-
LOGOUT.hu
AMD K6-III, és minden ami RETRO - Oldschool tuning
Megnyitott a Retro beárazás topik!
Új hozzászólás Aktív témák
-
frescho
addikt
válasz envagyok #95928 üzenetére
A 486 kicsit kevés lesz az UAE alá, hogy tényleg jó legyen. Emlékeim alapján az 1GHz-es P3-mon már egész jól elballagott, előtte meg volt kéznél vas és olyan TV amire rá lehetett kötni. Az EEE PC-t én nem eröltetném, tejfölös doboz minőségűek. Ha már kicsi, akkor egy X60, X200 vagy valami ilyesmit keresnek amiben nem gond az SSD csere. Vagy egy jó kis MAC-et, hogy olyan is legyen...
https://frescho.hu
-
frescho
addikt
válasz envagyok #95924 üzenetére
Sajnos nincsenek, mert nincs Amiga konzolom
Az EGA verziónál nem jobb a PCJr verzió, inkább a CGA-hoz hasonlítsd. Ha kíváncsi vagy, hogy mennyiben is jobb, akkor linkelek róla leírást videóval.
Miért DOS-os Amiga emulátorral akarsz szórakozni? Ha van egy kicsit is újabb géped (nekem a C2D már újabb gép), akkor az UAE valamelyik verziója tökéletes lehet neked. Én az FS-UAE-t kedvelem, valahogy Mac-en jobban kézre áll, de a winUAE van amiben jobb.
RollandCG: Kicsit későbbi, de nekem a DoTT az egyik nagy kedvencem.
[ Szerkesztve ]
https://frescho.hu
-
frescho
addikt
Paneltől függ, de nagy valószínűséggel igen, csak ne felejtsd el beállítani a 256-nak megfelelően. A base címekből csak az használható ami a 32 kB-os laphatárra esik. Ehhez és a write engedélyezéséhez a kártyákon szokott jumper vagy kapcsoló lenni. Glitchwork-ről van leírásom amit pár tucatszor már ajánlottam a fórumban, lassan érdemes lenni berakni az összefoglalóba Képek között keresd ki a jumperelési útmutatót.
Más téma: A ragya álljon abba aki a 90-es években ezeket a kótvány SMD kondikat felrakta mindenre. Egy szegény almát tákolgatok, már stabil az állapota, de több átkötést is kellett csinálni és fogyott az IPA is rendesen.
[ Szerkesztve ]
https://frescho.hu
-
frescho
addikt
válasz DarthSun #95833 üzenetére
Ezek nagy részét önerővel oldom meg, mert nem győzni pénzzel a mestereket akik ráadásul igénytelen munkát végeznek. Szerencsére felénk működik a kaláka, csak a gépépszmérnökökkel kell vigyázni, mert még a villamossághoz is jobban akarnak érteni... Na meg képesek 6m-en 2 mm eltérésért betoncsiszolót adni az ember kezébe miközben a szerkezetben nagyobb a deviencia. Persze ez nem baj, csak kicsit (?) M-M-M-MONSTER KILL!
[ Szerkesztve ]
https://frescho.hu
-
frescho
addikt
válasz Pikari #95829 üzenetére
Kell mind a ketto. A fizikai es a szellemi is. Az elso fizikai mozgast igenyel, legyen az futas, bringa, kajak eedzoterem... A masodiknal az agyat fogjuk munkara. Visszaemlekezni, leirasokat olvasni, config problemat megoldani ugy, hogy elvezi is az ember. Nekem a retro gepek karbantartasa a heti agysport. Amit fiatalkent megtanultam, tanitottak uj szintre lep es sokszor az eletben is fel lehet hasznalni.
Amugy ajanlom mindenkinek a kertet. Mindig akad napi 1 ora tennivalo. Ha mas nem, akkor a standard karbantartas, pl. funyiras, gazolas, sajna mostanaban vihar utani elharitas is akadt. Az agyat is lehet mozgatni egy ontozorendszer kiepitessel, hogy az ontozesnek csufolt esti szunyogetetes megussza az ember
https://frescho.hu
-
frescho
addikt
-
frescho
addikt
válasz envagyok #95663 üzenetére
Nem rdemes az eredeti gotek firmware-t használni. Inkább menjen rá egy flash floppy és minden is lehetségessé válik. Normál PC formátumok mellett kezel még jó sok fajta alternatív gépet. Itt van róla leírás:
[ Szerkesztve ]
https://frescho.hu
-
frescho
addikt
válasz envagyok #95588 üzenetére
Ez a beszélgetés elindította az áttervezét, a jelenlegit let udom írni, de az új jobb lesz. A lényeg az, hogy kell egy piezzos cucc:
Ezt, pontosabban korábbi verzióját ragasztottam fel epoxy-val egy tepsi aljára. IKEA-bol van, roszdamentes
Az egész vezérlés egy darab FET-tel kiegészített UH-s ékszermosóból jött. Amikor én vettem, akkor 5-6k körül volt.
De elkezdődött az áttervezés. A FET-et nem az ékszermosó fogja vezérelni, hanem egy ESP-s wifis Arduino. Web-en lehet majd vezérelni. Kell hozzá egy 12V-os táp, egy 5V-os átalakító és egy TTL vezérelt FET. Ha összerakom ,akkor és főként, ha megy, akkor majd csinálok róla leírást, most megyek vissza lambériát csiszolni.
arn: Igazad van, macera használni az UH mosót. De ha gyantás nyomtatót használsz vagy nem akarsz SMD forrasztás után a panel mosással foglakozni, akkor nagyon jó. Mondjuk ezekre a kis ékszermosó is jó volt. Szóval ágyúval verébre...
[ Szerkesztve ]
https://frescho.hu
-
frescho
addikt
Mindent nem lehet, cserébe a legolcsóbbak. emagon találsz 5 literes kivitelt ahogy nézem.
DarthSun: Izo Propil Alkohol. Az általad ismert agysejtírtók ezt nem hiszem hogy itták, vagy nem sokáig. Inkább denszeszt fogyasztottak, mert az legalább nem öl meg azonnal. Nem arra kértek személyit, hanem vettem maratáshoz tömény savat, aceton hidrogén peroxydot meg még pár dolgot. A lényeg, hogy ebből hozzáértő kezekben lehet cukor alapon szilárd hajtóanyagú kis hobbi rakéta, NYÁK maratóhoz alapanyag, de akár kirobbanó formába is lehetett volna hozni monjud egy hétvégi házat. De a nővérem könyvében (kémikus és ezért volt otthon vegyszerismeret meg sok más érdekes olvasnivaló) elég jó figyelmeztetések voltak, hogy ne ez utóbbi utat válasszam. De voltak olyanok akik miatt bevezették ,hogy bizonyos töménység, mennyiség felett bizony azonosítanak. Most nem tudom hogy van, de nem hinném, hogy enyhítettek volna rajta ami nem is baj, mert így pár dologhoz legalább nagykorúnak kell lenni, addigra talán kicsit benő az emberek feje lágya, vagy sem.
envagyok: Nem nehez, en egy ekszermosot vettem alapul. Annak az elektronikajat tuningoltam FET-es erositovel. Ehhez rendeltem piezzot, meg egy IKEA tepsit hasznalok melle. Egy 8 bites gep lapja belefer altalaban. Az Amiga 2000 meg nem, de ez van, kis penzbol ez is jo.
[ Szerkesztve ]
https://frescho.hu
-
frescho
addikt
Azúrból vettem utoljára nagyobb adagot. Érdemes személy-lakcím kombóval menni, mert volt már rá példa, hogy kérték, bár akkor vettem több dolgot is és akár más is lehetett volna belőle nem csak cukor rakéta. Géphez is van szőkítőjük. De kisebb kiszerelésben van a hestore-ban vagy akár emagon is.
[ Szerkesztve ]
https://frescho.hu
-
frescho
addikt
En is jartam mar igy, aztan vagy tanulunk a hibakbol, vagy masokat is bepalizunk
Zsid: legalabb a kavesbogret kivehette volna mielott a tapot csap ala tartja. Eza tipikus vagy kamu vagy elgurult a gyigyszere kategoria. Ilyet mi is csinaltunk bacsissal poenbol, de legalabb odairtuk a dunai es balatoni vizhuteshez, hogy ne csinaljak utannunk. Poennak jo volt es mi tudtuk mit csinalunk pl. erintesvedelmi szempontbol.
Arn: de azoknal ameritosoknel nem vizet hasznalnak, ha jol tudom. A billentyuzetet meg szet kell szedni mosogatogp elott, vagy ha ugysem kar erte, akkor bacsit kovetve mehet be egybe, aztan 2-3 napig ki a napra es van ra 80%, hogy tuleli.
[ Szerkesztve ]
https://frescho.hu
-
frescho
addikt
Igen, ez a "don't do that" kategória. Az agreszív oldószerrel az a baj, hogy nem csak a koszt oldja fel, hanem mondjuk a tápban lévő tekercsek szigetelését meg a fene tudja még mit.
envagyok: Jobban oldja, de nem csak a mocskot. Fülpocoloval, kis ronggyal matrica ledorzsoleshez jo lehet, aztan lehet lekapod mellette a hazrol a festeket a matricaval egyutt. Aztan amikor erzekenyebb cuccot er, akkor mar nem csak egy kis folt a jarulekos veszteseg. Van EP128-am amit valaki acetonos cuccal akart pucolni. JAvíthatatlanul összetaknyolta a házat, próbáltam lefújni amivel kicsit jobb lett, de nem lett úgy sem szép.
zsid: Van ultrahangos mosóm, IPA-val szép eredményt lehet elérni, főként előfűtve, de csak zárt térben, mert a gőzétől be lehet állni, mint gerely.
https://frescho.hu
-
frescho
addikt
Mindenki úgy kezeli a cuccait ahogy akarja. Én is csinálok olyat ami nem a legjobb megoldás, de nem mutogatom maximum elrettentésnek. Például a mosogatógépes takarítást is csak fenntartásokkal ajánlottam, ha olvastad. IPA-t amúgy érdemes nem spray-ből fújni, hanem venni belőle 1 litert és szépen lehet áztatni, ecsetelni stb.
Bile Demon: Sőt, kimondottan használ neki.
[ Szerkesztve ]
https://frescho.hu
-
frescho
addikt
válasz FoxiestFox #95388 üzenetére
Egy jó kis Poweres laptop? Ezek nekem már munkámunkáhozhoz kötődő gépek, nem retró cuccok. De teljesen megértem, mert jó kis gépek. Pista0001 hajrá, szép nehéz, de egyben látványos is egy jó 2x2 magos aluházas. Bár helyben sokat foglalnak akkora design lépések voltak, mint az első egybe Mac-ek.
https://frescho.hu
-
frescho
addikt
Van pár régi II-es almám, de abból a IIc ami rendszeresen előkerül. A sima II-vel macera a lemezelgetés, a beépített meghajtó sokat dob. a IIGS meg inkább csak játék miatt van. Mondjuk azt a gépet nem is értem, mert túl jól sikerült a tudását tekintve, de a régi proci miatt mégis limitált.
Mac-ből Pro-tól indul a sor, de a Classic és a IIsi a fő gép. Talán az utóbbi helyét átveszi az LC, ha rendberakom, a 68040 nem kevéssel lesz gyorsabb, de ugyanaz a 7.5 marad rajta. Egy korai Mac II is horogra kaadt már régen, de a 68020 és főként a nehéz méretes ház miatt nem lett a kedvencem. Persze megvan a helye, mert hozzámérve egy korabeli DOS-os géphez érthetővé válik, hogy miért alakult ki az Almamánia.
6100, 7100, pár G szériás egészen a két procis G5. Sajna nem a vízhűtéses verzió és elég hiányos a sorozat, de lefedi ami érdekes és nekem már kezdenek túl újak lenni.
Aztán van ami már munkára lett. C2D Mini, iMAC, MAcbook Pro egészen M1-ig. Sajna most halt meg a házi laptopom kijelzője. Mondjuk 7 évet kibírt, de elég szenvedés PC-t használni, messze nem áll úgy kézre, mint a Mac. Cserébe előkapart cuccokból egy este alatt össze tudtam rittyenteni egy laptopot linuxxal.
https://frescho.hu
-
frescho
addikt
válasz Pikari #95377 üzenetére
Hasznaltal akkoriban BBS-t? Mikor lett betárcsázós neted? Nekem volt szerencsém hozzá és igencsak nagy szám volt. Az, hogy kevesen használták nem számít, mert ennyi erővel a PET, első Apple termékek, TRS-80 sem számít ahogy az a pár ezer TVC is mehet a zúzdába. Ja és a CP/M is, mert az is marginális. Atari ST? Nem volt errefelé, kukázzuk ki...
Czo: Apple? Milyen Apple? Pont egy LC475 van a műhelyasztalon szétborítva
FoxiestFox: Troll ON. Pedig végre nem ilyen fiatalka nem retró dolgokról van szó. Ezek a P4-es meg Windows-os témák nem is értem miért nem off-ok. Troll OFF. Amúgy a P4-es dolgokat is elolvasom, mosolygok a kellemes-kellemetlen emlékeken. Aztán csak ritkán szólok hozzá, mert van aki jobban ért hozzá, meg amúgyis engem nem hoz annyira lázba, mint egy CP/M gép.
[ Szerkesztve ]
https://frescho.hu
-
frescho
addikt
válasz Pikari #95371 üzenetére
Akkor mondjuk demonstrald a BBS hasznalatat valami uj gepen modemhangostul stb. Baromira nem lesz autentikus. Egy kiallitashoz, pl. BRSZK regi vas kell nem gumino emulator.
Arn: 50 fokoson siman elmegy, a lenyeg ne az energiatakarekos 3 oras legyen, mert az mindent szet aztat. Ha vegzett en alkoholizaltatom az elektronikat kicist, majd szaritom, De ahogy irtam ez csak akkor amikor a sima IPA-s takaritas nem eleg es amugy sem jok a kilatasok. Muanyagot viszont siman berakok, ha nem tejfolosdoboz minosegu, szoval pl. TVC kizart. Bacsis neveben meg nem nyilatkozhatok, hogy mit hasznalt.
https://frescho.hu
-
frescho
addikt
válasz envagyok #95339 üzenetére
Igen, olyanon ami mar amugyis vegso stadiumos, nem kar erte, extra mocskos. Na meg muanyag elemeken.
A csavar az, hogy ezt elmondtam valakinek, aki ennek oromere egy adag komplett billentyuzetet, szetszedes nelkul bezuppantott a mosogatogepbe. Elso reakcioim: ami meg valtozott erre, mert miutan kiszaradtak nagytobseguk reszt vehetett a kiallitason…
Bile Demon: elo kell melegiteni a nyakot kicsit, az sokat tud segiteni nagy rezfeluletbol a kiforrasztasnal. Pl. Levegos allomassal finoman kezelni 100-120-as levegovel, vagy fel lehet dobni a 3D nyomtato bedre is. Mondjuk lattam rezsobol es megfelelo tavtartobol eszkabalt hontartot is
https://frescho.hu
-
frescho
addikt
Cseles konverziós megoldás. Én most kifejlesztettem a késleltetett megtalálást. Amit keresek nincs meg, de pár nappal később ha valami mást keresek, akkor előkerül. Ma este pl. az XT-IDE NYÁK-ok ra bukkantam rá. Szóval akár szét is nézhetek holnap IO kártya ügyben, de garantált, hogy csak a ma keresett 5.35-3.5" floppy táp átalakító kábel lesz meg.
[ Szerkesztve ]
https://frescho.hu
-
frescho
addikt
-
frescho
addikt
válasz FoxiestFox #95087 üzenetére
Ennyi erővel van sok szempont ami alapján guminő praktikusabb és mégis...
arn: Nem csúnyák azok a színek, hanem másként szépek. Amúgy meg azért azok, mert alap palettából válogatták össze, hogy mono monitoron is legyen olyan ami olvasható. A világoskék-sárga például egy mono VGA-nál nem a legjobb páros.
[ Szerkesztve ]
https://frescho.hu
-
frescho
addikt
válasz #17416704 #95009 üzenetére
VLB nekem a gyors 386, lassu 486 erahoz tartozik. A 100-as VLB es a 133-as PCI kozott nem lesz jelentos teljesitmeny elteres. Ha ossze akarod merni oket, akkor az 5x86-ot vissza tudod fogni 3x33-ra. Ennel kicsit korhubb, ha a VLB-hez tovabb keresel egy 33 vagy meg inkabb 66-os DX-et.
Esetleg ha meg akarod izlelni a kor kihivasat, akkor egy DX50-net probalsz osszehozni VLB-vel a leheto legkevesebb WS-tel. Hidd el ez utobbi az igazi moka
https://frescho.hu
-
frescho
addikt
válasz #17416704 #94996 üzenetére
Apaaa kezdődiiiiik!
A VLB problemasabb. Fokent, ha meg kicsit tuningolni is akarod. A PCI-os deszkaval 95% eselyed lenne stabil mukodesre 4x40 MHz-en jaratva. Egy S3, melle valami PCI-os SB es kesz a gep. De ez a te dontesed, en most megyek sved ABC programokat valogatni.
https://frescho.hu
-
frescho
addikt
Nem kell. Ilyen bekotessel ment a brszk-n az Acorn gep a mindenevo Dell LCD-vel.
KROK640: nem inkabb layerezes? Vagy tenyleg ugyvedeket feszitettetek ki a gepre?
Pikari: a halozat is csak egy logikai jatek, ipv4 eleg egyszeru, csak 8 byteon bitmaskokkal, par protokollal es portokkal. Ipv6 mar kicist bonyabb, routing protokolokkal mar alakul, nattal meg van fuszereve, de az igazi buli amikor mar vxvlanokkal szopik az ember under es overllay networkokkel.
[ Szerkesztve ]
https://frescho.hu
-
frescho
addikt
válasz DarthSun #94902 üzenetére
Tanitottak, aztan szembe jott a gyakorlat. Csillapitas szamitas helyett az, hogy max mennyire lehet es egy eloszto hany metert vesz le. Ahogy egy fodrasz is csak az elejen gondolkozik, aztan idovel erzesre megy.
Hogy ide eso tema is legyen: az egesz erosen rimelt a jo oreg koaxos ethernetre. Ennek oromere lanpartyn altalaban ram herotoltak a kabelezest. Ti milyen haloval kezdtetek?
https://frescho.hu
-
frescho
addikt
válasz DarthSun #94896 üzenetére
A csudat, nekem talan mar megvolt a technikusim, vagy az elso “geokezelois” szakmam, de meg szaradt rajta a tinta. Egy fiatal mernok srac keze ala kerultunk ketten. O ellenorizte amit osszehoztunk, meg tole kerdezhettunk, ha valamit nem ertettunk. Jozan paraszti es minimalis technikai esz alapjan barki meg tudta volna csinalni. Meg volt adva, hogy hol lesznek az alallomasok, elosztok, de elegge logikus volt. Volt ahol oszlopokra kellett tervezni, volt ahol akkor askalodtak, volt ahol a csatornafedeleket nezegettuk, hogy mibe lehetne talan betlepulni, vagy hol kell felasni. A kinyomtatott terkepre kezzel berajzoltuk, hogy hol lehetne tenyleg bevinni az adott ingatlanhoz, meg pontositottuk amit kellett, aztan a 3 nap bejarast 2 nap alatt berajzoltuk. Persze kb. olyan idoben, mint ami most van. Aztan amikor hivtak droidvezerlesre, akkor kiszalltam, mert pelyhesallukent nem akartam nalam idosebb biogepsorokkal vitatkozni, hogy megint rossz munkat vegeztek. Regen volt, igaz se volt…
https://frescho.hu
-
frescho
addikt
válasz DarthSun #94893 üzenetére
Az szoveges MDA es a grafikus megjelenitok memoria kiosztasa lehetove tette a parositast, ha tamogatta a program. En kettore emlekezek:
1. Valami borland C debugger dolgokat irta a herculesre, mig a program a VGA-n jelenitette meg a kepet.
2. CAD progiban kordinatakat es szoveges parancsokat a mono kepernyon mutatta, a vonalas rajzot meg a talan EGA monitoron. Valami g kod szerusegben lehetett berajzolni, betaplalni a nyomvonalat a terkepre. Kabeltv es telefon alepitmenyt terveztunk benne valamikor meg a 90-es evekben nyarimunkakent. Eleg szar melo volt felvinni a kozmuterkepre, a terepmunkan meg majd megdoglottunk a melegben, mert rankvertek a hegyvideki reszt. De a penz jol jott, mentunk satorozni a lanyokkal, meg a gep fejlesztesre is maradt.https://frescho.hu
-
-
frescho
addikt
válasz FoxiestFox #94883 üzenetére
Meg nncs 30 eves es mar a 32 bites korszakhoz kotheto. De jo emlekek kotnek hozza, nagyot verettunk a zenejukre meg kispokkal
https://frescho.hu
-
frescho
addikt
Általában valami multisync csodával mentek. Ezt a típust pont nem ismerem, super EGA-m van, na is érdekes, mert EGA kimenet, de 800x600-as felbontással és egyszerre tudja a 64 színt.
Nem kell semmi, az MDA/hercules és a VGA más RAM címen érhető el, tehát megy gond nélkül, a programnak kell támogatnia. Borland C-vel használtam így, a debugot ki tudta tolni a Herculesre miközben a VGA-n futott.Innen talán el tudsz indulni: [link]
https://frescho.hu
-
frescho
addikt
Nem IBM szabvanyu kartyakat anno ket celbol csinaltak.
1. Nagy felbontas, sok keppont megjelenitse elsosorban kiadvanyszerkeszteshez
2. Az elozon felul copocival tamogatott kep kezeles. Volt ami mar vektroros volt, de a legtobb blittert tudott, tehat kep reszeket masolt. CADhez jo volt
A proikhoz voltak driverek, igy mondjuk egy autoCAD ki tudta rakni a kepet egy monitorra, mig a kezelo a masik szabvanyoson jelent meg. Olcso megoldaskent kesobb EGA vagg VGA hazasithao volt herculessel
https://frescho.hu
-
frescho
addikt
válasz envagyok #94724 üzenetére
Az EPROM-ot XT-IDE kártyával fel lehet programozni, nem kell szórakozni hálózatival. A kérdés, hogy kell-e akkor egy NYÁK?
A tápra a kártyá lévő jumper a válasz: 5V ON IDE PIN 20
https://frescho.hu
-
-
frescho
addikt
válasz Pikari #94667 üzenetére
Pár naponta nézed != monitoring, ahogy a raid != backup.
Az a firmware része, hogy lehet a self testeket hívogatni. Ezek jelentős részét már SMART előtt is el lehetett érni bizonyos meghajtóknál. A SMART csak szabványos felületet adott a monitorozáshoz, már ha implementálták. Mostanában a költségcsökkentés miatt nem implementálják. Érdemes beleolvasni a hdsentinel leírásába, hogy mire szolgálna: [link] Mondjuk ez a rész ma inkább vicc: "A S.M.A.R.T. specifikációja szerint probléma észlelésétõl és jelentésétõl még 24 órát kell a merevlemeznek mûködnie, amíg az adatok mentése folyik. A legtöbb esetben ez nagyon kevés - éppen ezért fontos a korábbi felismerés, megelõzés."
Linux esetén smartmontools-t olvasgat az ember, de ott is a reporting a feladata, a smart önmaga nem kezel semmilyen hibát:
"smartctl controls the Self-Monitoring, Analysis and Reporting Technology (SMART) system built into many ATA-3 and later ATA, IDE and SCSI-3 hard drives. The purpose of SMART is to monitor the reliability of the hard drive and predict drive failures, and to carry out different types of drive self-tests."
https://frescho.hu
-
frescho
addikt
válasz Pikari #94664 üzenetére
A jobboldali a smartctl kimenet. Felismerem, párszor volt már "szerencsém" látni. Az ott látható értékeket monitorozod? Hogyan alakultak az értékek a kernel logban látható hiba előtt?
A SMART-nak nem dolga megoldani a relokálást, azzal csak azt tudod megfigyelni, hogy mi történik, mennyi hibás/áthelyezett sector, bekapcsolás, üzemóra stb. történ a tároló életében. Ez ellen a duplikáció véd meg (raid1) de jártam már úgy, hogy a raid visszaépítése közben hányt be a másik tároló eszköz...
Az újabb eszközöknél a firmware olyan amilyen. Finoman fogalmazva is egyre gyengébb. De ugyanez igaz az általános minőségre, P2-es szerverektől a máig látom ahogy esik a minőség. Valahol a 1366-os széria volt még ami merev, jól összerakott volt Dell/HP oldalon. Azóta ott tartunk, hogy az 1U szerverek cavarodnak, egy saroknál akár cm-es nagyságrendben megemelhetőek. Ott tartunk, hogy az alaplap is merevítő szerepet alkot. Ez desktopnál régóta így van, mára a 7/24-ben működő gépek is itt tartanak
[ Szerkesztve ]
https://frescho.hu
-
frescho
addikt
válasz Pikari #94659 üzenetére
Ha raid1, akkor a másik disken meg lennének az adataid és menne tovább a gép. SMR-t is lehet RAID-be rakni, csak lassú lesz szerencsétlen, nem arra van kitalálva. Mondjuk ha inkább olvasod és nincs sok random írás, akkor softraid-del simán működik.
A SMART nem arra van kitalálva, hogy javítsa a hibákat, hanem a nevéből adódóan azok monitorozását, analizását, jelentését teszi lehetővé. Korrigálni a hdd beépített vezérlője tud aminek meg kell jelennie a smart paraméterekben.
Kicsit megnézve a képet: Bő 4 évet ment, van rajta sok reported uncorrect. Az lenne érdekes, hogy azok mikor kezdtek el emelkedni, mert ha van rá monitorozás, akkor már el kell erősen gondolkozni a cserén. A badblockokat is szépen riportolta. Azok mikor kezdtek el megjelenni, mit mond a monitoring?
https://frescho.hu
-
frescho
addikt
válasz Pikari #94646 üzenetére
Ezzel jól leírtad a RAID0 (stripe) előnyét, ami a sebesség. Az is világos, hogy 1 disk hibája magával rántja az egész tömböt. De a többi RAID megoldást, mondjuk egy tükröt (RAID1) vagy RAID5-öt emiatt nem használni nem kicsit a ló másik oldalára átesés. Ezek nagyon jól meg tudnak védeni 1 lemez kiesésétől, menet közben a hibás alkatrészt cserélve leállás nélkül mehet a bolt tovább. Évtizedek óta meglévő gyártók vezérlői felülről kompatibilisek, simán át lehet rakni egy újabb gépbe a komplett tömböt, ott felismertetni és menteni az adatokat.
sidi: Plusz a driverek. Volt szerencsém hozzá, komplett délutáni program volt egy telepítés.
https://frescho.hu
-
frescho
addikt
válasz envagyok #94388 üzenetére
Érdekes, hogy az egész thread egy Athlon II X2-től indult ami kb. a második szériás C2D-vel egyenrangú. A legnagyobb baja az volt, hogy a megjelenését követően már a Cor i szériával kellett volna versenyeznie. De hogy P4 alapú D-t és az első C2-ket is simán leverte az is biztos. Az árában lévő 7xxx szériával még tudta tartani a lépést. Egy E8400 már más tészta, azzal már meggyűlt volna a baja, főként ha mind a kettő meg van tuningolva.
https://frescho.hu
-
frescho
addikt
A hardveres oldalról pedig itt egy jól érthető rövid leírás: [link] A 8259 ismertetésénél nested módnál szépen átveszi a PC-nél a felépítést és mellé, hogy miként illik felépíteni egy INT kezelést.
Még 1 dolog jutott az eszembe: Ha az INT kezelés jól van megírva, akkor a TRS-ek képesek chaint alkotni és a korábban betöltött TRS-nek átpasszolni a vezérlést, ha a HW vizsgálatából kiderül, hogy az INT nem nekik szól.
https://frescho.hu
-
frescho
addikt
-
frescho
addikt
válasz DarthSun #94286 üzenetére
Tévedésben vagy, nem a paranoia, hanem az adathalászat miatt van ez. Vidd át a felhős szolgáltatásukon keresztül. Ha meg már ott van, akkor ők is gyorsan átfutják mivel is foglalatoskodsz. Mielőtt bárki azt írná, hogy paranoiás vagyok: Lehet, de az nem jelenti azt, hogy nem figyelnek meg és processzálják minden online eltöltött másodperceinket.
[ Szerkesztve ]
https://frescho.hu
-
frescho
addikt
Jóbarátomnak volt 10MHz-es 286-os gépe, talán 92 elején vették használtan. Jó kis IBM PS/1 volt, de 94-ben már az volt az ábra, hogy hiába volt VGA a monitor, meg amúgy tényleg patent gép, mégis az új programok nem mentek rajta, vagy ami elindult lassú volt, de nagyon. Win 3.0 + Works 2.0 kombinációval még elballagott, de pár oldalas dolgoknál komolyabb dologra már nem volt alkalmas. Egy Borland C fordító, vagy Clipper is sokáig szöszmötölt rajta és bár sok türelemmel el lehetett lenni vele, mégis nem volt az igazi.
Egy alap 386SX alapból kicsivel gyorsabb volt, egy 40 MHz-es meg már akár 2-3x is. De nem is ez számított, hanem az, hogy elindultak rajta az újabb játékok. Persze egy DX 40-hez képest 2/3 sebességen, de elindultak. Így ugyan sokáig lépett pl. az XCOM, de lehetett vele játszani. A sok de-ből látszik, hogy 94-re már a 32 bites CPU volt a vízválasztó CPU terén. RAM terén a 4MB volt a mágikus mennyiség amit el kellett érni. Azzal már akár linuxot is lehetett értelmesen futtatni, mert 2MB-tal elindult, de semmire sem volt jó. Aztán jött a Win95...
https://frescho.hu
-
frescho
addikt
Köszi szépen!
XT 91 végén, 92 elején kifutott itthon is. Használtként még mentek a 286-tal együtt, de 94-ben már nem voltak jók. A Win 3.1 pedig vitte magával a 286-ot is, gyakorlatilag a 386SX/2MB RAM lett a minimum ekkorra, de inkább 40MHz-es DX vagy DLC 4MB-tal volt amin még elindultak az új játékok. Egy ilyen gépen a Word 2.0 Excle 4.0 is elment, 2MB RAM mellett azért elég szenvedős volt egy 20-30 oldalas doksi már velük. Egy DX2, vagy DX4 számított jó gépnek, a Pentiumról meg csak álmodoztunk. Nem csak nekünk volt a Pentium megfizethetetlen, hanem a "nyugati" rokonok is inkább 486-ot vettek rendesen kitömve ()CD, hangkártya stb.), mint Pentiumot.
https://frescho.hu
-
frescho
addikt
Valamelyik? Mindegyik! Nem tudom ti hogy emlékeztek, de egy 386DX hosszú évekig használható gépnek számított. Talán a Win95-ig el lehetett lenni egy DX33 vagy DX40-nel. Persze volt jobb, erősebb, de a legtöbb program, játék elment rajta. Még a Doom is, persze csak akkori szemmel nézve, mert ma már képregénynek érezzük azt a tempót.
https://frescho.hu
-
frescho
addikt
válasz jokeph #93888 üzenetére
A CRT hangját ti hogy bírtátok? Sajnso túl jól hallom a magas hangokat, ma az egyik tesztelt monitor úgy virnyogott, hogy először kerestem a kitartó szúnyogot, aztán rájöttem, hogy csak az eltérítést hallom. Amúgy meg gyertek el a BRSZK-ra, ott lehet tovább folytatni a szem rombolást.
ityam: A Junoszty párja az Elektronika förmedvény volt. Kaptam egyet, hogy "te úgyis ezt tanulod, akkor javítsd meg!" A végén már egész üzembiztos lett miután elfogytak belőle az echte szovjet tranzisztorok.
[ Szerkesztve ]
https://frescho.hu
-
frescho
addikt
válasz DarthSun #93848 üzenetére
2G-ás CF-fel simán ment, szóval azt merem állítani, hogy viszi az újabb vinyókat is. Gyakorlatilag firmware függő, amit meg én használok az a leírás szerint limitless, csak az OS kezelje. Szóval a DOS lesz a nagyobb gond.
sidi: Régi nóta már az XT-IDE, minimum 1 évtizedes.
[ Szerkesztve ]
https://frescho.hu
-
frescho
addikt
arn: Megnéztem jobban a képet. Nézd meg a C315 melletti IC107-et és hasonlítsd össze az IC106-tal. Szerintem az a kondi már elkezdte csendesen mérgezni a környezetét.
https://frescho.hu
-
frescho
addikt
Így van, RGB kábel kell. Az én tippem: a Dell 2414H monitor is viszi a 15k-t, nincs listázva és épeszű áron megvehető. CGA-val is megy, csak konvertert kellett hozzá csinálni: [link]
arn: a kép elég rossz, de a kondik lábánál nézd a forrasztást. Ha mattult, nem olyan fémszínű, mint máshol a forrasztás, akkor az már szivárog.
CD-ből a 2x-es Mitsumi olvasott mindent, kivéve az RW-ket. Lassan, de biztosan működött...
[ Szerkesztve ]
https://frescho.hu
-
frescho
addikt
válasz envagyok #93781 üzenetére
Nekem ez, mert ilyenem volt sokáig egy ESS kártyára kötve: [link] Atom stabil darab volt, mindent olvasott és átviteli sebességben kb. hozta egy MFM vinyó tudását.
Ha még érdekeset akkor mutatni, akkor van egy teljes belét kiöltő és valami 1x-es sebességű, még caddy-s drive is valahol a PC-s lomok között.
https://frescho.hu
-
frescho
addikt
válasz envagyok #93721 üzenetére
Úgy érzem nem vetted az iróniát. Ha valami biztosan működik és nem kell vele foglalkozni, vagy végre szembejön 2 év keresés után arra nem sajnálom a pénzt. A tavaly megpusztult HT-nak pl. nem volt nagy baja, de alkatrészben egy 10k tuti belement, pedig csak egy trafó ment el, diódát és kondit cseréltem, meg egy stabilizátort.
A PCJr-t, nem itthon vettem ahogy az ABC-hez a monitort sem. Mondjuk egy PET pont itthon jött szembe, nem keveset kellett rajta túlórázni mire képet adott. Nem tudom hol tárolták, de ekkora kontakhiba kupaccal nem találkoztam még. De az eladó nagyon korrektül megírta, hogy nem OK és az ár is tükrözte ezt.
https://frescho.hu
-
frescho
addikt
Na ja, olcsó húsnak híg a leve. De ezek legalább hozzák az érzést ami akkor volt. Mindig valami levetett gépem volt, mire lett A500 már a PC-ket nézegettem, mire megkaptam Fater XT-jét már 386-os lapra fájt bele a fogam...
envagyok: Igen van pár gép ami elérhető. Amit meg régen nem tudtunk megfizetni az jórészt mára annyira megritkult, hogy most beszerezni is kihívás, nem hogy állni a cechet. Egy A4000-es például. Én még viszonylag szerencsés időben szereztem pár gépet ami ma egyszerűen nincs, ha meg felbukkan egy, akkor közelharc megy érte. Ha jöttök BRSZK-ra, akkor viszek párat a statikus sorra belőlük.
Vladi: Ha 500 Ft/gombóccal és 4 emberrel számolsz, akkor nem jön ki 4 gombóc/fő. Serdülő fiúkkal egy ilyen kör kész anyagi csőd, mert nem esznek, hanem falnak.
[ Szerkesztve ]
https://frescho.hu
-
frescho
addikt
válasz envagyok #93682 üzenetére
Olcsón is lehet retrózni, főleg ha az ember nem az a korabeli csúcsot akarja megépíteni, hanem azt amit az itthoni fizuból ki lehetett termelni. Jó példa ez a gép ami egyszerre pendítette meg a nosztalgia húrjait és fogtam a fejem, hogy milyen dzsunkáról szedték össze: [link]
Az is működik amit itt is látni, hogy 1-2-3 generációval későbbi közepes olcsó vason futtatja az ember a progikat. Pl. Doom-ot korai Pentiumon, Quake-et valami közepes órajelű Celeronon. Ha érdekesebb hardvert akar az ember, akkor viszont bele kell nyúlni a pénztárcába. pl. egy korai echte IBM PC, dobozos nagy Amiga, szépen felcuccolt Slot A mind horror pénzbe kerül.
8 bitnél is megvan ez. Ha mondjuk egy Sima C64-Speccy esetleg TVC vonalon marad az ember, akkor ha nem olcsón, de elmegy áron összerakható pár gép amivel le lehet lenni. Egy ritkább darab, mondjuk ABC-80, TRS-80, IIe, korai Macintosh, de hogy magyar is legyen Kompi árát viszont inkább ne feszegessük.
https://frescho.hu
-
frescho
addikt
Egy évet tévedtem, 1993 volt, nem 94. Végülis logikus, mert 95-ben már ott volt a 486 korszak ami miatt megörököltem egy régebbi gépet és 93 nyarán már 386SX-em volt, nem 94-ben lett meg. De a kémiai gyárra jól emlékeztem: [link]
Itt meg Nevarre hozzászólása írja le jól, hogy mi volt a szitu és én hogyan ragadtam be 2MB-on 4 helyett, mert későn léptem: [link] De ami a durva, hogy ezután még évekig 4k környékén maradt az 1MB-os SIMM ára. Procik, vinyók ára esett még az akkori infláció mellett is, a RAM meg stabil maradt, mint a DM.
DarthSun: Kö alá kell alapot kell ásni. Nem sok, csak 3.5-4m3, de jár hozzá kis beton feltörés is.
[ Szerkesztve ]
https://frescho.hu
-
frescho
addikt
Pedig egyik pillanatról a másikra 4x ment fel a RAM ára, aztán visszament olyan dupla árra. Valami olyan rémlik, hogy 2k-ról felment 8-ra, majd vissza4-re és onnan csorgott le megint. Magyar lapokkal kellene ugyanezt végignézni és akkor lehetne látni, csak éppen ki kell ásnom egy pár m3-es gödröt helyette...
https://frescho.hu
-
frescho
addikt
Nem 94-ben tavasszal égett le a gyanta gyár amivel a tokozást csinálták? Egyik pillanatról a másikra 4x-re mentek fel az árak és így az XCOM-ot 2 MB RAM-mal voltam kénytelen játszani ami igen necces volt. Gyakran kellett menteni és visszatölteni, mert olyankor befért valahogy a 2 megába. Ja és már pont összeállta lóvé a RAM-ra amikor ez történt, így az otthoni DOOM tolás tovább tolódott...
https://frescho.hu
-
frescho
addikt
Láttam, de az nem mérvadó. Sőt több multiprocesszoros 486-os rendszert is használtam. A legdurvább vason mondjuk az OS-ig leásni igazi kihívás volt, de a laborosk mindent megugrottak. Persze értelme nem volt, mert a DX200-at nem arra tervezték, hogy játszogasson rajta az ember.
https://frescho.hu
-
frescho
addikt
válasz KROK640 #93459 üzenetére
MErt minek költöttek volna rá fejlesztő időt? Az XP idején a v2 SLI már lefőtt kávé volt, de már a 2000-nél sem volt értelme átírni a teljesen más NT kernelre. Emlékeim alapján mire XP lett már bőven erősebb kártyákat használtunk, de már a Win 2k mellé is 8500-as Radír volt a gépemben és az nem egy kategória az öreg SLI-vel.
https://frescho.hu
-
frescho
addikt
Igazad van, nem jól emlékeztem. Gyorsan előkerestem egy 26 éves kódot és ott is RAM-> DMA -> GUS RAM módon oldottam meg a lejátszást, két page-et váltogatva. Nem csak a regiszter írásnál lehet időzítési hiba, hanem a Wait State a DMA átvitelnél is gondot okozhat, ezen segíthet a gyorsabb RAM.
Igen, lehetett volna írni DirectSoundot ezen a módon, a buffer méretétől függően lett volna ugyan egy kis késés és a megszakítás kezelés CPU időt evett volna, de egy gyorsabb procin Win 98 alatt már nem számított volna annyira. Mondjuk 1k körüli bufferrel 22ms-es késleltetés belefért volna.
https://frescho.hu
-
frescho
addikt
A regiszter a GF1-ben van, nem sok köze van a RAM-hoz, pont a DMA lehet a megoldás. A várakozást normális ember nem busz ciklushoz kötötte, de még csak nem is "legyen benne 5 NOP, azt az majd elég lesz" módon oldotta meg. Na jó ez utóbbit visszaszívom, sok szoftverben így van, de ezen nem lassít érdemben az ISA busz-nál beállított IO WS. Viszont a DMA már okozhat gondot és lehet, hogy pont ott van a kutya elásva, hogy amikor átviszi a PC a saját memóriájából a GUS RAM-jába a mintákat, akkor azoknál pár bit nem éppen jól megy át. Ha meg direktben a DA-ra megy a DMA, akkor is lehet ugyanez a gond.
https://frescho.hu
-
frescho
addikt
válasz envagyok #93409 üzenetére
A ZX81 kitben volt, amit a konyhaasztalon forrasztott össze Apám a segédletemmel. Értsd: adogathattam neki az alkatrészeket. Jelenleg hardver csoportban vagyok vezető mérnök. A hobby és a munka eléggé összefolyik.
vrob: Vidi nagy TV, aztán lett Junoszty, amit egy szintén szovjet Elektronika színes kis TV követett. Ezt már távközlési szakiránynak hála magam javítgattam, mert elég instabil volt, mindig volt valami baja. Amigához RGB modot is kapott, de aztán a feszsokszorozó túlvilágra költözése után egy Daewoo kis TV követte. Bár ez felesleges volt, mert jött a PC és valami beégett hercules monitor. Az se maradt sokáig, mert a Trident 8900CL és egy valami másból átalakított Memorex monitorral beköszöntött a színes VGA korszak. Az a Memorex elég sokáig megvolt, de egy 15"-os Belinea monitor aminek csodás lila bekapcsoló gombja volt leváltotta.
[ Szerkesztve ]
https://frescho.hu
-
frescho
addikt
válasz envagyok #93404 üzenetére
Commando, 1942, Last Ninja... Jó hosszú listát lehetne írni. A sakk a Battle Chess volt szerintem. Demóból nem is tudom melyik volt ami a legnagyobb meglepetés volt, de én inkább a játékokra tartogattam a lemezeket, a végén volt kb 40-50 játékom, egy ilyen kisebb lapozhatós műanyag doboznyi. Volt akinek ennél sokkal-sokkal több jutott, de én ezzel is nagyon boldog voltam. Először közös vas volt otthon, aztán egy lépés lemaradással követtem az Öregem, de az ő gépéhez is oda-oda könyörögtem magam.
Eleinte ollóval vagdostuk, de aztán valahol vett Fater egy lyukasztót hozzá.
arn: Nekem mázlim volt, 82-ben lett ZX81. De ahogy másoknál is ennek az ára többszörösen megtérült. Az Amiga nagyon felemás dolog, mert szinte csak játékra használtam, pedig másra is lehetett volna és egy sokkal gyengébb PC váltotta amit eleinte nagyon bántam. Minden egy vagyon volt, de korai emlékeim között (talán óvodás lehettem) van olyan amikor néztük a programozható számológépeket a Deltában, Apám meg somolyogva elővett egy mágnescsíkos HP-t az aktatáskájából. Persze céges volt, de így egyértelmű, hogy korán beállt az érdeklődési irányom reál irányba.
Az elsőt A500-at a rendszerváltás végén láttam a Csokiban, talán 87 végén vagy 88 tavaszán. Inkább azt mondanám, hogy már a C64G időszaktól indult el és a 90-es évek elejéig ment. Az igazság az, hogy ez persze nem a hardcore, mert volt A1000, de azt még annyira sem tudtuk kifizetni. Talán azt mondanám olyan 88-92, majd az 1200-es és 600-as megjelenésével volt még egy áresés, de akkor már itthon is jöttek a PC-k. Visszanézve az 1200 már az utolsó próbálkozás volt és olyan 94-től már csak vergődés volt, már a játékok is PC-re jöttek, nem a klasszikus Amiga/Atari ST által képviselt vonalra.
https://frescho.hu
-
frescho
addikt
Ugyanez volt az én stratégiám is, csak XT-ből lett apránként 386SX. Átmentei állapotnak indult pl. mégis sokáig MFM merevlemez volt az SX-ben, de már 4MB memóriával, SB PRO kártyával (valami klón volt, de ez mellékes) és hozzá tartozó CD-ROM-mal. A logika az volt mögötte, hogy amit kaptam, olcsón tudtam szerezni, vagy üzletelésből megmaradt került a gépbe. Aztán kaptam egy továbbfejleszthető 386DX-et a "diszidens" rokonoktól és abból, meg az SX-ben lévő cuccokból lett egy jobb gépem. A "levetett" gépből jött a nagyja, de ami maradt annak az ára elég volt egy 486DLC procira. Nem sokkal később kapott a gép egy rendes 5V-os 486-ost víz+Peltier hűtéssel. Ez az alacsony órajelű (75-100MHz-es) Pentiumok mellett nem volt csúcs, de 2x50, tehát 100MHz-en befért a közép kategóriába. Sajnos, vagy szerencsére 1 év alatt akkora volt a fejlődés, hogy innen le kellene ülni összeírni olyan sebességgel cserélődtek az alkatrészek.
Floppyból egy jó kis Parrot-os dobozra emlékszek. Kemény darab volt, de védte a benne lévő lemezeket. Még korábban a C64-hez lukasztgattuk a lemezek szélét, hogy mind a két oldalát tudjuk használni. Volt hozzá való szerkezet. Még korábban kazettáztunk, de az mai szemmel igazi mazohizmus volt. A végén a magnó és a két kazettás deck feje össze volt lőve és így sokkal egyszerűbben ment a dolog, mint a betölt, kiment módon.
[ Szerkesztve ]
https://frescho.hu
-
frescho
addikt
-
frescho
addikt
válasz Bile Demon #92986 üzenetére
Ha kis szerencséje van, akkor 50/4-gyel is. Ha nincs, akkor szépen összekuszálja az adatokat a vinyón Persze szép dolog az 50MHz-es 486, de vannak a bolond biztos megoldások, ha csak játszogatni akar az ember. OK, ott is össze lehet akasztani a rendszert, de a 33MHz-es FSB-s darabok sikerültek igen jól. DX 33, DX2 66, DX4 100 és a jó öreg AMD 5x86. A 40 MHz-eseket valamiért azért nem szerettem, mert a korai darabokhoz a lapok nem voltak annyira kezesek, később meg ami volt az nagyrész Cyrix származék volt ami kb. annyit tudott, mint az Intel DX2 66. Igaz ezt féláron, szóval mégsem volt rossz, de akkor már mindenki DX4-et akart. Az AMD 80-as verziója jobb volt, nekem az ment DX2 100-ként Peltierrel, de az a technika nagyon nem szép megerőszakolása volt.
Ha még ki lehet valamit emelni, akkor a 25MHz-es 486SX-ek is igen jók. Brand gépek között elterjedt volt és stabilak voltak, pl. IBM kivitelben integrált VLB Cirrus VGA-val és SB Pro kompatibilis hangkártyával egy időben fillérekért lehetett venni. Gyors 386/486DL szintjét hozza nagyjából, de nem akad össze semmivel, de nem is nagyon kell piszkálni, mert minden ott van a gépben.
https://frescho.hu
-
frescho
addikt
válasz Bile Demon #92982 üzenetére
Azért azt tegyük hozzá, hogy a DX50 hisztis egy jószág. Járattam 2x 50MHz-en DX2 80-at, egy komplett délután ment rá mire kiválogattam azokat a kártyákat amik hajlandóak voltak hiba nélkül menni WS nélkül és nem akadtak össze. Pl. a kombinált IO kártyáról csak az IDE és a floppy volt jó, a maradékot le kellett tiltani és egy 8 bites kártyára köthettem rá az egeret. Persze vissza lehet osztani a buszt és a WS-et is lehet emelni, de ezzel megy a levesbe a nagy előny.
Szóval ha elfogadtok egy tanácsot: DX2 66 Intel vagy AMD kivitelben. Stabil, gyors (akkori DOS-os szemmel) és nem hárklis. Ja és van belőle 5V-os is a régi lapokhoz.
https://frescho.hu
-
frescho
addikt
Kiolvasni akár egy kis programmal is ki lehet, C-ben vagy bármi másban megírni nem nagy kunszt. A tartalmat egy üres (E)EPROM-ba egy égetővel tudod átvinni. De az is simán működik, hogy kiolvasod az égetővel és vissza is írod. A ROM típusát ki lehet sakkozni a lábak számából és abból, hogy mennyi memóriát foglal le.
Vagy csak rákeres az ember: https://minuszerodegrees.net/rom/rom.htm
[ Szerkesztve ]
https://frescho.hu
-
frescho
addikt
Ezek már eléggé megvágottak. Egy 430-am van. Olyan amilyen...
Ha a kérdés a Nvidiás kártya miatt emrült fel, akkor azt majd bacsis megoldja. Azt azonban érdemes tudni, hogy mi nyomta fel a PCI-os Voodoo 3 árát. Azt össze lehet házasítani megfelelő interposerrel egy Amigával, így készülhet A1200-ből turbo kártyával, Voodoo3-mal igazi Frankeinstein. Amikor utoljára láttam ilyen gépet, akkor bólogattam hozzá, hogy szép-szép, de mit is lehet vele kezdeni? Kicsit, mint az A4000-es. Drága, többihez képest izmos, a polcon is jól mutat, de ha csak játszani akar az ember, akkor tök fölösleges 250k+ pénzt kidobni rá (Ma már ennél is sokkal több, akkor ennyit kértek érte.)
[ Szerkesztve ]
https://frescho.hu
-
frescho
addikt
válasz Lord Myn #92514 üzenetére
A PC megjelenése és az AT között az IBM féle "fejlődés" sebesség szinten nulla volt. De ezen az AT-nál már ott volt a konkurencia, a 386-ot már a Compaq hozta ki és ettől a ponttól nem volt megállás a harcban. Persze ez Magyarországon nem volt megfizethető. Még a 90-es évek elején, amikor máshol 486-ok voltak, árulták az XT-ket. Én örültem a 386SX-nek, majd 486 DLC-nek (ez utóbbi levetett gép volt) amikor külföldi rokonság DX4 100-ra állt át. Minden évben lehetett szépen előre lépni.
Énvagyok: Valószínűleg azért van benned ez a kép ,mert sokáig használtál speakert. Adlibra, SB-re már korrekt zenék voltak több játéknál. A DA hangok a hely és memória limitek miatt persze limitáltak voltak, például az XCOM-ban minden sectoid ugyanolyan kiáltással halt meg.
https://frescho.hu
-
frescho
addikt
Ha a 93-94-es árakat nézem, meg azt, hogy akkor mit tudtunk itthon megfizetni, akkor egy SB Pro kompatibilis kártya rémlik valami ESS verzióban. Nekem ESS1688 volt egy hozzá való 2x-es SB vezérlős CD-ROM-om is. Ez így ha nem is volt a legvagányabb cucc, de a baráti körben nem sok jobb akadt. Aztán 95-ben sikerült szintet lépni, de azt nem egészen saját költségevetésből.
FoxiestFox: XMS-hez himem.sys kell. Jellemzően DOS alatt volt XMS. 98 alatt esetleg a propertiesben beállítható, hogy mit adsz neki. Ha EMS kell, akkor ahhoz meg az emm386-ra keress rá.
[ Szerkesztve ]
https://frescho.hu
-
frescho
addikt
válasz Lord Myn #92469 üzenetére
A PC és XT gépekhez képest olyan 20% a sebességbeli hátránya a PCJr-nek. Mármint akkor amikor nem akar közben lemezről töltögetni, mert a DMA hiánya miatt az van amit az Indy-nél is lehet látni, hogy a szerencsétlen CPU nem tud egyszerre hangot, képet adni a lemezművelet mellett. Persze az Indy már 89-es, az már egy XT-t is ki tud fektetni. Szóval nem volt a PCJr annyira rossz gép, mármint a második billentyűzettel, akciós áron, mint amennyire lehúzták.
Ami viszont érthetetlen, hogy a PCJr grafikai és hang fejlesztéseit miért nem emelték át másik gépekre. A CGA-hoz képest minimális az alkatrészek árában a különbség, a legnagyobb tétel a RAM volt. De a hangchip is filléres tétel volt már akkori (pl. RadioShack) katalógusok szerint. Ahogy az is rejtély, hogy az XT miért lett olyan kis előrelépés a PC-hez képest. Simán tervezhettek volna bele egy kicsit gyorsabb 6-8MHz-es processzort és akkor a PCJr is megkaphatta volna a DMA-t anélkül, hogy veszélyeztette volna a zászlóshajót. Mondjuk tudok még két céget mondani aki képes volt hasonló, a logikának ellentmondó csak azért sem nem fejlesztésekre. Mind csődbe is mentek, de ha így nézzük az IBM is kiszállt a PC gyártásból.
https://frescho.hu
Új hozzászólás Aktív témák
- Horgász topik
- GTA V
- NVIDIA GeForce RTX 5080 / 5090 (GB203 / 202)
- CES 2025: mini PC Snapdragon X Elite-tel
- Torrent meghívó kunyeráló
- Milyen switch-et vegyek?
- CES 2025: Műholdas nyakörv? Nem lesz olcsó
- Apple notebookok
- Ötletek, javaslatok, hogy még jobb legyen a PH! lapcsalád
- KAÜ/Ügyfélkapu – már elérhető a kétfaktoros hitelesítés
- További aktív témák...
- Intel Core i7-8700K 6-Core 3.7GHz LGA1151 (12M Cache, up to 4.70 GHz) Processzor!
- AMD Ryzen 5 5600 BOX - Új, 3 év garancia - Eladó! 40.000.-
- i7 9700 , MSI Z370, 32GB DDR4 félkonfig
- BESZÁMÍTÁS! ÚJ AMD Ryzen 7 9800X3D processzorok 3 év garancia 27% áfa KÉSZLETRŐL!
- Intel Core I9 14900KF - 24mag/32szál - Új, bontatlan - Gari 2030.01.28. - ig - Eladó!