Hirdetés

2024. május 1., szerda

Gyorskeresés

Útvonal

Fórumok  »  Technika, hobbi, otthon  »  Építő/felújító topik (kiemelt téma)

Hozzászólások

(#1502) #72042496 válasza caleb (#1497) üzenetére


#72042496
törölt tag

Nem az a gond, hogy a tipli kibírja-e, hanem hogy a fal nem fog-e kiszakadni. :)

Létezik egy nagyobb falikar is, az UCL, ennek már normális a talapzata, csak rettenet drága.
Ezzel az is a gondom, hogy a hatalmas felfogatószerkezet miatt jócskán nagyobb távot tart a faltól, mint a kisebbik, nagyon az arcomban lenne a TV. Erre a szerkezetre nincs szükségem, bőven elég lenne egy VESA200-as lemez is.

A gipszkarton vastagságát nem tudom, de mögötte valami fémháló van. Még jobban mögötte pedig a szomszéd. :) Ennek még utánaérdeklődöm.

Arra is gondoltam, hogy nem közvetlenül a falra teszem a kisebbik szerkezetet, hanem rácsavarozom valami masszív talapzatra, s ezt a talapzatot fúrom fel legalább 4, de inkább 6 ponton a falra. Csak nem tudom, ezt milyen anyagból, milyen vastagságban kellene / lehetne elkészíteni. Erről vélemény?

A legdurvább megoldás az, hogy veszek egy FP-CL-t, s egy UCL-t, s összehozom az előbbi felfogatóját az utóbbi talapzatábal, a másik öszvért pedig eladom. Csak az ilyet nem lehet eladni, 30K-ért főleg nem, pedig még úgy is buknék rajta... :(

szerk.: Köszönöm mindenkinek a segítséget! :R Akkor jól gondoltam, hogy ezt nem fogom csak úgy betiplizni a gipszkartonba. A fal mögött valami fémháló féleség húzódik. Nem tudom, abba bele lehet-e valahogy rögzíteni... mit javasolnátok?

A nagyobb tartó a 6 pontos felfogatásával már elbírná ezt a fajta terhelést?

[ Szerkesztve ]

(#1503) Met válasza #72042496 (#1502) üzenetére


Met
Topikgazda

Mekkora a távolság a fal és a gipszkarton között? Mert ha egy hosszú tipli a falban "fog" akkor nincs gond, de akkor is javasolt a több csavaros rögzítés.
Szükséges, hogy szögben "elálljon" a faltól a tv?
Ha talpazatot csinálsz normál bútorlap jó lesz, olyan gipszkarton tiplit vegyél aminek a fülei nagyok, hogy jobban szétoszlassa a terhelést a gipszkarton túloldalán. 6 csavar nagyjából elég, az se jó ha túl sűrűn rakod mert akkor meg olyan lesz mint ha perforálnád és azért szakad ki :)

"If in doubt, flat out!" Colin McRae

(#1504) caleb válasza nyunyu (#1500) üzenetére


caleb
aktív tag

Igazad van,ezt elfelejtettem írni,hogy a fém tartószerkezethez fúrjon :)

Az élet jó a világ nem!!!

(#1505) #72042496 válasza Met (#1503) üzenetére


#72042496
törölt tag

A távolságot nem tudom, sajnos a gipszkarton pontos vastagságát sem. Ezeket még megérdeklődöm.

Az a lényeg, hogy a lehető legtöbb féle helyzetbe lehessen mozgatni egy 40"-os megjelenítőt. Van úgy, hogy oldalra fordulok, a lában felcsapom az asztalra, ölembe a billentyűzet, s úgy gépelek. Vagy az ágyból MSN-ezek, ami oldalt van. Azt szeretném, hogy ilyenkor is az arcom elé tudjam fordítani a kijelzőt. :B Ehhez kell a legalább 55 centis kartávolság kell, de az is lényeges, hogy alapból a készülék minél közelebb legyen a falhoz. Elég speciális igény, de én már csak olyan vagyok, hogy ha valamit a fejembe veszek, azt idővel megvalósítom. :)

Közben körülnéztem még falikar ügyben, s bár már vagy egy hónapja nézegetem őket, megint akkor találtam meg a lehető legtutibbat, amikor már konkrét kérdéseim voltak az eredetileg kinézett példánnyal kapcsolatban.
A Chief MWR-ről gyűjtök információt, úgy néz ki, ez kiválóan beállítható, remek a terhelhetősége, a kábelt is el lehet rejteni a karban, ráadásul még szép is...
Nem tudom még mi legyen, most már nagyon nem. :(

(#1506) Rive


Rive
veterán

Béna kérdés, előre szólok :DDD

Adott egy fal, amit valaha rég valaki más kent le. Valamivel. Valami fehérrel.

Hogyan lehet megállapítani, hogy diszperzit-szerűséggel vagy valami mészfestékkel :F

/// Nekünk nem Mohács, de Hofi kell! /// Szíriusziak menjetek haza!!!

(#1507) DArchAngel válasza Rive (#1506) üzenetére


DArchAngel
tag

Egy kis helyen megbontod, ha réteges, diszperzit. Ezt úgy értem, hogy ha nem csak por alakban tudod lekaparni, hanem nagyobb darabonként. (Nálunk tenyérnyi:)
Mész, ha felülete kissé érdes, a mészdarabok kitapinthatóak benne.

''Hand of fate is moving, and the finger points to You...''

(#1508) csapos2 válasza Rive (#1506) üzenetére


csapos2
addikt

Rátenyerelsz a falra és egy párszor ide-oda húzogatod a kezed, ha fehér poros lesz, nagy valószínűséggel mészes a fal, ha nem, akkor műanyag festékkel volt festve. Persze ez csak akkor igaz, ha nem mállik a festék a falról, mert akkor mindkét esetben fehér leszel.

Lelkiismereted méri önzésed őszinteségét. Hallgasd figyelmesen.

(#1509) DArchAngel válasza csapos2 (#1508) üzenetére


DArchAngel
tag

Nálunk a diszperzit is fehér nyomot hagy kézen, ruhán. Szerintem ez festékre válogatja.

''Hand of fate is moving, and the finger points to You...''

(#1510) Rive válasza DArchAngel (#1507) üzenetére


Rive
veterán

Anyáméknál csak mész látta még a falat, de réteges... A régi albérletünkben meg mészfestékkel nyomultunk, és sima lett, nincsenek benne mészcsomók.

Mondjuk ha egy kisebb pikkelyt megkínálok sósavval, az eldöntheti? A mész tuti pezseg. De a diszperzit?

/// Nekünk nem Mohács, de Hofi kell! /// Szíriusziak menjetek haza!!!

(#1511) Rive válasza csapos2 (#1508) üzenetére


Rive
veterán

Ezt kipróbálom :)

/// Nekünk nem Mohács, de Hofi kell! /// Szíriusziak menjetek haza!!!

(#1512) DArchAngel válasza Rive (#1510) üzenetére


DArchAngel
tag

:)
Akkor kifogytam a tippekből. A sav szerintem mindkettőt marja. Talán a meszet jobban.
Talán próbálj meg egy nagyobb darabot vízben feloldani. A diszperzit megszáradva már nemigen oldódik.

''Hand of fate is moving, and the finger points to You...''

(#1513) TexT-BoY válasza #72042496 (#1495) üzenetére


TexT-BoY
addikt

mi a nehéz dolgokat (radiátor, etc) csak szarufára, vagy ahol várható volt hogy lesz valami ott tettünk be eleve lécet a falba merevitésnak aztán arra csavaroztuk. Amennyire az én ismereteim jók lettek gipszkarton téren, sose birja el csak maga a karton..
Mod1: ha Tipli akkor szerintem Fischer, apámmal pár ezer darabot elhasználtunk, nem a házba, és a legjobb.. Az ára viszont nem egyszerü.
Mod2: diszperzitek nem porosodnak, csak az ilyen olcsó legalja festékek... Szóval csaloka lehet, amibe van rendesen gyanta az ha megszradt akkor basztathatod, nem lesz már poros a kezed/ruhád.

[ Szerkesztve ]

HAAAAAKUNA BATATA "Mert ha nekem szar, neked jó, tipikus ember morál..."

(#1514) nyunyu válasza TexT-BoY (#1513) üzenetére


nyunyu
félisten

Amennyire az én ismereteim jók lettek gipszkarton téren, sose birja el csak maga a karton..

Gipszkarton a sajat sulyat sem birja el, ezert kell plafonon 40 centinkent lecezni a falnal szokasos 60 vagy 62.5 helyett (*), hogy ne hajoljon meg a lecek kozott.

*: markafuggo, hogy 120 vagy 125 centi szeles a tabla.

Hello IT! Have you tried turning it off and on again?

(#1515) TexT-BoY válasza nyunyu (#1514) üzenetére


TexT-BoY
addikt

hát igen:D mikor a falmellé voltak támasztva a táblák és kaptak minimális párát amit az ablaknélküli helységbe kaphattak, furán áltak megmondom öszintén:D rogyott az egész:D.
Minden esetre gipszkartonra 2 csavarral odafogatni egy 40!!!colos TFT-t ökörség. Édeskevés szerintem.

HAAAAAKUNA BATATA "Mert ha nekem szar, neked jó, tipikus ember morál..."

(#1516) I_Am válasza TexT-BoY (#1515) üzenetére


I_Am
veterán

Profil is van a karton alatt, az meg elég teherbíró.

De ha megfelelő tiplit használsz, akkor simán elbírja a tft-t.

Ha teszed ami a célod, akkor arra vagy hivatott az életben.

(#1517) Met válasza I_Am (#1516) üzenetére


Met
Topikgazda

de nem biztos, hogy ott pont van profil amihez tudja rögzíteni, azt még vedd figyelembe, hogy nem csak úgy rá van akasztva valami a tiplire, hanem egy kar aminek ugye van saját súlya meg plusz rá a készülék, így tulajdonképpen a felső tipli állandó húzás alatt van

"If in doubt, flat out!" Colin McRae

(#1518) I_Am válasza Met (#1517) üzenetére


I_Am
veterán

Szerintem nem húzás, hanem nyírás alatt van. Az erő nem kifele húzza a falból a tiplit, hanem a tengelyre közelitölegesen függőleges terhelést fejt ki. Ezért nem esik le a kép sem a falról ha csak egy pici szögre van akasztva.

Ha teszed ami a célod, akkor arra vagy hivatott az életben.

(#1519) Met válasza I_Am (#1518) üzenetére


Met
Topikgazda

igen egy kép esetében csak lefelé húz, de mivel egy karon van rajta a súly ezért a felső tiplit nem lefelé húzza a súly hanem kifelé a falból, mint amikor a kalapács villás végével húzod ki a szöget a falból

"If in doubt, flat out!" Colin McRae

(#1520) I_Am válasza Met (#1519) üzenetére


I_Am
veterán

Jó, húzás, meg nyírás ide vagy oda, nem esik le a falról, ha gipszkarton tiplivel van feltéve. Tudom építettem irodát már kartonból és tettünk fel rá több tévét is.

Amugy nagyon gyenge húzó erő hat rá, mivel a súlypontja a dolgoknak a fal síkjától pár centire helyezkedik el. Tehát a nyírás sokkalta erősebb igénybevételként jelentkezik, mint a húzás kifele.

De ha gondolod le is rajzolhatom a rá ható erőket, sőt még az eloszlásukat is könnyedén ki lehet számolni, ha a méretek adottak.

A képkeretes dolgot csak példaként hoztam fel, de nem veszed észre, hogy egy lcd-ről beszélünk ami 10cm mély és a súlypontja ezáltal nem ott van, mint egy CRT-nek. Ráadásul az alsó tiplikre fog esni a terhelés nagyobb része.

Ha teszed ami a célod, akkor arra vagy hivatott az életben.

(#1521) TexT-BoY válasza I_Am (#1520) üzenetére


TexT-BoY
addikt

Igen, csak nem nézted meg a srác cuccát, 60cm-es erőkarral dolgozik, szoval bukó az egész elméleted, 40colos igencsak nehéz LCD-vel, na átgondoltad, merre is hat az az erő?:DD

HAAAAAKUNA BATATA "Mert ha nekem szar, neked jó, tipikus ember morál..."

(#1522) I_Am válasza TexT-BoY (#1521) üzenetére


I_Am
veterán

Text, mennyé inkább récingelni, meg tuningolni a verdákat, aztán szólj be.

Öcsém fizika egyes, ülj le az utolsó padba. 60 centis erőkar. Tisztában vagy az erőkar fogalmával? :D
Ja és 45 centire áll majd a faltól a tévé, aha. Ki az a nemnormális aki egy sík tévét ennyire ki akar tenni a faltól?
LoL zártszelvényből csinálja házibarkáccsal? 40 centis LCD szerinted hány kiló?

Megsúgom 25-30kg. Na ezt add össze. Pozdorja csavarból és 6-os gipszkarton tipliből is 4 darab megtartja még a 60 centis erőkarodon is.

Példa: Full HD LCD televízió Magyar menü Méret: 40 colos, (102 cm) képátló Képarány: 16:9 ... Súly állvánnyal: 31kg Súly állvány nélkül: 26kg ...

[ Szerkesztve ]

Ha teszed ami a célod, akkor arra vagy hivatott az életben.

(#1523) nyunyu válasza I_Am (#1522) üzenetére


nyunyu
félisten

Alapveto problema, hogy a kar amit nezett, az 2 csavarral rogzul, nem neggyel.

Hello IT! Have you tried turning it off and on again?

(#1524) Met válasza I_Am (#1522) üzenetére


Met
Topikgazda

éppen ez a baj, hogy az az állvány az erőkar, mivel nem a fal síkjánál van a súlypont, az összes terhelés a felső 1 db tiplire jut, ráadásul még erre meg arra mozgatja ami plusz terhelés

"If in doubt, flat out!" Colin McRae

(#1525) I_Am válasza nyunyu (#1523) üzenetére


I_Am
veterán

Ki nézett és mit?

Nem értem, Te honnan tudod mit nézett és ki nézte és hol nézte? :DDD

Ha teszed ami a célod, akkor arra vagy hivatott az életben.

(#1526) nyunyu válasza I_Am (#1525) üzenetére


nyunyu
félisten

Legelso hozzaszolasaban ott a link.

Hello IT! Have you tried turning it off and on again?

(#1527) #72042496 válasza I_Am (#1520) üzenetére


#72042496
törölt tag

Amit írsz az igaz, de csak akkor, ha a készülék közel van a falhoz. Azt akarom megoldani, hogy a szerkezet egy ~60 centis erőkaron is elbírja a 20 kilós TV-t, így viszont tényleg erős húzóerő hat a rögzítés felső részén.

Közben találtam olyan állványt, amit alul és felül is 4-4 csavarral (de akár többel is) be lehet fogatni. Más szempontból is ideálisnak látszik, tehát 90%, hogy ilyen lesz.

A fal mögött állítólag valami fémháló húzódik - olyan rögzítést kellene találnom, amit oda is be lehet fogatni. Éppen ma voltam a Fabory pesti üzletében, ott nézegettem a Fischer tipliket, de nem volt olyan, ami megfelelő lehetne. :(
Valahol biztos találok a célra alkalmasat, nem hiszem, hogy ezek olyan hűde speciális igények lennének.

(#1528) #72042496 válasza I_Am (#1525) üzenetére


#72042496
törölt tag

Az előbb csak az #1520-ig töltötte be hozzászólásokat. Szóval tudom, hogy elmebeteg terv, de esetenként tényleg ki akarom húzni 60 centire. Így derékszögben befordíthatom az egészet, s az ágyból fekve is nézhetem majd a Barátok köztöt. :D

A katalógusadat szerint 17 kiló a készülék állvány nélkül, de szeretek némi ráhagyással számolni. (Megaztán a tartó saját súlyát is hozzá kell adni, ami nem fél kiló.)

Állványból a két csavaros megoldást a hozzászólások után inkább gyorsan elfelejtem, az előbb linkeltem az új kiszemeltet. Nem zártszelvény, ennek ellenére nem ez biztos nem jelent szűk keresztmetszetet. :B
Itt a honlapja is, letölthető róla szinte minden adat.

[ Szerkesztve ]

(#1529) I_Am válasza #72042496 (#1527) üzenetére


I_Am
veterán

Fémháló?
Mármint a profil vagy valami olyan pluszt is betettek amiről eddig nem hallottam? :D

Ha ennyire komolyan gondolod és 40 colos LCD-d is van, akkor én simán "kinyitnám" a falat azon a részen ahova tenni akarom majd a tartót és benéznék mögé. Ha kellene akkor megerősíteném a dolgokat, aztán visszakartonoznám, javítanám és nyugodtan aludnék. :)

Ilyen spéci esetekre a legfullosabb gipszkarton tipli is kevés, mert maga a gipszkarton az ami nem fogja bírni. Nem tudom, hogy csak festve van-e vagy tapétázva is a fal, de én kibontanám, hogy benézzek mögé. ;)

Ha esetleg segítség kellene, látom pesti vagy. Ha gondolod szívesen segítek a megoldásban.

[ Szerkesztve ]

Ha teszed ami a célod, akkor arra vagy hivatott az életben.

(#1530) TexT-BoY válasza I_Am (#1529) üzenetére


TexT-BoY
addikt

Hát, I_am :C Amugy muter irodájába minden fisher gipszkarton tiplivel lett felrakva, no para, mindent bir, ami a falon van, de a 60cm, az odavág. A fal kibontása viszont jó ötlet, elég egy viszonylag kis rlszen kibontani és akár egy tapátavégó kés is elég.

[ Szerkesztve ]

HAAAAAKUNA BATATA "Mert ha nekem szar, neked jó, tipikus ember morál..."

(#1531) #72042496 válasza I_Am (#1529) üzenetére


#72042496
törölt tag

Ezt a fémháló dolgot régen magyarázta valaki, de jobban belegondolva inkább csak a tartószerkezetre gondolhatott. A fal megbontását szeretném elkerülni, valószínűleg úgysincs mögötte semmi, marhaságot írtam korábban.
Azért megkérdezem, mi módon gondoltad a megerősítést?

Közben agyaltam, kitaláltam valamit, ami még megoldás lehet. Készítettem egy fényképet, hogy ne csak a levegőbe beszéljek. Telefonnál komolyabb eszközöm nincs erre a célra, ezért a minőség olyan, amilyen. Amire kell azért megfelel. :)

A pirossal jelölt részekre vágatnék olyan egy cm vastag bútorlapot, amilyenen a kis hangfalak is ülnek. A pöttyözött részeken ezeket hozzáfogatnám a falhoz, a kék területre pedig a tartó kerülne, összesen 2x4 ponton rögzítve. Középen a leérkező vezetéket el kell vezetni, így oda nem rajzoltam be a bútorlapot. (Horonnyal is meg lehet mondjuk oldani, de ez már részletkérdés.)
Nagy felületre osztódna a terhelés, én úgy vélem, a gipszkartonnak ezt így el kell bírnia. Erről vélemény? :) A függőleges bútorlapok egy méter hosszúak.

Nagyon köszönöm a válaszod, a segítség felajánlását különösen! Sajnos nem mostanában lesz aktuális a dolog: a tartót február elején szeretném megrendelni, TV viszont csak kb. 2 hónap múlva jöhet szóba, akkorra gyűlik össze rá a pénz. Ha márciusban is érvényes lesz, lehet élek az ajánlatoddal! :R

Létezik egyébként egy másik alternatíva is. Vagy a teljesen szabadon állítható megoldást választom, vagy a falhoz minél közelebbi, fix rögzítést. Előbbi persze, sokkal de sokkal vonzóbb, de árban messze nem ugyanaz a kettő, megaztán kezdenek eléggé elvadulni a szóba jöhető kivitelezési variációk... :)

TexT-BoY: Nem a tipli itt a kérdés, abból a normálisabbnak bírnia kell. Csak hiába bírja, ha közben a fal meg kiszakad.

(#1532) TexT-BoY válasza #72042496 (#1531) üzenetére


TexT-BoY
addikt

Kiméred valamilyen uton modon a 2 szarufát amin áll a gipszkarton, gyanitom ahogy rajzoltad kb ott kell lennie, mert szarufához konnektort nem raknak, neked pedig kb 2 szarufa között van az a sok sok konnektorod. Ha megvan a szarufa és arra fursz fel mondjuk 4 csavarral egy butor lapot, utána mehet a 60cm.es erőkarral is a TV mert az már birni fogja. Minden esetre olyan szélességbe gondolkozz mint a szarufák mert vicceskedhet hiába van ilyen sok csavar, aztán az egész tábla "kifordul:D"

HAAAAAKUNA BATATA "Mert ha nekem szar, neked jó, tipikus ember morál..."

(#1533) Met válasza #72042496 (#1531) üzenetére


Met
Topikgazda

elmész az IKEA-ba, veszel egy olyan pörgő kínáló tálat és arra teszed állványostul a tv-t, ha kefszel akkor csak elfordítod :D

"If in doubt, flat out!" Colin McRae

(#1534) Bash válasza I_Am (#1529) üzenetére


Bash
őstag

Egy LCD tartóért falat bontani elég durva dolog lenne, egy 15 perces apróságból 1-2 napos munkát csinálni nem túl okos dolog.
Nem tudom nálatok hogyan építkeznek, de nálunk általában 16" távolságra vannak egymástól a stud-ok (közepétől közepéig), egy 40"-s LCD tartója biztosan van ilyen széles, 4 db 2-3"-es facsavar bőségesen elég. Szükség esetén néhány toggle bolt-tal is meg lehet erősíteni, de ezek önmagukban is simán elegendőek, ha valami miatt nincs vagy nem lehet stud-ba csavarni a tartót. Egy darab 1/8"-s toggle bolt megtart 50 lbs-t (22,7 kg) egy 1/2"-es gipszkartonon.

http://bashtravel.com/

(#1535) #72042496 válasza Bash (#1534) üzenetére


#72042496
törölt tag

Nálunk úgy építkeznek, hogy ha az USA-ban próbálnák ugyanígy, már negatívban lennének a T. Mesterek a minőségi kifogások és a be nem tartott határidők után fizetett kártérítés miatt. :(
Tisztelet a kevés számú kivételnek.

Éppen 16" széles a tartó, a 4. oldalon olvashatóak a méretek. Az 5. oldalon látszik is, hogy a stud-hoz (mennyivel egyszerűbb leírni, mint azt, hogy függőleges tartószerkezet) való rögzítést javasolják. Nálam viszont ez valószínű nem megoldható. Azt mondod ez nem probléma, ha a megfelelő dübelt használom? Szerintem maga gipszkarton közel sem olyan erős, hogy ezt a terhet megtartsa... :(

Az is a gond ezzel (és azzal, amit TexT-BoY is javasolt), hogy lövésem sincs, hol merre húzódnak a tartóelemek, igazából csak a táblák illesztésének repedései árulkodnak valamiről. :)

Met: :D Nem kell tesco-s van hozzá csicsa gyári talp, távirányítással lehet forgatni, mert az jó. Samsung szériatartozék, már a középkategóriában is. :)

[ Szerkesztve ]

(#1537) #72042496 válasza Kalandor (#1536) üzenetére


#72042496
törölt tag

Plafon felől? Ne haragudj, nem értem, milyen megoldásra gondolsz. :(

Közben lemértem, a repedésekből kikövetkeztethető, hogy egy ilyen gipszkarton tábla 120 cm széles és valószínű teljes belmagasságú.

Jó lenne valami információt találni a teherbíró képességéről, ill. arról, hogy hol húzódnak a keresztirányú merevítők...

[ Szerkesztve ]

(#1539) Bash válasza #72042496 (#1535) üzenetére


Bash
őstag

Használj egy stud finder-t a stud-ok megkereséséhez. Ha nem akarsz költeni rá vagy nincs barát, akitől kölcsön tudsz kérni, akkor ököllel finoman ütögetve a falat nagyjából meg lehet állípítani, hogy hol vannak a studok, esetleg egy vékony szeg és kalapács segítségével lehet pontosítani.
Ha stud-ba nem tudod csavarni, akkor toggle bolt-ot ajánlok, csak a legvékonyabb 1/8"-s méretet hoztam példaként, de itt egy táblázat, ahol láthatod, hogy mennyit bírnak.

Arra nem árt figyelni, hogy a 20 kg-s monitorod 60 cm-re a faltól már kb. 160 kg húzóerőt fog kifejteni a csavarra.

MOD: ahol repedés van, ott studnak is kell lennie.

[ Szerkesztve ]

http://bashtravel.com/

(#1540) biker válasza #72042496 (#1537) üzenetére


biker
nagyúr

tiplinként 36kg a normál teherbírása polctartó esetén, ami 90% nyíró, és 10% húzó ha jól tudom.

de nálunk a komplett konyhaszekrény felső ezen van, a karton mögött van egy gerenda vízszintesen betolva, így eloszlik a terhelés.

használj hosszú üreges fali dűbelt, és a kartonon át a falba rögzítsd
például

Elektromos autó töltő berendezések | Mesterséges növényvilágítás | Mai ajánlatunk: www.gerisoft.hu | www.e-autotoltokabel.hu | www.agrar-vilagitas.hu |

(#1541) #72042496 válasza Kalandor (#1538) üzenetére


#72042496
törölt tag

2 éves. Na igen, sajnos ez tényleg a lottószám kategória.

Bezzeg otthon a 18 éves téglafallal nincs ilyen gond. Az tényleg bármit megtart.

(#1542) mikoljan válasza #72042496 (#1537) üzenetére


mikoljan
tag

A profilokat típusuktól függően 30-60 cm-ként szokták telepíteni.

A teherbíró képességről a katalógus 53 oldalán kapsz tájékoztatást: [link]

Szerk:
Igencsak meg kell erősíteni a meglévő falat, ha nehéz, dinamikus terhelést akarsz függeszteni rá.

[ Szerkesztve ]

- - - We Enter Into The Future - - -

(#1543) #72042496 válasza Bash (#1539) üzenetére


#72042496
törölt tag

Ihletet adott a hozzászólásod, aszondja...

Mivel a kijelző is rájön a karra, így vegyük úgy, hogy a faltól 0.7 m távolságban kell 20 kg tömeget megtartanunk. Ez 140 Nm forgatónyomatékot jelent. (Akár egy kisebb autó. :D) A felső rögzítési pontok 0.4 m távolságban vannak a tengelytől. Ezen az erőkaron 140 Nm-nek ellent tartva 350 N kifelé ható erőt kell kibírnia a rögzítésnek, ami egy csavarnál 87.5 N-t jelent. Legyen 100 N.
Buta megvilágításba helyezve tehát olyan ez, mintha 10 kg-al húznánk kifelé a tiplit. Erre még rájön a függőleges irányú tartóerő. Ez csavaronként 25 N, tömegben 2.5 kg.

Helyesnek tartom a számításom, nem tudom Te hogyan kaptad a 160 kg-ot eredményül, az irreális. Ha N-ra gondoltál, s két csavart vettél alapul, akkor OK. :)

Biker hozzászólásán elmélázva leesett, hogy emögött a gipszkarton mögött is végig téglafal húzódik... hiszen mikor a hangszórók léceit fúrtuk fel, csak úgy folyt kifelé a piros por! Tiszta hülyének érzem magam, hogy ez eddig nem jutott eszembe!

A fenti számítással és ezzel az infóval együtt már teljes a kép, úgy érzem, megoldható lesz minden, ráadásul viszonylag egyszerűen: veszek valami vastag és betegesen hosszú tiplit, rögtön 8-at, bele a megfelelő csavarokat, s ezekkel felrakom a szerkezetet a falra. Ez így már ugye biztonsággal kivitelezhető? :B

(#1544) #72042496 válasza mikoljan (#1542) üzenetére


#72042496
törölt tag

Köszönöm, ez hasznos információ!

Úgy látom, ha nincs a téglafal, akkor igencsak körülményes minden... A meglétével viszont talán csak a megfelelő dűbelt kell kiválasztanom. :B

[ Szerkesztve ]

(#1545) csemberlen válasza #72042496 (#1543) üzenetére


csemberlen
őstag

Én már a 1497 hsz-ben is kérdeztem, hogy válazsfal-e a gipszkartonfal, épp ezért! :C

Hja kérem az élet nem egy habostorta

(#1546) Bash válasza #72042496 (#1543) üzenetére


Bash
őstag

Egyetlen egy csavarra számoltam csak egy átlagos polctámasz rögzítését.
Viszont csináltam egy kis ábrát, azt hiszem magyarázat nem is kell hozzá:

Értelemszerűen a húzóerőt elosztod az egyes helyeken lévő csavarok számával és megkapod az egy csavarra jutó húzóerőt, így azért könnyebb tervezni.
Ha viszont valóban téglafal van a drywall mögött, akkor toggle bolt-ot nem tudsz használni, a legjobb megoldás valóban az, ha valami jó hosszú tapcon-t belenyomsz, vagy tipli és csavar.

http://bashtravel.com/

(#1547) I_Am válasza #72042496 (#1544) üzenetére


I_Am
veterán

Téglába ne tegyél dübelt. Állványcsavar és hosszú tipli. A dűbel kiroppanthatja a téglát és meg is szokta tenni.

Tudom most jön majd, hogy vannak téglába való dűbelek, használtam már őket nem egyszer, aztán mégis roppantották szét a lukat.

Ha teszed ami a célod, akkor arra vagy hivatott az életben.

(#1549) biker válasza I_Am (#1547) üzenetére


biker
nagyúr

rossz volt a dűbel.
van roppantó dübel és nem roppantó dübel, a nem roppantó dübel 2x olyan sűrű lyukosztást és fele peremtávolságot jelent.

egy jó dübelgyártó katalógusa csak 40-50 oldal, nem annyi, hogy a "bótos" tart 3-4 féle dübelt.

van akár olyan tégladübel is, ami kamrákra van osztva, ami úgy nyílik, mint a gipszkarton tipli, közte meg roppantó és csavarásálló szakaszok váltakozva.
ez pl PorothermHS-be se töri meg a téglát :)
ára is szép...

normal
multi
homlokzatra, vagy ehhez a projekthez is, nagy kihúzóerő
ez is jó ide, ha az üreg mögött nem üreges tégla van
síma üreges tipli
hosszú üreges tipli

magyarázatok a kép tag-jében :)

és ennél több van a nagy reca katalógusban, meg fischerben is ugyanez megvan

[ Szerkesztve ]

Elektromos autó töltő berendezések | Mesterséges növényvilágítás | Mai ajánlatunk: www.gerisoft.hu | www.e-autotoltokabel.hu | www.agrar-vilagitas.hu |

(#1550) #72042496 válasza csemberlen (#1545) üzenetére


#72042496
törölt tag

Nem jöttem rá, miért kérdezed, pedig illett volna! :B

Bash: Ugyanúgy számoltunk. Ha:

A = 0.6 m
F(m) = 200 N
F(húzó) = 1600 N
--------------------------
B = ?

A képletbe helyettesítve: B = A x F(m) / F(húzó) = 0.075 m
A 7.5 cm erőkar és 1600 N erő bizonyos helyzetekben valóban reális eredmény lehet, de az én esetemben szerencsére ennél kisebb terhet kell egy csavarnak elviselnie. :)

Milyen progarammal készítetted a rajzot?

I_Am: Mi a különbség a tipli és a dübel között? Én úgy tudtam eddig, hogy a tiplibe önmetsző csavar kerül, a dübelbe viszont metrikus menetű, ezért az általában fémből is készül.
Ha a definíció helytálló, akkor a szakirodalomban pongyolán kezelik a témát, így én is megengedtem magamnak a lazaságot. :B
Ez pl. optimális megoldásnak tűnik.

biker: :R

Nem tudom, üreges-e a tégla, azt sem, hogy pontosan milyen távol húzódik a gipszkartontól. Ezért leginkább egy univerzális megoldás érdekelne, mint pl. az a szép hosszú piros, amire írtad is, hogy ide jó lesz. Más is írta, hogy ezek drágák. Kb. mennyibe kerülnek?
Bár igazság szerint ennek az ára már nem igazán fog meghatni, hiszen több 100K-s értéket fogok rábízni, a biztonságos rögzítésen nem fogok spórolni!

[ Szerkesztve ]

Útvonal

Fórumok  »  Technika, hobbi, otthon  »  Építő/felújító topik (kiemelt téma)
Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.