Hirdetés

2024. április 27., szombat

Gyorskeresés

Hozzászólások

(#51) niof válasza siposz (#50) üzenetére


niof
addikt

Az előző hozzászólásod alapján a binaurális felvételekre gondolsz. Na most azzal az a helyzet, hogy a két mikrofon miatt ez pontosan úgy működik, mint a hallás, a mikrofonok az időben eltérően beérkező hangokat akkor rögzítik (nyilván), amikor eléri őket. Ettől keletkezik a sztereó hatás, mint a fül esetén. Viszont ennek a felvételi módnak a sajátossága, hogy csak fejhallgatóval működik, hangfalas rendszeren visszahallgatva a hatás nem, vagy kevésbé érvényesül. A stúdió és egyéb élő felvételek pedig egyáltalán nem így készülnek.
Nem összekeverendő a binaurális felvétel a sztereó mikrofonozott felvételekkel, mikor egy (mondjuk zenei) eseményt 2db, megfelelően pozicionált mikrofonnal rögzítenek. Ez már nem a hallás időbeliségi sajátosságaira épít, hanem a helyszínre (pontosabban a komplex helyszíni akusztikára) és a zenei anyagra. De ilyen felvétel meglehetősen kevés van, manapság már sok-sok mikrofonnal dolgoznak, és a rögzítésért/keverésért felelős mérnök állítja be utólag az arányokat, egyebeket.

Egyelőre nem szelem fel az almát egyenlőre.

(#52) siposz válasza niof (#51) üzenetére


siposz
aktív tag

Tehát lehetséges fejhallgatóval a tökéletes térérzet, csak a megfelelő hanganyag kell hozzá.

(#53) niof válasza siposz (#52) üzenetére


niof
addikt

Én nem mondtam, hogy nem, csak annyit, hogy a közhiedelemmel ellentétben a fejhallgató valójában nem egy sztereó eszköz. Ahogy írtam is, megannyi trükkel hozzák létre ezt a képzetet a stúdiókban, mivel egy bármilyen fejesnél fizikailag lehetetlen (érthető okokból), hogy amit jobb oldalról hallasz, abból valami is áthallatsszon a balra. Ha eleve ilyen a felvétel, akkor persze működik, de csak és kizárólag ilyen hanganyaggal. És nem vagyok benne biztos, hogy ha egy kis crossfeed-el megkínálod az audió rendszered, akkor esetleg nem lesz még jobb a hatás. Vannak erre kiváló programok, pl. a HeSuVi. Normál felvételek esetén is baromi sokat dob a térérzeten, ha megfelelően van beállítva.

Egyelőre nem szelem fel az almát egyenlőre.

(#54) ROBOTER válasza niof (#53) üzenetére


ROBOTER
addikt

Én tökéletesen értem amit írsz, csak gondolj bele mekkora ellentmondás van benne.

Ha egy élő félvételt két pontról rögzítesz, az eleve tartalmazza ezt a hatást, amiről írsz. Mindkét mikrofonhoz eljutnak a hangok más-más amplitúdóval és fázissal. Amikor ezt hangsugárzókról hallgatod, akkor jön a fejed és a füled pozíciója, és ezt a hatást duplán illeszted a láncba. Ilyenkor a fejhallgató sokkal pontosabban fogja visszaadni az élő képet.

Ha pedig a hangszereket mikrofonozod be, ami kvázi pontszerű hangforrásokat ad, akkor a keverés (ez már processing inkább) során dönthető el, hogy milyen hallgató eszközhöz fog illeszkedni jobban. Nyilván ha a hangmérnök egy sztereó hangdobozzal állítja be a hangzást, akkor te is egy hangdoboz párral fogod visszakapni a hangmérnök ízlését. De ennek viszont nem lesz köze a helyszínen hallható, 1000 helyről visszaverődő, interferáló hangforrásokhoz.

[ Szerkesztve ]

(#55) [K2]

"...még nagyobb semlegességet kölcsönöz, erőteljes basszusokkal és lágyabb magas hangokkal."
Az erőteljes basszus szerintem pont nem a semlegességet jelenti. A lágy magast pedig úgy lehet értelmezni, hogy akkor tompán szól. ;]

"Sum ergo cogito; cogito ergo dubito" - Jonathan Hepburn

(#56) Ba cy lus válasza [K2] (#55) üzenetére


Ba cy lus
őstag

Ez kb. az a kategória, mint amikor valaki azt állítja, hogyha azonos a frekimenete két fejhallgatónak, akkor azok egyforma hangot produkálnak. De nem, mert a hangzást számos egyéb paraméter is befolyásolja. A frekimenetet szinuszos mérőjellel mérik ki, tehát egy kitartott, tisztán szinuszos hanggal. Mond valamit (ha jó a mérés, mert fejhallgató esetén ez sem annyira magától értetődő), de a felét sem mutatja a teljes képnek.

[ Szerkesztve ]

(#57) kBika válasza [K2] (#55) üzenetére


kBika
csendes tag

biztosan tompán szól.. :N

(#58) ROBOTER válasza Ba cy lus (#56) üzenetére


ROBOTER
addikt

"de a felét sem mutatja a teljes képnek."

De ha a másik fele nem egzakt, nincs rá szabványos mérés ami legalább köszönő viszonyban van az érzettel, akkor az vallás és nem tudomány.

(#59) Ba cy lus válasza ROBOTER (#58) üzenetére


Ba cy lus
őstag

Egy jól sikerült pörkölt is vallás kérdése lenne? Ugyan.

(#60) Zoliee válasza Ba cy lus (#59) üzenetére


Zoliee
senior tag

de hiszen azt is meg tudod mérni (a súlyát mindenképp) :DDD

(#61) ROBOTER válasza Ba cy lus (#59) üzenetére


ROBOTER
addikt

A jól sikerült pörkölt abszolút értékeiről lényegében senki nem akar meggyőzni, hogy az egy objektív fogalom. A Michelin csillagos cikkek pedig nem jönnek szembe olyan gyakran. A Hi-End bullshit viszont ellep mindent a műszaki újságírásban, mint a híg fos. Van is közötte rokonság.

(#62) Ba cy lus válasza ROBOTER (#61) üzenetére


Ba cy lus
őstag

Ha nem lenne legalább részben objektív fogalom, nem lenne jobb vagy rosszabb kaja sem, és nem lennének mesterszakácsok sem. Mindenki épp annyira konyítana hozzá, mint bárki más. Ez nem úgy működik a valóságban, hogy ami nem teljesen objektív, az teljesen szubjektív, nem fekete-fehér a dolog.

A Hi-End bullshit viszont ellep mindent a műszaki újságírásban, mint a híg fos.

Én ezt nem tapasztalom. Talán azért, mert nem keresem külön az ilyen tartalmakat? :N

No mindegy, hasonló viták havi jelleggel lemennek a DAC-os topikban. Unalmas. Inkább zenét hallgatok.

(#63) ROBOTER válasza Ba cy lus (#62) üzenetére


ROBOTER
addikt

Csaxólok: egy cikk topicjában vagyunk. A cikk (nem állítom, hogy a helyi szerző hibájából, nyilván a marketing dolgozik) egy bullshit halom. És tényleg arról beszélgetünk, hogy ez nem is annyira jellemző?

(#64) Ba cy lus válasza ROBOTER (#63) üzenetére


Ba cy lus
őstag

Nade ezt csak te döntötted el, hogy bullshit. ;)

[ Szerkesztve ]

(#65) ROBOTER válasza Ba cy lus (#64) üzenetére


ROBOTER
addikt

"Ez az ötvözet fiatalosabb hangkarakterisztikát biztosít, amely még nagyobb semlegességet kölcsönöz, erőteljes basszusokkal és lágyabb magas hangokkal"

Bocs, de nekem erre lágyabb lesz a székletem reggelre.

(#66) zetor2000 válasza CyberFriend (#47) üzenetére


zetor2000
senior tag

Ha az az 50K nem HUF, hanem USD vagy CHF/EUR, akkor kezdünk órákról beszélgetni, nem csak ilyen izébizékről... :)

Ez a dal a lelkünk közötti híd kövei között a malter közötti szeretetet átitató áldás közötti békesség.

(#67) zetor2000 válasza ROBOTER (#65) üzenetére


zetor2000
senior tag

A marketingeseknek meg feláll rá, ennyi...

Ez a dal a lelkünk közötti híd kövei között a malter közötti szeretetet átitató áldás közötti békesség.

(#68) bteebi válasza zetor2000 (#66) üzenetére


bteebi
veterán

Vagy az új Orpheusról.

Cancel all my meetings. Someone is wrong on the Internet.

Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.