-
LOGOUT.hu
Általánosságban a napenergiáról (alapinformációk)
Kezdjük Ádámtól, Évától! Napenergiát nagyon sok mindenre lehet hasznosítani, nagyon sokféleképpen, de ezek közül a legelterjedtebb a napelem és a napkollektor.
Napelemmel villamos energiát lehet előállítani, napkollektorral hőenergiát állítunk elő, amivel vizet vagy levegőt lehet melegíteni, amit a használati meleg víz melegítésére, vagy épp fűtésrásegítésre lehet használni. Utóbbi előnye, hogy rendkívül magas hatásfokkal (<95%) tudja a beeső napsugárzást hasznosítani, hátránya, hogy akkor adja a legnagyobb meleget, amikor süt a nap – jellemzően amikor nincs rá szükségünk (nyáron)! Mosodáknak, autómosóknak (ahol sok hőenergiára van szükség nyáron is) ideális befektetés! Háztartásoknak már több problémát hordoz, mint előnyt, mert a nyáron keletkezett energiával valamit kezdeni kell, különben néhány év alatt saját magát fogja károsítani a rendszer!
Könnyű megjegyezni, hogy melyik-melyik, mert anno iskolában majdnem mindenkinek volt napelemes számológépe! Ez a topic a napelemekről szól!
Új hozzászólás Aktív témák
-
#31733248
törölt tag
"csak éppen a megjelent törvényben/rendeletben úgy jelent meg a szöveg - ha jól emlékszem -, hogy az "új" szerzésekre lesz igaz ez..."
Nem. Ez jelent meg a sajtóban és a napelemes szervezetek is szerették így értelmezni, de ebbe már végképp nem mennék bele, mert a topic tele van olyanokkal, akik a saját hitük szerint jobban képesek értelmezni a jogot, mint egy szakjogász, vagy maga az Energiahivatal.
"Számomra nem világos, hogy a már telepített HMKE kapcsán miért kell szerzett jogot kidobni az ablakon."
Mert az Európai Unió ezt akarja és mi a tagjai vagyunk. Egykor 3,60 volt a kenyér, nem fizettünk áfát és alig 50 évesen mentek az emberek tömegesen nyugdíjba. Ez sincs ma már így.
De említek aktuális példát is: ma olvastam, hogy Belső-Erzsébetvárosban ismét tovább szigorítják a behajtást. Nekünk rövid távra (turistáknak) kiadott lakásaink és garázsaink vannak ott és jövőre több ezer vendégéjszaka után fizetünk adót - nem mellesleg a velünk kicsesző önkormányzatnak is. Szerinted nekünk nem jelent több milliós buktát, hogy a sokmillióért vett garázsainkat nem tudják majd a vendégeink normálisan (vagy sehogy) megközelíteni? Vagy hogy az önkormányzat rendészei még jobban bírságolni fogják a turistákat a jogosulatlan behajtások miatt, miközben a teljesen hülye főpolgármester azzal rúg alá az egyébként virágzó fővárosi turizmusnak, hogy karácsonykor lekapcsoltatja a díszkivilágítást?
"Ahogy írtam is.. áldozathibáztatás ugyan, ha embereket MLM ügynökök, vagy mittémén meggazdagodsz szakértők bepaliznak jó dumával."
András, nem az a helyzet szerinted, hogy az egész szaldó elszámolást nem kellett volna bevezetni? Nem győzöm hangsúlyozni, hogy én a piaci viszonyok híve vagyok. Kell rezsicsökkentést, de sokkal kevesebb embernek. Engedjük érvényesülni szélesebb körben a piaci árakat és a megtérülésre vonatkozó számításokat máris újra lehetne értelmezni - szaldó elszámolás nélkül is.
"Tudom, hogy nem személy szerint te tehetsz erről. Én ügyfélszolgálatos betegségnek hívom a dolgot (Ha elmegy a net mindenki az ügyfélszolgálatossal üvölt, pedig tudui nem Mancika a First level supportról vágta el a kábelt kv szünetben )"
Az a helyzet, hogy többet számára azért vagyok én itt az ördög ügyvédje, mert olyan dolgokat mondok, amiket nem szeretnének hallani...
"ne fogjuk az únióra, mert nem au únió nem engedi. minden kormány megszavazta és aláírta az irányelvet."
Ebben igazad van, de ez a "Van rajta sapka?" típusú alapeset. Ha a kormány megszavazza, akkor az a baj, ha nem, akkor a torkának esnek, amiért blokkolja az EU zöld törekvéseit.
"a kormányzatnak tehát kötelessége lett volna és még ma is kötelessége e szerint kommunikálni."
Jogos, van itt egy kettős kommunikáció: az Energiahivatal szakmai szerv, ők értelemszerűen azt mondják (azt mondhatják), amit a joganyagokban leírva látnak, a politikusok pedig nem szeretnek olyasmit kommunikálni, ami nem népszerű. Vagy ha mégis, akkor úgy csomagolják, mintha jó hír lenne, sajnos ilyen a politika alaptermészete jobb és baloldalon egyaránt.
Ugyanakkor felvethető itt a sajtó és a "szakmai" szervezetek felelőssége is. A 444-en és a Telexen egy rakás olyan, szakmainak álcázott cikk jelenik meg, amiből kiderül, hogy az újságíró még az alapokkal sincs tisztában, mégis ír róla valami nevetséges fost. A szakmai szervezetek részéről pedig akár felvethető az is, hogy a saját gazdasági érdekeik vezérlik őket a helyzet nyilvános értelmezésében.
"hát ez sajnos igaz, 350eur/MW piaci áron (ami a jelenlegi) egészen biztosan más lenne minden hozzászólás. plusz ha németországban országos blackout lesz, egészen biztosan itt is az lesz, ha blackout lesz az áramár se 350 eur/MW lesz már."
Nagyon-nagyon remélem, hogy nem fogjuk megszívni... De sajnos esélyes. Sőt, jövőre sokkal rosszabb lesz a helyzet, mert az EU vezetése a transzok jogaival és Európa jövőjét tekintve hasonlóan fontos témákkal volt elfoglalva, nem azzal, hogy Európán kívül LNG-be fektessünk, méghozzá villámgyorsan. Nyomorult idióták...
"nyilván vannak a számítást árnyaló tényezők, mint az hogy ha nem áramot használnánk télen, hanem mondjuk gázt a számítás és a támogatás összege is más lenne."
Jogos, ezért is beszéltem arról korábban, milyen balszerencsés dolog a napelemesek szempontjából, hogy a kínálatuk rugalmatlan: mindenki ugyanakkor termel és minél többen vannak, annál lejjebb nyomják az árakat.
Jogos az észrevétel, az elmúlt 26 évben átadott egyetlen atomerőművi blokkjukat az amerikaiak 43 éven keresztül építették, szóval ez igazán klassz érv amellett, hogy mi is építtessünk velük. A most készülő, saját bevallásuk szerint aktuálisan súlyos szerkezeti problémákkal küzdő erőművüknek pedig szintén "csodálatos" szívásgyűjteménye van a neten.
Szóval nyugodtan maradhatunk abban, hogy a nyugati érdekszférában egyetlen olyan cég nincs (már), akire egy atomerőművet nyugodtan rá lehetne bízni és ilyen szempontból teljesen mindegy, ki hányat épített 40 évvel ezelőtt, a korabeli műszaki követelmények alapján.
"Jelenleg csak a Roszatom tud A-tól Z-ig atomerőművet építeni, nyilván más cég is épít, csak azok sok külső beszállítóval ( pl. Roszatom!), nálunk a működő reaktorok orosz típusúak, nincs esély semmi másra, ha atomerőművet akarunk építeni, csak a Roszatom."
Pontosan. A kollégák sajnos súlyosan keverik a technológiai képességeket a politikai szimpátiával. Én lennék a legboldogabb, ha a Westinghouse nem egy szétesett, technológiailag is teljesen kudarcos, fragmentált tulajdonosi szerkezetű cég lenne és lehetne válogatni a jobbnál jobb lehetőségek közül.
Új hozzászólás Aktív témák
Az összefoglaló tartalma:
1. Alapfogalmak
2. Napelemekről
3. Napelem típusok
4. Inverterekről
5. Várható termelés kiszámítása
6. Mi történik működés közben?
7. Mi az engedélyeztetés menete?
8. Rendszer-méretezés és hibák(!)
9. Villámvédelem
10. Árak és megtérülés
11. Hibrid rendszerek
12. A megújuló energiák helyzete napjainkban
13. Egyéb
14. Telepítés után
- Házimozi belépő szinten
- Teljes verziós játékok letöltése ingyen
- Milyen billentyűzetet vegyek?
- Xiaomi 14 - párátlanul jó lehetne
- Kormányok / autós szimulátorok topikja
- Kerékpárosok, bringások ide!
- Mibe tegyem a megtakarításaimat?
- Akvarisztika
- Autós topik
- Folyószámla, bankszámla, bankváltás, külföldi kártyahasználat
- További aktív témák...