Hirdetés

2024. május 13., hétfő

Gyorskeresés

Hozzászólások

(#1) Jengo


Jengo
csendes tag

Sziasztok!

Már elég régen nézegetem a túlfeszültség védőket. Eddig még nem volt gond, de nem szeretném ha egy villám leamortizálná a szgépem.

A mai napon már majdnem beruháztam egyre (APC PH6VT3-GR [link] amikor is eszembe jutott, hogy ez (ha jól tudom) a benne lévő varisztor segítségével vezeti le az áram csúcsokat a védőföldelés felé. A FI relé meg pont az ilyen ''elfolyó'' (hibaáramra) figyel s lehet hogy egy áramcsúcsnál benindítja a FI relém amit meg az operációs rendszer nem fog díjazni ...

A relé az egész lakást védi (GFI 025.2.100 [link])

Ti mit gondoltok erről, jól fog működik ez a két eszköz egymás melett?

(#2) Hikvision


Hikvision
senior tag

Szerinted erre az APC-nél nemgondoltak? :C Még szép,hogy működnek egymással. az irodába is ez a felállás van és soha nempanaszkodott a fi-relé. :DD

20 éve a PH-n.

(#3) shtml válasza Jengo (#1) üzenetére


shtml
őstag

A kérdéseddel kapcsolatban nincs tapasztalatom, anélkül meg nem akarok hülyeségeket írni, de egy UPS beszerzése célszerű lenne. Áramszünetet más is okozhat.

A szak­ember olyan barbár, akinek tudatlansága nem terjed ki min­denre. (Stanislaw Lem: Az Úr hangja)

(#4) shtml válasza Hikvision (#2) üzenetére


shtml
őstag

Ezek szerint nem a föld, hanem a nulla vezeték felé vezeti le a töltést?

A szak­ember olyan barbár, akinek tudatlansága nem terjed ki min­denre. (Stanislaw Lem: Az Úr hangja)

(#5) And válasza Jengo (#1) üzenetére


And
veterán

Hi! Szerintem nem okozhat gondot az ilyenfajta alkalmazás. Egyrészt az áram-védőkapcsoló (FI-relé) megszólalási ideje miatt sem, ami az adatai szerint 200ms-ban maximált a névleges hibaáramnál, de annak 5-szörösénél is sokszor 10ms lehet (max. 40). Egy durva feszültségcsúcs ennél szerintem rövidebb ideig tart. Másrészt a túlfeszvédő biztos, hogy a védőföld felé vezet? (Ezt nem tudom, de sok helyen, pl. nálunk :B - egy húsz évnél idősebb panelházban - a szobákban nincsen védőföldelés, így a túlfeszvédő hatástalan maradna). Végül az általad választott FI-relé hibaárama 100mA, szerintem szép lenne, ha egy feszültségcsúcs ekkora áramot lökne át a túlfesz.-szupresszoron (viszont már a fele is bőven halálos lehet).

(#6) L3zl13 válasza shtml (#4) üzenetére


L3zl13
nagyúr

Úgy tudom a túlfeszvédők nem sokat érnek, ha nincs földelés, így aztán arra tippelnék, hogy a föld felé. Aztán lehet, hogy ez csak bizonyos szintet meghaladó tüskénél van így...

Most nincs kéznél, de ha jól rémlik a Belkin túlfeszvédőm dobozán fel van tüntetve külön a 0 felé elvezethető töltés és a föld felé elvezethető töltés maximuma...

[Szerkesztve]

Aki hülye, haljon meg!

(#7) Jengo


Jengo
csendes tag

Azt, hogy a föld felé vezet innen vettem:

A kezdőoldal: [link]
Az ide vonatkozó passzus: [link]

''the surge protector diverts the extra electricity into the outlet's grounding wire.''

Szerintem okos kis oldal!

(#8) Jengo válasza And (#5) üzenetére


Jengo
csendes tag

And #5:

Itt ugyanez volt a helyzet. 10 emeletes panel. A védőföld összekötve a nullával, védőföldelés nincs behozva a lakásba. (Ezt egy villanyszerelő állapítota meg nem én villamossággal/elektronikával hobbiból foglalkozó egyszerű földlakó.)
A megoldás a következő lett: A fi-relé működéséhez szét kell kötni a védőföldet a nullától (ilyenkor ~90V mérhető a földelésen a konnektorokban ... meg volt a késztetés! :Y ). Felfigyeltünk, hogy a lépcsőház villamos szekrényének fém kalickája egy laposaacéllal össze van kötve azzal az U prfilú szintén acél kábelcsatornával ami lentről jön. Egy vezeték a fázisra, egy a kalickára, láss csodát a 100-as izzó kiválóan világít -> kövezkezésképp ''ez jó lesz földelés gyanánt!''. Boltba elmegy, vesz 10m 8mm2-es zöld-sárga vezeték, csavar, alátét ... műa. kábelcsatorna leszed, vezeték behúz...

Azóta van benn védőföldelés ... Nyugodtabb vagyok.

(#9) shtml


shtml
őstag

Na ja, a belinkelt oldal alapján a védőföldbe vezeti el a töltést.

And: Nem lehet, hogy ott a szobában valóban hatástalan is lenne? Másfelől mi akadálya annak, hogy a nulla felé is bekössenek egy szupresszort?

Ahogy elgondolkodom a dolgon, Andnak lehet igaza a FI-relé megszólalási idejével.

A szak­ember olyan barbár, akinek tudatlansága nem terjed ki min­denre. (Stanislaw Lem: Az Úr hangja)

(#10) And válasza shtml (#9) üzenetére


And
veterán

Nincs akadálya szerintem sem, de az biztosan nem befolyásolja a FI-relé működését. Sőt, ha én ilyen túlfeszvédős elosztót vennék, kifejezetten örülnék, ha a funkciója biztosított lenne védőföld nélkül is ;).
#8: A lakás elosztódobozától én is elhozhatnám a védővezetőt, ha tudnám hol vezetni. Csakhogy a falba nem igazán tudnék behúzni vezetéket az ósdi tömör aludrótok mellé, csatornázni meg nem szeretnék a lakásban, főleg nem a betonfalon.
Mellesleg ha jól tudom, a túlfeszültség- és (szekunder) villámvédelemnek különféle fokozatai vannak a durvától az egészen finom védelmekig. Ezeket osztályokba sorolják (és alkalmazásukat külön tanfolyamokon oktatják). Egy ilyen elosztó csak az utolsó lépcsőfokot képviseli, kizárólag önmagában alkalmazva nem sokat ér. Ezzel együtt egy tömbház szvsz. sokkal jobb helyzetben van, mint egy hosszú, utcákon át vezetett légvezetékről megtáplált családi ház.

(#11) Jengo válasza And (#5) üzenetére


Jengo
csendes tag

And #5:
Ezt írtad: ''Végül az általad választott FI-relé hibaárama 100mA, szerintem szép lenne, ha egy feszültségcsúcs ekkora áramot lökne át a túlfesz.-szupresszoron (viszont már a fele is bőven halálos lehet).''

Ezesetben ha megfogom a fázist, akkor simán agyonvág mielőtt a relé leoldana? Vagy a 100mA a sok? Kisebb a 30mA-es lenne, de az meg a teljes lakásra 'kicsi'?! Legalábbis a szaki a boltban ezt mondta...

Eddig abban a tévhitben éltem hogy túlélem :DD


A túlfesz védő földelésével kapcsoltban találtam még egy megerősítést a Belkin-nél: [link]

''2. What does the Grounded light tell me?
This LED will let you know that the outlet you are plugging the surge protector into is properly grounded. If not properly grounded a surge suppressor will not be able to protect the equipment and the warranty is voided.''

(#12) virkir


virkir
veterán

Lehet hogy sületlenségeket fogok mondani, akkor elnézést de régebben dolgoztam rövid ideig egy cégnél aki főként túlfeszvédelemmel foglalkozot és úgy emlékszem semmi köze a földhöz, a test felé meg pláne. Gondolj bele ha a földön vagy a testen vezetne le akkor már keresztül menne a védendő készüléken, vagy rövidzárat képezne.
A túlfeszvédők lényege hogy megakadályozza a feszültség lökések beérkezését de nem levezetését, a varisztor, mert azt hiszem azzal dolgoznak általában meghal ha eléri a túlfeszcsúcs a megadott értéket. Általában van valami jező a készülékeken ami mutatja a működőképességet pont ezért.
Az ilyen hosszabbítós megoldások jobbak a semminél de igazán akkor hatásos ha kiépítenek egy komplett rendszert finom/közép/durva védelemmel.

"Nekem papírom van róla, hogy értek hozzá" by Glenda

(#13) And válasza Jengo (#11) üzenetére


And
veterán

Úgy tudom, lakásokba inkább a kisebb maximális hibaáramú, 30 vagy 10 mA-es FI-relék valók. Az általad linkelt oldalon elérhető az elektronikus relék adatlapja, annak 16. oldalán írnak a témáról: ''Az áram-védõkapcsoló kiválasztásánál figyelembe kell venni, hogy az áramütések elleni hatékony védelemhez minél kisebb névleges kioldó hibaáramú készülékre van szükség, ugyanakkor ezek alkalmazását korlátozza, hogy a kapacitív és szivárgóáramok nagyobb hálózatoknál meghaladhatják a névleges kioldó hibaáram értéket, és így szükségtelen lekapcsoláshoz vezethetnek. Megoldást jelent, ha egy nagyobb hálózatot a betáplálási pontnál egy nagyobb, 300 vagy 500 mA névleges kioldó hibaáramú áram-védõkapcsolóval látnak el, ugyanakkor az érintésvédelmi szempontból kiemelten fontos helyiségeket 30 mA-es típusokkal védenek.''
Váltakozóáram esetén 20mA felett már olyan izomgörcs állhat be, hogy képtelen vagy önerőből kiszabadulni az áramkörből. Ennél a halálos áramütés sem sokkal nagyobb, de az sok tényezőtől függ (pl. kor, egészségi állapot, stb). Ha pedig az átfolyó áram nem haladja meg a hibaáramot, a FI-relé nem old le.

(#14) Hikvision


Hikvision
senior tag

Ezek az APC-s cuccok úgy működnek, hogy az Áramtüskéböl adódó többlet feszültséget azonnal rányomja egy kondira és a kondi süti rá az áramot a földre,és mivel a Fi-relé csak azt az áram különbséget érzékeli ami egyenesen a hálózatról megy a földre,ezért az APC-nk nyugodtan dolgozhat mivel a Kondiból kisült áram már nem egyenesen a hálózatról jön és a FI-relé nem érzekeli.

20 éve a PH-n.

(#15) kovasz válasza Jengo (#1) üzenetére


kovasz
senior tag

hat ez van... vagy a segged felted vagy a geped :))

(#16) mr_ricsi válasza Hikvision (#14) üzenetére


mr_ricsi
veterán

Ez nagy butaságnak tűnik. Ugyanis ha valóban így működne, akkor aki földeletlen konnektorban használja az APC-t, azt bármelyik feszültségtüskétől agyonvághatja az áram. Hiszen földelés hijján a védett készülékek fém házán jelenne meg a kondi feszültsége, és azt a felhasználó vezetné a földre, amikor hozzáér.

Sokkal kellemesebb úgy hibát keresni, ha tudod, hogy másban kell!

(#17) Hikvision válasza mr_ricsi (#16) üzenetére


Hikvision
senior tag

Ezért van az, ha nincs földelés az APC-nek a tulfesz. védő része Inaktív.

20 éve a PH-n.

(#18) Csaba_20_ válasza Hikvision (#14) üzenetére


Csaba_20_
őstag

Figyelmeztetlek, hogy a tényeket figyelmen kívül hagyó, a tudomány leplébe burkolózó fantáziálás súlyos károkat okoz, ezért a továbbiakban tartózkodj az ilyes fajta megnyilvánulásoktól.

A FI relé a fázis és a nulla közti áramkülönbség hatására kapcsol be, vagyis oldja le a hálózatról a fogyasztót. A túlfeszültséget pedig nem raktározza el egyetlen kondenzátor se. Az említett működést produkáló kapcsolást mellesleg fogalmam sincs hogyan képzelted és miféle alkatrészeket gondoltál bele.

(#19) Csaba_20_ válasza Hikvision (#17) üzenetére


Csaba_20_
őstag

Az APC-nek a túlfeszültségvédő része azért ''inaktív'', ha nincs földelés, mert arra vezetné el a túlfeszültséget. Márpedig ha nincs útvonal, amerre elvezesse, nem fog működni. Mégegyszer nyomtatékosan kérlek, hogy ne fantáziálgass!

(#20) Csaba_20_


Csaba_20_
őstag

Ahogy azt And írta korábban, a villámvédelemnek különböző fokozatait, osztályait különböztetjük meg. Az említett túlfeszültségvédő a D osztályú feszültségvédők közé tartozik, jellemzően pár száz Joule-tól 1-2 kJ-ig terjedő túlfeszültségtüskéket tud levezetni. A közvetlen villámcsapás ennél jóval nagyobb energiával szokott bírni, akár több MJ is előfordul. Szemléltetőül belinkelem a háttérképem. Képzelje el mindenki, amint a kis túlfeszültségvédőjébe, vagy a szünetmentes tápjába csap bele.
[link]

(#21) Hikvision válasza Csaba_20_ (#18) üzenetére


Hikvision
senior tag

:C Barátom,Mielött megpróbálnál jártasnak látszani a témában egy kicsit utána olvashatnál a dolognak ha máshonnan nemtudod. A Fi-Relé a Fázis és a Földelés közötti átfolyó áramot figyeli.Namomst a Fi-Relének annyi köze van a Nullához mint neked az elektronikához :DD És ez a kapcsolás nem a ''fantáziám Szüleménye'' :C Tudod énmár Láttam szétszedve APC-t és az Áramtüskéből adódó túláramot egy kondiba tárolja ami azonnal kisül a földelés felé ha az a földelés rendszer működőképes.Tehát Barátom ebben nincs semmi ''fantázia'' csak egy minimális szakmai tájékozottság szükséges hozzá. Ezeket a sorokat nevedd Sértésnek csak egy kicsit lekezelőnek éreztem a stílusodat.

20 éve a PH-n.

(#22) Hikvision


Hikvision
senior tag

Tehát a Fi-Relé ugye úgy működik, hogy figyeli, hogy mikor kerül Fázis a Földre,Mégpedig úgy hogy amikor áram folyik a Fi-relébe akkor ugye van egy vasmag kis menetszámmal 2 vezeték egy vasmagra van tekerve és ha nincs gond a földelésben tehát nemfolyik rajta fázis akkor ez indukált mágneses tér egyforma és semlegesítik egymást.DE ha a földelésen fázis folyik, megbomlik az egyensúly és a Fi-relé old. De csak azt az áramot veszi figyelembe ami közvetlenül a Fázisrbó jön ugyanis ha egy egyenirányított kondi süti a földre a kraftot akkor ugye a mágneses mező nemváltozik ezért nemis old le. Röviden ennyi. De ha kérdésed van én szivesen elbeszélgetek veled.

[Szerkesztve]

20 éve a PH-n.

(#23) klepto válasza Hikvision (#22) üzenetére


klepto
addikt

Üdv Saycz!
Te mennyire értesz a villamosághoz? Esetleg villanyszerelő vagy?
Ha igen, lenne egy kérdésem :B
Nálam, egy panellakásban a kiselosztó bekötése úgy néz ki, hogy a föld vissza van kötve a nullára.
Eddig ez nem volt érdekes, mivel sehol! nem volt földelő vezeték, csak a csengőnél :Y
Most, hogy leégett a lakás 220-as konnektorokhoz menő kábelrendszere, újra lesz/lett (még nincs teljesen kész) kábelezve a lakás. Mindenhova 3 eres dupla szigetelésű kábellel visszük a naftát. Mivel sokat kellett hozzá bontani, ezért van lehetőség átalakítani a bekötést, oly módon, hogy a földelő vezetéket levekötjük a nulláról (a kék szívókörröl), és rákötjük a ház acélszerkezetére, ami a betonpanel megerősítésért szolgálja.
Ezt megkérdeztem egy villanyszerelőtől, aki az áramszollgáltatónál dolgozik, szerinte ennek nincs jelentősége, de aki az én hálózatomat csinálja, az azt mondja, hogy életveszélyes volna a földelést rajtahagyni a kék szívókörön (ha jobban tetszik a nullán), mint ahogy most van.
Szerinted mit tegyek?
Ha te nem értesz hozzá, akkor valaki tudna erre válaszolni?

Ha magányosnak érzed magad, indíts el egy horror filmet és kapcsold le a villanyt. Egyből nem érzed majd magad egyedül ;)

(#24) Hikvision válasza klepto (#23) üzenetére


Hikvision
senior tag

Bár nemavgyok még Villanyszerelő de egy kicsit járatasabb vagyok a témában. Tehát ahogy eddig volt a Földelés (összekötve a nullával) ez bizony tényleg veszélyes volt(az ieneket régen alkalmazták). De most, hogy szétlett bontva a nullától és rálett kötve a ház acélszerkezetére a földelés ami ugye nagy valószinüséggel érentkezik a talajjal :DD gyakorlatilag tökéletes földelést hoztatok létre.

20 éve a PH-n.

(#25) numera007


numera007
tag

[link]

mielőtt valaki hülyeségeket csinálna, kéretik az fenti linken elolvasni a hozzászólásokat.
ha valaki kötött már be FI (áram-védőrelét) az tudja, hogy a relé azt figyeli, hogy a fázis és a nulla között az áram megeggyezik-e, vagyis annyi megy be az áramkörbe, amennyi kijön. ha nem, akkor azt jelenti, hogy a föld felé elszivárog az áram, ami lehet zárlat, estleg egy emberi kéz érintése által. ekkor fog a relé szakítani. Magába a relébe a nulla és a fázis megy be. A FÖLD NEM!
Tehát csak ott van értelme ahol VAN védőföld.
Manapság mindenhol a földet nullapontra helyezik, vagyis a védőföld és a nulla ÖSSZE van kötve. DE csak a FI relé előtt. Utána már SZIGORÚAN tilos.
Majd még visszanézek ha van kérdés.

(#26) numera007 válasza Hikvision (#24) üzenetére


numera007
tag

Azt hiszem kicsit sok a sületlenség.

(#27) numera007 válasza Hikvision (#24) üzenetére


numera007
tag

Ezek után nem csak a fázist, hanem ha a nullát megfogod is halálos áramütlegelést kapsz. BRAVÓ nagyon tudsz.

(#28) klepto válasza Hikvision (#24) üzenetére


klepto
addikt

még nem lett ez így megcsinálva, mert nincs kész a bekötés, de ez a srác ötlete volt, hogy kössük oda, mert szerinte a nullán hagyni életveszély, de ha szerinted sem egészséges, akkor talán tényleg nem az :D
Úgyhogy akkor ez a megoldás lesz, két ember csak nem téved ;)

Ha magányosnak érzed magad, indíts el egy horror filmet és kapcsold le a villanyt. Egyből nem érzed majd magad egyedül ;)

(#29) Hikvision válasza numera007 (#27) üzenetére


Hikvision
senior tag

hm, miért is?

20 éve a PH-n.

(#30) Hikvision válasza numera007 (#25) üzenetére


Hikvision
senior tag

Ebben teljesen egyet értünk,És IGEN voltmár szerencsém Fi-relét bekötni.Azt nemmondom,hogy Penge vagyok a villanyszerelői dolgokban mert elektroműszerésznek tanulok de miwel Fateromnak wan egy villanyszerelő cége, nyarranként és hétvégenként szoktam járni ''gyakorlatra'' ahol rajtam kivül van még 13 Rendes tehát Papíros villanyszerelő akiktől szoktam kérdezősködni.

20 éve a PH-n.

(#31) numera007 válasza Hikvision (#30) üzenetére


numera007
tag

OK!
Csak a villanyszerelgetés nem játék. Az egyetlen olyan terület, ahol a garancia nem évül el. Kérdezd meg Apád. Ha most elb@sztál valamit, és akár 15 év múlva meghal valaki, és a szakértő kihozza, hogy Te vagy a hunyó, akkor csücsülni fogsz.
Ne próbálja meg olyasvalaki bekötni egy lakás villanyhálózatát, akinek max szőlőkötözésre van képesítése.
Bocs de láttam már ''rendes'' papíros villanykergetőt, aki akkora kontár volt, mint ide lacháza.
Nem lebecsülendő a szakembereket, akik profik a maguk területén.
Sok helyen a villanyász azt sem tudja, hogy létezik a FI relé, ha tudja, még ott tart, hogy az NDK-ból hozzák be és nagyon drága.

(#32) zLegolas válasza Jengo (#8) üzenetére


zLegolas
őstag

Hát bonyek, ez akkora ostobaság volt, mint ide Kuala Lumpur! Minden elemi érintésvédelmi szabálynak szögesen ellentmond, időzített bomba, ha úgy tetszik.

Ha valakit a lakásban/sznten agyonver a villany, úgy mész a dutyiba, mint annak a rendje. És ez nem ijesztgetésből mondom.

Én normális vagyok! Megmondták a hangok is a fejemben!

(#33) zLegolas válasza Hikvision (#30) üzenetére


zLegolas
őstag

ha egy egyenirányított kondi süti a földre a kraftot
Az meg milyen, tessék mondani? (Mármint az egyenirányított kondi.)

A Fi-Relé a Fázis és a Földelés közötti átfolyó áramot figyeli.Namomst a Fi-Relének annyi köze van a Nullához mint neked az elektronikához
Az NEFH kifejezés ismerős? Tudod: Nullával Egyesített Földelő Hálózat. Mellesleg Csaba20 az egyik legképzettebb fószer, akivel elektronika téren itt a fórumon találkozhatsz.
Úgy is mondhatnám, hogy ha valaha 10%-át fogod tudni, mint ő, hát nagyon örülhetsz.

DE ha a földelésen fázis folyik
Légy erős: a földelésen sosem fog fázis folyni.

Akármilyen cége is van apukának. Vissza kéne csippantani kicsit.

Én normális vagyok! Megmondták a hangok is a fejemben!

(#34) klepto válasza numera007 (#31) üzenetére


klepto
addikt

Sajnos a felelősség nem mindíg érvényesíthető :(
Nekem leégett a falban vezeték, ezálltal az egész lakást át kell kábelezni. Ennyi erővel tűz is keletkezhetett volna, vagy áramütés. Szerinted van felelős? A kivitelező jogutód nélkül megszünt (ala kommunizmus). Kit lehet ilyenkor elővenni? Senkit :((( Én meg jó mélyen, és jó nagyokat nyelek :O
Egyébként én is láttam már olyan villanyszerelőt, aki annyira kontár és nemtörődöm volt, hogy én voltam kiakadva. Persze azóta már munkanélküli, és sehova nem hívják...

Ha magányosnak érzed magad, indíts el egy horror filmet és kapcsold le a villanyt. Egyből nem érzed majd magad egyedül ;)

(#35) Csaba_20_


Csaba_20_
őstag

Saycz írta:
''Barátom,Mielött megpróbálnál jártasnak látszani a témában egy kicsit utána olvashatnál a dolognak ha máshonnan nemtudod. A Fi-Relé a Fázis és a Földelés közötti átfolyó áramot figyeli.Namomst a Fi-Relének annyi köze van a Nullához mint neked az elektronikához''

Mégegyszer leírom, bár már numera007 is megtette. A FI relé, avagy életvédelmi relé a fázis és a nulla vezető közötti áramkülönbség hatására lép működésbe és bontja a hálózatot. Ha az említett különbség eléri a FI relé névleges megszólalási szintjét(általában 10mA, 30mA, 100mA), akkor megszakítja a fázist és a nullát egyaránt. A védőföldet nem, azt ugyanis életvédelmi szempontok miatt soha nem szabad megszakítani. Tehát elég sok köze van a nullához. Ami még fontos(numera007 is kiemelte), hogy a nulla és a védőföld közösítése szigorúan csak a FI relé előtt megengedett.

Saycz írta:
''Ebben teljesen egyet értünk,És IGEN voltmár szerencsém Fi-relét bekötni.Azt nemmondom,hogy Penge vagyok a villanyszerelői dolgokban mert elektroműszerésznek tanulok de miwel Fateromnak wan egy villanyszerelő cége, nyarranként és hétvégenként szoktam járni ''gyakorlatra'' ahol rajtam kivül van még 13 Rendes tehát Papíros villanyszerelő akiktől szoktam kérdezősködni.''

Mivel te és numera007 a FI relé működéséről szögesen ellenkezőt állítottatok, ezért totál nem vágom, hogy miben értesz te teljesen egyet vele. Te azt állítottad, hogy a fázis és a védőföld közötti áramot figyei a FI relé, numera007 pedig azt, hogy a fázis és a nullavezető köztit.

Én is jártam már étteremben szakácsok közt és bizony kérdeztem főzési tippeket, de nem állítom magamról, hogy szakács vagyok, maximum csak főzni tanulok. De nem próbálok meg beleszólni se a szakácsok dolgába.

Saycz írta:
''Tudod énmár Láttam szétszedve APC-t és az Áramtüskéből adódó túláramot egy kondiba tárolja ami azonnal kisül a földelés felé ha az a földelés rendszer működőképes.Tehát Barátom ebben nincs semmi ''fantázia'' csak egy minimális szakmai tájékozottság szükséges hozzá.''

Most akkor azonnal kisül, vagy tárolja. A kettőt egyszerre már a puszta logika se engedi meg, nemhogy elektronikailag kivitelezhetetlen.

Csak hogy tisztázzuk, a villámok okozta túlfeszültségek gyors lezajlásúak és több kV-os feszültséget is elérhetnek. Többféle villámvédelmi eszköz létezik, de egyik se a kondenzátor. Általában többlépcsős védelmet szoktak alkalmazni, a hálózat legelején szikraközt, utána varrisztort és a legvégén szuppresszort. Az se mindegy, hogy az egyes lépcsők között van-e megfelelő impedancia. Ha nincs, akkor előfordulhat, hogy pl. a varrisztor egy bizonyos szinten tartja a túlfeszültséget, ami nem éri el a szikraköz névleges megszólalási szintjét így a bejövő túlfeszültség teljes energiája a varrisztort terheli. Az így túlterhelt varrisztor adott esetben szétrobbanhat.

Nyugodtan kérd ki az APC hivatalos véleményét a dologról, a te képzelgésed ők se fogják megerősíteni. Elég nehéz lenne, amikor az általam a villámvédelemmel kapcsolatban leírt dolgok megfelelnek azzal, amit BME és a BMF villamosmérnöki karán oktatnak.

Még valami, én nem lobogtatom a papírjaimat, nem jövök se a végzettségemmel, se az apukámmal, hogy alátámasszam az állításaimat. Ha az említett helyeken (APC, BME, BMF) az elmondottakról ellenkezően nyilatkoznak, megkövetem magam, de addig kérlek téged, hogy ne akarj olyanba beleszólni, amihez nem értesz!

[Szerkesztve]

(#36) numera007 válasza Csaba_20_ (#35) üzenetére


numera007
tag

Jót szóltál!!!!!
ÓLRÁJT!!!! :C

Na most ha egy ilyen fazon (Saycz) után valaki elkezd barkácsolni abból nagy baj lehet.
Nem hiszem, hogy hívnám apukáját (és cégét) villanytkergetni bárhová is.

(#37) Varga Csaba


Varga Csaba
aktív tag

Nem azért szólok, hogy a druszám véleményét helyeslők táborát erősítsem, de ha csak józan paraszi észzel elgondolkodom azon, hogy a védőföldelés annó nem volt egy elterjedt dolog (70-es években épült panelokban sem!) viszont Fi-relé már akkor is volt, ha a földelést is fogyelné a relé, akkor abszolút hatástalan lenne!

Fázis és nulla viszont minden háztartásban van! :) :C :C :D

Továbbmegyek! (még mindig csak laikus alapon)
A Fi-relé ugye engem óhajt megvédeni a halálos áramütéstől ugyi???
Most ha véletlen vagyok olyan korlátolt és belenyúlok a csillárfoglalatba égőcsere közben, akkor mi fog engem megvédeni ha a földelést figyeli a Fi-relé????

Bár aki mutat nekem egy védőföldeléssel ellátott csillárt az előtt kalapot emelek! :C :C :C

Szóval kedves Svajtz (bocs ha elírtam) barátom, javasolom számodra az édesapád cégénél végzett gyakorlati munka mellé a józan paraszti ész és a logikus gondolkodás gyakorlását is! :D :D :D :C :C :C

Magamból kiindulva előfordul, hogy abszolút járatlan vagyok egy témában, de a józan eszemet használva rájövök arra, hogy miért kézenfekvő az ami előzőleg tök hülyeségnek tűnt.

''Egy haver mondta: ''szerintem a linux egy nagyon szar windows'' by Mefistofeles''

(#38) Csaba_20_ válasza numera007 (#36) üzenetére


Csaba_20_
őstag

Az apukájának a cége nem biztos, hogy rossz munkát végez, csak írtó rossz volt a reklámja.

Nem szeretném, hogy személyeskedésbe fulladjon a topic. :(

(#39) Csaba_20_ válasza Varga Csaba (#37) üzenetére


Csaba_20_
őstag

Varga Csaba írta:
Bár aki mutat nekem egy védőföldeléssel ellátott csillárt az előtt kalapot emelek!

Egy hónapja kellett felszerelnem egy világítótestet, aminek fémburkolata volt és halogénizzók világítottak rajta. Azon volt védőföldelés rákötve a burkolatra. Igaz túlzás csillárnak nevezni, dehát az illető oda szereltette fel velem, ahova mások csillárt raknak. Biztos mindenki látta már az OBI-ban és társaiban azokat a halogénizzós világítótesteket, amik egy ilyen hullámos csöre függesztett, általában 3 db halogénizzós spotból állnak. De ezt nem azért írtam, hogy kalapot emelj. ;)

(#40) Csaba_20_ válasza klepto (#23) üzenetére


Csaba_20_
őstag

Szokták alkalmazni az ún. nullázást(ha minden igaz így hívják), amikor a védőföldet a villanyóra előtt a nullából leágaztatják. Azért a villanyóra előtt, mert ha utána történik a leágazás és testzárlat van, akkor azt is méri a mérőműszer, valamint esetleges nagy áramok esetén károsodhat.

Mindenképp azt javaslom, hogy szakember végezze a bekötést. Legyen róla papír, hogy a villamos hálózatot ki építette ki, mert a felelősség érte őt terheli onnantól. A felelősség pedig nagy, ember élet múlhat a helyes létesítésen.

A lakáson belül minden nagyobb fémtárgyra rá kell kötni a védőföldet. Így a fürdőszobában a kádra, a csapokra is. A védőföldelésnek nem felel meg a ház acélszerkezete, ami az idő folyamán korrodál és nem úgy van létesítve, ahogy egy védőföldelést kell kialakítani. Ugyanennyire nem igaz panellakások esetén, hogy a radiátor vagy egyéb csővezeték biztos földelést jelent. A lakáson kívül eső részek kialakításáról maximum csak sejtése lehet az embernek és legfeljebb feltételezheti, hogy valahol megfelelően, védőföldeléssel látták el. De biztos nem lehet benne. Ha már nincs kialakítva a védőföld, akkor a nullázást szokták alkalmazni legjobb tudomásom szerint.

(#41) Csaba_20_


Csaba_20_
őstag

Hogy az alaptémához is hozzászóljak, meg kell erősítenem And feltételezését. A FI relé adott esetben azért nem old le, amikor a túlfeszültségvédő működésbe lép, mert mint már korábban is írtam, a villámok okozta túlfeszültségek igen rövid impulzusokat eredményeznek. Míg a villám okozta túlfeszültség impulzusok ideje us(micro-secundum)-okban mérhető, addig a FI relé megszólalási ideje ms(milli-secundum)-okban. De semmi nem garantálja, hogy túlfeszültség esetén nem fog leoldani az életvédelmi relé is. Valamint az életvédelmi relék a tapasztalat szerint elég érzékenyek tudnak lenni a villámokra.

[Szerkesztve]

(#42) zLegolas


zLegolas
őstag

Kiegészítésül még annyit földelés témában, hogy alapvető, hogy földelésnek csak kimondottan erre a célra létesített vezető tekinthető. Erre nézve vannak komoly alapszabályok, amire céloztam volt korábban. Ilyen pl. hogy a vezetőnek folyamatosnak kell lennie, a láncolt földelés tilos, és egy földelt gép, berendezés vagy egyéb tárgy nem tekinthető azonosnak a földvezetővel. Ja, és ugye az ilyen vezető létesítését illik érintésvédelmi méréssel jóváhagyatni, amit csak erre feljogosított delikvens csinálhat (jó pénzért), aki az eredményeket jegyzőkönyvben dokumentálja.

Magyarra fordítva nem lehet azt megcsinálni, mint az elején írta valaki, hogy a fémszekrénynek vagy mittomélnminek a lemezburkolata földelve van, arra rácsavarozok egy drótot és átkötöm a szomszéd masinára. Vagyis minden masinához külön kell a (ződ-sárga) derótot kivinni! Pláne nem viszem azt tovább, mint földelő vezeték!

Én normális vagyok! Megmondták a hangok is a fejemben!

(#43) numera007 válasza Csaba_20_ (#40) üzenetére


numera007
tag

A lakáson belül minden nagyobb fémtárgyra rá kell kötni a védőföldet. Így a fürdőszobában a kádra, a csapokra is. A védőföldelésnek nem felel meg a ház acélszerkezete, ami az idő folyamán korrodál és nem úgy van létesítve, ahogy egy védőföldelést kell kialakítani.

Csak jelezném, hogy a védőföldet és az EPH-t nem kellene keverni!
A nagyobb fémtárgyakat amiket Te emlegetsz tényleg össz kell kötni, de nem a védőföldel!!!!!!
Hanem egy külön vezetékkel, ami ugynevezetett egyenpotenciálra hozza őket. Ezt a vezetéket kell utána a nulla-védőföld-re rákötni.
Így alapvetően hivatalosan, és szabályosan ''két védőföld'' van, de ebből az egyik az EPH.
Más kérdés, hogy a ''kontárok'' fogják azt összekötik a védőföldet a zuhanytálcával.

(#44) Csaba_20_ válasza numera007 (#43) üzenetére


Csaba_20_
őstag

Azt hiszem fogalmazhatok úgy, hogy a fémtárgyakat a védőföldeléssel kell egyenpotenciálra hozni. Az EPH ott van, ahol a nullavezetőből leágaztatják a védőföldet.

(#45) zLegolas válasza Csaba_20_ (#44) üzenetére


zLegolas
őstag

Az az NEFH. Az EPH valóban a fémizék egymáshoz derótozását jelenti. A célja az, hogy közöttük ne alakulhasson ki potenciálkülömbség. Manapság inkább fokozott ESD igények esetén meg pl. veszélyes-durrogós anyagokkal foglalkozó helyeken szeretik. Átlag lakásokban meg munkahelyeken nem divat egymáshoz drótozni pl. a fémszekrényeket.

[Szerkesztve]

Én normális vagyok! Megmondták a hangok is a fejemben!

(#46) numera007 válasza zLegolas (#45) üzenetére


numera007
tag

És mi lenne ha még villanyász is lennék. :R

(#47) numera007 válasza zLegolas (#45) üzenetére


numera007
tag

Azért a gázcsöveket nem felejtsd el. Ma a gázművek elvileg nem veszi át a szerelvényt amíg nincs EPH jegyzőkönyved. :( (mondjuk a lényeg a gázóra előtti meg utáni csőszakasz potenciálkülönbségének megszüntetése, ahol kell) :C

(#48) Hikvision


Hikvision
senior tag

Kedves egybegyültek, ma volt szerencsém egy kis időt szánni a dologra és megkérdeztem az egyik villanyreszelőnket a témáról, Tehát amit eddig is mondtam,ha az vesszük a Fi-relé Gyakorlatilag ténylegesen a földelést nézi,hogy mikor szökik áram, a nullához annyi köze van hogy a fázis és a 0 közti különbséget figyeli, ebböl tudja ''kiszámolni'' ha veszteség van tehát szökik az áram és oldja magát. Ha azt nézzül, és nem kötekedni akarok, walahol volt értelme a dolognak amit írtam.Ha nemis kellőképpen fogalmaztam meg.Klepto prblémájára is gyakorlatilag helyes választ adtam, mivel ha eddig nemvolt a házban fi-relé és a mérő után volt összekötve a nulla a földel akkor tényleg jobban járt hogy a ház acélszerkezetéhez vezeti ki a földet,persze csak abban az esetben ha az megfelel a földelési szabványoknak,és kb 2-Ohm-nál nem nagyobb az ellenálása.Az meg bizony igaz,hogy ahol Fi-relé van ott általában a Relé elött összevan kötve a földelés a nullával.mert ha aztán lenne összekötve akkor gyakorlatilag a firelé nem működne.Kedves Varga Csaba bocs, hogy nemírom el a nevedet mert nemvagyok 2osztályos értelmiségü :U Numera007, Apám cége valószinüleg nemfog foglalkozni a kis villanyszreléseddel miwel már kb 7 éve csak külföldi és multinacionális megrendeléssel foglalkozik.De ez megint nem ide tartozik csak olyan kedvesen felhoztad a témát. Az Apc-s dolgot meg nem a kisújjamból szoptam ki,hanem amikor az irodába az egyiknek szétment a túlfeszvédő része és kijött az APC-töl a csávó az magyarázta ezt a szöveget.Namost lehet,hogy csak ''haggyammárbékénvanelégproblémája'' szöveget mondott de Józan paraszti ésszel végigondolva ami ugye nekem nincs :) ez logikusnak tünt. És mégegyszer elnézést szeretnék kérni akit esetleg félrevezettem,megbántottam,lelkébetiportam,megkérdőjeleztem a szakmai tudását....etc.
Ez főleg Csaba 20 ra vonatkozik mert úgylátom,hogy ő tényleg ért a témához és sajnálom,hogyha valamiben megbántottam.

20 éve a PH-n.

(#49) Csaba_20_ válasza zLegolas (#45) üzenetére


Csaba_20_
őstag

De az nem elegendő, hogy egyenpotenciálra hozod. Életvédelmi szempontok miatt le is kell földeni. Képzeld el, ha egyenpotenciálra hoztad, majd rákerül valahol a fázis és valaki megérinti mondjuk a kádat. Ha minden igaz, akkor az MSZ 172-1 szabvány 3.1.2.1-es bekezdése írja elő, idézem:

''Az EPH-hálózatba be kell kötni a következõket:
- a védõvezetõ gerincvezetékét (az MSZ 447 szerinti felszálló fõvezeték védõvezetõje), nullázás (TN-rendszer) esetén ez az összekötés elkészíthetõ a hálózat nullavezetõjének a nullázóvezetõ leágaztatása elõtti szakaszán (PEN-vezetõ) is;
- minden olyan földelés csatlakozó- vagy gyûjtõkapcsát, amelynek összekötése a rá vonatkozó szabványban vagy gyári utasításban nincs kifejezetten tiltva;
- minden, a 3.2.4.1. szakaszban felsorolt fémszerkezetet.''


Jaj, de ennyire nem szeretnék belemenni, ehhez már nekem is bogarásznom kellett a szabványon belül. :R

(#50) Csaba_20_ válasza Hikvision (#48) üzenetére


Csaba_20_
őstag

A FI relé nem a földelést nézi. A fázison és a nullavezetőn átfolyó áramok különbségét vizsgálja. Egy komparátor található benne, ami megfelelő szintnél átbillen és ennek hatására egy-egy kapcsoló megszakítja a fázist és a nulla vezetőt. Szivárgó áram nem csak a védőföldelés felé jöhet létre.

Klepto egy teljesen új villamos hálozatot szándékozik kiépíteni. Van lehetősége átalakítani a dolgokat, a ház acélszerkezete pedig biztosan nem teljesíti a védőföldelés létesítésére vonatkozó szabványban leírt követelményeket. Én nem ajánlom, hogy kövesse az általad leírtakat.

Annak külön örülök, hogy szántál időt arra, hogy utánakérdezz a témának, de gondolom te magad is látod, hogy még rengeteg dolgot meg kell tanulnod ahhoz, hogy másoknak tanácsokat adhass a témában. Bevallom őszintén az összes ide vonatkozó MSZ szabványt én magam se ismerem, mivel javarészt nem villamos hálózat építésével foglalkozom, inkább megbízok valakit, aki nagyobb gyakorlattal rendelkezik a témában nálam.

Ha hivatalos szakvéleményt szeretnél kérni az APC-től a túlfeszültségvédőikkel kapcsolatban, akkor szerintem e-mailben teheted meg a legegyszerűbben. A kapcsolásban valóban nem kondenzátort alkalmaznak, de az is etetés, hogy amennyiben az ő villámvédőiket használod, akkor biztonságban vannak az elektromos berendezéseid. Pontosabban egy reklámfogás részükről. Sajnos már nem lehet jelentkezni rá, de november 8-án villámvédelmi konferenciát tartanak a Kossúth tér közelében, ahol a legújabb villámvédelmi megoldásokat és egyéb dolgokat is tárgyalják(egyébként belépős a rendezvény, melynek 10e Ft+áfa a díja). Bizonyára nem azért oktatják a BME-n is két féléven keresztül (de legalább egy félévig) a villámvédelmet, mert egy egyszerű APC-s surge arrest-tel el lehet intézni. Valamint tuti nem rendeznének konferenciát se vele kapcsolatban, ha ennyiről lenne szó. ;)

Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.