Hirdetés

2024. május 4., szombat

Gyorskeresés

Hozzászólások

(#3601) b0bcat válasza prozodus (#3599) üzenetére


b0bcat
addikt

Csak ami nekem axióma, az nem biztos, hogy másnak is az. :N

Online angol nyelvtanfolyam tanári felügyelettel, mindössze havi 990 Ft-tól! > http://tinyurl.com/yvpnn99r

(#3602) Narxis


Narxis
nagyúr

Felfüggesztették egy Budapesten működő nyelvvizsgaközpont működését [link]

Nyelvvizsgaközpont válasza facebook-ról:

***FONTOS INFORMÁCIÓ MINDEN JELENLEGI ÉS LEENDŐ VIZSGÁZÓNK SZÁMÁRA***
A mai nap folyamán megjelent hírekre az alábbiakban kívánunk reagálni:
A hírekben hivatkozott felfüggesztés nem terjed ki a British Council Hungary nyelvvizsgaközpontjának egészére, hanem csak és kizárólag az alábbi Cambridge Assessment English nyelvvizsgák magyarországi akkreditációját érinti: Cambridge Assessment First, Advanced és Proficiency.
A felfüggesztés az említetteken kívül semelyik másik általunk szervezett nyelvvizsgát nem érinti, így az IELTS nyelvvizsga, valamint az egyéb egyetemi és szakmai vizsgák szervezése és lebonyolítása továbbra is a szokásos keretek között zajlik.
A Cambridge Assessment English akkreditációs eljárással kapcsolatos nyilatkozatunk az alábbi linken olvasható: [link]

Thanos was right.

(#3603) Arpee78


Arpee78
senior tag

Van ez és ez a weboldal. Ezek tartalmát leszedtem egy leszedő progival és összeraktam egy ilyet.
Ebből csv exportálható ami Ankiba beimportálható. Vagyis pillanatok alatt egy fullos, információgazdag paklit kapok.

A célom egy olyan pakli lenne, ami tartalmazza az egyes vizsgaszintekhez szükséges szavakat és kifejezéseket, és csak azokat, mellőzve a ritkaságokat. Szvsz ez a cél jól megközelíthető és már most használható angoltanuláshoz, de attól tartok végtelen ideig lehetne fejleszteni. Viszont ha a fejlesztést például ketten végeznénk, akkor az pont végtelen/2 ideig tartana. Van e erre jelentkező?

Ha az áthúzott moderálnivaló akkor moderáltassék. Nem tudom legális e, de csaknem.

[ Szerkesztve ]

(#3604) BonFire válasza Arpee78 (#3603) üzenetére


BonFire
veterán

És szerinted mennyire van értelme a szavakat abc-rendben tanulni Ankival? Nem is tudom, hogy 15 ezer elemből álló paklit létre lehet-e hozni, de hogy értelme nincs sok, az biztos. Látszik, hogy nem ismered az SRS működési algoritmusát. Ha beállítod, hogy mindennap 10 új szót tanítson, akkor két hét múlva a felkérdezés már 1400 szóból fog állni, amit sose fogsz viszontlátni, ha a tanulást behatárolod napi 10-50 szóra. Majd random válogat az app a napi aktuálisan növekvő szókincsből, és 0 lesz a megtanultak száma, és 1400 lesz a meg nem tanultak száma.

Az Anki-paklikat mindig valamilyen logika mentén kell (érdemes) csoportosítani. Ahogyan annak sincs értelme, ha a get összes vonzatos igéjét belerakod egy pakliba, és úgy tanulod, mert sose fogod tudni őket használni; mindig összevissza fogod keverni őket.

Emlékszem, mennyit szoptam az accomplish és az accomplice megkülönböztetésével, mert hülye fejjel egymás után raktam őket a pakliba. Az összes többi kifejezést már kívülről fújtam, de ezt a kettőt állandóan kérdezgette az Anki, és annak rendje és módja szerint mindig össze is kevertem őket.

Végül mindkettőt megjelöltem piócaként, hogy ne kérdezgesse őket, és a továbbiakban igyekeztem elkerülni az olyan szöveget, ahol ezeket alkalmaznom kéne. A lehető legrosszabb módszer a tanulásra. :C

[ Szerkesztve ]

A Prohardveren nem olvasok privátot! Csak topikban vagy a publikus e-mailemen adok tanácsot.

(#3605) Arpee78 válasza BonFire (#3604) üzenetére


Arpee78
senior tag

Nem kötelező abc sorrendben lenniük, lehetnek teljesen random vagy épp gyakoriság szerinti sorrendben, a cefr szint szerinti felosztás mondjuk mindenképp megtartanám. A mostani paklim is A1, A2,.. alpaklikra van osztva. Nem először csinálok ilyet, tavaly április óta tanulok egy 6 ezrest, annak januárban a végére értem és már egyre kevesebbet kérdez.

Pakli 311976 elemből.

A legtöbb szó-kifejezés kategorizálva van, ha akarom készíthetek külön állatos paklit, de egy ilyen szűrt paklinak sincs akadálya.

Most így gondolom a kérdező oldalt, a kedvedért a get vonzatos igéjével:
-felkel; felkelt (az ágyból/álmából)
-to wake up and get out of bed, or make someone do this
-I had to ...... at five o'clock this morning.
Az angol definíciót és a példamondatot akár opcionálisan megjeleníthetően-elrejthetően, javascripttel megoldható. Szintén opcionálisan a szófaj, cefr szint stb, ami még nem túlzottan nagy segítség. A fonémikus leírás már nyílván sok lenne.

Ez nem összekeverhető a többi get vonzatos igével akármit mondasz.

Emlékszem, mennyit szoptam az accomplish és az accomplice megkülönböztetésével, mert hülye fejjel egymás után raktam őket a pakliba. A jelenséget én is ismerem. Utólag is átpakolhatod őket, mondjuk pihenteted egy ideig az egyiket. Másrészt, ilyen eseteknél alaposabban el kell merülni a kérdéses szavakban, például további példamondatokat olvasni.

Az Anki a lehető legrosszabb módszer a tanulásra? Jó tudni. De az egész hozzászólásod nagyon értékes.

(#3606) #91720448


#91720448
törölt tag

Mi a véleményetek erről az oldalról, módszerről?

Itt egy élménybeszámoló: [link]

Gondolom azért ez kiveri a biztosítékot nálatok. Gyakorlatilag arról van szó, hogy egy év alatt, teljesen a nulláról 250-300 órányi önálló tanulással + 56 órányi csoportos tanulással B2-es szint....

(#3607) philoxenia válasza #91720448 (#3606) üzenetére


philoxenia
MODERÁTOR

Egy példa nem igazol egy módszert. Például hány embernek sikerülne ez?

Később általában nem értek egyet azzal, amit korábban leírtam. Ehhez néha évek kellenek, néha percek csak...

(#3608) b0bcat válasza #91720448 (#3606) üzenetére


b0bcat
addikt

Ez már valóban a meseszerű kategória, amire ezek a lehetséges magyarázatok:

- az illető nem nulláról indult
- az illetőnek átlagon felüli memóriája van
- az óraszámba nem vette bele azt, amikor hallgatós-tévézős-számítógépezős formában angolozott

Vagy a fentiek összessége. :C

Nekem az a bajom ezekkel a sztorikkal - amellett, hogy nem állítom, hogy nem igazak, hiszen azokat a vizsgaeredményeket nem adják "ingyen" -, hogy azt az érzetet kelthetik sokakban, hogy teljesen reális dolog 1 év alatt nulláról eljutni középfokra. Nos, nem az. Nagyon nem. A diákok 99%-a számára egészen biztosan nem. :(

U.i.: Ennél durvább hazugságokat (ígéreteket) lehet napi szinten látni/olvasni a neten egyes nyelviskolák hirdetéseiben, úgyhogy annyira nem veri már ki a biztosítékot... :DDD

Online angol nyelvtanfolyam tanári felügyelettel, mindössze havi 990 Ft-tól! > http://tinyurl.com/yvpnn99r

(#3609) #91720448 válasza philoxenia (#3607) üzenetére


#91720448
törölt tag

Nem egy példa van csak!

Van még kettő:
[link]
[link]

Bár ezek még hihetetlenebbnek tűnek, de nem olvastam végig, elég volt a főcím.

(#3610) namenlos


namenlos
tag

Ankinál van rá mód, hogy ha egy kártyának több megoldása is van, akkor mindegy legyen milyen sorrendben írom azt be? Pl.: a megoldás: "Válasz 1" / "Válasz 2" / "Válasz 3". Quizlet-nél a per jel volt a válaszhatár, szóval a "Válasz 3" / "Válasz 1" / "Válasz 2" sorrendben írtam be, azt is elfogadta.

A másik kérdés, hogy van arra opció, hogy "Válasz" (Példamondat) felállás esetén a Példamondatot ne várja el válaszként? Mármint csak a "Választ" kelljen beírni, de a "Válasz" alatt a Példamondatot is kiírja? Quizlet-nél szintén működött ez, ha a szöveget zárójelbe raktam, nem vett róla tudomást, de mégis kiírta nekem, ill. nem olvasta fel.

(#3611) BonFire válasza Arpee78 (#3605) üzenetére


BonFire
veterán

"Ez nem összekeverhető a többi get vonzatos igével akármit mondasz."

Én inkább arra esküszöm, hogy vonzat szerint csoportosítva tanuljuk a phrasal verb-öket. Pl. "up". clean up, look up, get up, back up, come up, blow up, keep up stb. Így sokkal nagyobb esélyed van arra, hogy később nem fogod keverni őket.

"Az Anki a lehető legrosszabb módszer a tanulásra?"

Ilyet én nem írtam, ezt te írtad! Én azt mondtam, a fenti módszered, miszerint tizenötezres paklit tanulni a lehető legrosszabb módszer a tanulásra.

A Prohardveren nem olvasok privátot! Csak topikban vagy a publikus e-mailemen adok tanácsot.

(#3612) BonFire válasza #91720448 (#3609) üzenetére


BonFire
veterán

"Nem egy példa van csak!
Van még kettő:"

Ez egyetlen példa! Ugyanannak a vállalkozásnak a saját anekdotáin alapuló beszámoló. Lásd: mindenki azt hazudik a reklámban, amit akar.

Egy mérés nem mérés; egymástól függetlenül mások kutatásaiban, statisztikáiban konstans módon, újra és újra következetesen előforduló eredmények összessége számít, mert abban már lehet valami. Lásd: metaanalízis. A tesztnek, mérésnek, kutatási eredményeknek ellenőrizhetőnek és megismételhetőnek kell lenniük.

A Prohardveren nem olvasok privátot! Csak topikban vagy a publikus e-mailemen adok tanácsot.

(#3613) Narxis


Narxis
nagyúr

How to learn any language in six months | Chris Lonsdale | TEDxLingnanUniversity [link]
;]

Thanos was right.

(#3614) BonFire válasza namenlos (#3610) üzenetére


BonFire
veterán

Elvileg van rá plugin, de nem garantált a működése mobilon. Valakinek működik, valakinek nem.

[link]

A Prohardveren nem olvasok privátot! Csak topikban vagy a publikus e-mailemen adok tanácsot.

(#3615) #91720448 válasza BonFire (#3612) üzenetére


#91720448
törölt tag

Igen, természetesen tisztában vagyok vele, hogy még egy mesének is több valóságalapja van, mint ezeknek a történeteknek.

(#3616) BonFire válasza Narxis (#3613) üzenetére


BonFire
veterán

Ebben az a vicc, hogy rengeteg kurzus, tananyag és nyelvtanár tudatosan alkalmazza ezen módszerek nagy részét, tehát itt a spanyol viasz újrafeltalálásáról van szó. Másfelől a nyelvtanárok pontosan tudják, hogy ez csak az egyik fele a dolgoknak, sok olyan tényező van, ami mind megakaszthatja ezt az ideális folyamatot. Azt is tudják, hogy a tanultaknak le kell ülepedniük, mielőtt ösztönösen hasznáni tudnánk. Ehhez pedig idő kell.

Megint egy homályos, pontatlan (fuzzy) meghatározás a "folyékony" nyelvhasználat fogalma. A kisgyerek is folyékonyan beszél, bár a szókincse kicsi, és nem is várjuk el azt a színvonalas társalgást tőle, mint a felnőttől. Mindamellett rengeteg olyan hibát vét, ami totál érthetetlenné teszi a mondandóját, és úgy kell activityzni, mire is gondolt vajon. Az ő szemszögéből viszont folyékonyan beszéli a nyelvet, bár egyetlen akkreditált nyelvvizsgán se tudna átmenni a saját anyanyelvéből még alapfokon se.

A folyékonyságot én inkább abban látom, ha valaki gondolkodás és hezitálás, görcsölés és fejben fordítgatás nélkül, különösebb szellemi erőfeszítést nem igénylő módon tud beszélni összefüggően bármiről.

Ha a nyelvtudást az öt napos rajztanfolyamon elsajátított készséghez hasonlítjuk, akkor az pont egál azzal a naiv elképzeléssel, miszerint öt nap alatt bárki megtanulhat rajzolni. Amit a csávó mutogatott, én olyan portrét nyolc-tízévesen rajzoltam. Úgy, hogy senki nem tanított semmiféle alapokra. Volt papír, ceruza, meg magazinok, és másoltuk a fotókat. Nagyon sokat. Pont ugyanolyan csálé, aránytalan, idomtalan és eltorzult arcok születtek, amit ez itten büszkén mutogat. Egy rajzszakkörön azzal kezdik, hogy az emberi fejnek az anatómiáját, az arányait megtanítják felvázolni. Aztán a vázlatból fokozatosan alakítják ki a részleteket.

A Prohardveren nem olvasok privátot! Csak topikban vagy a publikus e-mailemen adok tanácsot.

(#3617) Arpee78 válasza namenlos (#3610) üzenetére


Arpee78
senior tag

Ilyesmit kell írni a kártya kérdező oldalára:
{{type:Foreign Word}}
Checking Your Answer

A mutasd a választ gomb után összehasonlítja a beírtat és a várt választ, majd színekkel jelöli az eredményt. Zöld a jó, piros a rossz. Alapból ennyit tud az Anki. Ha üresen hagyod a beviteli mezőt nem törénik semmi, csak nyílván nem jelzi ki a be(nem)írt szöveged helyességét.

(#3611) BonFire
A 15 ezerben tényleg benne van szinte minden, de sokat nem lehet belőle faragni. Angolból tényleg ennyit kell tudni. Akad ami duplán van, az cirka 500 mínusz, max 1000. A C2 sem kell nekem ami 3600.
A1-C1 szinteken összesen 540 vonzatos ige(jelentés) van, ha mind kidobom se segít sokat. Pakolhatnám őket vonzat szerint egymás után, de idővel úgyis szétszóródnak. Max külön pakliba teszem őket, vagy összevonom egyetlen kártyára. Így gondolod? clean up, look up, get up, back up, come up, blow up, keep up stb. egyetlen kártyára? Nem hangzik jól.

Szerintem a való életben(olvasva, hallgatva) sem vonzat szerint csoportosítva tanuljuk a phrasal verb-öket, hanem ahogy jön.

Nem szándékom kizárólag Ankival tanulni

Van aki 2 perc alatt megtanul egy nyelvet, csak figyelni kell.

[ Szerkesztve ]

(#3618) BonFire válasza Arpee78 (#3617) üzenetére


BonFire
veterán

Jó nekem a ~9500 szavas szókincsem, ennek ellenére folyamatosan ragadnak még a kifejezések… :))

Úgy nem jó, ahogy te akarod használni! Írtam már: a SRS rendszer nem arra van kitalálva, hogy 15 ezres pakliból tanulj. [Olvasnivaló]

Az Anki abban a sorrendben húzza elő a kártyákat, ahogy beírtad. És igyekszik ezt követni. Sosem érsz a végére egy 15 ezer elemből álló paklinak, ezt is írtam már, mert napi 10 új szóval 2 hét alatt már 1400 lesz a felkérdezendő mennyiség, viszont a napi korlát gátat szab annak, hogy mindet felkérdezhesse.

Tehát pont adsz egy nagy pofont a szarnak, ha belezúdítod egyetlen pakliba az egész szótárat. Olvasd el, amit linkeltem, és próbáld megérteni!

A Prohardveren nem olvasok privátot! Csak topikban vagy a publikus e-mailemen adok tanácsot.

(#3619) Arpee78 válasza BonFire (#3618) üzenetére


Arpee78
senior tag

A válaszaidból nekem az jön le, hogy Te nem érted az SRS-t és az Ankit. Egyébként valóban használtad? Milyen paklival? Mennyi ideig?

A 15 ezer leapasztható cirka 12 ezerre, ahogy említettem. Napi 20 új szóval bő másfél év alatt a végére érek, természetesen utána is kérdezni fog az idők végezetéig, csak új szót nem ad. A 20 új szó szvsz tartható, mert ezek csak jelentések, nem pedig szavak sokféle jelentéssel. Másrészt ezekből ~4000-et már tudok. Továbbá nekem már nem kell a kártyák elkészítésével bíbelődnöm.

napi 10 új szóval 2 hét alatt már 1400 lesz Ez marhaság, napi 10 új szóval inkább 100 alatti mennyiséget fog kérdezni, 20-al a dupláját. Saját tapasztalat. Pont az SRS miatt, a régi és jól betanult kártyákat nagyon ritkán kérdezi újra. A mostani paklinál az A1-es kártyákból napi 0-5 körüli menyiségben kérdez, szóval nem sok vizet zavarnak. A lényegen nem változtat, hogy 6300-as vagy 12000-es a pakli.

[ Szerkesztve ]

(#3620) BonFire válasza Arpee78 (#3619) üzenetére


BonFire
veterán

"Egyébként valóban használtad? Milyen paklival? Mennyi ideig?"

Na, ne trollkodjunk már, kérem szépen! :W 1. Neeeem, dehogy használtam, csak okoskodok direkt, hogy téged bosszantsalak! :C

2. Cirka egymilliószor írtam le csak itt, hogy saját gyártmányú paklikkal! És nem kell vele bíbelődni, mert amikor hallok-látok-olvasok valami újat, az egyből bekerül egy valamilyen logika mentén szortírozott pakliba.

3. Azt tudnám megmondani, hogy kábé mióta nem használom. Vagy két éve már nem, de előtte elég sokáig használtam, már akkor, amikor még csak Desktopra létezett, a mobilok nem voltak a fasorba se. De míg használtam, addig napi szinten használtam, és éppen eleget megtapasztaltam rajta keresztül, hogy ilyen merész kijelentéseket merjek tenni. Tudom például, hogy amennyiben egy szó vagy kifejezés nem esik az érdeklődési körömbe, csak mondjuk szedtem valahonnan, mert megtetszett, soha a büdös életben nem fogom megtanulni. Nagy rakás pióca éktelenkedett az Ankimban, pontosan azért, mert olyasmiket is belepakoltam, amelyekre semmi szükségem nem volt. És hiába kérdezte ezerszer is fel – nem tudtam megjegyezni őket. Viszont az időmből nagyon sokat elpocsékoltam velük.

A Prohardveren nem olvasok privátot! Csak topikban vagy a publikus e-mailemen adok tanácsot.

(#3621) b0bcat válasza BonFire (#3616) üzenetére


b0bcat
addikt

"Megint egy homályos, pontatlan (fuzzy) meghatározás a "folyékony" nyelvhasználat fogalma."

Pontosan. :K És nem véletlenül. :N Olyat ugyanis kvázi senki nem merne hivatalosan ígérni - vagy csak betarthatatlan feltételek mellett -, hogy irreálisan rövid idő alatt felkészít sikeres nyelvvizsgára. A nyelv "megtanulása" ugyanis nem egzakt fogalom, tehát nem kérhető számon a nyelviskola, ha esetleg nem "tanulna meg" a diák az adott nyelven az ígért időkereten belül. Ez a trükk. ;)

(A nemrégiben általam említett vita során olyan "tanár" is hozzászólt a témához, akinek az FB oldala tele van ellenőrizhetetlen hitelességű hálálkodó diákok hozzászólásaival, akik néhány hónap tanulás után tettek B2-C1 szintű vizsgát ama "tanár" segítségével. Azért teszem idézőjelbe, hogy "tanár", mert a FB oldalán sehol nem írt arról, hogy lenne egyáltalán tanár végzettsége. Huszonéves kiscsaj... :U De jó nagy mellénye volt, mert azt írta, hogy C2 szintre is felkészít.)

Ami biztos: az ígérgetés az megy ezerrel. Aminek viszont az az oka, hogy sajnos erre van igény. :O

Online angol nyelvtanfolyam tanári felügyelettel, mindössze havi 990 Ft-tól! > http://tinyurl.com/yvpnn99r

(#3622) philoxenia válasza b0bcat (#3621) üzenetére


philoxenia
MODERÁTOR

[link]

Később általában nem értek egyet azzal, amit korábban leírtam. Ehhez néha évek kellenek, néha percek csak...

(#3623) prozodus válasza philoxenia (#3622) üzenetére


prozodus
őstag

Mai gyakorlashoz :)

A minihitlerek sosem gyoznek, akkor sem, ha adminok. Magasrol!

(#3624) prozodus válasza b0bcat (#3621) üzenetére


prozodus
őstag

https://gorogintezet.hu/nyelv/2019/12/a-nyelvtanulas-rejtelmei/

A minihitlerek sosem gyoznek, akkor sem, ha adminok. Magasrol!

(#3625) philoxenia válasza prozodus (#3623) üzenetére


philoxenia
MODERÁTOR

A Gugli beszédfelismerője a nagyját felismerte, de volt amit kihagyott... :D

Később általában nem értek egyet azzal, amit korábban leírtam. Ehhez néha évek kellenek, néha percek csak...

(#3626) Narxis válasza Narxis (#3602) üzenetére


Narxis
nagyúr

"A Cambridge Assessment English azért nem tud teljes körűen eleget tenni a betekintést előíró jogszabályoknak, „mert olyan mértékű adatszolgáltatást kellene biztosítani, ami vizsgabiztonsági kockázatot jelent. Meg kellene mutatniuk például az értékelési útmutatókat és megoldókulcsokat is, amelyeket így bárki lemásolhatna” – magyarázták a probléma okát."

:Y

Thanos was right.

(#3627) prozodus


prozodus
őstag

Nem ertek vele egyet, hiaba jopofa. Sztem csak egy elterjedt tevhit, h az angol nyelvtan konnyebb a tobbinel. Az elso par otaban igen, de utana... Nem veletlen, h csak igen kevesen beszelnek igen jol. A legtobben el se jutnak oda, h talalkozzanak az igazi finomsagokkal. A present simple ragozasa meg nem AZ angol nyelvtan...

A minihitlerek sosem gyoznek, akkor sem, ha adminok. Magasrol!

(#3628) b0bcat válasza prozodus (#3627) üzenetére


b0bcat
addikt

Nem lineáris, az biztos. :N Eleinte látszólag könnyű, főleg azért, mert nagyon kevés a ragozás, de később jelentősen nehezedik. :K

Online angol nyelvtanfolyam tanári felügyelettel, mindössze havi 990 Ft-tól! > http://tinyurl.com/yvpnn99r

(#3629) mate1396


mate1396
tag

Sziasztok!
4 éve OKJ mellett csináltam egy angol nyelvvizsgát. Már akkor is nehezen ment a nyelvtan, ezáltan a szóban való kommunikáció is. (Nyelvizsga éppen sikerült) Ezt szeretném kicsit fejleszteni, tudtok nekem ajánlani ezzel kapcsolatban valami könyvet vagy weboldalt? (ahol le van írva a nyelvtan és lehet gyakorolni is)
Nagyon sokféle könyv van és nem tudom melyik lenne a legjobb.

[ Szerkesztve ]

(#3630) prozodus válasza mate1396 (#3629) üzenetére


prozodus
őstag

Az egesz santit: A beszedhez nem a nyelvtan kell, hanem h beszelj.
Nyelvtan, meg konyvek, azok a helyes beszedhez kellenek. De az meg beszed nelkul nem lesz, csak ha elkezdesz beszelni. Erre keress alkalmat: csetelj, elocsetelj. Nezz filmeket, es mondd veluk a mondatokat. Tanulj meg kivulrol parbeszedeket, es tanuld meg az abban elofordulo nyelvtanokat.
Alapjaiban hibas az a koncepcio, h csak akkor szolalok meg, ha hibatlanul tudok, habar igen gyakori es tipikus. Es h a nyelvtannal kell kezdeni. Eloszor ezt kene atalakitani...

A minihitlerek sosem gyoznek, akkor sem, ha adminok. Magasrol!

(#3631) Di Natale válasza mate1396 (#3629) üzenetére


Di Natale
aktív tag

Talán a legjobb módszer, ha fogsz egy angol regényt mellé hallgatod a szöveget, majd hangosan felolvasod.

(#3632) b0bcat válasza prozodus (#3630) üzenetére


b0bcat
addikt

Én annak a híve vagyok, hogy lehetőleg egyszerre kell fejleszteni a beszédet és a nyelvtant (meg persze a szókincset is). :) Nem érdemes semelyik irányba eltolni a dolgot (tehát valamely készség kárára fejleszteni a többit). :N Ez persze nem könnyű, mert a beszédfejlesztés sokkal időigényesebb, mint a nyelvtan és a szókincs fejlesztése, de azért lehet törekedni rá. ;)

A "nyelvtan nélküli" beszédnek az a veszélye, hogy hibásan rögzül egy csomó minden, amit később már borzasztó nehéz kijavítani. :( Egyszerűbb és praktikusabb eleve jól megtanulni a dolgokat, nem kis hangsúllyal a helyes kiejtésen. :K

A kérdezőnek adott gyakorlati tanácsaiddal természetesen messzemenőkig egyetértek. ;)

U.i.: Tapasztalataim szerint ha valaki "csak nyelvtanozik", annak sokkal jobban fejlődik a beszédértése és -készsége ettől, mit egy olyannak a nyelvtani kompetenciája, aki "csak beszél". A szókincs is inkább a nyelvtani megközelítésnél fejlődik jobban.

Online angol nyelvtanfolyam tanári felügyelettel, mindössze havi 990 Ft-tól! > http://tinyurl.com/yvpnn99r

(#3633) mate1396 válasza prozodus (#3630) üzenetére


mate1396
tag

Köszi a választ!
Én beszélek, csak sok esetben foglamam sincs hogy tudom körübellül helyesen elmondani ami a fejembe van magyaraul. (és többnyire még a szavak is megvannak) Állásinterjúkon jött elő most ez nekem, emiatt látom hogy fejleszteni kellene.
Rendben megpróbálkozok akkor valami ilyesmikkel.

(#3634) b0bcat válasza mate1396 (#3633) üzenetére


b0bcat
addikt

Egy magántanárral tudnál gyakorolni, de legalább rá tudnál kérdezni ezekre a konkrét szituációkra és mondatokra, amik élesben nem jutottak eszedbe. ;)

Online angol nyelvtanfolyam tanári felügyelettel, mindössze havi 990 Ft-tól! > http://tinyurl.com/yvpnn99r

(#3635) philoxenia


philoxenia
MODERÁTOR

Mainapság elérhető az is, hogy angol beszédfelismerőre beszélj. Ha a gép megérti, nem reménytelen szvsz.

Később általában nem értek egyet azzal, amit korábban leírtam. Ehhez néha évek kellenek, néha percek csak...

(#3636) b0bcat válasza philoxenia (#3635) üzenetére


b0bcat
addikt

Ezt azért még nem bíznám gépre. :U A pontatlanság és az interaktivitás hiánya miatt.

Online angol nyelvtanfolyam tanári felügyelettel, mindössze havi 990 Ft-tól! > http://tinyurl.com/yvpnn99r

(#3637) philoxenia válasza b0bcat (#3636) üzenetére


philoxenia
MODERÁTOR

Nyelvvizsgára nyilván nem jó, de ha a gép megért, esélyes, hogy mások is. Amúgy az lenne a lényeg, hogy javuljon a kiejtés, a géppel ingyen lehet gyakorolni. :)
Sokszor az se rossz, hogy visszahallgatod magad, mert a belső fül csal.

Később általában nem értek egyet azzal, amit korábban leírtam. Ehhez néha évek kellenek, néha percek csak...

(#3638) Mercutio_ válasza philoxenia (#3637) üzenetére


Mercutio_
félisten

Tudni kellene milyen módszerrel ismer fel a gép. Helyes hangminták vannak egy irott szöveghez rendelve, vagy elsődlegesen a minél jobb felismerés a cél ezért, pl. kicsi indiaiak "tollbamondják" (hibásan) a szöveget és azzal (is) bővül az adott írott szöveghez rendelt hangalak?
Mert akkor az nagyon félre tudja vinni a (vélt) helyes kiejtést.

Eladó/Cserélhető: GERE Kopar faládák, ÓRA:Orient Bambino II Bigsize, FANTASY könyvek, Garis keskeny MOSOGATÓGÉP, könyvespolcok, MOSÓGÉP

(#3639) BonFire válasza Mercutio_ (#3638) üzenetére


BonFire
veterán

"Tudni kellene milyen módszerrel ismer fel a gép."

A Google fordítónak például rendelkezésére áll az összes videó, amit a YouTube-ra feltöltenek a világ összes nyelvén natívan beszélő emberek. Azért ez elég jó merítés. És ha csak az angolt vesszük alapul, nagyon sokan beszélik második nyelvként is, időnként hajmeresztő akcentusokkal, és mégsem jön különösebben zavarba a szövegfelismerő. Persze ellenpélda is van, amikor Richard Dawkins azt mondta, hogy "you can cure people", azt úgy értette és írta át, hogy "you can kill people". Kicsit a gép védelmére legyen mondva, Dawkins ezt tényleg úgy ejtette, hogy "kill"-nek lehetett érteni, de persze az ember számára ott van a szövegkörnyezet, amelyből következtethet, hogy vajon melyik igét hallhatta az adott helyen.

A gépi szövegfelismerőnek ez a kontextushiány a legnagyobb hátránya. A fordító is azért tökéletlen, mert nem értelmez, hanem egy bazi nagy korpuszból keresgéli az egyezéseket, és statisztikailag a leggyakrabban előforduló mondattöredéket fogja odafordítani.

A gépi tanulás egyik ékes példája

A Prohardveren nem olvasok privátot! Csak topikban vagy a publikus e-mailemen adok tanácsot.

(#3640) Narxis


Narxis
nagyúr

Hogyan tanultam meg spanyolul 6 hét alatt [link]

:Y

Thanos was right.

(#3641) prozodus válasza b0bcat (#3632) üzenetére


prozodus
őstag

Le tudnál szokni róla, h a saját negatív feltételezéseidet/vetítéseidet támadd meg az írásaim kapcsán, ahelyett, h a vban leírtakhoz kapcsolódj? :D :D :D
Egyrészt továbbra sem tudok egyetérteni a nyelvtan túlmisztifikálásával és (túl)teoretizálásával, másrészt szét kell választani a beszéd elemeit/lépéseit:
1. maga a megszólalás -sokaknak nagyon nagy probléma, bátorság kérdése;
2. a grammatikai helyesség az élőbeszédben -nehezebb, mint írásban;
3. lexikai, lexikológiai, szemantikai helyesség -na ez a legnehezebb, ha már meg mer szólalni vki, és a nyelvtannal is boldogul, és ez az a terület, amit még az anyanyelvén is holtig fejleszthet az ember... Fordítások kapcsán sokszor előjön ez, pláne szakszövegeknél, és emlékszem pl, mikor egyszer előkerült (szintén vmi fordításban tán) a "csáváz" szó, és fogalmam sem volt a jelentéséről, de amikor megláttam németül a szótárban, akkor meg volt egy hatalmas aha-élényem, h dehát igazából tudom, milyen folyamatot nevez meg. Tegye fel a kezét, akik gugli nélkül is ismeri :)
Ez a mostani kötözködésed olyan, mintha azt mondanád, h a kottaolvasás célja pl a dalok azonnali leéneklése. NEM! A kottaolvasás célja maga a kottaolvasás, h tudd, melyik jel mit jelent. És ez lesz az eszköz a kottából énekléshez. És ha úgy akarsz kottát olvasni tanulni, h azonnal a dalokat akarod énekelni, akkor csak csalódni fogsz.
Továbbra is azt gondolom, h túlnyomod az elméleti nyelvtan jelentőségét, és ezért gondolod azt, h létezik "nyelvtan nélküli beszéd". Ez csak a nyelvtan+szavak módszernél fordulhat elő. Ha kész paneleket tanul meg, abban már helyes a nyelvtan. Ha érdekli, tanulja meg az elméleti hátteret is, de ha jó a memóriája, odafigyel, elméleti háttér nélkül is helyesen tud beszélni, mert a "belső" nyelvtana jól fel fog épülni, és nem nyelvtannélküli lesz a beszéde...
Szal amíg te azt fogod tanítani, h a gyévocska alanyeset, a gyévocsku tárgyeset, addig én azt fogom mondani, h az első a kislány, a második a kislányt, és lehet, h sose fog az, h ilyen-olyan eset elhangzani, csak ha érdekli, és mégis fogja tudni használni :) (Az orosz példa Philonak dedikálva :))

A minihitlerek sosem gyoznek, akkor sem, ha adminok. Magasrol!

(#3642) prozodus válasza Narxis (#3640) üzenetére


prozodus
őstag

Na, itt látszik, mekkora különbség lehet egyes szavak, kifejezések értelmezésében :))
Én ezt smiképpen sem nevezném kényelmes beszédnek. Iszonyatosan töri a spanyolt, nagyon egyszerű beszélgetéseket folytat borzalmas kiejtéssel. (Igaz, én még a magam jelenlegi spanyoltudását sem nevezném még kényelmesnek, holott már az első hónap után jobban beszéltem mint ő, és főleg jobb kiejtéssel, jobb hangsúllyal, intonációval, ritmikával, folyamatosabban.)
Ami nagyon pozitív, az a módszerei és főleg az önbizalma :) Meg mer szólalni, a hibák ellenére is nyomja. Még ha csak nagyon alapszinten is. Ez kb a turistaszint :)
És ne felejtsük el, h bár vban kevesen jutnak el ide 6 hét alatt, de kevesen is nyomnak le 160h-t 6 hét alatt...

A minihitlerek sosem gyoznek, akkor sem, ha adminok. Magasrol!

(#3643) b0bcat válasza prozodus (#3641) üzenetére


b0bcat
addikt

1) A hozzászólásaim nem azt a célt szolgálják, hogy téged támadjanak. Valaki felvetett valamit, te arra reagáltál, én meg a te reagálásodhoz kapcsolódóan kifejtettem a véleményemet, ami nem teljesen egyezik a tiéddel. Erre való egy internetes fórum. ;)

2) Hiába gondolod így és teszed szóvá állandóan, nem azért nem értek egyet veled sok kérdésben, mert kötözködni akarok, hanem azért, mert az én szakmai tapasztalataim ellentmondanak a te vélekedéseidnek. Amivel semmi gond nincs amúgy, hiszen nem kötelező semmiben egyetértenünk. :N Én is kifejtem az álláspontomat, meg te is. Erre való egy internetes fórum. ;)

3) Amire viszont semmi szükség egy internetes fórumban, az a személyeskedés. Én sem teszem, te se tedd, kérlek! :N

* * *

"Ez a mostani kötözködésed olyan, mintha azt mondanád, h a
kottaolvasás célja pl a dalok azonnali leéneklése."

Sajnos nem értetted meg a hozzászólásom lényegét. :(

"Továbbra is azt gondolom, h túlnyomod az elméleti nyelvtan jelentőségét"

Pedig sokszor leírtam már, hogy a nyelvtannak szerintem a gyakorlati oldala számít, nem az elméleti. ;) Nem írom le még egyszer. :N

"de ha jó a memóriája, odafigyel, elméleti háttér nélkül is helyesen tud beszélni, mert a "belső" nyelvtana jól fel fog épülni"

Ebben valóban nem értünk egyet. :N

Elméleti háttér nélkül a diákok túlnyomó többségében képtelen "jól felépülni a belső nyelvtan" pusztán az input-tól. Csak úgynevezett nyelvsejtésük lesz így, nem nyelvtudásuk. (Utána tudsz nézni Budai tanár úr tanulmányának a témában. Ő állt elő ezzel az elnevezéssel.)

Természetesen kell az input, és lehet is tanulni belőle, de ha nincs mellette a nyelvtan (és a többi skill párhuzamos fejlesztése), akkor egyszerűen nem "áll össze a kép", vagy csak nagyon sokára és nagyon nehezen. Ezért elengedhetetlen a nyelvtani instrukció (is).

Nem véletlenül igyekszem mindig kihangsúlyozni, hogy a nyelvtan mellett a többi terület fejlesztése is nagyon fontos, hiszen a magas szintű nyelvtudás azt jelenti, hogy az ember minden területen erős, nem csak a nyelv egyes aspektusaiban. A beszéd és a nyelvhelyesség fontosságának szembeállítása pedig rettentő káros. (Ezt sem én állítom egyedül, hanem Bárdos tanár úr írta le több ízben a különböző tanulmányaiban illetve írásaiban.)

* * *

U.i.: Annak ellenére sem neheztelek rád, hogy én kezdem az utóbbi időben azt érezni, hogy rosszindulattal viseltetsz az irányomban, aminek az okát sajnos nem tudom megfejteni, mert sosem tettem semmit "ellened". Talán valamely korábbi hozzászólásommal sértettelek meg, nem tudom... :U Ha történt volna esetleg ilyen, akkor természetesen elnézésedet kérem, de nagyon örülnék, ha a jövőben olyan - részben vagy egészben nekem címzett - hozzászólásokat írnál, amelyekből nem süt a felém irányuló negativitásod. :R

Online angol nyelvtanfolyam tanári felügyelettel, mindössze havi 990 Ft-tól! > http://tinyurl.com/yvpnn99r

(#3644) Arpee78


Arpee78
senior tag

Nem szakértőként beleszakértenék a nyelvtan tanulás vs nem tanulás témába, szóval csak szerény magánvéleményem osztom meg. A tanulás szerintem kétlépcsős folyamat, de ezeken belül is többféle módon megoldható. A kérdés, mennyi idő alatt.

A tanulás első fázisában az adott feladatot megértjük, valamilyen mélységben. A másodikban ezt a tudást tartósan rögzítjük, valamilyen mélységben. A vita szerintem az első fázisról szól.

Egy béna matekos példát citálnék: 1x1=1, 2x3=6, 6x6=36, 16x16384=262144
Ezt meg lehet tanulni matematikai ismeretek nélkül és külön matekot tanulva is.
Matek tudás nélkül is megmondható mennyi 2x3. Aki nem tanul külön matekot gyorsabban megtanulhat valamennyi kombinációt, egy ideig előnyben lehet.
Aki viszont megtanulja a szorzás matematikai elvét, kezdetben ugyan le lesz maradva, de hosszabb távon előnyben lesz, mert az új kombinációkat hamarabb megérti és talán a tartós rögzítés is jobban megy.

Nem pontos az analógia, de a lényeg , hogy a nyelvtant így és úgy is meg lehet tanulni. Egyéntől, konkrét nyelvtani szabálytól és az elérendő készségszinttől függ melyik módszer a jobb.
Nekem az a sejtésem, hogy gyerekeknek nem annyira jó külön nyelvtannal bajlódni, mert ők máshogy tanulnak nyelvet mint a felnőttek. Az utóbbiak viszont, talán jobban teszik ha külön nyelvtanoznak is, főleg ha magasabb nyelvi szintekre törnek.

(#3646) prozodus válasza Arpee78 (#3644) üzenetére


prozodus
őstag

Nem is bena 😍 Kifejezetten tetszik. Raadasul a nyelvi keszsegek pont a matematikai es zenei kepessegekkel allnak kapcsolatban, es nem a human targyakkal.

A minihitlerek sosem gyoznek, akkor sem, ha adminok. Magasrol!

(#3647) BonFire válasza prozodus (#3646) üzenetére


BonFire
veterán

Akkor az hogy lehet, hogy én harmic éve zenélek, játszom számos hangszeren, de matekból olyan sötét vagyok, mint egy barlang?

Nyilván nem esik nehezemre váltakozó ütemmutatójú számokat játszani, de ennek nem sok köze van a matematikai képességhez.

A Prohardveren nem olvasok privátot! Csak topikban vagy a publikus e-mailemen adok tanácsot.

(#3648) prozodus válasza BonFire (#3647) üzenetére


prozodus
őstag

Az -marmint a tudas, ami =/= kepesseg-, nagyon sokmindenen mulhat abbol, h hogyan tanultad/tanitottak. Meg erdeklodes.
Most egy egeszen extrem pelda jutott eszembe, h ismeros gyerekbol hogyan csinaltak total matekhulyet (bena tanar, tudasra feltekeny szulo), holott miutan matekoztam vele nyilvanvalo lett, h ha nem is zseni, de megvan minden szukseges kepessege, sot...
Uh a kerdes az, h miert vagy barlang, es milyen: keptelen v elhanyagolt :D

A minihitlerek sosem gyoznek, akkor sem, ha adminok. Magasrol!

(#3649) BonFire válasza prozodus (#3648) üzenetére


BonFire
veterán

Nem az általános felfogásommal van baj, hanem annak a tempójával. Szerintem képes vagyok megérteni az általános iskolai, illetve a középiskolai matamatika anyagot, ha adnak rá elég időt. Nehezebben esik le a tantusz. És ez egy olyan tantárgy, aminél ha az elején elveszíted a fonalat, később nincs mire építkezni. Ezt szokták manapság különtanárral, korrepetálással megoldani, de az én gyerekkoromban még ez nem volt általánosan elterjedt (Nem is telt volna a szüleimnek ilyesmire.). Így lemaradtam, és egy csomó dolgot, összefüggést nem tanultam meg, mert nem értettem.

Érdekes módon, az a matematika, amely a zenéhez kapcsolódik (hangok egymáshoz való viszonya, kvintkör, ritmus) az sosem okozott fejtörést. Dobon is játszottam, a favoritom a basszusgitár, tehát ritmushangszer, az meg matek. Csak zenélés közben nem kell gyököt vonni, meg egyenleteket megoldani.

A Prohardveren nem olvasok privátot! Csak topikban vagy a publikus e-mailemen adok tanácsot.

(#3650) prozodus válasza BonFire (#3649) üzenetére


prozodus
őstag

Igy van! A matekot nagyon fel kell epiteni, stabil, szilard alapokkal. Es uez all a nyelvre is.

A minihitlerek sosem gyoznek, akkor sem, ha adminok. Magasrol!

Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.