Hirdetés

2024. május 4., szombat

Gyorskeresés

Útvonal

Fórumok  »  Szoftverfejlesztés  »  Programozás topic (kiemelt téma)

Téma összefoglaló

Téma összefoglaló

  • Utoljára frissítve: 2023-12-13 06:18:28

LOGOUT.hu

Összefoglaló kinyitása ▼

Hozzászólások

(#9301) Jim Tonic válasza Bambula5 (#9300) üzenetére


Jim Tonic
nagyúr

Ezek szerint kb. az összes kulcsod fordítva van? :)

Alcohol & calculus don't mix. Never drink & derive.

(#9302) Bambula5 válasza Jim Tonic (#9301) üzenetére


Bambula5
csendes tag

Úgy néz ki hogy igen :/

DbSchema progival megterveztem a schemat, majd hozzárendeltem egy újonnan létrehozott adatbázist, amibe automatikusan létrehozta a táblákat és kapcsolatokat.

Valami el lett cseszve...

(#9303) fordfairlane válasza Bambula5 (#9302) üzenetére


fordfairlane
veterán

Sejtettem, hogy valami DB modeling tool gyártotta le a sémát.

x gon' give it to ya

(#9304) vimes


vimes
senior tag

Sziasztok,

remélem tudtok segíteni. Korábban jártam itt, hogy milyen fordítóprogramot használjak C programozáshoz. Nos, használtam a Dev-C++-t egy ideig, gond nélkül. Majd egyik pillanatról a másikra ezzel kell, hogy szenvedjek: adott egy c forráskód. Lefordítom, le is fordul hiba nélkül. Majd mikor már futtatnám, csak "áll" a konzol, és nem csinál semmit, persze a program se fut le. Nem a forráskód a rossz, mert kipróbáltam olyan kódokat, amik hiba nélkül lefordultak+futottak, de azoknál is ugyanez a helyzet. Jó, mondom ez egy rakás f*s, uninstall, majd felraktam a korábban itt egy kolléga által javasolt Code::Blocks-ot. Azt hittem, hogy ez majd megoldja a gondokat, de ugyanazt csinálja, mint a Dev-C++ (wtf? :F) - áll a konzol, a program ugyan lefordul, de le már nem fut normálisan.
Erre gondolok, mikor "áll" a konzol:

így is marad addig, míg be nem zárom. Adalék, hogy miután bezártam, a Feladatkezelőben ettől függetlenül még fut két-három példánya a programnak, amit be se lehet zárni. Miután bezárom a konzolt kapok egy ilyen (hiba?)üzenetet (a pirossal kiemelt a kép alsó felén):

Mi a fene okozza vajon ezt? Valami megoldás hogy normálisan programozzak C-ben? Ez most rohadtul nem jött jól.

Köszi.

"Ole, ole, ole, ola, der FCK ist wieder da! Ole ole, ole ola, die roten Teufel sind ganz wunderbar." Let's go Bezte!

(#9305) cattus válasza vimes (#9304) üzenetére


cattus
őstag

Vírusirtó lehet, hogy blokkol valamit.

Do the thing!

(#9306) Sk8erPeter válasza vimes (#9304) üzenetére


Sk8erPeter
nagyúr

Próbáltad egyszerű Hello World kiíratással is, ugyanezt csinálja? Csak mert a kódodból pl. nem látjuk a main()-t, és ezt nem írtad, ez azért hozzátartozna az infókhoz.

(#9291) bambano:
Há' van ilyen, akkor valóban félreértettem, mondjuk írhatta volna összeszedettebben is, mondjuk ahogy Te tetted. Ez esetben kevés átírással meg lehetne oldani, meg még az abszolút foolproofsághoz futtathatna ellenőrzésként egy HEAD requestet is, hogy van-e már a kért fájl - habár lehet, hogy ez sem megoldás önmagában, mert mindenképp letölt valami fájlt, még ha nem is jót. Na de némi erőfeszítést ő is tehetne az ügyben, hogy átírja a scriptet. :P

Sk8erPeter

(#9307) vimes válasza Sk8erPeter (#9306) üzenetére


vimes
senior tag

Kiprobaltam, hello world-el is, mar azelott is mielott megirtam a hsz-t, ugyanaz.

(#9305) cattus: Lehet, hogy ebben van vmi. Korabban, mikor futtattam egy programot, mindig feljott egy ablak, hogy az Avast Deep Screen egy file-t elemez... majd Nincsenek problémák üzenettel hagyta, hogy fusson a program. Most hogy mondod, feltunt hogy nem jon fel ez az ablak... lehet pont azota miota ez az egesz elkezdodott...

[ Szerkesztve ]

"Ole, ole, ole, ola, der FCK ist wieder da! Ole ole, ole ola, die roten Teufel sind ganz wunderbar." Let's go Bezte!

(#9308) vimes válasza cattus (#9305) üzenetére


vimes
senior tag

Kikapcsoltam az Avast! Deep Screen-t, ugy nez ki (nem akarom elkiabalni), hogy most már jó lesz. Kipróbált két programot, mind lefutott :DD köszi a tippet megegyszer!

"Ole, ole, ole, ola, der FCK ist wieder da! Ole ole, ole ola, die roten Teufel sind ganz wunderbar." Let's go Bezte!

(#9309) stargazer


stargazer
senior tag

sziasztok!

lenne egy olyan feladatom amit meg kéne oldanom, hogy:
- egy mappában található DXF formátumú file-okon (több külkontúr is van bennük!) végigmenni batch-ben, mindegyiket megnyitogatni,
- mindegyikre a filenevet text-ként sárga színnel ráhelyezni (a külkontúrokon belül),
- mindegyikről egy másolatot csinálni (tehát a rajzon belül mégegyszer maga mellé másolni)
- a másolaton a 7mm és/vagy 8mm átmérőjű körök szinét sárgára szinezni
- menteni dxf formátumban a különálló külkontúrokat, hogy azok különálló DXF-ek legyenek _1, _2, stb névvel
lehetséges lenne ez autolisp-pel?

köszi, üdv
s

Fegyverben réved fönn a téli ég, kemény a menny és vándor a vidék, halkul a hó, megáll az elmenő, lehellete a lobbant keszkenő...

(#9310) asuspc96


asuspc96
senior tag

Hali

Valaki próbált már .exe fileból úgymond "visszafordítani" forráskódra ?
ezt találtam rá mint lehetséges "megoldás".

(#9311) Jim Tonic válasza asuspc96 (#9310) üzenetére


Jim Tonic
nagyúr

Kérdés, mivel lett fordítva. Egy összezavart kódot (obfuscated code) nem nagyon tudsz visszafejteni, de amúgy is azt mondanám, hogyha nincs óriási indokod (anyagi vagy egyéb), akkor felejtsd el. Ráereszthetsz egy decompilert vagy disassemblert, de a végeredményen lesz mit agyalni.

Alcohol & calculus don't mix. Never drink & derive.

(#9312) amargo válasza asuspc96 (#9310) üzenetére


amargo
addikt

egy .Net es kódot elég jól visszatudsz fejteni, ha nincs megkavarva.

“The workdays are long and the weekend is short? Make a turn! Bike every day, bike to work too!”

(#9313) sztanozs válasza asuspc96 (#9310) üzenetére


sztanozs
veterán

Delphi és és VB6-ra is vannak jó megoldások - viszont optimalizált fordítás esetén elég sok "elveszik" az eredeti struktúrából, gyakorlatilag egyáltalán nem állítható vissza (illetve ASM-ot lehet belőle generálni, de szvsz nem erre gondoltál).

JOGI NYILATKOZAT: A bejegyzéseim és hozzászólásaim a személyes véleményemet tükrözik; ezek nem tekinthetők a munkáltatóm hivatalos állásfoglalásának...

(#9314) repvez


repvez
addikt

Ez a könyv menynire lenne jó egy full full kezdőnek elkezdeni programozni?
[link]

(#9315) asuspc96 válasza sztanozs (#9313) üzenetére


asuspc96
senior tag

ha az ASM alatt assembly-t értesz akkor igen azzal nem sokra mennék :DDD
de több mint a semmi

(#9311) Jim Tonic
C-ben lett írva, és GNU Compiler-el fordítva

[ Szerkesztve ]

(#9316) dabadab válasza repvez (#9314) üzenetére


dabadab
titán

Elvileg jó lenne, de az amazonos review-i nem túl fényesek, arra panaszkodnak az olvasók, hogy elég szétesett a könyv, hosszasan magyaráz nem túl érdekes dolgokat, máskor meg nagyokat ugrik.

Én most ezzel (Python for Kids) szemezek, de ez más korcsoportnak készült :)

[ Szerkesztve ]

DRM is theft

(#9317) sztanozs válasza asuspc96 (#9315) üzenetére


sztanozs
veterán

Akkor sok esélyed nincs értelmes forráskódot visszakapni.

JOGI NYILATKOZAT: A bejegyzéseim és hozzászólásaim a személyes véleményemet tükrözik; ezek nem tekinthetők a munkáltatóm hivatalos állásfoglalásának...

(#9318) Gyuri16


Gyuri16
senior tag

kicsit off topic, de szerintem elfer itt.

cegnel ugy dontottek, hogy megerdemlunk jobb monitorokat munkahoz, igy most valasztas ele kerultem:
- 1 darab nagyobb monitor (27" 2560x1440)
- 2 normal monitor (22"-24" 1920x1200)

nem igazan tudok donteni, mindkettonek megvannak az elonyei (es nem, ket 27" nem lesz :) )
ki milyen rendszeren dolgozik itt, mik a tapasztalatok?
Nyilvan ez nagyon fugg attol ki mit csinal. Nekem esetek nagy reszeben eclipse vagy vim van nyitva full screen. Ha eclipseben debugolok ott jol jonne a nagyobb felbontas, hogy minden elferjen. Amikor szerveren tesztelek akkor meg van nehany terminalom nyitva itt kenyelmes lenne, ha egyik monitoron a szerver dolgai lennenek a masikon meg a forraskod.

Masik kerdes az ergonomia, hallottam panaszokat ket monitort hasznalo embertol, nyakanak nem tett jot a sok oldalra nezes.

Most, hogy kicsit gondolkodom az egeszen ugy erzem egy nagy jobb lenne ha melle tudnek rendesen virtualis desktopokat hasznalni, amivel Windowson nincs tapasztalatom. esetleg valaki hasznal ilyet? Googlet megkerdeztem, de amit talaltam nem igazan tudja azt amit a Linuxos rendszerek.

Nem vagyok egoista, csak uborkagyalu!

(#9319) martonx válasza Gyuri16 (#9318) üzenetére


martonx
veterán

Én a két monitorra szavazok, de ez tényleg felhasználás függő.

Mit kell tudnia egy virtuális desktop-nak szerinted? Windows vonalon natív virtuális desktop támogatás csak win10 óta van.

Én kérek elnézést!

(#9320) bambano válasza Gyuri16 (#9318) üzenetére


bambano
titán

pont ergonómiailag jobb a két monitor, mert azzal, hogy forgatnod kell a fejed, hogy lásd, megelőzi a nyaki izmok merevedését.

nekem is kettő van.

Egy átlagos héten négy hétfő és egy péntek van (C) Diabolis

(#9321) emvy


emvy
nagyúr

Nekem az egy monitor jobban bejon. A forgatastol nem lesz egeszsegesebb a nyakad, inkabb kelj fel orankent.

while (!sleep) sheep++;

(#9322) Gyuri16 válasza martonx (#9319) üzenetére


Gyuri16
senior tag

legyen gyors (azonnal valtson at)
egyszeru, minimalis kezeles - ne kelljen egy egesz ablakos programot elohuzni, hasznalat kozben egy kattintas taskbaron vagy egy billentyukombinacio
minden desktopnak kulon taskbar
at lehessen huzni az ablakokat egyikbol masikba
legyen valamilyen vizualis megjelenites a taskbaron az aktiv desktopokrol es a bennuk levo ablakokrol (mint pl gnome)
ha valamelyik nem aktiv desktopban notifikacio van (email, skype villog..) akkor azt lassam.

#9320
Olvastam velemenyeket, miszerint pont nem tesz jot. De nyilvan mindenre lehet talalni tanulmanyt. Meg aztan ha egesz nap gep elott ulok, nem biztos, hogy pont ez a legnagyobb problema.

[link]
Conclusions: Increased activation of anterior neck muscles caused by asymmetrical, more rotated head–neck postures while operating a video display unit workstation with dual monitor screens may increase the risk of neck musculoskeletal disorders, especially with prolonged computer use.

[ Szerkesztve ]

Nem vagyok egoista, csak uborkagyalu!

(#9323) fatal` válasza Gyuri16 (#9318) üzenetére


fatal`
titán

Én is a két monitoros megoldásra szavazok :)

(#9324) Sk8erPeter válasza Gyuri16 (#9322) üzenetére


Sk8erPeter
nagyúr

Hát ezt nagyon nem értem, attól, hogy az ember forgatja a nyakát, és nem csak folyamatosan mereven egyenesen előre nézve tartja, miért nő a nyaki mozgásszervi betegségek kockázata? Valami értelmes magyarázat nincs hozzá? (A cikket nincs kedvem elolvasni, belepörgetve nem sikerült kiszúrni az erre vonatkozó magyarázatot.) Nyilván attól, hogy ide-oda nézegetsz üldögélve, nem fogsz egészségesebben élni, de a logika azt diktálná, hogy azért legalább egy fokkal jobb, mint a folytonos merev előrenézés. (Ettől még ahogy emvy írta, legalább óránként fel kéne állni, és picit átmozgatni magad.)

Sk8erPeter

(#9325) rii


rii
nagyúr

megőrülök már h munkahelyen még mindig nincs keresés

(OSX .. tudom .. az apple fassága .... )
de most megpróbáltam volna elmondani a rendszergazdának, h tud-e egy embert aki programozik OSX alá ... erre csak azzal jött nekem, h milyen zárt az Apple rendszere ..

most tényleg nem lehet megírni egy olyan fostos semmi kis programot, ami:
- keres egy text file-ban (300,000 tétel, sor, soronként, kb 50. karakter, nincs több az index file mint 15 MB)
- amit talált stringet, az őt tartalmazó sorral (ami egy kép elérési útja) feldob egy findert, vagy saját ablakban mutatja a találatokat, ...

most ez akkora nagy programozás lenne???????
:( :( :( :( :(

piros-kapszula: https://www.youtube.com/watch?v=oW-VZVYohRg

(#9326) cubix válasza rii (#9325) üzenetére


cubix
tag

Elvileg kb ennyi a finder nyitása:[link](nem tudom tesztelni)

「시작이 반이다」

(#9327) rii válasza cubix (#9326) üzenetére


rii
nagyúr

mukodik .-)))))

amit dabadad írt még korábban, azt össze lehet szerinted kötni egymással?

ha meglenne a "filenames.txt" .... és a "grep" találna valamit, akkor át lehet neki adni a grep áltlal talált string egész sorát ennek az "open" parancsnak?

piros-kapszula: https://www.youtube.com/watch?v=oW-VZVYohRg

(#9329) asuspc96


asuspc96
senior tag

Helló!

Általában egy programozónak a munkaköre mennyire komplex ?
Úgy értem, hogy milyen nehézségű dolgokat kell megoldania nagy általánosságban ?

(#9330) martonx válasza asuspc96 (#9329) üzenetére


martonx
veterán

Általánosságban vannak nehezebb és könnyebb feladatok. :D

Én kérek elnézést!

(#9331) bambano válasza asuspc96 (#9329) üzenetére


bambano
titán

általánosságban minden feladat könnyű. de az ördög mindig a részletekben rejtőzik :)

Egy átlagos héten négy hétfő és egy péntek van (C) Diabolis

(#9332) repvez


repvez
addikt

Már kezd összeállni a fejembe, hogy mi az ami miatt olyan megfoghatatlan nekem ez a programozás dolog.
Van a gépemen több gb pdf C++ és game programming témában, de hiába probálom elkezdeni olvasni, mind ugy kezdi mintha már lenne valami közöm a programozáshoz.
Tehát olyan kifejezéseket használ amit csak az ért aki már valamit programozott.
Vagy olyan részfeladatot csinál amit érted, hogy ott az adott esetben mit csinál,de azt nem ,hogy azt máskor hogyan és miért ugy kell használni.
Olyan mintha egy eszközről minden tulajdonságát elmondanak csak épp azt nem hogy az eszközt hol tudod használni majd később.Valahogy nem áll össze az egész, hogy hol kell kezdeni, mit kell megnézni, hogy azokat az elemeket tudjam használni ami az adott esetben fontosak a számomra és ne azt ami egyáltalán nem.

Igy esélytelen adhoc jelleggel egyedül nekiállni megtanulni programozni, hogy ha egy kis szabadidőm van akkor valami hasznossal lefoglaljam magam. :((

(#9333) bambano válasza repvez (#9332) üzenetére


bambano
titán

ha ez a gondod, akkor ne programozás könyveket kezdj olvasni, hanem algoritmuselméletet és hasonlókat.

Egy átlagos héten négy hétfő és egy péntek van (C) Diabolis

(#9334) dabadab válasza bambano (#9333) üzenetére


dabadab
titán

Úgy érted, hogy ha olyanokat olvasna, akkor teljesen elmenne az életkedve és felvágná az ereit, így nem lenne több gondja? :DDD

[ Szerkesztve ]

DRM is theft

(#9335) dabadab válasza repvez (#9332) üzenetére


dabadab
titán

Én időközben nekiálltam olvasni a fentebb már ajánlott Python for Kidst és tényleg csak ajánlani tudom.

"Van a gépemen több gb pdf C++ és game programming témában"

Ezek tipikusan azok a témakörök, ahol nem nagyon lehet olyan könyvet írni, ami teljesen kezdőknek szól, ilyen szempontból kár is itt próbálkoznod.

DRM is theft

(#9336) repvez


repvez
addikt

Hát elméletben le tudom vezetni, hogy mit és hogyan akarom , hogy müködjön a program csak azt nem hogy ehhez mi szügséges.
A modellezésben jártasabb vagyok, ott azért egyszerübb a dolog.
Talán ha egy ottani példán mondom el a problémám talán érthetőbb a gondom.

TEhát ha egy autót akarok csinálni akkor fogok egy nézeti rajzot beteszem háttérnek és a modellező eszközökkel formálom.ÉS mindegy utána , ha vonatot akarok a folyamat és az eszközök ugyan azok maradnak. és ha a YTom nézek egy videot az olyan helyzetre ahol megakadok akkor van egy konkrét eljárás amivel mindig ugyan ugy megoldhatom.

DE itt , eddig nem találtam semmit ami elmagyarázná, hogy mivel mit tehetek meg. mindenhol ciklusokat meg tömböket és változókat irnak.Amiket nagyjából értem, hogy mik azok, de azt már nem, hogy hol használjam öket ha egy modellt mozgatni vagy csak megjeleniteni akarok egy ablakban.Nem tudom , hol áljak egyáltalán neki , milyen programban, mire van hozzá szügségem stb..
ÉS nem olyanok mint egy másol funkció a modellező progiba ami mindig csak a másolást fogja végezni, itt mindig egy kicsit más minden.

ÉS a YT sem segit, mert hiába nézek meg egy videot egy amőba progiról attól nem leszek okosabb , max csak ugyan azt meg tudom magamtól csinálni pár elemet megváltoztatva, hogy nem kék hanem piros szinű lesz az X vagy nem 5 hanem 10 rács lesz, de abből nem tudom, hogyan induljak neki egy bonyolultabb felé .

(#9337) Oppenheimer válasza repvez (#9336) üzenetére


Oppenheimer
veterán

egyszerűbb dolgokkal kell kezdened. [link]

[ Szerkesztve ]

https://play.google.com/store/apps/details?id=com.lovemap.lovemapandroid

(#9338) repvez válasza Oppenheimer (#9337) üzenetére


repvez
addikt

oké a pyton,de ha egy komplett windowsos progit akarok majd később csinálni akkor szinte a nulláról kezdhetem el a C++ példáil,mert a kódszavak nem ugyan azok avgy nem ugyan azt a funkciót csinálják.

Pytonnal eddig még csak scriptekként találkoztam a 3d modellező progiknál.

(#9339) dabadab válasza repvez (#9338) üzenetére


dabadab
titán

Előbb-utóbb szembe kell nézned azzal a ténnyel, hogy a programozás megtanulása azért egy hosszabb folyamat, amiben a konkrét kulcsszavak meg osztálynevek megtanulása nem túl jelentős tétel. Egyébként Pythont is lehet .exe-vé fordítani és vannak hozzá 3D-s modulok is.

DRM is theft

(#9340) repvez válasza dabadab (#9339) üzenetére


repvez
addikt

Nincs gondom ,hogy időbe telik ezzel tisztába vagyok.Az a gondom, hogy nem látom a felépitést, hogy egy hello word tól, hogyan jutok el egy 3d-s programig.Folyamatosan bővitve ugyan azt a kódot
A könyvekben a magyarázó példák is csak egy kivágott kódrészek néha és nem tudom, hogy ezt , most az előzőhöz kell utánna irni vagy egy teljesen ujat vagy, mindegy hogy hova irom stb..

ÉS igy mindegyiknél ott vagyok, hogy a könyv első 10 oldal után már hibákat mutat a forditó és nemtudom mitől, a könyv meg nem segit , mert s zerzője nem gondolt ilyen részletekre.
Nincs egy csontváz vagy felépitési térkép ami egy komplett programhoz kell

(#9341) emvy válasza repvez (#9340) üzenetére


emvy
nagyúr

>hogy egy hello word tól, hogyan jutok el egy 3d-s programig.Folyamatosan bővitve ugyan azt a kódot

Sehogy. Majd a sokadik program csinál valami grafikusat.

[ Szerkesztve ]

while (!sleep) sheep++;

(#9342) martonx válasza repvez (#9340) üzenetére


martonx
veterán

Te tele vagy tévképzetekkel. Egyrészt a programozás sokkal összetettebb doplog annál, mint ahogy a nem programozók - köztük te is - gondolják. És pont ezért nincs ilyen tutorial, mint amit keresel, mert senki se fogja ledokumentálni a több évnyi útkeresését, tanulási állomásait, majd a legvégül elkészült valamelyik komolyabb több tízezer sornyi kódját.
Ez nem olyan, mint amikor fogsz egy modellező programnak (vagy a Word/Excelnek) a kézikönyvét, és ha azon egy hónap alatt átrágod magad, plusz pár példa feladatot megcsinálsz, akkor elmondhatod magadról, hogy na akkor ezt kitanultam.

Másrészt ahhoz, amit érzésem szerint keresel, még talán a Unity áll a legközelebb, de szólok, hogy normális progtramozói háttér nélkül azzal se fogsz érdemben boldogulni.

Én kérek elnézést!

(#9343) fordfairlane válasza repvez (#9340) üzenetére


fordfairlane
veterán

A szoftverfejlesztés külön szakma. Nem véletlen, hogy ilyen módszerrel nem lehet jó fejlesztővé válni.

x gon' give it to ya

(#9344) repvez válasza martonx (#9342) üzenetére


repvez
addikt

Teljesen igazad van, mivel elég későn kerültem kapcsolatba a számitógéppekkel és a szakmám sem igen követeli meg , igy nem tudtam anyni infót magamra szedni, hogy képbe legyen ilyennel.DE sem közeli ismerősőm, se olyan lehetőségem amivel átlátnám a teljes müködést nincs.
Rengeteg fórumon már érdeklődtem ezzel kapcsolatba és rendszeresen jöttek a hasonló válaszok, hogy pascal basic meg hasonlóval kezdjek vagy linkeltek könyveket amiket mint mondtam, nem hétköznapi halandóknak irtak.

Számomra ugy néz ki mintha csak az tudna programozni aki igy születik vagy anynira "elit" klub lenne, hogy senkit nem engednek be hogy segitsék.
Csak tudnám, hogy hogyan kezdi valaki el a programozást aki eddig még nem is hallott rola, ha minden könyv vagy segitség már feltételez egy alaptudást ebben a témában?

Tisztában vagyok hogy ez is egy külön szakma, de azt is meg lehet tanulni ha van hol elkezdeni. Az atomfizikus sem ugy kezdi az általános iskolát, hogy már tud mindent az atomok belső szerkezetésől, neki is az ABC-vel kezdik. És neki sem mondják, hogy végezzen el egy biologiai egyetemet, hogy utánna nekiálhasson az atomfizikának.

ÉS persze megfelelne számomra bármilyen platform, de mindegyikkel ugyan az lenne, hogy hol kezdjek neki. Mindegy hogy pascal, basic vagy c++ mindegyik sok idő és ezért csak egyfélére akarok koncentrálni.Mert ha neki is állnék pascalnak az minimum 2-3 év mire valamit összehozok ezután szokjak át mondjuk c++ az megint 2-3 év mire ugyan arra a szintre elérnék mint a pascalban, akkor már inkább egybőll c++ vagy c# és akkor nyertem 2-3 évet ami alatt jobban megtanulhatom azt az egyet.

(#9345) zka67 válasza repvez (#9344) üzenetére


zka67
őstag

Szia, nem elit klub a programozóké, de az tény, hogy kell hozzá némi adottság, és itt nem a testalkatra gondolok és nem is a szemüvegre :)

Vannak emberek, akik az istennek nem akarják megérteni a bit fogalmát, és azt, hogy minden bitekből áll. Ezeket a bitek adatokat tárolnak, amit ki lehet olvasni, meg lehet változtatni, feltételeket lehet hozzájuk kötni, és természetesen el is lehet menteni őket. Nagyjából ennyi a számítástechnika.

Amíg nem vagy tisztában ezzel a négy dologgal, addig ne akarj C++-ban programozni, mert sosem fogsz megtanulni. Jól mondják a többiek, keríts egy 8 bites gépet vagy emulátort, azon tanuld meg BASIC-ben az alapokat, de magadtól! Úgy értem, vedd elő a géphez tartozó basic leírást, nyálazd át, de ne abból dolgozz, hanem találj ki magadnak egyszerű feladatokat, és azokat oldd meg. Ezalatt a néhány nap alatt (jól hallod, nem kellenek hozzá évek) megtanulod a változók fogalmát, használatát, az input, output műveleteket, stb, stb.

Ha ez megy, nem árt megismerni a számítógép belső felépítését is, a processzor működését, némi "gépi kódú" programozást, ez később még nagyon nagy hasznodra lesz. Pl. egy Z80-as processzor működését megérteni kb. 2 nap, írni egy-két egyszerűbb rutint se tart tovább 2-3 hétnél, és még nem is tartunk egy hónapnál.

Utána én is a (turbo) pascalt ajánlom neked, egyszerű, jól felépített nyelv. Az előzőekben szerzett tapasztalataidat, tudásodat itt fel tudod használni. Persze át kell nyálazni ehhez is néhány száz oldalnyi könyvet, de vannak jól használható magyar nyelvű könyvek hozzá. Ezzel már eltölthetsz egy évet, kb. fél év után már grafikákat is fogsz tudni csinálni vele. Amikor már nem jelent majd gondod, hogy mármilyen feladatra azt mondod, hogy "igen, én ezt meg tudom írni pascalban", akkor készen állsz továbblépni, addig azonban teljesen felesleges más nyelvekkel foglalkoznod.

Amikor készen állsz a továbblépésre, eldöntheted, hogy maradsz-e a pascal vonalon (Delphi), vagy áttérsz a C-re. Pascal után megtanulni a C nyelvet, kb. 2 hét, de utána még gyakorold legalább egy évig, mielőtt nekiállsz a C++-nak.

A gyakorlás a gyakorlatban azt jelenti, hogy napi 6-8-10 órát ülsz a gép előtt, és programozol, hibát keresel, teszteled a programodat. A könyvek nyálazása pedig azt jelenti, hogy ott ülsz a gép előtt, és minden egyes új dolgot azonnal kipróbálsz élesben is, hogy lásd, hogyan működik, megjegyezd, hogy mire lehet majd használni az adott dolgot. A kipróbálás néhány soros programokat jelent, de ne a könyvekből másold ki a példákat, hanem magadtól próbáld meg megoldani a feladatokat, különben lóf@szt se ér a dolog.

Ha ezekre nem vagy hajlandó időt szakítani, akkor válassz másik szakmát, mert sosem lesz belőled programozó, jó programozó pedig még annyira se.

Kezdetnek néhány link:
HT számítógépek weboldala
Real80 Pro (HT1080Z emulátor)
BASIC kézikönyv
Ehelyett jobb lenne az "Ismerd meg a BASIC nyelvjárásait" című, ha be tudod szerezni.

Üdv.
Zoli

(#9346) repvez válasza zka67 (#9345) üzenetére


repvez
addikt

[link]

Itt már bemásoltam, hogy idáig hova jutottam el. ahogy irtad a 4 alapfogalommal tisztába vagyok.Tehát a bevitel és kiirás ,meg ezen kivül az If else , részek mennek,de ettől, hogy ezekkel megbonyolitom a linkelt progit még nem látom a fejlődési irányt, tehát, hogy mikor milyen header fájt kell beilleszteni, hogyan lesz ebből nem szoveges dos progi.
Tehát ha az összes alapfogalmat meg ismerem akkor mi a következő lépés mi a menete a fejlödési fokozatoknak? az értékek grafikonon megjelenitése vagy külső fájlból beolvasás , 3d modell megnyitása stb..
_Nem látom a lépcsőfokokat , attol, hogy ezt a cin cout és a többit százszor beirom egy progiba még semmivel sem fogok tudni más problémákat megoldani .

8-10 órát azért semmiképp sem tudok ráforditani meló mellett, és mint kiegészitő hobby lenne nem melónak tanulnám .

(#9347) zka67 válasza repvez (#9346) üzenetére


zka67
őstag

Szia, a 3D-s programozást egyenlőre felejtsd el. Mondom, amíg nem vagy tisztába az alapokkal, addig nincs miről beszélni. Ami programot meg összehoztál, azt én nem nevezném programnak. Egyébként basic-ben így nézne ki:

INPUT "Szarnyfelulet (m2) :",A

Nem is ragozom tovább, vagy elkezded az alapoknál, vagy felejtsd el az egészet. És arra az elkövetkezendő 10 évben ne is számíts, hogy te egyedül, egymagad, saját fejből 3D-s programot fogsz írni.

(#9348) asuspc96 válasza repvez (#9346) üzenetére


asuspc96
senior tag

csak egy ötlet... :)

zka67:
"A gyakorlás a gyakorlatban azt jelenti, hogy napi 6-8-10 órát ülsz a gép előtt, és programozol, hibát keresel, teszteled a programodat."
De mindezek előtt meg kell nyerni a lottót, különben ez kivitelezhetetlen. :DDD :))

(#9349) fordfairlane válasza repvez (#9346) üzenetére


fordfairlane
veterán

read
read code
write code
repeat

x gon' give it to ya

(#9350) martonx válasza repvez (#9346) üzenetére


martonx
veterán

zka67 fórumtárssal nem értek maradéktalanul egyet. Manapság nem feltétlenül van értelme a kályhától elindulni, és tanulmányozni az intel 8080-as felépítését, meg ZX specturmot assemblyben programozni...

Szvsz ettől függetlenül nem árt, ha tudod és érted, hogy mi történik a mélyben, de a helyedben simán rögtön nekivágnék a C#-nak és a Unity3D-nek, ha elég időmilliomosnak érzed magad. A Unity3D ráadásul egy az egyben tudja használni a 3dsMax modelleket.
Ettől függetlenül abszolút esélytelennek látom, hogy akár csak a magad számára is értékelhetőt tudj alkotni.

Én kérek elnézést!

Útvonal

Fórumok  »  Szoftverfejlesztés  »  Programozás topic (kiemelt téma)
Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.