Bevezető/ ismerkedés a CPU-val
Ezúttal egy Phenom II processzor tuningját fogom nektek bemutatni, többek között azért is, hogy megmutassam, nem csak az „oldscool gépek” tuningjához értek!
Természetesen most is azzal kezdeném a cikket, hogy pár sorban bemutatnám a cikkben szereplő processzor főbb tulajdonságait!
Az AMD 2007-ben mutatta be a K10-es architektúrára épülő Phenom processzor családot, a K10-es architektúrát az AMD mérnökei nem a 0-ról építették fel, hanem lényegében a korábbi, K8-nak a kibővített, továbbfejlesztett változata.
Természetesen azért az elődhöz képest igen sok, és szép feltupírozást kapott!
Ezek a processzorok kapták meg az AM2+ támogatást először. Az előd AM2-höz képest ez annyi előnyt jelent, hogy támogatják már a Hyper Transport 3. 0 kapcsolatot, aminek köszönhetően a processzor és az északi híd magasabb órajelen tud kommunikálni, akár a 2600MHz is elérhető, és a CPU-ba épített memóriavezérlő is már támogatta az 1066MHz-es DDR2-es modulokat.
A SIMD utasításkészlet is kapott némi frissítést, immár a Phenomokba bekerült az SSE4a utasításkészlet is, és az AMD-V virtualizáció is.
Tovább javult az energiagazdálkodás is, így már a Cool'n'Quiet 2. 0 is elérhető lett, ami támogatta azt is, hogy a CPU magok terheléstől függően egymástól függetlenül változtathassák az órajelüket.
Fontos még megemlíteni, hogy az erre az architektúrára épülő AMD Phenom processzorok voltak az AMD első natív 4 magos CPU-i, ez azért fontos, mert az Intel oldalán e tájban a 4 magos CPU-k 2-2 mag „összedrótozásából” állt. Továbbá Ezek a processzorok már 65nanós csíkszélességgel készültek.
Gyorstár téren is megújultak a CPU-k az elődökhöz képest, immár a processzorokba bekerült az L3, Cache, ami összesen 4MB lett. Ez a gyorstár közös, azaz mindegyik mag elérheti. Ezen kívül természetesen a magonként 512KB gyorstár továbbra is megmaradt.
Nagy előnyük volt ezeknek, a processzoroknak, hogy visszafele kompatibilisek maradtak, azaz egy BIOS frissítés után belerakhatóak AM2-es lapokba is, és némi kompromisszum mellett még működtek is.