Hirdetés

2024. május 28., kedd

Gyorskeresés

Útvonal

Fórumok  »  Technika, hobbi, otthon  »  CNC topik

Hozzászólások

(#12601) TGWH válasza soldi3r (#12599) üzenetére


TGWH
őstag

Miért lenne divat? Van x vastag anyagod, abba kell zsákmenet, ha jó nagy az x akkor hasraütnek, ha meg jó kicsi, akkor meg amekkorát épp kiad, érzésre :DDD legtöbbször gondolom úgyis akkora lesz, amekkora elfér, vagy amilyen csavart választanak.
Vannak gépgyártó cégek, azok meg gondolom vagy méreteznek és kidob egy hosszt, vagy pedig fejből, gyakorlatból összírt táblázatból mondanak rá valamennyit. A régi gépészmérnökök biztos hogy kenték-vágták, egyetemen ma is tanítják, de alkalmazni lehet nem alkalmazzák.
MSZ szerint a tetőnek el kéne bírnia akkora havat, ami esetleg az osztrák hegyekben fordul elő...

Szeretném harsogni kétkedők fülébe, Szeretném égetni reszketők lelkébe, Lángbetűkkel írni véres magyar égre: Ez a hit a fegyver, hatalom és élet, Ezzel porba zúzod minden ellenséged, Ezzel megválthatod minden szenvedésed. E jelszót, ha írod lobogód selymére, Ezt, ha belevésed kardod pengéjébe

(#12602) Phülöp válasza soldi3r (#12599) üzenetére


Phülöp
addikt

Még egy gondolat, ha már szakkönyvekről van szó:

mindenkinek ajánlom a Majdán István féle Műszaki Zsebkönyvet. Nálam mindig volt bent egy példány a műhelyben (egy meg otthon, ha valami érné a használósat).

A szerző többi könyve is ajánlott persze, de a fenti zsebkönyv volt számomra a leghasznosabb általános műszaki könyv az elmúlt évtizedekben.

Mostanában átszoktam a Machinery's Handbook éppen aktuális kiadására, az se rossz, bár az magyarul nem jelenik meg tudtommal.

A Bretagne-félsziget meredek ormai alatt Otthont találnak kóbor csikóhalak. /Mesterem

(#12603) TGWH válasza Phülöp (#12600) üzenetére


TGWH
őstag

Pfff... ne is mondd, olvasom a Gépgyártás technológiája című könyvet, 8 oldalon keresztül levezet egy bevezetőt az adott témához, pl. 40 tényezővel számol, majd a 9. oldalra azért odaírja, hogy lényegében olyan kicsik ezek a befolyásoló tényezők, hogy a gyakorlatban ezzel a képlettel számolunk, és odanyom egy 4 tényezős egyenletet :D és a vicc, hogy az egyetemen vissza is kérik mind a 40 tényezőt :D

Szeretném harsogni kétkedők fülébe, Szeretném égetni reszketők lelkébe, Lángbetűkkel írni véres magyar égre: Ez a hit a fegyver, hatalom és élet, Ezzel porba zúzod minden ellenséged, Ezzel megválthatod minden szenvedésed. E jelszót, ha írod lobogód selymére, Ezt, ha belevésed kardod pengéjébe

(#12604) Phülöp válasza TGWH (#12603) üzenetére


Phülöp
addikt

Az eredeti képletet használjuk vizsgán, az egyszerűsítettet meg a gyakorlatban. ;)

A Bretagne-félsziget meredek ormai alatt Otthont találnak kóbor csikóhalak. /Mesterem

(#12605) TGWH válasza Phülöp (#12604) üzenetére


TGWH
őstag

De basszus, itt vagyunk a XXI. században, a XX. századi módszerekkel... mindenkinél ott lapul az okostelefon, mi a francért nem lehet pl. egy tablet-et felhasználni a műhelyben?
Miért nem lehet apróbetűsen leírni azt a 8 oldalt, aki akarja elolvassa, és ami kell, azt számonkérni a vizsgán?

Megnéztem az írót, 5 könyve van, egyről nem hallottam még... van egy hasonló című, lehet ugyan az a cím mint amit linkeltél, abban annyira hasznos dolgok nincsenek.
Az a fura, hogy nézegettem a használt könyveket, nem emlékszem a nevére, meg ha meglátom ezt a könyvet, biztos emlékeznék rá, egy ilyen összefoglaló azért nem lehet rossz.

Ja még annyit, szerkesztette, nem írta. Gyors átnézve a tartalomjegyzéket, Diószeginek volt hasonló könyve, így már rémlik, hogy azért nem rendeltem meg, mert csak az ötöde érdekelt volna :D

[ Szerkesztve ]

Szeretném harsogni kétkedők fülébe, Szeretném égetni reszketők lelkébe, Lángbetűkkel írni véres magyar égre: Ez a hit a fegyver, hatalom és élet, Ezzel porba zúzod minden ellenséged, Ezzel megválthatod minden szenvedésed. E jelszót, ha írod lobogód selymére, Ezt, ha belevésed kardod pengéjébe

(#12606) Phülöp válasza TGWH (#12605) üzenetére


Phülöp
addikt

"De basszus, itt vagyunk a XXI. században, a XX. századi módszerekkel... mindenkinél ott lapul az okostelefon, mi a francért nem lehet pl. egy tablet-et felhasználni a műhelyben?
Miért nem lehet apróbetűsen leírni azt a 8 oldalt, aki akarja elolvassa, és ami kell, azt számonkérni a vizsgán?"

Ez az oktatási módszer hiányossága. Én is tanultam anno rengeteg olyan dolgot, amikre soha semmi szükségem nem volt a vizsga napja óta eltelt időben. Ez igaz az általános iskolai tananyagra éppúgy, mint a gimnáziumi, vagy szakmai képzésre egyaránt.

"Megnéztem az írót, 5 könyve van, egyről nem hallottam még... van egy hasonló című, lehet ugyan az a cím mint amit linkeltél, abban annyira hasznos dolgok nincsenek.
Az a fura, hogy nézegettem a használt könyveket, nem emlékszem a nevére, meg ha meglátom ezt a könyvet, biztos emlékeznék rá, egy ilyen összefoglaló azért nem lehet rossz.

a még annyit, szerkesztette, nem írta. Gyors átnézve a tartalomjegyzéket, Diószeginek volt hasonló könyve, így már rémlik, hogy azért nem rendeltem meg, mert csak az ötöde érdekelt volna :D"

Általános műszaki zsebkönyv - vannak lapjai, amik érintetlenek, és vannak rongyos szélűek is az én példányomban. Tűréstáblázat, menetméretek, felületi minőségek táblázatai, ilyesmi. E tekintetben egy fénymásolt lapokból álló fűzött doksi is ugyanazt adja, ha ugyanazokat a ténylegesen fontos információkat tartalmazza.
1995-ös, kisalakú, piros, keményfedeles kiadvány (hátha így könnyebben beazonosítható). És igen, Majdán csak szerkesztette, én írtam el.
A könyv megjelenése óta jónéhány olyan év is eltelt, amikor még nem volt okostelefon (és még néhány olyan is, amikor már volt, de a műhelybe nem szívesen vitte be az ember, pl. ha az értékét és az esetleges veszélyforrásokat nézzük), így nekem megszokássá vált, hogy ezt a kiskönyvet csapom fel. Nem mellékesen gyorsabb is. Megintcsak nem mellékesen vannak munkáltatók, akik nem szeretik a telefonjukat munkaidőben nyomkodó alkalmazottakat.

A Bretagne-félsziget meredek ormai alatt Otthont találnak kóbor csikóhalak. /Mesterem

(#12607) TGWH válasza Phülöp (#12606) üzenetére


TGWH
őstag

Tehát szar a magyar oktatás módszertana, ebben egyetértünk.
Nézz meg egy pisatesztet, vagy minek hívják :P már a magyar általános iskolák diákok lexikális tudással vannak tele, így egy modern kori követelményeknek való megfelelőséget vizsgáló teszten elvéreznek, de nagyon durván... vagy csak nézd meg a volt osztálytársaidat. Nem feltétlen a legokosabbak lettek a legsikeresebbek, hanem azok, akik gyakorlatiasan gondolkoznak. Fel tudod sorolni az összes vállalati hierarchiaformát, minden felépítést, ha nem tudsz az emberekkel bánni, és nem jó a problémamegoldó készséged, sosem leszel jó vezető. Nézd meg a reklámokat, vannak kegyetlen rosszak is, meg nagyon jók is, minden az egyén vagy a csapat hozzáállásán múlik, nem az elméleti tudásukon.

Oks, nem volt okostelefon, de akkor volt Excel meg Win xp :DDD elhiszem hogy ha egész nap szögfüggvényekkel számol valaki, akkor gyorsan megvan számológéppel, de ha fut a pc-n egy program, a többségnek gyorsabban megy, arról nem is beszélve, hogy csak be kell írni milyen tűrést kérsz, a gép meg századmásodpercek alatt kidobja. És miért nincs ez minden magyar műhelyben? Mert a dolgozó úgyis csak passziánszozna...

Nézd meg pl. a Titans of cnc című youtube csatornát. Nem szarakodnak a papírral, hogy ennek itt akkor is 24,259 mm-nek kell lennie. Lemodellezik és kész, mehet a gépre a program. Max azt nézik meg, hogy a különböző erőhatásokra hogyan reagál az adott darab. Viszi a tabletet, bárhol a műhelyben van normális net.
Nálunk mi van? Futkozol be a főnök irodájába, hogy a lemaradt méreteket ugyan nézze már meg a modellen vagy a rajzon amit csinált, persze újra meg kell nyitni, ami vagy 10 perc cserregés az öreg gépnek... és nem az a kérdés hogy melyik szerszámot válaszd, hanem hogy a meglévő 10 szerszám közül ugyan melyikkel lehetne kimonyákolni, hogy fog elférni. Közben persze jön a főnök, hogy ,,mikorlesszmárkész'', Te meg max odáig jutsz el a válasszal, hogy normális szerszámmal már dolgozna a gép, de ez ugye egyből ki is megy a fején ahogy bejutott...
Meg még egy rohadt nagy előnye lenne, nem kérdezhetnék meg, hogy biztos 24,58mm sugarú az az ív, mert akkora lenne és kész, mert papíron biztos tizedre kerekítettek valahol és elcsúszik az egész... persze ezt a legkönnyebb elhárítani, egy ,,mérd meg'' válasszal, és utána általában kuss van, mert a 0,24-es lekerekítést eleve nem lehet megmérni a rendelkezésre álló eszközökkel :DDD

Szeretném harsogni kétkedők fülébe, Szeretném égetni reszketők lelkébe, Lángbetűkkel írni véres magyar égre: Ez a hit a fegyver, hatalom és élet, Ezzel porba zúzod minden ellenséged, Ezzel megválthatod minden szenvedésed. E jelszót, ha írod lobogód selymére, Ezt, ha belevésed kardod pengéjébe

(#12608) Phülöp válasza TGWH (#12607) üzenetére


Phülöp
addikt

"elhiszem hogy ha egész nap szögfüggvényekkel számol valaki, akkor gyorsan megvan számológéppel, de ha fut a pc-n egy program, a többségnek gyorsabban megy, arról nem is beszélve, hogy csak be kell írni milyen tűrést kérsz, a gép meg századmásodpercek alatt kidobja. És miért nincs ez minden magyar műhelyben? Mert a dolgozó úgyis csak passziánszozna..."

Ezzel nagyon belenyúltál - amikor a szakmát kezdtem (1991), pár évig vezérlőtárcsákat martam kb. az időm 30%-ában ( a többiben elektródagyártás ment). Ki is kopott a számológép néhány gombja, mert hagyományos technológia állt csak rendelkezésre tervezés során (x részre osztott ívre adott emelkedési és süllyedési értékek adott irányszögeken), ezt kellett átültetni CNC-re. Mondanám, hogy excelben tároltam le a kiszámolt értékeket, de ebben az időben az irodisták írógépet használtak, a bérszámfejtés meg analóg, kártyás blokkoróóra alapján szorozta fel a 42Ft-os órabéremet a bent töltött órák számával. :)
Mire megtaláltam a programozási leírásban a polárkoordinátás programozás lehetőségét (amivel szintén számolgatni kellett volna, csak nem szögfüggvényekkel), már rendesen vastag aktám volt az előző tárcsák koordinátáival.
Akkoriban nagyon örültem volna egy CAD megoldásnak (vagy akár csak egy, a későbbi tudásommal megírt scriptnek, ami a megadott alapadatok alapján kiköpi a koordinátákat), a programozás része nem lett volna gond kézzel se.

[ Szerkesztve ]

A Bretagne-félsziget meredek ormai alatt Otthont találnak kóbor csikóhalak. /Mesterem

(#12609) TGWH válasza Phülöp (#12608) üzenetére


TGWH
őstag

Akkor csak azt tudom mondani, mint az egészségügyi dolgozók szakszervezetének vezetője; akkor más helyre kellett volna születni :DDD
Szerintem '91 körül külföldön már bőven voltak olyan gépek, amikkel nem szenvedtél volna ennyit.

Szeretném harsogni kétkedők fülébe, Szeretném égetni reszketők lelkébe, Lángbetűkkel írni véres magyar égre: Ez a hit a fegyver, hatalom és élet, Ezzel porba zúzod minden ellenséged, Ezzel megválthatod minden szenvedésed. E jelszót, ha írod lobogód selymére, Ezt, ha belevésed kardod pengéjébe

(#12610) Phülöp válasza TGWH (#12609) üzenetére


Phülöp
addikt

Valahol el kellett kezdei ezt is - mint minden mást.

A Bretagne-félsziget meredek ormai alatt Otthont találnak kóbor csikóhalak. /Mesterem

(#12611) Klaus Duran


Klaus Duran
senior tag

NCT Film vol.1 Sokan pont az elektronikát szidják. Vagy rosszul tudom?

A Doctor nem hal meg, csak átalakul. https://www.youtube.com/watch?v=0C3zgYW_FAM

(#12612) TGWH válasza Klaus Duran (#12611) üzenetére


TGWH
őstag

Talán az az egy, amivel kb. semmi baj nincs :DDD
Néha levágja v.melyik biztit, de gondolom azért van :D

Szeretném harsogni kétkedők fülébe, Szeretném égetni reszketők lelkébe, Lángbetűkkel írni véres magyar égre: Ez a hit a fegyver, hatalom és élet, Ezzel porba zúzod minden ellenséged, Ezzel megválthatod minden szenvedésed. E jelszót, ha írod lobogód selymére, Ezt, ha belevésed kardod pengéjébe

(#12613) zolikaDB válasza Klaus Duran (#12611) üzenetére


zolikaDB
veterán

A vezerlore mondjak, h beteg, ill hajtasok.
Meg ha epp vmi szar kinai vazra epitenek, akkor az is.
Ezt mondjak, en nem tudhassam :DDD

(#12614) TGWH válasza zolikaDB (#12613) üzenetére


TGWH
őstag

Nézd, ebben az árban ezt kapod, és még versenyképes is...
És azért 10-20%-ot minimum csúszott feljebb az ára...
A 30 éves roncsnál bőven jobb, bár inkább újítanának fel egy 30 éves vasat, mert az legalább stabil... csak annyit elkérnek érte, mint egy ilyen új taiwani ágyas vacakért...

Szeretném harsogni kétkedők fülébe, Szeretném égetni reszketők lelkébe, Lángbetűkkel írni véres magyar égre: Ez a hit a fegyver, hatalom és élet, Ezzel porba zúzod minden ellenséged, Ezzel megválthatod minden szenvedésed. E jelszót, ha írod lobogód selymére, Ezt, ha belevésed kardod pengéjébe

(#12615) Richie141 válasza BÁ Nutrition (#12365) üzenetére


Richie141
tag

Sziasztok!

A CAD-CAM informatikus és a gépi forgácsoló (később CNC gépkezelő) szakmák között melyiket érdemes elkezdeni tanulni? Melyik a keresettebb, valamint melyik fizet jobban itthon és külföldön?

Az a helyzet, hogy a gépi forgácsolót elkezdtem tanulni tavaly, de kb 5 hónap után abbahagytam lényegében a borzalmas osztályközösség miatt. Tudom elég gyenge oknak tűnik, de nem szeretném részletezni, lényeg, hogy még mindig nem bántam meg... Egy-két apró dolgot elszúrtam, és az osztály attitűdje kissé elvette az önbizalmam a szakmától. Pedig jó jegyeim voltak, a gyakorlatom 4-es lett (én személy szerint 3-ast adtam volna).

Az egyik lehetőségem, hogy a jelenlegi tapasztalatokkal elkezdem újra a szakmát esti tagozaton, így könnyebben mennének az alapok. A másik pedig a CAD-CAM, ami jobban érdekel, mert jól értek az informatikához, a számítógépekhez, és angolul is felsőfokon beszélek. Viszont nem tudom, hogy ezzel mennyire lehetne elhelyezkedni. A neten olvastam róla ezt is azt is, a fizetésről is, de nem tudom kinek higgyek.

Akinek van tapasztalata, vagy tud tanácsot adni az válaszoljon, köszi! :)

(#12616) BÁ Nutrition válasza Richie141 (#12615) üzenetére


BÁ Nutrition
addikt

Hány éves vagy?

youtu.be/KKSQtQqLVdU ill "az a 10 ember ide, aki benne van a "kis" csoportba, többiek meg huzzanak""

(#12617) Richie141 válasza BÁ Nutrition (#12616) üzenetére


Richie141
tag

22

(#12618) TGWH válasza TGWH (#12612) üzenetére


TGWH
őstag

Visszavonom... :DDD :D

Szeretném harsogni kétkedők fülébe, Szeretném égetni reszketők lelkébe, Lángbetűkkel írni véres magyar égre: Ez a hit a fegyver, hatalom és élet, Ezzel porba zúzod minden ellenséged, Ezzel megválthatod minden szenvedésed. E jelszót, ha írod lobogód selymére, Ezt, ha belevésed kardod pengéjébe

(#12619) csiben1 válasza Richie141 (#12615) üzenetére


csiben1
tag

Nekem személy szerint ezzel a Cad-Cam informatikus képzéssel az a gondom, hogy szerintem nem fogsz tudni elhelyezkedni. Alapvetően ilyen melóra mérnöki végzettséggel és pár év tapasztalattal keresnek embert. Korábban én is gondolkodtam, hogy ilyen irányba kellene elkezdeni képezni magam, de nem sok lehetőség lenne benne dolgozni mérnöki diploma nélkül. De mindezek mellett szerintem azt válaszd, ami érdekel téged és amit a későbbiekben szívesen csinálnál. Szerintem ez a legfontosabb.

You can walk straight through hell with a smile

(#12620) csiziktomi válasza csiben1 (#12619) üzenetére


csiziktomi
senior tag

Szerintem először a cad aztán a forgácsoló.Ha maradsz a szakmába , hatalmas előny a cad/cam

(#12621) zolikaDB válasza csiziktomi (#12620) üzenetére


zolikaDB
veterán

Inkabb nem irom le, amit gondolok.
Felul jobbra kereso, cad vagy cam, beirod, oszt annyi.
Házat se a tetovel kezdjuk amugy, holott az is kell, mert beazunk...

(#12622) blasko92 válasza zolikaDB (#12621) üzenetére


blasko92
őstag

A CAD-CAM-nek amúgy is nem alapfeltétele a CNC forgácsoló végzés, vagy szakmában eltöltött pár év? Látod, annyira lusta vagyok még mindig nem mentem el rá :DDD Pedig most itt lakok mellette, gyalog 5 perc lenne.

(#12623) zolikaDB válasza blasko92 (#12622) üzenetére


zolikaDB
veterán

Persze, h nem.
Tetőcserepet is adnak csak ugy magaban. :D

[ Szerkesztve ]

(#12624) blasko92 válasza zolikaDB (#12623) üzenetére


blasko92
őstag

Akkor melyikhez volt ez feltétel? Nekem ugy rémlik volt valami ilyesmi.

(#12625) c12v válasza blasko92 (#12624) üzenetére


c12v
csendes tag

A CNC gépkezelő szakma feltétele a gépi forgácsoló vagy a gépgyártás technikusi végzettség.

(#12626) csiben1 válasza blasko92 (#12624) üzenetére


csiben1
tag

A programozó képzésekhez szokott általában feltétel lenni a gépkezelői végzettség vagy x év szakmában eltöltött idő, amit munkáltató igazol.
Másik. Ti hogy állnátok neki egy CAD program tanulásának vagy gyakorlásának, ha a népszerűek és a munkáltatók által használtak mind fizetősek? A próba licensz 30-45 napja semmire nem elég, a diák licenszet behazudni meg nem tudom mennyire jó ötlet, ellenőrzik-e ezt egyáltalán. Torrentet én kizárnám... Vagy ti hogy csináljátok, mert tudom páran itt azért használják őket otthon?

You can walk straight through hell with a smile

(#12627) soldi3r válasza csiben1 (#12626) üzenetére


soldi3r
veterán

Fusion360 - kis cegeknel egyre nepszerubb es ingyenes
Minden mas - ha nem tudsz valamilyen diakliszenszet igenyelni, akkor esetleg a melohelyen inaktival es a sajat gepen pedig aktival pl hetvegere, ha nincs floating licence.

E30 (oo=[][]=oo)

(#12628) TGWH válasza csiben1 (#12626) üzenetére


TGWH
őstag

Fusion360, vagy más, mérföldekkel rosszabb ingyenes megoldás.
Néhány hirdetésnál láttam, hogy ilyen sosem hallott cad/cam rendszer ismerete előny... én már eleve úgy gondolkodom, hogy ha kell, inkább megvetetem, vagyis ,,béreltetem'' a céggel az F360-at :DDD

Nézd, ez is olyan, mint amikor érettségi és 1 év okj után álláshírdetésre jelentkeztem.
,,- Gyakorlata van-e?
- Persze, iskolában 5 évig excelwordaccesfox magas szinten.
- Hááát az nem számít...
- Akkor hogy a francba legyen gyakorlatom, ha fel sem vesznek, hogy legyen gyakorlatom?
- .... ''

Most ha netán egy másik partícióra, másik oprendszerre, ahol letiltottam a hálókártyát, feltennék egy Solidedge-Edgecam párost, és azon gyakorolnék, akkor lenne gyakorlatom ott is. HA a cég ahová jelentkezem, ezt nem tekinti gyakorlatnak, és meg sem nézi hogy negyed annyi idő alatt lerajzolok bármit, amivel a kollégája vacakol, és a méretek felét lehagyja, másik fele meg hülyeség, akkor úgy vagyok vele, nincs értelme ahhoz a céghez leszerződnöm...

Na most olyan is van, hogy a pályázat feltétele, hogy felvegyenek legalább egy papíros emberkét, és foglalkoztassák legalább pl. öt évig. Ha egy ilyenbe belecsöppen egy zöldfülű, és megkapja a szükséges szakmai támogatást mind tervezői, mint gyártói oldalról, akkor tegye össze a két kezét és mondjon hálát...

Magyar gyakorlat ugye általában az, hogy a főnök hülye hozzá, a felettesed hülye hozzá, a gép szervízelése meg a melós fizetése csak kiadás, tehát csökkenteni kell, a hss fúró meg olcsó, tehát itt van két db, fúrj ki vele kétezer furatot 45 mélyen, de két óra múlva kész legyen ám...

Szeretném harsogni kétkedők fülébe, Szeretném égetni reszketők lelkébe, Lángbetűkkel írni véres magyar égre: Ez a hit a fegyver, hatalom és élet, Ezzel porba zúzod minden ellenséged, Ezzel megválthatod minden szenvedésed. E jelszót, ha írod lobogód selymére, Ezt, ha belevésed kardod pengéjébe

(#12629) soldi3r válasza TGWH (#12628) üzenetére


soldi3r
veterán

Azert a Fusion meg gyerek cipoben jar, hiaba van mogotte az Autodesk.
Egy ertelmesebb cegnek nem legyen gond 5-6000 eurot kifizetni egy szoftverre. A Fusion Ultimate eves liszensze is $1500.

E30 (oo=[][]=oo)

(#12630) BÁ Nutrition válasza csiben1 (#12626) üzenetére


BÁ Nutrition
addikt

mastercam kb 220 dollar ha jól emlékszem, adnak hozza tanulo verziót ami a program kodolason kivul kb mindenre alkalmas
siemens nx ugyanilyen arban tanulhato online, bar ott szerintem nem adnak programot hozza

tobbit nem ismerem, de gondolom lehet talalni hasonlo arban online tanfolyamokat

youtu.be/KKSQtQqLVdU ill "az a 10 ember ide, aki benne van a "kis" csoportba, többiek meg huzzanak""

(#12631) TGWH válasza soldi3r (#12629) üzenetére


TGWH
őstag

Ha ez a gyerekcipő, akkor kvagyorsan meg kell venni a programot, mielőtt 10 ezer ájróra ugrik az ára ;) persze vannak hibái, de minek nincs? Nagyon kevés falba ütköztem eddig, igaz nem nyomom éjjel-nappal. Adj már egy olyan rajzot, amivel meg lehet fogni a programot, szívesen megnéznék egy akadályt :DDD nem azt mondom hogy nincs, de én rövidke pályafutásom alatt nem futottam bele semmi komolyabb gondba.

Egy dolog esetleg. Ugye lehet alakzatból más geometriájú alakzatba testet kihúzni. Lehet pálya mentén kihúzni egy geometriát testbe. De hogy egy pálya mentén húzzak ki alakzatból egy másik alakzatba testet, azt még nem láttam.

Magyar cég hol fog neked kiadni 5-6 ezer ájrót? Még 1500 zöldhasút sem :D sőt, pénzt sem adnak ki felesleges dolgokra, pl. szerszám, hűtő-kenő olaj, vagy karbantartás :DDD
Amúgy a másik véglet, minek vegyünk új gépet, ha nem lesz kihasználva? Egy-két dologra kell, amire célgépet megint nem veszünk, mert egy árban van egy normális cnc géppel, akkor inkább már azt :DDD
Azért voltak jók a régi gépek, gyártottak külön fúróművet, aztán oda szerelted fel ahová akartad. Oks, kellett hozzá lyukkártya, de aki értett hozzá, gondolom könnyen megoldotta. De itt olyan nincs, hogy veszel külön 2 tengelyt, meg egy 1500-2500 között pörgő főorsót... szros oszlopos fúrógép 3 kézzel tekerhető tengellyel, útjelző nélkül karcolja a misit...

[ Szerkesztve ]

Szeretném harsogni kétkedők fülébe, Szeretném égetni reszketők lelkébe, Lángbetűkkel írni véres magyar égre: Ez a hit a fegyver, hatalom és élet, Ezzel porba zúzod minden ellenséged, Ezzel megválthatod minden szenvedésed. E jelszót, ha írod lobogód selymére, Ezt, ha belevésed kardod pengéjébe

(#12632) zolikaDB válasza blasko92 (#12624) üzenetére


zolikaDB
veterán

En a kollega dolgaira reagaltam, hogy forgacsolo alap nelkul is lehet nyomkodni a CAM-et...
NCT-nel igen, az az alap, hogy gepi es/vagy CNC forgacsolo papir vagy x ev szakmaban eltoltott ev.

(#12633) soldi3r válasza BÁ Nutrition (#12630) üzenetére


soldi3r
veterán

A Catia tanulo verzio is $99, csak kell hozza iskolai igazolas.

E30 (oo=[][]=oo)

(#12634) Richie141 válasza csiziktomi (#12620) üzenetére


Richie141
tag

Köszi a válaszokat. Én is úgy terveztem, hogy előszőr CAD-CAM aztán CNC. Bár mérnökire én sem szeretnék menni, azért remélem, majd hasznát veszem a CAD-CAM-nek a későbbiekben.

(#12635) TGWH válasza Richie141 (#12634) üzenetére


TGWH
őstag

Inkább fordítva, hogy legalább tudd mit csinálsz :DDD

Kezd visszatérni a bizalom az nct-be, ez azért elég masszívnak tűnik magyar oldalról :D
https://www.facebook.com/1600284460219596/videos/1940312329550139/

Szeretném harsogni kétkedők fülébe, Szeretném égetni reszketők lelkébe, Lángbetűkkel írni véres magyar égre: Ez a hit a fegyver, hatalom és élet, Ezzel porba zúzod minden ellenséged, Ezzel megválthatod minden szenvedésed. E jelszót, ha írod lobogód selymére, Ezt, ha belevésed kardod pengéjébe

(#12636) BÁ Nutrition válasza Richie141 (#12634) üzenetére


BÁ Nutrition
addikt

Rossz terv. Azert akarsz kedkemre menni mert az milyen menon hangzik.
Sokkal lenyegesebb az a szaktudas amit a gyakorlatban megszerzel gep mellett mert irodaban keptelenseg azt megtanulni. Amugy se a tanfolyam szamit mert egyikkel se leszel kepes onalloan dolgozni.
A forgacsoloi gondolom ilyen szakmunkas jellegu kepzes. Az lehet h 2-3 ev. A sima gepkezeloi egyenlore eleg. Vegezd el azt aztan irany a muhely. Szedd fel a szakmat majd johez a cam. Az csak annyi h pcvel generalsz bonyolultabb szerszampalyakat. De ha fogalmad sincs h egyeltalan mi a faxt hogy kene gyartani akkor megis hogy programoznad le. Nem is engednem gyakorlat nelkul a cam kepzest mert annyi lesz h lehuzzak a manit rolad erteni meg nem fogsz hozza. Ha mar egyszer kerdeztel akkor fogadd el a valaszt is please. A topic egyhanguan a fokozatossag es a megfelelo rangletra vegigjarasara biztat. Ne bassz ki magaddal.
Ha nagyon erdekel a tema akkor igen faxan ki tudod magad kepezni. Tudunk segiteni. Csak ne dolj be a marketing maszlagnak

youtu.be/KKSQtQqLVdU ill "az a 10 ember ide, aki benne van a "kis" csoportba, többiek meg huzzanak""

(#12637) BÁ Nutrition válasza BÁ Nutrition (#12636) üzenetére


BÁ Nutrition
addikt

Folyt.: Pl mikor kb 6-7 eve idejottem emlekszem leesett az allam h Tomi a forma1ben dolgozik. Mondom baszki ilyen emberek leteznek? Most mar lassan 3,5 eve en is. Siman lesz egy csomo lehetoseged ha hallgatsz rank. De persze senki nem kenyszerit semmire.
Sulinal fontosabb h megfelelo mentoraid legyenek mint nekem nchelp meg Tomi :R

youtu.be/KKSQtQqLVdU ill "az a 10 ember ide, aki benne van a "kis" csoportba, többiek meg huzzanak""

(#12638) Phülöp válasza BÁ Nutrition (#12636) üzenetére


Phülöp
addikt

Vártam, hogy leírja helyettem valaki, hogy tudjak helyeselni - én magam lusta vagyok rá.

A Bretagne-félsziget meredek ormai alatt Otthont találnak kóbor csikóhalak. /Mesterem

(#12639) konikan válasza Phülöp (#12638) üzenetére


konikan
aktív tag

+1, helyeselek én is.

Nálunk erre példa is van. Az egyik kolléga gépgyártás technológusi végzettséggel gépet kezel, tanul, mellette rakja a CAD-CAM-et. A helyében várnék vele pár évet,de ő tudja. A másik kolléga elvégezte már, de forgácsolási tapasztalata nulla. Egy katasztrófa így az egész, nem is értem miért csinálta. Cam rendszer közelébe nem fognak kerülni, mire pedig összeszednék azt a minimális tudást ami kellene hozzá, addigra meg elfelejtik a CAM-es rész.

Nem éri meg előbb a CAM-es részt csinálni, mert a legtöbb cégnél előbb pár évet le kell húzni a műhelyben, hogy tudja az ember, hogy mit is akar csinálni. ( Nálunk mérnöki végzettség és pár év műhelytapasztalat nélkül nem tervez senki)

Stabil alapokra utána könnyebb lesz építeni, és feljebb lépni.

"-De engem szeretnek!" ..."-Az nem feltétel"

(#12640) Klaus Duran válasza TGWH (#12635) üzenetére


Klaus Duran
senior tag

Én arra várok hogy MAGYAR legyen a gép is és nem csak a vezérlő.
Ha már eszterga megy akkor marót is lehetne. :)

A Doctor nem hal meg, csak átalakul. https://www.youtube.com/watch?v=0C3zgYW_FAM

(#12641) TGWH válasza Klaus Duran (#12640) üzenetére


TGWH
őstag

De hát a szlovák ágy kicioccó, meg gondolom afácsökkentett :DDD taiwani meg még kicioccóbb.
Azért meg lehet nézni, hogy ezek a nagyobb, masszívabb gépek jóval drágábbak is.

Szeretném harsogni kétkedők fülébe, Szeretném égetni reszketők lelkébe, Lángbetűkkel írni véres magyar égre: Ez a hit a fegyver, hatalom és élet, Ezzel porba zúzod minden ellenséged, Ezzel megválthatod minden szenvedésed. E jelszót, ha írod lobogód selymére, Ezt, ha belevésed kardod pengéjébe

(#12642) soldi3r válasza konikan (#12639) üzenetére


soldi3r
veterán

Mernoki fizetessel keves ceg engedi le a muhelybe a dolgozot nehany evre, legalabbis felenk.

E30 (oo=[][]=oo)

(#12643) TGWH válasza soldi3r (#12642) üzenetére


TGWH
őstag

Itt meg ugye minek menjen le bemocskolni magát?
Gondolom fordítva van, aki ott van már pár éve, és látják hogy van esze, elküldik továbbképzésre.

Szeretném harsogni kétkedők fülébe, Szeretném égetni reszketők lelkébe, Lángbetűkkel írni véres magyar égre: Ez a hit a fegyver, hatalom és élet, Ezzel porba zúzod minden ellenséged, Ezzel megválthatod minden szenvedésed. E jelszót, ha írod lobogód selymére, Ezt, ha belevésed kardod pengéjébe

(#12644) soldi3r válasza TGWH (#12643) üzenetére


soldi3r
veterán

Igazabol kulfoldon elobb mukodik ez, itt mondjuk az orszag deli reszere gondoltam. Itt szerintem nincs akkora kulonbseg a mernoki es a szakmunkas fizetes kozott. Angliaban inkabb az all fenn, amit mondtal, panaszkodnak is, hogy hiany van szakemberbol, mindenki manager akar lenni.
Pl ha jol remlik az orszagos mernoki atalgfizetes £15/ora korul van, ismerek olyan hegesztot, aki £24-ert melozik orankent.

E30 (oo=[][]=oo)

(#12645) TGWH válasza soldi3r (#12644) üzenetére


TGWH
őstag

Totális ellentét, nem úgy van az :D
Kezdő mérnök kap nettó 300-400 között (most a filozófia-liberális ismeretek mérnököket hagyjuk, az nem mérnök...), szakmunkás nettó 110 felett... egyediben nettó 150 ezertől indul remélhetőleg kbnagyjából...
Itt is mindenki manager akar lenni, mert kap annyit mint egy mérnök, és nem gond ha segghülye hozzá, ami egy igazi mérnöknél azért már gond :DDD
Itt van olyan vezetői társaság, sorra járják az országot, mindenhol szétbaccák a cégeket, aztán miután csődbe ment, mennek tovább... és felveszik őket, mert pl. 15 éves tapasztalatuk van... csak épp azt nem nézik, hogy ahonnét jöttek, már csődbe ment amíg ott voltak... papír meg ,,tapasztalat'', ez a lényeg, előélet nem számít. Szakmunkásnál meg csak papír és előélet, szaktudás nem számít, max kirúgjuk ha nem válik be... ha sok helyen volt akkor az a rossz, mert nem maradt meg sehol, ha nincs tapasztalat, az is baj. A szakmunkás maradjon élete végéig a cégnél, lehetőleg majdnem ugyan azzal a kezdő fizetéssel, ez elvárás. Jó példa erre, aki 15 éve ott van, kevesebbet keres, mint a mostani nagy munkaerőhiányban frissen felvett emberke...

Szeretném harsogni kétkedők fülébe, Szeretném égetni reszketők lelkébe, Lángbetűkkel írni véres magyar égre: Ez a hit a fegyver, hatalom és élet, Ezzel porba zúzod minden ellenséged, Ezzel megválthatod minden szenvedésed. E jelszót, ha írod lobogód selymére, Ezt, ha belevésed kardod pengéjébe

(#12646) BÁ Nutrition válasza TGWH (#12645) üzenetére


BÁ Nutrition
addikt

ezert kell idonkent munkahelyet valtani, evvan

youtu.be/KKSQtQqLVdU ill "az a 10 ember ide, aki benne van a "kis" csoportba, többiek meg huzzanak""

(#12647) TGWH válasza BÁ Nutrition (#12646) üzenetére


TGWH
őstag

Így van, csak most olyan gyakran nem akarok ugrálni :DDD pár év múlva esetleg.

Szeretném harsogni kétkedők fülébe, Szeretném égetni reszketők lelkébe, Lángbetűkkel írni véres magyar égre: Ez a hit a fegyver, hatalom és élet, Ezzel porba zúzod minden ellenséged, Ezzel megválthatod minden szenvedésed. E jelszót, ha írod lobogód selymére, Ezt, ha belevésed kardod pengéjébe

(#12648) konikan válasza soldi3r (#12642) üzenetére


konikan
aktív tag

Addig nem is kapnak mérnöki fizetést, és igen, van aki így is belemegy.

"-De engem szeretnek!" ..."-Az nem feltétel"

(#12649) BÁ Nutrition válasza TGWH (#12647) üzenetére


BÁ Nutrition
addikt

Nálunk van most (is) felvetel. Elsosorban 5 tengelyre. Programozo vagy beallito munkakorre. Bar mondjuk a szakmaban szerintem barmerre lehet keresgelni.

[ Szerkesztve ]

youtu.be/KKSQtQqLVdU ill "az a 10 ember ide, aki benne van a "kis" csoportba, többiek meg huzzanak""

(#12650) TGWH válasza BÁ Nutrition (#12649) üzenetére


TGWH
őstag

5 tengelyt gondolom cad/cam alapokon. Biztos vannak akik gép mellől, de az úgy már durva lehet.

Szeretném harsogni kétkedők fülébe, Szeretném égetni reszketők lelkébe, Lángbetűkkel írni véres magyar égre: Ez a hit a fegyver, hatalom és élet, Ezzel porba zúzod minden ellenséged, Ezzel megválthatod minden szenvedésed. E jelszót, ha írod lobogód selymére, Ezt, ha belevésed kardod pengéjébe

Útvonal

Fórumok  »  Technika, hobbi, otthon  »  CNC topik
Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.