Hirdetés

2024. május 27., hétfő

Gyorskeresés

Útvonal

Fórumok  »  Technika, hobbi, otthon  »  CNC topik

Hozzászólások

(#12851) kpityu2


kpityu2
őstag

A technológiai ismeretek és gépgyakorlat nélküli CNC programozó olyan mint a PC-s szimulátorban kiképzett nulla repült órával rendelkező "pilóta". Géptörés a vége.
Sokan elfelejtik, hogy a CNC program általában egy több tíz millás masinát vezérel majd. Rossz helyre teszi a nullpontot, és 10 méterrel a föld alá landol a géppel.

[ Szerkesztve ]

Okos mérnök a hülyeséggel is kalkulál. Avagy, a "Figyelj oda jobban" tábla nem munkavédelmi eszköz....

(#12852) TGWH válasza BÁ Nutrition (#12850) üzenetére


TGWH
őstag

Na ez a magyar gyakorlat, igen. Viszont ha TE tanítod be, akkor eleve úgy tanítod, hogy úgy csinálja, mint TE. Van egy-két megoldásom, amitől a főnök megőrül - több nullpont egy gépen belül -, de hát megszokta. Na, rosszabb főnök ezért lehet ki is vágott volna, mert nem úgy csinálom ahogy ő tenné. Most már 3 éve, hogy nem engedi átírni a sorozatgyártásra beállt esztergát, én meg nem vagyok hajlandó szarakodni a négy db késsel, ami 33féleképpen van bemérve, és csakis programon belül lehet korrekciózni, mert ha nem, akkor elbaszod a másik két programot... 3 év alatt jutottunk el oda, hogy hajlik rá, hogy normálisan mérjük be. De ezt is úgy, hogy én nem nyúlok hozzá ha összetöri és kimozdítja pl. a nagyolót, gép áll, majd a főnök megcsinálja. A lényeg, hogy nulla tapasztalattal normálisabban be lehet valakit tanítani, mint ha három évig a részegjóska tanította volna.

Szeretném harsogni kétkedők fülébe, Szeretném égetni reszketők lelkébe, Lángbetűkkel írni véres magyar égre: Ez a hit a fegyver, hatalom és élet, Ezzel porba zúzod minden ellenséged, Ezzel megválthatod minden szenvedésed. E jelszót, ha írod lobogód selymére, Ezt, ha belevésed kardod pengéjébe

(#12853) Klaus Duran válasza TGWH (#12852) üzenetére


Klaus Duran
senior tag

Ez milyen gép/vezérlő?
Nekem csak Haas/Fanuc tapasztalatom van de ott meg a nullpont a kés bemérés és a program határozza meg a méretet. Szabadon variálható ha értelmesen van rá állva.
Programozva van a kés mérete makróban vagy miért ilyen komplikált?

[ Szerkesztve ]

A Doctor nem hal meg, csak átalakul. https://www.youtube.com/watch?v=0C3zgYW_FAM

(#12854) kerobi


kerobi
senior tag

Szerintetek nct201 tapasztalattal el lehet boldogulni Angliában?

(#12855) BÁ Nutrition válasza kerobi (#12854) üzenetére


BÁ Nutrition
addikt

Annyira amennyire fanuc

youtu.be/KKSQtQqLVdU ill "az a 10 ember ide, aki benne van a "kis" csoportba, többiek meg huzzanak""

(#12856) Sokimm


Sokimm
senior tag

Sziasztok!
Van tippetek mért nem dolgozik a mach3 az adott port kimenetén, miközben az LPT teszter programok szépen kiküldik a jelet?
A port jó, a cím helyes Mach3-ban, mégse megy. Mi lehet a gond?
Mivel ez a hibaleírás elég gyér, bátran mondjátok még milyen információra lenne szükségetek! :)

(#12857) soldi3r válasza Sokimm (#12856) üzenetére


soldi3r
veterán

A program nyilvan eredeti, igy talan a support segit. Ha megsem, akkor az tud erdekes hibakat generalni.
Merve is jok az ertekek?

[ Szerkesztve ]

E30 (oo=[][]=oo)

(#12858) Sokimm válasza soldi3r (#12857) üzenetére


Sokimm
senior tag

A demóval játszok, és se ki, se bejövő jeleket nem generál a mach, pedig más lpt tesztelőkkel működk aport.
Azon agyaltam, hogy win10 64bit a ludas, és kompatibilitási módokat változtatok, de nem segít. :(

(#12859) Humbucker


Humbucker
senior tag

Ma elkezdődött a suli. NCT vezérlésben fogunk programozni. Már megtanultunk pár G kódot.

(#12860) soldi3r válasza Sokimm (#12858) üzenetére


soldi3r
veterán

Azon lesznek anomaliak. Demo sem jo es W7 x86 kell.

E30 (oo=[][]=oo)

(#12861) TGWH válasza Humbucker (#12859) üzenetére


TGWH
őstag

Jössz még Te ide suli alatt :DDD ;]
Szerszámgyártók és forgalmazók weblapjain vannak jó olvasmányok, scribd.com-on, meg hát szerte máshol a neten, pl. ez a könyv jó kezdésnek: https://www.antikvarium.hu/konyv/dr-bakondi-karoly-a-gepgyartas-technologiaja-i-291763

Szeretném harsogni kétkedők fülébe, Szeretném égetni reszketők lelkébe, Lángbetűkkel írni véres magyar égre: Ez a hit a fegyver, hatalom és élet, Ezzel porba zúzod minden ellenséged, Ezzel megválthatod minden szenvedésed. E jelszót, ha írod lobogód selymére, Ezt, ha belevésed kardod pengéjébe

(#12862) Humbucker


Humbucker
senior tag

NCT200 Marón csináljuk a feladatokat.
Most annak kell utána járnom, hogy mimor i, mikor j, és mikor j segéd kordinátákat kell kiválasztanom ?

(#12863) TGWH válasza Humbucker (#12862) üzenetére


TGWH
őstag

Letöltöd az nct oldaláról a legújabb programozási könyvet, oszt ott le van írva minden :D
xyz ijk abc :DDD de ez kb. az első óra tananyaga, utána meg visszaköszön körinterpolációnál, ahol is az kör xy középpontját adod meg i-vel meg j-vel inkrementálisan.

Szeretném harsogni kétkedők fülébe, Szeretném égetni reszketők lelkébe, Lángbetűkkel írni véres magyar égre: Ez a hit a fegyver, hatalom és élet, Ezzel porba zúzod minden ellenséged, Ezzel megválthatod minden szenvedésed. E jelszót, ha írod lobogód selymére, Ezt, ha belevésed kardod pengéjébe

(#12864) Humbucker válasza TGWH (#12863) üzenetére


Humbucker
senior tag

Ott járunk igen, körív interpolációnál.

(#12865) norbert1998


norbert1998
veterán

Hali!
Az lehetséges, hogy egy program, ami működik NCT 200-ban, az NCT 204-ben hülyeségeket csinál?
Valójában, szimulátor híján, nem tudtam kipróbálni NCT 200-ban, de úgy írtam meg a kontúr nagyolót és a mélyfúrót is (eszterga), ahogy azt NCT200-ban használjuk. Beadandóhoz csinálom, muszáj 200-ban működnie, és talán sikerül is szereznem szimulátort addig, viszont jó lenne tudni, hogy mi lehet a hiba, távgyógyítással :D.

Szóval a kontúr nagyoló végez a belső kontúr nagyolásával (G41-el, végén G40), majd mikor a nagyoló ciklus végi "simítás" jönne, bemegy olyan x10 környékére, és hoszesztergáló ciklus szerűen elkezd bentről kifelé levenni az anyagból, egészen a végtelenig. Nem vártam tovább, de olyan X1000 környékéig elment, mielőtt leállítottam volna.

A mélyfúró pedig olyat ír ki, hogy "R pont vagy talppont hiányzik".

(#12866) TGWH válasza norbert1998 (#12865) üzenetére


TGWH
őstag

Szinte biztos, hogy oda-vissza működnie kell minden programnak mindenhol.
Írd be a hibás programrészt, ez programozási hiba lesz szerintem.
R pontot adj meg mélyfúrűsnál, így a hibák felét ki is szűrtük :DDD

Szeretném harsogni kétkedők fülébe, Szeretném égetni reszketők lelkébe, Lángbetűkkel írni véres magyar égre: Ez a hit a fegyver, hatalom és élet, Ezzel porba zúzod minden ellenséged, Ezzel megválthatod minden szenvedésed. E jelszót, ha írod lobogód selymére, Ezt, ha belevésed kardod pengéjébe

(#12867) norbert1998 válasza TGWH (#12866) üzenetére


norbert1998
veterán

Adtam meg R pontot, azért ezt ki tudtam volna találni én is, hogy szükséges, de alapból azzal kezdtem :P
A mélyfúrás:
N360 G0 Z100
N370 X200
N380 T0909
N390 M5
N400 M34
N410 G0 C0
N420 G97 S700 M3 M8 F0.1
N430 G0 X60 Z3
N431 Z-8
N440 G83 X60 Z-33 R2 Q7 E4 F0.1
N460 G80
N470 G0 Z100
N480 X200
N490 M5

Z-12-nél van az a felület, amin a furat lesz, úgyhogy a Z-8 nincs benne az anyagban

A kontúrnaggyoló:

N310 G0 X17 Z2
N320 G71 U-1.2 R-0.4
N330 G71 P670 Q770 U0.3 W0.1
(N340 G0 X17 Z2)
N350 G70 P670 Q770 F0.1

N670 G0 G41 X84(BELSŐ KEZD)
N680 G1 Z0
N690 X79.5,C0.8
N700 Z-12
N710 X46
N720 X38 Z-15
N730 Z-34
N740 X20,C2
N750 Z-37
N760 X19
N770 G40 X17(BELSŐ BEFEJEZ)

(#12868) norbert1998


norbert1998
veterán

Fúróciklus baja meglett: G18-ban nem fúr, csak G17-ben.
A kontúrnagyolóé is. A G41 sorban nem mozdultam Z irányban. Azt beírva egyből jó lett.

[ Szerkesztve ]

(#12869) boczakjozsef válasza kerobi (#12755) üzenetére


boczakjozsef
újonc

Helló
A G2-nél van egy ,R1 amit nem tud értelmezni

(#12870) boczakjozsef válasza norbert1998 (#12867) üzenetére


boczakjozsef
újonc

Fúró ciklusnál mi lenne a kérdés?

(#12871) norbert1998 válasza boczakjozsef (#12870) üzenetére


norbert1998
veterán

Már semmi. Azt írta hogy r pont vagy talppont hiányzik, de csak annyi volt a baja, hogy g18-ban voltam

(#12872) norbert1998


norbert1998
veterán

Mach3-hoz ért valaki?
Két kérdés: kézzel írt programban ezt milyen formában lehet vele megetetni?
Pl x8,r2
Y8

Mert nekem az r értéket figyelmen kívül hagyta, vessző nélkül is

Másik kérdés az , hogy miért kerekíti le egy belso pocket sarkait. Egy téglalap alakú pocket-et csináltam, és a sarkokat elég rendesen lekerekitette, de azt se mind, és nem is szabályosan.
Így nézet ki nagyjából
Z-6(inkr, egyik sarka felett indulva)
X151
Y101
X-151
Y-151

Érdekes, hogy override 100%-nal nem kerekítette le (annyira?), viszont 150-300%-nál igen, és nem is kicsit.
Illusztráció:

(#12873) soldi3r válasza norbert1998 (#12872) üzenetére


soldi3r
veterán

Mach3 kezikony 3.4 fejezet - Kezi adatbevitel

Azt hiszem G61, vagy Config/General Config/Motion Mode/Constant Velocity-t kell atallitani.

[ Szerkesztve ]

E30 (oo=[][]=oo)

(#12874) norbert1998 válasza soldi3r (#12873) üzenetére


norbert1998
veterán

Ez melyikre kérdésemre válasz? :B
Ha jól sejtem mindkettőre, ugye? Kézi könyv a neten megvan?

[ Szerkesztve ]

(#12875) Phobion


Phobion
őstag

Sziasztok!

A segítségeteket szeretném kérni a következőhöz: Érdekelne ez a CNC programozó szakma, viszont keveset tudok még róla. (Szakmát szeretnék váltani.) Milyen előismeretek szükségesek ehhez a szakmához?
Előre is köszönöm!

Sci-fi, fantasy könyvek eladók: https://hardverapro.hu/apro/elado_sci-fi_fantasy_konyvek_4/hsz_1-50.html

(#12876) soldi3r válasza norbert1998 (#12874) üzenetére


soldi3r
veterán

Kb mindkettore. Sasovits honlapjan fenn van a teljes kezikonyv.

E30 (oo=[][]=oo)

(#12877) Phobion válasza Phobion (#12875) üzenetére


Phobion
őstag

elnézést, megy a másik topikba

Sci-fi, fantasy könyvek eladók: https://hardverapro.hu/apro/elado_sci-fi_fantasy_konyvek_4/hsz_1-50.html

(#12878) blasko92


blasko92
őstag

Canela D52-55
Csak öt percre hagytam ott a gépet. Kolléga jött utána, hogy gyere már :D Kiállni nem tudtam belőle, úgyhogy inkább leesztergáltam róla a vasat. Az utolsó millimétereket már hagyományos gépen szedtem le, amíg össze nem szakadt. Utána leköszörültem az olvadékot, lapkacsere, visszaraktam a helyére, és folytatta a munkát :DDD

[ Szerkesztve ]

(#12879) norbert1998


norbert1998
veterán

Mach3-nál mi okozhatja azt, hogy program közben szép lassan megy felfelé a z nullpontja? Néha oldalirányban is elmászik, de legkinább felfelé.

Eddig Arduino hajtotta, azzzal sose volt ilyen gond, viszont az máshogy is ment.
Tegyük fel x0y0z0-ból kellene mennemx3z10-et, f500-al
Az Arudino-s kiszámolta, hogy akkor az F500 ebben a szögben milyen sebességet igényel a két tengelytől, és valóban, F500-al ment fefelé kb
A Mach3 ellenben az x tengelyt hajttta F500-al, a Z-t pedig ennek megfelelően sokkal gyorsabban, ha azon nagy volt az út, így nem bírják a motorok és elugrik. (legalábbis szerintem ez a probléma oka, de egyáltalán nem biztos, mert lassabb előtolásnál is hol jó volt, hol nem)

Van arra beállítás, hogy elmozdulás szögének megfelelő legyen az az f500?

(#12880) soldi3r válasza norbert1998 (#12879) üzenetére


soldi3r
veterán

Valoszinuleg a motorok nem birjak a kivant beallitast. Kicsit visszabb kell venni a gyorsulast, meg a sebesseget es feljebb a jelek hosszat.

[ Szerkesztve ]

E30 (oo=[][]=oo)

(#12881) norbert1998 válasza soldi3r (#12880) üzenetére


norbert1998
veterán

Egész pontosan miről lenne szó? Mert Arduino-val simán ment F2000-el is hasonló bonyolultságú minta (fában volt ez is, az is)

(#12882) soldi3r válasza norbert1998 (#12881) üzenetére


soldi3r
veterán

A "motor tuning" reszrol.

E30 (oo=[][]=oo)

(#12883) norbert1998 válasza soldi3r (#12882) üzenetére


norbert1998
veterán

Remélem megoldja, holnap meglesem :)

(#12884) SirTom válasza blasko92 (#12878) üzenetére


SirTom
tag

szépen megmentetted a szerszámot! Milyen cucc, nem Comet véletlen? olyan ismerős.

[ Szerkesztve ]

Nincs más hátra mint előre

(#12885) blasko92 válasza SirTom (#12884) üzenetére


blasko92
őstag

Nem, Canela. Esztergán ezek váltak be nekünk, főleg mivel egy fúró elég széles átmérő tartományban tud fúrni. Ez pl 52-től 55-ig jó.

Amúgy nem először csináltam. Csak velem most történt meg először ilyen baleset. :DDD

(#12886) Humbucker


Humbucker
senior tag

Üdv.

Tudnátok mutatni, oldalt, vagy bármit amiben le van írva az összes G kód jelentése?

(#12887) TGWH válasza Humbucker (#12886) üzenetére


TGWH
őstag

Szia.
Nct.hu, programozói leírás. Van minden vezérlésre a neten. Ami meg eltér, az úgyis benne lesz az adott gép gépkönyvében.

Szeretném harsogni kétkedők fülébe, Szeretném égetni reszketők lelkébe, Lángbetűkkel írni véres magyar égre: Ez a hit a fegyver, hatalom és élet, Ezzel porba zúzod minden ellenséged, Ezzel megválthatod minden szenvedésed. E jelszót, ha írod lobogód selymére, Ezt, ha belevésed kardod pengéjébe

(#12888) BÁ Nutrition válasza Humbucker (#12886) üzenetére


BÁ Nutrition
addikt

vannak elteresek, pl csak fanucban 3 fele kiosztas van A,B,C es az eszterga es maro kozott is van elteres

itt(is) bele tudsz lesni [link]

youtu.be/KKSQtQqLVdU ill "az a 10 ember ide, aki benne van a "kis" csoportba, többiek meg huzzanak""

(#12889) konwktor


konwktor
tag

Nem tud valaki valami normális német vagy osztrák melóhelyett?

(#12890) Humbucker


Humbucker
senior tag

G kódoknál a Z-1 az a lesülyedést jelenti ugye?Az mindig -1?

(#12891) Phülöp válasza Humbucker (#12890) üzenetére


Phülöp
addikt

természetesen nem
és nem

A Bretagne-félsziget meredek ormai alatt Otthont találnak kóbor csikóhalak. /Mesterem

(#12892) Humbucker válasza Phülöp (#12891) üzenetére


Humbucker
senior tag

Kifejtenéd?

(#12893) Phülöp válasza Humbucker (#12892) üzenetére


Phülöp
addikt

Tegyük fel, hogy marásról beszélünk, X,Y sík, Z a fogásvétel tengelye.
Aktuális pozíció: X0, Y0, Z-10.

A G01 Z-1 parancsra a a szerszám a Z tengelyen + irányba mozdul el programozott előtolással, tehát nem "süllyedésről" beszélünk, hanem "emelkedésről".

A fenti példa bemutatja azt is, hogy a Z nem mindig -1 (amit nem is igazán értek, hogy honnan vettél).

A süllyedésre visszatérve: marásnál dolgozhatunk más síkban is (Y,Z vagy X,Z) és máris nem a Z tengely a fogásvételi irány.
Eszterga esetében főleg nem értelmezhető a "süllyedés" kifejezés, ott a Z tengely a forgástengelyre esik.

[ Szerkesztve ]

A Bretagne-félsziget meredek ormai alatt Otthont találnak kóbor csikóhalak. /Mesterem

(#12894) Humbucker válasza Phülöp (#12893) üzenetére


Humbucker
senior tag

Köszi.
Látok programokat marásnál G0 Z-1 -el, azt hittem erre érti.

(#12895) xxxx.x válasza Phülöp (#12893) üzenetére


xxxx.x
tag

Még folytathatnád, hogy G90/G91 esetén miként módosul....

Humbucker: Bő egy hónap alatt még nem rágtátok át magatokat a G kódokon? - ez nem semmi.
Önszorgalom?!
Kösd fel a gatyád, mivel ez a szakma arról szól, hogy folyamatosan tanulj, fejlődj különben elbuksz.

Mikor én csináltam 2012-ben, az első szombaton megkaptuk az NCT G és M kódokat kigyűjtve külön esztergára és maróra. A következő szombaton már tudni kellett.
Az előnyöm és egyben hátrányom az volt, hogy a tanfolyam alatt HAAS esztergám és marón dolgoztam.
(Hasonló a programozása az NCT-hez, de sok megkötés van benne.)

[ Szerkesztve ]

(#12896) Humbucker válasza xxxx.x (#12895) üzenetére


Humbucker
senior tag

De átvettük, csak lemaradtam, nem voltam minden órán.

(#12897) TGWH válasza Humbucker (#12896) üzenetére


TGWH
őstag

Nct programozási leírás, vagy amit kaptatok. Alaposan rágd át magad rajta. Ez a minimum.

Szeretném harsogni kétkedők fülébe, Szeretném égetni reszketők lelkébe, Lángbetűkkel írni véres magyar égre: Ez a hit a fegyver, hatalom és élet, Ezzel porba zúzod minden ellenséged, Ezzel megválthatod minden szenvedésed. E jelszót, ha írod lobogód selymére, Ezt, ha belevésed kardod pengéjébe

(#12898) Phülöp válasza TGWH (#12897) üzenetére


Phülöp
addikt

Itt e.

A Bretagne-félsziget meredek ormai alatt Otthont találnak kóbor csikóhalak. /Mesterem

(#12899) norbert1998


norbert1998
veterán

Hali.

Van egy Tomill 160 cnc gép az iskolai műhelyben, és mivel minden kezdobb osztálytárs az új nct200-as gépeket bújja, én meg már unom, ezért inkább az előbb említett gépen kezdenék el játszani, viszont nct 90-et nem tanultam, és egész más. A dolgok jó részére ra jöttem magam, de a szerszám váltás nem igazán van meg.

Tehát eddig úgy sikerült csak váltani, hogy futtattam egy random programot, ami a gépen megtalálható, és volt benne egy T13, ami engedte, hogy kézzel rakjak be egy szerszámot, és onnan folytatta a programot. Van egy automata váltó rajta, de az csak 6 szerszámot tárol, ami nekem elég lenne, viszont mikor egyedi mondatban T5-öt nyomtam, hibát írt ki.

Van még rajta egy ilyen gomb pár: 1-6 külső, 1-6 belső gomb

Hogy tudom kiszedni a betett szerszámot, amiről úgy tudja, hogy T13, hogy újra üres legyen a gép, és hogy fog ez váltani szerszámot később magától 1 és 6 között?

Játszadozás közben lefutottam x+ irányban a menetes orsóról, és nem igazán akar visszamenni rá, mert szinte egyből visszacsatolás 1 hibát ír ki. Szét szedés nélkül meg lehet ezt csinálni?

[ Szerkesztve ]

(#12900) TGWH válasza norbert1998 (#12899) üzenetére


TGWH
őstag

Húúú basszus de régen volt :DDD
Valahogy úgy van, hogy az egyik menüben beírod, átlépsz egy másikba, és ott hívod meg, és úgy már működni fog. Csak már nem tudom hogy volt, de főorsót is csak úgy tudsz forgatni, egyik menüben kijelöl, majd a másikban meghív. Lehet közben mdi-re kell váltani, fogalmam sincs.
Nct.hu-n van 90-es leírás, legalábbis régen volt, ott lesd meg.

Szeretném harsogni kétkedők fülébe, Szeretném égetni reszketők lelkébe, Lángbetűkkel írni véres magyar égre: Ez a hit a fegyver, hatalom és élet, Ezzel porba zúzod minden ellenséged, Ezzel megválthatod minden szenvedésed. E jelszót, ha írod lobogód selymére, Ezt, ha belevésed kardod pengéjébe

Útvonal

Fórumok  »  Technika, hobbi, otthon  »  CNC topik
Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.