Hirdetés

2024. május 1., szerda

Gyorskeresés

Hozzászólások

(#101) Crystalheart válasza Dany007 (#94) üzenetére


Crystalheart
senior tag

Ezen szempontok szerint akkor a mediterrán országokból sokkal tömegesebben kellene kivándorolniuk az embereknek. Úgy tűnik, téged leginkább a gépjárművekhez köthető dolgok frusztrálnak, ami engem egyáltalán nem érint és nem is fog, talán ezért nem érzem át. :)

(Mikor leírtad, hogy kultúra, már megijedtem, hogy a tényleges kultúrára gondolsz. :) )

Miért él az a képzet az emberekben, hogy a nálunk jelentősen magasabb GDP/fő-vel rendelkező kb. 30 országban az emberek mind brit illemórákra jártak? Persze, hogy ha valahol nem 20, hanem 40 ezer a GDP, akkor kissé gondtalanabbak. Mindazonáltal furcsa, de valahogy sok fejlettebb országban élő őslakó is ezt képzeli, arról nem is szólva, hogy egész K-Európára jellemző hozzáállás. A szomszéd fűje, ugye.

(#102) Dany007 válasza Crystalheart (#101) üzenetére


Dany007
veterán

Nem a tényleges kultúrára gondoltam, ne félj :)
És nem csak a közlekedésről van szó. Csak nem akartam leírni azt a csúnya szót, hogy mentalitás. Az emberek mentalitása, hozzáállása a dolgokhoz.
Kérdezd meg Tildyt, múltkor írta egy jó példát valamelyik hsz-ben. Talán ebben a topicban.

Az, hogy nagyobb életszínvonalon élnek több mindent is előrevetíthet. Pl a bűnözés arányaiban véve talán kisebb. A kórházi ellátás színvonalasabb. A bürokrácia működőképesebb. Az emberek jobb kedvűek, segítőkészebbek. És így tovább.

Voltam én is párszor Au-ban meg Német o-ban. Leginkább nézelődni meg vásárolgatni. De ami nagyon feltűnt, az az, hogy ott az emberek a boltban halál nyugodtan nézelődnek, vásárolnak. Megfogják az árut és beteszik a kosárba.
Itthon viszont rendszeresen - minden alkalommal - azt látom, hogy sokan bestresszelve szorongatják a kis papírfecnijüket. Mindenhol az árat keresik a terméken. Azt nézik melyik az olcsóbb. Melyiknek olcsóbb a kilója és így tovább.

Szóval mondom, átléped a magyar "határt" mész Bécs fele mondjuk és máris látod a különbséget. Ha autóval mész akkor a vezetési kultúrát is.

(#103) Lauda válasza Dany007 (#102) üzenetére


Lauda
félisten

Bunozes mindenhol van, minden nagyvarosban, el kell kerulni azokat a kornyekeket es kesz. Ez ugyanugy igaz budapestre ahogy new yorkra es parizsra is.

Az egeszsegugy annyira jo kulfoldon, hogy a multkor irta valaki svedorszagbol, hogy honapok ota var egy terdmutetre, de epp 2 napja olvastam kanadabol, hogy majd egy eve varnak ultrahangra, szoval nem kell elajulni a kulfoldi egeszsegugytol, mert ugyanaz a fos van mashol is, a maganorvosok/klinikak persze mas teszta, de ez itthon is pontosan igy van.

Az emberek segitokeszebbek, ez biztos.

Szegenyebbek mindenhol vannak, akarhova mesz a vilagban, az usaban is menj be egy walmartba, ott is sokan veszik az olcsobb eteleket, mert arra van love, tevedes, hogy mindenki lazacot meg rakot eszik reggel/delben/este. Lehet, hogy tele a kocsi, de nezd meg mivel. De ez megint ugyanigy van becsben is, csak jobban meg kene nezni. ;)

(#104) #53246592 válasza Dany007 (#98) üzenetére


#53246592
törölt tag

Ha nem lenne triviális: triviális hogy a túlnyomó többség nem Ukrajnába akar menni, hanem "nyugatra".

Románia megelözött minket, csak az nem mindegy miben. Az hogy 20 millió ember több értéket termel meg mint 10 millió, nem akkora nagy csoda.

(#105) Crystalheart válasza Dany007 (#102) üzenetére


Crystalheart
senior tag

Ehhez nem kell külföldre menned, elég, ha kiköltözöl Vácra. Komolyan. Ne csak Pestből induljunk ki. :) Persze a fizetések ott sem magasabbak, mégis mintha más ország lenne a kettő. (Ha van itt még valaki, aki jártas Vácott, alátámaszthatná. :D) Szerintem neked a frusztrált nagyvárosi léttel van problémád, de nem hiszem, hogy máshol ez sokkal kisebb lenne.

[ Szerkesztve ]

(#106) Dany007 válasza Lauda (#103) üzenetére


Dany007
veterán

Tudtom tudom. Általánosságban próbáltam beszélni. Ezért sem akartam belemenni a részletekbe.

@Crystalheart:

Nem a nagyvárosi léttel van problémám :)

[ Szerkesztve ]

(#107) Lauda válasza Dany007 (#106) üzenetére


Lauda
félisten

Tudod az a helyzet, hogy a legtobb ember azt hiszi ebben az orszagban, hogy kulfoldon minden az olebe hullik, csak eleg kimenni egy 8 oras melora. Ezzel szemben ha magadnak akarod kikaparni a gesztenyet, akkor igen nehez ut all elotted, sok sirassal, almatlan ejszakaval es igen sokszor a vegkimerulesig hajtva magadat tudod csak elerni a celod. De elerheted, ha nagyon akarod. Kerdem en, hany ember probalja ezt meg itthon ilyen modon? Szerintem senki es nem is azt mondom, hogy tegye, de legalabb probaljuk meg realisan nezni a dolgokat, mert ez a kimegyek kulfoldre es egybol k@rva jo lesz nagyon nem igy van. Az elso 5-10 ev nagyon kemeny lesz, aki erre nincs felkeszulve bele se kezdjen.

(#108) tildy válasza Crystalheart (#91) üzenetére


tildy
nagyúr

Az otthoni mentalitas, meg kozeg miatt. Meg politika, meg meg lehetne sorolni. Adott egy gyonyoruszep orszag, de szinte a velejeig korrupt. Amibol itt egy szobas lakast kapni, otthon palotank lehetne, tenyleg, megsem akarodzik otthoni lakast vennunk.

"Tartsd magad távol azoktól, akik le akarják törni az ambíciódat! A "kis" emberek mindig ezt teszik, de a nagyok éreztetik veled, hogy te is naggyá válhatsz" - Mark Twain

(#109) Crystalheart válasza tildy (#108) üzenetére


Crystalheart
senior tag

Hiszen egyes városokban nem lehet érzékelni ezt a közeget. Vácot komolyan írtam. Átengednek az úton az autósok, a dunaparti sétány a világ egyik legnyugodtabb helye, a kis üzletekben mindenki segítőkész - ha vásárolni elmegy az ember, szinte több órás tracspartira is készülhet -, a belvárost folyamatosan újítják föl, rengeteg a fiatal és diák, sok az esemény, stb. És még az állattartást is tolerálják, a belvárosi barokk polgári házacskák udvarán néhol még lovakat tartanak. Ehhez képest Pest valóban csak egy zsúfolt, rosszkedvű tömeglak. A falum, Őrbottyán pedig egy alvó semmi. Szóval vannak még itt az országban jobb helyek, és biztosan külföldön is vannak rosszabbak. Jó, a politika mindenütt ugyanolyan az egész országban, de ez még változhat.

(#110) tildy válasza Crystalheart (#109) üzenetére


tildy
nagyúr

Egy ismerosom sincs ott. :U

"Tartsd magad távol azoktól, akik le akarják törni az ambíciódat! A "kis" emberek mindig ezt teszik, de a nagyok éreztetik veled, hogy te is naggyá válhatsz" - Mark Twain

(#111) Dany007 válasza Lauda (#107) üzenetére


Dany007
veterán

De most nem is arról beszéltünk, hogy könnyű-e vagy sem. Sose mondtam, nem is gondoltam, hogy könnyű. Egyik ismerős vagy rokon se mondta, hogy ment mint a karikacsapás.
Viszont igen, én ismerek több embert is, akik itthon küzdenek amennyire a lehetőségeik engedik és ugyanott vannak, mint 10 éve, csak kevesebbet ér a pénzük.

Korábban mondtam pl apámék cégétől most ősszel egy hatvan akárhány éves nyugdíjas asztalos ment ki Ausztriába szintén asztalosnak. És köszöni szépen vígan dolgozik olyan fizetésért és olyan életszínvonal mellett, amiről itthon tényleg csak álmodott. Pedig aztán az öregből tényleg nem néztem volna ki, hogy megállja a helyét külföldön.
Biztos nincs sok ilyen eset, de a lényeg, hogy van valamennyi.

Vagy nézd meg Tildyt. Kiment, küszködött pár hónapon át, majd talált egy rendes melót! Egy olyan melót, amire sokak szerint (szakmán belül) igencsak alap fizetést kap. És? Megélnek egy fizetésből ketten(!) már talán 2-3 éve...
Itthon hogy életek meg egy alap fizetésből ketten? Sehogy. Ráadásul London az egyik legdrágább város a "környéken".

(#112) Dany007 válasza Dany007 (#111) üzenetére


Dany007
veterán

szerk.: ja és azért mindig Tildy-t hozom fel, mert ha azt mondom, hogy az én ismerőseimnek, rokonaimnak, munkatársaimnak (összesen több, mint 30-40 ember) is ugyan ez a tapasztalata és véleménye, akkor az ugye nem elég meggyőző.
Na ezért itt van Tildy. Mindenki ismeri, meglehet kérdezni :)

(#113) tildy válasza Dany007 (#111) üzenetére


tildy
nagyúr

Es azota mar masodjara kellett allast keresnem. Szerncsere masfel ev alatt 1.5x-ese lett/lesz a fizum. Hetfon kezdek az uj helyen , most nem 3 nap, hanem ket het alatt lett uj munkam .
Esm pedig februarban szinten kezd valahol, remelhetoleg. Szoval most mar nem az alapfizut kapom meg, hanem a tudasomnak megfelelot kb.

Az teny, hogy ket minberbol (netto £1680) abszolut kenyelmesen meg lehet elni, meg lakast berelve is ( persze a kulsobb keruletekben). Most egy olyan albink van, ami otthon kb 100E ft plusz rezsi, hat probalja az ember ezt fenntartani 150E Ftbol(2 minber) es meg egyen is....

Azt meg tudni kell, hogy bizonyos szempontbol ami a kijovetelhez kellett osszeg, az meg nem jott vissza , sajnos. ( Vagyis lehet visszajott, de egy resze el lett rakva otthon megtakaritasba, masik resze a csaladnak ment haza). De hatarozottan jobban elunk igy is, mint otthon.

[ Szerkesztve ]

"Tartsd magad távol azoktól, akik le akarják törni az ambíciódat! A "kis" emberek mindig ezt teszik, de a nagyok éreztetik veled, hogy te is naggyá válhatsz" - Mark Twain

(#114) Dany007 válasza tildy (#113) üzenetére


Dany007
veterán

Köszönöm! :R
Ott a pont. 3 nap alatt lett, 2 hét alatt lett munkád. Ja és gondolom ugyan azon városban. Nem kellett 3-400km-rel odébb költöznötök.
Itthon már csak ez ritkaság. Még akkoris ha jó szakemberről van szó. Főleg mivel te ott külföldi is vagy.

A kezdeti költségek persze magasak ez világos. Én valamikor 2003-2004 környékén - akkor voltam nagy kiutazási lázban =) - számoltam 300-400 ezer hufra.
Tehát ez persze benne van. De azért azóta van Macbookotok, meg talán tablet is(?) nem tudom. Szóval tényleg kényelmesen éltek. Mindezt alig pár évvel a kiköltözés után.

Az utolsó bekezdés meg talán a legfontosabb minden szempontból! :R
Azóta is veled példálozok b.nőmnél :) Immár lassan 4 éve. Mostmár ő is kezdi belátni, hogy "ja". Ez pedig mindent elmond.

(#115) tildy válasza Dany007 (#114) üzenetére


tildy
nagyúr

Jol szamolsz, fejenkent min 500 ezret ajanlok indulasra....

"Tartsd magad távol azoktól, akik le akarják törni az ambíciódat! A "kis" emberek mindig ezt teszik, de a nagyok éreztetik veled, hogy te is naggyá válhatsz" - Mark Twain

(#116) Dany007 válasza tildy (#115) üzenetére


Dany007
veterán

Ja főleg most, hogy ilyen szar a forint... =/

(#117) #53246592 válasza tildy (#113) üzenetére


#53246592
törölt tag

Szerintem nem én vagyok az elsö: a te végzettségeddel nem a magyar minimálbérhez kellene hasonlítgatnod az angliai helyzetedet :)

(#118) tildy válasza #53246592 (#117) üzenetére


tildy
nagyúr

Khm...
Itt kb 2 (UK) minimalbernyi volt a legutobbi keresetem, ezt hasonlitottam az otthoni 2 minberhez... :U

Ezt altalaban mindig le szoktam irni, szoval te vagy az elso, aki maskepp (felre?) erti.

Ezert hasonlitottam ossze a kettot. ( Holott otthon meg minberhez viszonyitott fizetes tekinteteben meg jobban is alltam).

[ Szerkesztve ]

"Tartsd magad távol azoktól, akik le akarják törni az ambíciódat! A "kis" emberek mindig ezt teszik, de a nagyok éreztetik veled, hogy te is naggyá válhatsz" - Mark Twain

(#119) #53246592 válasza tildy (#118) üzenetére


#53246592
törölt tag

Ha Magyarországon kb. 2 minimálbérnyi fizetésre lenne esélyed akkor nem szóltam.

(#120) tildy válasza #53246592 (#119) üzenetére


tildy
nagyúr

1.5 evvel kijovetelem elott meg azalatt kerestem , leven evekig helpdeskeztem, kb 27-28 voltam , mire visszakerulhettem abba, amit szeretek, traineekent ... :U Az utolso hely ahonnet ide kijottem, az volt kb haromszoros minberes hely .

Itt kicsit maskepp vannak az aranyok amugy, kb. realisan a 3 szoros minbert kapnam meg. ( meg egy kicsit itt hianyzik hozza most) .

Megmondom en, most mennyire lenne otthon eselyem: 200-270 nettora, max. Bezzeg ha Java vagy C++ programozo lennek :U :DDD :DDD

[ Szerkesztve ]

"Tartsd magad távol azoktól, akik le akarják törni az ambíciódat! A "kis" emberek mindig ezt teszik, de a nagyok éreztetik veled, hogy te is naggyá válhatsz" - Mark Twain

(#121) Lauda válasza Dany007 (#111) üzenetére


Lauda
félisten

Es hany olyan embert ismersz, akinek nem sikerult, vagy kint el, de ott is azon a szinten, amin itthon elt? Gondolom egyet se. Ez nem azert van, mert nincs ilyen, hanem mert egesz egyszeruen nem a valos helyzetet mondjak. Nagyon sok van, akinek sikerult es meg tobb akinek nem, csak ezek nincsenek nagy dobra verve.

Tildy peldaja pont annyira eletszeru, mintha azt mondanad, hogy kimentel az usaba mint olajmernok es egybol lett allasod. Ne ezt vedd alapnak, egy keresett szakma barhol eladhato, mint mar volt is korabban szo rola. Hanyan mennek ki angliaba szerencset probalni es honapok alatt se talalnak melot, amit meg igen, az is valami putri mocsok takaritos munka stb. :)

[ Szerkesztve ]

(#122) Kassadin válasza Lauda (#121) üzenetére


Kassadin
addikt

Igen, de nyelvtudás nélkül és keresett szakma nélkül minek megy ki bárki is? :F

(#123) Dany007 válasza Lauda (#121) üzenetére


Dany007
veterán

Öööö most elgondolkodtam :) Szerintem valaki volt... De most nem ugrik be.
Amúgy igen, nyilván ezt senki nem reklámozza.

Még anno 2004 környékén amúgy sokan csinálták azt, hogy kimentek aljamunkára minimálért, csak azért, hogy megtanulják a nyelvet. Eltakarítgattak, elcsomagolgattak fél 1 éven át. Majd ha már ismerték a nyelvet annyira, akkor kerestek szakmai munkát.
Én se azt mondtam, hogy takarítói végzettséggel kell kimenni :) Nyilván nem.
De pl egyik legrégebbi haverom 8 általánossal ment ki. Illetve cégen keresztül ment ki, aztán ottmaradt. Mostmár középvezetői szinten van ~ 3-4x-esét keresi a minimálnak. Persze ehhez mocskosul kemény munka és sok év kellett neki. De a lényeg, hogy ilyen szituban itthon esélye se lett volna.

Mindig azt próbálom hangsúlyozni, hogy a középutat kell megtalálni, mint szinte mindennél. Nem szabad azt hinni, hogy kolbászból van a kerítés. De azt sem, hogyha nincs két diplomád meg felsőfokú angolod akkor elfelejtheted a külföldet... Mert nyilván ez sem igaz.

Húh most kezd derengeni valami :D Asszem öreganyám egyik albérlője csinálta azt, hogy összeszedett 300k forintot és deka angoltudás nélkül kiment Angliába. Na ő volt az, aki asszem 2 hónapon belül vissza is jött :D
Na jó, de hát az ilyen meg is érdemli.

@Kassadin:

Régebben a pénzgyűjtés volt a cél. Azokon a fórumokon ahol én is próbáltam tájékozódni, ismerkedni sokan mentek ki zöldséget csomagolni, éjszakai takarításra stb-re minimálbérért. Lakókocsiban laktak meg hasonló nomád körülmények. És ilyen helyeken minimális nyelvtudásra is alig alig volt szükség. Olyan havi 3-400 forintnyit kerestek össze. A nomád életkörülmények miatt ennek több, mint a felét félre is tudták rakni. Ezt csinálták pár hónapig, aztán hazajöttek elkölteni a pénzt. Persze ez még 2003-ban volt. Asszem talán 50-60 körül volt az itthoni minimálbér. Tehát az a havi 150-200k félretéve tisztán jó pénz volt.
Ma már viszont egyre inkább élni mennek ki az emberek, mintsem pénzt gyűjteni. Annak nem is láttam sok értelmét sohasem. Így viszont már nyilván valamire való szakma nélkül nemérdemes kimenni. Meg persze nyelvtudás is kell, ha nem akarja az ember takarítóként kezdeni.

[ Szerkesztve ]

(#124) tildy válasza Lauda (#121) üzenetére


tildy
nagyúr

Szerintem pedig igenis jo a peldam. Evekig 'sz.ptam" voltam penztaros odahaza, helpdeskes, es hiaba diplomaztam 24 evesen , ha 27-28 eves koromban kaptam eloszor traineekent, gyakornokkent fejlesztoi munkat. Rengeteg munka van benne, hogy elertem, es meg mindig csinalhattam volna jobban is.
Tehat az, hogy itt felvettek 2 eve, 2010-ben, amogott kb 2-2.5 eves otthoni valodi szakmai tapasztalat van. Ami szerintem nem sok, nagyon-nagyon nem.

Egyebkent kornyezetemben MINDENKI hamarabb kapott munkat, mint en. Nekunk sikerult kb a leglassabban, harom honap alatt. Mondjuk ebben talan az is benne van, alapfoku angollal jottem ki, lehet a tobbieknek jobb volt..

[ Szerkesztve ]

"Tartsd magad távol azoktól, akik le akarják törni az ambíciódat! A "kis" emberek mindig ezt teszik, de a nagyok éreztetik veled, hogy te is naggyá válhatsz" - Mark Twain

(#125) D1Rect válasza Lauda (#121) üzenetére


D1Rect
félisten

Te mit dolgoztál "kint"?
Hol volt az a "kint"?

(#126) tiv83us válasza D1Rect (#125) üzenetére


tiv83us
veterán

Par honapja jart nalunk, ugyhogy szerintem USA-ra gondol :K

Always Outnumbered, Never Outgunned

(#127) Lauda válasza tiv83us (#126) üzenetére


Lauda
félisten

;)

(#128) Lauda válasza tildy (#124) üzenetére


Lauda
félisten

A Te peldad arra nagyon jo, hogy aki tesz a jovojeert, annak meg is lesz az eredmenye, ahogy meg is lett es lesz majd a jovoben is meginkabb. De most nem konkretan ennek a peldazasa volt a cel, hanem hogy a nagy atlag mennyire tud boldugulni idegen orszagban. Es a nagy atlag nem rendelkezik olyan szakmaval es amogott szakmai gyakorlattal, mint Te. Neked nyilvan konnyebb volt igy allashoz jutnod, mint aki kimegy egy erettsegivel meg alap nyelvtudassal. Nagyon nehez, a nem unios tagorszagokban meg sokkal nehezebb meg ennel is.

(#129) r-chee


r-chee
őstag

link

Origin (BF3, BF4) nick: r-chee *** BFBC2 game nick >> r-chee [HUN] --- Logout blog bejegyzéseimnél >> BFBC2 és Battlefield 4 PH! játékosnévsor és magyar szerverek listája

(#130) Motion_Blur


Motion_Blur
félisten

[link]

utolsó bekezdés különösen ajánlott..

r-chee: LOL :))

[ Szerkesztve ]

Stavelot 2, easily full throttle into another twenty second top gear flatout section

(#131) tiv83us válasza r-chee (#129) üzenetére


tiv83us
veterán

"Hugica", meg "babuci" :Y

Amugy ezt sosem ertettem, hogy miert kell rakoszongetni idegenekre, csak azert mert magyar. Vagom, hogy bunkosag levegonek nezni a masikat, de gondolom a pesti metro megalloban sem megy oda mindenkihez koszongetni.

[ Szerkesztve ]

Always Outnumbered, Never Outgunned

(#132) Lauda válasza tiv83us (#131) üzenetére


Lauda
félisten

Ja ez erdekes, angliaban nem ritkasag a magyar, meg kulonben is minek koszonget ra tok idegenekre. Mondjuk ha afrikaban, a congo deltajanal hall magyar beszedet, telleg rakoszonok, mert az megiscsak ritka jelenseg, de igy... :D

[ Szerkesztve ]

(#133) tildy válasza tiv83us (#131) üzenetére


tildy
nagyúr

Felfokozott lelkiallapot, sokszor nem is tudatos. Ne keritsetek kulonosebb jelentoseget neki.

Egyebkent nem tudom miert zavarja, ha valaki nem megy oda koszongetni neki, en sem iroma fejem fole, hogy magyar vagyok, persze hallok neha magyar szot.

Ami erdekes volt, igy ket ev utan hazautazva, hogy amikor felultem az egyik bkv-s buszra, valahogy nem ertettem, milyen nyelven beszelnek, mert mintha magyar lett volna, de mintha megsem. Lehet egy ido utan az ember fule atall az itteni magyar beszedre, mert ha haveri tarsasag latogat meg Londonban, semmi ilyen nincs, de otthon erdekes volt a tobbieket figyelni es hallgatni, mintha mas nyelven beszeltek volna.

Nem egyszer volt, hogy "jolszitualt" honfitarsak karomkodtak az utcan, vagy csak hoztak azt a mentalitast, amit illet volna otthon hagyniuk. A lenyeg, meg lehet itt is talalnia megfelelo embereket, mi szerencsere kulturaltabbakkal vagyunk korulveve:)

"Tartsd magad távol azoktól, akik le akarják törni az ambíciódat! A "kis" emberek mindig ezt teszik, de a nagyok éreztetik veled, hogy te is naggyá válhatsz" - Mark Twain

(#134) kraftxld válasza Lauda (#132) üzenetére


kraftxld
nagyúr

Rá is köszöngetnek? :DDD [link]

| MCSE+M/S, MCITP, VCP6.5-DCV - ''Life can be hard, but Scooter is harder :)'

(#135) Lauda válasza kraftxld (#134) üzenetére


Lauda
félisten

Arra mar lonek. :DDD

(#136) Crystalheart válasza tildy (#133) üzenetére


Crystalheart
senior tag

Ami azt illeti, én itthon élőként is úgy találom néha, hogy valami félmagyart beszélnek sokan. Nem artikulálnak, elharapják a szó végét, bénán hangsúlyoznak - külföldi legyen a talpán, aki magyar tanulmányok ellenére megérti ezt. Mondjuk szerintem a világon mindenütt így van ez, a pórnép már csak ilyen flegmán nyomja. :D

(#137) proci985 válasza Crystalheart (#136) üzenetére


proci985
MODERÁTOR
LOGOUT blog

szerintem nem erre gondolt:).

arról van szó, hogy az ember gyakorlatilag csak olyanokkal érintkezik, akik:
a.: vagy nem beszélnek magyarul
b.: beszélnek magyarul, de az ember már réges-régről ismeri őket.

innentől, amikor az ember Magyarországon tartózkodik, és ismeretlenek is magyarul beszélnek, szokatlan lehet. ez lehet furán hangzik, de az emberi agy a közeli emlékeket súlyozottabban veszi alapul. pl a megégettem magam a rezsóval is erősebb két perc múlva, mint másnap a még mindig fájó sebet ellátva. ha pedig a közeli emlékek mind arra utalnak, hogy ez nem megszokott; ellenben a magyarul beszélők feltűnőek, akkor Magyarországon jön a meglepi érzékelés szempontjából. hiába tudja az ember pontosan, hogy ennek így kell lennie, agyilag van egy rövid átállási periódus.

ismerősöknek megvan a profiljuk, tehát mindekinek (kellőképpen) ismert a magyarja, szókincs, szóhasználat, kiejtés, hangsúlyozás beszélők között eltér. viszont egy ettől eltérő ismeretlen magyarja fura lehet, nem egyezik az általában hallott magyar mintájával. legalábbis az első napokban. főleg, ha a "magyarul beszélő ismeretlen" magában is szokatlan, váratlan esemény, hát még nagy tömegben.

egyébként nekem még inkább a táblák amik első napokban furcsák. olyan eltérőek, de közben meg is értem őket. meg egyszerre vannak elvárt {Magyarországon magyar táblák lesznek} és nem elvárt {általában nem találkozom magyar tábla feliratokkal} értékek között. aztán lehet idővel ez az átállás eltűnik, gyakrabban hazajáróktól ilyen tapasztalatokat nem hallottam.

legalábbis nekem ezek a tapasztalataim, amik kb egybevágnak a leírással.

[ Szerkesztve ]

Don't dream it, be it. // Lagom amount.

(#138) tildy válasza proci985 (#137) üzenetére


tildy
nagyúr

:K :K :U

Azt hittem csak nekem van ilyen elmenyem.Mikozben napi szinten beszelek otthoniakkal, de valahogy , egy tomegben nagyon mas volt. Sot nem direkt mondtam angolul az elnezest, hanem mert osszekapcsolodik az adott szituval, es itt mar megszokotta valt :)

[ Szerkesztve ]

"Tartsd magad távol azoktól, akik le akarják törni az ambíciódat! A "kis" emberek mindig ezt teszik, de a nagyok éreztetik veled, hogy te is naggyá válhatsz" - Mark Twain

(#139) proci985 válasza tildy (#138) üzenetére


proci985
MODERÁTOR
LOGOUT blog

nekünk is eléggé fura volt hugommal. aztán mivel pár napig mindkettőnknek megvolt ez az élménye egymástól függetlenül, így gondolkodtunk rajta egy sort, hogy miért lehet. ellenben valamennyire örülök, hogy leírtad, tehát nem csak nekünk volt meg ez a tapasztalat:).

igen, rövid automatizmus megesett velünk is, hasonló okok miatt:).

[ Szerkesztve ]

Don't dream it, be it. // Lagom amount.

(#140) tiv83us válasza proci985 (#139) üzenetére


tiv83us
veterán

En tavaly ot ev utan latogattam vissza par hetre Magyarorszagra, az elso fel oraban fura volt, hogy magyarul beszel mindenki es csak egyszer egettem be magam egy pincer elott, dehat belefer.
- Kersz meg egy sort?
- Nem kosz, jol vagyok.

(Mer ugye, "no thanks, I'm fine", faszaul le tukorforditottam angolrol :D)

[ Szerkesztve ]

Always Outnumbered, Never Outgunned

(#141) Crystalheart válasza proci985 (#137) üzenetére


Crystalheart
senior tag

Ah értem. :D Mondjuk én szinte soha nem beszélek senkivel a családomon kívül, nekem ilyen nem hiszem, hogy feltűnne. Külföldön sem hallanék sokkal kevesebb magyart. (Asszem angolt és japánt jóval többet hallok a filmeken és animéken.) De ez érdekes tapasztalat, és hasznos is, kösz, hogy leírtátok, még föl fogom használni. :)

(#142) #53246592 válasza proci985 (#137) üzenetére


#53246592
törölt tag

ezt csak megerösiteni tudom, igencsak meglepö tud lenni amikor ismeretlenek magyarul beszélnek körülöttem :)

hogy ON is legyen valami:
tegnap irt egy par a facebookon, hogy ök megjöttek, nem segit nekik senki. a lány erasmussal jött ki tanulni, a fiu meg jött vele hogy ö majd itt dolgozik. most fogy a (z erasmusos) penzuk, minden draga, a munkaugyi hivatalban nem beszeltek rendesen angolul, de munka kellene. mindeközben szo szerint a semmi közepeben vannak, kisvarostol is kilometerekre - egy iskola az erdö közepen, szoval meg ha kapna is a srac takaritoi allast, azzal sem feltetlenul megy sokra. ugyanis az ilyen munkak reszmunkaidösek, ami azt jelenti hogy a megkeresett penz igen jelentös resze elmegy utazasra.
nem mondom hogy nem fog nekik összejönni amit akarnak, de a körulmenyek elegge ellenuk vannak.

(#143) #53246592


#53246592
törölt tag

Ez sem egy nagy sikersztori eddig.

(#144) baluka26 válasza #53246592 (#143) üzenetére


baluka26
veterán

Mit vár, ha nem tud kommunkálni velük se angolul se finnül?
Az ilyen ember eléggé nagy hülye..

They said I once was lost, but now I'm truly found. || Eladó Eastpak hátizsák: http://tinyurl.com/balutaska

(#145) Crystalheart válasza baluka26 (#144) üzenetére


Crystalheart
senior tag

Hát igen, ez olyan, mintha fognám magam és kimennék angoltudással Svájcba melót keresni. Vagy... mégsem, még rosszabb. :D

(#146) #53246592 válasza baluka26 (#144) üzenetére


#53246592
törölt tag

A linkelt fórumon legalább heti rendszerességgel jönnek az emberek hogy ök tudnak kicsit angolul, és bármilyen munkát elvállalnának, jönnének Finnországba.
Aztán ha valaki azt ajánlja hogy olvasson vissza, vagy közli hogy ez így nehezen fog menni, akkor meg ö a köcsög :)

Egyébként vannak siker(esebb)sztorik is, azok általában úgy kezdödnek hogy 200x-ben kijöttem x egyetemre tanulni és vagy informatikus vagyok vagy megtanultam jól finnül.

(#147) baluka26 válasza #53246592 (#146) üzenetére


baluka26
veterán

Szerintem tök alap, hogy ha külföldre akar menni az ember akkor folyékonyan beszéljen angolul, és konyítson valamit az ottani anyanyelvhez. Ha ez nincs, akkor siker sem lesz szvsz.
Hacsak nincs kint ismerős...:)

They said I once was lost, but now I'm truly found. || Eladó Eastpak hátizsák: http://tinyurl.com/balutaska

(#148) cskamacska válasza #53246592 (#143) üzenetére


cskamacska
addikt

De ez most mire is példa? Nyelvtudás és piacképes szakma nélkül Oroszországban, Tanzániában, sőt Magyarországon könnyebben kapna állást? :P

Viszont ha a szakmájában a magyar beosztásának megfelelő finn helyet kapna, akkor a fizetéséből vélhetően jobban meg tudna élni, és az előbbre jutás sem lenne lehetetlen. Nna, ez a nem mindegy. :U

Kapcsolódó kép.. :DDD

"Para mis amigos todo, para mis enemigos la ley"

(#149) dabadab válasza baluka26 (#147) üzenetére


dabadab
titán

"tök alap, hogy ha külföldre akar menni az ember akkor folyékonyan beszéljen angolul, és konyítson valamit az ottani anyanyelvhez."

Ez inkabb munkakortol fugg: az Ausztriaban vendeglatozo magyaroknal pl. az kell, hogy folyekonyan beszeljen nemetul meg konyitson valamit az angolhoz. (Az osztrak sihuttek meg a benzinkutak szemelyzetenek meglepoen nagy resze magyar.)

"Hacsak nincs kint ismerős..."

Szerintem az ismeros nem varazseszkoz, alapveto valtozasokat nem igazan tud eszkozolni.

[ Szerkesztve ]

DRM is theft

(#150) baluka26 válasza dabadab (#149) üzenetére


baluka26
veterán

Viszont kommunikációs híd.

They said I once was lost, but now I'm truly found. || Eladó Eastpak hátizsák: http://tinyurl.com/balutaska

Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.