Hirdetés

Új hozzászólás Aktív témák

  • 7

    addikt

    válasz ArchElf #23 üzenetére

    Az a baj, hogy ha egy cég külföldi érdekeltségű, akkor az inkább viszi a pénzt az országból, és hosszabb távon csúnya elszegényedés esete forog fenn, ha az országnak meg nincs exportja, tehát kénytelenek vagyunk támogatni a belföldi gazdaságot (emiatt is voltak pl. vámok régen, okos dolog az). Inkább a támogatás megvalósítási módjával van probléma, lehetne azt a pénzt ügyesebben is felhasználni, meg kevesebb pénzzel, de egyéb szorgalmazásokkal lendíteni a dolgokon.

    Kicsit más, de mégis hasonló jellegű példával lehetne szemléltetni, hogy miért is érdemes támogatni a belföldi gazdaságot is.

    Tegyük fel, hogy az országban vannak jó kis nyersanyagkészletek, mondjuk fából. Tegyük fel azt is, hogy az országnak romokban a faipara, bútoros, asztalos, minden egyéb alig lelhető fel.
    Jön egy külföldi cég, fizet az itthoni munkásoknak meg az állomnak valamennyi pénzt, hogy elindítsa a fakitermelést. Vágják a fákat, gallyazzák, anyám kínja, és a fa a cég tulajdonába kerül. Mondjuk ugyanennek a cégnek vannak asztalosai, ácsai is, csinál a fából szép bútorokat, és azokat eladja ugyanitt.
    Mivel a példánál megállapodtunk, hogy az adott ország faipara és annak ágazatai gyakorlatilag halottak, ezért kénytelenek az emberek ettől a külső cégtől vásárolni. A cég persze nyilván úgy fogja eladni a bútorokat, hogy azzal együtt, hogy az államnak meg a munkásoknak fizetett X összeget, profitot termeljen, tehát kvázi lassan szívja el az ország nyersanyagkészleteit és belső kasszáját.
    Azért szívja el, mert külföldi érdekeltségű, így nyilván hazafele fogja adni a pénzt.

    Nyilván ez a valós életben sokkal komplexebb, meg ennyire durván azért nem jellemző a monopólium, főleg nem ezen a területen, de érteni talán érted, hogy miért nem szabad hagyni elhalni a belső ágazatot, ha az még valamennyire életképes, sőt, ha potenciálja van, még fejleszteni is kéne.

    [ Szerkesztve ]

Új hozzászólás Aktív témák

Hirdetés