Keresés

Aktív témák

  • karib

    addikt

    válasz slendrian #16 üzenetére

    Az általad említett procik közül egyik sem a legjobb tuningalany egy ECS-hez.

    Ha a 950-es AXIA, akkor egyértelműen ő a legjobb választás, 138 v 150 MHz buszsebességgel.

    Utána a GHz-es Duronnal lehet próbálkozni, de az 1333 MHz elég necces lehet.

    A nagyobb Duronokkal kivitelezhetetlen a 133 MHz, ahogy az 1.1/100-nál nagyobb Athlonoknál is.

    Más lenne a kérdés, ha tudnál szorzót állítani, de az ECS-en nem lehet.

    Egy kis összefoglaló, hogy kábé mire lehet számítani max sebességek terén:

    Athlon: egyes szériák úgy 800-ig mentek, mások cirka 1000-ig, utána az AXIA és felette lévők (pl. AYHJA) úgy 1,3-1,6 GHz-ig jók
    Duron 950 MHz-ig (Spitfire mag): durván 933-1050 között van a végük
    Duron 1.0 GHz-től (Morgan mag): 1.2 GHz fixen fogható, az újabb AHLCA széria 1.5 közelébe hajtható
    Athlon XP: itt az AMD gyárilag szortírozza a procikat, tehát a gyorsabbak jobban tuningolahtóak is; most feltűnt az 1600+ kategóriában az AGOGA sorozat, ami állítólag jó eséllyel fut 17xx MHz-et (gyári ugye 1400) különösebb erőszak nélkül...

    Tehát prociválasztásnál a lényeg, ha a szorzód fix, akkor nézd meg, hogy kábé mennyit bír a technológia (stepping), lődd be a kívánt buszsebességet, így már adódik a cészerű szorzó. Neked pedig csak egy ehhez közeli szorzójú procit kell vegyél. Pl. AXIA T-Bird bír cirka 1400-at, 1400/133=10,5, tehát 10x vagy 11x szorzóra kell hajtani AXIA szériában. Ilyenje az 1.0/100 és 1.1/100 prociknak van. Célszerű a kisebbet venni, mert nagyobb a biztonság, és az FSB-t tovább emelve még lehet hajtani talán a procit.

    Még egy dolog: ha nem húzod a procit, akkor mindenképp 133 MHz-eset vegyél!!! Nagyon sokat számít! Igazából ettől gyenge a Duron, az csak 100-on fut. Más kérdés, ha túlhúzod, nekem 155-ön egész virgonc. Amúgy 133-ról is lehet húzni 138-150-re, de ez rizikósabb, ráadásul nem akkora plusz, mint 100-ról 150-re ugrani :)

  • karib

    addikt

    válasz slendrian #16 üzenetére

    Ha olcsóért látsz 950-es AXIA T-Birdöt, az jó vétel. Tudtommal GHz alatt nincs AXIA, de tévedhetek.

    A procik között vannak difik. Egyrészt kihoznak néha új magokat (pl. Athlon kontra XP, régi kontra új Duron), de adott magokból is van más széria, ún. stepping. Az Intel nyíltan publikálja a steppingváltásokat, az AMD-nél ez nem szokás, csak a proci felirataiból lehet következtetéseket levonni.

    Minden steppingnek megvan egy jellemző max sebessége - ezért is hozzák ki őket, hogy gyorsabb gyári procikat tudjanak produkálni. Akkor vagy jó helyzetben, ha alacsonyabb sebességen kapsz jó steppingű procit. Pl. az AXIA és az AYHJA az 1.2-1.4-es gyári Athlonok steppingje, de előfordulnak 1.0 GHz-es kiszerelésben is. Ez azért jó, mert ''belül'' ezek elvileg ugyanolyanok, mint a gyorsabb testvéreik, csak lassabban vannak hajtva. Ezért kell a megfelelő steppinget vadászni.

    Athlonból tehát AXIA alatt nem érdemes venni. Nem ismerni az összes betűkódot, sőt az elnevezések logikáját sem. A lényeg: minél ''nagyobb'' a betűérték, annál újabb a mag. Például: az AXIA-nál újabb az AYHJA, mert az Y az X után jön. Ilyen egyszerű.

    ECS lap nagyon korlátozott tuning terén, de nem használhatatlan. Csak olyan procit kell venni, amit szorzóállítás nélkül tudsz húzni. Itt alapból csak 100 MHz-es buszsebességű procik jöhetnek szóba, mert 133-ra akarunk ugrani (van még 138 és 150, de ezek függnek pl. a RAM-tól is, az adott alaplapszéria minőségétől, stb., tehát építeni rájuk nem szerencsés). Az 1.0/100-as Athlon azért jó, mert 10x133=1333 MHz egy AXIA prociban fix benne van, de ha szerencséd van, akár a 10x150=1500-at is megcsípheted.

    GHz-es Duronnál szintén ez a helyzet, mert 10x szorzó van benne. Egyetlen gond, hogy nem tudom fixre mondani, hogy akár az 1333-at meg fogod ütni. Az eredeti AHHAA szériás GHz Duronok 1300 alatt kifulladtak jellemzően, de mindig lehet szerencséd. Az új 1.3-as Duron AHLCA szériás, egy ilyen, vagy az AHHAA-nál ''nagyobb'' szériájú Duronnal jobbak az esélyek a sikeres 133-on hajtásra.

  • asterx

    csendes tag

    válasz slendrian #16 üzenetére

    Az ECS-nél egyébként sincs olyan hogy +10%. Van 100 meg 133 MHz-es FSB. Szóval Duron. Még ha lehet is olyan benchmarkot találni amivel alapban esetleg nem gyorsabb, a való életben nem valószínű, hogy ezzel szembesülnél. Hacsak mint jó fórumos júzer nem bechmarkok futtatására használod a géped :)
    Egyébiránt lásd még a Humoros vásárló topikot.

  • LordX

    veterán

    válasz slendrian #16 üzenetére

    Az 1 GHz-es Duron már Morgan magú (ha nem, hát nem), ezét veri a 950-es Athlont.

    A TB/XP-ben 128/256 L1/L2 Chace van, a Duron/Morgan-ben 128/64 L1/L2 van, az előző hozzászólásból azt lehet levonni, hogy a Duronban az L1-et is megrövidítették az Athlonokhoz képest, pedig csak az L2-t...

  • asterx

    csendes tag

    válasz slendrian #13 üzenetére

    Éppen a kis cache miatt nagyobb a valószínűsége, hogy a Duron jobban húzható lesz. Egy gigás Duron meg valszeg sokkal jobban húzható mint egy 950-es TB. De persze ez azért proci függő is. Mindenesetre itt már tényleg csak az ár dönt, ha a kettő közül akarsz választani, az olcsóbbat vedd meg. Persze csak, ha az a Duron :)

  • asterx

    csendes tag

    válasz slendrian #11 üzenetére

    Szvsz így van. A 133-asnál magasabb FSB-hez, meg olyan memória, meg egyéb is kell, ami ugye ismét nem lefelé viszi az árat. Persze kérdés, hogy milyen feltélekkel tudsz kölcsönt felvenni ... :)

Aktív témák