Hirdetés

2024. április 25., csütörtök

Gyorskeresés

Téma összefoglaló

Téma összefoglaló

  • Utoljára frissítve: 2023-12-23 00:23:55

LOGOUT.hu

Nikon Z MILC fényképezőgépcsalád

Összefoglaló kinyitása ▼

Hozzászólások

(#251) topikk válasza HunNuke (#250) üzenetére


topikk
senior tag

Ez nagyon attol fugg, hogy mire hasznalod es milyen obik vannak meg mellette. En a 24-120-at azonnal megrendeltem, mert regota vartam egy olyan zommra ami hosszabb mint a 24-70 es optikailag hasonloan jo. Az is segitett, hogy 105-re vartam igy kellemes meglepetes volt a bejelenteskor a 120. Van mellette ket fixem is, ezert a 2.8 zoom nem eri meg nekem a tobbletkoltseget, inkabb azokat hasznalom ha kell a kis DOF vagy keves a feny. Utazasra, kirandulasra nekem pot jo a 24-120.

szerk: a 2.8 at a 24-70 2.8 ra irta, azt hittem azt is felsoroltad. A 28-as kezdo nem eleg tag nekem, ezert azt nem valasztanam.

[ Szerkesztve ]

(#252) HunNuke válasza topikk (#251) üzenetére


HunNuke
csendes tag

Köszönöm szépen a véleményed!
Hosszú távon utazásra és amatőrként fotópályázatokon való indulásra venném, és az optikai minőségért cserébe szívesen áldozok, hogy 200 helyett csak 120 vagy 70 legyen a max gyújtótávolság. Fixem egy 105-ös makróm van, és egy 50-est szeretnék még venni használtan (mindkettő F), hogy meglássam, hogy kell-e több/más, kihasználnám-e, sajnálnám-e, hogy nincs másom.

(#253) anaqer


anaqer
veterán

Sziasztok!

D7100 mellé új Z5 tulajként lenne két n00b kérdésem (bár ahogy a manualt lapozgatom, többnyire sejtem a választ... :( )

1) Be lehet-e állítani valahol, hogy az ISO-t ne feles, hanem egészes értékenként lehessen léptetni?
2) Aperture prio módban a második tárcsa tényleg semmire nem használható, csak "easy exposure compensation"re? Ezt különösen nehéz elképzelnem - mondjátok, hogy csak én vagyok vak a menüben... D7100on baromi logikus volt, hogy mutató a ravaszon, középsőujj rekesz, hüvelyk ISO, aztán hagy szóljon. Itt meg ha ISO-t akarok állítani, akkor csak gomb+tárcsa...? :F

And As It Is Such, So Also As Such Is It Unto You

(#255) topikk válasza anaqer (#253) üzenetére


topikk
senior tag

Nem tudok valaszolni, mert nekem az expokorrekcio fontosabb, azt szinzte mindig hasznalom, tobbnyire A mode-ban. ISO 100 + auto, min zarido beallitva temafuggoen. De gomb + tarcsa se lenne gond nekem, az AF mode-okat igy allitom, gyorsan rogzul a mozdulat. + Ha van az obin kontrol gyuru, arra ra tudod allitani az ISO-t is.

(#256) HunNuke válasza topikk (#254) üzenetére


HunNuke
csendes tag

Jó írás, ezt is köszönöm! :)

(#257) r3dsnake


r3dsnake
nagyúr

Használ valaki Full Frame Z vázzal, FTZ adapterrel Sigma 10-20mm 4-5.6-ot esetleg?

(#258) anaqer válasza r3dsnake (#257) üzenetére


anaqer
veterán

Az a 10-20 elég régi, tehát nem tudom, mennyire releváns a tapasztalatom... de Z5 + FTZ2 + Sigma 17-70 C az problémamentesen működik.

Illetve ha megengedsz egy javaslatot, én FF-re olcsó kroppos nagylátó témában elgondolkoznék a Tokina 11-16 II-n (ez fontos, mert a régebbi verzió még csavaros AF-fel ment) - az 16mm-en és lerekeszelve egész tűrhetően kirajzolja a FF szenzort is.

szerk: most csak ezért megpróbáltam átállítani az image area-t FF-re rakni a 17-70nel, és ki van szürkítve a menüpont... "This option is not available at current settings or in the camera's current state."

Szóval ezek szerint létezik egy ilyen szoftveres lekorlátozás, amit csak most vettem észre... hát ez így kicsit kiábrándító. :(

[ Szerkesztve ]

And As It Is Such, So Also As Such Is It Unto You

(#259) r3dsnake válasza anaqer (#258) üzenetére


r3dsnake
nagyúr

Pont ezért érdekelt a 10-20-as Sigma, mert ott rosszul ismeri fel az FTZ adapter, és engedi FX módban használn, és 16mm körül már FXi. :) De valszeg a 3.5-ös változatra fogok rárepülni, mert az kb 13mm-nél rajzol FX-et, és ha picit "rosszul" rakod fel az FTZ adaptert (és nem érintkezik rendesen), akkor ugyanúgy enged exponálni FX módban, csak AF mellett. Viszont erről csak olvastam, gyakorlatban nem láttam a dolgot, ezért is kíváncsiskodok. :)

(#260) .mf válasza r3dsnake (#259) üzenetére


.mf
veterán

És ez miért is jó? :) Ha már van egy aránylag drága FF vázad, miért egy crop obival szórakozol, ami talán-valahogy majdnem kirajzolja a képkört, de olyan torzítással és CA-tengerrel a szélén, hogy attól kódulsz - miközben vannak azért még alternatívák. Nikon 18-35 is egy árához képest jó obi, de ott van a Tamron 17-35 f2.8-4 is, 17 f2.8-on széléig éles, széle és sarka is még elfogadható, és 469 EUR-ért vettem pár éve újan.

Fotóim és kalandjaim a világ körül: https://www.facebook.com/fmartinphoto/

(#261) r3dsnake válasza .mf (#260) üzenetére


r3dsnake
nagyúr

17-18mm nagyon kevés. A DX 10-20-szal meg kirajzolja a 13mm-en az FX-et kifejezetten jó minőségben. Nézz utána. És nem kerül egy vagyonba.

[ Szerkesztve ]

(#262) .mf válasza r3dsnake (#261) üzenetére


.mf
veterán

Rákerestem, és nem rajzolja ki a FF képkört az f4-5.6, K1-en konkrétan végig feketék a sarkok. Az f3.5-össel a képek alapján 13 mm-nél kezdi kirajzolni a képkört, de vignettálás, lágyság, CA továbbra is van. Persze, lehet belevágni, de elég sokat kell, hogy a képszéli lágyságtól is megszabadulj. Ez elég távol áll a "kifejezetten jó minőségtől".

Ugyanez volt a Sony rendszernél is, amikor megjelent és még nem volt UWA, az APS-C E-mountos 10-18 f4-est rakták néhányan fel, és bár "működött" kb annyira mint ez (képkört csak a tartomány felétől rajzolta ki, erős vignettálás, képszéli lágyság, torzítás, CA), de inkább volt kényszermegoldás.

Ha 17-18 mm kevés, akkor Samyang 14 f2.8, abból is inkább az újabb, mk2 (ami már igazából mk3 lenne), azzal már remélhetőleg nem lesz akkora minőségbeli szórás. Vagy: Nisi 15 f4, Samyang XP 14 f2.4, Irix 15 f2.4 vagy 11 f4(?), Laowa 15 f2, ha pedig nagyon széles kell, akkor Laowa 9 f5.6

"There are no shortcuts. If there were, they'd be called 'The Way'."

Fotóim és kalandjaim a világ körül: https://www.facebook.com/fmartinphoto/

(#263) r3dsnake válasza .mf (#262) üzenetére


r3dsnake
nagyúr

Ezt mondtam, hogy a 3.5-ös kirajzolja 13mm-nél. A Nikon 10-20-nak pedig még jobb a rajza 13-nál. Sőt 12-től már korrigálható. Timelapsehez használnám, és bőven lenne leméretezve a 24 mpx-ből (4K=8mpx), szóval “bőven jó minőségű” lenne.

Nem az a kérdés hogy kell-e ez nekem, vagy mi legyen helyette, hanem a tapasztalatokra lettem volna kíváncsi. Nem tudsz ajánlani hasonló opciót, ilyen árban. Tudom, egy hete ezt vadászom. Amiket felsoroltál, mind megnéztem már eddig is. Ezek 2-3-4-5x drágább opciók, AF és zoom nélkül. Még mindig a 10-20 tűnik legésszerűbb választásnak. Főleg hogy esetenként tudom használni DX módban AF-fel is.

[ Szerkesztve ]

(#264) topikk válasza r3dsnake (#263) üzenetére


topikk
senior tag

Van meg a 7artisan halszem 150 EUR kornyeken, 7.5mm 2.8

Meg ez. 11mm

[ Szerkesztve ]

(#265) r3dsnake válasza topikk (#264) üzenetére


r3dsnake
nagyúr

Halszem semmiképp. :)

(#266) anaqer


anaqer
veterán

Hülye* kérdés - natív Z obiknál is beugrik a rekesz kikapcsolásnál legszűkebbre, vagy ez az adapter sajátossága?

*tippre ez valami védelmi funkció akar lenni, hogy kikapcsolva tűző nap felé fordítva ne égesd ki a szenzort(?)

And As It Is Such, So Also As Such Is It Unto You

(#267) mazsi70 válasza anaqer (#266) üzenetére


mazsi70
senior tag

Megnéztem : igen

Nyilván akinek a szenzorméret a fontos, az fullframet vesz. (igazából az apsc létét nem tudom értelmezni)

(#268) HunNuke


HunNuke
csendes tag

Ha jól emlékszem, valamelyikőtök írta, hogy megrendelte a Z 24-120-t.
Megérkezett már?

(#269) topikk válasza HunNuke (#268) üzenetére


topikk
senior tag

Szia, nekem megérkezett, még tavaly decemberben.

(#270) HunNuke válasza topikk (#269) üzenetére


HunNuke
csendes tag

Köszi szépen! Én eddig halogattam, de így a változó körülmények miatt valószínűleg nagyon meg fogom szívni. :(

(#271) markussandor


markussandor
senior tag

Sziasztok,

van kb féltucat pötty az elkészült fotóimon, amik csak a világosabb részleteknél látszanak.
Mivel lehet házilag tisztítani a képérzékelőt?
Az objektív cserét lehetőleg lefelé fordított vázzal csinálom, hogy ne peregjen bele semmi.
Ha használnám a porszemcse eltávolítás referencia képet, az nem rontja el a végeredményt ott, ahol nem volt piszok?

(#272) topikk válasza markussandor (#271) üzenetére


topikk
senior tag

(#274) .mf válasza HunNuke (#270) üzenetére


.mf
veterán

És ha még tovább halogatod, akkor lehet, hogy még jobban meg fogod.
Észak-Európában a Nikon a hírek szerint ápr. 1-től árat emel (még nem tudni, hogy mi mindennek emeli az árát). Valószínű, hogy ez máshova is átterjed. A német és osztrák bolti árak már egy ideje lassan kúsznak felfelé, az utóbbi téli és nyári akciókban egyre alacsonyabbak voltak a kedvezmények is.

Fotóim és kalandjaim a világ körül: https://www.facebook.com/fmartinphoto/

(#275) topikk válasza .mf (#274) üzenetére


topikk
senior tag

+1. Neztem is hogy amikor nagyon elszallt a forint (400 koruli EUR) egesz europaban nalunk voltak a legolcsobb Nikon arak euroban szamolva.

(#276) HunNuke válasza .mf (#274) üzenetére


HunNuke
csendes tag

Köszi szépen!
Én is néztem az elmúlt időszakok akcióit, de a kis mértékű kedvezményeket betudtam a COVID-nak.

(#277) .mf válasza HunNuke (#276) üzenetére


.mf
veterán

Inkább chiphiány, alkatrészhiány, egyéb ellátási láncos gondok - legalábbis ez kiváló kifogás, ugyanis mindezek ellenére tavaly ha jól rémlik csak 3.5%-kal csökkent az eladott vázak + obik száma (már nem emlékszem, hogy csak Nikon vagy teljes fotós iparág), ami tekintve, hogy alig voltak új termékek, nem is akkora visszaesés...

Sony is bejelentette, hogy ápr. 1-től pár váznál (a7C, a6400, ZV-E10) és kompaktnál árat emel. Nikonnál még továbbra sem tudni, hogy mi drágul. Kissé zavar, mert nyárra kéne vennem egy tartalék-vázat, Z6m2-t néztem ki, de lassan a használt drágábban megy, mint a tavaly nyári akcióban az új - aztán ha még ezt is feljebb emelik...

Fotóim és kalandjaim a világ körül: https://www.facebook.com/fmartinphoto/

(#278) HunNuke válasza .mf (#277) üzenetére


HunNuke
csendes tag

Jogos, köszi!

Vagy megvárod a Z6III-at, amiben a Z9 processzora lesz. :))

(#279) topikk válasza .mf (#277) üzenetére


topikk
senior tag

Max akkor érdemes kivárni, ha valaki a Z 24-120 -ra is pályázik, valószínűleg jön kitben így párszáz eurót meg lehet spórolni.

(#280) anaqer válasza topikk (#279) üzenetére


anaqer
veterán

A 24-120 nem lesz kitben, ennek semmiféle realitását nem látom. Übermax Z9 mellé (talán), de még az is egy stretch.

And As It Is Such, So Also As Such Is It Unto You

(#282) anaqer válasza topikk (#281) üzenetére


anaqer
veterán

Rumours...talán igen, talán nem.

Mármint éne erre aztán totál nem építenék várat, vagy vásárlási döntést.

[ Szerkesztve ]

And As It Is Such, So Also As Such Is It Unto You

(#283) topikk válasza anaqer (#282) üzenetére


topikk
senior tag

Nem rumour, ez egy konkrét hír, Indiában és Hong Kongban van már kit, illetve egy német boltot is linkeltem. Amint a kezdeti nagy kereslet lecseng ez az obi lesz a leggyakoribb kitben.

(#284) .mf válasza topikk (#279) üzenetére


.mf
veterán

a.) Használt-piacon nézem, mivel katázok, nem tudom leírni.
b.) Ha mégis új, akkor a 24-120-szal venném kitben, kéne egy olyan átfogású obi. Az egyik hely, ahol szoktam fotózni, tavaly a 24-70-essel toltam és rövid volt; ma a 70-200 f2.8 VR1-gyel voltam máshol, hiába volt több hely, a 70 így is sok, és a Z6-tal az AF nem mindig elég gyors, na meg fárasztó a nagy tömegét tartani órákon át, és lassú vele zoomolni amikor aránylag gyorsan húznak el melletted.
Holnap egy kolléga 24-120 f4 G-jét is kipróbálom, hogy van-e elég gyors az AF. Hiába sokkal jobb az új Z, de sajnos sokkal drágább is, és hiába bevétel-termelő munkaeszköz, annyira sok azért nem jön belőle (meg sajnálnám is szétütni, egy szezon alatt 200k képet beletenni, szinte minden képnél zoomolással. Mondjuk a kit 24-70 még egész jól állja a sarat, kb 150k kép után még mindig nincs lötyögés, csak annyi a különbség, hogy most már kézzel be tudom nyomni a zoomot)

HunNuke: a Z6III esélyes, hogy a Sony A7mIV szenzorát fogja kapni. A Z9 szenzora inkább a pletykált Z8-ban várható, remélem lesz majd olyan váz.

Fotóim és kalandjaim a világ körül: https://www.facebook.com/fmartinphoto/

(#285) topikk válasza .mf (#284) üzenetére


topikk
senior tag

Jó hír, hogy jól bírják a Z obik, Nekem elsőre (az Olympus pro obik után) műanyagosabbnak tűntek. Mit fotózol amúgy?

(#286) .mf válasza topikk (#285) üzenetére


.mf
veterán

A Kanyarfotónál vagyok az egyik fotós, emellett még vállalok ezt-azt, általában sport / motorsport területen, de néha ismerősöknek befigyel egy-két esküvő, baba-mama fotózás, koncert, esemény, szóval mindenféle...
A tegnapi kanyarfotózás a Mátrában ilyen lett. Döntően 70-200 f2.8 G VR1, aztán a végén jött régi cimbora kollégám is, és lőttem párat a 24-120-asával. Hogy mennyivel könnyebb azzal dolgozni... Lehet, hogy csak az én 70-200-asom ilyen, de kell erő a zoomhoz. Nem ragad, csak érezni, hogy tömeget mozgat. Van egy 80-200 f2.8-asa is, az bezzeg egyujjas, olyan finoman jár a zoomja; dettó a 24-120, ami emellé még könnyű is, igaz nem is adja azt a tank érzést, mint a 70-200, hanem marad plasztik fantasztik.

Fotóim és kalandjaim a világ körül: https://www.facebook.com/fmartinphoto/

(#287) topikk válasza .mf (#286) üzenetére


topikk
senior tag

Nem is tudtam, hogy van ilyen. :C Akit lefotoztok az megkeres es megveszi a kepeket?
Itt azert fontos a hatermosas a tema kiemelesehez, az f/4 keves ide, nem?

(#288) .mf válasza topikk (#287) üzenetére


.mf
veterán

Nem csak itthon, hanem főleg külföldön csináljuk, például a Stelvio-hágón. Ott a háttérben a hófödte magashegyekkel nem is nagyon kell mosás - ha volt elég fény, szűkebben tartottam a rekeszt.
A fentebb linkelt képek pont nagyrészt f4-en készültek. Egyrészt annak is van már elég mosása (az se jó, ha túl szűk a mélységélesség, alig van valami fókuszban; na meg mozognak, gyorsan kijönnek a fókuszsíkból, ha késik vagy hezitál az AF), másrészt nem csak a DoF miatti mosás, hanem a svenk miatt a háttér motion blur elmosódása az, ami kiemeli. Harmadrészt pedig a régi 70-200 egy kicsit lágyabb nyitva, van egy kis CA, vignettálás...

Fotóim és kalandjaim a világ körül: https://www.facebook.com/fmartinphoto/

(#289) topikk válasza .mf (#288) üzenetére


topikk
senior tag

Akkor a Transzfogaras is nektek valo hely, az ugrott be a Stelvio-rol.

(#290) .mf válasza topikk (#289) üzenetére


.mf
veterán

Nagyon szép hely, én is szeretem, de sajnos mi is pénzből élünk, és nyugatabbra nagyobb a fizetőképes kereslet :B

A sok off után egy kis on: egy kínai boltból az szivárgott ki, hogy a 800 f6.3 PF csak 6k USD lesz... Érdekes, hogy néha elég agresszívan áraz a Nikon (pl. Z9 6k EUR miközben a vetélytársak 7k körül vannak; a Z6 megjelenése után is voltak nagy akciók)

Fotóim és kalandjaim a világ körül: https://www.facebook.com/fmartinphoto/

(#291) topikk válasza .mf (#290) üzenetére


topikk
senior tag

Na, akkor azt se lehet majd megvenni 1-2 évig csak előrendelésben. A becslések eddig 10k körül szóródtak.

(#292) anaqer


anaqer
veterán

Sziasztok!

Ismét egy olcsójános kérdéssel szórakoztatnátok benneteket - tud valaki olyan F-to-Z adapterről, ami autofókuszt ad, de "behazudja", hogy VR/VC nincs az obiban, hanem használja csak a váz az IBIS-t?

Konkrétan a Tamron 70-300 VC-t raktam Z5-re, és az AF elég jól megy (kicsit talán lassabban, mint D7100-on, de azért még olyan sebességgel / pontossággal, hogy együtt tudok élni vele), viszont az IBIS kilövi vele magát. Vázmenüben konkrétan kiszürkíti, obin bekapcsolva meg a VC olyan durván össze-vissza rángatja magát, hogy használhatatlan.

Tudtok valami workaroundról, vagy adjam el a Tamit egy használt Nikon 70-300 VR-ért, és az majd tutkó faszán fog stabizni? (Ha jól látom, anyagilag ~40k bukó lenne a csere.)

And As It Is Such, So Also As Such Is It Unto You

(#293) .mf válasza anaqer (#292) üzenetére


.mf
veterán

70-300G VR Z6-on faszán műxik. 75-80k körül ki lehet fogni, tehát kisebb bukóval is meg lehet úszni.

Fotóim és kalandjaim a világ körül: https://www.facebook.com/fmartinphoto/

(#294) topikk válasza .mf (#290) üzenetére


topikk
senior tag

Elegge nyalcsorgatos ez az obi (elnezest FRO-ert)

https://youtu.be/VP5HdjCpf7A

(#295) r3dsnake válasza anaqer (#292) üzenetére


r3dsnake
nagyúr

Szia! A régi 70-300 VC nem fog működni normálisan FTZ-vel. Én is ezért adtam el. Hivatalos listán is úgy van fenn, hogy nem támogatott.

(#296) .mf válasza topikk (#294) üzenetére


.mf
veterán

"(elnezest FRO-ert)"

Nem nézzük el :((( ez egy kétszázas lesz a sörkasszába, amit majd topiktalin eliszunk.
Aki pedig Northtrupot linkel, annak az egy euró lesz.

:))

Fotóim és kalandjaim a világ körül: https://www.facebook.com/fmartinphoto/

(#297) topikk válasza .mf (#296) üzenetére


topikk
senior tag

;] ;] ;]

(#298) szab13


szab13
aktív tag

Valóban nem áprilisi tréfa volt a korábban bejelentett áremelés. :((
Pl.: a Nikon Z MC 105mm f/2.8 VR , 400e-ről, 450e-re drágult.

[ Szerkesztve ]

(#299) anaqer válasza r3dsnake (#295) üzenetére


anaqer
veterán

Köszi (.mf-nek is), akkor nem szenvedek vele tovább. Kár érte, amúgy szerettem. :(

And As It Is Such, So Also As Such Is It Unto You

(#300) topikk


topikk
senior tag

Na vegre!

Nikon Z6II+Z7II firmware update with more AF and EVF improvements (will not be available for the Z6/Z7 cameras due to the slower processor)

Read more: https://nikonrumors.com/2022/03/31/what-to-expect-next-from-nikon-updated-one-new-nikon-camera-is-expected-in-2022.aspx/#ixzz7PCuzP88V

Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.