Hirdetés

2024. május 2., csütörtök

Gyorskeresés

Hozzászólások

(#751) Játékos


Játékos
addikt

Sziasztok!
Nagyon lassan, de biztosan készülődik a házikó. Egy kérdésem lenne mindenkihez. A házikó ''szerelő'' oldalán, tehát, ha így szemből nézzük akkor bal oldalon, 2 ajtó lesz antikolt réz(?) zsanérral, és olyan szinű fogantyúval. A bekarikázott részben lenne a power, és a reset gomb... de milyen? :F Antikolt gombot még nem láttam, a fa az lekopna, legalábbis a lakk róla. Adjatok valami ötletet légyszi.
Egyébként 18 mm tömör tölgy az egész, az előlapi betét kivételével diószínű páccal kenve, és kap majd szép matt lakkot...
Ja, a rendetlenséget ne nézzétek a képen, nem ilyen állandóan... :B

[kép][link]
Köszi! :R

Ha szeretet van az életünkben, az pótol ezernyi dolgot, ami hiányzik. Ha nincs szeretet, mindegy, mink van, sose lesz elég...

(#752) Paqito válasza JOkE01 (#750) üzenetére


Paqito
senior tag

Szia!

Engedelmeddel az általad felrakott képeket linkenkbe csomagoltam, remélem nem haragszol meg érte :U

[link]
[link]
[link]
[link]
[link]
[link]
[link]
[link]

Az elkészült házhoz, pedig gratulálok, minden elismerést megérdemel :R

Legjobbakat

"...a Jóakarat szétfröccsen a Butaság szökőkútján, kövér gyerekek gyűjtik a könnyeket egy vak koldus számára, aki egy falragaszt betűz remegő újjakkal: ez itt a pokol!" - Syrius

(#753) OC válasza Játékos (#751) üzenetére


OC
őstag

Szóval amiről a vizes topicban ítam, itt folytatom.

Mármint most eloxálásról beszélünk, vagy anyagbeszerzésről kiröhögés terén. Szerrintem egyiknél sincs ilyen gond és nekem nagyon egyszerű, olcsó és szép megoldásnak tűnik.

(#754) Játékos válasza OC (#753) üzenetére


Játékos
addikt

Annak tünik, de már csak ennyi van hátra a házikó elkészüléséig, és még ha most megyek aluért, meg esztergályoshoz, meg ezt elküldöm nekik Pestre, megcsinálják, visszajön... karácsonyi ajándék leszbelőle. Egyébként valóban elegáns, szép megoldás! :R Rézhez mit szólnál?

Ha szeretet van az életünkben, az pótol ezernyi dolgot, ami hiányzik. Ha nincs szeretet, mindegy, mink van, sose lesz elég...

(#755) OC válasza Játékos (#754) üzenetére


OC
őstag

Ott inkább akkor sárgaréz jöhet szóba szerintem, bár a az oxidos v.réz még talán menne is a házhoz. Milyen gombokra gondoltál egyébként? Kerek gombok semmi extrával? Mert lehet, hogy annak a gyártásában tudok segíteni. Ja és sárgaréz anyag is van hozzá aszem, de alu is akad valszeg. Meg kell néznem.

(#756) JOkE01 válasza Paqito (#752) üzenetére


JOkE01
tag

Szia.

Köszönöm szépen. :)

(#757) Játékos válasza OC (#755) üzenetére


Játékos
addikt

Sztem leginkább az oxidált veresréz nézne ki szépen. Egyelőre az anyagán gondolkodok, megfelel két sima 10-15 mm-es rúd darabka. Egymás mellett lennének, az sem baj, ha az egyik kisebb, mint a másik. Semmi extra.

Ha szeretet van az életünkben, az pótol ezernyi dolgot, ami hiányzik. Ha nincs szeretet, mindegy, mink van, sose lesz elég...

(#758) OC válasza Játékos (#757) üzenetére


OC
őstag

Szerintem a sárgaréz se nézne ki rosszul oxidálva. Ha gondolod megnézem, hogy mi van itthon és az esztergálás részében tudok segíteni.

(#759) Játékos válasza OC (#758) üzenetére


Játékos
addikt

Még nem láttam, milyen a sárgaréz oxidálva! Nagyon rendes vagy!

Ha szeretet van az életünkben, az pótol ezernyi dolgot, ami hiányzik. Ha nincs szeretet, mindegy, mink van, sose lesz elég...

(#760) Paqito válasza JOkE01 (#756) üzenetére


Paqito
senior tag

Szia!

Nincsmit, nagyon szívesen!

Nekem nagyon tetszett a mű. Különösen, hogy a tápot elköltöztetted :D

Mennyi ideig tartott megcsinálni?
Mennyire van meleg odabenn?
Menniyre rezonál a ház?

"...a Jóakarat szétfröccsen a Butaság szökőkútján, kövér gyerekek gyűjtik a könnyeket egy vak koldus számára, aki egy falragaszt betűz remegő újjakkal: ez itt a pokol!" - Syrius

(#761) OC válasza Játékos (#759) üzenetére


OC
őstag

Csak természetes oxidáció eredményét láttam, kérsz egy mobilos oxidálódott sárgaréz képet?
Ha tudok segítek. Nem vagyok Teréz Anya, de olcsón megoldjuk a dolgot, ha gondolod. :B

Kiscit koszos, meg mobilos a kép is, de ilyesmi:
[kép]

Élőben kicsivel világosabb, de nem sokkal.

[Szerkesztve]

(#762) Játékos válasza OC (#761) üzenetére


Játékos
addikt

Kérek.

Ha szeretet van az életünkben, az pótol ezernyi dolgot, ami hiányzik. Ha nincs szeretet, mindegy, mink van, sose lesz elég...

(#763) Játékos válasza OC (#761) üzenetére


Játékos
addikt

Köszi, én egy cseppet sötétebbet szeretnék... :R

Ha szeretet van az életünkben, az pótol ezernyi dolgot, ami hiányzik. Ha nincs szeretet, mindegy, mink van, sose lesz elég...

(#764) OC válasza Játékos (#763) üzenetére


OC
őstag

Értem. Kicsit fémtisztítóztam a felület egy részét, látszik, hogy ott még világosodott, persze ekkor már nincs oxidréteg:
[link]

inkább linkelem...

[Szerkesztve]

(#765) Játékos válasza OC (#764) üzenetére


Játékos
addikt

Ez tényleg szép egyébként, csak ebbe a házikóba nem illik sztem...
Válaszoltam a HDD blokk kérdésre is.

Ha szeretet van az életünkben, az pótol ezernyi dolgot, ami hiányzik. Ha nincs szeretet, mindegy, mink van, sose lesz elég...

(#766) OC válasza Játékos (#765) üzenetére


OC
őstag

Ahogy gondolod, csak egy lehőség volt...

(#767) JOkE01 válasza Paqito (#760) üzenetére


JOkE01
tag

Örülök, hogy tetszik. Köszi.

4 napig csináltam kedvesemmel, kb napi 8-9 órát. (Egyikünk sem ért az asztalos munkához, úgyhogy menet közben próbáltunk rájönni a fogásokra.)

A melegedéstől nagyon féltem, de végül kiderült alaptalanul. Böngészés illetve nem túl megterhelő feladatok (filmnézés, zenehalgatás) alatt a rendszer hőmérséklet 34-36 fok. Játék közben, alatt pár fokkal magasabb max 40. A rendszer hűtést két noctua 12 cm-es ventilátorral oldottam meg. (Nagy szelet kavarnak, nagyon halkan.:))
A processzort (core 2 duo e4300 3,2 ghz-en) egy coolermaster hyper tx2-vel hűtöm. Alapjáraton a maghőmérsékletük 24-27 fok terhelve 62-65.
A videókártyám (gainward 8800GTS) hőmérséklete 62-78 fok terheléstől függően.
A winchester és az optikai meghajtók hűtését elszeparálva a tápra (lcpower 14cm 500 Watt) bíztam. A hdd hőmérséklete 30-35 fok között szokott lenni.

A rezonancia teljessen elhanyagolható. A hdd nem ''kerreg'' nem búgnak a ventilátorok. Igaz, hogy a ventilátorok szilikon felfüggesztésen vannak, a hdd és a DVD író-olvasó D-profilon (az a szivacsos ablak, ajtó szigetelés) a táp alatt, mögött szintén 4 mm-es öntapadós szivacs. A ház lábai alatt szintén. Összességében tehát rezonálást nem tapasztaltam.

Egyébként ez a 2.0 verziója a háznak az elsőt csúnyán elméreteztem. :) (Ez 60 cm széles 40 cm mély és 20 cm magas, szóval nem pici.)

[Szerkesztve]

(#768) Játékos


Játékos
addikt

#751 -re valaki más?

Ha szeretet van az életünkben, az pótol ezernyi dolgot, ami hiányzik. Ha nincs szeretet, mindegy, mink van, sose lesz elég...

(#769) Paqito válasza JOkE01 (#767) üzenetére


Paqito
senior tag

Szia!

(Ez 60 cm széles 40 cm mély és 20 cm magas, szóval nem pici.)
Azt gondoltam, mert pl az alaplap, rajta a kissebbfajta CM hyper hűtővel eléggé el volt anyátlanodva benne. :DDD

A ventilátorok előtt milyen rács van?
A másik -és most lehet, hogy nagy butaságot kérdezek... :U - a tápot nem lene 180 fokkal elforgatni? Gondolom marha macerás gondolat, hisz mégegy -nem is olyan kicsi- lyukat kéne szerkeszteni a házra.
A harmadik -és egyben leghülyébb kérdés... Hol a reset gomb? :D Ez persze csak vicc... :))

Mégegyszer gratulálok a ''Kicsikéhez'' nagyon szép és okos(!!!) munka :R
Nekem személy szerint az tetszik benne a leginkább, ahogy elszeparáltátok az alaplapot és a többi alkatrészt egymástól.

Legjobbakat

[Szerkesztve]

"...a Jóakarat szétfröccsen a Butaság szökőkútján, kövér gyerekek gyűjtik a könnyeket egy vak koldus számára, aki egy falragaszt betűz remegő újjakkal: ez itt a pokol!" - Syrius

(#770) JOkE01 válasza Paqito (#769) üzenetére


JOkE01
tag

Szia.

A ventik elötti ''rácsot'' kedvesem kötözte, saslik pálcákból (mint a hurka pálcika). Igazi kézműves meló. :)

Én próbáltam úgy is a tápot, de nem fért el a HDD meg az optikai meghajtó. (Vagy csak nem vagyok jó puzzle-os) Te hogy gondoltad?

Reset az nincs, max egy csavarhúzó, de inkább hosszan nyomom a kikapcsot, ha lefagy.

Köszi a dícsérő szavakat.

[Szerkesztve]

[Szerkesztve]

(#771) Winner_hun válasza Játékos (#751) üzenetére


Winner_hun
félisten

Hello

Antikolt gombot még nem láttam, a fa az lekopna, legalábbis a lakk róla.

Miért kopna le a lakk?:F Kend le parkettalakkal, az nem fog lekopni:)

► "Kicsit olyan webcaritas" ◄ ヅ

(#772) Játékos válasza Winner_hun (#771) üzenetére


Játékos
addikt

Köszi a reakciót. :R
Azért gondoltam, hogy lekopik, mert naponta lesz nyomkodva ugyebár. Parkettalakkom nincs sajna itthon, azért az egy tized mimiliterért vegyek egy vederrel? A furat belsejét is lakkozzam, vagy azt inkább hagyjam natúr, és akkor kevésbé fogja koptatni a gombot? Vagy inkább jobban fogja? :F

Ha szeretet van az életünkben, az pótol ezernyi dolgot, ami hiányzik. Ha nincs szeretet, mindegy, mink van, sose lesz elég...

(#773) Paqito válasza JOkE01 (#770) üzenetére


Paqito
senior tag

Szia!

A tápot -de mondom, lehet, hogy butaságot írok (!) - én a kövtkezőképpen gondoltam: az a fele ami jelenleg befelé néz -ahol a ventilátoror van- az a ház hátuljánál lenne. ''Csak'' ugyebár egy kisebbfajta lyukat kellen vágni a ház hátoldalára.

A ventik elötti ''rácsot'' kedvesem kötözte, saslik pálcákból (mint a hurka pálcika). Igazi kézműves meló.

Sok mindenre gondoltam, de erre nem igazán :DDD Grat

"...a Jóakarat szétfröccsen a Butaság szökőkútján, kövér gyerekek gyűjtik a könnyeket egy vak koldus számára, aki egy falragaszt betűz remegő újjakkal: ez itt a pokol!" - Syrius

(#774) JOkE01 válasza Paqito (#773) üzenetére


JOkE01
tag

Szia.

Most már értem, mire gondoltál. A tápot azért raktam így, hogy a hdd és a dvd író, olvasóról ''szívja'' le a meleg levegőt s oldalt fújja ki. Ezért van az optikai meghajtók alatt az előlapon és a táp felöli oldallapon ''pár'' lyuk. Így elég kellemes légáramlat van a meghajtók körül.

Hát igen, a saslik pálcák mint venti rács, önmagában viccnek is megállná a helyét.:DD

[Szerkesztve]

[Szerkesztve]

(#775) Winner_hun válasza Játékos (#772) üzenetére


Winner_hun
félisten

Ha nem körömmel nyomkodod akkor szvsz elég sokáig nem fog lekopni. Ha meg nagy nehezen lekopik akkor meg kell csiszolni és újralakkozni:)
A furat belseje dolgot nem értem:B

► "Kicsit olyan webcaritas" ◄ ヅ

(#776) Játékos válasza Winner_hun (#775) üzenetére


Játékos
addikt

''A furat belseje dolgot nem értem''

A gombról akkor kopik gyorsabban a lakk, ha lelekkozom a furatot (amiben a gomb csúszkál), vagy ha nem?
Nem érteni Magyar? :DDD

Ha szeretet van az életünkben, az pótol ezernyi dolgot, ami hiányzik. Ha nincs szeretet, mindegy, mink van, sose lesz elég...

(#777) Winner_hun válasza Játékos (#776) üzenetére


Winner_hun
félisten

Jóvanna, nem pont arra godoltam.
Szóval ha van rajta lakk, akkor természetesen lassabban kopik, mert:
- először a lakk kopik le
- a lakk beszívódik a fába, keményebb lesz tőle
Ha a furatot is lekened, nagyobb lyuk kell (kivéve ha már elég nagy)

► "Kicsit olyan webcaritas" ◄ ヅ

(#778) Játékos válasza Winner_hun (#777) üzenetére


Játékos
addikt

Szerintem mindketten elég jól érteni Magyar. Egyszer régen Te tetted fel nekem ezt a kérdést! :DD
Köszi a segítséget, és Béke! :R :R :R

Ha szeretet van az életünkben, az pótol ezernyi dolgot, ami hiányzik. Ha nincs szeretet, mindegy, mink van, sose lesz elég...

(#779) Winner_hun válasza Játékos (#778) üzenetére


Winner_hun
félisten

:P

► "Kicsit olyan webcaritas" ◄ ヅ

(#780) Lasi válasza JOkE01 (#770) üzenetére


Lasi
tag

A rács nem rossz ötlet, de finomítani kell. Még a végén én is házgyártok magamnak ;) :R

[Szerkesztve]

Nem hiába véletlen! - http://lasi.atw.hu/

(#781) JOkE01 válasza Lasi (#780) üzenetére


JOkE01
tag

Szia.

Mire gondolsz ''finomítás'' alatt ?

Szerintem állj neki, én nagyon élveztem a ''gyártást''. :)

(#782) Paqito válasza JOkE01 (#774) üzenetére


Paqito
senior tag

Szia!

Hát igen, ahogy leírtad a táp elhelyezésének az okát, így már a magamfajta rövidlátónak is világos miért így helyezkedik el. ;)

Hát igen, a saslik pálcák mint venti rács, önmagában viccnek is megállná a helyét.

Ez igat, de milyen jól mutat a házon :) Nagyon jól harmónizál.

Utolsó kérdés: kb mekkora tömege van a ''kicsikének''?

"...a Jóakarat szétfröccsen a Butaság szökőkútján, kövér gyerekek gyűjtik a könnyeket egy vak koldus számára, aki egy falragaszt betűz remegő újjakkal: ez itt a pokol!" - Syrius

(#783) JOkE01 válasza Paqito (#782) üzenetére


JOkE01
tag

Szia.

Hát, veri a tíz kilót, természetessen alkatrészekkel együtt. (de ez csak szerény becslésem, mert sajnos pontossan lemérni nem tudom.) Az biztos, hogy az előző fém házamhoz képest még üressen is ''dög'' nehéz. :)

(#784) Paqito válasza JOkE01 (#783) üzenetére


Paqito
senior tag

Üdv!

Na jó, de hol van ehhez képest valamiféle fémház??? :D

"...a Jóakarat szétfröccsen a Butaság szökőkútján, kövér gyerekek gyűjtik a könnyeket egy vak koldus számára, aki egy falragaszt betűz remegő újjakkal: ez itt a pokol!" - Syrius

(#785) gromble_ziz


gromble_ziz
aktív tag

Sziasztok!

Először is gratula a bátor házépítőknek.
Szeretném én is megosztani veletek a saját próbálkozásomat:
Első teszt: [link]
Második teszt: [link]

Ha meg akarod nevettetni Istent, mesélj neki a terveidről...

(#786) JOkE01 válasza gromble_ziz (#785) üzenetére


JOkE01
tag

Szia.

Engedd meg hogy gratuláljak, én már túl vagyok egy házépítésen és tudom mekkora meló.

Neked mik a tapasztalataid melegedés, zajszint szempontjából.

Ha esetleg még több szemszögből készítesz képet szívesen megnézném.

A te koncepciód álló ház szóval teljessen ellentétes az én fekvő házammal, de én is azon gondolkozom, hogy egy klassz álló házat tervezek. (Egyenlőre)

(#787) gromble_ziz válasza JOkE01 (#786) üzenetére


gromble_ziz
aktív tag

Biztos te is térdig álltál a faforgácsban mint én :) na jó álltam volna, ha nem takarítom el vágásonként.
Melegedésem azért van mert közben procit cseréltem és nagoyn beragad a levegő, ha ott a DVD. Sajnos a CPU venti nem halk gyerek, de pénteken már le is lesz váltva.:)
Én eredetileg olyan házat akartam ami állva és fekve is megállja a helyét :) Bútorlappal csak a fás dolgokat próbáltam ki. Inkább a régi cuccot vágjam rosszul szét. Ma csinálok még képet neked.
Készül az új tervem is, amint már csak le kell modellezni. :)

Ha meg akarod nevettetni Istent, mesélj neki a terveidről...

(#788) gromble_ziz válasza JOkE01 (#786) üzenetére


gromble_ziz
aktív tag

Milyen szemszögből szeretnél képeket???

Ha meg akarod nevettetni Istent, mesélj neki a terveidről...

(#789) JOkE01 válasza gromble_ziz (#788) üzenetére


JOkE01
tag

Szia.

Az érdekelne, hogy előröl hogy néz ki, illetve, hogy hogyan oldottad meg a hátlapot és a kártya helyeket.

Alkalmaztál-e földelést és árnyékolást.

Üdv.
JOkE

(#790) Játékos


Játékos
addikt

A földelés kérdés az engem is érdekelne! Néhány napon belül kész az én gyönyörűségem is, és lehet, hogy le kéne földelni az egész cuccot?! :U

Ha szeretet van az életünkben, az pótol ezernyi dolgot, ami hiányzik. Ha nincs szeretet, mindegy, mink van, sose lesz elég...

(#791) gromble_ziz válasza JOkE01 (#789) üzenetére


gromble_ziz
aktív tag

Mivel nem akartam a régi szánalmas házat szétvagdalni, így készítettem egy saját alaplaptartót 1mm-es acélból :) itt több képet találtök [link], ha ezen felül kell méretezett rajz vagy egyéb dolog szóljatok :)

A fáról: az igazi művemet szép eredeti fából szeretném megcsinálni. Pár fatípus jöhet csak szóba:
- Fenyő: könnyű, jól kezelhető viszont sérülékeny is
- Bükk vagy Tölgy (a 3.-ra nem emlékszem most): nehezebb, viszont sokkal kevésbé sérülékeny
Egy weblapon [link] találtam kg/m3 adatokat, az így kalkulált értékek azt mutatták, hogy minnél kevesebb fát használok annál kevésbé lesz nehéz ( ki hitte volna mi? :) ) jelenlegi ötletem az, hogy az egyik oldalát valami mással fedem be, talán valami műanyag vagy fém, még nem gondoltam át teljesen. így a ház szélessége is megáll 200mm-ben (belső méret 180mm). Lehetne a faanyagot vékonyítani, de ilyenbe inkább nem fogok ... 18-20 mm és kész. A faanyag csökkentésének módja még az, hogy minnél inkább hasonlít kockára egy hasáb ugyanakkora térfogattal annál kevesebb felülettel tudja azt körbezárni. Egyik elképzelésem épp erre alapul belső méretek: 330 (magasság) x 280 (hossz) x 380 (szélesség), de ezzel csökken a szállíthatóság egyszerűsége ( a jelenlegi házam alján és tetején bútorfiók foggantyú van ;-), így a plusz súly elenyészik a fogás előnye miatt. Pl próbáld csak megemelni a barátnődet :) simán megy, keress egy ugyanolyan nehéz más tárgyat, és garantálom, hogy roszabb lesz a fogása :D

Ha meg akarod nevettetni Istent, mesélj neki a terveidről...

(#792) gromble_ziz válasza Játékos (#790) üzenetére


gromble_ziz
aktív tag

Korábbi topicokban már erősen volt szó árnyékolásról és földelésről is. Az én véleményem a következő:
Árnyékolás: elképzelhető hogy bizonyos erős mágneses területeken tényleg komolyan befolyásolhatja a gép működését, de ezért nem játszunk mágnessel és elektromágnessel.

Védőföldelés: egyedül azt kell védőföldel ellátni amibe a hálózati feszülség megy, azaz a tápegység. A 12 V-os egyenfesz meg nem bánt senkit. A táp földelése pedig megoldott.
Tegyül fel, hogy kell az egész háznak a védőföld, akkor már rég tiltakoztak volna az olyan hangszigetelő csomagok miatt amik öntapadós szivaccsal fedik be a ház belső fém oldalát. ( Szerintem )

Akkor miért van az, hogy mégis fémből készülnek a számítógépházak???
Olcsó, könnyű megmunkálni, és kis anyagvastagság mellett is stabil marad. ( Bár láttam már házakat amiből kispórolták azt a keveset is.

Ha meg akarod nevettetni Istent, mesélj neki a terveidről...

(#793) JOkE01 válasza gromble_ziz (#792) üzenetére


JOkE01
tag

Szia.

Teljessen igazat adok neked, szerintem is túl van lihegve az árnyékolás kérdése. Nekem is hetekig futott a gépem ''pucéran'' az asztalon és az égvilágon semmi rendellenességet nem tapasztaltam.

Ha ez az árnyékolás akkora problémát jelentene valószínüleg a plexi házakat is bedrótoznák. Szerintem.

(Mondjuk én csináltam árnyékolást mert van egy részecskegyorsító az erkélyemen. :)) )

[Szerkesztve]

(#794) csapos2


csapos2
addikt

Azért ne menjünk már el abba az irányba, hogy a fédőföldelésre semmi szükség.

A topicban a földelés szóra rákeresve: [link] és egy másik: [link]

Szóval, csak óvatosan.

Lelkiismereted méri önzésed őszinteségét. Hallgasd figyelmesen.

(#795) gromble_ziz válasza csapos2 (#794) üzenetére


gromble_ziz
aktív tag

Had hozzak fel egy példát: régi kazettás magnó, csupa műanyag borítással. Hol van ott a védőföldelés körbe az egészen??? Sehol, azaz pont ott van ahol kell, azon a részen van ahol a készülékbe bejut a 220V. Ugyanígy van a TV-nél is.
A kisfeszülségű egyenáramú részeket nem feltétlen árnyékolják, csak az érzékenyebb részeket.
Idéznék egy mondatot a 2. linkből: ''Összekötni valóban nem muszály, De ártani nem árt.''

Mindegy. Nekem is volt teljesen ház nélkül a gépem 1-1 évig, ugyan nem tettem rá a mobilomat az alaplapra meg a vincsire. Mi lenne, ha egy régi gépet háztalanítanék és a vincsi meg az alaplap közelében telefonálnék két mobillal??? :) Szerintem semmi. De kipróbálom :)

Ha meg akarod nevettetni Istent, mesélj neki a terveidről...

(#796) JOkE01 válasza csapos2 (#794) üzenetére


JOkE01
tag

Bocsánatot kérek, de én árnyékolás alatt nem a védőföldelést értettem, hanem olyasmit olvastam hogy fémháló kell a ház belsejébe mert különben a külső mágneses terek zavarják a gépet.

Erre mondom, hogy én csináltam fából házat és ilyet nem tapasztaltam. Úgyhogy saját megfigyelésem alapján állítom, hogy -hangsúlyozom- az én esetemben nincs szüksg fémhálóra.

Ettöl függetlenül nem vitatom a jelentőségét sem a fémhálónak sem a földelésnek, csak én ''árnyékolás'' szempontjából ezt tapasztaltam.

(#797) csapos2 válasza JOkE01 (#796) üzenetére


csapos2
addikt

Az árnyékolás elhanyagolhatóságát nem is kérdőjeleztem meg, viszont a védőföldelést én nem hagynám ki, és nem is fogom semmiképpen.

Lelkiismereted méri önzésed őszinteségét. Hallgasd figyelmesen.

(#798) gromble_ziz válasza csapos2 (#797) üzenetére


gromble_ziz
aktív tag

Van egy ''dobozzal'' érintésvédelmileg körbevett és védett egység, melyen olyan feszültségek esnek és olyan áramok folynak, melyek veszélyesek lehetnek az emberi szervezetre. Ennek két fajtája lehet egyenáram és váltakozó áram. A 220V-os váltakozó áram azért veszélyes, mert ez a bizonyos 50-60 Hz-es váltakozási frekvencia hozzávetőlegesen megegyezik a szívizmok összehúzódási frekvenciájával... szívleállás. Esetleges magas áramerőségű de egyenáram viszont a fehérvérsejteket választja ki a vérből ami lasabb, de hasonló véggel ráj vagy rájhat ( erre már nem emlékszem egészen pontosan). Szóval a védőföldelés célja az, hogy ha eme veszélyes egységek véletlenül a fizikai kontaktust megakadájozó ''burokhoz'' érnének akkor az azonnal minnél kisebb ellenállása a földbe a nulla pontba vezesse. Így hát egészen addig probléma nélkül lehet védőföld nélküli konnektort használni védőföldelést igénylő készülékünkhöz, míg a fentebb említett események be nem következnek. Végtére is a védőföldelés célja nem az alkatrész védelme, hanem az emberi élet védelme.

Bármely egységnek ami a tápegységből kapja a megtáplálását bővel elég a sima földelés amit a fekete vezetékeken keresztül megkap. Ugyanis 40V alatt az egyenáramú eszközök nem igényelnek védőföldelést.
Miért sérülhet meg egy processzor vagy egy memóriamodul ha valaki nem szerencsés és sok a műszálas cucca??? Mert ezekben az eszközökben fogyasztók vannak, azaz eszközök amiken áram folyik és feszültség esik, így ha két érintkezési pontra nem az arra tervezett feszültségkülönbség vagy áramerősség hat, akkor a végeredmény adott. Elég kis alkatrészek vannak ezekben a dolgokban ahoz, hogy egy nekünk is érezhető kisülést ne bírjanak ki.

Bocs picit hosszú lett. Ha valamit rosszul írtam volja szóljatok, már baromi régen volt a suli :)

Az árnyékolási témán még gondolkozom, hogy is volt annó. Lehet keresnem kell egy jegyzetet :(

Ha meg akarod nevettetni Istent, mesélj neki a terveidről...

(#799) gromble_ziz


gromble_ziz
aktív tag

Előkaptam egy vincsit. A fém borítás aljára egy nyáklap van. A nyákon található kis horganyzott lyukacskák arra utalnak, hogy a nyák 2 vagy többrétegű. A nyák felfüggesztését csavarok látják el, melyek éritkezésénél a nyákon direkt hagyott rézréteg nincs világosabb zöld fedőréteggel védve, tehát eletkromos összeköttetésként is kell szolgálnia. Azon területek, melyekkel a csavarok érintkeznek, több helyen összeköttetésben állnak illetve állhatnak a kis galvanizált furatokon keresztül a nyák többi rétegével. A GND azaz föld megjelölést nem tudom egyértelműen összekötni a nyák látható felén, viszont kis alkatrészekkel igen. A csavarok pedig a vincsi fém ''páncéljába'' mélyednek. Ezen bizonyítékok alapján még le is lehetne csukni a burkolatot :)

Második alanyom egy PCI foglalatos moden kártya. Ahol már sokkal jobban látható a kapcsolat, habár nem közvetlen. Három kondenzátoron és egy ellenálláson kívül más nem érintkezik ahoz a rézfelülethez ami egyértelmű összeköttetésben áll a kártyát fizikailag helyén tartó fémhez. A csatlakozók megadott lábai vannak összekötve, így arra gondolok hogy egy RC szűrővel van dolgunk, de erre mégkevésbé tudok vissaemlékezni, annyi biztos, hogy a telefonvezetéket ért felesleges és zavaró behatásokat akarja kiiktatni. Talán mégis van annak az árnyékolásnak értelme ... :F

Azt hiszem hogy amiről kedves PH! társam beszél mint védőföld, azaz hogy minden elem azért a biztonság kedvéért legyen összekötve fémesen a házzal illetve azon kersztül a tápegységgel valójában az árnyékolást szolgálja. Csapos2 még a végén igazad lesz :D (csak a megnevezésben tévedsz)

Ha meg akarod nevettetni Istent, mesélj neki a terveidről...

(#800) pitman válasza gromble_ziz (#795) üzenetére


pitman
őstag

Ezt érdemes lenne átolvasni

http://www.elmu.hu/download/erintesvedelem.pdf

Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.