box filler (skin átszínezések, emojik, portrék, kevésbé értékes lootok) került a rendszerbe, amik eléggé felhigították a kínálatot, ezért sokszor célszerű szimplán megvenni a nagyon kívánt tárgyat, ahelyett hogy várnánk a dropra. Jó taktika az ilyen eventek előtt szintlépés közelébe húzni a hősöket, hogy az event alatt 1-1 gyors meccset játszva velük maximalizáljuk az eventes ládák számát. Továbbá ha stimpack vásárlásra adjuk a fejünk, azt is érdemes ilyenkorra időzíteni. Az event ideje alatt az új eventes cikkek 50%-al drágábbak az átlagosnál.

***

Játékmódok

Cooperative (Coop) - AI (gép) elleni játék, játszhatsz más játékosokkal gép ellen vagy AI társakkal is (utóbbinak sok értelme nincs). Végén 10 goldot kapsz, és idő függvényében adott XP-t. Leginkább laza levezetésnek jó, XP farmolásra, illetve az új hősök használatának megtanulására jó.

Quick Match (QM) - Sima játék más játékosok ellen. Csak kiválasztod melyik hőst szeretnél vinni, és vele játszol majd. Ha győztök 30 goldot kaptok a végén, ha vesztetek 20-at. XP ugyanúgy az idő függvénye, de itt győzelem esetén további + 50 ezer xp bónusz jár. Ez a legnépszerűbb (=legtöbbet játszott) játékmód, ennek ellenére érdemes fenntartásokkal kezelni, mert a matchmaking sokszor nagyon unfair csapatösszeállításokat tud kiválogatni (rossz esetben már a játék elején eldől, ki fog nyerni). Azt, hogy melyik pálya lesz, csak akkor tudod meg, ha már elindult a játék.

Unranked Draft - Draft-al kezdődő játékmód, melyben a játékosok egy meghatározott rendszer szerint kiválasztják, hogy melyik játékost fogják vinni. Már a draft előtt megtudod, melyik pályán fogsz játszani, ami segíthet hőst választani. A draft folyamat miatt a QM-nél több gondolkodást igénylő játékmód. Személyes véleményem szerint ez most a legélvezetesebb játékmód, mivel a draft folyamat miatt sokkal ritkább, hogy idióta csapatösszeállítások vannak, viszont az emberek nem stresszelnek rá annyira, mint a Ranked módokra.

Ranked (Storm League): A játék kompetitív módja. Ugyanúgy draft folyamattal kezdődik. Egyedül, vagy csapatban is játszahtó. Az értékeléshez Szezonok vannak, ezek körülbelül 3 hónapig tartanak. Minden szezon végén jutalomban részesülsz, a helyezésed alapján (valamennyi Gold, portré, mount). Jelenleg az alábbi ligák vannak: Grand Master, Master, Diamond, Platina, Gold, Silver, Bronze. Bronze-tól Diamond-ig minden liga fel van osztva 5 divízióra (Broze 5 legalacsonyabb, Diamond 1 legmagasabb), míg masterben a gyűjtött pontjaidat látod. A top 200 Master adja a Grandmaster ligát. Az MMR-ed + besoroló meccsek alapján kerülsz be ezekbe. Az első szezonodban, vagy ha az előző szezonban kevés meccset játszottál, akkor az Unranked/Quick match eredményed alapján sorol be. Maximum Master 1000 pont rangra lehet besorolni.

Custom Game - Itt játszhatsz nagyobb baráti csoporttal, és a versenyeket is itt rendezik. 5vs5 meccseket tudtok itt kreálni, illetve van 6 megfigyelő hely is (simán nézőknek, vagy versenyen castereknek).

Hogyan jussunk minél előrébb a ligában?

Mint már korábban is írtam, a liga pontrendszerre épül fel, ami megkülönbözteti a meccs pontokat és skill pontokat. Győzelem és vereség esetén körülbelül hasonló értékű pontot kapsz/vesztesz, a kapott/levont pontok mennyisége csökken ahogy a játszott meccsek száma nő (tehát a korai meccsekkel gyorsabban mozoghatsz fel/le a ligában).

Ez nem jelenti azt, hogy valaki nem értheti el a Master-t, amennyiben a rendszer mondjuk Bronze-ra lőtte be. Ha több meccset nyerünk, mint amennyit elbukunk, előrébb fogunk jutni, csak kitartás kérdése a dolog, és persze konzisztensen több meccset kell nyernünk mint amennyit vesztünk.

Mit tudunk tenni annak érdekében, hogy minél nagyobb győzelmi arányunk legyen?

Mivel alapvetően ez egy csapatjáték, ha rosszabb csapattársakat kapsz, akikkel lehetetlen kooperálni, akkor nem sok mindent. Ilyenkor a legjobb amit tehetünk, hogy elfogadjuk a helyzetet, és együtt tartunk a csapattal - egységben az erő, akár még jól is kisülhet. Viszont normális matchmaking-nél, ha körülbelül azonos szintű játékosokból áll a két csapat, akkor sokat hozzá tudsz tenni a meccshez:

10 hős kevés a ligához, legalább 15-20 jó hős kell, akikkel meg is kell tanulnod jól játszani. Igyekezzünk nem csak egy kasztra építeni, mert elő fog fordulni, hogy nem fogunk tudni azt játszani. Leggyakoribb példa: valaki nagymenő assassin-okkal, de utolsóként pickel, és még nincs healer a csapatban... Érdemes az aktuális tier listákon elöl lévő hősökre koncentrálni.

Ha megvan minden szükséges hős akkor az alábbi dolgokra kell odafigyelned a draft szakaszban:

1. Mindig megfelelő hőst pickeljél, ha te vagy az utolsó és nincs healer akkor healert, ha nincs tank akkor tankot. Amúgy érdemes chaten megbeszélni a többiekkel ki mit akar választani, és ez alapján mérlegelni. Persze mindig lesznek meggyőzhetetlen királylányok, akik csakazértis Novázni akarnak, de a magasabb kompetitív szinteken általában rugalmasak az emberek.

2. Tanuld meg az adott pályára az erős pickeket és counterpickeket. Ez leginkább gyakorlással és tapasztalattal tanulható, már csak ezért is érdemes az Unranked játékmódot nyomni inkább QM helyett, leginkább csapatban, és a lehető legtöbb féle hőst kipróbálni. Nincs jobb módszer egy hős erősségeinek és gyengéinek kiismerésére, mint az adott hőst személyesen játszani.

3. Kombinációs pickek: Ha a csapatodban vannak hősök, akik más hősökkel párosítva lesznek igazán erősek, azt érdemes kihasználni.

- A meccs folyamán az alábbi dolgokra kell odafigyelned

1. Először is mindenre, amit a kezdőknek leírt tanácsokban már leírtam: overextend, túlzottan vakmerő játék elkerülése, figyeld a minimapot, stb.

2. Jó rotációra az objectivek miatt.

3. Kommunikálj normális hangnemben a csapattársakkal. Nem segít egy szorult helyzeteken, ha elkezded a többieket kritizálni (még ha jogosan is).

4. Ne ragaszkodj egy adott talentbuildhez. Azoknál a hősöknél ahol több opció is van, setup/ellenfél/pálya függően más-más buildeket/talenteket érdemes használni. Érdemes talent választás előtt ránézni a statisztika ablakon a talent fülre, és megnézni, az ellenfél miket választott.

5. Figyelj oda a szintkülönbségekre: ha szinthátrányba, rosszabb esetben talent hátrányba kerültetek az ellenfélhez képest, sokszor érdemes inkább a felzárkózásra koncentrálni, akár ingyen odaadni objective-et, mintsem contestelni, sorra meghalni, és még inkább erősíteni a másik csapatot. Persze megtörtént már, hogy hogy ember/talent hátrányban lévő csapat nyert harcot, de nem ez a jellemző. Óvatos splitpusholással, mercezéssel akár még jól is ki lehet jönni a látszólag rossz helyzetből. Különösen oda kell figyelni 10-es és 20-as szintnél, ami masszív előnyt ad az azt előbb megszerző csapatnak. Ha pedig előnyben is vagytok, arra ne vakmerően, sokat kockáztatva próbáljatok építeni.

6. Ne add fel ha 1-2 szint hátrányban vagytok, mert az ellenfél könnyen hibázhat, ezt kihasználva pedig bármikor visszajöttek a játékba.

+1. Főleg ranked módra vonatkozik, de akár más módokra is, és hatványozottan, ha hajlamos vagy mások bénázása (vagy akár sajátod) miatt felhúzni magad: zsinórban három vereség után hagyd abba a játékot. Nagy valószínűséggel már kellően ideges vagy, hogy ne a legjobb teljesítményed hozd, és ha csakazértis mész tovább, akár nagyon durva vereség szériával teheted tönkre az MMR-ed/Szezonodat.

Az összefoglaló írta DaveNo1 , szerkesztette FireKeeper

PH! játékosok listája:

DaveNo1 - Astech#2379
mobal - mobal#2813
horvi0813 - Gábor#2905
F-ECT$ - fects#2557
LógaGéza - ExPeacer#2753
Hurkans - Hurkans#2751
Tyler Durden - Mortel#2203
h-yle - MrBlowfish#1474
CarajoEsp - CarajoEsp#1838
Nauro - Nauro#2539
Ghostface - Ghostface#2619
AxBattler - AxBattler#2652
salaam - Khrgth#2679
sebestyen01 - ThisNoel#2980
Pedro78 - P3dr0#1681
kippedli - CyberBear#2388
Skillerz - bArney#2866
XXArcAngelXX - Gabriel#21210
malacka87 - Sveryn#2510
Sprq - SpreeNaute#2739
Mister_X - CrazyHussar#2436
0karmacoma0 - Andree#2791
HolozisHUN - OctoPirate#2620
FireKeeper - PeterMadach#2675

Útvonal

Fórumok  »  PC játékok  »  Heroes of the Storm (kiemelt téma)
Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.