Hirdetés

2024. április 26., péntek

Gyorskeresés

Hozzászólások

(#1) Somatom


Somatom
veterán

Anno az Asus eee netbookomon próbálkoztam Linux -szal. Akkor jött ki a direkt ilyen gépekre kitalált Ubuntu Netbook Remix, ami kapásból nem kezelte az Asus n -es Wifijét. Következő kísérlet a Black Panther volt, de a KDE kicsit erős volt az N270 -es Atomnak. Utána találtam rá a Puppeee -re, ami a Puppy Linux netbookra optimalizált verziója. Az első vakkantástól (így jelzi, ha felállt a rendszer) beleszerettem. Azóta csak Puppy. :)

[ Szerkesztve ]

Samsung XCover 6 pro, Tab S7+ 5G

(#2) Mr Dini válasza Somatom (#1) üzenetére


Mr Dini
addikt
LOGOUT blog

Hú ez jó nosztalgikus laptop! :) Igen, ezen nem feltétlen futna jól egy mai népszerű disztró, pláne nem a KDE. Bár amiket hallottam a BlackPantherről, szerintem eleve zsákutca az, hogy bizonyos dolgokért pénzt kérnek.

A Puppy viszont tényleg jó cucc, anno azzal kezdtem a NAS mókolást is még a te javaslatodra. :R

Hogy hívják az éhes horgászt? Gyere Pista, kész a kaja!

(#3) blade zte


blade zte
őstag

Az Arch sosem volt egy slim distro. Mivel a tarhely egy olcso dolog ezert a packagek szetbontasa nem kifejezetten prioritas es sokszor a komplett dolgot szeretik egybegyurni, foleg ha olyan DE-rol van szo ami amugysem a slimsegre megy ra. Szerintem sokkal inkabb az elonyere valik mint a hatranyara, nekem sosem ment mas distro osszelegozasa pont azert mert valami kis kritikusnak erzodo dolog kimarad amit mindig keresgelni kell avagy fel sem tunik de megkonnyitene a dolgokat.

Az arch-chroot technikailag nem kell, de szerintem nincs ertelme szopkodni a szelso esetekkel meg extra commandokkal, ahogy a pacstrap is segit hogy ne kelljen az alaprendszert tarballbol telepitened vagy valamit osszehackelni pacmannel.

Tl;Dr.: Az Arch alapteziseinek megfelel az amiert te kritizalod. A KISS (Keep It Simple Stupid) egy fo elvnek van felsorolva.

Amit az Archon mukodni latsz az azert van mert az Arch a DIY-orientalt community disztrok Alfa-hime. Nem lesz minden tamogatva, altalaban csak az amirol ugy erzik hogy van ertelme.

SELinux meg az Apparmor hasznalata szerintem elenyeszo. Valszeg a legtobb usecase eseten nem ez az elso es legegyszerubb valasztas egy rendszer hozzaferesi vedelmere. Ebbol kifolyolag nem foglalkoznak vele.

Egyeb alternativak az OpenSUSE es az Alpine Linux lehetnek. Mindegyik a sajat nyugjeivel, de lehet hogy eppencsak turhetonek talalod egyiket masikat. Alpine nagyon barebone meg tamogatas-hianysaga ellenere neha kezesbarany tud lenni.

Oppo find 7 astro black

(#4) Mr Dini válasza blade zte (#3) üzenetére


Mr Dini
addikt
LOGOUT blog

Alapvetően számítottam rá, hogy rossz irányból közelítem meg az Archot és köszönöm az informatív kommentet, pár dolgot sikerült rendbe raknod az értelmezésemben! :R

Érdekes amúgy, hogy ez a KISS modell (szerintem) nem igazán érződik az installeren. Nem teljesen értem, hogyha más Arch alapú disztróknak sikerült, miért nem csinálnak egy rendes grafikus telepítőt megint a projektnek?

Meg a glibc nem frissítése szerintem elég meredek.

De azt aláírom, hogy teljesen igazad van, a SELinux egy abszolút réteg dolog (pedig milyen jó lenne, ha elterjedne, lásd Android).

OpenSUSE-t még nem próbáltam, Alpine-t viszont igen. Az összes containerem Alpine alapú és marhára tetszik a minimalítása, illetve hogy pl musl-t is tud használni. Bár anno próbálkoztam KDE-t telepíteni, hát nem igazán jött össze... :B

Hogy hívják az éhes horgászt? Gyere Pista, kész a kaja!

(#5) #08299776


#08299776
törölt tag

"Bevallom, ezek után kicsit tanácstalan vagyok, hogy mit válasszak, mert mindegyik eddig általam használt/ismert disztrónak van valami hátránya..."

Ezzel én is így voltam, úgyhogy ~20 év Linux desktop évére várás után vettem egy Windowst, és nem bántam meg...! ;)

(#6) Somatom válasza #08299776 (#5) üzenetére


Somatom
veterán

Az XP -nél kiszálltam, azóta csak Linux és Android. Vettem egy mini PC -t, amin gyárilag van Win10. Az eddig még egy értelmes dolgot nem végzett nekem, csak szivatott, idegelt. Gyűlölöm!

Samsung XCover 6 pro, Tab S7+ 5G

(#7) Mr Dini válasza #08299776 (#5) üzenetére


Mr Dini
addikt
LOGOUT blog

Már vártam ezt a kommentet is. :D

Nagyon sok ideig voltam Windows használó is, de mindig azon kaptam magam, hogy az első dolgom az, hogy SSH-zok a távoli szerverre. Most ezért nincs sok értelme számomra winen maradni. Amúgy meg böngészni és programozni bőven jó a Linux is. És ami főként lenyűgözött, hogy sokkal kevésbé melegedett a gép és pl a laptopom Windows-szal 6 óra alatt feladja a harcot, Arch-csal meg lazán ment 8 órát is, ami durva. Meg úgy összességében szerintem a Linux gyorsabb és ma már azért vannak olyan grafikus felületek tőle, hogy dobsz egy hátast tőle. Ha Win és Linux közt kellene választanom, azt hiszem sose térnék már vissza Winre. Az tény, hogy van pár hiányosság, de jelentéktelen a wines ármányokhoz képest. :DDD

Viccet félretéve megértem azt, akinek a win jön be jobban, nekem abszolút pozitív csalódás évről évre a linux és nem igazán vágyom vissza. Játékra, zene és videószerkesztésre, illetve egyéb specifikus dolgokra még mindig kényelmesebb talán a win, de amire én használom, arra tökéletes.

De egyébként pont felraktam egy Windows VM-met, hogy kipróbáljam a win11-et. Hát ne tudd meg, 3 órát vártam, míg az NVMe-n lefutott az összes frissítése. Kegyetlen.

[ Szerkesztve ]

Hogy hívják az éhes horgászt? Gyere Pista, kész a kaja!

(#8) anorche1


anorche1
őstag

Gentoo?

"It never gets easier, you just go faster." Greg LeMond

(#9) Mr Dini válasza anorche1 (#8) üzenetére


Mr Dini
addikt
LOGOUT blog

Ajánlották már, hallottam róla hideget/meleget is, de még nem próbáltam ki, hogy önállóan tudjak róla véleményt alkotni. De mindenképpen tervben van a belakása először majd egy virtuális gépben, aztán meglátjuk, hogy szerepel.

Kicsit az unszimpatikus, hogy mindent a te gépeden fordít, kicsit az már az a kategóriának tűnik így látatlanban, hogy többet modolod a géped, mint használod. Aztán lehet a valóságban nem ennyire borzalmas ...

Bár az tény, hogy ott aztán mindent én rakhatnék össze magamnak. Lehetne musl alapú is az egész rendszerem.

Hogy hívják az éhes horgászt? Gyere Pista, kész a kaja!

(#10) Somatom válasza Mr Dini (#7) üzenetére


Somatom
veterán

Ne is mondd! Az enyém is ezt csinálja. Üzen, hogy ne kapcsoljam ki, mert ő most frissít. Hát frissíccsé, vazze! Egész éjszaka után, reggel még ugyanott tart. Mi lenne, ha épp el akarnám vinni? El sem tudom képzelni, hogy egy hurcibálós laptopon ez hogyan működik. És akkor még a böngésző frissít, a vírusírtó frissít, a kiskutyafüle frissít. Halló! Kapok én is gépidőt? A Puppy sohasem csesztetett ilyesmivel. Bekapcsolom, vakkant és teszi, amire utasítom.

[ Szerkesztve ]

Samsung XCover 6 pro, Tab S7+ 5G

(#11) blade zte válasza Mr Dini (#4) üzenetére


blade zte
őstag

En azt tudom javasolni hogy nezzed nyiltabban. :D Az Arch telepitese nem egy atlag telepitesi folyamat, nem erdemes hasonlitani hozza. Vannak napi szinten hasznalatos parancsok es van par script ahol tulsagosan belebonyolodhat az ember abba amibe felesleges. Ha pl. mindig fdiskkel formazol egy lemezt es mkfs-el raksz ra fajlrendszert akkor kb. ugy hasitasz keresztul a telepitesi folyamaton mintha forrokessel vajat vagnal. Nekem debian telepitovel anno 2-3 oramba telt osszerakni egy raidet mert annyi logikai utveszto volt benne. Ezen tul annyiszor megesett hogy telepiteskor irta ki hogy beszoptam mert nem rakta fel normalisan a bootloadert vagy a rendszert hogy tobb idot pazaroltam mint az osszes ora amit valaha Arch telepitessel toltottem. Mindig belefutok abba hogy egy telepito szimplan csak tul merev hogy barmit kezdjek vele.

Igen Archon az emberek zome szereti a GUI-t, de az egesz linuxos terminal/vim/billentyuzet/window-manager kozosseg nagyresze is itt van. Nem lesz bajuk a terminallal, sot. Archnal nem is igazan fogjak KISS fo megoldasnak elismerni ha valaminek GUI-ja van.

Ennek a kuszobolesere hoztak letre a Manjarot, regebben meg az Antegros disztro pl. tulkepp csak egy GUI installer volt Arch linuxhoz minimalis modositasokkal. Ha kell ilyen akkor ajanlom az Arch alapu distrokat keresgelni.

Haha, igen, az Alpine-nak sosem volt erossege a GUI, PostmarketOS-nel is kilatszik ez a hianyossaga megha technikailag vegfelhasznaloi megoldasnak is szanjak. Void Linux az kb. Alpine csak vegfelhasznaloi formatumban. Azt is hasznalja azert egypar ember. Asszem meg telepitoje is van.

Oppo find 7 astro black

(#12) #08299776 válasza Mr Dini (#7) üzenetére


#08299776
törölt tag

Mandrake Linux 7.1-től kezdve a tavalyi évig kizárólagos Linux felhasználó voltam, ez kb. 20 év ahogy írtam, ez idő alatt a Linux csak rosszabb lett, mára az egyetlen előnye, hogy ingyenes...

Persze ez is csak egy vélemény... :)

[ Szerkesztve ]

(#13) Mr Dini válasza blade zte (#11) üzenetére


Mr Dini
addikt
LOGOUT blog

Oké, ilyen formában leírva abszolút egyet tudok érteni veled, köszönöm, hogy kifejtetted a véleményed! :R

Voidot egyébként portoltam a Raspberry Pi Zero-ra és nagy a szerelem, sokkal jobban fut, mint a raspbian és társai. Hihetetlen, mennyi architektúrát támogatnak.

Hogy hívják az éhes horgászt? Gyere Pista, kész a kaja!

(#14) Mr Dini válasza #08299776 (#12) üzenetére


Mr Dini
addikt
LOGOUT blog

Értem. Esetleg ha van időd, érdekelnének azok a dolgok, amik a váltásra késztettek és amik szerinted hanyatlanak. Akár privátban is. Tényleg érdekel, hogy mi az amiben visszafele fejlődik a projekt, mert eddig nekem pont az ellentéte kezd kialakulni. Pláne a KDE és Gnome elterjedésével, egyre windowsosabb az egész élmény szerintem. :D

Hogy hívják az éhes horgászt? Gyere Pista, kész a kaja!

(#15) UnA


UnA
Korrektor

Nekem jó az Ubuntu :)
Minden rendben működik rajta, amit használni szoktam.

(#16) makoj30


makoj30
aktív tag

Sok Linuxot kipróbáltam,mert a W10 hülyeségeiből már elegem van,a W11 meg mégrosszabb,szóval próbáltam már Ubuntut,Linux Mint,Manjaro,Arch Linux,de mindnek volt valami nyűgje ami miatt nem voltak fent sokáig,szóval nálam marad a W10 addig ameddig a 11 nem fogják gatyába tenni,amire kevés esélyt látok.

MINISFORUM ELITEMINI HM90+NINTENDO SWITCH V2+NINTENDO WII+TELEKOM T-PHONE PRO 5G (6/128)+NINTENDO 2DS+LG 43UJ635V+SAMSUNG SYNCMASTER C24F390

(#17) adika4444 válasza Somatom (#10) üzenetére


adika4444
addikt

Jó poszt lett! Bár ez nem Windows topik, de a patchkedd-ek alapján tervezhetőek a frissítések. Nekem ez a ne kapcsoljam ki szöveg maximum 5--10 percig van kint, de inkább kevesebb, főleg, hogy NVME-s a laptopom. Megfelelő beállítások mellett nem volt ezzel gond, sose akadályozta frissítés, hogy vihessem a gépet.
Az meg szerintem nem egy helytelen irány, hogy magától frissít a Windows. Sajnos nagyon sokan elhanyagolják, és így is van az ilyen gépeken mit helyrerakni amikor felgyűlnek a gondok, legalább a Windows 7 éra után nem kell azzal kezdeni, hogy két órát frissít. Aki meg ért hozzá és szüksége van rá, abszolút kézbevehetőek az update-ek. Én naponta hordom a gépet, patchkedd utáni hétvégén frissítek, így nem zavar be semmibe.

Hogy ne legyen teljesen OFF: Én szerver oldalon Debian-ozok, és a friss dolgok (meg amúgy ami csak lehet) konténerben fut. Nekem ez a setup bevált, abszolút üzembiztos, vannak már több éve nem piszkált, stabilan üzemelő VPS-ek a frissítéseket leszámítva, meg az azokkal járó reboot-okat. Ezen gépek közt nem egy olyan is van, ami stretch -> buster -> bullseye frissítéseket is megélt.
Az Ubuntu-nál engem is taszít a snap és a MOTD-ban megjelenő reklám / SPAM (kinek mi), meg én mivel szerveren működtetem, és elégedett vagyok, nem látom értelmét kísérletezni.

üdv, adika4444

(#18) Somatom válasza adika4444 (#17) üzenetére


Somatom
veterán

Tán írjam be a naptáramba, hogy mikor van patchkedd? A gép van értem, nem fordítva. Lesz..om, hogy mikor van patchkedd. Tegye amire utasítom, vagy használok helyette olyat, ami megteszi. Mit állítgassak? Ha felrakok egy Magyar Puppy -t, az Magyarul indul, Magyar a billentyűzet, stb. Nem kell semmit sem állítgatni, csak használni.
Az XP után újdonság volt a Win10 -en, hogy van szoftverbolt. Nosza, bepötyögtem, hogy "Firefox". Zéró találat. Elmehetnek a 3,14 csába a szoftverboltjukkal!

Samsung XCover 6 pro, Tab S7+ 5G

(#19) #08299776 válasza Mr Dini (#14) üzenetére


#08299776
törölt tag

PulseAudio, Polkitd, Systemd (főleg), évek óta javítatlan hibák, minden frissítéssel érkező újak, siralmas meghajtók, siralmas Xorg, még siralmasabb Wayland, 0 visszafelé kompatibilitás, ocsmány betű megjelenítés (ClearType sok fényévvel van előre), egyszeri asztali gép esetén is szégyenletes hardveres szenzor támogatás, gyér energiagazdálkodási lehetőségek (CPPC), ahány disztró, annyi szokás, ha LTS-t használsz, szívsz mert túl régiek a csomagok, ha rollingot, akkor mert túl újak...
Ja és a kedvenc témám, a biztonságos Linugz, me mindenki is óvassa a kódot, oszt nosza mingyán javítja is hirtlennyiben... :W Akkor most tegye fel a kezét, aki nézegette a kernel kódját és már küldött is javítást hozzá! ;]
A Linux kernel a legsebezhetőbb szoftver a világon, és ezt nem én mondom, egyszerű statisztika (pl. 2017-ben a Win 10 kernel 268 sérülékenységet produkált, a Linux 453-at).
Az hogy a Linux sérülékenységek nem kapnak nagyobb publicitást, az nem azért van, mert nincsenek, hanem mert kb. a kutyát sem érdekli a kemény ~2% körüli részesedés mellett...
Részletekért a CVE Detailst érdemes nézegetni.

Szóval a magam részéről belefáradtam az önszopatásba, szal viszlát Linux!

(#20) BoB válasza #08299776 (#19) üzenetére


BoB
veterán

" Linux sérülékenységek nem kapnak nagyobb publicitást, az nem azért van, mert nincsenek, hanem mert kb. a kutyát sem érdekli a kemény ~2% körüli részesedés mellett"

Talán elég sok embert érdekelnek a kernel sérülékenységek mivel a szerver gépek, embedded, IOT, okoseszközök (telefon, tablet) nagy részén linux kernel fut.

[ Szerkesztve ]

You may corrupt the souls of men, but I am steel. I am doom.

(#21) Mr Dini válasza Somatom (#18) üzenetére


Mr Dini
addikt
LOGOUT blog

Hát igen, ez ilyen. Nekem nem lenne bajom az updatekkel sem, ha tényleg nem kénye-kedve szerint csinálná. Biztos beállítható, de nekem az a tapasztalatom, hogy egyre jobban eldugják a halasztás lehetőségét.

Azonban adika4444 érvelését is megértem, fontos, hogy a rendszer időközönként legyen mégis frissítve. Talán egy kellemes kompromisszum az lenne, ha hagyna az MS módot arra, hogy a power user telepítéskor eldönthesse már, hogy legyen-e a rendszerén auto frissítés, vagy ne. Ennek ellenére ott tartunk, hogy nem hogy megkérdezi, de egyre nehezebb letiltani a frissítéseket, ha az ember nem akarja.

Hogy hívják az éhes horgászt? Gyere Pista, kész a kaja!

(#22) Mr Dini válasza #08299776 (#19) üzenetére


Mr Dini
addikt
LOGOUT blog

Köszi a felsorolást! Hát való igaz, hogy a PA felett eljárt rendesen az idő, igazán remélem, hogy a PipeWire teljesen le tudja cserélni majd. A polkit olyan, amilyen, Windows alatt nem igen tudom, hogy létezne alternatívája, tudtommal ott vagy rendszergazda vagy, vagy mezei user és nincs átmenet jogokban, szóval erről nem tudok nyilatkozni. A systemd meg meglepő módon egyre kevésbé használhatatlan szerintem, pláne felhasználói szemmel. Bár az való igaz, hogy mire átnéznek egy bug reportot, az évek kérdése. :D ClearType-pal kapcsolatban sincs tapasztalatom, így azt is skippelném. Azonban az energiagazdálkodás nagyrészt a gyártók sara. A linux biztosítana rá felületet... Én is tapasztaltam sajnos, főleg laptopoknál, hogy van az, amit a biosban tudok piszkálni és ki is fújt a tudomány... :(

A security meg... Hát, biztos, hogy a Windows desktopok terén kevesebb sebezhetőséggel rendelkezik, de tényleg rengeteg enterprise tol bele tengernyi pénzt a kernel fejlesztésébe (hiszen az ő dolgaik is linuxon futnak, belső érdek is), szerintem annyira nem állnak rosszul.

De köszönöm a véleménykifejtést és jó látni ellenérveket is! :R

Hogy hívják az éhes horgászt? Gyere Pista, kész a kaja!

(#23) Apollyon


Apollyon
Korrektor

Kb. másfél éve void-ozok, nagyon elégedett vagyok vele. Van glibc és musl is ha kell. Van telepítője is, de utána ugyanúgy minimál rendszered lesz. Ha meg igazán hardcore vagy és jó a musl, akkor Alpine linuxból is lehet desktopot faragni.))

#1) Respect the privacy of others. #2) Think before you type. #3) With great power comes great responsibility.

(#24) májkimiki


májkimiki
őstag

Ez egy tök jó írás, egy kicsit más szemszögből. Szerintem a #rant "hesteget" nyugodtan leveheted. Szerintem.
Elolvastam többször a cikket és a kommenteket is.
Használok Arch Linuxot pár éve, meg telepítettem már így is-úgy is.(Manjaro nem a kedvencem).
Az azért a köztudatban benne van, hogy az Arch Linux nem igazán való server környezetbe a "rolling edge" tulajdonságai miatt. Biztos van aki azért bevállalja, de szerintem nem nagy lóvés extra nagy rendszereket tesznek alá. Innestől kezdve, mint ahogy tapasztaltad az extra biztonsági megoldások supportja, nem éppen az erőssége a rendszernek. Amit az is alátámaszt, hogy az alap repókba (core, extra, communty) nincs is benne, csak az AUR-ban. Ott is csak azért, mert valaki fontosnak találta, hogy Arch-ra felhúzható legyen.
Summa summárum az Arch nem server distro! (és semmilyen Arch alapú distro sem az)
Az Arch azoknak jó, akik szeretik a "blending edge" frissülési sémát. Mindig és mindenkor a legfrissebbet akarják. Mondjuk pl. a Linux Gamer-ek. A legújabb GPU-khoz a legfissebb kernelt és ahhoz a legfrissebb GPU támogatást.
Egyszerűen más a célközönség és azok fejlesztik akik ebben érdekeltek.
És igen van egy "elbaszott" tévhit, hogy az Arch-erek csak minimalista WM-eket meg csont száraz rendszereket használnak, mert az mennyire "geek". Vannak ilyenek, nem tagadás. Fejlesztők különböző szakterületekről, akik csak billentyűvel operálnak, meg 3-4 monitoron (ebből 2 pivot), csak kódokat lesnek. Ez valóban szuper, mert maguknak olyan környezetet raknak össze egy Pure Arch telepítőből ami nekik a legkényelmesebb.
Meg lehet Őket érteni, munkához az eszközt oszt csókolom.
Viszont csak úgy emberi elszántságból is lehet igény a friss dolgokra egy komplex GUI felületen is. Ezt is ki tudja elégíteni egy Manjaro, a rengeteg elő konfolt GUI-val. Vagy amit én nagyon szeretek az a MagyArchLinux és az ArchLabs telepítője.
Az ArchLabs csapatát a Debian alpú BunsenLabs inspirálta, van saját repojuk, saját fejlesztésű progikkal. Meg a MagyArchLinux csapatának is van saját repojuk a saját igényeikkel. Mindkettő abban különbözik egy Manjaro-tól, hogy nincs mögöttük cég (A Manjaro pár éve GmbH-ként működik). Csak azt a kis közösséget szolgálják ki ami nekik fontos.
Mindkettőjük telepítője gyakorlatilag egy konzolos összekattintós telepítő. Annyi különbséggel, hogy a MagyArchLinux egy Live Cinnamont ad, az ArchLabs meg konzolban fut. Mindkettőben csak ki kell választani, hogy mi kell neked.
Nálam bakancs listán volt egy PureArch telepítés véghez vitele, amit tán 3-4szer megcsináltam. Kipipálva, de eme két rendszer telepítőjével. Sokkal hamarabb húzok fel egy számomra megfelelő rendszert.
Vissza a biztonsághoz.
Érveltek itt sokan a Puppy-val. Az tudomásom szerint nem tud felhasználó kezelést, kvázi ki van írtva belőle. Gyakorlatilag full root-ban fut, akár egy akármilyen Windows rendszergazda fiókkal, jelszó nélkül. Az akkor miben más?

Illene vissza kanyarodni is a téma felvetésedhez is, ami végül is a Te szempontodból nagyon fontos. Kéne egy olyan disztró ahol a SELinux és AppArmor is megfelelően van támogatva. Ugye a Fedora-val van tapasztalatod. Valami mást kerestél és Arch-nál ezt nem találtad meg (nem is meglepő).
Akkor, mint már említették fentebbi postokban. Az openSUSE tájékán kéne szétnézned. Az mögött van egy cég, egy kiépült infrasrtuktúra és serverre is alkalmazható. Van belőle ingyenes is két fejlesztési iránnyal és van fizetős üzleti modellje is.
Hát kb. ennyit tudtam hozzá tenni az ismereteim alapján. (Az Arch-ot felejtsd el serverre)

Utolsó szösszenet: Van olyan rendszergazda aki éles serveren, produktív környezetben Gentoo-t tol, de van hozzá build servere és csak azután tolja ki a frissítéseket, ha azok stabilak.

(#25) #08299776 válasza Mr Dini (#22) üzenetére


#08299776
törölt tag

(És BoB kollégának is)
Senkit sem szeretnék lebeszélni a Linuxról és rábeszélni a Winre, egyszerűen hoztam egy döntést és nem bántam meg.

A sérülékenységekről még röviden (nem szeretnék meddő vitát kezdeni!!!), Linus mester maga fejtegette, hogy a sérülékenység is csak egy hiba, nem szükséges különlegesen kezelni, na ezt a felfogást magáévá tette kvázi az egész közösség...
Azt pedig remélem BoB kolléga is elismeri, hogy nem túl életszerű, hogy az Androidos kütyüjét egész nap nyomkodó Jancsi és Juliska, meg az okos hűtőt használó vasorrú bába naponta 2x átfutja a CVE Detailst kernel sérülékenységek után kutatva, hogy gyorsan megoldást találjon az esetleges problémáira...
Ráadásul asztali felhasználásról beszélgetünk, meg átlag felhasználókról, meg a média hozzáállásáról.
Az Indexen, Origon, stb. platformokon az esetleg hír lehet, hogy Win sérülékenységet találtak, de az nem annyira, hogy Linuxos hibát, ezekről csak szakportálokon olvashatsz (és itt nem a PH-ra gondolok, hanem pl. a már emlegetett CVE Details oldalra), és biztosak lehettek benne, hogy ezeket Vér Pistike Linugz megmondóember nem olvassa, ő csak hinti az igét, hogy a Linugz a biztonság csimborasszója, mert mint tudjuk, milliók is olvassák a kódot...

Lehet a lehetőségekhez mérten jól felépíteni egy nyílt OS-t, lásd OpenBSD, ez viszont rengeteg kompromisszummal jár (főleg hardver támogatás terén), tehát az OpenBSD desktop éve sem fog eljönni soha, ahogy a Linuxé sem valószínű...

A lényeg, hogy jót beszélgettünk, és sikerült kulturáltan ütköztetni a véleményeket, már ez is nagy szó! :R

(#26) májkimiki válasza #08299776 (#25) üzenetére


májkimiki
őstag

Az utolsó mondtod a lényeg.
Végre egy olyan poszt és egy olyan hozzászólás folyam. Ahol nem az egymás torkának esés megy. Mer' bubuntu, mer' debillány, meg ecetera.
Szószerint herótom van már a DE "haterek"-től is. Meg a WM kontra DE userek harcától is.
Ez végül is évek óta az első olyan tényfelvetés, ami mentén érdemlegesen lehet vitatkozni.

(#27) #08299776


#08299776
törölt tag

He-he, és az Origo mindjárt rám is cáfolt, a polkit hibája elérte az ingerküszöbüket... :B
És egyben igazolják is a mondandómat, egy 12 éves bogárkáról beszélünk... ;)

[ Szerkesztve ]

(#28) májkimiki válasza #08299776 (#27) üzenetére


májkimiki
őstag

Nem sűrűn nézegetem Őket, de nálam Linux alatt full bejön.

(#29) BoB válasza #08299776 (#27) üzenetére


BoB
veterán

[link]

Akkor igazolták a Windows-ról is.

You may corrupt the souls of men, but I am steel. I am doom.

(#30) Mr Dini válasza májkimiki (#24) üzenetére


Mr Dini
addikt
LOGOUT blog

Köszönöm neked is a kommented, illetve hogy időt szántál a fejtágításomra! :R

Az openSUSE egy érdekes irány lehet, köszönöm az ötletet! Beletrafáltál, mert azzal konkrétan 0 tapasztalatom van perpill.

A #rant tag meg valóban nem egészen helytálló, szerettem volna valamilyen módon már a címben is hangsúlyozni, hogy véleménykifejtésről lesz szó, illetve ezzel elkülöníteni valahogyan egy picit a többi, általában informatív céllal írott blogbejegyzésemtől. Kiveszem, de még gondolkozom alternatíván helyette. Mert valóban nem rant, de hasonlóra nincs rövid szó... :DDD

@berus.berus

Köszi Neked is a véleménykifejtést még egyszer! Hát igen a polkit. Érdekes módon nálam Fedorán a selinux megfogta, amikor 0day volt, ezért is nézek fel egyre jobban rá.

[ Szerkesztve ]

Hogy hívják az éhes horgászt? Gyere Pista, kész a kaja!

(#31) totron válasza UnA (#15) üzenetére


totron
addikt

Ritka unalmasan hangzik. ;) Avagy meddig van értelme a mókolásnak, lehet-e végcél a rendszer maga.

Üdvözlöm a posztot és valahogy sokkal jobb atmoszféra lengi be eddig, mint a tordaitibi alattit, jók a kommentek is. Több a konkrétum talán, ami egy ideig elnyomja a flame-t. A nemgrafikus telepítőt nem érzem kényszermegoldásnak, magamtól mindig a konzolt választom. Egyéni berögződés, életérzés, hogy kinek melyik. Nem tudom van-e, de ha ugyanilyen ellenérzés van a parancssor, a terminál felé úgy álle cuzámme, abban az esetben nem érdemes erőltetni, még ha amúgy többrétű rálátásod is keletkezett a használat, az érdeklődés során. Olyan ez, mintha a társadat nem kívánnád orálisan, ott valami nagy önbecsapás lappang és az alapok szintjén nincs meg az elvárt kapcsolódás, persze hogy minden erőltetésnek, feloldhatatlan tűnő dilemmának hat.

Azt a disztrót válaszd, amiben érzed amit érezni kell, ami kézre áll, ami kewl számodra. Ha rendszergazda vagy, akkor a biztonság felülírja ezt, ha nem, akkor nálad jobban más úgy sem tudhatja.

[ Szerkesztve ]

(#32) totron válasza Mr Dini (#14) üzenetére


totron
addikt

Pláne a KDE és Gnome elterjedésével, egyre windowsosabb az egész élmény szerintem.
Nem tudok elmenni emellett, ez jó vagy rossz a szemedben? Láttam már pár olyat, hogy kemény alámerüléseket, tanulásokat követően is csak egy. önmaga előtt is rejtett Windows-kergetés munkált a felszín alatt, vagyis hogy a kezdők hibájától egy pillanatra sem távolodott el a felfedező. Amiről váltott, azt tartotta etalonnak és minden ami nem afelé látszott fejlődni, az rossz volt és elégtelen.

(#33) Mr Dini válasza totron (#31) üzenetére


Mr Dini
addikt
LOGOUT blog

Nekem személy szerint egyáltalán semmi bajom nincs a parancssorral, sőt. GUI-t csak azért tartok, hogy ne nézzenek különcnek, általában az első dolgom felcsapni egy terminált, és ott kontárkodom egészen addig, amíg többet nem bootol be a rendszer. :DDD

Bevallom, a cikk írásával az volt a célom, mint általában mindig, hogy ledokumentáljam magamnak későbbre a tapasztalatokat, rendszerezzem picit őket, illetve az is közrejátszott, hogy kicsit kiábrándultam az Arch-ból és nem szeretek olyan rendszereket használni, amit nem érzek teljesen magaménak. Az Arch-csal kapcsolatban is felmerült bennem jó pár ellentmondás, amire nem igazán találtam választ, ezért megírtam, mint tapasztalat és hála az égnek, rendbe tettétek a legtöbb fogalmat a fejemben a komment szekcióban, amiért marha hálás vagyok! :R

A KDE kapcsán meg... Abszolút nem negatívként értettem. Korábban i3-mat használtam a laptopomon és volt egy ilyen történetem, hogy a vonaton linuxozva kipécézett magának a mellettem ülő úriember és megkérdezte:

Nincs pénze windowsra, vagy miért használ ilyen használhatatlan felületet?

És ez nem egyedüli eset volt, elég sokan megbélyegzik az embert, hogy vagy kocka, vagy <akármi más>, csak mert linuxot használ. Nem célom másoknak megfelelni, vagy behódolni, amikor tudom, hogy feleslegesen tenném. A lényeg, hogy nekem így kényelmes.

Amit viszont megfigyeltem, hogy egy KDE-t is tartva a rendszeremen egyre kevesebbszer kapom meg ezt a kommentet, van aki teljesen windowsnak nézi az alap GUI-t amit nem is csodálok, mert a Breeze erőteljesen hajaz a wines elképzeléshez. És nekem is nagyon tetszik, hogy a KDE ilyen szinten testreszabható és ilyen profik az alap témái.

A Fedorán is meglepődök mostanság, hogy még azt is elérték, hogy a SecureBoot simán menjen, mert szereztek aláírást. Hihetetlen. :)

[ Szerkesztve ]

Hogy hívják az éhes horgászt? Gyere Pista, kész a kaja!

(#34) bambano


bambano
titán
LOGOUT blog

"Ezzel kellett menni pár kört, mert sajnos elég sokszor tapasztaltam, hogy kijött egy electron frissítés és például az összes electron app lefagyott scrollozásnál, vagy egy hétig nem ment a hardveres gyorsítás, mert elbaltáztak valamit,": tehát nem jó, ha folyamatosan frissítik a programokat, mert a függőségeiket is frissíteni kellene.

emellett az sem jó, hogy a debian ezt kiküszöbölte azzal, hogy befagyasztja a verziókat.

akkor egész pontosan mit is szeretnél? ami egyébként lehetetlen?

Egy átlagos héten négy hétfő és egy péntek van (C) Diabolis

(#35) totron válasza Mr Dini (#33) üzenetére


totron
addikt

felmerült bennem jó pár ellentmondás
Tartsd meg ezt a jó szokásodat, hogy utánuk mész, kevesek sportja ma. :K

A vonatos eset aranyosnak hat (így, távolról). Mi volt a reakciód? Jó alkalom egy frappánsan elegáns replikát odatűzni, amire ha egy megértés, elfogadás irányába mutató hümmögés jön válaszul, az már jó. Az ellentetje is megeshet, egy i3-ra, wmakerre ösztönösen odakapod a tekinteted!

A KDE Neon elég flott mostanában.

(#36) Mr Dini válasza bambano (#34) üzenetére


Mr Dini
addikt
LOGOUT blog

Nem gondolom, hogy lehetetlen. A Fedora megoldja például, ott sose volt gondom ilyenekkelés mégis ment minden flottul és aránylag frissen.

De abban igazad van, hogy nem lehet minden igénynek megfelelni.

Hogy hívják az éhes horgászt? Gyere Pista, kész a kaja!

(#37) Mr Dini válasza totron (#35) üzenetére


Mr Dini
addikt
LOGOUT blog

Megmutattam neki a Windows VM-mem, hogy lássa, ennek ellenére jó okom van azt használni, amit Illetve, hogy mennyivel gyorsabb ráfeküdve a billentyűzetre eljutni egy alkalmazásig (szerintem), mint kilómétereket megtenni a touchpaddel. Nagyjából itt vége is szakadt a beszélgetésnek, csendben nézte, hogy mit csinálok.

Kaptam már olyan kommenteket, hogy jó a linux, de nem lehet rajta mozgó háttérképe az embernek (mondjuk nem értem minek jó az), vagy nem megy rajta a Dolby Atmos effekt, ezeket meg is tudtam cáfolni. Sokan az office-t hiányolják, ami tényleg "hit or miss" kategória, vagy elindul wine alatt, vagy nem. De nekem nem is nagyon hiányzik. :B

Hogy hívják az éhes horgászt? Gyere Pista, kész a kaja!

(#38) Gargouille


Gargouille
őstag

Csak, hogy árnyaljam én is a képet mint "tősgyörekes Windows-os", magam is parancssor függő vagyok. Ezen téren igazi megváltás volt annak idején a Powershell megjelenése Windows-ra, meg utána a Win szerver core verzió. Nemrégiben pedig megjelent a "Windows Terminal" nevű applikáció, ami lényegében egy konzol a különféle parancsorokhoz, külön füleken nyithatsz sima command line-t, PS-t vagy akár bash-t. Szóval érdekes módon Windows-on is szerethető a command line. :)

Lassan kiderül, hogy amit korábban abszurd humornak gondoltunk, az csak szimpla jövőbelátás volt.

(#39) BoB válasza Gargouille (#38) üzenetére


BoB
veterán

Azért a Powershell egy bash vagy zsh-hoz képest rémálom kategória, de a semminél jobb.

You may corrupt the souls of men, but I am steel. I am doom.

(#40) Gargouille válasza BoB (#39) üzenetére


Gargouille
őstag

Miért kellene hasonlítani a bash-hoz vagy egyéb konzolokhoz? Mármint a p***méregetésen kívül? A Windows-os feladatokhoz tökéletesen megfelelő és hát ahhoz is készült. Én megjelenése óta használom napi szinten, nekem kézre áll és hatékony. :)

Lassan kiderül, hogy amit korábban abszurd humornak gondoltunk, az csak szimpla jövőbelátás volt.

(#41) BoB válasza Gargouille (#40) üzenetére


BoB
veterán

Nem mondtam hogy ahoz hasonlítania kell. Azt mondtam hogy a használata ahoz képest rémálom.

[ Szerkesztve ]

You may corrupt the souls of men, but I am steel. I am doom.

(#42) Gargouille válasza BoB (#41) üzenetére


Gargouille
őstag

Gusztus kérdése, nekem nagyon kényelmes, neked rémálom. Nincs gond, mindenki használja azt, ami neki komfortos. :)

Lassan kiderül, hogy amit korábban abszurd humornak gondoltunk, az csak szimpla jövőbelátás volt.

(#43) PDA_FAN


PDA_FAN
tag

Bár huszonsok éve használok Linuxot az itthoni maszek gépeimen, távol álljon tőlem, hogy másokra erőltessem a számomra szimpatikus disztrókat. Elrettentésül leírom ugyan, hogy eddig mit műveltem, és mindenki vonja le belőle magának a tanulságot :-)

Valamikor a 90-es évek vége felé a Suse és a RedHat volt az a két disztró, ami mindenféle újság lemezmellékleten felbukkant, és viszonylag egyszerűen telepíthető volt. Ugyebár akkoriban sokunknak nem volt otthon internete, floppykon, esetleg winyó rack-eken cipeltük haza a munkahelyen letöltött szoftvereket.
Sokáig a Suse volt az, ami bejött, amit egyszerű és kényelmes volt belakni, használni. Később, miután a disztrót megvette a Novell, jött az OpenSuse. Ezidő tájt már kísérleteztem az Ubuntuval is, és volt, hogy egyik gépemen ilyen, a másikon olyan disztró volt. Akkoriban még egy főverzió váltás simán együtt járt az oprendszer részleges vagy teljes szétcseszésével, így inkább egy idő után felhagytam az upgrade-ekkel, és a windowsos userek mntájára jóízű újratelepítésekkel töltöttem a szabadidőmet :-(

Később maradt az Ubuntu, Lubuntu, Xubuntu, Edubuntu, meg az Ubuntu Studio, ami egy pár évig derekasan teljesített, de aztán jöttek ott is a gondok. Időnként rejtélyes hibaüzenetek, elindulni nem akaró programok, ilyesmik. Egy ideig próbáltam a bugreportokat túrva orvosolni, majd inkább feladtam, és új disztró után néztem. Nem részletezném a különböző szívásokat, jöjjön a lényeg: jelenleg Linux Mint fut az összes itthoni gépemen. Egyrészt megtetszett a Cinnamon is, másrészt ninscenek rejtélyes hibák, nincs szükség állandó bitreszelésre, hogy működjön. Az upgrade-ek simán lefutnak, nincs fejreállás, letérdelés.

Nagy örömömre a KDE Plasma is jól működik, pedig a KDE 3.5 után ami jött, abban sokáig nem volt köszönet. Igazából a Plasmára azért néztem rá nagyon sok év KDE-mentesség után, mert utamba került az MX Linux is, és azt KDE-vel használtam. Tulajdonképp az MX Linux lenne a másik kedvenc disztróm, és csak azért került le a gépeimről, mert amikor kipróbáltam, a hplip épp nem támogatta (annak ellenére, hogy Debian alapú). Így a HP multifunkciós miatt is maradtam a Mint-nél.

(#44) aujjobba


aujjobba
addikt

NAS-ra ubuntu server-t telepitettem, szamomra nagyon bevalt eddig.
Tamogatott rendszernek tartom, mivel ott van mogotte a Canonical, azt gondolom nem kell felnem a felbehagyott megunt csomagoktol, mint amit az Arch eseten emlitesz.
A snap-et a microk8s feltelepitesere hasznaltam, szerintem jo dolog, marmint egyszeru, jol elszeparalja a fuggosegeket, nem akadnak ossze a dolgok, kevesbe pro felhasznaloknak tokeletes.
Eddig barmit szerettem volna elerni a rendszerben, mindenre talaltam kismillio leirast a neten, ez megint pluszpont.
A systemd kifejezetten tetszik, robosztus rendszernek talalom, egyszeruen kezelheto, a journald-vel egyutt tokeletes szamomra.
Probakepp egy Win10 VM-et is sikerult felhuzni ala (KVM), SPICE-os eleressel, virtio driver-ekkel.
Sikerult atallnom BTRFS fajlrendszerre viszonylag egyszeruen.

Abszolut pozitiv elmenyeim vannak a rendszerrel kapcsolatban.
GUI-t nem tudom velemenyezni, nem hasznalom.

[ Szerkesztve ]

(#45) sonar


sonar
addikt

Csak úgy én is had osszam meg a gondolataimat.
RHEL vonalnak van jó pár előnye amivel máshol nagyon nem találkoztam. (SUSE-t meg Arch-ot csak érintőlegesen ismerem azokról nem tudok nyilatkozni)
- kickstart file: rengeteg fizikai és virtuális szervert kellett üzemeltetnem . Egy jó kis ks file bármilyen hw döglött ki vagy ha 20 egyforma vasat kellett összerakni baromi jó volt, hogy szinte 100%-os rendszert tudott az ember összerakni csak annyi volt, hogy hálóról kellett bootoltatni (pxe) a gépet és tette a maga dolgát (ubuntu, debian vonalban ez nem létezik)
- local repo, mirror repo: szintén pikk-pakk lehetett megcsinálni csak tárhely kellett. Azért volt jó, mert fontos volt a konzisztencia, hogy a csomag verziók kontrol alatt legyenek. (Rpi vonalon akartunk hasonlót, de szerencsére elég hamar elhalt a dolog és nem kellett küzdeni a saját repokkal)
- hálózati interface-k konfigurálása nmcli-vel nagyon kezes. Ubuntu-t fel tudnám rugni, mikor vlan-t meg bridge-t kell létrehozni... pont múlt héten ubuntu desktop-on 20.04-en megszokásból nmcli-vel konfigoltam egy sima interface-re fix IP-t. Hát nem kellett volna. Nem tudom, hogy mi történt, de network manager belehülyült. (előtte már grafikusan vki állitott be IP-t, de én meg ssh-n léptem be és úgy állitottam)
- komolyabb raid vezérlők, high speed 25G és feletti kártyák támogatása szintén csak RHEL vonalon van meg rendesen

Otthonra meg csak Mint-et használok és azért nem váltok mert jó sok embert rászoktattam már és így könnyebb supportálni.

A tudást mástól kapjuk, a siker a mi tehetségünk - Remember: Your life – Your choices!

(#46) bambano válasza sonar (#45) üzenetére


bambano
titán
LOGOUT blog

kickstart file: debianban tényleg nem létezik, már 15 évvel ezelőtt is telepítettem vele egy nagyobb kosár gépet.
a debianban ugyanolyan kernel van, mint a redhatben, tehát pontosan ugyanazokat a hardvereket fogja kezelni, mint a redhat.

[ Szerkesztve ]

Egy átlagos héten négy hétfő és egy péntek van (C) Diabolis

(#47) sonar válasza bambano (#46) üzenetére


sonar
addikt

Értem csak kinek van kedve a gyártótól kapott RPM-et meg bin-t heftülgetni minden alkalommal?
Mikor vasalva van benne, hogy milyen OS-en futhat. Nekünk elő volt írva, hogy mit használjunk. Egyszer próbából kisérleteztem ubuntu-val, de abban a HPC-s környezetben túl sokat kellett mókolni, szinte minden RHEL-re volt belőve.

A tudást mástól kapjuk, a siker a mi tehetségünk - Remember: Your life – Your choices!

(#48) bambano válasza sonar (#47) üzenetére


bambano
titán
LOGOUT blog

próbáljuk meg érteni a különbséget aközött, hogy a te alkalmazásodhoz nem felel meg a debian, meg aközött, hogy azt állítod, nem tud valamit, amit tud.
ha azt mondod, hogy neked inkább redhat, mert a háztáji rpm-edhez az egyszerűbb, az teljesen rendben van. ha azt mondod, hogy nem tud valamit, amit tud, az nincs rendben.

egyébként ja. mennyit kell "heftülgetni" (mit is jelent ez?) az rpm-et, mikor közvetlenül telepíthető debianra?

Egy átlagos héten négy hétfő és egy péntek van (C) Diabolis

(#49) fatpingvin válasza blade zte (#3) üzenetére


fatpingvin
őstag

az Alpine-t szívből javaslom. igazi svájci bicska az a disztró, a fontosabb modern architektúrák mindegyikére van portja, letisztult és könnyű használni. manualt persze kell olvasni, de megéri.

az Archot nem szeretem. használtam egy ideig de valahogy mindig az volt az érzésem hogy a füstje sookal nagyobb mint a lángja. egyetlen architektúrát támogat, igazából a fapados telepítőn kívül nagyon mást nem kínál... az AUR koncepciója meg nekem nagyon nem szimpatikus.

A tipikus munkafolyamat legjobb tesztszimulációja a tipikus munkafolyamat. A "napi anti-corporate hsz"-ok felelőse :)

(#50) fatpingvin válasza totron (#35) üzenetére


fatpingvin
őstag

engem az egyetem első éveiben találtak meg azzal hogy mit művelek a laptopomon... (virtuális terminálban, GUI nélkül jegyzeteltem)

mivel biológia szakon a hallgatók gyakorlatilag 100%-a microsoft wordöt használ erre a feladatra (amiről amúgy is megvan a véleményem) az értetlenség némileg érthető is volt.

mindenesetre számos mókás helyzetet eredményezett. legtöbben látványosan nem tudtak mit kezdeni azzal a válasszal hogy "jegyzetelek", akármennyire is tényszerű volt.

egy idő után lett egy standard válaszom arra a burkolt kötözködésre hogy miért nem úgy csinálom mint ahogy "kéne", mégpedig az hogy nem látom be hogy egy egyszerű plain text beviteléhez mi szükség lenne a nano-nál bonyolultabb szoftverre.

A tipikus munkafolyamat legjobb tesztszimulációja a tipikus munkafolyamat. A "napi anti-corporate hsz"-ok felelőse :)

Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.