Hirdetés

2024. május 4., szombat

Gyorskeresés

Útvonal

Fórumok  »  OS, alkalmazások  »  Linux - haladóknak (kiemelt téma)

Téma összefoglaló

Téma összefoglaló

  • Utoljára frissítve: 2013-09-30 15:51:13

LOGOUT.hu

Mára a ProHardver!/IT.News Fórum is nagylétszámú Linuxban jártas taggal büszkélkedhet. Nehéz szinteket felállítani egy olyan rendszer ismeretében, ami annyira sokrétű, hogy teljesen szinte lehetetlen megismerni minden egyes részét. Azt azonban mindenki tudja, hogy kezdő-e vagy sem. Elsősorban nekik szólnak az alábbiak, de érdemes mindenkinek elolvasnia, mint útjelző táblát.

Összefoglaló kinyitása ▼

Hozzászólások

(#3201) bambano válasza kavarc (#3200) üzenetére


bambano
titán

rakhatod a linux partícióra is. nem tudok elképzelni olyan kacifántos helyzetet, amikor cd-re kellene rakni a loadert.

Egy átlagos héten négy hétfő és egy péntek van (C) Diabolis

(#3202) dr_strange válasza kavarc (#3200) üzenetére


dr_strange
senior tag

Indexen adtam linket.

JRR Tolkien nyelvei - aglardh.middangeard.org.uk

(#3203) Jetx


Jetx
csendes tag

Sziasztok!

Most kezdek hozzá a témához, tehát még lövésem sincs az egész linux dologhoz. Szeretnék már megszabadulni a ''WINFOS''-tól :O és tanácsokat szeretnék kérni, hogy hol is álljak neki a linux telepítésének. Szerzek egy linux-ot valami telepítő cd-n, aztán setup és már fent is van? :F bocsánat ha megbotránkoztatom néhányótokat a tudatlanságommal, de hát nem mindenki születik informatikusnak. :D Szóval melyik linuxot ill. melyik verzióját szerezzem meg? A válaszokat előre is köszönöm!

[Szerkesztve]

(#3204) ngabor2 válasza Jetx (#3203) üzenetére


ngabor2
nagyúr

először is hadd kötekedjek. valójában miért akarsz linuxra váltani? ha úgy érzed, hogy a win rossz, és instabil, akkor nem biztos, hogy csak a winben van a hiba... én is használok wint is, amit hozzáértők(!) állítottak be, és gyönyörűen működik, a múltkor 21 nap után csak egy biztonsági frissítés miatt kellett újraindítani, lassulás nem volt.

mellette használok linuxot is, azt én is jobban szeretem, de vannak dolgok, amiket win alatt egyszerűbb megcsinálni.

a linuxot, akár tetszik, akár se, egy darabig tanulni kell, különben nem jobb, mint a win(t gondolják egyesek). vannak alapvető szabályok, amik nem maguktól értetődőek.

ha ezek után is ki akarod próbálni, akkor személy szerint az ubuntut ajánlom, [link], illetve a köv. 2 topikot:
- linux abszolút kezdőknek: [link]
- ubuntu linux: [link].

sok sikert.

(#3205) bambano válasza Jetx (#3203) üzenetére


bambano
titán

[link]

Egy átlagos héten négy hétfő és egy péntek van (C) Diabolis

(#3206) tzs84 válasza ngabor2 (#3204) üzenetére


tzs84
tag

szép poszt, ezt tényleg fontolja meg mindenki

ha a hardver+driverek rendben vannak és nem kezdesz el minden szemetet rápakolni, nameg védett, akkor az xp teljesen stabil tud lenni. ha rossz a hardvered akkor a linuxszal is lesznek gondok ugyanúgy, és ha egy windowst se tudsz rendben tartani akkor meg főleg nem érdemes nekikezdeni.

(#3207) Templ@r


Templ@r
tag

Udv!
Redhat Linux Enterprise Edition 3.0-at kellene osszehoznom SATA-s vinyoval (szuz vinyora kellene felinstallalni). Valakinek van valami otlete?

[VeNY]-=SoG=-Templar by BF2; [VeNY]Templar75 by BC2

(#3208) Salvatore válasza Jetx (#3203) üzenetére


Salvatore
tag

Egyetértek az elöttem szólókkal, de ha mégis nekikezdenél én a debiant (etch 4.0) javaslom. Lehet hogy az installerja nem annyira csilivili mint némelyik másiké, viszont ha tényleg meg akarod tanulni linuxot akkor a debian az ajánlatos. A csomagkezelője a legegyszerübb és legnagyszerübb.

A pénz nem boldogít, csak amit veszel rajta...

(#3209) Salvatore válasza Templ@r (#3207) üzenetére


Salvatore
tag

Itt nem a satás vinyó a lényeg hanem az alaplapi sata vezérlő. Mivel nem natív az alaplapi satád ezért a telepítéshez szükséged lesz a vezérlő ''driverére'' is a telepítéshez( akárcsak alap xp esetében).

A pénz nem boldogít, csak amit veszel rajta...

(#3210) ngabor2 válasza Salvatore (#3208) üzenetére


ngabor2
nagyúr

ha meg akarja tanulni a linuxot, akkor valóban a deb a preferált. de ha első körben ''csak'' használni akarja, akkor talán az ubu jobb választás. mondom ezt úgy, hogy mind debet (4.0), mind ubut (7.04) használok.

(#3211) VladimirR válasza Salvatore (#3208) üzenetére


VladimirR
nagyúr

az install (es utobb a rendszer sem) valoban nem viszi tuzasba a felhasznalo kenyezteteset (a sarge installja meg tobbet kerdezett), de aki nem lusta olvasni (valoszinuleg aki egy win-t nem tud rendbentartani, az ide tartozik), az valoban remek rendszert tud osszerakni
magam nehany kereszeletu probal;kozas utan debian-nal futottam neki eloszor a linux-nak, s igy, hogy picit komolyabban vettem, meglepoen konnyu hasznalni a deb-et
felteve, ha az ember meg tudja kerdezni valahol (mint pl itt), hogy adott feladat milyen paranccsal/programmal oldhato meg (en magam ezt a teszet erzem a legpropblemasabbnak egy kezdo szamara - addig stim, hogy man programnev, de mi a programnev)

errol jut eszembe: nem tudtok esetleg olyan programot, amivel a merevlemez irasi, olvasasi (random, sequential) sebesseget lehet merni, parancssoros (nincs x a gepen) es, ami a legfontosabb, ossze tudom vetni windoze-os eredmenyekkel (tehat legyen win-es binaris is, mert ahany program annyifele eredmenyt kapni)
elore is koszonom

(#3212) Jester01


Jester01
veterán

A bonnie++ progit elvileg le lehet fordítani windowsra is. Igaz, az már fájlrendszeren keresztül tesztel.

Jester

(#3213) VladimirR válasza Jester01 (#3212) üzenetére


VladimirR
nagyúr

kosz
lehet az jobb is, mert tobbek kozt raid tomboket is tesztelnek vele

(#3214) bambano válasza VladimirR (#3211) üzenetére


bambano
titán

Az iozone miért nem jó? A bonnie++ az egy felhasználós környezethez közelebbi módon tesztel, az iozone inkább multiuser jellegű terhelést csinál.

Szerk: egyébként meg a nyers, buta írás-olvasás teljesítményre legjobb szerintem a dd.

[Szerkesztve]

Egy átlagos héten négy hétfő és egy péntek van (C) Diabolis

(#3215) VladimirR válasza bambano (#3214) üzenetére


VladimirR
nagyúr

jo az is, csak szeretnek tobb programmal is merni

(#3216) Whaskes


Whaskes
senior tag

sziasztok! van egy debian etch-val telepített gépem. a screen nevű progival hogy tudnék ablakokat váltogatni amikor be vagyok lépve ssh-val? :R

[Szerkesztve]

|87 104 97 83 107 101 83| "Itt nincs rasszizmus, de igény lenne rá!" [muszály, egyenlőre, helység, szallag] Az ön bankkártyáját az ATM elnyelte, tájékoztassuk a Microsoftot a felmerülő problémáról?

(#3217) Jester01 válasza Whaskes (#3216) üzenetére


Jester01
veterán

ctrl+A, majd ablak száma. Vagy nem értem a kérdést.

Jester

(#3218) Whaskes válasza Jester01 (#3217) üzenetére


Whaskes
senior tag

az nem müxik... síma consolos felület van. azt mondták hogy a screen nevű progit rakjam fel és menni fog az hogy tudok váltogatni az ablakok között...

[Szerkesztve]

|87 104 97 83 107 101 83| "Itt nincs rasszizmus, de igény lenne rá!" [muszály, egyenlőre, helység, szallag] Az ön bankkártyáját az ATM elnyelte, tájékoztassuk a Microsoftot a felmerülő problémáról?

(#3219) VladimirR válasza Whaskes (#3218) üzenetére


VladimirR
nagyúr

ctrl+a, d
utana screen -r <pid>

(#3220) tzs84 válasza Whaskes (#3218) üzenetére


tzs84
tag

a termináltípust próbáld állítgatni a kliensen, ha nem mennek a bill.kombók

http://tbc.livejournal.com/4090.html
http://www.kuro5hin.org/story/2004/3/9/16838/14935

[Szerkesztve]

(#3221) Salvatore válasza Whaskes (#3218) üzenetére


Salvatore
tag

Úgy ahogy VladimiR írja, de legegyszerübb ha indításnál nevet is adsz neki akkor nem kell a pidet nézni.
indításnál:
screen -S név
visszahozásnál:
screen -r név

,ha jól emléxem, de nézd meg a manualját.

A pénz nem boldogít, csak amit veszel rajta...

(#3222) bambano válasza Whaskes (#3218) üzenetére


bambano
titán

A linux konzolok között nem tudsz váltani a screen-nel. A screen azt csinálja, hogy több karakteres terminálablakot tudsz elindítani screen-en belül.
Tehát elindítod, hogy:
screen

majd az első progit elindítod ott.
a második progi indításához új screen ablakot kell nyitni a ctrl A majd c gombokkal
és minden újabb screen ablakhoz ez kell. Ha így nyitottad meg az ablakokat, akkor lehet ctrl A és sorszámmal odakapcsolni.

Egy átlagos héten négy hétfő és egy péntek van (C) Diabolis

(#3223) Claudius


Claudius
tag

Két HDD van a számítógépemen az egyik fix a másik mobil rackban.
A fix HDD-n win xp fut, a mobil rackban lévő 40 GB-os üres /nem volt még rajta semmi/, Erre szeretnék debiant és esetleg ubuntut tenni, hogyan kell telepíteni, hogy a telepítést követően a gép indításakor ki tudjam majd választani melyik rendszer induljon el.
Köszönöm

(#3224) VladimirR válasza Claudius (#3223) üzenetére


VladimirR
nagyúr

debian (es gondolom az ubuntu is) beirja magat a boot merevlemez mbr-jebe es egy boot manager-rel (tobbnyire a grub) indit, ahol ki tudod valasztani az inditano os-t (debian tepelitoje megtalalja az xp-t is)

viszont fontos, hogy ha az xp-s vinyo a boot vinyod, s a masikra kerul a linux, akkor a masodik (rack-)vinyo kivetele eseten nem fogsz tudni rendszert inditani
ugyanis hiaba irja be magat az mbr-be, a grub-nak szuksege van a elmezen talalhato file-okra


ha a lemezt tovabbra is ki akarod venni, akkor (azt hiszem, de majd pontositanak) letre kell hoznod egy particiot (par 10 mega asszem eleg) az elsodleges merevlemezen, s csatolasi pontnak a /boot-ot kell megadnod
igy a grub is az elso lemezre kerul majd, s a masodik lemez eltavolitasa eseten is menno forg a rendszerinditas

ha nagy hulyeseget irtam, valaki legyen szives kijavitani


[Szerkesztve]

(#3225) Claudius válasza VladimirR (#3224) üzenetére


Claudius
tag

Köszönöm az eddig írtakat. Tehát, ha jol értem a biosba állítsam be a cd-ről való indítást, kezdjem el telepíteni előszőr mondjuk a debiant úgy hogy kiválasztom a mobil rackban lévő HDD-t és telepítem. Újra indításnál fel fogja ajánlani, hogy melyik rendszert indítsa?
Egyébként nem fogom soha kivenni vagy lekapcsolni a mobil racket. Úgyhogy valószínűleg nem baj, hogy a mobil rackben lévő HDD-n van az indítás.
Köszönöm

(#3226) bambano válasza VladimirR (#3224) üzenetére


bambano
titán

Debian oda írja magát, ahova kéred. Ha nem akarod a boot diszk mbr-jébe, akkor nem teszi oda.

Egy átlagos héten négy hétfő és egy péntek van (C) Diabolis

(#3227) ngabor2 válasza bambano (#3226) üzenetére


ngabor2
nagyúr

a deb rákérdez, az ubu (alapból) nem. valszeg valahogy kikényszeríthető belőle, de nekem egyrészt nem volt rá szükségem, másrészt nem találtam rá megoldást.

(#3228) VladimirR válasza Claudius (#3225) üzenetére


VladimirR
nagyúr

igen, jol erted, kov restartnal kerdezni fogja
ha nem veszed ki a hdd-t, akkor semmi egyeb teendod nincs

bambano: nem azzal volt gondom, hogy a grub hova irja be magat, hanem hogy hol lesznek a szamara szukseges file-ok (stage file-ok, vagy mik, menu file, ilyenek)
ilyen esetben mi van, ha kiveszem a masodlagos vinyot, s ezek a file-ok azon vannak (a grub pedig a boot hdd mbr-jeben van)
ilyenkor hogy illik megoldani?

[Szerkesztve]

(#3229) PazsitZ


PazsitZ
addikt

Tudnátok valami minőségi lunixos zenejátszót ajánlani? Nem feltétlenü la kinézet a fontos hanem az, hogy jól szóljon, állíthatóak legyenek a hangszinek, ilyesmi, tehát a hangzás terén legyen jó. Előre is köszi!

- http://pazsitz.hu -

(#3230) ragazzo válasza PazsitZ (#3229) üzenetére


ragazzo
őstag

Hát nem tudom. A vlc-t próbáltad már? Nekem jól szól. A beállításait nem annyira nézegettem.

Linux hogyanok kezdőknek közérthetően http://linuxhogyanok.blogspot.com

(#3231) PazsitZ válasza ragazzo (#3230) üzenetére


PazsitZ
addikt

Majd megnézem ma este már nem tudom kipróbálni, de majd meglátjuk, köszi!

- http://pazsitz.hu -

(#3232) dabadab válasza PazsitZ (#3229) üzenetére


dabadab
titán

Nezd meg az xmms-t: equ van benne, minosegre meg minden lejatszo pont ugyanazt tudja.

DRM is theft

(#3233) bambano válasza VladimirR (#3228) üzenetére


bambano
titán

A szép megoldás az esetre az, ahogy crosspostra már válaszoltam, hogy nem grubbal, hanem az xp loaderével tölti be a linuxot és grubot egyáltalán nem pakol sehova.

Egyébként soha ki nem vett diszk alól javasolt kiszerelni a hdd keretet, az sok baj megelőzésére jó.

Egy átlagos héten négy hétfő és egy péntek van (C) Diabolis

(#3234) ngabor2


ngabor2
nagyúr

gftp-hez magyar nyelvet hogyan lehet passzítani? az előző rendszerben volt, csak a mikéntjét felejtettem el... (ez van, ha túl stabil a rendszer, az embernek nem lesz benne gyakorlata, mert mindent csak 1x kell megcsinálni :P)

(#3235) dabadab válasza ngabor2 (#3234) üzenetére


dabadab
titán

Elvileg magatol magyarul kell beszelnie, ha magyar locale van beallitva (ha megsem, akkor meg allitsd at, vagy valoszinuleg egy ''export LANG=hu_HU'' is segit).

DRM is theft

(#3236) ngabor2 válasza dabadab (#3235) üzenetére


ngabor2
nagyúr

az összes LANG hu_HU.UTF8-ra van állítva. és annak ellenére, hogy nem tökéletes, inkább nem erőltetem az iso8859-2-t. mondjuk van egy file, ami jó volna, ha ismét olvasható lenne... de recode-dal átkódolva se lesz sokkal több értelme. az ékezetek helyett kérdőjelek (fekete keretben) jelennek meg. ha a kódolást átllítom iso-ra, akkor oké. viszont minden megnyitás után átállítgatni elég macerás.

mod: elég fapados és gány módszerrel megoldottam... megnyitottam, a kódolást átállítottam iso-ra, kijelöltem, majd egy új doksina (utf8-asba) beillesztettem... most jó, de a módszer elég macerás.

nemrég ajánlottatok itt 2 progit, amik az iso kódolású fileneveket átírják utf8-ba. nekem azok nem igazán akartak működni. folyton azt mondták, hogy már utf8, holott iso volt.

(#3237) VladimirR


VladimirR
nagyúr

kicsit kezdo kerdes kovetkezik, de:
van egy scsi raid vezerlo a gepemben, letrehoztam rajta egy raid egy tombot ket lemezbol
hogyan tudom ezt debian alatt hasznalatba venni?
gondolom nem az sda es sdb lemezeket kell piszkalnom
a /proc/megaraid/hba0/radddrives-0-9 file-ban (vagy mik azok ott a /proc-ban) latni a tomb infoit (a megaraid a vezerlo - Bovebben: [link])

(#3238) Eperfa válasza VladimirR (#3237) üzenetére


Eperfa
tag

nem értem, ha a vezérlőben étrehoztále gy tömböt az onnantól egy diszkként látszik a debian fele.

nálam ez pont így látszik:
/dev/ida/c0d0p1
de semmiképp sem lemezenként.

(#3239) VladimirR válasza Eperfa (#3238) üzenetére


VladimirR
nagyúr

ezt nem ertem en sem
hol keressem, hogy particionaljam, hogy mount-oljam?

ha atteszem a masik gepbe, a vista ugy latja, ahogyan kell neki

(#3240) Eperfa válasza VladimirR (#3239) üzenetére


Eperfa
tag

hát ennek elvileg kevés köze van a linuxhoz.
ha te azon a raidvezérlőn egy akármilyen tömböt létrehoztál, akkor a vezérlőn kívül csak az isten fogja megmondani hogy milyen diszkek vannak mögötte.
biztos nem jól látszik lin alatt? :) mien raidet csináltál amúgy?

(#3241) VladimirR válasza Eperfa (#3240) üzenetére


VladimirR
nagyúr

de mondom, ha atteszem a masik gepbe, amin vista van, az latja rendesen a raid tomb-ot (akkor epp raid 1 volt, azota mar neztem raid 0-val is)

szerk.: erdekes, megcsinaltam megegyszer (ugyanugy) es most jonak tunik, csak az sda latszik, s akkora, amekkora a ket lemez egyutt

(#3242) Eperfa válasza VladimirR (#3241) üzenetére


Eperfa
tag

akkor solved. sokat segítettem :DDD

(#3243) Whaskes


Whaskes
senior tag

sziasztok!

van 2 gép, az egyiken fent van a munin és a munin-node. a másikon csak a munin-node. az egyik gép ip-je: 192.168.2.100 (ez gyűjti és mutatná az adatokat.) a másik gép 192.168.2.110 (ennek csak gyűjtenie kéne, és továbbítani a másik gép felé.) a munin nem igazán akarja a másik géptől szedni az anyagot. pedig elvileg jól be van állítva. a /etc/munin/munin.conf-ban így néz ki:

# a simple host tree
[localhost.localdomain]
address 127.0.0.1
use_node_name yes
[whaskes]
192.168.2.110
use_node_name yes

a nagygépen így néz ki a /etc/munin/munin-node.conf:

# A list of addresses that are allowed to connect. This must be a
# regular expression, due to brain damage in Net::Server, which
# doesn't understand CIDR-style network notation. You may repeat
# the allow line as many times as you'd like

allow ^127\.0\.0\.1$
allow ^192\.168\.2\.100$

kellene még valamit állítani? eddig ment normálisan... :(

[Szerkesztve]

|87 104 97 83 107 101 83| "Itt nincs rasszizmus, de igény lenne rá!" [muszály, egyenlőre, helység, szallag] Az ön bankkártyáját az ATM elnyelte, tájékoztassuk a Microsoftot a felmerülő problémáról?

(#3244) bambano válasza Whaskes (#3243) üzenetére


bambano
titán

A munin node konfig változtatáskor el szokott felejtődni a

/etc/init.d/munin-node restart

a whaskes-en.

Egy átlagos héten négy hétfő és egy péntek van (C) Diabolis

(#3245) Nagytalp


Nagytalp
senior tag

Helló!

Használ valaki Feisty-t ? Frissítés után nincs altgr... Elkelne egy kis segítség. KDE -ben meg csak az a nyüves butított vezérlõpult van (Kubuntu).

Nvidia RTX és AMD RX videókártyák raktárról!

(#3246) Nagytalp


Nagytalp
senior tag

xmodmap nem jött be...

Nvidia RTX és AMD RX videókártyák raktárról!

(#3247) Nagytalp


Nagytalp
senior tag

Pontosabban az AltGr = Alt

Nvidia RTX és AMD RX videókártyák raktárról!

(#3248) Whaskes válasza bambano (#3244) üzenetére


Whaskes
senior tag

köszi, közben sikerült rájönni mi is volt a hiba! :R

|87 104 97 83 107 101 83| "Itt nincs rasszizmus, de igény lenne rá!" [muszály, egyenlőre, helység, szallag] Az ön bankkártyáját az ATM elnyelte, tájékoztassuk a Microsoftot a felmerülő problémáról?

(#3249) Claudius


Claudius
tag

Megerősítést szeretnék kérni mert bizonytalan vagyok a következő dologban.Van két HDD-m a gépben az egyiken xp van telepítve (primary master) a másik üres (secondary master) erre szeretnék debiant és ubuntut. Ha telepítek és nem húzom le az xp-s HDD-t és a grubot is a linuxos HDD-re teszem, az jó megoldás-e?
Tehát egyáltalán nem nyúlok az xp-s HDD-hez még az MBR-jébe sem. A gép Bios-ában pedig beállítom, hogy a linuxos HDD-ről butoljon és ezután kiválasztom vagy a linuxot vagy az xp-t.
Működik így a dolog.
Köszönöm

(#3250) bambano válasza Claudius (#3249) üzenetére


bambano
titán

Elvileg működhet. De nem nagy kunszt, felrakod, megnézed, ha nem jött össze, ledöngölöd oszt jónapot.
Viszont az nem biztos, hogy kezdőknek való feladat egy grub-ból bootolni debiant és ubuntut egyszerre. Nem lehetetlen, de szerintem nem triviális.

Egy átlagos héten négy hétfő és egy péntek van (C) Diabolis

Útvonal

Fórumok  »  OS, alkalmazások  »  Linux - haladóknak (kiemelt téma)
Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.