Korábban már többször tuningoltam AMD K7-es architektúrájára épülő processzorokat, de most került hozzám egy nem mindennapos T-bred magos Athlon XP, ami bizony, olyan jóra sikerült, hogy megérdemelje, hogy írjak róla egy bemutatót!
Természetesen mivel mással is kezdhetném a cikket, mint hogy pár sort írjak a processzorról! az AMD a K7-es architektúrát 1999 nyarán mutatta be, akkoriban még SLOT-A tokozású processzor formájában, s még 0,25mikronos csíkszélességet használt. Ezek a CPU-k kapták meg elsőként a máig igen népszerű Athlon nevet. Az Athlonok nagyot villantottak a „DDR FSB-vel” (Duple Data Rate) Ami annyit tesz, hogy egy órajel ciklus alatt két adat mozgatás történhet, így ha a CPU FSB-je natív 100MHz-es, akkor az effektív 200MHz-nek felel meg.
A korai Athlon processzorok 500MHz-es kezdeti órajellel bírtak, s utasításkészletből a 3Dnow! és az MMX-et ismerték. A CPU mag mellett pedig 512KB L2 Cache volt, ami „half speed”-en futott a mag órajellel. Még ebben az évben az AMD javított a csíkszélességen, s év végén piacra kerültek a 0,18 mikronos csíkszélességre épülő processzorok is, amik kisebb fogyasztás mellett magasabb órajelre is képesek voltak. Nem sokkal később az AMD-nek is aCPU magba integrálta az L2 Cache-t, mely már a mag órajellel azonos sebességen járt, ami olyan jótékonyan volt a hatással, hogy a fele akkora cache méret mellett is lényegesen gyorsabb lett a CPU. S sikerült elérni az 1,4GHz-et is. Ráadásul voltak olyan példányok is, amik gyárilag, alapból 133MHz-es FSB-vel rendelkeztek