- D1Rect: Nagy "hülyétkapokazapróktól" topik
- eBay-es kütyük kis pénzért
- sziku69: Fűzzük össze a szavakat :)
- Klaus Duran: 2025 dude
- Luck Dragon: Asszociációs játék. :)
- weiss: Pant* rant
- sziku69: Szólánc.
- Elektromos rásegítésű kerékpárok
- Magga: PLEX: multimédia az egész lakásban
- Szoszo94: Xiaomi Mi Router 3G - Padavanra fel!
-
LOGOUT
Amit érdemes tudni a Raspberry Pi-kről:
A legelső változat 2012-ben jelent meg. Pici, olcsó és nagyon alacsony fogyasztású, hobby-célú kártyagép. Felépítése ARM alapú, nem PC-architektúra, hanem kb. egy régi mobilhoz hasonló. Nagyon sok mindenre használható! A Linux-nak és a magas eladási mennyiségnek köszönhetően jelentős fejlesztőtáborral rendelkezik.
Új hozzászólás Aktív témák
-
Razzul
őstag
válasz
pelgrim_v1 #48442 üzenetére
Én az ESP-k kapcsán két buktatót látok ami probléma lehet, ha városban használnád: a 2.4GHz-es sáv telítettsége és a hangminőség.
Sok sikert hozzá, izgalmas projektnek tűnik!
-
Razzul
őstag
válasz
azbest #48368 üzenetére
A "nem túl szabványos" meglátás kapcsán annyi tisztázás, hogy az 5V 5A egy létező töltési paraméter az USB szabványban, csak a töltők és tápok nem nagyon implementálják, mert az olyan eszköz ami 5A-t kérne ritka mint a fehér holló.
Ha a töltési teljesítményt kell növelni azt inkább a feszültség emelésével szokták megoldani.
-
Razzul
őstag
A Raspberry Pi mint cég a tőzsdére lép.
Elnézést a dupláért.
-
Razzul
őstag
-
Razzul
őstag
Sziasztok!
Tegnap a 4-es modell után megérkezett a Pi 5-öm, így este egy sör mellett elkezdtem tesztelgetni. Felhúztam a kicsikét 3.0 GHz-re, a rendszer így még bootolt, stress alatt is stabilnak tűnt, viszont a Geekbench 6 egyszer se ment végig.
2.9 GHz alatt viszont végigment és egy elvárható eredménnyel végzett. Egy ilyen fokú OC mennyire számít jó eredménynek? Mik ezzel a tapasztalatok? A neten azt olvastam, hogy az Pi 5 lapok többsége alig vagy egyáltalán nem húzható, ez mennyire igaz?
Köszönöm a válaszokat!
-
Razzul
őstag
Sziasztok!
Látom a Pi5-re vannak olyan hűtőbordák, amik az RP1 chipet és a PMIC-t nem hűtik, arról vannak esetleg információk, hogy ezek a részek mennyire melegednek, mennyire igénylik a hűtést az egységen?
Azt látom továbbá, hogy a Málna PC webshopban van "Cooler Kit" csomag, ami tartalmazza magát az SBC-t egy hűtőt és a tápegységet, de ez párszáz forinttal drágább mintha ezeket külön venném meg. Erről van info, hogy ez miért van így?
-
Razzul
őstag
válasz
wassermann #47564 üzenetére
Így van, a Windows on ARM még mindig elég tragikus állapotban van. Nagyon rá kell feküdni a szoftverfejlesztésre ezen a részen, hogy a Snapdragon X megjelenéséig őszre ebből legyen is valami...
-
Razzul
őstag
Sziasztok!
Van itt olyan aki Pi 5-öst konzol emulációra használja? Lecserélném a régebbi hardvert és próbáltam neten keresgélni de a legtöbb teljesítmény teszt még a megjelenés utánról való, amikor a legtöbb emulátor még nem volt adaptálva, vannak olyan tesztek ahol a Gamecube, Wii és a PS2-es játékok el se indulnak, mert például a Dolphin még nem támogatta a HW-t.
A kérdésem, hogy a Pi 5 mennyire jól birkózik meg a modernebb konzolokkal és játékokkal mint kihívással?
-
Razzul
őstag
válasz
Rabbitf_24 #46750 üzenetére
Az Ice Tower hűtő biztos, hogy nem lesz kompatibilis, az SSD bővítő sem valószínű, mivel a portok visszakerültek az eredeti helyükre ahogy a Pi 3-on voltak, így az USB áthidalóval valószínűleg nem lenne egyvonalban. Pi 3-hoz való SSD bővítőt nézz, ha mindenképp megjelenés előtt rendelnél ilyesmit.
-
Razzul
őstag
válasz
bollokcs80 #44557 üzenetére
Igen, ez a szám nagyjából stimmel.
-
Razzul
őstag
Elvileg igen, Circuit Pythonban van hozzá megfelelő könyvtár és rendelkezésre áll a hangkimeneti PWM IO.
Tárhely szempontjából nincs elhalmozva a Pico (2MB) . Viszont ez nem feltétlen probléma, mert érthető módon az is korlátozott, hogy mekkora bitrátával rendelkező .mp3 fájlokat tud lejátszani. Így meg 500KB-nál egy többperces szám sem lesz nagyobb.
-
Razzul
őstag
"Míg az egyik esetben csak egy 2D desktop-ot biztosító grafikus felületen keresztül kell kell átpasszírozni a kiszámolt pixeleket(a böngészőn belül sincs HW-es gyorsítás, mindent a CPU végez izomból), addig egy célprogram képes a HW dekódert felhasználva, közvetlen a videómemóriába másolni a képet.
A Desktop-on csak kezdik támogatni a GPU gyorsítást."
Ez a lényeg, és a rendes codec support és a GPU acceleration azok a tényezők, amik ilyen tekintetben számítanak. Emiatt képesek még a legalja okos TV-k is villámgyorsan zongorázni a YouTube videókon, mert ott hardveresen és szoftveresen is rendelkezésre állnak az ehhez szükséges tényezők, teljes a támogatás.A Raspberry Pi 4 által alkalmazott VideoCore VI elég combos, de natívan a modern codecek közül csak a H265-öt támogatja, azt is csak dekódolásra. Szoftveresen az AV1 bizonyos folyamatait bele lehet illeszteni a GPU menedzsmentbe, ezért van némi remény, de ez eléggé specifikus és nagy meló. Így érdemi javulás valószínűleg csak egy újabb termék esetén várható.
-
Razzul
őstag
Már használatban van, de kicsit kibővíteném a spektrumot.
Alapvetően "Desktop PC"-nek használtam és használnám Linuxal, de emellé még felvenném a palettára az emulációt is, valószínűleg az lesz a leginkább erőforrás igényes. Meg lehet az Windows 10/11 nem hivatalos ARM buildjével is elszórakoznék egy pár órát. A Pi-n másra amúgy sem igazán jó, na meg amúgy sem.
-
Razzul
őstag
válasz
AiRLAC #44456 üzenetére
Ismerem az Armor Case-t, egy baj van vele ami az összes többi passzív Pi hűtésnek is a problémája talán 1-2 kivétellel. Ez pedig az, hogy ha OC-val való használatról van szó, akkor legkésőbb 20 perc után ugyanúgy beáll a thermal throttling, mintha nem lenne rajta hűtés.
Úgyhogy de bizony, kell venti bármennyire is zavaró a hangja.
-
Razzul
őstag
Sziasztok!
REVOLT PI 4 COOL BOX házzal van valakinek tapasztalata?
Overclockhoz (2.1-2.2 GHz) nézek házakat és ennek igen meggyőző a kialakítása, viszont ahogy látom a leírásból ehhez nem adnak hűtőbordát. Ha ilyen órajelek mellett ráküldök egy Stressberry-t várható-e, hogy a túlmelegedés miatt visszavesz majd a teljesítményből a kicsike?
Köszi a választ!
-
Razzul
őstag
-
Razzul
őstag
válasz
Razzul #40113 üzenetére
Befutott egy húzott procival végzett teszt is a hivatalos ventilátorról. Hát ez eléggé aggasztó. Úgy tűnik, hogy a ház kialakítása miatt az eszköz nem tud elég levegőt átmozgatni a hűtőbordák felett, hogy overclockolt körülmények között is hűvösen tartsa a processzort.
Gyári órajellel nincsenek ilyen problémák, de ki az aki nem facsarja ki a málnáját?
Nézelődök még a hűtések között.
-
Razzul
őstag
válasz
Razzul #40050 üzenetére
Végre van értelmes teszt a hivatalos ventilátorról.
Azt hiszem ezzel el is dőlt, hogy melyik hűtés lesz a nyerő. Ez a párezer forintos kis megoldás is hűvösen tartja a lapot, ennél nem kell több.
-
Razzul
őstag
válasz
bollokcs80 #40052 üzenetére
Ismerősöm már rendelt az oldalról probléma mentesen. Nekem nincs személyes tapasztalatom velük kapcsolatban.
-
Razzul
őstag
válasz
csgy66 #40045 üzenetére
Láttam igen.
A hűtés szempontjából a legfontosabb a hűtőbordák mérete mellett a légáramlás, amiben a hivatalos hűtés elvileg jeleskedik és jól teljesít. Jó lenne, ha már lenne valós overclockolt körülmények közötti teszt arról, hogy mennyire tudja hűvösen tartani a lapot.
Ha tényleg annyira hatékony amennyire állítják, akkor az "armor case" megoldások mellett lenne még egy ár-érték bajnok termék a piacon.
-
Razzul
őstag
válasz
rosejbli #40037 üzenetére
Az, hogy egy házban legyenek egyáltalán nem szempont. A tartós használat melletti thermal throttling elkerülése érdekében mindenképp valamilyen már bizonyított aktív hűtésben gondolkodnék.
Amennyiben 2.5'-es SSD-t használnék azt is szükséges valamilyen házzal, foglalattal védeni?
-
Razzul
őstag
Sziasztok!
Raspberry Pi 4 8GB modellt szeretnék elsődlegesen emulálásra, játékra használni overclockolva. Ehhez keresnék a laphoz megfelelő hűtést (házat) és SSD-t, ha tudnátok egy-egy SATA3 és NVME verziót is javasolni az klassz lenne. Ami szempont, hogy értelmes áron lehessen hozzájutni. Az Argon One M.2 házzal szemeztem, de azt egy kicsit drágának találom.
Ha minden kötél szakad, hajlandó vagyok még a jelenlegi asztali gépemben lévő SAMSUNG 840 EVO 120GB SSD-t beáldozni az ügy érdekében. A PC-t egy ideje már úgysem igazán használom.
-
Razzul
őstag
Először is köszi a választ, a kedvemet pedig egyáltalán nem vetted el, sőt!
Ez a rookie meg pro megkülönböztetés számomra csak azért furcsa, mert ha az embernek nem ez az elsődleges foglalkozása, de mondjuk fellőne magának egy egyszerű weboldalt, vagy levelezőszervert akkor már gondban találhatja magát ezen a téren.
Én nem vagyok informatikai analfabéta, tanultam és foglalkozom is szoftverfejlesztéssel a mai napig. Mégis sok fejvakarással járt és jár erre a területre átevezni úgy, ha az ember a feladatnak minél nagyobb szeletét akarja saját maga akarja csinálni, és nem akarja elengedni a kontrollt.
Lehet, hogy ez csak az én mániám, de ha ma már minden kapualjban programozókat nevelünk, és ugye ez a cél, akkor lehet ennek se kéne olyan nehéznek lennie.
-
Razzul
őstag
"Ahogy írták, rengeteg tutorial van a neten.
Igazából az alap szerver feltelepítése, bekonfigolása abszolút nem nehéz. Picit több skillt igényelnek az extrák: virtualhostok, aliasok, subdomainek, SSL, megfelelő módon netre kiengedés (úgy, hogy biztonságos is maradjon, és ne kezdjenek el botnetek futkorászni a webszervereden). Na az már komolyabb skillt igényel, de ezekre mindre is van infó a neten, rengeteg."
Bocsi ha hosszú leszek, de korábban már én is beleástam magam ebbe az RPi webszerver kérdésbe és mint önjelölt webszerver üzemeltető, úgy érzem muszáj reagálnom.Így van, rengeteg tutorial van a neten, csak ezek főként az általad is faék egyszerűségűnek nevezett alapszerver telepítésen és konfigurálásán vezetik végig az embert. Azaz azt a részét a dolognak, ami amúgy is könnyű, minimális utánajárást igényel és 5 perc alatt még egy 12 éves is össze tud rakni milliószor le van írva.
Ami viszont nincs elmagyarázva és nincs róla megfelelő mennyiségű infó, az az amit te is nehezebb feladványként írtál. Netre kiengedés, SSL, aliasok, subdomainek, technológiák és biztonsági megoldások közti különbség és alapműködés leírása (Apache, NGINX szerverek eltérései, illetve packet sniffing, szűrések beállítása), HTTPS konfigurálása, megfelelő port-forwarding kiépítése stb.
Azokból az információkból kiindulva, amiket én anno első nekiindulásból találtam az a kép jön le, hogy a megfelelő jelszóbeállítás elvégzését követően és a megfelelő csomagszűrés beállítás után mehet is az egész cucc a szabad internetre. Arra a kérdésre, hogy ez tényleg elegendő-e a mai napig nem kaptam teljes és kielégítő választ.
"Ahogy többen is mondták: nem éri meg. 3500 forintért egy évre kapsz domain nevet és mellé 2 GB webtárhelyet, pár száz MB adatbázissal, 9x%-os rendelkezésre állással. Csak a domain önmagában nevetséges összeggel kerül kevesebbe. Max 1000 forint."
Ez mind szép és jó, de ha az ember tanulni akar, meg RPi-vel szórakozni akkor nem az érdekli, hogy mi éri meg, hanem az, hogy hogyan tud megfelelő biztonság mellett otthoni webszervert beüzemelni."Cserébe a már elmondottakon túl egy szerver IP címét kapod, ami főleg levelezésnél, de adott esetben weboldalaknál is jól jön egy változó, lakossági, bárkihez kiosztható IP címmel szemben."
Ezt nem értem. Én úgy tudom, hogy a statikus IP cím problémája egy dinamikus DNS hoszt beiktatásával kiküszöbölhető, csak annyi kell, hogy a routered vagy az RPi jelezze a DNS-nek, hogy éppen mi az IP-címed. Innentől kezdve pedig levelezésnél és weboldalaknál is mindegy, hogy mi az IP címe az embernek. Ha pedig nagyon zavar hogy nem rendes domain nevet használsz, akkor csak beállítasz egy CNAME rekordot.
Új hozzászólás Aktív témák
- Kerékpárosok, bringások ide!
- AMD Ryzen 9 / 7 / 5 9***(X) "Zen 5" (AM5)
- Légies iPhone halvány színei
- Audi, Cupra, Seat, Skoda, Volkswagen topik
- Xiaomi Smart Band 10 - a hetedik napon megpihen
- Xbox tulajok OFF topicja
- Formula-1
- LEGO klub
- ROG Strix G16:Tökéletes harmónia
- BestBuy topik
- További aktív témák...
- Gamer pc
- Dell Optiplex 3050 PC, I5-6500 CPU, 8GB DDR4, 256GB SSD, Win 11, Számla, 2 év garancia
- HP EliteDesk 800 G3 DM Mini PC, I5-6500T CPU, 8GB DDR4, 256GB NVMe SSD, Win 11, Számla, 2 év garanci
- Csere-Beszámítás! Számítógép PC Játékra! Intel I7 6700/ RX 580 8GB / 32GB DDR4 / 500GB SSD
- Csere-Beszámítás! Gamer PC Számítógép. / I7 4790K / 16GB DDR3 / RX 5700XT 8GB / 500GB SSD
- LG 34WR55QK-B - 34" Ívelt VA - 3440x1440 - 100Hz 5ms - FreeSync Premium - HDR 10 - USB Type-C 65W
- ÁRGARANCIA!Épített KomPhone i5 13400F 16/32/64GB RAM RTX 5060 Ti 16GB GAMER PC termékbeszámítással
- AKCIÓ! HP USB C G5 Essential (5TW10AA) dokkoló hibátlan működéssel garanciával
- Xiaomi Redmi Note 13 256GB Kártyafüggetlen 1Év Garanciával
- Azonnali készpénzes nVidia RTX 3000 sorozat videokártya felvásárlás személyesen / csomagküldéssel
Állásajánlatok
Cég: PCMENTOR SZERVIZ KFT.
Város: Budapest