Hirdetés

2024. április 25., csütörtök

Gyorskeresés

Hozzászólások

(#1) zarayg


zarayg
aktív tag

Szia!

Huawei router bridge módba át kell konfigurálni majd mellé kell egy TP-Link Archer C6 és ahhoz igény szerint (2,4G esetén 2x 855RE) (5G esetén 2x RE500)

3 szintes családi házat lefed :) (tégla ház, szuterén-szint-emelet)

Telefonszámom: 36-30/935-51-87! || Szépen kérlek! Ha írok PM-et, akkor legyél hajlandó válaszolni rá! Köszönöm.

(#2) dabadab


dabadab
titán

Teljesen mindegy, hogy milyen "modern" cuccot veszel, attól még 2,4 GHz-es elektromágneses hullámokat ugyanúgy fogja árnyékolni a vasbeton födém (az 5 GHz-est meg pláne).

Veszel egy másik routert, AP üzemmódba rakod, beállítod neki ugyanazt az SSID-t meg jelszót, mint a Huaweien, berakod a földszintre és vezetékkel összekötöd a Huawei-jel. Ennyi.

Nem lesz tökéletes, mivel a wifiből kifelejtették azt, hogy rendes roamingot rakjanak bele és teljesen a kliensre van bízva, hogy mikor áll át egyik AP-ről a másikra, de működni fog, nem fog leesni semmi sem a hálózatról és ha elég sokáig van egy eszköz egy emeleten, akkor azért előbb-utóbb rácsatlakozik az erősebb AP-ra.

[ Szerkesztve ]

DRM is theft

(#3) Gargouille


Gargouille
őstag

Ebből a keretből korrekt megoldást nem fogsz összehozni szerintem, így akkor jársz legjobban ha azt teszed amit a kolléga is javasolt, veszel egy akármilyen AP-t (nem kell router) amit vezetéken leviszel az alsó szintre, azonos SSID és pass beállítás után lesz mindenhol wifi.

Ha valami normálisabbat akarsz akkor Unifi (vagy van a TP-Link-nek is hasonló rendszere olcsóbban), ahhoz van vezérlés és roaming meg amit csak akarsz, sőt tetszőlegesen bővítheted később, például kültér/udvar stb. De nyilván itt mélyebben kell a zsebbe nyúlnod.

Lassan kiderül, hogy amit korábban abszurd humornak gondoltunk, az csak szimpla jövőbelátás volt.

(#4) dabadab válasza Gargouille (#3) üzenetére


dabadab
titán

Ha valami normálisabbat akarsz akkor Unifi (vagy van a TP-Link-nek is hasonló rendszere olcsóbban), ahhoz van vezérlés és roaming meg amit csak akarsz

Az a baj, hogy igazán az se old meg semmit, mivel ha a wifi szabványban nincs handover, akkor nincs és ezen nem változtat semennyit, hogy milyen routert használsz.

Az Ubiquitiben sincs semmi mágia, az is csak annyit tud csinálni, hogy mindenféle feltételek meglétekor kirúgja a klienst az AP-ről és reméli, hogy egy jobb AP-ra csatlakozik (na meg persze azt is, hogy egyáltalán létezik egy jobb AP :) ). Ezt Mikrotik cuccokon is be lehet állítani (én azokat szeretem, mert csak :) ) meg szerintem dd-wrt meg hasonló firmware-eken is (mondjuk ez utóbbinak nem néztem utána).

Az Unifi rendszere akkor jó, ha az embernek tényleg nagyon sok AP-ja van és azoknak a felügyelete meg konfigurációja tényleg olyan időigényes meg macerás lenne, hogy jobb egy központi management rendszer - nyilván ez nem két darap AP-nál fog előjönni :) Viszont egy ilyen két AP-s rendszernél az se fog sok okosságot tudni csinálni: az egyszerűen túl kevés ahhoz, hogy a ház (meg a kert) minden sarkában legyen rendes jelerősség ahhoz, hogy azt lehessen gondolni, hogy ha a jelerősség x dB alá esik, akkor az szinte biztosan azt jelenti, hogy egy másik AP-val már jobb kapcsolata lenne.
Szóval vagy nem nagyon fogja lerugdalni a klienseket az AP-ről vagy olyankor is, amikor nem kellene, de a legvalószínűbb az, hogy a két jelenség egyszerre lesz jelen :)

[ Szerkesztve ]

DRM is theft

(#5) b.


b.
félisten

Szia ! nekem 2 szintes , beton födémes családi házban szintén Huawei szolgáltatós Routerrel, ez a TP link Archer [link] szolgál most , hibátlan. 2 TV, 5 klíma, a napelem inverter ,telefonok( 5 darab), 2 laptop 1 nyomtató mindegyikkel és egyszerre is hibátlan. Vendég wifi szintén frankó.Csak ajánlani tudom : előtte egy ugyan ilyen Archer volt csak kisebb , ( nem emlékszem a típusára, 18 K körül volt ) azzal sem volt gondom,de ennél erősebb a jel. Egy Asus Ac 51 volt, váltott, na az használhatatlan volt a tetőtérben nálam, ha lent volt elhelyezve.

[ Szerkesztve ]

"A számítógépek hasznavehetetlenek. Csak válaszokat tudnak adni." (Pablo Picasso) "Never underrate your Jensen." (kopite7kimi)

(#6) Gargouille válasza dabadab (#4) üzenetére


Gargouille
őstag

Mikrotiket nem ajánlanék végfelhasználónak, azért az pilótavizsgás ahhoz (amúgy én is preferálom, 4db van most épp itthon :D ). Az ubit meg pofonegyszerűen beállítja és ha van élő vezérlője akkor az nagyon jól megoldja, hogy passzolgatja a klienseket az ap-k közt, meg két kattintás korrekt guest wifit csinálni, meg azért mégiscsak színes-szagos. És van kültéri antennájuk is, meg minden egyéb hozzá ha később bővítené a rendszert akármerre, nincs limit gyakorlatilag.

Lassan kiderül, hogy amit korábban abszurd humornak gondoltunk, az csak szimpla jövőbelátás volt.

(#7) Donki Hóte


Donki Hóte
veterán

Nekünk is volt térerő és sebesség problémánk egy szintén kétszintes házban, aztán vettünk egy egy ilyen Xiaomi AC2100-as routert.

Nem túlzás, amit a tesztek írnak róla, tényleg brutális térerőt csinál és nagyon gyors.

Ha csak a meglévő hálózatod jelét akarod vele erősíteni, akkor a beállítása megvan 2 perc alatt :R

Minden jó, ha a vége jó. Ha nem jó, akkor még nincs vége.

(#8) D1Rect


D1Rect
félisten

Az internet vezetéken jön, minden más csak kuruzslás.

(#9) Urby66


Urby66
aktív tag

Köszönöm az eddigi tanácsokat. Azok alapján amit olvastam egy Mikrotik vagy valami hasonló cucc tényleg jobb megoldás lehet. Sajnos sem árban sem pedig a ráfordítandó időben nem állok túl jól, és a jelenlegi tudásomhoz képest feljönni a Mikrotik szintjére kb. egy térugrás lenne. :DDD
Sajnos a felújítás miatt jóformán csak arra van időm, hogy bedugjak valamit ami majd működik... :O
Szóval még figyelek és majd írok ha már van döntés.
Pár kérdés/ észrevétel:

Donki Hóte: A Xiaomi adatvédelmi szempontból nem aggályos? Mintha valami olyat olvastam volna, hogy mindenképp valami kínai szerveren keresztül megy bizonyos kommunikáció. (Most az Istennek se találom a cikket, lehet az a robotporszívójuk volt... :DD )

D1Rect:Igazad van, ezért lesz vagy 4 vezetékes a mostani egyhez képest. A vezeték nélküli csak a család gyengéinek szánalmas pótléka marad. :DDD

dabadab:Az AP vs router kérdés elgondolkodtat, ezt eddig nem vettem számításba. Az a baj, hogy a végén kellene majd a 4 vezeték és ha jól értem az AP miatt egyet máris buknék.

[ Szerkesztve ]

(#10) Donki Hóte válasza D1Rect (#8) üzenetére


Donki Hóte
veterán

Az áram jön csak vezetéken, az internet már a spájzban van :K

#9 Urby66: Persze, hogy aggályos adatvédelmi szempontból, kb. annyira, mint az Amazon Alexája, az Apple SIRI-je, a Microsoft Cortanája, vagy a Samsung Bixby-je ;)

[ Szerkesztve ]

Minden jó, ha a vége jó. Ha nem jó, akkor még nincs vége.

(#11) Gargouille válasza Urby66 (#9) üzenetére


Gargouille
őstag

Ha kevés a port, akkor veszel egy 5 vagy 8 portos switch-et (filléres tétel) és máris bővelkedsz a szabad vezetékes portokban. :)

Router-t gyakorlatilag teljesen értelmetlen a belső hálózatodba dugni (kivéve ha további belső alhálózatokat akarsz leválasztani), mert egy router az útválasztásra, címfordításra stb. van, neked meg - ha jól értem - a célod csak az, hogy a kliensek csatlakozzanak a belső hálózatodra. Erre switch és AP-k valók.

A Mikrotik meg egy remek dolog amúgy, de ha neked csak kell egy eszköz amit összeraksz és működik, aztán el is felejted, akkor semmi értelme belemerülnöd.

Lassan kiderül, hogy amit korábban abszurd humornak gondoltunk, az csak szimpla jövőbelátás volt.

(#12) rgqjx válasza Urby66 (#9) üzenetére


rgqjx
aktív tag

"Sajnos a felújítás miatt jóformán csak arra van időm, hogy ..."
Ez itt a kulcsmondat. Most kell becsövezni a kéglit, de minimum egy cat kábelt behúzni a ház egy távoli pontjába. Ha a két távoli pontból nyomatod a wifit akkor talán könnyebben lefeded az egészet.

Erre még legyen időd, hosszútávon megéri.

[ Szerkesztve ]

(#13) proci985


proci985
MODERÁTOR
LOGOUT blog (1)

asus lyra trio.

a harom access point kozott a backbonet nem art kihuzni, viszont az ha megvan, akkor garantaltan mindenhol jo lesz a neted, a kertet is beleertve.

ja es appbol lehet debugolni.

akcioban 250 eur korul mozog, de ennel olcsobban zero maintenance szinten maskepp nem fogod tudni nagyon kihozni.

Don't dream it, be it. // Lagom amount.

(#14) Donki Hóte válasza rgqjx (#12) üzenetére


Donki Hóte
veterán

Pont, hogy hoszú távon felesleges drótokat húzogatni. Most még szükség lehet rá, de hosszú távon annyira fejlődik a vezetéknélküli adatátvitel, hogy kiváltja a drótokat.

Régen mindenkihez dróton ment a vonalas telefon, ma már senki sem épít be drótot a telefonnak.

Az internet se dróton jön, optikai kábelt használ már a szolgáltatók többsége.

Minden jó, ha a vége jó. Ha nem jó, akkor még nincs vége.

(#15) #72042496


#72042496
törölt tag

Nem ilyenre jó megoldás a mesh? Például egy RT2600ac, és emellé tetszőleges/szükséges számú MR2200ac.

(#16) Precorus


Precorus
tag

Szerintem, egy fontos dolog lenne a ház alaprajza, illetve a lehetőségek, hol-milyen cső van, stb.
Nálunk pl a két szintes 14x7m es kertes ház, egyik felében jön az internet én a másikban lakom(külön szintek, természetesen) .
Apa minden fúrást ellenez, jelenleg Powerline-on jön be a net. Ezzel csak egy baj van, alu a ház kábelezés a réz helyett... Szóval stabil, de ötöde se jön át a sávszélnek.
Viszont eszembe jutott, hogy amúgy az alattam lévő szoba, és a nappali egy bazinagy közlekedővel van összekötve, szóval direkt rálátás van(max 2 ajtó) . Úgyhogy úton a Deco M4, meg egy ac képes WiFi kártya a gépembe, megnézzük milyen lesz :)
Elvileg harmadikán ér ide, a PCIE kari nincs raktáron ahonnan rendeltem :(

Könyvtár == Old-school Netflix

(#17) Urby66


Urby66
aktív tag

rgqjx: a vezetékkel nincs baj, mindegyik szoba fel van csövezve a padlásra, és az alsó szintre ahol aTV lesz is vezet cső. Már az 50 m LAN kábelt is megvettem, csak húzogatni kell.

Gargouille: Azok alapján amit írsz lehet, hogy tényleg az AP és a switch lesz a helyes megoldás.

Donki Hóte: Szerintem a vezetékre még szükség van. Lehet, hogy idővel tényleg ki fogja váltani teljesen a drótot a WiFi, de most még szerintem stabilabb a kábel, és olcsóbb is. LAN minden gépen van, de vezetéknélküli átvitelhez plusz berhuázás kell az asztali gépeknek. Mondjuk az is igaz, hogy a munkahelyen már csak WiFi van, és nincs vele baj, ott nem hiányzik a madzag.

(#18) Gargouille válasza Donki Hóte (#14) üzenetére


Gargouille
őstag

Mire a vezeték nélküli technológia teljes mértékben helyettesíteni fogja a kábelt (szerintem kb soha), addigra szétporlad a falba most behúzott vezeték, talán már ház sem fog állni. :D

Lassan kiderül, hogy amit korábban abszurd humornak gondoltunk, az csak szimpla jövőbelátás volt.

(#19) Urby66


Urby66
aktív tag

Kérdés az Access point-ok kapcsán:
A jelenlegi router b/g/n Wifi-t tud. Érdemes kifizetni az Access point esetén az b/g/n/ac felárát, ha lényegében abban a helységben lesz ahol csatlakozoni fogok? Vagy ha párhuzamosan használom a kettőt akkor úgysem megy csak az n? :F

(#20) Gargouille válasza Urby66 (#19) üzenetére


Gargouille
őstag

Ezt a pénztárcád dönti el, hogy megéri e. Gondolkodj abban, hogy nem 1-2 hónapra veszed hanem évekre, nyilván minél többet tud az AP annál "időtállóbb" lesz. A wifi eszközök száma meg csak nőni fog idővel, nem csökkenni.

Lassan kiderül, hogy amit korábban abszurd humornak gondoltunk, az csak szimpla jövőbelátás volt.

(#21) Krugszvele válasza Donki Hóte (#14) üzenetére


Krugszvele
aktív tag

A vezetékes hálózatot sohasem fogja tudni kiváltani semmi.

"Az internet se dróton jön, optikai kábelt használ már a szolgáltatók többsége." - Itt esett le hogy trollkodsz :D

(#22) Krugszvele


Krugszvele
aktív tag

Hardveraprón találsz 38 centis antennákat! Ha cserélhető a vejvej routerben az antenna, szerintem meg van oldva a gondod. Legolcsóbb, leggyorsabb, nincs plusz eszköz, ideális megoldás!
Nem linkelem be, mert semmi közöm az eladóhoz, nem az én termékem.

(#23) Donki Hóte válasza Gargouille (#18) üzenetére


Donki Hóte
veterán

Bizonyos területeken a vezeték nélküli technika sosem fogja helyettesíteni a vezetékest (pl. áramszolgáltatás), bizonyos területeken meg már régen leváltotta (pl. telefonálás).

Van sok átmeneti terület, ilyen pl. a házon belüli LAN. Mi most újítjuk fel a házunkat, ahol a TV-k lesznek, oda húztunk ethernet kábeleket (mert nálunk a Telekom olyan technikát ad, aminél a settopboxok ethernet kábellel vannak rákötve a szolgáltató Sagemcom routerére),. Viszont sem a számítógépekhez, sem a további AP-okhoz nem húztunk kábelt, a mai wifi sebességek mellett otthoni felhasználásra teljesen felesleges kábelekkel bajlódni.

Sajnos ha egy kábelt behúzol a falba, akkor az ott is marad, ha a házban néhány helyiség funkcióváltáson megy keresztül, akkor a kábelek egy jó hányadát máshogyan/máshová kellene kötni, de befalazott kábelek esetében ez lehetetlen. Nálunk előzőleg arcnet hálózat lett beépítve kb. 25 évvel ezelőtt, ennek a szétszedése jó figyelmeztetés volt arra, hogy 10 évente erkölcsileg elavuló technikájú és architektúrájú rendszert tilos beépíteni olyan épületbe, amit 20 - 30 évig nem akarsz szétszedni és újjáépíteni

A vezeték nélküli technikát meg oda teszed a házon belül (és kívül) ahová gondolod, legyen ott tápellátás, egyéb madzagokkal nem kell bajlódni :K Ráadásul, ha erkölcsileg elavul a technika, akkor nem csak falbontással tudod lecserélni ;)

#21 krugszvele: Ha te csak vezetékes telefont használsz, akkor igazad van :R

[ Szerkesztve ]

Minden jó, ha a vége jó. Ha nem jó, akkor még nincs vége.

(#24) stickermajom válasza Donki Hóte (#23) üzenetére


stickermajom
addikt

"Viszont sem a számítógépekhez, sem a további AP-okhoz nem húztunk kábelt, a mai wifi sebességek mellett otthoni felhasználásra teljesen felesleges kábelekkel bajlódni."

Haha. Bohóckodni elég maximum, meg messengerezni.
Megvan a vezetéknélküli technológia létjogosultsága, de egy Cat6A a falban jó ideig stabilabb kapcsolatot fog nyújtani, bármilyen wifinél és egy darabig nem is fog elavulni. Ha meg megvan a normális vonalvezetés, akkor nem nagy kunszt kihúzni a gégéből és vele behúzni az újat 20 év múlva..

Itthon minden eszköz ami számít (igen, az AP-k is) be lett kábelezve, wifin meg lehet pörgetni a facebookot. Legutóbb a teraszra is behúztam az UTP-t, hogy a későbbiekben felkerülhessen egy kültéri AP. Szépen működik a seamless roaming Mikrotiknél, észrevétlen a váltás AP-k között.

[ Szerkesztve ]

(#25) Donki Hóte válasza stickermajom (#24) üzenetére


Donki Hóte
veterán

Ha meg megvan a normális vonalvezetés, akkor nem nagy kunszt kihúzni a gégéből és vele behúzni az újat 20 év múlva..

Meséld már el, hogy egy falba behúzott arcnet vezetékezést hogyan cserélsz át ethernetre :W Az arcnet topológiája soros, tehát nem lehet a csillagpontos ethernet hálózatot behúzni a helyére :O

25 évvel ezelőtt az arcnet teljesen uptodate hálózat volt, de kb 10 - 15 év alatt reménytelenül elavult. Ugyanez lett a sorsa a házba beépített vagy 100 méternyi telefonhálózatnak is, abszolút funkcióját vesztette, a kukában landolt.

Szóval továbbra is határozottan mondom, hogy egy 40 - 50 évig a funkcióját átépítés nélkül ellátó családi házba tilos fele annyi idő alatt használhatatlanná avuló vezetékes technikát beépíteni.

Technikailag talán még megéri pár ethernet kábelt behúzni a házba, de már 5 éves távlatban is egyértelműen kidobott pénz lesz ez, szóval óva intek mindenkit, hogy a most épülő, felújítandó családi házába LAN célra ethernet kábeleket húzzon be :K

Minden jó, ha a vége jó. Ha nem jó, akkor még nincs vége.

(#26) stickermajom válasza Donki Hóte (#25) üzenetére


stickermajom
addikt

Oké, most már nekem is leesett, hogy trollkodsz. :C Nice one!

(#27) Egon válasza Donki Hóte (#23) üzenetére


Egon
nagyúr

LOL.

1. AZ UTP nem tartozik a "10 évente erkölcsileg elavuló technikájú és architektúrájú rendszer"-ek közé, ez tiszta sor. Kb. 20 éve bontották le az előző munkahelyemen a koax hálózatot, és lett UTP helyette - és nem is látni nagyon, hogy más arch lenne a nyerő 10-20 éven belül. Max. a kábelek avulhatnak el, de ha legalább Cat6 kábel kerül behúzásra, az 10G-re is elég az otthoni távolságokra, és annál gyorsabb/stabilabb/jobb nem lesz jóideig, ez belátható.

2. A "mai wifi sebességek mellett otthoni felhasználásra teljesen felesleges kábelekkel bajlódni" kitétel is max. egy szűk rétegnek igaz. A vezetékes kapcsolat alacsony késleltetését és stabilitását még rövid távon is nehezen hozod wifivel, a gigabites sebességről nem is beszélve.

"Bonyolult kérdésre egyszerű választ keresni helyénvaló, de ritkán célravezető megoldás" (Wayne Chapman)

(#28) Egon válasza Donki Hóte (#25) üzenetére


Egon
nagyúr

ROTFL, egyre viccesebb vagy. :))

Azért megnézném a NAS-om "arcát", ha mondjuk 3-4 tévére/médialejátszóra kellene 4K-s anyagot küldenie wifin, vajh' mit lépne... :C

"Bonyolult kérdésre egyszerű választ keresni helyénvaló, de ritkán célravezető megoldás" (Wayne Chapman)

(#29) #90088192 válasza Egon (#28) üzenetére


#90088192
törölt tag

Mit lepne, semmit, automatikusan képregényt állít elő, a és a jogdíjjak nálad maradnak :DDD

(#30) Donki Hóte válasza stickermajom (#26) üzenetére


Donki Hóte
veterán

Nyilván könnyebb trollkodással vádolni valakit, mint válaszolni arra a kérdésere, hogy hogyan cserélsz át arcnet vezetékezést ethernetre :P

Nem tudod a választ, esetleg nem tudod, hogy mi az az arcnet hálózat?

#27 Egon: Kb. 20 éve bontották le az előző munkahelyemen a koax hálózatot, és lett UTP helyette - és nem is látni nagyon, hogy más arch lenne a nyerő

Senki sem látja előre a jövőt. Szerinted miért építettek annak idején a munkahelyeden koax hálózatot? Mert akkor még is ők is úgy tudták, hogy "nem is látni nagyon, hogy más arch lenne a nyerő" :D

[ Szerkesztve ]

Minden jó, ha a vége jó. Ha nem jó, akkor még nincs vége.

(#31) stickermajom válasza Donki Hóte (#30) üzenetére


stickermajom
addikt

Tudom mi az az arcnet, már csak azt kéne tudnom, hogy jött az én hozzászólásomhoz. :D De segítek, mert jó napom van: tehát, ha MA behúzol egy Cat6A-t gégébe, jól megtervezett vonalvezetés esetén 20 év múlva minden további nélkül be tudod majd húzni a helyére az aktuális technológiát. Hidd el, nem fogunk visszatérni a soros topológiához.

(#32) Egon válasza Donki Hóte (#30) üzenetére


Egon
nagyúr

Nem éppen. Az Ethernet hálózat már javában létezett akkor is, csak éppen vélhetőleg drágább volt, mint a coax. Most viszont nincs más vezetékes konkurencia, a wirelessnek pedig a fentebb felsorolt hátrányai vannak, amire nyilván elfelejtettél reagálni.

"Bonyolult kérdésre egyszerű választ keresni helyénvaló, de ritkán célravezető megoldás" (Wayne Chapman)

(#33) Donki Hóte válasza Egon (#28) üzenetére


Donki Hóte
veterán

Azért megnézném a NAS-om "arcát", ha mondjuk 3-4 tévére/médialejátszóra kellene 4K-s anyagot küldenie wifin, vajh' mit lépne...

Ezt a problémát leválaszthatjuk innen, egy átlagos PH! olvasónak nincs otthon 4 db 4K-s TV-je. Akinek ilyen technikája van otthon, az nem érdeklődik egy fórumban a lehetőségek iránt, hanem megbízza a kivitelezéssel az AranyÁr Kft-t ;)

Minden jó, ha a vége jó. Ha nem jó, akkor még nincs vége.

(#34) Egon válasza Donki Hóte (#33) üzenetére


Egon
nagyúr

Megint terelsz.
Egyrészt 4K-s anyagot nem csak tévére lehet küldeni: a megjelenítő lehet egy monitor, vagy akár egy nagyfelbontású tablet is.
De hogy talán életszerűbb példát hozzak: wifin nem fogsz kiszolgálni egyszerre 1 db 4K-s és 2-3 db fullhd jelfolyamot sem (ami pedig simán előfordul egy 4-5 fős családnál: apu, anyu, gyerekek mind mást néznek).
Részemről itt a vége: kb. olyan értelmetlen vitatkozni veled, mint amikor te megrohamozod a helyre kis szélmalmokat. Ennek is kb. annyi értelme van: a wifi nem váltja ki a vezetékes netet az érintettek nagy részénél és ez tény, ha fejre állsz, akkor is.
További szép napot!

[ Szerkesztve ]

"Bonyolult kérdésre egyszerű választ keresni helyénvaló, de ritkán célravezető megoldás" (Wayne Chapman)

(#35) Donki Hóte válasza Egon (#34) üzenetére


Donki Hóte
veterán

Egy 4K-s műsor átvitele kb. 20 - 25 MB/s átviteli sebességet jelent, egy FHD műsor átvitele pedig 8 - 12 MB/s sebességet igényel. Miért nem tudja ezt egy jobb minőségű gigabites wifi router?

Minden jó, ha a vége jó. Ha nem jó, akkor még nincs vége.

(#36) Egon válasza Donki Hóte (#35) üzenetére


Egon
nagyúr

Kérdés, hogy megabitet, vagy megabájtot jelenítesz meg az MB-vel.
Fullhd jelfolyamban (is) akadnak peak-ek, vannak programok (pl. bitrate viewer), amivel lehet mérni, akár 60 MBit-es csúcsot is el tudnak érni. 4K-n nyilván hasonló a helyzet, azzal még nincs tapasztalatom. Össze lehet adni az értékeket. A kliensek ráadásul mind külön helyiségben fognak elhelyezkedni értelemszerűen, és a közfalak nem kedveznek a wifi jelek terjedésének.
Kár, hogy a jelek szerint minimális ismeretekkel sem rendelkezel a témában, de sarkos véleményt, azt meg tudsz fogalmazni... :U

[ Szerkesztve ]

"Bonyolult kérdésre egyszerű választ keresni helyénvaló, de ritkán célravezető megoldás" (Wayne Chapman)

(#37) stickermajom válasza Egon (#36) üzenetére


stickermajom
addikt

Igen, én itt az MB - Mb kérdésnél szintén elengedtem a témát.

(#38) Donki Hóte válasza Egon (#36) üzenetére


Donki Hóte
veterán

Kérdés, hogy megabitet, vagy megabájtot jelenítesz meg az MB-vel.

Szerinted az MB mit jelent?

És még én nem rendelkezem minimális ismertekkel sem :O

Minden jó, ha a vége jó. Ha nem jó, akkor még nincs vége.

(#39) Donki Hóte válasza stickermajom (#37) üzenetére


Donki Hóte
veterán

Szerinted mennyi a 4K műsor átviteléhez szükséges sebesség?

(Megabájtperszekundum mértékegységben !!!)

[ Szerkesztve ]

Minden jó, ha a vége jó. Ha nem jó, akkor még nincs vége.

(#40) dabadab válasza Donki Hóte (#35) üzenetére


dabadab
titán

Miért nem tudja ezt egy jobb minőségű gigabites wifi router?

Mert a valóságban ideális körülmények között sem tud gigabitet, a valós teljesítményét meg nagyjából kimaxolja egyetlen 20-25 MB/s körüli stream.

DRM is theft

(#41) Donki Hóte válasza dabadab (#40) üzenetére


Donki Hóte
veterán

Nagyjából igen, de ezt tudja 2,4 GHz-n és 5 GHz-n is párhuzamosan. Vagyis a 4K-s műsor mehet az egyik freki tartományban, a másik csatornán meg mehet két - három FHD stream.

Persze ehhez jól kell konfigurálni a rendszert...

Minden jó, ha a vége jó. Ha nem jó, akkor még nincs vége.

(#42) stickermajom válasza Donki Hóte (#39) üzenetére


stickermajom
addikt

Egy 10 bites 4K Remux olyan 6-7MB/sec körül alakul átlagban. Szóval vagy fogalmad sincs az MB - Mb közötti különbségről, vagy életedben nem láttál még 4K tartalmat. 20-25MB/sec-es adatfolyam mellett nem férne rá egy 90 perces film egy 100GB-os Bluray lemezre.

[ Szerkesztve ]

(#43) #72042496 válasza Donki Hóte (#41) üzenetére


#72042496
törölt tag

A gyakorlatban viszont egy darab 4K stream lejátszása is problémás lehet Wifin, vezetéken pedig betonstabil. Emellé most átalakításkor a teljes lakás 80 méter Cat.6A-val kábelezése mindenestől került annyiba, mint egy komolyabb otthoni router. Már akkor megérte, ha csak egy évig élvezzük az előnyeit, ami elég nonszensz lenne.

Borítékolom, hogy 10 év múlva is Etherneten fog csatlakozni az otthoni eszközök jó része. Ha esetleg nem, akkor se történt semmi.

[ Szerkesztve ]

(#44) nemlehet


nemlehet
őstag

A wifivel még amúgy az is a baj, hogy nem csak rajtad múlik a jel minősége. Főleg társasházban configolhatsz te akárhogy ha a szomszéd felokosított routere minden csatornán szór mint az állat. De még kicsit sűrűbb kertvárosi övezetben is érhetnek meglepetések...

Nálunk is nagy a ház, vastagok a falak és nem volt kábelezve normálisan ezért évekig próbálkoztam valami vezeték nélküli rendszer összehozni, de sajnos amikor egyik este egyetemi feladatfeltöltés közben cserben hagyott és folyton ledobált valamiért ott eldöntöttem hogy ennyit nem ér meg az "egyszerűség". Cat6 kábel mindenhova, aztán ha kell akkor egy AP a végére. Ha nem kell akkor meg megy a device-ba. Azóta egy szó sincs a hálózatra, pedig van NAS, sőt OpenVPN-el még gyakran távolról is megy a munka az otthoni fájlokkal.

Nokia 3310->3410->3100->6500 Slide(RiP Nokia)->Acer Liquid Metal ->Xiaomi Hongmi-> Xiaomi Redmi Note 3

(#45) Urby66


Urby66
aktív tag

Az eddigi hozzászólások alapján az álláspontom:

Mivel mindenhol megvan a cső a falban mindenhova húzok kábelt, mind a felső mind az alsó szintre.
Enni nem kér, a helye most is megvan a kiállás is ott van a helyén csak a kábel kell. Sőt az sem, mert már megvettem. :DD A későbbi mozgásokat is tudja követni, mivel a padlószegély alatt elmegy bárhova a kábel a szobában.

A helyhez kötött eszközök mindenképp kapnak kábelt, minimális befektetéssel megvan, illetve így az eszközök között is meglesz a nagy sebességű fáljcsere lehetősége, ha kell. Így a felső szinten egyenlőre lesz egy, később pedig három asztali gép kábelen (ahogy majd nőnek a gyerekek :) ).
Az alsó szinten lesz egy asztali gép illetve a 4K TV kábelen. Az eddigiek alapján a TV is kap kábelt mivel ha nem a gép monitorának használom akkor a gyerekek néznek rajta online valamit. TV üzemmódban ritkán megy. Így nem fogja fölöslegesen terhelni a vezeték nélküli hálózatot a 4K stream. Ráadásul így alulra nem feltétlenül kell dedikált AP.

A jelenlegi b/g/n Wifi router marad. Egyenlőre elég lesz a 4 LAN később tudom switch-el bővíteni ha kell a több LAN.
Vezeték nélkül a felső szinten fog lógni rajta egy laptop illetve 3-4 telefon. Ez később majd 6-7 eszközre növekszik a gyerekekkel. Odalent leginkább csak nekem kell a Wifi, ha a szereléshez / barkácsoláshoz meg kell nézni valamit a műhelyben, illetve a zenét streamelem róla. Ezt igazából a mostani eszköz is tudja, csak lassan és nem minden egyes pontján az alsó szintnek. Ezért megpróbálom a jelenlegi eszközön az antennákat kicserélni ahogy Krugszvele kolléga javasolta.

Ha az antenna csere nem segít akkor minimális bukás mellett beruházok egy b/g/n/ac-s AP-ra.
Ha ebből egy kicsit jobbat veszek akkor sem merítettem még ki az eredeti 30000-es keretet.

[ Szerkesztve ]

(#46) Gargouille válasza Donki Hóte (#23) üzenetére


Gargouille
őstag

Maradjunk szerintem annyiban, hogy ami a számítógépes hálózatokat illeti, a kábeles kapcsolat minőségét és teljesítményét még labor körülmények közt sem nagyon tudod wifi-vel helyettesíteni.

A wifi nagyon praktikus dolog és arra tökéletes, hogy a telefonon megnézzem a leveleket, chat-eljek vagy böngésszek ezt-azt. De ha egy család teljes hálózati igényét kell kiszolgálni megfelelő minőségben (értsd. ne kapj agyf***t), akkor:

1. Vagy ráköltesz egy vagyont és építesz egy high-end wifi hálózatot, rengeteg drága AP-val, vezérléssel stb. Nem lehetetlen, de ha közelíteni akarsz a kábellel elérhető színvonalhoz, akkor ez irreális költség.

2. Legalább a fix eszközökhöz (TV, AP-k, NAS stb.) kábelt húzol, az alap wifi meg tökéletes a mobil eszközöknek.

Tényleg sokat fejlődött a vezeték nélküli technológia, de teljesítményben még mindig nem tudja azt amit olcsóbban a kábel igen, és annyi buktató és problémalehetőség van benne, olyan sok mindentől függ, hogy erre építeni hosszú távon - már ha stabil hálózatot akarsz - nem lehet még.

Lassan kiderül, hogy amit korábban abszurd humornak gondoltunk, az csak szimpla jövőbelátás volt.

(#47) proci985 válasza Urby66 (#45) üzenetére


proci985
MODERÁTOR
LOGOUT blog (1)

a vegen lesz egy routered, egy vagy ket switched (vagy switchnek confolt routered), utobbiak jo esetben APkent felkonfolva.

jo esetben olyan eszkozoket veszel, hogy a wireless APk kozotti valtas seamless lesz (erre van egy szakszo ami nem jut eszembe), mert egyebkent akadni fog a net ameddig valtasz az APk kozott.

egy ketszintes csaladi hazra a kabelezes a routerrel nem jon ki 30ezerbol ennyi eszkozre kb, es egesz biztosan kelleni fog AP ha sok a beton. minimum meg egy, de lehet ketto. megbizhato APt en legutobb 40-50 eur korul lattam, de persze hasznalt belepo consumer routerekbol ez olcsobban is kihozhato, csak megbizhatosagra ne szamits.

a leirt konfignak megvan az a "featureje", hogy aramszunet utan strict boot order van, tehat minden aramszunet fel oras meloval fog jarni. ugy mar mindjart nem annyira olcso, ha a szabadidodet is nezzuk.

ha azt akarod, hogy mukodjon, akkor ethernet backboneos mesh, esetleg switch ha valahova nagyon muszaj, illetve par gyartonak van router + AP alapu meshje (Asus, Ubitique).

ja igen, tapasztalatbol beszelek. a vegen az egesz infrastrukturat kivagtam a kabelek kivetelevel, az ment a mesh wired backboneja ala, jelenleg pedig 40kmrol siman tudok tavoli debugolni, ha muszaj.

[ Szerkesztve ]

Don't dream it, be it. // Lagom amount.

(#48) dvdbackuper


dvdbackuper
őstag

Nekem egy Huawei AX3PRO router tökéletesen ellátja az egész házat, semmi sincs kábelen. Nézz utána, nagyon pöpec kis eszköz.

Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.