Hirdetés

2024. április 16., kedd

Gyorskeresés

Hozzászólások

(#1) Blindmouse


Blindmouse
senior tag

Szép project. Kiváncsi vagyok hogy fog kinézni végül. Illetve hogy finom-e lesz.

3440x1400@120Hz #ultrawidemasterrace #gloriouspcgamingrace

(#2) schawo válasza Blindmouse (#1) üzenetére


schawo
titán

Az alkatrészek egy része már egy hete úton van, remélhetőleg jövő héten megkezdhetem az összeépítést :)

evDirect villanyautós töltőhálózat

(#3) FatalEror


FatalEror
addikt

Holnap átolvasom,azért is írtam nehogy elfelejtsem. :R

HardCore is my LifeStyle

(#4) Blindmouse válasza schawo (#2) üzenetére


Blindmouse
senior tag

Honnan rendeltél, hogy ilyen sokáig tart? :))
Persze csak azért mondom, mert megszoktam hogy általában minden másnap-harmadnap ideér ami elektronika. Mert ugye nem a posta viszi általában.

3440x1400@120Hz #ultrawidemasterrace #gloriouspcgamingrace

(#5) schawo válasza Blindmouse (#4) üzenetére


schawo
titán

Kínából az elektronika is lassan ér ide :) Posta hozza...

evDirect villanyautós töltőhálózat

(#6) Jim Tonic


Jim Tonic
nagyúr

A konnektorba dugott vízforraló/fűtőszál nem túl elegáns. Vagy direktbe kötném, úgy, hogy a fázis kapcsolását vezérelem, vagy beépítenék egy relét, ha marad a villásdugó.

Alcohol & calculus don't mix. Never drink & derive.

(#7) Jim Tonic


Jim Tonic
nagyúr

Arról nem is beszélve, hogy az SSR-nek van szivárgása, még ha csekély is.
Kisebb vagyon lesz egy-egy étel megfőzése. Ha csak 50%-os kitöltéssel számolsz 800W-ot 12 órára, már az nem kevés. :)

Mondjuk az ízére kíváncsi lennék, fantasztikus lehet. Biztosan elpusztulnak így a kórokozók?

[ Szerkesztve ]

Alcohol & calculus don't mix. Never drink & derive.

(#8) schawo válasza Jim Tonic (#6) üzenetére


schawo
titán

Pontosan hogy érted, hogy direktbe kötnéd?

Annyit biztosan felhasználok az ötletedből, hogy mivel amúgy is 4 csatornás SSR-em van, megszaggatom a fázist és a nullát is, így biztos, hogy közte lesz a fázis. :)

A fix hőmérsékleten tartáshoz elég lesz pár százalék kitöltés.

Minden ételnek megvan a saját receptje, ami garantálja a sterilizálást.

[ Szerkesztve ]

evDirect villanyautós töltőhálózat

(#9) schawo válasza Jim Tonic (#7) üzenetére


schawo
titán

A szivárgó áram 1.5 mA, 0.3W, az nem lesz gáz, a kijelző, az Arduino, meg a tápja sokkal többet fogyaszt. :)

Ha gépnél leszek, frissítem a blogposztot a 4 csatornás SSR-rel.

[ Szerkesztve ]

evDirect villanyautós töltőhálózat

(#10) Jim Tonic válasza schawo (#8) üzenetére


Jim Tonic
nagyúr

A fázis mindenképpen illik megszakítani, mert az ugye önmagában is letérdelteti az embert, ha baj van.
Kivenném a konnektort, így biztosítani lehet, hogy az SSR-en mindenképp a fázis haladjon át (ugyebár egy villásdugó bárhogyan csatlakoztatható, így lehet, hogy az nullát szakítod meg). Ha négycsatornás, akkor lényegtelen.
A SSR-ek milyen típusok? Csak mert tökéletesen megszakító nincs belőlük, így amint bedugod a konnektorba az eszközt, a a fűtőszálakon már áram fog átfolyni. Azaz, még ha a nem is érzékelhető, mindenképpen fűtenek és fogyasztanak majd. -> Nem hagyhatod bedugva használaton kívül, vagy kell az egész berendezésnek egy főkapcsoló.

[ Szerkesztve ]

Alcohol & calculus don't mix. Never drink & derive.

(#11) schawo válasza Jim Tonic (#10) üzenetére


schawo
titán

Igen, a fázis megszakításának igénye nekem is megvolt, de nem volt ötlet, hogyan tegyem meg. A plusz relés gondolatod adta az ötletet, hogy mivel úgyis más (ugyanaz csak négycsatornás változatban) relélapom van, ha mindkét eret megszakítom, akkor garantáltan közte lesz a fázis.

Az ssr pontos típusa Omron G3MB-202P. A datasheet alapján 1.5mA a szivárgó áram, ami nem gáz.

Mivel elég "open source" a projekt, nem szívesen kötném fixen a hálózatba. Ha ipari/vendéglátós készüléket gyártanék akkor más volna a helyzet, de ez most nincs tervben. Így marad a próbanyák, a rendes Cortex-M kontroller helyett az AVR, és az RTX helyett az Arduino.

[ Szerkesztve ]

evDirect villanyautós töltőhálózat

(#12) Jim Tonic válasza schawo (#11) üzenetére


Jim Tonic
nagyúr

Közben utánanéztem, mi is ez, mert nagyon jól hangzik. Kicsit összezavarodtam. Itt ezt írják:
Az eljárást tévesen nevezik vákuum alatti főzésnek, habár a szó szerinti fordítás helyes.

Az előkészítés valóban vákuumfóliázó készülékben történik, a levegő valóban el van távolítva a csomagolásból, de abban a pillanatban, amikor a zacskó leforrasztását követően a készülék ráengedi a környező légnyomást a vákuumkamrára, az a csomagot azonnal összepréseli, és a csomagban a nyomás a légköri nyomásra növekszik. (Egy membrán -jelen esetben a zacskó fóliája- jól ismeri a fizika törvényszerűségeit, és a két oldalán a nyomás emiatt azonos.)

Ebből következően az a megállapítás, hogy az eljárás fontos előnye, hogy a víz forráspontja 20 °C-ra csökken enyhén szólva is téves. Az persze tény, hogy vákuumban a víz forráspontja akár 20 °C-ra is csökkenhet, csak fentiek szerint itt nincs vákuum, és az eljárás szempontjából ez a megállapítás teljesen közömbös. Lássuk be érdekes látvány lenne egy szobahőmérsékleten asztalra helyezett vákuumcsomagolt étel felforrása, vagy egy hőközlés nélkül főzésre használt vákuumfóliázó gép.

Ez pedig még jobban összezavar:
Biztosan mindenki hallott már arról egyébként, hogy magas hegyen (ahol alacsony a légnyomás) nem, vagy csak nehezen fő meg az étel mert ott a víz alacsony hőmérsékleten forr!
Akkor most ennél miért fő meg mégis az étel?

Alcohol & calculus don't mix. Never drink & derive.

(#13) schawo válasza schawo (#11) üzenetére


schawo
titán

Meg hát nem beszélve arról, hogy a műanyag tál helyett saválló kád lenne, a merülőforraló helyett pedig rendes fűtőszál.

evDirect villanyautós töltőhálózat

(#14) schawo válasza Jim Tonic (#12) üzenetére


schawo
titán

Mindhárom állítás igaz.

1. Valóban nincs effektív vákuum. Azért kell vákuumfóliázni, mert így a zacskóban nincs jelen hőszigetelő levegőbuborék, ami miatt nem lenne garantálható a maghőmérséklet, továbbá se a főzés során, sem pedig a későbbi tárolás során nincs jelen levegő, így az étel nem oxidálódik, jobb az íz, és tovább eltartható.

2. Valóban nem forr a víz, és amúgy is lényegtelen, a főzéshez nem forrás, hanem hőmérséklet kell.

3. Magas fekvésű területen alacsonyabb légnyomás és alacsonyabb forráspont mellett nehezebben főnek meg az ételek, ezért is van szükség rendkívül hosszú főzési időre. Cserébe jobb a főzési minőség.

evDirect villanyautós töltőhálózat

(#15) Jim Tonic válasza schawo (#14) üzenetére


Jim Tonic
nagyúr

Ennyi megvan nekem is fizikából. :D
Viszont ha azt állítják, hogy nagy magasságokban azért nem lehet főzni, mert kevés a 70 fok, akkor itt miért fő meg mégis? Nem azt írták, hogy sok idő kell, hanem hogy nem fő meg. Ezért nem értem.

Lényegtelen, elhiszem, hogy 12 óra alatt akkor megfő 70 fokon is. Finom lehet. Miben különbözik ez pl. ízben egy pároláshoz képest? Ott is hasonló az elv.

[ Szerkesztve ]

Alcohol & calculus don't mix. Never drink & derive.

(#16) schawo válasza Jim Tonic (#15) üzenetére


schawo
titán

Ez már nem igaz, csak egyszerűsített a cikkíró. Ott is megfő az étel, minden csak idő kérdése. Ott is emberek élnek, és nem esznek nyers kaját, sőt a Sous Vide-ban 50 °C-on is megnőmegfő. :)

Teljesen más mint a párolás. Itt az étel nem érintkezik sem vízzel (a vízgőz is víz), sem oxigénnel, és a hőmérséklet is tervezett, nem random. Párolás során van egy levegőhőmérséklet, ami úgy-ahogy szabályozható, de a vízgőz lecsapódása hűti az ételt, annak hőmérséklete nem tervezhető.

[ Szerkesztve ]

evDirect villanyautós töltőhálózat

(#17) Blindmouse válasza Jim Tonic (#15) üzenetére


Blindmouse
senior tag

Pl a tea leforrázásához kb 100 fok körüli víz kell, ha elkezd hamarabb forrni akkor nem lesz jó a tea. Gondolom ugyanígy nem lehet mást sem megfőzni, vagy csak hosszabb idő alatt. Ha jól értem nem az a pláne benne, hogy a lezárt részben vákum van, az csak a bacik bejutását akadályozza meg, hanem az, hogy a megfelelő hőmérséklet miatt csak azok a fehérjék csapódnak ki amiket szeretnénk :F Pl a bacik?
Amúgy jobban belegondolva ennek van értelme. Még ha levákumozol egy ételt, és a vákumban lévő víz forráspontja fölé növeled a hőmérsékletét, akkor elkezd gőzzé válni, amitől "elmegy a vákum".
Az 1.5mA szivárgási áram meg ~0.4W-ot disszipálgat el.

3440x1400@120Hz #ultrawidemasterrace #gloriouspcgamingrace

(#18) Blindmouse


Blindmouse
senior tag

Gyors kérdés: Pl írták hogy a keménytojáshoz fél fok pontosan kell főzni:
1. Tudod már mivel méred meg ilyen pontosan a hőmérsékletet?
2. Mivel kalibrálod be? A Jeges Víz + forrásban lévő víz kombináció egész korrekt, ha nincs nagy INL hibád.

3440x1400@120Hz #ultrawidemasterrace #gloriouspcgamingrace

(#19) schawo válasza Blindmouse (#18) üzenetére


schawo
titán

Higanyos, tizedfokos laborhőmérőhöz fogom kalibrálni a szenzorokat, elméletben nem volna rá szükség, de sajnos ezek a szenzorok szeretnek hazudni. Ha kalibrálás megvan, akkor a szenzor elméleti pontossága akár 2^(-4), azaz 0,0625 °C is lehet. A datasheet alapján a használt intervallumban (40 - 60 °C) a szenzor +/-0,5 °C pontossággal dolgozik (17. ábra), ráadásul a méréseket többször megismételve (750ms időközönként ismételhető) és a kapott értékeket folyamatosan átlagolva (mozgó átlag: mindig az utolsó tíz mérés átlagát tekintem aktuális hőmérsékletnek) a mérési hiba -0,15/+0 °C értékre szorítható le. Ez bőven megfelelő lesz a készülékhez.

[ Szerkesztve ]

evDirect villanyautós töltőhálózat

(#20) Blindmouse válasza schawo (#19) üzenetére


Blindmouse
senior tag

Egy kis megjegyzés:
"elméletben nem volna rá szükség": valóban, egészen jó értékeket produkál
"szenzor elméleti pontossága": felbontása
"ráadásul a méréseket többször megismételve (750ms időközönként ismételhető) és a kapott értékeket folyamatosan átlagolva (mozgó átlag: mindig az utolsó tíz mérés átlagát tekintem aktuális hőmérsékletnek) a mérési hiba -0,15/+0 °C értékre szorítható le" én erre nem vennék mérget. Akkor lehet csökkenteni a hiba nagyságát, ha a hiba és a mért érték nem korrelál egymással. Itt inkább arról van szó, hogy az egyik szenzor mindig kicsit felfelé fog csalni a másik midig kicsit lefele, nem pedig fél foknyi fehérzaj lesz a mérésen.

3440x1400@120Hz #ultrawidemasterrace #gloriouspcgamingrace

(#21) schawo válasza Blindmouse (#20) üzenetére


schawo
titán

Ezért kalibrálom először egy higanyos laborhőmérőhöz. Van otthon egy marékkal. Így kiesik az offsethiba, marad a zaj, amit meg szépen mozgóátlaggal simítok.

evDirect villanyautós töltőhálózat

(#22) vtechun


vtechun
veterán

Szia, hol áll a projekt?

Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.