Hirdetés

2024. április 28., vasárnap

Gyorskeresés

Téma összefoglaló

Téma összefoglaló

  • Utoljára frissítve: 2023-12-23 00:23:55

LOGOUT.hu

Nikon Z MILC fényképezőgépcsalád

Összefoglaló kinyitása ▼

Hozzászólások

(#501) wms válasza .mf (#500) üzenetére


wms
senior tag

Ez egyszerűen döbbenet! :(((

(#502) updog válasza .mf (#500) üzenetére


updog
senior tag

Mondjuk ez nem újdonság annyira, ismerős is Kaliforniában vette a 70-200 VR II-t anno, valami nagyon durván jobban kijött mint itthon, ez lassan 10 éve.

"Bocs, főnök, de én csak két emberben bízom. Az egyik én vagyok. Nem maga a másik." || "Hóhahó, mégis van graffaló!"

(#503) Timer válasza total90 (#498) üzenetére


Timer
veterán

Nem semmi a vas... :R

(#504) ph_5.5 válasza Timer (#503) üzenetére


ph_5.5
aktív tag

Nyugi, ezzel is pont ugyanúgy el lehet cseszni egy jó pillanatot. Plusz itt is ha nem natív obit használsz akkor pont elő fognak jönni az apró hiányosságok, és egy külsős gyártó (vagy akár egy F bajonettes) obival kb azt tudod lefotzni mint a Z6II-vel.
Markolattal meg van egy Z9 vázad. Súlyra, méretre. Egy nagyon szűk rétegnek kell a tudása, kb annak akinek a Z9 fontos volt.

(#505) total90 válasza .mf (#500) üzenetére


total90
veterán

Itt Svájcba most 4499 CHF, ami kb. 4608 euró... viszont a Z9 meg 4899 CHF ami kb. 5016 euró. Nem gondoltam volna, hogy csak enyi lesz a kölönbség a Z8 és a Z9 között.
Júniusban váltani fogok valamelyikre, de még megy a dilemma, hogy melyik legyen. Egyelőre Z8, a méret miatt...

#504ph_5.5

Nekem volt Z6-om és Z7II-m egyidejűleg. Adapterrel, F bajonnettes obik a Z7II-n jobban teljesítettek.

Ha nincs jó, ló a szamár is.

(#506) ph_5.5 válasza total90 (#505) üzenetére


ph_5.5
aktív tag

Én a Z6II vázakkal kb 200e exponál járok. Nekem nincs szükségem jobbra. Így én meg ismét spóroltam :) Használok kb 10 féle obit, és egyikre sem panaszkodhatok. Semmivel nem rosszabbak mint előtte a D750 vázakon. Igaz nem fotózom sem F1-t, sem olympiát... mert kb az az a szit ahova el tudom képzelni ezt és a Z9-t mint illő szintet. Máshova nem nagyon. (az ilyen 3%-t javult képminőség és társai számomra nem mérhető részek, mert egy picit elcseszett vakuzással, vagy más napállással vagy bármi aprósággal pnt többet hoz a vagy ront a másik szenzor) A vásárlás része nálam mindig anyagi oldalról lett megközelítve. És nem látom ebben a vázban (sem) hogy 2db Z6II árát érje. (Mint ahogy persze annak sem látom értelmét hogy Z5-t vegyek, mert az meg pont annyival kevesebb (nem képminőségben) hogy abba meg nem fektetek)

(#507) Timer válasza ph_5.5 (#504) üzenetére


Timer
veterán

Olyan pozitív vagy, ezt bírom! :P Ne értsd félre, ez a kellően pesszimista hozzáállás az, amire érdemes adni vásárlás előtt, a többire ott a gyártói marketing bullshit. Egyébként 1 hét alatt kábé 400-450 tesztképet vertem a Z6II-be különféle körülmények között, 3 féle objektívvel (mind F), és most vagy én vagyok hülye, vagy ez is back fókuszos, objektívtől és tárgytávolságtól függően. Alapvetően szeretni fogom ezt a vázat, de tökéletesen igazat adok abban, amit korábban írtál valahol, valamikor: ez a váz se hibátlan, néhány tekintetben visszalépés D750-hez képest, ami azért több, mint meglepő. Mázli, hogy nem Z5-re váltottam, azt szerintem nagyon bánnám, mert ami előnye van a Z6II-nek a régi vassal szemben, az a szenzoron múlik. Az eyeAF, amitől sokat vártam, közel sem annyira tévedhetetlen, mint amire számítottam, például.

[ Szerkesztve ]

(#508) total90 válasza ph_5.5 (#506) üzenetére


total90
veterán

A helyzet az, hogy akármilyen termékről is beszélünk, az ár nem ekvivalens a tudással. Ergó az adott "prémium" termék mondjuk 20-%-al többet tud, mint a középkategória, még is 3x annyiba kerül. Ez azért van, mert "prémium termék, a legjobb a palettában". Sajnos, de így működik a világ.
Teszem azt a Z9 most a "prémium" és kerül 5000 euróba, ez most a 100% amit a gyártó kínál. A Z6II a középkategória és kerül 1800 euróba, holott tudásban 70%. Na most ha a piac ekvilalens lenne, akkor vagy a Z6II kerülne sokkal többe, vagy a Z9 sokkal kevesebbe. Nyilván előző nem opció, mert nem venné senki és nyilván utóbbi sem, mert elveszne a "prémium" termék.

Ha nincs jó, ló a szamár is.

(#509) p_adam válasza total90 (#508) üzenetére


p_adam
addikt

A probléma az, hogy a Z6II nem a jelenlegi technológia középszintű variánsa (mint pl. egy A7IV vagy R8), hanem lényegesen régebbi, így én nem 70%-ra értékelném.
2 év távlatából a Z8-nak sem ártott volna Expeed 7-nél újabb, jobb processzor (persze akkor a Z9 egyből elavult lett volna).

(#510) total90 válasza p_adam (#509) üzenetére


total90
veterán

Ez csak egy példa volt, gondolom maga a lényeg, amire céloztam az érthető volt.
A tesztek alapján a Z8 egy rakéta, szóval annak ellenére, hogy az Expeed 7 másfél éves, elég jól lett optimalizálva és igazából az a lényeg. Engem kicsit sem érdekel, hogy a proci új vagy régi, mindaddíg amíg a gép gyors.

Ha nincs jó, ló a szamár is.

(#511) ph_5.5 válasza Timer (#507) üzenetére


ph_5.5
aktív tag

Ha ez vigasztal, akkor van olyan barátom ami Sonyban utazik, és nem user error miatt volt baja bőven már a vázaival. Semmi nem olyan jó mint ahogy a marketing igéri. És semmi nem olyan rossz hogy ne lehetne vele normálisan fotózni.

(#512) ph_5.5 válasza total90 (#508) üzenetére


ph_5.5
aktív tag

A fényképezőgép eszköz, melyet azért alkottak hogy tudjunk vele fotózni.
A marketing osztály már jó ideje mindenhol nagy úr... adhatnak egy procinak Hyper X 27 kódnevet is, ha az pont annyit tud csak mint a korábbi + 10%. A Z6 és a Z6II között legalább annyi fejlesztés volt hogy beletettek két procit, így a szoftver utólag jobban fejleszthető. Lenne... ha meglenne a szándék. De akkor miben is lenne előrelépés a Z8? A több Mp-ben? A 8K videoban amit átlagember akinek 8K tv-je van még le is td játszani.. de feldolgozni már nem mert minek is egy átlagos háztartásba olyan pc amit profik vásárolnak csak?
Én saját magam számára nem látom értelmét egy Z8 vásárlásban. Nekem sajna kell a markolat- a Z6II-re is megvettem. Igaz egy vacak a gyári így több mint 100e expo után mert a gumi nyúlik, az érintkezőt már tisztítani kellett mert a gyári c-s akkukkal is kiírta hogy használjak kompatibilis akkut. Szóval a Z9, ha szükségem lenne rá, az lenne a befutó. Mázli hogy nincs :)

(#513) Timer válasza ph_5.5 (#511) üzenetére


Timer
veterán

Persze, de azért döbbenet például, hogy az EVF oldalirányú pásztázás során laggol, recésedik a kép. Furcsa módon erre egyetlen teszt sem utalt, sőt, elvileg a piac egyik legjobb EVF-je van a gépben. Bele se merek gondolni, mekkora héthatár nagy sz@r lehet a többiben, ha ez a jó szint... :N Az AF-nél a legrosszabb (bár ez lehet az F obik miatt van), hogy néha zöldre áll pinpoint és egypontos esetén is, és szemmel láthatóan köze nincs az élességhez. A D750-nél ilyet nem tapasztaltam, vagy ha igen, olyan kevésszer, hogy nem emlékszem rá, itt csomó esetben futottam bele már egyetlen hét alatt is.

Na mindegy, az az út úgyis eldőlt már, ma megjött az "olcsó" Sandisk Extreme Pro CFEtypeB az amazonról, a védőfólia az ebay-ről, lehet csapatni! ;) Vettem amúgy egy 0,3-as üveget is, Te mivel véded a kijelződ? Más. A vázba épített zajszűrést, illetve alacsony fényű AF-et használod?

[ Szerkesztve ]

(#514) HunNuke


HunNuke
csendes tag

Ami történt a Z9 - Z8 esetében, az egyelőre ha jól tudom példa nélküli. (tulajdonképpen flagshipnek kikiáltott specifikációk bepakolva egy nem flagship gépbe).
Emiatt ha szabad egy bátrat tippelnem, akkor azt tippelném, hogy jön majd egy Z9 II egy - a versenytársak nyomába érni próbáló - jobb processzorral (akár AI rásegítéses AF, akár bármi más miatt).

Illetve ha jól emlékszem, amikor Jared Polin is megkapta a Z8-at, akkor ő is panaszkodott erről a "zöldre áll pinpoint [...] és szemmel láthatóan köze nincs az élességhez" jelenségről.

[ Szerkesztve ]

(#515) ph_5.5 válasza Timer (#513) üzenetére


ph_5.5
aktív tag

A kijelzőket táskával védem :) Úgysem lesz karcmentes a használat pár éve alatt, nem ezen fog múlni hogy eladom vagy sem.. és ha igen, mennyiért. Vigyázok rájuk, de munkaeszközök.
Alacsony fényű AF kicsit átverés. Ha bekapcsolod, akkor a gyár szerint lasabb lesz az AF, de sötétebb helyen is talál. SZóval nem, ki van kapcsolva.

A D750 bár sokan nem hiszik, de nem véletlen lett még a D700-nál is sikeresebb. Jobb szenzor, nagyobb felbontás, két kártya.. és az AF kb a Nikon dslr-ek egyik legjobbika.
Ezét nem fogsz olyan nagy hűhát érezni a Z6II esetén. Vannak natív obijaim is, de ott is simán az van hogy ha a szem túl távoli- nincs eye af. Ha túl közeli- szintén nincs. (utóbbi esetben pl arcrészlet a szemkörül... egyszereűen nem tudja értelmezni arcforma nélkül mi micsoda a fotón) Mondjuk egy kerek arcú lány két kerek szilikoncicivel is meg tudja tréfálni, mert három arcnak látja... és ez nem vicc.

(#516) Timer válasza ph_5.5 (#515) üzenetére


Timer
veterán

"Mondjuk egy kerek arcú lány két kerek szilikoncicivel is meg tudja tréfálni, mert három arcnak látja... és ez nem vicc."

Jó ég! :C

Én is táskában tartom a cuccokat, rendszeresen tisztogatom őket, de az orrpiercingem megkarcolja a kijelzőt! ;] Vicceltem, nyilván, de a kijelző tisztítás során is karcolódhat. Vettem üveget, meg fóliát is, valamelyiket rámelegítem ma. A D750-en 2 éven át fólia volt, ráadásul ugyanaz, amit rátettem anno. Pár száz forintos tétel, de kristálytiszta, és még valamennyire tompít is a csillanáson.

A natív obis tapasztalatok azért elkeserítenek, ezek szerint ez az AF rendszer tényleg ennyit tud. Picit többet vártam, de ettől még tartom a véleményem, hogy nem rossz ez a váz, és előrelépés a tükröshöz képest néhány jelentősebb területen.

@HunNuke:

"Illetve ha jól emlékszem, amikor Jared Polin is megkapta a Z8-at, akkor ő is panaszkodott erről a "zöldre áll pinpoint [...] és szemmel láthatóan köze nincs az élességhez" jelenségről."

Ennek tükrében meg pláne nem róható a Z6II számlájára a dolog, szoftveres probléma lesz jó eséllyel.

[ Szerkesztve ]

(#517) total90


total90
veterán

Végül nem vártam meg a júniust és megrendeltem cégen keresztül, akcióval 4153 CHF-ért, ami kb. 4250 euró a Z8-at. Elvileg 31-én kezdik a postázást az előrendelt gépekkel :C
Egy Z7II-t fog váltani. A sok fincsi újdonság mellett nálam a fő ok a 4k@120fps és a végre számomra megfelelően hajlítható kijelző volt.

#512ph_5.5

Egyet értek. Amire én is célozni akartam, hogy a marketing meg a "legjobb a palettán" címke az ami feltolja az árat. Aztán azt meg mindenki eldönti magának, hogy kell-e vagy sem.
Ami a 8k-s anyag feldolgozsát illeti, nem feltétlen kell egy erőmő hozzá.

Ha nincs jó, ló a szamár is.

(#518) -szabi- válasza total90 (#517) üzenetére


-szabi-
őstag

Gratulálok az új szerzeményhez. :K
Mindenképp oszd meg velünk a tapasztalatod.

(#519) Timer


Timer
veterán

Úgy érzem, a Z6II nem szereti az utángyártott akkukat. Két jupio van itthon, az egyikkel el se indul (hibaüzenet arról, hogy az akku nem kommunikál a vázzal), a másikkal ment látszólag szépen, de egy AF-C lassú sorozat közben dobott egy ERR-t, majd elsötétült a váz. Kikapcsol / bekapcsol, majd kiírta, hogy hiba történt, a beállítások alapra álltak. Passz, mire gondolt, látszólag semmi nem változott. Ezt még megcsinálta kétszer, utána inkább hagytam. Elég para volt hallani, hogy nem kattan le rendesen a zár, brrrr... Érdekes, hogy AF-S-ben nem jelentkezett a probléma napokon át.

(#520) .mf válasza Timer (#519) üzenetére


.mf
veterán

Z6 nem volt ennyire válogatós. Mai napig rendszeresen használok még egy u.gy. OTB akkut benne, nem volt ilyen gond, pedig a váz már 450k körül járhat.

Fotóim és kalandjaim a világ körül: https://www.facebook.com/fmartinphoto/

(#521) total90 válasza -szabi- (#518) üzenetére


total90
veterán

Köszönöm :R

Ha érdekel, majd dobok be pár RAW fotót és videót.
Minden esetre nagyon várom :))

#520.mf

Épp akartam írni, hogy nekem annó a Z6 nem válogatott, Patona akukkal nem volt gond.

Ha nincs jó, ló a szamár is.

(#522) Timer válasza .mf (#520) üzenetére


Timer
veterán

Amivel el se indul, azon nem csodálkozom igazából, mert ahogy írtam néhány hete a DSLR fórumba, a D750-nél is furcsa jelenséget produkált. De a másikkal lövésem nincs, mi lehet, mert az a D750-ben hibátlan most is.

(#523) Roachy válasza Timer (#522) üzenetére


Roachy
senior tag

A Z rendszer előtt készült utángyártott aksiknál sok nem működik velük, csak azok amik már újabbak.

(#524) Timer válasza Roachy (#523) üzenetére


Timer
veterán

Oké, ez magyarázza végülis, mert a két akku vásárlása között volt 1 év, lehet ezen más a firmware.

(#525) .mf


.mf
veterán

Elkezdődött a nyári akció, júli 24-ig tart.
A Z6II eléggé le van akciózva, önmagában is és obikkal együtt is, pl. önmagában €1600, -400, a 24-120-szal €2400, -€600. Igaz, kellett is neki egy leárazás, mert a konkurensek hasonló szintű vázaival nem volt versenyképes. Bár a NR adminja szerint idén nem várható Z6III, remélem, hogy mégis jön, mert hiába jó a két flagship, de nem az adja az eladások nagy részét, és a többi váz eléggé le van maradva.

Fotóim és kalandjaim a világ körül: https://www.facebook.com/fmartinphoto/

(#526) Timer válasza .mf (#525) üzenetére


Timer
veterán

Maga a váz még mindig Alzán a legolcsóbb, 789 ezer, most már második vagy harmadik hete, én is onnan vettem. 70 ezerért mellé lehet csapni egy FTZ II-őt is.

[ Szerkesztve ]

(#527) .mf válasza Timer (#526) üzenetére


.mf
veterán

Alzán a legolcsóbb - itthon. De ha kimész Bécsbe, már csak €1550, azaz 574k... Bő negyedével olcsóbb.
Az FTZ-t meg annál olcsóbban lőttem, 54k volt átszámítva anno ebayről (új 0km-es kitből), és ma is biztos ki lehet fogni hasonló áron.
Továbbra is vicc kategória a magyar árak.

Fotóim és kalandjaim a világ körül: https://www.facebook.com/fmartinphoto/

(#528) Timer válasza .mf (#527) üzenetére


Timer
veterán

Oké, ezt nem is vitatom, einfinről is lényegesen olcsóbb minden. De itt akciózásról volt szó, ezért írtam, hogy nem biztos, hogy ebben a formában a legolcsóbb a váz. Pláne, ha hazai gari is kell rá. A bő negyedét meg úgy hívják, hogy ÁFA + kisker haszonkulcs... :) A markolatot én is kintről rendelem majd meg, a Sandisk Extreme Pro CFE is kintről jött múlt héten, amazon.de-n mindkettő jelentősen olcsóbb.

[ Szerkesztve ]

(#529) .mf válasza Timer (#528) üzenetére


.mf
veterán

"einfin"

Az szürkeimport - ezek viszont hivatalos márkakereskedések és legális készletből dolgozó kereskedők, láncok.

"A bő negyedét meg úgy hívják, hogy ÁFA + kisker haszonkulcs..."

MwSt, azaz osztrák ÁFA (20%) ezen is van. Ez tisztán csak a lehúzós magyar árképzés.

Fotóim és kalandjaim a világ körül: https://www.facebook.com/fmartinphoto/

(#530) wms válasza .mf (#529) üzenetére


wms
senior tag

Megkérdezhetem, hogy Bécsben hol kapható 1550 euroért?

(#531) .mf válasza wms (#530) üzenetére


.mf
veterán

Közel tucatnyi helyen.

Fotóim és kalandjaim a világ körül: https://www.facebook.com/fmartinphoto/

(#532) Timer válasza .mf (#529) üzenetére


Timer
veterán

Oké, igazad van. Bármi is legyen az oka, durva az eltérés. A váz még hagyján , de az objektívek... Z bajonettes 70-200/2.8 laza 1,2 millióért?! Oké, az F-es párja se olcsóbb papíron most, de azért na.

[ Szerkesztve ]

(#533) wms válasza .mf (#531) üzenetére


wms
senior tag

Köszi! :K

(#534) -szabi-


-szabi-
őstag

Németeknél az első húsz találat 1600€ alatt van, de az osztrák árak picivel jobbak.

(#535) tvamos


tvamos
nagyúr

Tripontban Z8 bemutato lesz. (Bocs, ha volt mar!)

"Mindig a rossz győz, és a jó elnyeri méltó büntetését." Voga János

(#537) Timer


Timer
veterán

Uraim, egy kis közérdekű azoknak, akiket mozgat a Z vázak fókuszrendszere FTZ-vel, elvi és lelki síkon! ;-D Az alap problémám ugyebár az, hogy nem érzem elég élesnek és pontosnak a Tamron 70-200 G2-őt, ami D750-en egy alapos Tap-in konzolos beállítás után gyakorlatilag minden gyújtótáv és tárgytávolság mellett tűpontos volt. Z6 II-őn ugyebár elvileg mindig pontosnak kéne lennie, mert ez az elterjedt mantra a MILC rendszerekről. Nos, van itt azért némi probléma... Ma állványra tettem, és amennyire lehet, pontosan beállítottam a szettet először 5, majd 3 méteren, az egyszerűség kedvéért első körben fixen 200mm gyújtótávot használva. A VR-t kikapcsoltam, expo késleltetést a maximum 3 másodpercre raktam, és snapbridge-dzsel oldottam ki. Az expót próbáltam pontosan belőni, de nem stúdióban voltam, nem volt lehetőség a lámpáim összeszerelésére se idő és hely hiányában (amúgy is max TL30 van itthon fix fényként, vakuval nem sokra mennék itt), ezért lámpával világítottam meg a céltáblát, ami persze a LED hőtermelése miatt hol visszavett, hol ráadott némi kakaót, de az eltérés minimális, az AF hatékonyságát ennyi nem szabad, hogy befolyásolja (súlyosan alexpós képeknél bizonyított, hogy többet téveszt az AF a Z vázakon).

Az alábbi kérdéseket szerettem volna tisztázni, mielőtt bármilyen komolyabb kalibrációba fogok:

1. A tap-in konzollal objektívben letárolt értékek befolyásolják-e a Z váz AF rendszerének pontosságát? Ez egyrészt azért lényeges, mert ha igen, akkor pontosabb af tuning érhető el, ha viszont nem, az is lehet jó eredmény, mert akkor párhuzamosan használható az obi DSLR és MILC vázon is, a DSLR-re pontosítva a konzollal.

2. Ha igen, akkor csak egypontos fókuszban, vagy tűpontos fókuszban is? Utóbbi azért lényeges, mert a folyamatos fókusz biztosan használ PDAF-et, az egypontos single jó eséllyel igen, a pinpoint meg biztosan nem. Nyilván, követő üzemmódban nem lesz pontos, ha singleAF egypontosban szór a PDAF miatt, így duplán lényeges ez a kérdés.

3. Ha a tap-in nem használható Z vázas kalibrációra, akkor a beépített AF eltolás a CDAF-ra is hat, vagy csak a PDAF-ra? Itt elvileg igen a válasz, de igazolni akartam, mert sok a félinfó a neten, és már órákat öltem bele, hogy bizonyosságra leljek.

+1: megfigyeltem, hogy autoWB módban más a színhőmérséklet pinpoint és singlepoint AF esetén. Állványon ugyanazzal a fénnyel most eldőlhet a kérdés.

Íme az eredmények:

1. Nos, a konzol megvásárlása Z váz mellé felesleges, gyakorlatilag minden módban kikorrigálja a gép még a szélsőséges beállításokat is. Próbáltam +20, -20, és semleges állásban is, ugyanaz volt az eredmény láthatóan. Érdekes, ha tippelnem kellett volna, akkor azt mondom, hogy egypontosban lesz eltérés, tűpontosban nem, a PDAF jelenléte / hiánya miatt. Hát, nem volt, lásd alább a tesztképet. De szóljatok, ha ti láttok eltérést. A bal oldali képen -20, a jobbon 0 érték látható, mindkét AF mód eetén. Ebből nekem az jön le, hogy valamilyen szinten a CDAF mindig használatban van. Persze, elvi lehetőségként ott van az is, hogy az objektív valójában teljesen jó volt koábban is, és a D750-nél volt a hiba. Ekkora AF eltolást egyérszt akkor is látni kellene itt, ha amúgy pontos az obi, másrészt nyáron volt fenn másik D750-en is, ott is szórt szépen, szóval biztos, hogy az üveg is hunyó. A lényeg:

Tűpontos:

Egypontos:

2. Az előzőben már megválaszoltam, gyakorlatilag teljesen mindegy a fókusz mód, a tap-in konzollal felvitt értékek nem számítanak Z vázon ( a jelenlegi 1.50-es fimrware verzióval, Z6II-őn, F mount tamron objektívvel, hogy pontos legyek).

3. Igen, hat rá sajnos. Tehát, ha beállítasz valamilyen eltolást a vázban, azt az összes fókuszmódban végrehajtja a gép, legalábbis ha az objektív beállításait módosítod, nem a váz alapértékét (de arra jó eséllyel semmi szükség, másik objektívvel vizsgálva majd kiderül ez is idővel, de ha az kell, akkor gariba megy a vázam, mert az tuti, nem normális szcenárió lenne, hogy minden objektívvel pontatlan a PDAF.

Szóval, ez alapvetően nem jó hír, mert a gépemnél bizony van eltérés a PDAF (egypontos) és CDAF (pinpoint) pontossága között. Lásd az alábbi képet, az elsőn a nullás állapot látható, a másodikon pedig a +1-es érték. Ahogy látható, a bal oldalon szereplő pinpoint / CDAF a nullással pontos, a jobb oldali egypontos/PDAF viszont finoman frontos. Ez azért gáz, mert portrézok, a szemnél ennyi eltérés már gondot jelenthet közelről, és ne felejtsük el, csak a pinpoint használ tisztán CDAF-et, minden más fókuszmódban van szerepe a PDAF-nek. Ugye a volt sokak téziése, hogy PDAF mellett közelít, majd CDAF révén pontosít egypontos szingláfben, illetve folyamatos AF-ben is, hát ezt én a teszt alapján cáfolnám, mert akkor azonos eredményt kellene kapni, különbség maximum a sebességben, illetve a "mire érzékeny ez az AF mód?" kérdésre adott válaszban lehetne, a kép élességében semmiképp. Nekem úgy tűnik, hogy ha CDAF révén pontosít is a végén, bele kell hogy adja az AF eltolást, ezért lesz a +1 mellett pontosabb az egypontos fókusz - és ezzel együtt pontatlan a tűpontos.

Pinpoint mód, 0 és +1, a vázban konfigurálva:

Egypontos mód, 0 és +1, a vázban konfigurálva:

+1. AutoWB és spot mérés mellett vegyesek a tapasztalatok. Néha van köztük akár 300K eltérés is szinte teljesen pontosan, néha pedig 10-re kerekítve azonost mérnek. Ez valami bug lesz, szvsz.

Várom a javaslatokat, észrevételeket, fikázást pedig csak mértékkel, vagy nyomok egy handrásosat írásban én is... ;] Ami még kérdéses maradt nekem, hogy a DoF nem úgy volt, hogy 1/3 és 2/3-ad arányban oszlik meg? Ezt D750-en nagyjából láttam is, itt nem, pláne pinpoint mód tűnik 50-50 százaléknak. Ráadásul, pinpointban leszűkül a DoF mérete, azonos paraméterek mellett. Ez pláne miért van?!

[ Szerkesztve ]

(#538) ph_5.5 válasza Timer (#537) üzenetére


ph_5.5
aktív tag

A DOF kapcsán a neten található leírások jelentős része baromság.
Aki hiteles és ért is hozzá, az lassan 15 éve leírta az ehhez kapcsolódó törvényszerűséget.
NAGY KRISZTIÁN (pixinfos cikk, de ez nem befolyásolja a hitelességét)
Ez csak egy részet a hosszú és komoly cikkből:
"A legnépszerűbb tévhit, hogy az élesnek tekintett tartományt az élesség síkja mindig 1/3:2/3 vagy egyéb rögzített arányban osztja fel. Az optikai geometria, a képletek és a kísérlet is nyilvánvalóan ellentmondanak ennek, de még csak nem is kell a szerkesztéshez nyúlni, hogy cáfolhassuk. Végtelenben lévő tárgyra fókuszáljunk úgy, hogy ne állítsuk az objektívet teljesen a végtelen állapotig, csak annyira, hogy a szóródási kör kisebb legyen, mint az elfogadott legnagyobb (a kihuzat csak kissé tér el a gyújtótávolságtól). A végtelentől már nem tudjuk távolabb vinni a tárgyat, a párhuzamos fénysugarak nem tudnak még párhuzamosabbak lenni, a szóródási kör már nem lesz nagyobb. Így az élesség síkja mögött minden élesnek tekinthető, a tárgy mögött végtelen, előtte véges lesz az éles tartomány. Tehát a rögzített arány elmélete képtálóból származtatott CoClim esetén bizonyítottan hamis. Ha belegondolunk ebbe a végtelen tárgytávolság közeli helyzetbe, még jobban megérhetjük, miért laposodik el, miért tart egy értékhez a CoC függvénye a távolban."

(#539) Timer válasza ph_5.5 (#538) üzenetére


Timer
veterán

Köszönöm, erős cikk!

(#540) Roachy válasza Timer (#537) üzenetére


Roachy
senior tag

Én ebben semmi kirívót nem találok. Teljesen normális, hogy a kalibráció csakis a fázisalapú Af-re van hatással. A kontrasztnál nincs semmi jelentősége és értelme.
Ha portrézol akkor amúgy is a pinpointnak van értelme, hiszen az egypontosnál már egészen közeli témánál is belelóg a fókuszpontba a szempilla, szemöldök stb, ami szűk mélységélleségnél megzavarja az Af-et és hol a szempilla lesz éles, hol pedig a pupilla. Ezzel ki is küszöbölöd a lehetséges front-back fókuszt. Ami egyébként Milc-nél nem normális jelenség, szóval az az obi jó eséllyel nem a legpontosabbra sikerült darab.
A fehéregyensúllyal meg kár ilyen szinten törődni azt nagyon sok minden befolyásolja és utólag is teljesen szabadon állítható.
1/3-ad és 2/3-ad a gyakorlati tapasztalataim szerint nem kezelhető kőbe vésett szabályként, sőt olykor kimondottan véletlenszerűnek hat, illetve optikától, géptől, af módtól, fényviszonyoktól stb is függ. Inkább csak egy viszonyítási alapnak jó.
Mit csinál pinpointban a Dof? Szűkebb lesz? Az valami érzéki csalódás lehet, a mélységélleséget az optikai tulajdonságok, paraméterek határozzák meg, a fókuszmód lövésem sincs hol avatkozhatna bele.

(#541) Timer válasza Roachy (#540) üzenetére


Timer
veterán

"Én ebben semmi kirívót nem találok. Teljesen normális, hogy a kalibráció csakis a fázisalapú Af-re van hatással."

Éppen ez a gond, hogy a pinpointot (CDAF) is eltolja, hiába csak singlepointra kellene, hogy hasson.

"Mit csinál pinpointban a Dof? Szűkebb lesz? "

Nézd meg fentebb az utolsó két képpárt, a kettes számoknál már látszik a differencia.

[ Szerkesztve ]

(#542) 42861


42861
senior tag

Sziasztok. Nikon Z50 mellé kirándulós obinak vettem használtan egy 16-50 kitet. Az obi tök jó, kicsi, könnyű, jó képe van, de észrevettem, hogy ha ez az obi van a gépen, akkor nem lehet mechanikus zárral fotózni. A menüben szürke az opciója. Ez miért lehet? Más Z-s, vagy FTZ/F-es obival nincs ilyen.

(#543) p_adam válasza 42861 (#542) üzenetére


p_adam
addikt

Vélhetően a mechanikus zár + objektív VR okozta esetleges bemozdulás miatt.
Az elektronikus első redőnyzárnak lassabb objektívvel nincs érezhető hátránya: kisebb a késleltetés, és a remegést is csökkenti.

(#544) .mf válasza 42861 (#542) üzenetére


.mf
veterán

"Ez miért lehet?"

Ezt most távgyógyítással nem tudom megmondani, de biztos vagyok benne, hogy ennek nem így kéne lennie. Ebben az esetben vakuzni sem tudnál, mert e-shutter mellett nem enged.
Pontosan melyik opció szürke?

Fotóim és kalandjaim a világ körül: https://www.facebook.com/fmartinphoto/

(#545) markussandor válasza 42861 (#542) üzenetére


markussandor
senior tag

Ilyen vázam és obim is van, de nem tapasztaltam a jelenséget. Egy próbát leszámítva soha sem használtam mást a mechanikus zárnál. Imádom a hangját :-)

(#546) total90


total90
veterán

Már 27-én kaptam az értesítést, hogy mehetek érte, de csak tegnap este értem haza Izlandról, így ma hoztam el az új családtagot :C

Z7II -> Z8 -> Z30 család:

Habár a Z7II napokon belül új gazdára lel, még akartam egy utolsó képet róla. A Nikon D800-am óta Z7II volt a legjobb gépem.
A Z8-at csak nagyon minimálisan próbáltam eddig, mert közben dolgozom, de elég nehezen tudok koncentrálni :DDD

Ha nincs jó, ló a szamár is.

(#547) wms válasza total90 (#546) üzenetére


wms
senior tag

Az igen! Gratulálok! :R

(#548) total90


total90
veterán

Ha valakit érdekel, tudok bedobni majd nyers képeket és videókat.

Ha nincs jó, ló a szamár is.

(#549) wms válasza total90 (#548) üzenetére


wms
senior tag

Szerintem nyugodtan dobhatod! :K

(#550) 42861 válasza .mf (#544) üzenetére


42861
senior tag

Így néz ki a menüben:

Ha a kurzort felviszem rá, és hosszan nyomom az OK gombot, akkor meg ez az üzenet:

Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.