Hirdetés

2024. június 26., szerda

Gyorskeresés

Hozzászólások

(#3551) nesa válasza hdsentinel (#3550) üzenetére


nesa
veterán

Riport ment :K

Itt van most is kozbe particionaltam+formaztam...

kep

Ma szedtem ki 1 regi gepbol nemsok remenyel de megneztem 2002 gyartas es hibatlan :K valahova jo lesz 1x :D

[ Szerkesztve ]

(#3552) pityeszka


pityeszka
őstag

Hali.
Ezt most csinálta a vinyóm.Nagyon gáz??
link
link

Egy katona mindig parancsokat követ, de egy harcos csak a szívét követi. >>>Steam ID: p1tyeszka<<<

(#3553) pityeszka válasza pityeszka (#3552) üzenetére


pityeszka
őstag

Ja igen, ez Mozilla alatt történt.
Csináltam egy töredezettség mentesítés és ezt írja !

szerk:már 3 gyenge szektor van és 98% a kondíció!Kezdek aggódni.

[ Szerkesztve ]

Egy katona mindig parancsokat követ, de egy harcos csak a szívét követi. >>>Steam ID: p1tyeszka<<<

(#3554) hdsentinel válasza pityeszka (#3553) üzenetére


hdsentinel
őstag

Ez még egyáltalán nem aggasztó, a kondíció sem tükröz drasztikus változást, romlást.
1-2 % még nem vészes. 50% körül kell igazán aggódni - ott már van miért.

Ilyenkor érdemes lenne egy rövid és egy részletes öntesztet indítani a Fájl menüből, előbbi felderíti, hogy van-e általánosságban gond, utóbbi pedig felülvizsgálja az ilyen szektorok állapotát (is).
Hogy mit lehet tenni arról bővebben: [link] bal oldalt alul "Szöveges értékelés".
A legújabb verzióban a szöveges értékelés melletti "?" is egyből megjeleníti ezt.

Ha a gép túl van húzva, az is okozhat gyenge szektorokat.

A töredezettségmentesítéses "probléma" nem igazán jelentős, nem tudta áthelyezni a fájlt, valószínű mivel használatban volt. Ha zavaró, akkor indítsd újra a géped és úgy futtasd a töredezettségmentesítőt (mielőtt a Mozilla-t indítanád).

Hard Disk Sentinel - Merevlemez ellenőrzés és meghibásodás megelőzés - www.hdsentinel.hu

(#3555) pityeszka válasza hdsentinel (#3554) üzenetére


pityeszka
őstag

Szia.
Azért aggódom mert 2hónapos a vinyó.Reggel nyomtam egy "scandisket" ami további romláshoz vezetett.7re nőtt a gyenge szektorok száma és 96% lett a kondíció.Rövid ön tesztnél ez van: link
Húzva van a gép amúgy de, eddig nem volt gond.3.2 ment a proci(más nem húzok)eddig de, tegnap feltornásztam 3.4-re.Ment/Megy is alapfeszen gond nélkül csak ezek szerint a vinyó kárára.
Futtatok majd egy részletes tesztet is nemsokára.

Egy katona mindig parancsokat követ, de egy harcos csak a szívét követi. >>>Steam ID: p1tyeszka<<<

(#3556) pityeszka válasza pityeszka (#3555) üzenetére


pityeszka
őstag

Hát nem futtatok részletes tesztet. :B

Egy katona mindig parancsokat követ, de egy harcos csak a szívét követi. >>>Steam ID: p1tyeszka<<<

(#3557) hdsentinel válasza pityeszka (#3556) üzenetére


hdsentinel
őstag

Ha a rövid ilyen hibával áll le, akkor a részletes is ezt teszi, mivel a részletes teszt is hasonló lépésekkel kezd, mint a rövid.
Ilyen esetben teljes felület-felülírással lehet a gyenge szektorokat felülvizsgálni és ha a lemez úgy ítéli meg, azok állapotát visszaállítja normálra.

Túlhúzás, nem megfelelő kábelezés, ingadozó hálózati feszültség és/vagy tápegység-probléma okoz leggyakrabban gyenge szektorokat. Ezeket mindenképp érdemes ellenőrizni/elkerülni.

Hard Disk Sentinel - Merevlemez ellenőrzés és meghibásodás megelőzés - www.hdsentinel.hu

(#3558) pityeszka válasza hdsentinel (#3557) üzenetére


pityeszka
őstag

Visszalőttem a procit úgy ahogy volt.Így megszűntek a belassulások(ablakok megfagytak pár másodpercre).Remélem nem lesz most már gond.Hogy érted azt, hogy teljes felület felülírás? :B Formázás segíthet helyreállítani?

Egy katona mindig parancsokat követ, de egy harcos csak a szívét követi. >>>Steam ID: p1tyeszka<<<

(#3559) hdsentinel válasza pityeszka (#3558) üzenetére


hdsentinel
őstag

Ahogy írtam: a lemez felületét felülírni :)
Nem formázás mert az csak olvasást végez.
Pl. adatmegsemmisítő programmal vagy Everest írásteszttel.

Hard Disk Sentinel - Merevlemez ellenőrzés és meghibásodás megelőzés - www.hdsentinel.hu

(#3560) tomp


tomp
félisten

Üdv!
Hát gondok vannak a vinyóval:
Kondíció számítási módszer: Adat mező szigorúbb analízise(ezt vhogy jobban szeretem, mert "erősebben" méri)
1
smart itt a "Run Out Cancel" értéke a gép bekapcsolásakor: 1 Aztán visszaáll 0-ra. Ez mitől van?
önteszt hiba
alapértelmezett kondi. számítással

Tavaly egész nyáron egy rackben volt 53-57fokban. Azóta a rack elszállt. Kezdjek aggódni a vinyó miatt? Adatokat lementeni? Mivel már találtam fájlokat(jpg képek) amiket nem lehet megnyitni. Megsérültek. Szerencsére csak háttérképek voltak.

(#3561) hdsentinel válasza tomp (#3560) üzenetére


hdsentinel
őstag

Szia !

Önmagában ezek a problémák nem jelentenének túl sok problémát. Valóban, a szigorúbb analízis elég keményen veszi figyelembe a hibákat, de még azzal is a kiváló kategóriába esik a HDD.
Viszont az önteszt hiba aggaszt, valamint a túl magas hőmérséklet, ami minden bizonnyal betett a drive-nak.

A Run out cancel minimális változása (0-5 között) ennél típusnál teljesen normális, emiatt nem kell aggódni.
A fájl sérüléseket első körben adatátviteli hibák szokták okozni, de a SMART táblában ennek nincs nyoma (az Ultra ATA CRC Error count értéke 0000). Persze még mindig lehet több oka (pl. túlhúzás, nem megfelelő táp stb... amikről sűrűn lehet ebben a topic-ban olvasni), nem feltétlen jelent drive hibát.

Érdemes lenne egy alapos felület-tesztet végezni, akár többszöri teljes felülírással (nem scandisk, formázás). Ha az önteszt(ek) hibát jeleznek, ilyen módon még alaposan le lehet ellenőrizni és felszínre hozni ha van további probléma.

Hard Disk Sentinel - Merevlemez ellenőrzés és meghibásodás megelőzés - www.hdsentinel.hu

(#3562) tomp válasza hdsentinel (#3561) üzenetére


tomp
félisten

Az önteszt hiba amúgy mire utal? Tényleg az olvasó egység gyengélkedik, vagy csak belefut egy hibás szektorba és nem tud tovább menni? A magas hőmérsékletet én is felhozom mint okozója.
A gépben nincs semmi túlhúzva. 400W-os Q-Tech táp dolgozik a vasban. Egy igen csak "egyszerű" konfiggal: amd a64 3200+, gf 6600gt szval semmi extra erős cucc.
Az alapos felület felírás mivel jár? Nem kell előbb lementeni a fontos adatokat? Mert ezt így nem merem :) :U

Még vmi: Van egy 5éves Seagate 40GB-os vinyóm. Még a 7-es széria :) Annál néha a hőmérséklet kijelzés leesik 40fokról 20-ra vagy 30-ra, majd vissza a normál állapotra. Kezd tönkremenni a hőmérő szenzorja? Nem HDSentinel bug, mivel az Everestben is leesik.

(#3563) dbius válasza hdsentinel (#3561) üzenetére


dbius
veterán

Üdv!

Van egy 1,8"-os ZIF csatis vinyókat fogadó USB-s külső Raidsonic IB-181U-Z tipusú házam, amiben egy Toshiba MK1011GAH vinyó van.

A program nem mutat semmilyen adatot a vinyóról, ezért küldtem egy teszt riportot Nekted tegnap vagy tegnapelőtt este, hátha fel tudtok valamit használni belőle.

Nem tudom, hogy a ház miatt van-e, hogy nem tud semmit kiolvasni, vagy esetleg még nem járt ilyen termék (vagy chipet tartalmazó eszköz) a kezetek alatt. Ha ez utóbbiról van szó és szükség lenne további adatokra, riportra vagy valamire, ami segítené ennek a terméknek is a támogatását, akkor szóljatok, és próbálok adatokkal hozzájárulni.

A program egyébként kiváló, csak így tovább, köszönjük a fejlesztést :R

[ Szerkesztve ]

(#3564) hdsentinel válasza tomp (#3562) üzenetére


hdsentinel
őstag

Az önteszt hiba arra utal, hogy a meghajtó még nem teljesen stabil, azaz további problémák várhatóak. Ilyenkor olyan hibába fut bele, ami miatt megáll a teszt, ez lehet néhány szektorból álló hibás terület, melyek tartalmát nem tudja biztonságosan a tartalék területre helyezni. A gyártón múlik, hogy ilyenkor a teszt megáll-e, sok esetben igen.

Ilyenkor érdemes a teljes és alapos felület-átvizsgálás, teljes felülírással. Igen, természetesen ilyenkor le kell menteni az adatokat előtte, mivel a felülírás általában meghatározott mintával tölti fel a meghajtót, azaz minden adatot töröl.
Dolgozom olyan teszt módszeren, amivel ez elkerülhető: az egyes adatblokkok beolvasása után azok ilyen felülírással tesztelésre kerülnek, majd az eredeti adat megy vissza a helyére. Persze ezt is csak nagy körültekintéssel szabad futtatni mivel egy áramszünet után a meghajtó inkonzisztens állapotba kerülhet.

Azt nézd meg, hogy mikor esik le a hőmérséklet: aktív használt közben vagy inkább akkor, ha sokat használtad, majd nem történt írás/olvasás hosszabb ideig és utána megint használod?
Tudnál riportot küldeni? Megvizsgálnám a teljes SMART tábláját.

Hard Disk Sentinel - Merevlemez ellenőrzés és meghibásodás megelőzés - www.hdsentinel.hu

(#3565) hdsentinel válasza dbius (#3563) üzenetére


hdsentinel
őstag

Az USB-s meghajtók felismerése kizárólag az USB házban lévő USB híd chip-en múlik.
Nem függ a meghajtó típusától, csatolójától, fizikai méretétől, kapacitásától.
Egy dolog szokott még lenni: ha IDE drive-ról van szó és nem jól van jumperelve (szigorúan master ha USB chip közelébe kerül). De itt ez nem igazán jászik :)

Részletesen: www.hdsentinel.hu/usbharddisks.php

A riport alapján a chip azonosítója VID: 040D, PID: 6204
Ez elméletileg a VIA terméke. Valóban nem volt ismeretes a chip eddig még, viszont a 6208-as már igen. Az nem tette lehetővé az adatok kinyerését, mivel hiányzik belőle az a funkció, amivel a HDD közvetlen elérhető és így a SMART értékek kiolvashatóak.

Ha ismeretlen chip-pel találkozom, megpróbálom a kapcsolatot felvenni a gyártóval, akik az esetek túlnyomó többségében nem válaszolnak (6208-al kapcsolatban ez volt a helyzet). Ha igen, vagy más módon sikerül a chip-ről többet megtudni és az valamilyen nem szabványos módon lehetővé teszi az adatok kinyerését, akkor természetesen bekerül a programba, hasonlóan a több tucat már támogatott chip-hez.

Viszont általában a gyártók örömmel veszik a támogatást ha a chip-jük alkalmas az adatok lekérésére és mivel a VIA nem erőltette meg magát korábban sem, tartok tőle, hogy ez a chip sem ad lehetőséget a hőmérséklet, kondíció és egyéb értékek kiolvasására.

Azért ha gondolod, ha a chip pontos feliratát el tudnád küldeni e-mailben, akkor utána tudok nézni más vonalon is.

Hard Disk Sentinel - Merevlemez ellenőrzés és meghibásodás megelőzés - www.hdsentinel.hu

(#3566) dbius válasza hdsentinel (#3565) üzenetére


dbius
veterán

Megpróbálom, köszi a kimerítő választ :K

(#3567) dbius válasza hdsentinel (#3565) üzenetére


dbius
veterán

Kibontottam a házat, itt a kép az elektronikáról és a chipről. Valóban VIA chip van rajta: [link]

(#3568) tomp válasza hdsentinel (#3564) üzenetére


tomp
félisten

Amúgy néha intenzíven használom a maxtort. Érdekes, hogy vinyóról-vinyóra kb 25-35MB/s az írás/olvasás, de belső munka közben eléri akár a 100MB/s értéket is :)
Az mennyire gond, ha a Spin Up Time értéke napról-napra emelkedik? :F
pl tegnap még csak 18973 volt. Mai bekapcsolásnál már 19288
Bár a seagate vinyónál végig 0 :) Ott viszont a Raw Read Error Rate grafikon olyan, mint egy hullámzó tenger. fel-le-fel-le :)
A Működési idő a maxtornál 1x már átlépte az 500napot. Most meg 457-nél jár :F :F
A segate-nél a kondíció számítása a gyártó specifikus cuccnál(tudom nem javasolt, de kíváncsi ember vagyok) a hátralévő időnél 167napot ír :D

A leeső hőmérsékletnél eddig nem figyeltem, hogy dolgozik e a seagate. De mivel vista van rajta, ami szereti dolgoztatni a vinyót, sztem igen dolgozik. Amúgy ez egy 1mp-es leesés lehet, mert ha ráfrissítek vagy itt vagy az everestben, visszaáll a normál értékre.
A riport készítését mikor csináljam? Ha leesik a hőmérséklet, vagy bár mikor? :)

(#3569) Dr. Romano válasza hdsentinel (#3554) üzenetére


Dr. Romano
veterán

"Ha a gép túl van húzva, az is okozhat gyenge szektorokat."

Ezt kifejtenéd nekem légyszi, mert nem értem :) . Egy tuningolt gép, hogyan okoz gyenge szektorokat egy HDD-n?

Ez....e...ee...ez egy.... ez egy FOTEL???

(#3570) Veatta


Veatta
aktív tag

Szia!

Újraindult a gépem, majd amikor sokadik próbálkozás után sikerült elindítani ez fogadott:

Meghibásodás várható - Attribútum: 184 Gyártó specifikus. Értékét és jelentőségét a gyártó határozza meg.

A winchester egy Samsung HD 502IJ

Mit tegyek vele?

Üdv:
Veatta

(#3571) zsolesz010 válasza Veatta (#3570) üzenetére


zsolesz010
senior tag

Azonnali adatmentés, és vidd vissza gariba. Valószínű, hogy a S.M.A.R.T. táblában a 184-es attribútum értéke elérte azt a küszöböt, ahol már a gyártó szerint is cserére vagy jogosult.

- - - - - - - - - So, wake up, Mr. Freeman. Wake up and smell the ashes. - - - - - - - Eladó ezmegaz -> https://goo.gl/YLYYAv - "Veszi a rák újonnan, hardverapróról van. :)" by lezso6 Ennyi :)

(#3572) hdsentinel válasza dbius (#3567) üzenetére


hdsentinel
őstag

Köszi !

Igen, a chip azonosítója erre utalt. Nem mai darab: 2004-ben mutatták be, akkoriban még nem volt "divat" beletenni azt a funkciót, ami az adatok kiolvasásához és további funkciók eléréséhez szükséges.

Hard Disk Sentinel - Merevlemez ellenőrzés és meghibásodás megelőzés - www.hdsentinel.hu

(#3573) hdsentinel válasza tomp (#3568) üzenetére


hdsentinel
őstag

A Maxtor általában a sebessége miatt volt szimpatikus a felhasználóknak :)

Semennyire nem gond. A súgóban ez benne van, hogy egy csomó érték változása nem jelent problémát - ezért is nem befolyásolják a kondíciót, csak NAGYON extrém körülmények között. A Seagate-nél a több száz milliós raw read error rate sem gond.

Érdekes a Maxtor működési ideje. Bár ahogy láttam, nem a legújabb programverziót használod, némely Maxtornál voltak módosítások, ezeknél a régebbi verzió nem mindig pontosan jelezte a működési idejüket. Esetleg küldj 1-2 riportot ha gondolod: a mostani állapotról illetve később (akár a mostani programverzióval is) ha furcsán módosul a jelzett érték.

Ezért nem javasolt a gyártó specifikus módszer :) Mivel ilyenkor kapsz egy értéket aminek a valódi állapothoz a lehető legritkább esetben van köze.

Riport bármikor jöhet :)
A legjobb ha többet küldesz (pl. magas hőmérsékletnél majd lecsökkenés után) mert így össze tudom vetni a különböző állapotokat (nem biztos, hogy csak a hőmérséklet változott).

Hard Disk Sentinel - Merevlemez ellenőrzés és meghibásodás megelőzés - www.hdsentinel.hu

(#3574) hdsentinel válasza Dr. Romano (#3569) üzenetére


hdsentinel
őstag

Gyenge szektort simán okozhat instabil működése a vezérlőnek. Pl. tuning következtében ha a PCI buszon az időzítések kicsit elmásznak: emelt busz sebesség -> nehézkesebb időzítés. Egy kevésbé toleráns alaplap/vezérlőkártya/HDD máris hibásan kezd működni.
Itt (is) írnak ilyesmiről: [link]

Továbbá ha a tuningoló a feszültség értékeket is változtatja. Ilyenkor a jelszintek sem biztos, hogy jól alakulnak ami szintén okozhat íráshibát. A megemelt fesz. nagyobb terhelés a chip-nek, kondinak, mindennek (plusz nagyobb hőtermelés), a rövidebb élettartamról nem is beszélve.

Elméletileg ez ki van szűrve (pl. SATA esetén 2 plusz bit megy minden adatbájthoz, ezért a 300 MByte/sec adatátvitel és a 3 Gbit/sec ugyanazt takarja), továbbá a merevlemez ilyen esetben elkezdi naplózni az Ultra ATA CRC Error count attribútumnál, hogy hiba van az átvitelben.

De ha a jelenség mellé bejön mondjuk egy gyengébb táp, lazább SATA csatlakozó vagy (ami szintén a tuning ellen szól) egy "meglátjuk mit bír" tuningbeállításokkal üzemelő, instabil CPU, RAM vagy memóriavezérlő (DMA ugye) máris exponenciálisan nő az ilyen hibák esélye.

Hard Disk Sentinel - Merevlemez ellenőrzés és meghibásodás megelőzés - www.hdsentinel.hu

(#3575) Veatta válasza zsolesz010 (#3571) üzenetére


Veatta
aktív tag

Köszi a gyors választ!

(#3576) Dr. Romano válasza hdsentinel (#3574) üzenetére


Dr. Romano
veterán

Értem, kösz a választ :R

Ez....e...ee...ez egy.... ez egy FOTEL???

(#3577) PartyShan


PartyShan
aktív tag

Hello!

Nekem lenne egy olyan problémám, hogy a HDSentinel kiír valamit a vinyómra és meg vagyok ijedve hogy elromlik. (fontos adatok vannak rajta)

3bad sector

S.M.A.R.T.

Az 5-ös és a 196-os sor a lényeges, gondolom.

Azt vettem még észre hogy ha víruskeresést indítok el akkor Nod32-vel és kaspersky-vel is kifagy kék halállal. (Win7 alatt) Vista alatt mindkettő lefut rendesen. Nem tudom hogy ez a win7 miatt van-e vagy a vinyó miatt.
Segítségeteket előre is köszönöm.

[ Szerkesztve ]

(#3578) Veatta válasza zsolesz010 (#3571) üzenetére


Veatta
aktív tag

Csere lett, bevittem, azonnal megnézték, (amire nem számítottam) és kicserélték.
Érdekes, hogy nem a samsung honlapjáról letölthető programot használták, hanem a HD Sentinelt :)

(#3579) zsolesz010 válasza Veatta (#3578) üzenetére


zsolesz010
senior tag

Végülis akár Everest, HD Tune vagy bármi már progi, ami "eléjük teszi" a S.M.A.R.T. táblát, azonnal egyértelművé teszi a cserét. Az már külön jó, hogy a Sentinelt használják ők is. :)

- - - - - - - - - So, wake up, Mr. Freeman. Wake up and smell the ashes. - - - - - - - Eladó ezmegaz -> https://goo.gl/YLYYAv - "Veszi a rák újonnan, hardverapróról van. :)" by lezso6 Ennyi :)

(#3580) bod101


bod101
aktív tag

Adott egy HDD amin van 66 bad sector amit a hdsentinel jelez és hátralévő időnek 50 valahány napot jelez. Garis még, de a bolt szerint jó mivel ők nem a hdsentinelt használják. Ha Hdsentinellel nézik nekik is kiirja. Ilyenkor mi a tényállás? Rossz a vinyó vagy sem?

1-es golf, 2-es golf, ... (Bëlga)

(#3581) liksoft válasza bod101 (#3580) üzenetére


liksoft
nagyúr

[link] :B

Murphy él és dolgozik (Ami el tud romlani, az el is romlik).

(#3582) bod101 válasza liksoft (#3581) üzenetére


bod101
aktív tag

Köszi a linket, így érthető a hozzáállása a boltnak. Viszont a hátralévő 50 valahány nap kicsit zavar.

1-es golf, 2-es golf, ... (Bëlga)

(#3583) liksoft válasza bod101 (#3582) üzenetére


liksoft
nagyúr

Az becsült érték. Lehet, hogy egy sincs! ;] Vagy megy még 4-5 évig további hiba nélkül.

Fontos: Tápellátás, hűtés, referencia sebesség (nem tuning adatátvitel megemelt órajellel).

Murphy él és dolgozik (Ami el tud romlani, az el is romlik).

(#3584) bod101 válasza liksoft (#3583) üzenetére


bod101
aktív tag

Ez a vinyó egy backup gépben volt aminél nem mindegy, hogy 50 vagy 1 nap a hátralévő idő.
Nincs húzva a gép és jó táp is van benne, esetleg a hőfok nem volt mindig ok.

1-es golf, 2-es golf, ... (Bëlga)

(#3585) liksoft válasza bod101 (#3584) üzenetére


liksoft
nagyúr

Akkor minél hamarabb (azonnal) kell biztonsági mentést készíteni arról a drive-ról. Ugyanis ami csak egy példányban van meg, az nincs meg. Ugyanez igaz, ha egy drive-on van meg akár ötvenszer is.

Murphy él és dolgozik (Ami el tud romlani, az el is romlik).

(#3586) bod101 válasza liksoft (#3585) üzenetére


bod101
aktív tag

Már van egy új helyette, nem kockáztattam.

1-es golf, 2-es golf, ... (Bëlga)

(#3587) liksoft válasza bod101 (#3586) üzenetére


liksoft
nagyúr

És azon is csak egy példányban vannak a dolgok? Ami fontos van máshol másolat?

Egy kópia olyan mint a vakrepülés.......

Murphy él és dolgozik (Ami el tud romlani, az el is romlik).

(#3588) bod101 válasza liksoft (#3587) üzenetére


bod101
aktív tag

Természetesen van archiválás azaz másolatok.

1-es golf, 2-es golf, ... (Bëlga)

(#3589) hdsentinel válasza PartyShan (#3577) üzenetére


hdsentinel
őstag

Ha a lemezen van néhány probléma és a kondíció nem 100%-os akkor érdemes elolvasni ezt: szöveges értékelés hibás szektorokat jelez.
Ez az új verzióban a szöveges értékelés melletti "?"-re kattintva egyből megjelenik.

Jelen esetben a kék halált nem valószínű, hogy a HDD okozza. Egyetlen átviteli hiba (ulta ATA CRC error count sorában 0001) előfordult ami ilyet okozhat, de ha a kék halál sűrűbben jön, akkor minden bizonnyal máshol kell keresni az okát. Két vírusirtó simán összeakadhat, Win7 alatt pedig erre még nagyobb az esély.
Rendszerindítás -> F8 -> Hiba esetén automatikus újraindítás tiltása, így legalább meg lehet nézni, mi okozza a kékhalált (pl. valamelyik még nem kiforrott driver).

Hard Disk Sentinel - Merevlemez ellenőrzés és meghibásodás megelőzés - www.hdsentinel.hu

(#3590) hdsentinel válasza bod101 (#3588) üzenetére


hdsentinel
őstag

A hibás szektorok miatt szintén javaslom az előző hozzászólásban lévő linket, a súgó ide vágó részét.

Hard Disk Sentinel - Merevlemez ellenőrzés és meghibásodás megelőzés - www.hdsentinel.hu

(#3591) PartyShan válasza hdsentinel (#3589) üzenetére


PartyShan
aktív tag

Köszönöm a választ.

Természetesen a két vírusírtó nem egyszerre van/volt feltelepítve.
A vinyóra meg azért gyanakszom mert a kaspersky kiírta miután újraindult a rendszer hogy ismeretlen hiba miatt leállt a víruskeresés és a hiba okának azt jelölte meg hogy nem tudta olvasni az adott fájl. Gndolom ekkor fagyott le.
Viszont az is igaz hogy vista alatt nem csinálja egyik sem. Ott végigmegy a vírusellenőrzés. Próbáltam már ramot ellenőrizni, az hibátlan.(a teszt szerint)
Én is amúgy a Win7-re tippelek hogy valami nem jó vele, mert azóta kipróbáltam más vírusellenőrző progikat is és azokkal nem volt ilyen probléma.

(#3592) bod101 válasza hdsentinel (#3590) üzenetére


bod101
aktív tag

Elolvastam, tudomásul vettem, sajnos :O . Köszönöm.

1-es golf, 2-es golf, ... (Bëlga)

(#3593) geprombolo


geprombolo
senior tag

Hali!
Küldtem a délelőtt egy jelentést, a winyó egy Toshiba laptop winyó, 40 gigás. 50 áthelyezett szektor van rajta, hibát eddig még nem észleltem. Van egy olyan kérdésem, hogy a vírusok, illetve egyéb hibák okozta bad sectorokat (tehát nem fizikai, hanem elméletileg javítható) is áthelyezi-e a smart, vagy csak a valóban olvashatatlanná váltakat? Másik kérdésem, hogy több gyártó is a közönség számára elérhetővé tett Low Level Format végző progikat. Ezek gyakorlatilag az általad említett hardveres biztonsági törlést használják? (ilyen például a Maxtortól a Maxblast, vagy a Seagate Seatools-ja).

Majd még lesz két jelentésem, csak a nagy gépemre még nem tettem fel a progit.

cmd: ping win! Vakegérke, odafent találkozunk és játszunk tovább, mert játék az élet!

(#3594) liksoft válasza geprombolo (#3593) üzenetére


liksoft
nagyúr

Mentsd az adatokat. A Toshiba esetén nehezen detektálható motorprobléma jelentkezhet. Nálad ez gyanús. Ha már elkezd dadogni, sokszor nincs már időd menteni a fontosat

Murphy él és dolgozik (Ami el tud romlani, az el is romlik).

(#3595) geprombolo


geprombolo
senior tag

Ment még két riport két Seagateről, mindkettőnél a Smart 36 áthelyezett szektort ír, mégis az egyik 6%-os, a másik 100%-os. Ez hogy lehet?
#3594 liksoft köszi a figyelmeztetést, folyamatosan mentem a cuccost a laptopról, mert csak netezni, meg letöltésre használom.

cmd: ping win! Vakegérke, odafent találkozunk és játszunk tovább, mert játék az élet!

(#3596) hdsentinel válasza geprombolo (#3593) üzenetére


hdsentinel
őstag

Szia !

Ezek a szektorok további problémát már nem okoznak, mivel semmilyen módon nem lehet őket további használat alá venni. A kérdés az, hogy a HDD állapota mennyire stabil, esetlegesen keletkeznek-e újabb ilyen szektorok, melyek a tárolt adatokat veszélyeztetik - mivel az ilyen áthelyezés nem mindig zökkenőmentes.
Erről bővebben a szövges értékelés melletti "?"-re kattintva kérhető bővebb infó.
Ahogy látom, a rövid öntesztet már lefuttattad és gond nélkül le is ment, ez bíztató, bár még nem minden, a részletest is jó lenne megnézni.

Nem, ezek csak a már nem javítható hibák. A logikai hibák (pl. fájlrendszer sérülés, melyeket jelez a CHKDSK és hasonlók) teljes újrapartícionálás és formázás után eltűnnek, ezekkel a SMART nem foglalkozik mivel ahogy írtad, legtöbbször nem valódi hardverhibára utalnak.

A Low Level Format programok csak névben végeznek alacsony szintű formázást. Erről már volt szó itt a fórumban. Ezek csak teljes felülírását végzik a felületnek, ami nem rossz, mivel rákényszerítik a HDD-t a teljes felület átvizsgálatára, a sérült/gyenge/problémás terület átallokálására.
Hasonlóan a részletes önteszthez is - de ez utóbbi adatok törlése nélkül természetesen.

Hard Disk Sentinel - Merevlemez ellenőrzés és meghibásodás megelőzés - www.hdsentinel.hu

(#3597) hdsentinel válasza geprombolo (#3595) üzenetére


hdsentinel
őstag

A 6%-os Seagate-nél a riport alapján 22 áthelyezett szektor van ÉS még 726 hibás szektor ÉS még ugyanennyi gyenge szektor.
Ezen problémák együttesen "húzzák le" az állapotot 6%-ra sajnos.
(az önteszt is hibát jelzett a riport alapján).

Ezzel ellentétben a másik Seagate állapota valóban hibátlan, ezért 100%-os. Problémának nyoma sincs, minden rendben vele.
Ha lennének hibás szektor(ok), akkor biztosanan nem jelezne 100%-ot a program.

Amit mindkét meghajtónál láttál (36) az minden bizonnyal a másik oszlop volt: a "Küszöb".
Ez annyit tesz, hogy ha a hibás szektorok száma kellően magas (de nem 36, annál több) és ennek megfelelően az "Érték" mező tartalma lecsökken ez alá, akkor fogja magát a gyártó szerint is hibásnak minősíteni, azaz akkor kérhető garanciális csere.
A gond az, hogy ezt általában nem sikerül elérni, a HDD előbb tönkre fog menni - és akkor nem mindegy, hogy mi van az adatokkal.
A SMART működéséről: SMART

Hard Disk Sentinel - Merevlemez ellenőrzés és meghibásodás megelőzés - www.hdsentinel.hu

(#3598) geprombolo válasza hdsentinel (#3596) üzenetére


geprombolo
senior tag

Az említett hsz-ben írtad, hogy voltak régen olyan progik, amik valóban mélyformáztak. Tudnál olyat nekem mondani? Esetleg verziószámmal?
Köszi mindkét választ, tényleg elnéztem, a max megengedettet néztem a valós helyett.
Apropo, nincs kedved egy univerzális progit csinálni, ami valós mélyformázást csinál, vagy ennek semmi értelme? :R

cmd: ping win! Vakegérke, odafent találkozunk és játszunk tovább, mert játék az élet!

(#3599) liksoft válasza geprombolo (#3598) üzenetére


liksoft
nagyúr

Nincs kedve csinálni. Ugyanis ha nem kell, ne térjünk vissza a fix fejléptetásű MFM korszakba. Ugyanis amióta servo határozza meg a sávokat, a drive-ok nem engedik a full felületi formatot. (Az ST157A első szériái megengedték. Egyszer. Utána nem volt servo, nem volt szektor, vagyis repült a kukába.) Valamint ez magával hozná azt is, hogy a gyárilag bemért hibaterületeket ki kéne zárni a használatból.

A mai drive-ok önálló számítogépek, és a Te általad látott felületet többszörös transzlációval található a felületen.

Efölött szeretnéd átvenni a vezérlést? :F

Szerk: A szektorok legnagyobb felületét (adat+adminisztráció) a gyártó saját tesztprogramjának használatával érheted el. Ráadásul ez is gyártóspecifikus. Vagyis, mégegyszer nem!

[ Szerkesztve ]

Murphy él és dolgozik (Ami el tud romlani, az el is romlik).

(#3600) hdsentinel válasza geprombolo (#3598) üzenetére


hdsentinel
őstag

Ahogy LikSoft írta, a low level format mint olyan nem programfüggő hanem magától a HDD-től függ. A régi MFM HDD-knél volt rá szükség (és egyáltalán lehetőség) mivel ott elképzelhető volt olyan, hogy a fej nem tudott minden esetben azonos helyre pozícionálni. A low level format ismételten felírta a szektorazonosítókat is, melyek a fej pozicionálást lehetővé tették.

Bizonyos programokkal lehetett "gyorsítani" a HDD-t, megfelelő interleave beállítással megadható volt, hogy a szektorok milyen sorrendben jöjjenek az egyes sávokon, hogy minél kevesebbet kelljen a lemez körbefordulására várni. Ezt is az "igazi" low level format tette lehetővé.

Az ATA (IDE/SATA) rendszerű HDD-knél egyáltalán nincs ilyen lehetőség.

Amiért mégis szokták ezt a megnevezést (low level format) használni az az, hogy a sima formázás (DOS-os FORMAT parancs ill. Windows-os formázás) gyakorlatilag csak olvasás műveletet hajt végre. A low level format-nak nevezett funkció pedig ténylegesen felülírja a felületet (akár többször, speciális mintákkal)- így a sima formázásnál már egy fokkal komolyabb lemez-diagnosztika szempontjából, mivel a HDD íráskor ellenőrzi az egyes szektorok integritását.

Több különböző (olvasás és írási) teszt is készül a Sentinelhez. Várható ilyen "low level format" (azaz teljes, többszöri felülírás) szerű működés, de lesz hasonló alapossággal működő de nem destruktív felületteszt is.

Hard Disk Sentinel - Merevlemez ellenőrzés és meghibásodás megelőzés - www.hdsentinel.hu

Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.