Hirdetés

2024. május 28., kedd

Gyorskeresés

Hozzászólások

(#51) zLegolas válasza Csaba_20_ (#49) üzenetére


zLegolas
őstag

Maxinagyon igazad van. Az EPH nem földelés. :R

Én normális vagyok! Megmondták a hangok is a fejemben!

(#52) zLegolas


zLegolas
őstag

Még valami motoszkál bennem egy ideje, csak valahogy mindíg kifelejtődött a billentyűzésből...

Ha valamit otthon biztonságban akarsz tudni a villámlástól, akor egyetlen megoldásod van: kihúzod a falból, amikor dörögni kezd.
És ne legyen senkinek illúzuiója, valóban csakis ez a megoldás! Az ilyen-olyan villámvédelmi csodaeszközök, hosszabbítók stb... max arra jók, hogy a falu túloldalán, vagy a szomszéd lakótelepen bevágó villám hálózatra gyakorolt tranziens meg ilyesmi hatását csökkentse. Az a pár millió volt, amit egy villámba tölt Zeusz csak röhög rajtuk. Ha a Te házad villámhárítója, netán a villanyderót vagy a trafóház kapja a ménkűt, hát minden esély megvan arra, hogy még a falban lévő vezetékek is kiolvadnak, nemhogy a beledugott TV-rádió-számítógép.

Szvsz a villámhárító legnagyobb értelme az egyszerű felhasználó/lakó számára az, hogy nem lobban lángra riccre a tető, mint a cowboyos filmkben. Attól a hűtőd-tévéd még úgy bekrepál, hogy öröm nézni.

Én normális vagyok! Megmondták a hangok is a fejemben!

(#53) numera007 válasza zLegolas (#51) üzenetére


numera007
tag

:F Talán nem erről beszéltem én is?

(#54) zLegolas válasza numera007 (#53) üzenetére


zLegolas
őstag

De-de, nem is vitatkoztam egy szóval sem! :R

Én normális vagyok! Megmondták a hangok is a fejemben!

(#55) Csaba_20_


Csaba_20_
őstag

Szerintem a villámok ellen legjobban úgy védekezhetünk, ha fémdobozba rakjuk a védendő egységeket.(Hmm...mintha már ezt jóval előttem mondta volna valaki... ;) )

Ha kihúzod a hálózatból, akkor még mindig ott vannak a villám közvetett hatásai, mint az induktív és kapacitív csatolások, bár utóbbiaknak nem tulajdonítanak nagy jelentőséget, mert ritkábban okoznak bajt.

(#56) numera007 válasza zLegolas (#54) üzenetére


numera007
tag

Akkor ÓL RÁJT! :C

(#57) Hikvision válasza Csaba_20_ (#50) üzenetére


Hikvision
senior tag

Szép estét, Én az utolsó hozzászólásomban megpróbáltam a magam szavai által kifelyteni,hogy a Fi-relé nem csak a földélést figyeli hanem a ''szökő áramot tehát a fázis és a 0 különbségét. Én azt írtam Kleptónak, hogy ha a ház acélszerkezete megfelel a földelési szabványoknak akkor miért ne? És ha nem akarnak sokat költeni a dologra csak jobb lehet mint volt,szerintem.Az APC-ben énis nagyot csalódtam amikor 2,5 hónapig gariban volt a cucc és aztán nyögték ki hogy javíthatatlan.Abban meg teljesen egyet értünk,hogy a megfelelő villámvédelemhez nem elegendó egy ilyen kis APC. majd este ha haza jön faterom megkérdem , hogy milyen villámvédelmi cuccokat szoktak beépíteni,mert ez engem is kezd lassan érdekelni. És mostmár maximálisan elismerem a szakmai tudásod :R

20 éve a PH-n.

(#58) Csaba_20_ válasza Hikvision (#57) üzenetére


Csaba_20_
őstag

Nem tudom hogyan és hányszor mondjam el neked, hogy a FI relé nemhogy ''nem csak a földelést figyeli'', hanem egyáltalán nem figyeli földelést. :U

(#59) numera007 válasza Csaba_20_ (#58) üzenetére


numera007
tag

Csak egyet nem értek :F . Ha a srác (Saycz) állítás szerint kötött már be FI relét, akkor hogy nem vette észre :Y , hogy a földet semmilyen formában NEM kell belekötni :( . Ez alapján meg a hülye is kikövetkeztethetné, hogy a földhöz ebben a formában semmi köze. Az igaz, hogy ha szökik a körből az áram, akkor az valamerre el kell hogy menjen, és ez a föld lesz (valakin keresztül rossz esetben) :Y . Szerintem a FI relé meg a szomszéd csajt figyeli.

(#60) norbyte™ válasza numera007 (#59) üzenetére


norbyte™
csendes tag

Az áramvédő-kapcsoló ( mn: életvédelmi-relé )működési elve az egy áramváltón átfűzött vezetők egymást kioltó mágneses hatásán alapul. Ha az áramváltón a befolyó és a kifolyó áramok eredője nem nulla, a szekunder tekercsében indukálódó feszültség hatására az áramvédő-kapcsoló kiold, és az áramkört megszakítja. A védőkészülék természetesen csak akkor működik, ha különös figyelmet fordítunk arra, hogy a védővezetőt semmilyen körülmények között sem szabad az áram-védőkapcsolón átvezetni. Magyarul, a belépő és a kilépő áramnak egyformának kell lennie. Ha ez felborul és eléri az FI-relé névleges kioldási áramát, akkor ez eldiferál, azaz leold. Én legszívesebben kötelezővé tenném, mint szabvány mindenhol. Még valami. Itt-ott beleolvasva a topikba látván, hogy egy-két önjelölt ''villanyszerelő'' féligazságokat állít, nead jisten még szereli is. És féligazság min tudjuk félig-gazság. Különösen itt ahol nincs helye a találgatásoknak. És ez bizony nem játék. É. V /EBF etc. az egy külön speciális szakma. Még villamos mérnökként sem végezhető, hanem több komoly tanfolyamot kell kijárni. Szal nemárt odafigyelni ;)

ÉV-EBF- Villámvédelmi felülvizsgálatot, számítógép javítást, karbantartást vállalok.

(#61) numera007 válasza norbyte™ (#60) üzenetére


numera007
tag

Az áramvédő-kapcsoló ( mn: életvédelmi-relé )működési elve az egy áramváltón átfűzött vezetők egymást kioltó mágneses hatásán alapul.
Hamár nekem címezted akkor a pontosság kedvéért: áram-védőkapcsoló

Forrás: [link]

A kettő és négypólusú áram-védőkapcsolók:

- olcsóbbá teszik a védőföldelés elkészítését,

- a villamos balesetek megelőzésének leghatásosabb eszközei,

- jelentős szerepet játszanak a szigetelésromlásból eredő tüzek megakadályozásában.

A kettő- és négypólusú áram-védőkapcsolók mágneses elven működnek, nem elektronikus rendszerűek. Az áram-védőkapcsolók érzékelik a váltakozó- és lüktető egyen hibaáramot is, így a félvezetőket tartalmazó berendezések nem zavarják működésüket. Sem a kétpólusú, sem a négypólusú változat nem tartalmaz beépített zárlat- és túlterhelésvédelmi eszközt, így arról külön kell gondoskodni.

(#62) Hikvision


Hikvision
senior tag

ááááááááááá, vagy ennyire nembirom magam kifejezni vagy ti nemértetek meg. én azt mondom hogy a szökött áramot figyeli ami nemcsak a földelésnél mászhat el.Ezt belátom az elején nem tudtam pontosan de mostmár az utolsó hozzászólásaimban ezt szerettem volna kifejteni.És amikor Fi-relét kötöttem be végig ott állt melettem a villanyreszelő de ennek ellenére valahogy észerevetem hogy nemkell bekötni a földelést :U

20 éve a PH-n.

(#63) numera007 válasza Hikvision (#62) üzenetére


numera007
tag

ami nemcsak a földelésnél mászhat el.

Most már tényleg továbbképzésre kell járnom. Merre szökhet még az a fránya áram, ha szabad kérdeznem? Valaki segítsen már légyszi légyszi légyszi

(#64) numera007 válasza numera007 (#63) üzenetére


numera007
tag

Hogy ez eddig nem jutott eszembe, hát persze, ha nem a földre, biztos a levegőbe tűnik el az áram. Nem vész el, csak átalakul.

(#65) Csaba_20_ válasza norbyte™ (#60) üzenetére


Csaba_20_
őstag

Ha valahonnan idézel szöveget, akkor illik(jogilag persze másképp fogalmaznék) megjelölni annak forrását!

(#66) Csaba_20_ válasza Hikvision (#62) üzenetére


Csaba_20_
őstag

Ha másképp kéne megfogalmaznom azt, amit csinálsz, akkor azt mondanám: ''A szart fényesíted.''

Ne akard már megmagyarázni a dolgot...

(#67) norbyte™ válasza numera007 (#63) üzenetére


norbyte™
csendes tag

Nem mindegy merre szökik? Akár mehet a holdba is.;) A lényeg az, hogy a belépő és kilépő áramok eredője nem nulla és eléri a hibaáram megengedett értékét akkor leold. (Így védve meg téged többek közet az esetlegesen romló szigetelésű készülékektől, a kint felejtett hosszabbító érintésétől az esőn, és egyéb rejtélyes dolgok is, amik jelzés értéküek is lehetnek akár)

[Szerkesztve]

ÉV-EBF- Villámvédelmi felülvizsgálatot, számítógép javítást, karbantartást vállalok.

(#68) norbyte™ válasza Csaba_20_ (#65) üzenetére


norbyte™
csendes tag

Rendben van az jogilag is etikailag is hidd el. ;)

ÉV-EBF- Villámvédelmi felülvizsgálatot, számítógép javítást, karbantartást vállalok.

(#69) Csaba_20_ válasza norbyte™ (#68) üzenetére


Csaba_20_
őstag

Ehhez mit szólsz? [link] ;)

[Szerkesztve]

(#70) norbyte™ válasza Csaba_20_ (#69) üzenetére


norbyte™
csendes tag

Szerinted mit kéne szólnom? Ha valamit megtanultál és azt az életben pl. tárgyalásnál vagy írományaidnál is használod, akkor minden mondatnál idézgeted a forrást ahol tanultad? Kissé uncsi lehet ;) Mutathatnék neked vagy 10 féle könyvet ahol ugyan így van minden leírva. De miért is lenne másképp, ezek száraz műszaki tények, szabványok amiket nem kell átkölteni, (nem is lehet) ez így van rendjén. - ez nem az a műfaj, de már tényleg off-

ÉV-EBF- Villámvédelmi felülvizsgálatot, számítógép javítást, karbantartást vállalok.

(#71) Csaba_20_ válasza norbyte™ (#70) üzenetére


Csaba_20_
őstag

Ha valamit megtanultam, akkor a saját szavaimmal is el tudom mondani. :R

(#72) numera007 válasza norbyte™ (#67) üzenetére


numera007
tag

Hát hogy őszinte legyek mindegy, az viszont nem, hogy valaki a hülyeségét elkezdi fokozni, majd ahelyett, hogy visszavonulót fújna, rátesz még két lapáttal a szakmai hozzánemértésből.

(#73) norbyte™ válasza Csaba_20_ (#71) üzenetére


norbyte™
csendes tag

Látom mindenáron azt szeretnéd, hogy neked legyen igazad. Hát legyen.
Akkor, kizárólag neked üzenem, hogy az első két mondatot hagyd figyelmen kívül, ( amit gondolom egyébként is sokan csak nehezen értenek meg ugye-ugye ) és onnét kezd olvasni, hogy ''Magyarul...'' Gondolom innét már neked is érthető(bb), és nem utolsó sorban ezután már minden téren saját szerzemény. :P Egyébként: right to copy :D Ja és nagyon találó az aláírásod. De tényleg. ;]

ÉV-EBF- Villámvédelmi felülvizsgálatot, számítógép javítást, karbantartást vállalok.

(#74) Csaba_20_ válasza norbyte™ (#73) üzenetére


Csaba_20_
őstag

Akkor idéznék neked magamtól korrábbról:
Csaba_20_ írta:
A FI relé nem a földelést nézi. A fázison és a nullavezetőn átfolyó áramok különbségét vizsgálja. Egy komparátor található benne, ami megfelelő szintnél átbillen és ennek hatására egy-egy kapcsoló megszakítja a fázist és a nulla vezetőt.

Majd tőled, a ''magyarul'' rész mögül:
norbyte™ írta:
Magyarul, a belépő és a kilépő áramnak egyformának kell lennie. Ha ez felborul és eléri az FI-relé névleges kioldási áramát, akkor ez eldiferál, azaz leold.

Ezt a sértést pedig inkább elengedem a fülem mellett:
norbyte™ írta:
Gondolom innét már neked is érthető(bb)

(#75) Csaba_20_ válasza numera007 (#72) üzenetére


Csaba_20_
őstag

Pontosan erről van szó, csak egyesek nem látják tisztán. Valószínüleg azért mert felületesen olvassák a topicot.

(#76) Hikvision válasza Csaba_20_ (#66) üzenetére


Hikvision
senior tag

Jó, tudod mit eddig érdkelt a téma de én itt lezártam a dolgot. B@sszátok meg a Fi-reléteket. :P

20 éve a PH-n.

(#77) Csaba_20_ válasza Hikvision (#76) üzenetére


Csaba_20_
őstag

:DD :DD :DD :DD

(#78) numera007 válasza Hikvision (#76) üzenetére


numera007
tag

Hát igen engem is érdekel a téma, beleástam magam, nem pedig ökörségeket, szakmai inkompetenciát sugározva szóltam hozzá. Mi lett volna, ha nem villanyszerelő családból származol, saját tapasztalattal kiegészítve.
Azért lettél lehurrogva, ne sértődj meg, mert az áramkergetés nem játék, ha apuka nem mondta volna.
Ha itt baromságokat írsz, ''szakmai'' hozáértést sugározva, és valaki kipróbálja, akkor csak remélhetem, hogy az áram amit kap az rajtad keresztűl fog a földbe távozni.

(#79) Hikvision válasza numera007 (#78) üzenetére


Hikvision
senior tag

MODND MÁR MEG, HOGY KI A FASZOMNAK ADTAM ÉLETVESZÉLYES TANÁCSOT?

20 éve a PH-n.

(#80) bbchris


bbchris
senior tag

Pontosan nem nagyon értem hogy min folyik a vita amit tudnék írni a FI reléről , bár még mindig nem nagyon értem hogy van FI relé és ÉV relé . Az egyik szerelő azt mondja hogy ugyanaz a kettő a másik pedig azt hogy nem . Na a lényeg én nem vagyok villanyszerelő de most csináltam itt ilyen megoldást . Beleraktam a hálózatba ezt a Fi relét ami 30mA-os és a földelést abszolut de nem tettem bele csak a Nulla pontot . A földelést azt külön megszakítás nélkül vittem ki minden konnektorhoz . Ja és azt a bizonyos EPH pontot a fűrdőkádhoz csövekhez stb . Működik mivel puding próbája az evés . Ugye úgy kell kipróbálni hogy a nullát és a védőföldet összeérinted egy pillanatra és lám leold a relé . Ekkor tutira működik . Raktam a hálózatba túlvesz védőt is de még egyzser sem oldott le ezmiatt sőt még talán ha az 5 év alatt 2×-szer ha leoldott . AMúgy néha frissíteni szoktam azaz úgy kb másfél havonta szoktam tesztelni ezt a kütyüt . Sőt volt hogy csak egy pillanatra értem a nullához kézzel és máris leoldott mikor szereltem a konnektort , hiába volt kismegszakítóval a fázis áramtalanítva . Nem tudom hogy valamit rosszul írhattam-e akkor kérem javítsatok ki de én így szereltem mindent és semmi baj nem volt idáig .
Nyilván ha sokszor leold egymásután valamiért akkor érdemes átkutatni az áramkört egyenként leválasztva a dolgokat hogy melyik is a hiba oka .

[Szerkesztve]

(#81) numera007 válasza bbchris (#80) üzenetére


numera007
tag

Sőt volt hogy csak egy pillanatra értem a nullához kézzel és máris leoldott mikor szereltem a konnektort , hiába volt kismegszakítóval a fázis áramtalanítva .

Már bocs, de azért innentől fogva kétségeim vannak, hogy mi és hova van bekötve.

A másik:
Ugye úgy kell kipróbálni hogy a nullát és a védőföldet összeérinted egy pillanatra és lám leold a relé .

Igen de mekkora áramnál? Honnan tudod, hogy jó a relé? És ha 5 A-nál old le?
Ez se a legszabályosabb, gondolj bele, hogy a gyereked, ha van, vagy anyuci éppen nyitja ki a hűtőt, hozzáér a vízcsaphoz,Te meg a fázist egyszerüen ráviszed a földre. És ha nem műkszik valami? Akkor kin keresztül záródik az áramkör?

Ha pontos akarok lenni a próba úgy történik, hogy fogsz egy égőt (5W 220V), - mivel 30 mA-s az ÉV (FI) reléd - ezt az égőt egy foglalatba téve a vezetéket úgy bekötve, hogy egyik része a dugó földjébe, a masik a dugó egyik ágába van téve. Ezt bedugod a konnektorba, ha nem old le, akkor megfordítod, így is bedugod. Ha így leold, akkor jó, ha így sem akkor valami sz@r. DE MÉG EKKOR IS A CSALÁD lehetőleg NE legyen otthon.

(#82) numera007 válasza Hikvision (#79) üzenetére


numera007
tag

Bár nemavgyok még Villanyszerelő de egy kicsit járatasabb vagyok a témában. Tehát ahogy eddig volt a Földelés (összekötve a nullával) ez bizony tényleg veszélyes volt(az ieneket régen alkalmazták). De most, hogy szétlett bontva a nullától és rálett kötve a ház acélszerkezetére a földelés ami ugye nagy valószinüséggel érentkezik a talajjal gyakorlatilag tökéletes földelést hoztatok létre


Ez szerinted mi??????????????????????????????????

(#83) Csaba_20_


Csaba_20_
őstag

Szerintem meg a FI relén található egy teszt gomb, amivel minden hónapban egyszer ellenőrizni kell. Ha azzal nem old le, elképzelhető, hogy a teszt gomb a rossz, de a FI relét ekkor is hibásnak kell tekinteni és szükséges a cseréje.

(#84) Jengo


Jengo
csendes tag

Nos tisztelt nagyérdemű. Nem szeretném szítani az indulatokat, inkább úgy fogalmazok, Tanácsot, megvalósítható megoldást szeretnék kapni a következő probélmára ami a többi eddigi hozzászóló egy részének is tanulság lehetne, talán hasonló cipőben járnak:

- Házgyári panel lakás (IX.em)
- A lakásba védőföldelés nincs bevezetve
- Az áramszolgálatató kérdésemre (miért nincs a kismegszakítóknál bejövő védőföld vezeték) azt felelte, 'Mindenhol nullázott a hálózatunk'. Ezekszerint akkor ez vonatkozik rá: #25 numera007: ''... Manapság mindenhol a földet nullapontra helyezik, vagyis a védőföld és a nulla ÖSSZE van kötve. DE csak a FI relé előtt. Utána már SZIGORÚAN tilos. ...''

-Nálam mégis az 'életvédelmi relé' ( hogy pontosan fogalmazzak) bekötése előtt a nulla és a védőföld sínek össze voltak kötve. S mivel ez az 'életvédelmi relé' (későbbiekben nekem FI-relé) után van a hálózatban, így eme kapcsolatot megszüntettem. DE így a védőföldelés ''lógott a levegőben''! (mivel még mindig nincs a lakásba behozva a védőföld vezeték)


Nos, ezek után. (#8) elismerem a téma komolyságához mérten túl humorosra sikerült hozzászólást írtam. zLegolas szerint ez ''Időzített bomba'', mégis más megoldást nem találtam. Azzal tisztában vagyok hogy a fűtéscsőre, fürdőkádra vagy vízvetetékre nem szabad a lakás földelését kötni. Éppen ezért kerest(ünk)em olyan pontot ami nem veszélyezteti a háztatást, mégis ''biztos földelést'' ad. (Ha már a fém villanyóra szekrény nincs leföldelve, akkor itt a világ vége azthiszem.)


Kérem tehát aki ehhez hozzászól, az legyen szíves egy lehetséges, megvalósítható megoldást javasoljon a problémára. Ő ebben a helyzetben hogyan járna/járt volna el. A hivatalos szbaványok szabályozók azthiszem fentebb már ismertetésre kerültek.

Azt hiszem problémamegoldást elősegítő dolgokra miden téren vevő voltam/vagyok.

A hozzászólásokat tisztelettel várom!

Köszönöm!
- egy nem villanyszerelő -

(#85) numera007 válasza Csaba_20_ (#83) üzenetére


numera007
tag

Igazad van! :R Tényleg van egy teszt gomb.
Volt olyan aki a tesztgommbal tesztelte a rendszert, minden f@sza volt. Vagyis a relé megszakított. Aztán gondolt egyet :F , és kiszámolta, hogy mekkora izzó kell ahhoz, hogy a 30 mA-es értéket ellenőrizze, vagyis, hogy a relé ténylegéletvédelmi-e. Megalkotta a szerkezetet, amit írtam, majd elkezdte a konnentorokat ''tesztelni'' vele.
Az első konnektorban (ami földelt volt) a lámpára ami a fázis és a föld közé lett berakva, a relé nem vert le, és a lámpa sem világított. :Y
Konnektor leszerel, kiderült, hogy a földkábel eltört, és a konnektorban nem volt föld.
Mi lett volna, ha ebben a konnektorban mondjuk egy mosógép üzemel?
Ami testzárlatos lesz egy idő után. :O
Azért az a teszt gomb nem a legmeggyőzőbb számomra. :(

(#86) numera007 válasza Jengo (#84) üzenetére


numera007
tag

Az a helyzet, hogy ezek szerint a nulla vezeték az elektromos művek által lett földelve. Vagyis valahol van a házban (vagy kívül) egy hely ahol a földre kötötték. Ha relét akarsz bekötni, akkor szerintem először is kérdezd meg egy szamitól, akinek papírja van, és jól is dolgozik.

De szerintem a következő lesz: (nem vagyok vill. szerelő, de logikusan csak így lehet)

Ahol a föld és a nulla össze van kötve (az órában, körülötte) oda kell a relét felrakni. A relé előtti részen össze kell kötni a nullát és az általad behúzásra szánt ''védőföldet'', amit - mármint a védőföldet beráncigálod a lakásba a konnektorokba. A nullát belekötöd a relébe, onnan mehet a lakásba a konnektorokba. A fázist bekötöd a relébe, onnan megy a kismegszaggatóba, aztán az is mehet a lakásba a konnektorokba..

Ha hülyeséget írtam volna szedjetek szét, de ezért tűzbe merem tenni a kezem (logikailag). :C

(#87) Csaba_20_ válasza Jengo (#84) üzenetére


Csaba_20_
őstag

Igazából én nem látom a problémát. Adott egy hálózat, amin a nullavezető és a védőföld össze van kötve egy sinen. Ezek mögé(fogyasztó felőli oldalra) vannak felszerelve a kismegszakítók. Neked csak annyi a dolgod, hogy a FI relét a nullavezető és a védőföld összekötése után kötöd(fogyasztói oldal felé), de még a kismegszakítók elé.

(#88) numera007 válasza Csaba_20_ (#87) üzenetére


numera007
tag

Azt hiszem én tudom mi a gondja. A házgyári kéglikbe nincs csak földeletlen dugalj. Ezzel meg nem tud a FI relé mit kezdeni.

(#89) Csaba_20_ válasza numera007 (#85) üzenetére


Csaba_20_
őstag

Amíg a lámpával próbálkozott, addig a lámpa egyik fele a levegőben lógott. De lehet, hogy azt vártad, hogy levegőbe tűnjön el az áram és amiatt lépjen működésbe a FI relé. :P :DD :DD

Ha a mosógép testzárlatos is lesz és valaki/valami ''leföldeli'', abban a pillanatban leold a FI relé. Gondold csak végig. ;)

[Szerkesztve]

(#90) Csaba_20_ válasza numera007 (#88) üzenetére


Csaba_20_
őstag

De tud.

(#91) And válasza numera007 (#88) üzenetére


And
veterán

Szerintem a FI-relét ''nem igazán érdekli'', hogy van-e a dugaljban védőföld, vagy nincs. Az ellen sem tud megvédeni, ha te - egy jól szigetelő felületen állva - egyszerre fogod meg a fázis- és a nullavezetőt.

(#92) <kicsi>


<kicsi>
csendes tag

Hali!

Egy kis segítség:

1.
A földelés nem keverendő a M.O.-on alkalmazott védelmi móddal a nullázással(TN-C-S rendszer)(Földelés: valamely testnek, vezetőanyagú tárgynak vagy vezetőnek a földdel való közvetlen vagy
közvetett összeköttetése.
A földelés magában foglalja a földelőket vagy azok rendszerét és a földelővezetőt, illetve a
földelővezetőket. Védőföldelés: a villamos szerkezetek testének érintésvédelmi célú földelése.)

2.
''a nulla és a védőföld közösítése szigorúan csak a FI relé előtt megengedett''
Ha a PEN vezetőt egy kötéspontnál kettéágazik PE és N vezetőre,azt mégegyszer a rendszerben öszekötni tilos!!

Egy kisit érthetőbben:Az 1 fázisú rendszerben a szimetriát kiegyenlítő áram nem a nulla vezetőben folyik akkor a relé lekapcsol.
Ha a 3 fázisú rendszerben felbomlik a szimetria,és szimetriát felbontó áram nem a nulla vezetőn keresztül folyik hanem a védővezetőn akkor a relé lekapcsol

(#93) numera007 válasza Csaba_20_ (#89) üzenetére


numera007
tag

Amíg a lámpával próbálkozott, addig a lámpa egyik fele a levegőben lógott. De lehet, hogy azt vártad, hogy levegőbe tűnjön el az áram és amiatt lépjen működésbe a FI relé.

Lehet hogy hüle vagyok, de ezt nem értem.
Ha tudom, hogy a konnektor melyik részében van a fázis, akkor egy mozdulattal ki lehet próbálni. Ha nem tudod, mert nincs jelölve, akkor csak próbálgathatod. Két eset ugye:
a föld és fázis közé (ekkor kellene leoldania a relének)
föld és nulla közé (ekkor nem történik semmi)

Ha az első esetnél sem történik semmi, akkor a konnektorban vagy nincs föld, vagy megszakadt valahol.

(#94) numera007 válasza Csaba_20_ (#90) üzenetére


numera007
tag

Igazad van bocsi visszavonulok, nem gondolkodtam rendesen át a dolgot. Megzavart, hogy a föld ''mindenhol'' ott van. :R

(#95) Csaba_20_ válasza <kicsi> (#92) üzenetére


Csaba_20_
őstag

Jó, már kismilliószor tisztáztuk, itt az egyszerűség kedvéért nevezzük úgy a polaritásokat, hogy mindenki értse miről beszélünk.

(#96) Csaba_20_ válasza And (#91) üzenetére


Csaba_20_
őstag

Az ellen csak a kényszerkabát tud megvédeni. :DD

(#97) Szenya válasza Hikvision (#30) üzenetére


Szenya
csendes tag

Kicsit pontosítanék.

1. A FI relé (Hibaáram transzformátor) a hálózaton be és kifolyó áramok összegét ''nézi''. A földelés nincs bekötve, az megkerüli az eszközt hiszen azon fog folyni az az áram, ami hiányzik az eszköznek és ezt érzékelve lekapcsol.
2. Ha nincs földelés akkor is kifejt bizonyos mértékű védelmet. NE PRÓBÁLD KI, de hidd el, ha egy földeletlen dugóval (kettős szigetelés) ellátott hajszárítót belejtesz egy vízzel teli kádba ami teljesen szabálytalanul nincs leföldelve (előírás de tesznek rá) az eszköz ekkor is működni fog.
3. A túlfeszültségvédő a földelővezetéket használja fel a túlfeszültség levezetésére. Aki kötött már be a főelosztóba sorolható túlfeszültségvédőt az tudja, hogy annyi darabot kell venni ahány fázisod van plusz egyet a nullának!!!!! (vagy veszel többpólusút). A védőbe bekötöd az adott fázist vagy nullát és a földelést. Ilyen esetben a nullába is be kell iktatni egy biztosítékot!!!! Ha a főelosztóba nem építesz ilyet egy komolyabb villámcsapásnál APC ide vagy oda nem sok esélyed van. (Az ELMŰ a trafóházba kötelezően beépíti a durva túlfeszvédőt). Ilyenkor, ha van FI-relé az is lemegy ezzel is segítve a túlfeszvédő dolgát.
4. NEFH (Nullával Egyesített Földelő Hálózat) hálózat nem régi nem új...van ahol engedélyezi a szolgáltató van ahol nem. Mostanában ez az általánosan elfogadott. Ez nem azt jelenti, hogy nem kell földelés, bejön az oszlopról a nulla és azt kettéágaztatjuk, az egyik a földelés lesz a másik a nulla!! Így Tilos!! A betápnál komoly földelést kell készíteni és a FI-relé előtt össze kell kötni a nullával. Ha nem készítenénk földelést a hálózaton folyó áramok komoly feszültséget ejtenek a kábel ellenállásán és a készülékek fémháza feszültség alá kerül (természetesen a hálózat terhelésének függvényében).

Fontos ha a nullavezető az egyesítési pont előtt megszakad az összes földelt készülék fémháza feszültség alá kerül, ezért nem lehet szerszám nélkül bontható kötést készíteni a nullába ezen pont előtt.

Valamint ezen pont az EGYETLEN ahol a nulla földelve lehet !!!!

Kb. ennyi.

Zoli

PS.: A tudásnak tényeken kellene alapulnia és nem szóbeszéd alapján életveszélybe sodorni másokat !!! Másrészt mindent egyeztessünk szakemberrel ami életveszélyt okozhat!!!

(#98) Csaba_20_


Csaba_20_
őstag

Kíváncsi vagyok, hogy ma még hány ember fog csak azért regisztrálni, hogy elmondja a már elmondottakat. :P :D

Na jó, azért hallunk újat is és legalább szakemberekkel bővül a fórum, de remélhetőleg nem eme topic erejéig.

(#99) biker válasza Csaba_20_ (#98) üzenetére


biker
nagyúr

én rég óta itt vagyok, gondolom azért elmondhatom :D

Elektromos autó töltő berendezések | Mesterséges növényvilágítás | Mai ajánlatunk: www.gerisoft.hu | www.e-autotoltokabel.hu | www.agrar-vilagitas.hu |

(#100) biker


biker
nagyúr

no, két dolgot hadd tárjak fel.

- kedves kolléga nagyon jól indult el, hogy egy izzóval lehet tesztelni a FI relét, csak épp nem tud számolni, vagy szar a FI reléje, ha leold, mert 230V-os hálózaton nálam 30mA-hez 6.9W-os izzó kell :)
én mellesleg 25--ös izzóval tesztelek kényszerből

- másik, bár itt ha jól látom van pár villanyszerelő illetve EBF kolléga, mégsem válaszolt senki FI relé vs ÉV relé témában
ha jól tudom 89-ben tiltották be az ÉV reléket, amik életvédelmi relé néven futottak, és hasonlóan a FI reléhez működtek, csak nem a hibaáramot, hanem a hibafeszültséget mérték. ti. ha a föld felé 20V -nál nagyobb feszültséget érzékelt, leoldott.
hátránya a mindenféle segédföldek meg földek rendszerének hibájában volt, betiltották, azóta már a FI relét is ÉV relének nevezik.

ha van nálam öregebb itt, kakor biztos ki tud javítani.

mellesleg FI relé tök jó, mindenki tegyen fel bátran, de nem védi meg a gépedet semmitől :)
és nem old le egy túlfesz impulzus levezetésétől, azok ahhoz kicsik.

(azt azonban nem tudom, hogy a szomszéd házban hogy tudta egy lakó a biztosítóval elintézni a fél lakás elektromos berendezéseit cserére villámcsapás miatt, mikor
- nincs kábeltévéje, és tetőantennája sem, szobaantenna volt csak
- nincs telefon és internetje
- elmondása szerint a hálózaton jött be
a többi 17 lakónak a társasházban 0.0 hibája van
és a biztosítónak nem tűnt fel, hogy sértetlen a betáp szekrényben a 25kA-es túlfeszültség levezető ami szabályosan 3P+N+E csillagban be van kötve :)
biztos az ablakon jött be a villám)

Elektromos autó töltő berendezések | Mesterséges növényvilágítás | Mai ajánlatunk: www.gerisoft.hu | www.e-autotoltokabel.hu | www.agrar-vilagitas.hu |

Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.