Hirdetés

2024. május 1., szerda

Gyorskeresés

Hozzászólások

(#151) Lauda válasza #53246592 (#146) üzenetére


Lauda
félisten

Minden forumon ez van. O menni akar es barmit elvallal. Amikor leirod neki, hogy kell hozza egy alap de biztos nyelvtudas, legalabb 1-1.5 millio forint (ez attol fugg hova indulsz, szoval nem az osszeg nagysaga a lenyeg) stb stb, akkor 10-bol kilenc azt mondja, hogy te hulye vagy, meg szemet magyarok, meg honnan a faxombol szedjek 1 milliot es ehhez hasonlok. Ritka aki azt mondja, hogy rendben, ezek nelkul nem indulok el.

(#152) Dany007 válasza Lauda (#151) üzenetére


Dany007
veterán

Furcsa, pedig számomra ez egyértelmű. Sőt, anno 2004-ben is az volt.
Sőt, én úgy se mennék ki, ha nincs előre leszervezve már a szállás és a munkalehetőség. Bár az utóbbi a meglévő pénztartalék függvénye.

(#153) #53246592 válasza cskamacska (#148) üzenetére


#53246592
törölt tag

Arra példák hogy milyen elképzelésekkel vágnak neki egyes emberek a külföldi munkavállalásnak.

Jó a kép :) (csak nagyon zárójelben: valahogy csak elöteremtik azt a 30k-t, legalábbis nem hallottam még hogy tömegesen halnak éhen az emberek)

Lauda: Mondjuk aki elö tud teremteni 1 milliót anelkul hogy mindent feleget maga utan (lakas elad, stb) az nem az elviselhetetlen életkörulmenyek elöl menekül.

[ Szerkesztve ]

(#154) Lauda válasza Dany007 (#152) üzenetére


Lauda
félisten

Ha van fix melo es szallas, akkor masok is lehetnek ezek az osszegek, lehet tobb is es kevesebb is. A legtobbnek max arra van penze, hogy a repjegyet megvegye. Na es miutan leszallt a geprol (ahova repulo kell termeszetesen), utana hova fog menni. Mivel megy be a varosba, mit fog enni, hol fog lakni, nyelv nelkul hogy keres munkat? Es mikor "kiosztod", elmondod, hogy a leirtak nelkul semmire sem fog menni, meg te vagy a fax.

Amugy az a fix melo es szallas igen keves esetben adatik meg, altalaban bele kell vagni a lecsoba es kimenni a vakvilagba. :DDD

[ Szerkesztve ]

(#155) Dany007 válasza #53246592 (#153) üzenetére


Dany007
veterán

"valahogy csak elöteremtik azt a 30k-t, legalábbis nem hallottam még hogy tömegesen halnak éhen az emberek)"

Nem, arról még én se hallottam :) Sőt az a 60k sem aktuális ma már. Viszont a 70k igen. És elég sokan dolgoznak ennyiért - nem csak bejelentve -.
Vagy családdal szülőkkel lakik még az ilyen, így kijön belőle valahogy. De ha egyedülálló akkor kifizeti mondjuk ennek a 70%-át lakbérre meg rezsire. Aztán a többiből meg valahogy eszik is mellé valamit.
További lehetőség, hogy ilyen helyzetben kezdenek el az emberek a bűnözés különböző útjai felé terelődni. Elkezd maszekolni, esetleg seftelni valamivel. Aztán ez embertől / lehetőségtől függően mehet egyre durvább irányokba is.

Szóval nyilván nem éhhalál, de azt te se tagadhatod, hogy különállóként havi 70-ből megélni nem egy egyszerű feladat. Különben meg Bear Grylls-nek sem sikerült! :DD

@Lauda:
"Amugy az a fix melo es szallas igen keves esetben adatik meg, altalaban bele kell vagni a lecsoba es kimenni a vakvilagba."

E most így csúnyán önellentmondás :D De érzem az iróniát na. Pedig mondom na, nekem ez egyértelmű volt. Legalább a szállás, és ha nincs munka akkor annyi kp, hogy pár hónapig kilehessen bírni, ahogy Tildyék is csinálták. Én még azt is megnéztem anno, hogy a Lutoni reptérről milyen transzferrel lehet eljutni a belvárosba. Hogy az mennyibe kerül és mikor, hogyan jár stb... De én ezt alapnak érzem. Lehet vannak akik nem, de szerintem nem az az általános.

[ Szerkesztve ]

(#156) tildy válasza baluka26 (#147) üzenetére


tildy
nagyúr

Vannak azert ellenpeldak.
:U Angol alapfok irasbeli 65%, szobeli 82%. A folyekonytol igen messzi volt, ismeros meg nem volt :U Ha nem is teljesen sikersztori, mert rengeteg buktato volt kozben , azert egyelore meg itt vagyunk:)
Szinten eros alapfok, Starbucksban van. Masik csaj alapfokkal takarit, de elvan.

Lauda: igy van: Fejenkent MINIMUM 500E ft kell indulashoz Europan belul. Meg kell erteni, hogy legalabb 2-3 honapra elegnek kell legyen a penze, mert eleinte, mikor szobat kell berelni, sok el fog menni .

[ Szerkesztve ]

"Tartsd magad távol azoktól, akik le akarják törni az ambíciódat! A "kis" emberek mindig ezt teszik, de a nagyok éreztetik veled, hogy te is naggyá válhatsz" - Mark Twain

(#157) baluka26 válasza tildy (#156) üzenetére


baluka26
veterán

Érdekes, nekem 80%+-os felső nyelvvizsgám van, de nem biztos, hogy neki mernék vágni egyetem után az ismeretlen Nyugatnak, pedig még a szükséges pénzmagom is meg lenne hozzá.

They said I once was lost, but now I'm truly found. || Eladó Eastpak hátizsák: http://tinyurl.com/balutaska

(#158) Lauda válasza Dany007 (#155) üzenetére


Lauda
félisten

Hol volt ebben onellentmondas? ;) A ritka szallas, amikor van kihez menni ugy ertem, motelt barhol tudsz kivenni 10 perc alatt, ha nem a szaharaba mesz. :D

tildy Az a minimum, usa/australia 3-4-5 ezer dollar minimum. Lakni kell, enni kell, utazni stb stb, ugy fogy a penz mit a szuzmaria.

[ Szerkesztve ]

(#159) tildy válasza baluka26 (#157) üzenetére


tildy
nagyúr

Mi nekimertunk. Oke, Esmein kb felsofok szinten beszel es ir :U Hamarosan kiderul , vegulis milyen szinten vagyunk.

[ Szerkesztve ]

"Tartsd magad távol azoktól, akik le akarják törni az ambíciódat! A "kis" emberek mindig ezt teszik, de a nagyok éreztetik veled, hogy te is naggyá válhatsz" - Mark Twain

(#160) baluka26 válasza tildy (#159) üzenetére


baluka26
veterán

Mentek vizsgázni?:)
Gondolom azért valami ragadt rátok kint a koszon kívül ;]

They said I once was lost, but now I'm truly found. || Eladó Eastpak hátizsák: http://tinyurl.com/balutaska

(#161) #53246592 válasza Dany007 (#155) üzenetére


#53246592
törölt tag

Persze az hogy nem halnak éhen emberek nem jelenti azt hogy elfogadhate eletminöseguk van, csak nekem meg mindig szoknom kell azt hogy az "ennyibol nem lehet megelni" az sokkal közelebb all az "ennyibol nem lehet nyugati közepreteg szintjen elni"-hez mint az "ennyiböl ehenhalok"-hoz.

(#162) Dany007 válasza #53246592 (#161) üzenetére


Dany007
veterán

Inkább azt mondom, hogy ennyiből vegetálni lehet.
Nyugati középréteghez szerintem a magyar átlagfizetés (135.000ft) is jócskán kevés lenne, nemhogy a minimum.
Bár nyilván a "poént" sem szó szerint kell érteni :) De elég jól kifejezi amit kell.

[ Szerkesztve ]

(#163) dabadab válasza #53246592 (#161) üzenetére


dabadab
titán

Valamint a "barhol" az Ny-Europat es E-Amerikat jelenti. :)

DRM is theft

(#164) tildy válasza baluka26 (#160) üzenetére


tildy
nagyúr

Hat ki tudja, lehet idovel belevagunk itt is valami egyetembe. :U Ahhoz kotelezo az IELTS a kulfoldon szuletetteknek, legalabbis az angoltanarom szerint.

"Tartsd magad távol azoktól, akik le akarják törni az ambíciódat! A "kis" emberek mindig ezt teszik, de a nagyok éreztetik veled, hogy te is naggyá válhatsz" - Mark Twain

(#165) baluka26 válasza tildy (#164) üzenetére


baluka26
veterán

Az klassz :

They said I once was lost, but now I'm truly found. || Eladó Eastpak hátizsák: http://tinyurl.com/balutaska

(#166) dabadab válasza tildy (#156) üzenetére


dabadab
titán

Mar bocs, de amit ti csinaltatok, az nem ellenpelda, hanem remek illusztracioja annak, amit baluka mond - csak a kivalo szakmad meg a bulldogtermeszeted miatt nem lett totalis katasztrofa az angliai kalandotok.

DRM is theft

(#167) Dany007 válasza dabadab (#166) üzenetére


Dany007
veterán

"meg a bulldogtermeszeted"

Háhá! Ez nagyon jó! :DD
De amúgy ez pozitív tulajdonság, csak sose tudtam minek nevezzem.

(#168) cskamacska válasza #53246592 (#153) üzenetére


cskamacska
addikt

Nyilván a kép túloz a poén kedvéért, de a helyzet az, hogy nincs messze a valóságtól. :(
Az elmúlt években azt tapasztaltam, hogy középvezetői szinttől lefelé gyakorlatilag mindenkinek egyre rosszabbul megy a sorsa(igen még a fuxos-merdzsós sztereotip vállalkozónak is, épp nemrég zárt be a közelben egy "ilyennek" a vendéglője a forgalom elmaradása miatt), a valóságos bérek(nem a KSH statisztikák :U ) egyre csökkennek, miközben a kiadások egyre nőnek.
A mai hivatalos magyar átlagbér(140 ezer forint) a havi rezsi+kaja költséget fedezi, az esetleges tartós fogyasztási cikk vétel / lakásbérlet / lakáshitel / személyautó fenntartás / stb plusz költség egyszerűen már nem futja belőle, és ez még a jobbik eset, mert a legtöbben ennél kevesebbet keresnek.. :Y (illetve valamilyen kötelékben élnek más keresőkkel :) , de a lényeg, hogy egy közepes fizetés nem elég sok mindenre, ha betegség/állásvesztés/terhesség miatt ebből kell többeknek kijönni, az egyenlő a totális csőddel :((( )

Mindegy nem siránkozni akartam, megteszik ezt mások, csak próbálom kifejezésre juttatni, hogy a mai Magyarországon egyre nagyobb az elkeseredés, és különösebben nem tudok azon csodálkozni, ha nyelvtudás és keresett szakma nélkül is nekiindulnak a népek a nagyvilágnak, mert itthon még egy közepes munkahely mellet is csak vegetálni lehet, előbbre jutni nem. :(

"Para mis amigos todo, para mis enemigos la ley"

(#169) baluka26 válasza dabadab (#166) üzenetére


baluka26
veterán

Persze, a világon mindenhol keresett megfelelő szaktudás egyből win, amihez több szaktudás kell, mint nyelvtudás :)
Dany: Hogyne lenne előny a bulldogtermészet. Maximum nem szimpatikus a konkurenciának :D

[ Szerkesztve ]

They said I once was lost, but now I'm truly found. || Eladó Eastpak hátizsák: http://tinyurl.com/balutaska

(#170) tildy válasza dabadab (#166) üzenetére


tildy
nagyúr

Erdekes, jopar ismeros is alap angollal jott ki, es meg mindig itt vannak :-) Nem informatikusok:)

A szakmat a hajara kenheti barki, ha nincs benne tapasztalata , es ha nem megy elore , ahogyan kell:)

Valoszinuleg akkor is rendben lennek, ha csak egy bolti elado lennek. :-) Kicsit szerenyebben, de menne.

A bulldogtermeszetre ez volt a reakciom : :B , csak ismerem a masik oldalamat is, amikor a sarokban osszekuporodva sirok, hogy nem vagyok eleg jo :U

[ Szerkesztve ]

"Tartsd magad távol azoktól, akik le akarják törni az ambíciódat! A "kis" emberek mindig ezt teszik, de a nagyok éreztetik veled, hogy te is naggyá válhatsz" - Mark Twain

(#171) baluka26 válasza tildy (#170) üzenetére


baluka26
veterán

Erdekes, jopar ismeros is alap angollal jott ki, es meg mindig itt vannak :-)

Ez kb azzal ekvivalens, hogy barna hajuk van, és még mindig itt vannak.
Tűrőképesség, ambíció, itthoni körülmények, családi háttér stb. simán közrejátszik abban, hogy kint maradnak-e, vagy sem.
Egyébként az alap angol pont annyival több, mint a semmi, hogy meg tudod értetni magad nagyjából :)

They said I once was lost, but now I'm truly found. || Eladó Eastpak hátizsák: http://tinyurl.com/balutaska

(#172) tildy válasza baluka26 (#171) üzenetére


tildy
nagyúr

Jo , csak az adott hozzaszolasodban te folyekony angolt emlitettel. :U Az szvsz kb kozepfok teteje - felsofok.

"Tartsd magad távol azoktól, akik le akarják törni az ambíciódat! A "kis" emberek mindig ezt teszik, de a nagyok éreztetik veled, hogy te is naggyá válhatsz" - Mark Twain

(#173) baluka26 válasza tildy (#172) üzenetére


baluka26
veterán

Egyáltalán nem szerintem.
Kb 1 év angol tanulás után a mindennapi problémákat megoldottam volna könnyedén.
A középfoknál jelentősen bővül a szókincs (mindenféle hülye téma), felsőfokon meg már tényleg olyan dolgokról kellett beszélnem, amiről még magyarul sem szoktam (modern kalózok, a média veszélyei, satöbbi), ilyesmi munkakereséshez nem kell.
Meg a bonyolult nyelvtan sem kell meg 12 igeidő.

They said I once was lost, but now I'm truly found. || Eladó Eastpak hátizsák: http://tinyurl.com/balutaska

(#174) Crystalheart válasza tildy (#172) üzenetére


Crystalheart
senior tag

(Tán még az sem. Én a mostani tudásommal sztem nekimehetnék a felsőfokúnak, de külföldre nem mernék még menni. Túl nagyot égnék. :D)

(#175) tildy


tildy
nagyúr

Ezt a prayforsuccess blogon talaltam , Zlottol, elegge ideillik:

A legtöbb blogon mostanság azt hallom hogy "nem érdemes" ide kijönni, mert úgysem sikerül, stb, amivel nem értek egyet, mert szerintem aki ambiciózus és keményen dolgozik az viszi valamire itt.

Az angolra: nekem kozepfok felett kezdodik az a fajta tudas, hogy folyekony angol.

"Tartsd magad távol azoktól, akik le akarják törni az ambíciódat! A "kis" emberek mindig ezt teszik, de a nagyok éreztetik veled, hogy te is naggyá válhatsz" - Mark Twain

(#176) Crystalheart válasza tildy (#175) üzenetére


Crystalheart
senior tag

Mondjuk szerintem aki ambiciózus és keményen dolgozik, annak akár Magyarországon sem lehetetlen valamire vinni. Van rá jó pár példa.

(#177) baluka26 válasza tildy (#175) üzenetére


baluka26
veterán

Más a véleményünk akkor az angolról.

A hsz-ed többi részére, meg goto 171 :)

They said I once was lost, but now I'm truly found. || Eladó Eastpak hátizsák: http://tinyurl.com/balutaska

(#178) tildy válasza Crystalheart (#176) üzenetére


tildy
nagyúr

Nem csak az anyagi biztonsag fontos, vannak egyeb dolgok is. Szoval hiaba viszi valaki otthon valamire, vannak meg jo kereset eseten is olyan dolgok, amik nyomjak a gerinces emberek jo reszet...

"Tartsd magad távol azoktól, akik le akarják törni az ambíciódat! A "kis" emberek mindig ezt teszik, de a nagyok éreztetik veled, hogy te is naggyá válhatsz" - Mark Twain

(#179) #53246592 válasza dabadab (#163) üzenetére


#53246592
törölt tag

csakúgy mint a "kint" és a "külföld" :)

(#180) Kassadin válasza Crystalheart (#176) üzenetére


Kassadin
addikt

Kik azok a példák? :F

(#181) D1Rect


D1Rect
félisten

"Angliából elérhetőek a magyar weboldalak?"

(#182) Jhonny06 válasza tildy (#172) üzenetére


Jhonny06
veterán

Én úgy vagyok vele, hogy a nyelvvizsga semmilyen szinten sem mérvadó a tudásodat illetően. Egy középfokút tényleg csak az nem tud megcsinálni, aki nem akar. Már akkor megvolt 80+%-ra, amikor még semmit nem tudtam, kb. 2 évvel ezelőtt, pedig nehéz helyen vizsgáztam. A felsőfokúnál már lehet azt mondani, hogy oké, itt elindult valami. De az, hogy kimész és megérteted magad, az egy egészen más dimenzió ezekhez a vizsgákhoz képest. Itt betanulod a tételeket és kész.

(#183) Lauda válasza Jhonny06 (#182) üzenetére


Lauda
félisten

Nekem is van olyan ismerosom, akinek semmilyen vizsgaja nincs, egyetlen nyelvtani szabalyt se nagyon tudna elmagyarazni, de ugy beszelget orakon keresztul amerikaiakkal, mintha en atmennek a szomszedhoz. :DDD

[ Szerkesztve ]

(#184) tiv83us válasza Lauda (#183) üzenetére


tiv83us
veterán

Ez annak a kerdese, hogy hol es hogyan tanulod az angolt. En nemetet tanultam 10 evig, angolul itt tanultam meg rajzfilmekbol, meg sorozatokbol /meg persze a maganeletbol :D/ es abszolut biztos vagyok benne, hogy nem tudnek angolt tanitani senkinek, mert nem tudnek elmagyarazni par alap szabalynal tobbet es hogy mire milyen szabaly vonatkozik...nalam eletben az csak ugy "jon" :K

Always Outnumbered, Never Outgunned

(#185) Lauda válasza tiv83us (#184) üzenetére


Lauda
félisten

Errol van szo. O is igy tanult meg, kint elt evekig egy amerikai csaladnal, meg kicsit melledolgozott filmekkel miegyebbel. Ugy fosta a szot a szomszedokkal hogy ihaj, le se lehetett loni oket sokszor. De mikor megkerdezte, hogy hogy is van ez a have meg has mert nem tudja mikor melyik, mondom dikk ma mirol beszelsz ember? :DDD

(#186) Algieba


Algieba
őstag
LOGOUT blog

Aki teheti, menjen. Az a benső nyugalom, amit nyerni fogsz, pénzzel kifejezhetetlen.
Persze mindenütt vannak gondok, bajok, de egészen más, hogy ezekkel szemben tudsz tenni mint az, hogy nem tudsz tenni, mert az egész rendszerrel kell szembeszállnod a jó eredmény érdekében.

A tudás az egyetlen érték, ami a használat során nem fogy el, hanem még gyarapszik is.

(#187) proci985 válasza tiv83us (#140) üzenetére


proci985
MODERÁTOR
LOGOUT blog

ezen hangosan felröhögtem:D nálunk csak a
- akkor bemegyünk a városba, vagy?
fordult elő. svédben a szó végére rakott vagy a vagy te mit gondolsz erről, hasonló a német ,oder? használatához. magyarban valószínűleg eléggé stílusidegen. mondjuk amikor német felsőre készültem és folyamatosan passzív körmondatokban beszéltem magyarul is, az durvább volt.

Crystalheart: napokon át animét nézni nem ugyanaz a szituáció. külföldön pedig gyakorlatilag elkerülhetetlen, hogy az ember ne túlnyomórészt az ottani nyelvet hallja. az anyanyelvi beszélők mintája pedig minimális lesz.

berci: ok, akkor úgy néz ki, tényleg eléggé normális. egy időben egyébként minket iwiwen/fbn bombáztak (néha itt ph!n), hogy "segícsetek!1!négy" (najó, a mesei újonchoz képest azért cizelláltabban), aztán vagy nem jelentkezett többet, vagy nem örült:).

tildy: százalék nem érdekes. német felső írás másodikra határon lett meg még 2002/2003ban, amikor a rigó még nehéz volt (értsd, senkinek nem lett Cje elsőre, valamin mindenki bukott). irreális volt, csomó elavult szerkezettel

svédeknél felsőoktatáshoz svéd és angol felső is kell (bár utóbbi kurzusként egyszerűbb, nyelvtanilag nem olyan veszélyes, cserébe Charlotte Brontét lehet olvasni:) ).

dabadab: bulldogtermészet kell. az van annyira fontos, mint a nyelvtudás.

nyelvvizsga, nyelvtudás: közép még nem stabil. kivétel: angol, hatalmas szókinccsel kiegészítve, főleg ha a beszélőnek van tapasztalata mesterséges nyelvekkel. pl német vagy izlandi a kivételek miatt sokkal hibásabb lesz adott szinten, angol meglepően minimális nyelvtani ismeretekkel (pl egy germán vagy egy újlatin nyelvcsaládban tartozó nyelvhez képest) is remekül működik.

Don't dream it, be it. // Lagom amount.

(#188) Lauda válasza proci985 (#187) üzenetére


Lauda
félisten

A szokincs eszmeletlen fontos, meg ha az adott szonak nem is tudod az osszes viszaverzejet, csak ami gyakori, akkor lazan elvagy alap nyelvtannal is. Csak adott semak alapjan rakod egymas utan a szavakat, ehhez viszont kell egy kajak szokincs. :K Angolra gondoltam.

[ Szerkesztve ]

(#189) proci985 válasza Lauda (#188) üzenetére


proci985
MODERÁTOR
LOGOUT blog

persze, el lehet lenni. szópakolás meg jó dolog, nekem úgy lett automatizmusok nélkül svéd alapfokom a kilencedik hétre:D. azért automatizmusokkal sokkal gyorsabban beszél az ember, kognitív terhelés szempontjából is sokkal jobb (kevésbé fárasztó, szópakolással én 2-4 óra után elfáradtam). szókincs eszméletlenül fontos, de nyelvnél alapvetően az összes jellemzőt kell fejleszteni egy jó egységes képért, kb mint egy bolognai rendszerű vizsgánál.

viszont hosszú távon nem szabad elfelejteni, hogy "nyelvében él az ember", tehát a jól beszélt nyelv ugyanúgy minősíti az embert, mint a rosszul. innentől szerintem ha az ember hosszú távra akar berendezkedni, akkor mindenképpen érdemes a nyelvet a lehetőségekhez képest a legjobb szintre fejleszteni. sokan úgy gondolják, hogy el lehet lenni hoszzú távon is minimális nyelvtudással, de a szociometriai hatások miatt szerintem ez nagyon rossz taktika.

Don't dream it, be it. // Lagom amount.

(#190) Lauda válasza proci985 (#189) üzenetére


Lauda
félisten

Ugyes vagy! Hat az tenyleg rohadt faraszto, mert ugye az ember allandoan le van terhelve azzal, hogy hogy kell kifejezni azt a gondolatot, emellett persze azon is porog az agya, hogy mit is szeretne kifejezni.
Ebben teljesen igazad van, szerintem az is fontos tenyezo, hogy hova keszul az ember, attol fuggoen kell egy adott szintre tornaznia magat. Mert mondjuk londonba igen jo lesz valszeg az oxfordi angol, de aki az usaba/ausztraliaba szeretne menni, az jo reszet biztosan kukazni fogja. ;) Utobbi esetben egyszerubb egy alapot bevagni es kint eljarni nyelvorakra, igencsak dallamos ahogy nyomjak az amik a cuccot, ossze se lehet hasonlitani az itteni beszelt angollal.

[ Szerkesztve ]

(#191) proci985 válasza Lauda (#190) üzenetére


proci985
MODERÁTOR
LOGOUT blog

köszi:). jaja, eléggé megterhelő és a válaszidők szempontjából se jó: avagy hallott dolog dekódolása, mondat összerakása magyarul, mondat kódolása idegen nyelvre és outputra küldés. gyakorlatilag nyelvhasználat eléggé hasonlít egy valós idejű rendszerhez abban, hogy bizonyos időn belül válaszolni kell.

nyelv alakul, ha az ember kimegy. mondjuk én kukázás helyett inkább úgy mondanám, átmegy passzív használatba. nyelvtanításon is sok múlik, itt svédeknél a tanár úgy kezdte, hogy nincs one shall és nincs túlzott udvariaskodás.

Don't dream it, be it. // Lagom amount.

(#192) #53246592 válasza proci985 (#187) üzenetére


#53246592
törölt tag

A mesebeli újonc - ha ugyanarra gondolunk - facebook-os szövegét kissé leegyszerüsítettem, bár próbáltam megtartani a lényeget. Igazából adott helyzetben teljesen érthetö ha bepánikoltak, és ugyan semmit nem segít rajtuk, de nehéz nem azzal reagálni hogy miért nem tájékozódtatok kiutazás elött?

Igen, ez a bombázás elég "normális", én legtöbbet itt a ph!-n kaptam (amíg nem töröltem a logout-os bejegyzéseimet ;] ).

A helyi nyelvtudás hiányának árnyoldalaiba a környezetemben elég sokan belefutottak - velem együtt. Az egy dolog hogy el lehet evickélni angollal megfelelö szakmával, de azért ez nagyon beszükíti a lehetöségeket. Mondjuk annyiban pozitív hogy kimaradok a közvéleményt nagyon foglalkoztató, de egyébként teljesen lényegtelen dolgokból - big brother és egyéb hülyeségek :)

Nálunk a nyelvtudással kapcsolatban van egy olyan probléma is hogy tanfolyamokon irodalmi nyelvet tanítanak, amit a mindennapokban gyakorlatilag senki sem beszél. Ezem a környéken ez még eléggé rendben is van, mert itt nincs akkora különbség a beszélt nyelvhez képest, mint sok más országrészben.

Algieba: engem a végtelen nyugalom kezd kikészíteni :P

(#193) Crystalheart válasza #53246592 (#192) üzenetére


Crystalheart
senior tag

És ez ott akkora probléma tud lenni? Mármint gondolom a kiutazónak gond, ha nem érti meg a tájszólást, a tájszólásos gondolom megérti a irodalmi nyelvet is. (Az angol anyanyelvűek is tudnak á szépeket produkálni, hogy csak meresztem a szemem/fülem.)

(#194) #53246592 válasza Crystalheart (#193) üzenetére


#53246592
törölt tag

Mint írtam konkrétan ezen a környéken nem akkora probléma, de mondjuk egy turkui, savoi vagy lappföldi beszédböl nem sokat fog megérteni eleinte az aki az irodalmi nyelvet tanulta.

(#195) tildy válasza Crystalheart (#193) üzenetére


tildy
nagyúr

Formal -informal nyelv kulonbsegei. Magyarban is , es angolban is letezik, angolban szvsz jobban (un. posh angol) .

Pelda:
- beugrottam a haverhoz.
- meglatogattam egy ismerosomet.

-Ez hulyeseg!
-Nem vagyok meggyozodve rola, hogy ez helyes megoldas.

Es akkor meg ott vannak a tajszolasok:)

[ Szerkesztve ]

"Tartsd magad távol azoktól, akik le akarják törni az ambíciódat! A "kis" emberek mindig ezt teszik, de a nagyok éreztetik veled, hogy te is naggyá válhatsz" - Mark Twain

(#196) Crystalheart válasza tildy (#195) üzenetére


Crystalheart
senior tag

A modern irodalom tele van informal-lal. :D (Ahogy a régi is, csak nem maival.) Szóval inkább csak egyszerűsített irodalmi nyelvről van szó tanítás terén... De sztem proci főleg a tájszólásra értette.

(#197) dabadab válasza Crystalheart (#196) üzenetére


dabadab
titán

Az irodalmi nyelv nem az irodalom nyelve, hanem a "hochungarisch" - azt hittem, ezt mindenkibe alaposan beleverik kozepiskolaban :)

DRM is theft

(#198) #53246592 válasza Crystalheart (#196) üzenetére


#53246592
törölt tag

Az irodalmi nyelv kifejezés félrevezetö lehet, szószerint "könyvnyelv"-nek hívják, nem tudom mi lenne a helyes magyar megfelelöje.

Informal beszédben vagy írásban itt teljesen rendben van olyasmi hogy "kapcsiban vok", és nem csak a tizenéves leánykák között :)

Visszatérve az eredeti témához: mindenkinek - beleértve azokat is akik "magyar vagyok, nem megyek sehova" - csak ajánlani tudom hogy töltsön el legalább fél évet, de inkább többet Külföldiában. Tegye ezt nyitott szemmel, nem csak azt meglátva hogy "buli az élet" az adott országban.

(#199) Crystalheart válasza dabadab (#197) üzenetére


Crystalheart
senior tag

Az igazat megvallva ezt a kifejezést még nem is hallottam. :D

Egyébkét mindkettő megállapítás jogos, def. szerint (Wikiről másolom, de ezt tanultam): "Az irodalmi nyelv: 1. az a nyelvváltozat, amelyet az Akadémia meghatároz és gondoz; 2. a sztenderd nyelvváltozat írott formája, tkp. az irodalom nyelve."

Ezért a helyes kifejezés talán nem is az irodalmi nyelv, hanem a sztenderd nyelvváltozat.

[ Szerkesztve ]

(#200) proci985 válasza #53246592 (#192) üzenetére


proci985
MODERÁTOR
LOGOUT blog

persze:D. hm, lehet én is azért nem kapok már mostanában, mert a svéd nyelvtanulós topik gyakorlatilag kihalt. új ember nincs (kb két éve), régiek közül meg már mindenki régen elhagyta azt a pontot, amikor az ember még nyelvtankönyvet kell, hogy használjon.

szóval akkor ezért törölted a logoutosaidat...:).

big brother:D. akikkel érintkezek, azok általában nem néznek tvt. ez egyébként jó dolog, már Magyarországon se értettem, hogy ez miért jó bárkinek is.

beszélt nyelvben ekkora a különbség? svédeknél is vannak eltérések (akár két egymástól 20kmre lévő város között is), de azért jól artikulálva mindenkit meg lehet érteni. svédtanáraim között hat ember ötféle kiejtésse volt:D. egyébként egy idő után szerintem ez nem akkora baj, nagyon függ emberektől is, hogy mennyire beszél szélesen, mennyire tér el az irodalmitól.

Don't dream it, be it. // Lagom amount.

Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.