Hirdetés

2024. május 11., szombat

Gyorskeresés

Hozzászólások

(#551) sziku69 válasza Crystalheart (#550) üzenetére


sziku69
senior tag

Ok de akkor talán távíró volt már , nem? Vagy régebbre gondolsz?

Lépek. Mindenkinek jó éjjt

[ Szerkesztve ]

(#552) Crystalheart válasza sziku69 (#551) üzenetére


Crystalheart
senior tag

Nem is gondolnád, mi mindent kitaláltak az emberek az elektromosság előtt, tiszta steampunk. :D (Bár ez épp nem gőzzel működött.)

Az optikai távíró - A 19. század közepéig ezt használták Ny-Európa tőzsdéin. (Elképesztő, hogy egész Európát behálózta egy ilyen tornyokból álló rendszer.) Anglia első elektromos távíró társaságát "csupán" 1846-ban alapították.

(Igaz, a képen szereplő tőzsdepalota épp már bőven az elektromos távíró idejében épült, de tőzsde már korábban is volt, már a lovas futárok idejében is.)

[ Szerkesztve ]

(#553) Lenry válasza sziku69 (#551) üzenetére


Lenry
félisten

sokkal régebbre
Gazdasági válság és megoldása a Római Birodalomban

nagyon érdekes olvasmány egyébként, ajánlom mindenkinek

Gvella Glan! | There are two types of people: Those who can extrapolate from incomplete data

(#554) sziku69 válasza Crystalheart (#552) üzenetére


sziku69
senior tag

A szamaforos távjelzőről már beszéltünk. Elég kiterjedt hálózatot csináltak belőle a franciák. Ha jól rémlik, egy 255 km hosszú szakaszon 45 perc alatt vittek át egy pár szavas mondatot. Ha km/órában számolunk, akkor ez 300 km/h körül van. Ez sokkal gyorsabb mint egy postagalamb.

Gondolom mutatóba vannak még ilyen tornyok , nem? Műemlék jelleggel.

(#555) sziku69 válasza Lenry (#553) üzenetére


sziku69
senior tag

Szia. Köszi, ez egy nagyon hasznos, és érdekes írás.

"Sokáig elképzelhetetlen globalizáció
Róma nem volt önellátó élelmiszerből, folyamatosan behozatalra szorult. Ez a kényszer viszont olyan fejlett kereskedelmet hozott létre, amit Európa csak a középkor végén kezdett megközelíteni. Elsősorban mezőgazdasági termékeket importálták a provinciákból, de aktív kapcsolatban voltak az Arab-félszigettel, Afrikával, Indiával, sőt még Kínában is bőven találtak római pénzeket.

Keletről főleg fűszereket és gyógyszereket hoztak, kifelé a pénzen kívül többek közt bort, feldolgozott fém és üvegárut vittek. Utóbbi az egyik technológiai csúcsterméknek számított. Az alig száz éve feltalált üvegfúvást a rómaiak addig tökéletesítették, hogy a császárság idejére már a kifinomult formákra alakított üveget kis túlzással az első század iPhone-jának is tekinthetjük."

Akkor miért vagyunk besz..va, hogy nem lesz olajunk. Drága lesz, nem mondom, de be lehet szerezni. Ha 2000 évvel ezelőtt meg tudták oldani, a kezdetleges navigációval, és térképekkel, akkor mi is meg tudjuk oldani. Az embereket meg kell tanítani az "új" eszközök, kéziszerszámok használatára. Nyilván lassabb, és korszerűtlenebb gyártási technológiák lennének az irányadóak. De ha figyelembe vesszük, hogy áram híján nem lesz más lehetőség, a meglévő, használható erőforrásokkal fognak kísérletezgetni.
A kialakuló katonai miniállamok vezetői mindent el fognak követni a technológiai fejlesztések felgyorsítása érdekében.

Megkockáztatom, hogy 20 éven belül újra elkezdődne egy olyan szintű fejlődés, minek hatására megtisztítanák a "régi úthálózatot", elindítanák az autós forgalmat, kereskedelmet, hajózást.

Most jutott eszembe a távközléssel kapcsolatban. (persze nem lenne egyszerű kiépíteni) Egy zárt csőrendszeren keresztül, magasnyomású levegővel, szelepekkel, (mint a wc-ken található gyors-szelep) szerintem produkálni lehetne a Morse jeleket. Az egyik oldalon ráadod a nyomást a gyors szeleppel. (valami kis lenyomható karocska lenne amit könnyedén le tudsz nyomni, és egy rugó nyomná vissza alaphelyzetbe) A "vevő oldalán pedig lenne egy olyan szelep szerűség, amit a túlnyomás megelőzésére használnak, pl kompresszoroknál. Amikor adoda a jelet az egyik oldalon, egy pillanatra túlnyomás jön létre, és a másik oldalon lévő szelep sípol egyet, mint egy morse jel. Szerintem ez nem lenne kivitelezhetetlen.

(#556) HuMarc válasza Crystalheart (#538) üzenetére


HuMarc
addikt

Oké, de ki üldözne? Az állam valószínűleg megszűnik létezni a káoszban, mindenhol a helyi regionális kisebbségi vezető (= cigányvajda) veszi át a hatalmat, ő meg a létezésemről sem fog tudni.

(#557) Crystalheart válasza HuMarc (#556) üzenetére


Crystalheart
senior tag

Egyrészt dehogy szűnik meg létezni, gondolj bele, azért továbbra is mindenkinél nagyobb hadserege és több fegyvere lenne. Az lehet, hogy mások veszik át a hatalmat, egy puccsot véghezvíve, de attól még az állam állam marad. Az anarchia a történelem során soha nem tartott huzamosabb ideig, már ha egyáltalán lokálisan kialakult. Másrészt ha helyi kiskirályok is igazgatnának, mint a 13. században, az ő területeik is összeérnének, miért ne akadhatnának rád? Ott a földed, termelsz valamit, hát csak kell dolgozni is rajta, nem lehet örökké bujkálni, sőt, nagy gépek nélkül állandóan dolgozni kell rajta, a behajtó meg jön és elviszi a gondolt adót, akár termett az évben elég, akár nem. Így ment ez egészen az újkorig.

(#558) sziku69 válasza HuMarc (#556) üzenetére


sziku69
senior tag

Én bevállalnám, hogy megkereslek. Mindenkit végigkérdeznék, hogy nem ismernek e, egy HuMarc nevű ürgét, fekete tüsi hajjal. :DDD

Visszatérve a kereskedelemre. Talán ismét aranypénzeket kezdenének nyomni. Mert annak, önmagában megvan az értéke. Nem kell mögé fedezet. Nem kellene határok közé tenni a megnevezését. (forint, vagy dínár, vagy akármi) Lenne belőle 1-2 szabványos méret. Mondjuk 6, és 18 grammos pl.

Az arabok vajon mit kérnének cserébe az olajért?

(#559) HuMarc válasza sziku69 (#558) üzenetére


HuMarc
addikt

Valószínűleg

1) Nem tudnának többet kibányászni
2) Nem tudnák szállítani a csövekben
3) Mivel esélytelen ellenőrizni, valaki úgyis lecsapolná a csövekből, mielőtt ideérne
4) Megfizethetetlen árat kérnének érte

(#560) Crystalheart válasza HuMarc (#559) üzenetére


Crystalheart
senior tag

Az olajfúrók nagyobbrészt olajjal működnek, ami nem csoda, hiszen az van helyben. Sok fúrótelepen a sivatag közepén sokáig áram sem volt. Szóval olaj volna - még egy ideig. De a megnövekedett kereslet és az új, mélyebb technikák kiaknázhatatlansága (elektromosság és vonatkozó fejlesztések híján) nem biztos, hogy egyáltalán eladnának bármennyit is.

[ Szerkesztve ]

(#561) sziku69 válasza HuMarc (#559) üzenetére


sziku69
senior tag

Nem csöveken keresztül, hanem hajóval mennénk az olajért. Aranyárban mérnék, az biztos. Csak a kiváltságosok utaznának dízel hajtású autóval. Legalábbis az első 15 évben.

Azért az araboknak más nem nagyon lenne az olajon kívül. Szerintem rákényszerülnének a cserekereskedelemre.

Ilyen, és hasonló szempontokat figyelembe véve, azt hiszem az oroszok lennének a világ urai.

Crystalheart: Akkor maradna az alternatív üzemanyag. Neduddki-vel beszéltünk már erről.
Egyébként, mivel erősen visszaesik az elején az üzemanyagok felhasználása, egy darabig kitartana a meglévő készlet.

[ Szerkesztve ]

(#562) Chaser válasza sziku69 (#558) üzenetére


Chaser
titán

"Az arabok vajon mit kérnének cserébe az olajért?" Olajuk van, tevéjük van, de nőből sose elég ;]

_tejesen'® joálapotpan'™_-_Hamarosan a hiányból is hiány lesz...by Samus

(#563) sziku69 válasza Chaser (#562) üzenetére


sziku69
senior tag

Van itt a városban pár "szépség" :DDD Én lemondanék róluk, olajért cserébe.

(#564) baluka26 válasza Chaser (#562) üzenetére


baluka26
veterán

Nincs víz.

Magyarország nagy király lehetne egy ilyen helyzetben a rengeteg víz miatt.

They said I once was lost, but now I'm truly found. || Eladó Eastpak hátizsák: http://tinyurl.com/balutaska

(#565) sziku69 válasza baluka26 (#564) üzenetére


sziku69
senior tag

Ez igaz. Az arabok szívesen cserélnének vízért olajat. De a nagy távolság miatt nem jó.
Lokálisan biztos nyeregben érezhetnénk magunkat vízügyileg.

Szerintem technikai fejlesztésekkel, találmányokkal többre mehetnénk. Sok nagyon jó koponya él Magyarországon.

(#566) Chaser válasza baluka26 (#564) üzenetére


Chaser
titán

Tényleg, ide jönnének a környékről, megint mi lennénk az osztrákok jobbágyai :W

_tejesen'® joálapotpan'™_-_Hamarosan a hiányból is hiány lesz...by Samus

(#567) baluka26 válasza sziku69 (#565) üzenetére


baluka26
veterán

Érezhetnénk, ha meg tudnánk magunkat védeni :D

They said I once was lost, but now I'm truly found. || Eladó Eastpak hátizsák: http://tinyurl.com/balutaska

(#568) Vladi válasza sziku69 (#549) üzenetére


Vladi
nagyúr

namost ezeket a dolgokat nagyon elnagyoltan írtam le, sokkal bonyolultabb a pénzvilág működése. De néhány alapelvet felvázolhatunk, hogy gondolkodni lehessen a dologról.

Jelenleg nincs olyan, hogy aranyalap. Megszűnt. Persze van arany itt, ott, de a pénz mögött nincs egy gramm se. Az arany alap egy törvény volt, a központi bank őrzött x kg aranyat és azt mondta, 1 forint 1 gramm arany. Bárki kéri, annak cserélem. Persze olyan sose volt, hogy van is annyi arany készleten. :DD Mert sose akarta cserélni senki, ha mégis akkor mindenki és jó eséllyel összeomlott a pénzügyi rendszer.

Most a számlapénzt is hozzá kell venni. De nem feltétlenül kell az összes gdp-t lefedni. Mert senki nem akarja most azonnal az egész ország termelését megvenni. Érted? A pénz az forog. Jön-megy. Minél több van forgalomba bocsájtva, annál nagyobb inflációt okoz. Ez korlátozva van épp ezért.
Bár pontosan nem tudom, min alapszik a mai forint. Ennek könnyen utána lehet nézni, ha érdekel.

Ahogy mondtad, gondolkozzunk lokálisan. Adott egy megye amit 8 báró ural. Fegyveres őrzést megoldották, övék a fegyveres, pénzügyi, politikai hatalom. Használhatják a már létező forintot, úgyis kéznél van. Vagy bocsájthatnak ki újat. Ahogy tetszik. Persze minden körülmény között működnek piaci folyamatok, amik a termények árát szabályozzák. Ez lehet spontán, kereslet/kínálat függvényében. De lehet központilag szabályozott is.

Arra ne számíts, hogy a Csányi szembejön lyukas cipőben. :N Az úr a pokolban is úr. Neki úgy tudom valami 160 milliárd forint a vagyona. Miben van? Ingatlan, forint, valuta és szerintem tuti van vagy 1 milliárdja aranyban.

Azt el tudom képzelni, hogy a képzeletbeli 8uras megyébe levonul 10 fegyveres őrével és a családjával, nameg 200 kg aranyával egy lovasszekéren és alapít egy pénzintézetet. A tudása, vagyona megvan hozzá. Kapcsolata is.
Aztán ő lenne a helyi bankár. Arany sétapálcával. :D
Nem modnom, hogy képes vagyok a fejével gondolkodni, mert akkor milliárdos lennék, de szerintem az aranykészleteire alapozva pénzt tudna kibocsájtani.

Azt jól érzed, hogy a munka alapja a cserének. A dolgozó ember a munka erejét, idejét "viszi a piacra."

(#557) Crystalheart:

Döntő kérdés, hogy a jelenlegi kormázati rendszer megszűnik -e, vagy lesz valamilyen folytatólagos formája. Ez szerintem a szervezési ügyességükön múlik. Fenn tudják -e tartani a fegyveres hatalmat? Kordában tudják -e tartani az embereket, felbukkanó kiskirályokat? Képesek -e biztosítani és ellenőrizni a termelést és a termények elosztását?
Ha képesek erre maradnak. Ha nem kampec. Szerintem fennmaradni csak diktatórikus módszerekkel tudnak, ha elbukik az államhatalom, akkor is diktatórikus rendszer, rendszerek jönnek létre. Szerintem ez a legvalószínűbb.

(#558) sziku69:

Megegyezhetünk, hogy a topik olvasói elsötétülést követő 3. év május 1-én találkznak mondjuk a régi Szolnok vasútállomásán... :))

Aranypénz semmiképpen. :N Borzasztó macerás. Akkor már lépjünk egyet előre, aranyfedezet. Ha senki én megcsinálom, jó nagy pénzügyi sikert aratva. :DD

(#560) Crystalheart:

Reálisabb a földgázra való átállásunk, tekintve, hogy az található Magyarországon. De én inkább a lassan kihal a fosszilis meghajtás opcióra szavazok.

Nem félünk! Nem félünk! Itthon vagyunk e földön. Nem félünk! Nem félünk! Ez nem maradhat börtön!

(#569) sziku69 válasza Vladi (#568) üzenetére


sziku69
senior tag

Most csak röviden. A folyószámlák megszűnnek létezni. Mivel a bankok csak elektronikus úton férnének hozzá. Mindenki futhatna a pénze után. Hiába vinnéd be a bankba az előző havi számla kimutatást. Az összes utána lévő tranzakció elektronikus úton volt tárolva. Lenulláztad magad. Ha van nálad készpénz, akkor rohanj vele az első élelmiszerboltba, és vásárolj fel mindent ami tartós élelmiszer. Meg vegyél vizet is, amennyit elbírsz. :) Aztán rohanás valami vidéki rokonhoz, gyalog vagy biciklivel.

Én valahogy nem hiszek a papírpénz hatalmában. Akkor már inkább ékszer. Első éjjel sorba állunk :) betörni néhány ékszerüzletbe. Riasztó nincs, nem kell félni. Nagykalapácsot, pejszert majd hozz magaddal :DDD Én is hozok majd pár trükkös szerszámot. Ha végeztünk, fogjuk a családjainkat aztán irány valami nyugis helyre.

Röviden ennyi. este jövök.

(#570) Vladi válasza sziku69 (#569) üzenetére


Vladi
nagyúr

Ez így elég jól leírt. Mondjuk az ékszerbolt kirablásánál állj be a sor végére. :DDD

Lassan meghatározhatnánk a válság szakaszait. Mert amiről te beszélsz, az az első pár nap, hét, hónap. Én már gondolatban valahol 1 évtizednél járok. :D

A papírpénznek nincs hatalma. Hatalma csak embereknek és szervezeteknek lehet. Egyszerűen praktikus. Az emberek fejében a tudás sokáig megvan, hogy milyen hasznos eszköz. Nem veszne el éppen ezért hosszabb távon.

Nem félünk! Nem félünk! Itthon vagyunk e földön. Nem félünk! Nem félünk! Ez nem maradhat börtön!

(#571) sziku69 válasza Vladi (#570) üzenetére


sziku69
senior tag

Nagyon fontos lesz az első pár óra, nap, és hét. Ezt lesz igazán nehéz logikusan levezetni. Ha ezt az időszakot, néhány valós helyszínre levetítenénk, erre alapozva felépíthető a történet. Több technikai infóra is szükség lenne. Milyen valós lehetőségek vannak pl a dízelmotor beindítására áram nélkül pl. Mert ha elolvassa egy hozzáértő, akkor röhögni fog a markába. Tudom, hogy az egész történet egy utópia, de attól még nem lesznek repülni tudó autók, meg benzinnel működő villanymotorok. (az már egy másik történet) :DDD
Egy erős alap kell a történet elejére.

(#572) Crystalheart válasza sziku69 (#571) üzenetére


Crystalheart
senior tag

Nem utópia, disztópia. :D

(#573) Chaser válasza sziku69 (#569) üzenetére


Chaser
titán

"Most csak röviden. A folyószámlák megszűnnek létezni. Mivel a bankok csak elektronikus úton férnének hozzá. Mindenki futhatna a pénze után. Hiába vinnéd be a bankba az előző havi számla kimutatást. Az összes utána lévő tranzakció elektronikus úton volt tárolva. Lenulláztad magad. Ha van nálad készpénz, akkor rohanj vele az első élelmiszerboltba, és vásárolj fel mindent ami tartós élelmiszer. Meg vegyél vizet is, amennyit elbírsz. :) Aztán rohanás valami vidéki rokonhoz, gyalog vagy biciklivel."
Első, második éjszaka kirabolnának kb mindent, nem kellene papír pénz. Mivel abszolút nem lenne áram, valószínűleg senki nem menne dolgozni hanem a családjára vigyázna. Te otthon hagynád a családodat egyedül? Én nem.

_tejesen'® joálapotpan'™_-_Hamarosan a hiányból is hiány lesz...by Samus

(#574) Crystalheart válasza Chaser (#573) üzenetére


Crystalheart
senior tag

A háborúk tanúsága, hogy mindenki az üzletére vigyázna, a család többi része meg a házra. Ideális, ha a kettő egy helyen van. :) (Ma nyilván kicsit más volna a helyzet, hiszen az üzletláncok vezetői nem tudnak hadsereget bérelni a védelemért.)

[ Szerkesztve ]

(#575) Chaser válasza Crystalheart (#574) üzenetére


Chaser
titán

A háború akárhogy is nézzük egy olyan dolog, amihez "hozzászokott" az emberiség. Ha most globálisan megszűnne az elektromos áram, az mást váltana ki. Igen, ha lakás és bolt egy helyen van az más, de ilyenből nem sok van. Meg multik, stb. Nem kellene ott pénz vásárláshoz...ha lenne is aki hívná a rendőrséget nem tudná min hívni, ha hívná is max biciklivel vagy lóval menne, de nyilván ők is a saját családjukra vigyáznának. Kommunikáció ott is nulla lenne. Még így, hogy minden adott és közvilágítás is van nagyjából, szoktak csúnya dolgok történni. Nem kell hozzá nagy fantázia elektromos áram nélkül mik történnének.

_tejesen'® joálapotpan'™_-_Hamarosan a hiányból is hiány lesz...by Samus

(#576) Vladi válasza Chaser (#575) üzenetére


Vladi
nagyúr

Kijárási tilalom? Meg lovas rendőrök. De a bűnözési hullámot elismerem.

Nem félünk! Nem félünk! Itthon vagyunk e földön. Nem félünk! Nem félünk! Ez nem maradhat börtön!

(#577) Doze válasza sziku69 (#571) üzenetére


Doze
aktív tag

Tennék egy javaslatot...

Szerintem ha fel akarunk építeni egy logikus történetet, eseményeket akkor kéne egy kronológiai csontváz.

Tehát:

pl: 2013 juli 17 elmegy az áram

Esemény +1 óra
.
.

Esemény +10 óra óránként taglalva.

Aztán esemény +2 nap

+10 nap

+1 hét stb hónap egyre gyorsulóbb ütemben (egyre kevesebb cselekmény)

majd

+10 év... első önellátó közösség megalakulása.

Majd ha megvan a "csontváz" ezekbe az eseményekbe lehetne belefűzni a történetet.

Szerintem így lehetne logikusan leírni a történteket.

(#578) Chaser válasza Vladi (#576) üzenetére


Chaser
titán

Te mint rendőr otthon hagynád a családod? Lehetne kijárási tilalom, csak ki tartaná be? Akinek nem kéne kijárnia az biztos nem. Mitől is félne, nem lenne közvilágítás. Amíg szereznének elegendő petróleumot vagy akármit éjszakai megvilágításnak, az sok idő lenne. És továbbra se lenne kontakt rendőrök között sem. Utakon autók lennének esetleg mindenhol. Valószínűleg elegendő ló se lenne. Egy idő után valószínűleg lehetne ezeket orosolni, csak addig ott a káosz és ne feledkezzünk el a fegyverekről. Ma kb bárkinél lehet aki akarja automata lőfegyver, csendőrség idején nem volt. Max egyszerű lőfegyverek, ezért nem ildomos régebbi időkhöz viszonyítani egy ilyen esetet. Amit a film vázol nagyon reális. Valószínűleg katonai csoportok vennék magukhoz mindenhol a hatalmat, náluk van a legtöbb lőfegyver és vele együtt a hatalom.

_tejesen'® joálapotpan'™_-_Hamarosan a hiányból is hiány lesz...by Samus

(#579) Crystalheart válasza Chaser (#578) üzenetére


Crystalheart
senior tag

Mondjuk nincs mindenkinek családja. Meg aztán nem is tudom, valahogy rendőrként ha van lehetőség rendet tartani, az talán nagyobb biztonságot nyújt a családnak is, mint ha egy puskával áll az ember a tornácon, hogy jön-e valami harmincfős horda fosztogatni.

(#580) Chaser válasza Crystalheart (#579) üzenetére


Chaser
titán

Valóban, amíg te puskával rendet tartasz legyilkolják a családod esetleg. Nem lennék nálad családtag ;]
Gondolj már bele, miben is van a rendőrség ereje. A fegyverben? LóPh@szt. Az együttes erőben. Józsi, baj van, 5-en gyertek már ide...pk Pista megyünk. Na ez nem lenne.

_tejesen'® joálapotpan'™_-_Hamarosan a hiányból is hiány lesz...by Samus

(#581) sziku69 válasza Crystalheart (#572) üzenetére


sziku69
senior tag

Ok. Köszi a kiigazítást. az utópia épp az ellenkezőjét jelenti.

Chaser: Az sem jobb megoldás, ha otthon ülsz. Se víz, se kaja. Ugyan olyan öngyilkosság. Kisebb a valószínűsége annak hogy amig távol vagy addig betörnek a lakásodba.

Doze: Ez lenne a cél. De előbb a kezdéshez össze kell szedni az összes logikus, és megvalósítható lehetőséget.
A legnagyobb bajom, az időhiány. Ha normálisan neki akarnék állni, ahhoz elég sok idő kell. Látod hogy a történet eleje már készülget. Persze ez így még nem jó. Elég sokat kell még rajta finomítani. Ha el tudnék menni egy hét szabira, neki tudnék állni.
Nem szeretnék olyan történetet elkezdeni, ahol már a harmadik mondaton nevetnek a hozzáértők. Pl Nem írhatom le azt, hogy " A technikusok néhány óra alatt átalakítottak egy dízel autót elektromos indítás helyett kurblis indításúra." Most ez egy hülye példa, de valamilyen szinten hitelesnek kellene lenni a történetnek.

A másik az, hogy a történet önmagában nem ér semmit. Nem dokumentum film jellegűnek kéne lennie, hanem mondjuk, egy vagy több család történetének, sorsának belefonásával. Még soha nem írtam se könyvet, se forgatókönyvet. Szóval elég nagy a kihívás. Nem bánnám, ha segítséget kapnék ehhez.

(#582) Vladi válasza Chaser (#578) üzenetére


Vladi
nagyúr

Nem kell olyan messzire menni. A világháború alatt, meg után is volt kijárási tilalom. Meg 56-ban is. Akkor azért több fegyver lehetett szétszórva a lakosságnál.

Kontakt most se kell feltétlenül a rendőrök között. Van, de nem arra hagyatkozik, mikor intézkedni kell, hanem a megtanult dolgokra.

Utána nézek, hány lovasrendőr van még.

Nem félünk! Nem félünk! Itthon vagyunk e földön. Nem félünk! Nem félünk! Ez nem maradhat börtön!

(#583) Crystalheart válasza Vladi (#582) üzenetére


Crystalheart
senior tag

Még azt is elképzelhetőnek tartanám, hogy ilyen esetben a rendkívüli helyzetre való tekintettel a hadseregbe vagy a rendőrségbe tömeges toborzást tartanak, önkéntes alapon. Mert az emberek nem csak fosztogatni szeretnek, hanem katonaként a "rosszfiúkat" fosztogatni is. Még az első napokban alakulnának helyi katonai csapatok, laza irányítás alatt álló szabadcsapatok, és azt lesnék, hol lehet jól összeverni egy bűnözni akarót - vagy akiről úgy gondolják, hogy bűnözni akar.

(#584) sziku69


sziku69
senior tag

Utánanéztem annak, milyen világítása volt a régi autóknak. Gázlámpa volt rajtuk. Hasonló módon volt a belseje kialakítva mint a mai lámpáknak. Izzó helyett egy gázégő volt . Azt gyújtották be manuálisan, amikor használni akarták. A gázt karbidmészből állították elő, ami szintén az autóban volt, egy gázfejlesztőben. Amikor használni akarták a világítást, vizet csepegtettek a karbidra, így keletkezett a gáz.Ezt csövekkel vezették a lámpatestekhez.

Szóval lenne világítás is. És nem csak az autókon.

(#585) Raucher válasza Doze (#577) üzenetére


Raucher
tag

Ha egyetlen pillanat alatt lehetne eltüntetni az elektromos áramot, az esemény plusz 10 óránál lehetne zárni a cselekményt.
Nagyjából ennyi ideig tudna kitartani az atomerőművek személyzete. Beindulna az erőteljes környezetszennyezés. Áram hiányában még mérni sem lehetne a rádióaktivitás szintjét.

Tisztán emlékszem minden előző életemre, ezért nem hiszek a reinkarnációban!

(#586) sziku69 válasza Raucher (#585) üzenetére


sziku69
senior tag

Szia. Ennek van realitása, és már beszéltünk is erről. Végül abban állapodtunk meg, ettől a realitástól egy kicsit elrugaszkodunk. Vagyis lesz sugárzás, de csak az erőművek közelében. Nem költözünk közel hozzá :)

(#587) Raucher válasza sziku69 (#586) üzenetére


Raucher
tag

Azért ezt a kis videót érdemes megnézni.
Katt.

Kicsit átértékeli a közel fogalmát, az aktuális szélirány.

Tisztán emlékszem minden előző életemre, ezért nem hiszek a reinkarnációban!

(#588) sziku69 válasza Crystalheart (#583) üzenetére


sziku69
senior tag

Szerintem azt elkönyvelhetjük, hogy a legnagyobb katonai egyesülés az a mindenkori kormány katonai vezetésének kezében maradna. Ez tehát helyileg budapest, és pest megye területe lehetne. De ami szerintem szintén valószínű, az hogy a többi helyen, ahol jelentősebb katonai bázisok vannak, már koránt sem biztos hogy szintén a kormánypárti erők kezében marad az irányítás.Nem lesz ezek után lehetőség törvényes népszavazással dönteni az új törvényekről. Lokálisan tehát kialakulnak a nagyobb független katonai tömörülések. De még így is lesz mozgástere a szabadon garázdálkodó erőknek. (afféle alvilági fegyveres tömörülés)

Távközlés híján a legnagyobb fegyver a gyorsaság lehet. Tehát mindenkinek fejleszteni kell. Ebből a szempontból az sem baj,(sőt) ha egyszerre több helyen függetlenül teszik ezt.

Az egyik hozzászólásban írtam egy lehetőséget a kommunikáció felgyorsítására. Elvileg működnie kell, de azért más a gyakorlat. Inkább kimásoltam, nem linkeltem be.

Íme:

"Most jutott eszembe a távközléssel kapcsolatban. (persze nem lenne egyszerű kiépíteni) Egy zárt csőrendszeren keresztül, magasnyomású levegővel, szelepekkel, (mint a wc-ken található gyors-szelep) szerintem produkálni lehetne a Morse jeleket. Az egyik oldalon ráadod a nyomást a gyors szeleppel. (valami kis lenyomható karocska lenne amit könnyedén le tudsz nyomni, és egy rugó nyomná vissza alaphelyzetbe) A "vevő oldalán pedig lenne egy olyan szelep szerűség, amit a túlnyomás megelőzésére használnak, pl kompresszoroknál. Amikor adoda a jelet az egyik oldalon, egy pillanatra túlnyomás jön létre, és a másik oldalon lévő szelep sípol egyet, mint egy morse jel. Szerintem ez nem lenne kivitelezhetetlen."

Erről mi a véleményetek?

A föld alatt el lehet vezetni a csőrendszert. Végül is hasonló elven működik, mint egy síp.
Szerintem ha egyenletes nyomás alatt lehet tartani a csövet, (ez lehet száz kilométer hosszú is) és az egyik oldalon pillanatnyi túlnyomást ídézel elő, a másik oldalon lévő túlnyomás szelepen keresztül távozik a levegő. Ez szólaltatná meg a sípszerű valamit. Ezzel a módszerrel lehetne Morse jeleket küldeni.

Vélemény?

(#589) sziku69 válasza Raucher (#587) üzenetére


sziku69
senior tag

Igen, ezt már láttam. Azon a környéken nyilván több lesz a daganatos beteg.

Egyébként ettől függetlenül, tudsz valami pontos műszaki leírást az atomerőművek védelmi rendszeréről? Ezek szerint minden eshetőségre ezek sem biztosítanak megoldást.

(#590) sziku69


sziku69
senior tag

(#591) sziku69


sziku69
senior tag

video1

video2

video3 qva jó :DD

video4

video5 - itt lánctalpast indítanak egy benzines motorral.

Kis árokásó

Az emberi találékonyság határtalan.

A nagyobb dízelek indításához kell csinálni egy hordozható önindítót. (kerekeken gurulna akár) Lehetne egy kisebb teljesítményű dízel is. Akár szíjhajtással rákapcsolni a nagy dízel motoron kialakított lendkerékre, és úgy meghajtani azt.
De azt is lehetne, hogy egy nagyobb dízel munkagépre ráépíteni egy kisebb dízel motort, amit kurblival elindítanánk, majd ezzel indítanánk el a nagy teljesítményű dízelmotort.

[ Szerkesztve ]

(#592) neduddki válasza sziku69 (#591) üzenetére


neduddki
nagyúr

HI!

jajjjj... es mit ersz vele, ha ojjan hejjen alsz le ahol nincs kereskes ize, mi a gond a mar bevalt megoldassal? tehrotoktol ugyis van kompressor most hogy pluszban tolt egy + tartajjt azzal mi a gond?

udv

neduddki

https://facebook.com/bestwax.eu, mailto: bestwax.eu@gmail.com hamarosan: www.bestwax.eu a lustasag fel egesseg, en tejjesen egesseges akarok lenni

(#593) sziku69


sziku69
senior tag

Egyre optimistább vagyok a videók láttán. Vidéken akinek van valami barkácsolt, vagy régi dízel traktor vagy bármi, szerintem nem fog ölbe tett kézzel a csodára várni.

Olaj viszont kéne :F Vagy a dízel olaj helyett valami más. A benzin az mit tenne a dízel motorral? Még nem próbáltam :DDD Persze van biodízel is, de azt meg kell termelni, és előállítani. Macerás.

(#594) sziku69 válasza neduddki (#592) üzenetére


sziku69
senior tag

Ha mondjuk lendkerekes, kézi indítású dízeled van akkor nem gond, ha útközben megáll, vagy leállítod.
Az olajjal takarékoskodni kell. Néha le kell állítani :D Ezért lenne jó megoldás, egy dízel "önindító", ami egybe van építve a nagy motorral. Szerintem megoldható. Jó nem lesz éppen szép látvány, de működik.

Egyébként mit szólsz a harmadik videóhoz ? :DDD simson svarbi, mint önindító :D

[ Szerkesztve ]

(#595) Raucher válasza sziku69 (#594) üzenetére


Raucher
tag

Ha figyelembe veszed a kiinduló történetet, akkor:

Az áram megvonásának pillanatában áll le minden 15-20 évnél fiatalabb dízel motor. Elektronika és érzékelők nélkül nincs üzemanyag befecskendezés a robbanótérbe.
A maradék motor a leállításáig fog üzemelni. Újra indításukhoz, az izzítógyertáknak üzemelni kellene, de áram nélkül nem működnek.

Néhány régi eszközt gond nélkül lehetne használni.
Itt egy példa videó: A kormány kerékkel indítják be a motort.

Talán az izzítás kiváltható, a videón látott előmelegítős módszerrel. De ehhez nagyon szerencsés felépítésű motor kell.

Tisztán emlékszem minden előző életemre, ezért nem hiszek a reinkarnációban!

(#596) neduddki válasza Raucher (#595) üzenetére


neduddki
nagyúr

HI!

a maradek dizle si el fog allni /atalkitas kell/, izzitas meg jo allapotu uzemmelg motornka nem kell, alternaviv emgoldas pedig izzittasra vissza

udv

udv

neduddki

https://facebook.com/bestwax.eu, mailto: bestwax.eu@gmail.com hamarosan: www.bestwax.eu a lustasag fel egesseg, en tejjesen egesseges akarok lenni

(#597) Tüzi

mázli, hogy fafűtésű a pizza-kemence, így a kajával nem lenne gond :)

どんな時代だろうが、機械は決断しない、 戦闘は人間がやるんだ。

(#598) sziku69 válasza Raucher (#595) üzenetére


sziku69
senior tag

Fentebb én is linkeltem be néhány videót, hogyan indítják be a régi típusú motorokat. És ahogy írtam, az emberek rá lesznek kényszerítve, hogy új megoldásokat keressenek.

Tehát ha egy kisebb teljesítményű, kurblis, lendkerekes dízelt be tudnak indítani, akkor megfelelő tengelykapcsoló közbeiktatásával össze lehet kötni egy nagy teljesítményű dízelmotorral. Így a kis dízel motor önindítóként szolgálna. Hasonlóan, mint itt.

Ilyen gépekkel pedig már földmunkákat is meg lehet csinálni, az utakat is le lehetne takarítani. Persze nem lenne idilli a helyzet még így sem, de sok mindent meg lehetne oldani.

Sok ilyen gépen, ahogy már szó is volt erről, van hidraulika, és van pneumatikus rendszer. Tehát a levegős szerszámokat is lehetne róla használni. Ráadásul bárhol, ahova a munkagép el tud menni.

Hegeszteni csak lánggal tudnánk. Acetilén gáz kell hozzá, és oxigén. Acetilén gázt, gázfejlesztőből tudunk nyerni. Karbid mészre vizet kell csepegtetni, és már fejlődik is. Ha oxigénünk nincs akkor megteszi a sűrített levegő is. Kisebb a hatásfoka, de azért használható. Tapasztalatból mondom.

Világítani éjjel is tudunk. Vagy gyertyát használunk, vagy gázlámpát/karbid lámpát. A karbidlámpát az autóknál is lehet hsználni. Gázfejlesztő kell hozzá. Cső, amin keresztül eljut a lámpáig, és a lámpa, ami olyan mint a régebbi típusú, teherautókon látható, gömbölyű lámpatest. Nem izzó van bennük, hanem egy gázégő fej.

Szóval, közlekedni tudunk majd, ha normalizálódik a helyzet.
Szántani, vetni, aratni, állatot tenyészteni, tudunk majd. A hús tartósítását meg tudjuk oldani. Ha máshogy nem, akkor sózással, és füstöléssel.

A távközlés egy kényesebb téma. Tv-t nézni, és telefonálni nem tudunk majd, ez biztos. Az előzőekben megtárgyalt szemaforos távjelző rendszert ki lehet építeni. De szerintem ez a sűrített levegős morze jel továbbítás kivitelezhető. Sőt megkockáztatom, hogy egy főágról, szelepek segítségével szét lehet osztani több irányba is a jelző rendszert.

Egyenlőre gondolkozzunk kicsiben. Én vagyok az "A" épületben. Innen indul a főág. Belefut egy "központba" , ahonnan a levegőt szelepekkel tovább lehet irányítani "B" "C" és "D" épületekbe. Ha beszélni akarok "A" épületből a "C" épülettel, akkor a központosnak Morze jellel szólok, hogy nyissa ki a "C" épület szelepét. (itt jegyzem meg, hogy mivel az egész csőhállózatban egyenletesen magas a sűritett levegő nyomása visszafele is tudnak üzenni, ugyanezzel a piilanatszelepes megoldással.)
Tehát a központos kinyitja a "C" épülethez tartozó szelepet, és máris lehet morse jeleket küldeni.

Azt viszont nem tudom hogy mennyi lehetne a levegő cső maximális hossza, amiben egyenletes szinten lehetne tartani a nyomást.

(#599) sziku69 válasza Doze (#577) üzenetére


sziku69
senior tag

Ígérem, hamarosan nekifeszülök a dolognak. Kár lenne így hagyni. Túl jó téma ahhoz, hogy parlagon hagyjuk. :)

Kedves Fórumtagok! :R :R :R Szívesen várok javaslatokat a történetre!! :K :K :K

[ Szerkesztve ]

(#600) sziku69


sziku69
senior tag

Bocs, hogy a szavatokba vágok. :D
Pár sort hozzáírtam már a történethez.
A kérdésem az lenne, hogy tudtok e valamit arról, hogy ilyen áramszünet esetén, a városi gáz meddig tartható nyomás alatt? Van erről valami infó?

Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.