Hirdetés

2024. május 28., kedd

Gyorskeresés

Hozzászólások

(#101) Szenya válasza numera007 (#93) üzenetére


Szenya
csendes tag

Kedves numera...

Egy jól kivitelezett hálózaton a nulla és a föld összeérintése leoldja a relét, ha az adott pillanatban valamely fogyasztó be volt kapcsolva , ugyanis a nulla árama innentől megoszlik a föld és a nulla között és ez a legtöbb esetben több mint 30 mA.

Bocs ha úgy gondoltátok, hogy szaporítom a szót, (nem jelent meg valami miatt az összes hozzászólás csak amikor nyomtam egy refresh-t a böngészőn :( ) csak a segítő jószándék vezetett.

Zoli

(#102) Szenya válasza biker (#100) üzenetére


Szenya
csendes tag

biker

Az ÉV és a FI dologban Te tudtad egyedül az igazságot!

A berendezés földelésétől teljesen független földelést kellett kiépíteni és a gép fémháza valamint a független segédföld feszültségkülönbségét nézte. Ipari gépekhez használták lakóépületekben nem.

Csak egy berendezés védelmére szolgált. (ill. emberére aki a gépet kezelte vagy hogyisvan :) )

Régi dolog, de a 90 -es évek tankönyveiben még megemlítették :) esetleg ennyire öreg lennék

Zoli

(#103) numera007 válasza biker (#100) üzenetére


numera007
tag

kedves kolléga nagyon jól indult el, hogy egy izzóval lehet tesztelni a FI relét, csak épp nem tud számolni, vagy szar a FI reléje, ha leold, mert 230V-os hálózaton nálam 30mA-hez 6.9W-os izzó kell

Hát igen sajnos nem tudok. Pedíg bementem a bótba oszt montam annak a eladónak, hogy aggyon mán 6,9 vattos égőt, de aztat monta, hogy illen nincs. Osztan a hozzá legközelebbit próbáltam, oszt működött.
Viccet félretéve, ha az életvédelmi relé, vagy FI relé leoldott az 5 w-os égőnél, én nagyobb biztonságban érzem magam, mint a 25 w-ossal csinálta volna, ami ugye a 100mA relé teszteléséhez tökéletes, vagyis ha itt leold a 30 mA-os relé, még közel sem biztos, hogy a 85 mA-nél is megfogja tenni. Számolni szerintem mindenki tud. Van amikor a kisebb jobb (vedd túlbiztosításnak).
Minden tiszteletem a Tied természetesen. :R

(#104) numera007 válasza Szenya (#101) üzenetére


numera007
tag

Ez is igaz, a tesztelésre szerintem is több lehetőség van. :R

(#105) Csaba_20_ válasza biker (#100) üzenetére


Csaba_20_
őstag

Fogalmam sincs, de elképzelhető, hogy a villámcsapás közvetett hatásai jelentkeztek nála.

(#106) Jengo válasza Csaba_20_ (#87) üzenetére


Jengo
csendes tag

Azt hiszem csaba_20_ #87-es, valamint szenya #97-es kiegészítésével minden kérdésmre választ kaptam.

Köszönöm mindenkinek!
Ps: Kicsit hosszúra sikerült ez a topic, mégis remélem tanulságos volt/van/lesz!

(#107) <kicsi> válasza Szenya (#97) üzenetére


<kicsi>
csendes tag

''Ez nem azt jelenti, hogy nem kell földelés, bejön az oszlopról a nulla és azt kettéágaztatjuk, az egyik a földelés lesz a másik a nulla!! Így Tilos!! ''

Miért lenne tilos?Az áramszolgáltató mai napig 10mm2 alu vagy 6mm2 réz (teljesítményigénytől függően) PEN vezetőt húz be a mérőóráig majd azt kettéosztja
Az teljesen más,hogyha Fi relét szerelsz fel és ugynevezett ''mankó földet'' alkalmazol.

(#108) <kicsi> válasza Csaba_20_ (#98) üzenetére


<kicsi>
csendes tag

Nem csak ezért regisztráltam :)

(#109) <kicsi> válasza Szenya (#102) üzenetére


<kicsi>
csendes tag

ÉV=FVK=feszültség védő kapcsolás

Ez az érintési feszülség ami nem haladhatja meg 50V-ot. ;)

(#110) biker válasza Szenya (#102) üzenetére


biker
nagyúr

igen, ilyen öregek vagyunk.
92-es tankönyvben még benne volt :)

Elektromos autó töltő berendezések | Mesterséges növényvilágítás | Mai ajánlatunk: www.gerisoft.hu | www.e-autotoltokabel.hu | www.agrar-vilagitas.hu |

(#111) biker válasza numera007 (#103) üzenetére


biker
nagyúr

azért baj, ha kisebb hibaáramra leold, mert zavaró tényező lesz
nem minden házat most építenek, van ahol 15éves és öregebb rendszer van, akárhol lehet egy kis hiba, ami nem kéne hogy leoldjon

mellesleg van ám 10W-os izzó is a világon, akkor 43mA-el tudsz vizsgálni

de mindegy
mindenestre mikor azzal b.tatnak, hogy a mosógép rossz, mert lecsapja az órát, akkor kiindulásnak egy 5W-os izzó tesztre biztos jó, mert ha leold, akkor nem a mosógép a rossz :)

Elektromos autó töltő berendezések | Mesterséges növényvilágítás | Mai ajánlatunk: www.gerisoft.hu | www.e-autotoltokabel.hu | www.agrar-vilagitas.hu |

(#112) biker válasza Csaba_20_ (#105) üzenetére


biker
nagyúr

bár ez itt off, de meglepne, ha 17 lakásból egyben jelentkezik úgy, hogy ott majd minden szórakoztató eszköz kiugrik, de a többi lakásban nem, pedig mondom, nála CSAK elektromos hálózaton mehetett be, és pl nála is csak a TV, PC, HiFi, stb ment ki, de a csengő, mosógép, mosogatógép érdekes, nem ment ki :D

ez kb lottóötös esélyű dolog :)

mindeneestre lett új mindenből, ügyes volt

Elektromos autó töltő berendezések | Mesterséges növényvilágítás | Mai ajánlatunk: www.gerisoft.hu | www.e-autotoltokabel.hu | www.agrar-vilagitas.hu |

(#113) numera007 válasza biker (#111) üzenetére


numera007
tag

Igazad van sok mindenben.
De zavaró tényező számomra az, amikor agyonvág az áram. Ha a relé leold, akkor annak valami oka van szerintem. Ha a rendszer (hálózatod) tökéletes, akkor nem szabad leoldania ugye?
Ha a relé leold akár 25mA-nál is akkor általában valami gány van a hálózatban. Ezt pedig nem minősíteném zavaró tényezőnek, inkább életveszély keletkezési lehetőségnek, aminek a feltárása szerintem létérdek.

Egyébként minden fizikai, matematikai, vásárlástechnikai dologban igazad van. :R

(#114) biker válasza numera007 (#113) üzenetére


biker
nagyúr

igen, valami ilyesmi.

ha az 5W-os izzóval a vételezés helyén leold, akkor
- 9mA még szopik valahol
- rossz a relé

ezután mennék oda az elosztóhoz, és ott is tesztelnék a FI relé kimenetén, minden más leválasztva!
ha leold, rossz a relé, ha nem, akkor valahol tartósan hibás eszköz van

és ne zavarjon meg, hogy ''max érzékenyebb'', mert mi van, ha ez csak az első lépcső a tönkremenetelében? bár ne úgy legyen :)

és miért is zavaró ha túlérzékeny?
mert esetleg megfogod a PC-d házát miközben seggel támaszkodsz a radiátornak, aztán lesz vagy 10mA hibaáram, puff leold.
ez jó? nem jó...

üdv,

Elektromos autó töltő berendezések | Mesterséges növényvilágítás | Mai ajánlatunk: www.gerisoft.hu | www.e-autotoltokabel.hu | www.agrar-vilagitas.hu |

(#115) Csaba_20_ válasza biker (#112) üzenetére


Csaba_20_
őstag

A villám közvetett hatásai NEM csak hálózati feszültségen okozhatnak túlfeszültséget. Egyébként pedig lehetett ügyes a biztosítónál, de nem értem ez téged miért zavar. Dögöljön meg a szomszéd tehene is eset? :P ;)

(#116) numera007 válasza biker (#114) üzenetére


numera007
tag

Szerintem jó.
Meg kell keresni, hogy mi a fenéért van az a 10 mA hibaáram.
De szerintem ne erőlködjünk többet ezen. :O

(#117) Csaba_20_ válasza biker (#114) üzenetére


Csaba_20_
őstag

biker írta:
mert esetleg megfogod a PC-d házát miközben seggel támaszkodsz a radiátornak, aztán lesz vagy 10mA hibaáram, puff leold.

Ezt nem igazán értem hogyan lehetséges. El tudod magyarázni?

(#118) Csaba_20_


Csaba_20_
őstag

Mellesleg így utólag visszaolvasva ez a mondat úgy azért növeli egy picit az egom. :DD :DD :DD :DD

Saycz írta:
Namomst a Fi-Relének annyi köze van a Nullához mint neked az elektronikához

(#119) zLegolas


zLegolas
őstag

He-he... egyre inkább vihar a biliben jelleget ölt a topic.... nem baj, szórakoztató, mint az iszapbírkózás... :DDD :P

Én normális vagyok! Megmondták a hangok is a fejemben!

(#120) biker válasza Csaba_20_ (#117) üzenetére


biker
nagyúr

ha a kollégí által vázolt helyzet áll fenn, hogy van pár eszköze, ahol vannak pár milliamperes szivárgó áramok, és egy 5W-os izzó leüti a FI relét, ami csak 21mA-t vesz fel, akkor például szélsőséges esetben előfordulhat, hogy egy általam vázolt esetben leold az automata, peduig az adott esetben nem haladta meg a 30mA-t a hibaáram, csak épp összesen.....

kezded érteni? :)

Elektromos autó töltő berendezések | Mesterséges növényvilágítás | Mai ajánlatunk: www.gerisoft.hu | www.e-autotoltokabel.hu | www.agrar-vilagitas.hu |

(#121) Csaba_20_ válasza biker (#120) üzenetére


Csaba_20_
őstag

Nem. Nem világos számomra, hogy hogyan lehetséges az eset. A számítógép háza a zöldsárga védővezetőre van kötve. Ha megfogom a védőföldelést és a radiátort, akkor miért kapcsol le a FI relé?

(#122) <kicsi> válasza Csaba_20_ (#121) üzenetére


<kicsi>
csendes tag

Ez abban az esetben lehetséges ha a számítógép nics ellátva kellő védelemmel,mármint érintésvédelemmel. :DDD

(#123) Csaba_20_ válasza <kicsi> (#122) üzenetére


Csaba_20_
őstag

Abban az esetben a FI relé már akkor leold, ha bedugod a gépet és rátehénkedsz...nem kell a radiátort fogdosnod hozzá. Engem az a konkrét eset érdekel, amit biker vetett fel.

Ami gyakorlatilag egyenlő azzal az esettel, ha a zöldsárga vezetéket fognám az egyik kezemben. A másikkal hova nem szabad nyúlnom a fázison és a nullán kívül. Ha a radiátorra fogok rá, miért old le a FI relé?

[Szerkesztve]

(#124) <kicsi> válasza Csaba_20_ (#123) üzenetére


<kicsi>
csendes tag

Hát ez igy már elég érdekes.

(#125) biker válasza Csaba_20_ (#123) üzenetére


biker
nagyúr

nem igazán csípem, mikor kiforgatják a szavaimat, vagy olyat írnak, amit nem írtam.

természetesen a nem földelt PC ház ráz(hat) csak.

de akkor tudod mit?
le van földelve a PC ház, de bedugok egy koaxot, megfogom a gépházat, meg a koax árnyékolását, és a PC vezeti le a TV rossz kapcsolóüzemű tápjának a hibáját, ami rendesen csíp általában.

így tetszik?

(mellesleg nálunk akár nyalogathatod is a radiátort, mert müanyag csövekkel van szerelve, és nincsenek a tagok egyesével leföldelve, porszórással festett tagok, elég jó a szigetelési értékük így :D )

Elektromos autó töltő berendezések | Mesterséges növényvilágítás | Mai ajánlatunk: www.gerisoft.hu | www.e-autotoltokabel.hu | www.agrar-vilagitas.hu |

(#126) toeri válasza biker (#125) üzenetére


toeri
aktív tag

Erről az egészről eszembe jutott amikor a gépházam és a televízióm (Samsung) SCART csatlakozójának árnyékolása között sikerült megmérnem a potenciál-különbséget tapintással. Teljesen tudománytalanul az ''erősen csípős'' kategóriába sorolnám... :P
(Persze nem védőföldes konnektorba voltak dugva, de egyazon konnektorba. Hmmm.)
Valamint egyszer kiment a Pioneer erősítőm RIAA-korrektora is így, mert nem lévén több szabad bemenet, oda sikerült bedugni a PC-s hangkártyából jövő jelet. /Tudom, hogy ez egyébként is szentségtörés, és megérdemlem, de fiatal voltam és bohó./ :B
Egy darabig bírta, aztán már nem. :(

Ui. Van otthon Fi-relém is, és rendszeresen szoktam is nyomkodni a tesztgombját (bár lehet, hogy a havi rendszerességet nem mindig érem el) :DDD, villanytant is tanultam és mégsem akarok ténykérdésekről vitatkozni. Szerintem ha a többiek is így csinálnának több energia maradna a hasznos dolgokra, pl. kérdések megválaszolása. ;)

Üdv, toeri

(#127) Csaba_20_ válasza biker (#125) üzenetére


Csaba_20_
őstag

biker írta:
és miért is zavaró ha túlérzékeny?
mert esetleg megfogod a PC-d házát miközben seggel támaszkodsz a radiátornak, aztán lesz vagy 10mA hibaáram, puff leold.
ez jó? nem jó...


Csaba_20_ írta:
Ami gyakorlatilag egyenlő azzal az esettel, ha a zöldsárga vezetéket fognám az egyik kezemben. A másikkal hova nem szabad nyúlnom a fázison és a nullán kívül. Ha a radiátorra fogok rá, miért old le a FI relé?

biker írta:
természetesen a nem földelt PC ház ráz(hat) csak.

Ha nincs földelve, akkor az helytelen bekötést jelent, tehát jogos, hogy leold a FI relé. És nem jelent gondot, ha nem 30 mA-nél, hanem az alatt. Ha pedig földelve van, akkor meg nem lesz 10 mA hibaáram és nem lesz puff.

Nem tudom hol érzed, hogy kiforgattam a szavaid, vagy olyat adtam a szádba, amit te magad nem írtál. Szándékomban se állt, de nem is találok olyan mondatot, amit a szádba adtam volna. Ha nem értesz egyet azzal, hogy megegyezik az a két eset, vagyis amikor a PC házát fogod és seggel a radiátornak támaszkodsz, illetve amikor a védőföldet fogod és a radiátorhoz nyúlsz, akkor szólj, de szerintem ugyanarról van szó.

(#128) biker válasza Csaba_20_ (#127) üzenetére


biker
nagyúr

miután nem azt írtam, hogy egy teljesen szakszerűen bekötött hálózatra csatlakoztatott PC ház, hanem balga módon csak azt írtam, amit a 26év beton-tapasztalattal ismertem, ezért amit te írtál, az irónikus és csalóka volt.

De látom, te vagy az, akinek mindennél fontosabb, hogy utoljára nagy igazságokat kelljen mondania, ez van, a Te dolgod.

mellesleg ha egy 10A-es bizti 6A-nél leold, akkor nem örülök annak, hogy de érzékeny, hanme kivágom mint macskát szarni

ugyanígy egy 30mA-es eszköz ne oldjon le 20mA-nél, mert az 30% hibát jelent.

ja, igen, nálam sem egyezik meg a két eset, hogy a PC háza ugyanúgy földelt mint a radiátor, mert se a mac mini háza nem földelt (müanyag+anodizált alu), se a radiátor, ami porszórt festésű, és müanyag csővel van bekötve, ergo a földelt kazánig 30m hosszú vízoszlop vezet el csak egy fél-egy mm vastag zománcon át.

én most inkább távozok a topikból, hogy háborítatlanul oszthasd az észt.

bye, Péter

Elektromos autó töltő berendezések | Mesterséges növényvilágítás | Mai ajánlatunk: www.gerisoft.hu | www.e-autotoltokabel.hu | www.agrar-vilagitas.hu |

(#129) Csaba_20_ válasza biker (#128) üzenetére


Csaba_20_
őstag

Nem igaz, hogy kiforgattam a szavaidat. A számítógépházhoz és a radiátorhoz érve nem fog leoldani a FI relé, csak abban az esetben, ha a számítógép nem rendelkezik megfelelő érintésvédelemmel(pl. nem védőfölddel ellátott konnektorba van kötve). De ebben az esetben oldjon is le és nem jelent problémát, hogy nem vár, amíg 30mA lesz a hibaáram. Én így látom, ha te, vagy bárki más itt meg tudja magyarázni az ellentkezőjét, hidd el érdekel.

Nem látom értelmét a duzzogásodnak és a sértődésednek, főleg mert szándékomban se állt egyike se azoknak, amiket a fejemhez vágtál. A 26 éves tapasztalatoddal talán segíthettél volna inkább megérteni, hogy miért oldhat le a FI relé, mintsem jelenetet rendelezel.

[Szerkesztve]

(#130) numera007 válasza biker (#128) üzenetére


numera007
tag

ugyanígy egy 30mA-es eszköz ne oldjon le 20mA-nél, mert az 30% hibát jelent.
hanme kivágom mint macskát szarni

Tökéletesen igazad van. De mégegyszer hangsúlyozom, ha egy lakás hálózata, és berendezései rendben vannak, akkor nem lehet szerintem egy fikarcnyi kóbor áram sem.

Ha nincs akkor qrvára nem érdekel, hogy 1, vagy 30, vagy 100 mA-nél fog leoldani a relé, az a lényeg hogy leoldjon, méghozzá minnél hamarabb, és lehetőleg a legkisebb hibaáramnál.

De ha már így kötözködsz ezen a 30 %-os tűrésen, talán utána kellene nézni, hogy mekkora a villanyégő (5W) tűrése, mármint a gyártási, meg mennyi a FI relé tűrése (leoldási), nem csodálkoznék, amikor kiderülne, hogy a kettő együtt lehet, hogy meghaladja azt a szintet, hogy le fog oldani a relé.

OFF
Teljesen kiakadtam, amikor kijött a villanyművek magasanképzett szakembere, mert reklamáltam a villanyfogyasztás növekedésére, fogott egy 100 W-os égőt, bekötötte az órához, majd a szorzók és egy képletek alapján kiszámolta, hogy az égő - ha jól emlékszem ~109W-ot fogyasztott - , és ez akkor benne volt az ő hibatűrésükbe.
Én meg fizetek
ON

(#131) biker válasza numera007 (#130) üzenetére


biker
nagyúr

csak a villanyórára reagálok:

jogodban áll kivizsgáltatni az órát, de ha pontos, akkor neked kell fizetni a költségeket :(

ki lehet így számolni, DE hitelesített műterheléssel, hálózat leválasztásával, és kb 10perc mérés alapján minimum.

reklamálj ismét

Elektromos autó töltő berendezések | Mesterséges növényvilágítás | Mai ajánlatunk: www.gerisoft.hu | www.e-autotoltokabel.hu | www.agrar-vilagitas.hu |

(#132) numera007 válasza biker (#131) üzenetére


numera007
tag

Köszi a reagálást, de gondolom Te is tudod, hogy nem azért írtam, hogy új témát hozzak. :DD
A 20 mA-re akartam reagálni. ;)

(#133) toeri válasza Csaba_20_ (#129) üzenetére


toeri
aktív tag

Ha valaminek 30mA névleges hibaáramnál kell leoldania, akkor ott kell leoldania és nem 10-nél és nem 20-nál. Az ember nem véletlenül vesz 30-ast, anno én is utánanéztem az előnyöknek-hátrányoknak és beláttam, hogy bár elméletileg a minél kisebb érték a jobb, a gyakorlatban nekem pont a 30-as való.

Más. Ha korrekt vagy a szakmai kérdésekben az nem elég. Legyél korrekt a vitában magában is. (Vagy ne vitázz pusztán a vita kedvéért, mint azt ajánlottam fentebb mindenkinek.) Mivel eddig úgy láttam szakmailag korrekt ember vagy, szvsz ez sem eshet nehezedre. Most pl. kérdezz rá magadban, hogy ''tudja-e'' egy hibaáram-védőkapcsoló azt, hogy a bekötés máshol helytelen-e avagy helyes? És ''hozhat-e'' önálló döntést ez alapján? Mert ha nem, akkor szerintem csak ''ragaszkodjon'' ahhoz a névleges értékhez, ami rá van írva és ettől max. a gyártási szórás miatt térjen el +/-X%-kal. (X meg legyen kicsi.) És ez teljesen független kell legyen attól, hogy valaki tudatosan ''vissza akar-e élni'' azzal, hogy a 30mA-es relé még nem old le 10mA-nél. Az az ő dolga. Szerintem.

Ami a kérdés lényegét érinti, nekem a gyakorlati tapasztalatok alapján azért nem ajánlották a nálam tapasztaltabbak a 10mA-es változatot, mert túl sokszor old le indokolatlanul. Tehát olyan esetekben, amikor a hálózatban pufferelt ingadozások vannak, de valójában nem folyik el áram olyan irányban, ahova nem kéne. Valamint a külső hatásokra (pl. időjárás) is érzékenyebb.

Ui. Egyébként nálunk nem az egész ház van véve, csak a vizes helységekben működő berendezések. 2db fürdőszoba - 2db 30mA-es relé. A gépem pl. védtelen ha nem számítom az előtte lévő szünetmentest. :P

Üdv, toeri

(#134) Csaba_20_ válasza toeri (#133) üzenetére


Csaba_20_
őstag

Ez a hozzászólás szerintem teljesen felesleges volt. Ha a hálózat hibátlanul működik olyan FI relével, ami 30mA helyett 20mA-nél old le, akkor nincs vele probléma. Ha hibának is tekintjük (mert végülis hiba), akkor se olyan hibáról van szó, ami életet veszélyeztet. Egyébként mindenhol az adott viszonyok határozzák meg, hogy mekkora FI relét kell alkalmazni, ezt viszont eddig senki se vitatta.

Az adott helyzetet megbeszéltem bikerrel privátban. Félreértettem, mert nem írt le minden információt, illetve néhány dolgot alapból is félre értettem nála. Az adott szgép+radiátor esetnél ő arra az esetre gondolt, amikor pl. egy panelházban nincs bevezetve a földelés. Tette ezt amiatt, mert x évig tapasztalta a panellakások áldásosságait. A panellakások többségében nincs rendesen megoldva a földelés kérdése. Ott előfordulhat a vázolt helyzet.

Én alapból azt feltételeztem, hogy a számítógépet védőföldeléssel ellátott konnektorba dugjuk, merthogy ez életvédelmi előírás. Így csak akkor old le a FI relé, ha valami hiba van. De ha minden rendben van és valaki megérinti a számítógép házát, meg a radiátort, akkor nem fog megtörténni az eset.

Nem kívánok a témával tovább foglalkozni, úgyhogy díjaznám ha senki nem esne se bikernek, se nekem az adott eset miatt.

[Szerkesztve]

(#135) biker


biker
nagyúr

én pedig továbbra is fenntartom, hogy ha egy eszköz -10%-ot csal, akkor ugyanilyen eséllyel csalhat egyszer +10%-ot is, számomra ez elég indok arra, hogy kivágjam.

és szerintem is lezárható a téma lassacskán.

Elektromos autó töltő berendezések | Mesterséges növényvilágítás | Mai ajánlatunk: www.gerisoft.hu | www.e-autotoltokabel.hu | www.agrar-vilagitas.hu |

(#136) toeri válasza Csaba_20_ (#134) üzenetére


toeri
aktív tag

1, Másról beszélsz.
2, Nem estem neked. Amire figyelmeztettelek (szvsz barátilag, bár ismeretlenül) semmit nem von le a szakmai kvalitásadiból. Viszont növelné az ázsiódat, ha ilyen esetben tudnál kissé elegánsabb lenni. Ennyi. (S mint bármilyen más tanács, ez is megfogadható vagy elvethető. Te döntesz. S ha az utóbbit döntöd, akkor persze valóban felesleges volt, de egy próbát megért.) ;)

Üdv, toeri

(#137) _calogero


_calogero
tag

kérdés 1: 30 éves 10 emeletes panelban (valójában csúsztatott zsalus), hogy van/lehet kiépítve a földelés?
Azt mondják már akkor is kötelező volt a fűrdőszoba és a konyha aljzatait földeléssel ellátni! 2hónapja az egész rendszerem újra lett kábelezve, és azt a lakásba bejövő földet használták fel a földeletlen aljzatokhoz amit fentebb említettem. Új szekrény (a régi vmi csavarós biztosítékos volt, és már sötét húgysárgára változott a színe az előző 30 év alatt) lett felszerelve 30-as FI-relé is be lett rakva, és külön körön vannak mostmár szobák, valamint a világítás is.
kérdés 2: Akkor most ez véd a véletlen érités ellen anélkül, hogy megrázná az illetőt az áram, vagy nem?
A hifi,TV, video, DVD-lejátszó egy APC Surge Arrest E-25GR elosztóra van kötve, míg a számítógép, nyomtató, monitor meg 1-2 apróság egy APC PF8VNT3-GR elosztóra. A modem után még átmegy a koax kábel is ezen az elosztón a gép felé.
Páran írták, hogy szerintük felesleges ilyen elosztókat használni.
kérdés 3: Érnek valamit ezek az elosztók? Ha nem miért? Ha igen akkor mit?

(#138) biker válasza _calogero (#137) üzenetére


biker
nagyúr

1: sehogy :) van egy szál PEN vezető, ami elmegy két konnektorig (konyha, fürdő) és hali. ellenben ha utólag le lett húzva, akkor nem kérdés... ha van FI relé, akkor meg véd

2: nem felesleges, de szerintem luxus...

3: valamit érnek. mondjuk villám ellen, vagy túlfesz ellen talán védenek is jól. dee pl a konyhai fénycső villogásának durrogása ellen nem véd. és olcsóbb lett volna szerintem az új szekrénybe egy betápoldali túlfesz levezetőt bevágni :)

Elektromos autó töltő berendezések | Mesterséges növényvilágítás | Mai ajánlatunk: www.gerisoft.hu | www.e-autotoltokabel.hu | www.agrar-vilagitas.hu |

(#139) _calogero válasza biker (#138) üzenetére


_calogero
tag

köszi, a választ! :R
Mi az ami nem felesleges, de luxus? :F
mert az elosztókra alatta válaszoltál

(#140) biker válasza _calogero (#139) üzenetére


biker
nagyúr

ez

A hifi,TV, video, DVD-lejátszó egy APC Surge Arrest E-25GR elosztóra van kötve, míg a számítógép, nyomtató, monitor meg 1-2 apróság egy APC PF8VNT3-GR elosztóra. A modem után még átmegy a koax kábel is ezen az elosztón a gép felé.
Páran írták, hogy szerintük felesleges ilyen elosztókat használni.

Elektromos autó töltő berendezések | Mesterséges növényvilágítás | Mai ajánlatunk: www.gerisoft.hu | www.e-autotoltokabel.hu | www.agrar-vilagitas.hu |

(#141) _calogero válasza biker (#140) üzenetére


_calogero
tag

Nettó áron sikerült mind2-t beszereznem! A 25-öst 1 éve, a PF8-ast kb 1 hónapja. A kettő 1ütt: 11 000 Ft-omba került! :)
Ennyit nekem megér, hogy nagyobb biztonságban tudjam a dolgokat, annak ellenére, hogy sajnos nem sz@rom a pénzt! :D

(#142) zLegolas válasza biker (#140) üzenetére


zLegolas
őstag

Pl.én.
Én azt mondom, ha közvetlenül jön a villám, akkor ezeknek az eszközöknek a burkolatából sem sok marad.

Mondjuk jó lehet azért valamire, ha pl. egy távolabbi körzetet (tipikusan villanyoszlopot, tarfóházat) ér villámcsapás, annak a tranziens dolgai elég messze el tudnak bóklászni, míg így-úgy csillapodnak. Gondolok pl. időlegesen a konnektorban megjelenő 300V-ra, mittomén.

Ezek ellen védhetnek. De a ''biztonságban akarom tudni a dolgaimat a villámlástól'' féle remények roppant hiúak. Írtam már, az a pár millió volt, ami a tetőbe vág csak röhög az ilyesmin.

Ha borul meg dörög-villámlik, egyszerűen mindent ami villannyal megy ki kell húzni a konnektorból. Ja, meg az antenna derótot is.

Ez véd, semmi más.

Én normális vagyok! Megmondták a hangok is a fejemben!

(#143) Csaba_20_ válasza toeri (#136) üzenetére


Csaba_20_
őstag

Nem ázsiót növelni vagyok jelen a fórumon és egyáltalán nem tartom helyesnek, hogy azt állítod nem voltam korrekt a vitában. Privátban is felvettem bikerrel a kapcsolatot, ahol szerintem normálisan meg tudtuk beszélni a félreértést. Továbbiakban a tanácsaidat privátban, vagy mailben várom és nem a fórumon, ezzel megtartva a topic szakmaiságát. Remélem ezzel végre pontot tudunk tenni ennek az ügynek a végére.

(#144) hummerdikk válasza Csaba_20_ (#89) üzenetére


hummerdikk
őstag

Ez olyan mint amikor megfogod a fazist es lecsap a FI rele es csak azt erzed, hogy valami jol megb@szott ;]
Vagy nem?

Telleg, akkor most mi is van ezzel? Mert ugye sok helyen van es sok helyen nincs vedofold. Akkor most kotelezo vagy nem? :F

(#145) biker válasza hummerdikk (#144) üzenetére


biker
nagyúr

van többféle éritévédelmi mód, van, ahol kötlező, van ahol tilos :)

ezt több évig tanítják, ne egy szólásban kelljen kifejteni :)
de olyan nincs, hogy ha akarom van, ha nincs kedvem nincs, mert csak a kötelező és a tilos létezik

Elektromos autó töltő berendezések | Mesterséges növényvilágítás | Mai ajánlatunk: www.gerisoft.hu | www.e-autotoltokabel.hu | www.agrar-vilagitas.hu |

(#146) hummerdikk válasza biker (#145) üzenetére


hummerdikk
őstag

De miert tilos bizonyos helyeken?

(#147) Csaba_20_ válasza hummerdikk (#144) üzenetére


Csaba_20_
őstag

Nem tudom mire gondolsz pontosan, de megpróbálom érthetőbben írni, hogy mindenki értse.

Amikor a lámpával hadonászott az illető és a konnektorba dugosgatta a végeit, akkor a következő történhetett.

1) A lámpa egyik végét a fázisba dugta, másikat a nullába. Ekkor a FI relének nem szabad leoldania, mert sima fogyasztóról van szó. Ezért nem véd meg a kétujjas konnektorba nyúlkálástól a FI relé se.

2) A lámpa egyik végét a fázisba dugta, másikat a védőföldre, ami a konnektorban nem volt bekötve. Vagyis a konnektor azon csatlakozója(védőföld) a levegőben lógott. Így gyakorlatilag nem zárta az áramkört, a FI relének ilyenkor, ha megfelelően van bekötve a védőföld, le kell oldania. Tehát ha nem old le, akkor valószínűleg nincs védőföld bekötve. Itt ez történt.

3) A lámpa egyik felét a nullába dugta, a másikat a védőföldre, ami a konnektorban nem volt bekötve. Vagyis a konnektor azon csatlakozója(védőföld) a levegőben lógott. Így gyakorlatilag nem zárta az áramkört, a FI relének ilyenkor, ha megfelelően van bekötve a védőföld, le kell oldania(javítson ki valaki, ha ezt rosszul mondom, 16 óra folyamatos munka után vagyok, tévedhetek, ilyenkor már emiatt nem is szerelek). Tehát ha nem old le, akkor valószínűleg nincs védőföld bekötve. Itt ez történt.

Ha valaki bedugja a fázisba a lámpa egyik felét, a másikat megfogja, akkor szintén le kell oldania a relének, de EZT A MÓDOT NEM SZABAD TESZTELÉSRE HASZNÁLNI!

(#148) biker válasza Csaba_20_ (#147) üzenetére


biker
nagyúr

ezt kicsit megkavartad sztem :)

- ha nincs bekötve a védőföld, és a lámpa egyik vége akármelyik üzemi vezető és a be nem kötött föld közé köttetik, akkor semmi se történik, se fény, se leoldás

- ha be van kötve a föld, és a lámpa egyik fele fázis, másik fele föld (vagy én magam) akkor le kell oldajon

- ha bekötött föld és nulla közé teszem, semmi se történik.

szerintem így néz ki kikódolva

Elektromos autó töltő berendezések | Mesterséges növényvilágítás | Mai ajánlatunk: www.gerisoft.hu | www.e-autotoltokabel.hu | www.agrar-vilagitas.hu |

(#149) biker válasza hummerdikk (#146) üzenetére


biker
nagyúr

mert van olyan rendszer, ahol tilos, pont.
ezek e helyek nem lakások, pont.

ez téged nem érint, lakásokban ált. elfogadott két dolog lehet: Földelés vagy NEFH rendszer, mindkettőnél kötelező földelni, pont.

Elektromos autó töltő berendezések | Mesterséges növényvilágítás | Mai ajánlatunk: www.gerisoft.hu | www.e-autotoltokabel.hu | www.agrar-vilagitas.hu |

(#150) Csaba_20_ válasza biker (#148) üzenetére


Csaba_20_
őstag

Hát az lehet hallod, de ne tudd meg hogy keresztbe áll a szemem...fúrtam, faragtam, kábeleztem, felmostam stb. Nem véletlenül nem szerelek ilyenkor már. Egyszer megpróbáltam, akkor az lett az eredménye, hogy papa csatlakozót raktam a számítógép hálózati(230V) kábelének mindkét végére. Be is dugtam egyik felét az elosztóba, a másikat a tápnak abba a részébe, ahova belement. Üzemelt vagy fél órát, majd mikor ránéztem, egy gyors mozdulattal már téptem is ki és vágtam is ketté az egészet. Utána lefeküdtem aludni... :R

Hja, mellesleg Praktikerben vett 3-as, fekete elosztót, ami németországból származik, ne nagyon vegyen senki, aki védőföldet is be akarja kötni. Vagy forraszt, vagy elfelejti. Valahogy kifelejtették annak a csatlakozását, pedig a burokaton rajta van, hogy valahol benne kéne legyen.

[Szerkesztve]

Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.