Hirdetés

2024. május 29., szerda

Gyorskeresés

Hozzászólások

(#61) tothbe válasza csemberlen (#52) üzenetére


tothbe
addikt

nos, utánalestem konkrétebban a közlöny szövegében. Így direktben leírva nincs szó arról, hogy milyen időpontban kell a 25 év alatti feltételnek megfelelni. csak annyi, hogy a leadás utáni validálás folyamán nézik meg a megfelelés feltételeit (ergo a gyermek életkorát is) és erre 30 napjuk van a leadástól számítva. Ez alapján ha egy gyermek 2021 januárjában tölti be a 25. életévét, rá már jó eséllyel nem lesz az átfutási idő miatt felvehető a támogatás, illetve nagyon a szerencsén múlik, bár az elején vszleg még nem lesz akkor terheltség ergo 30 napnál gyorsabban zajlódhat le a jóváhagyás. A január 5 viszont 99%-ban kizárt mivel Január 4 az első munkanap az évben.

By(e) Tothbe

(#62) #44448768 válasza hurenzon (#60) üzenetére


#44448768
törölt tag

Adhat, de vélhetően nem olyan hülye, hogy adjon...
Ha van melója rendesen .

(mivel az anyagszámla is fogyasztja az éves KATA keretét, potyára
persze van-lehetséges az a helyzet amikor belefér/mindegy)

[ Szerkesztve ]

(#63) #44448768 válasza tothbe (#61) üzenetére


#44448768
törölt tag

Az a 30 nap aligha játszik a történetben, értelmetlen lenne.

Január 5.-i számla esetén, szerintem.

Január 5. +60 nap a számla beküldési limit.
Január 5. +60 nap +30 nap számla ellenőrzési limit.

[ Szerkesztve ]

(#64) tothbe válasza #44448768 (#63) üzenetére


tothbe
addikt

ez lenne a reális ha le lenne írva bárhol, hogy a számla időpontja idején kell 25 évesnél fiatalabbnak lenni a gyereknek. De nincs leírva, ergo az egész processz lezajlására kell vonatkoztatni az életkor elvárást. Ez jogilag van így, nem értelmileg.
Persze kijöhet egy módosítás vagy helyesbítés a rendelethez és az átírhatja, de jelen esetben ez vonatkozik rá. Írja azt is valahol, hogy nem tisztázott kérdésekben a PTK az irányadó, ami pedig szintén az említett megoldást adja a kérdésre.

[ Szerkesztve ]

By(e) Tothbe

(#65) stafff71


stafff71
tag

Sziasztok,
A 25 év alatti gyermek, ha minden feltételnek megfelel, de dolgozik, az lehet-e kizáró ok?

(#66) tothbe válasza stafff71 (#65) üzenetére


tothbe
addikt

25 év alatti gyereknél az ottlakáson kívül nincs más feltétel.

By(e) Tothbe

(#67) n@p@lm


n@p@lm
őstag

Újabb infó [Novák Katalin: így kell értelmezni az 50-50 százalékot az otthonfelújítási támogatásnál]
"Egy konkrét példa: mi van akkor, ha valaki 1 millió forintot fordított munkadíjra és 3 millió forintot anyagköltségre, amely összesen 4 millió forint. Mekkora állami támogatást kaphat ebben az esetben? Ennek a felét, 2 millió forintot tud igényelni. Ilyenkor élhetünk a teljes 2 millió forinttal, vagy csak az anyagköltség és a munkadíj fele-felét tudjuk igénybe venni? A válasz az, hogy ebben az esetben mind a két millió forintot megkaphatjuk. Ez a 2 millió forint 1 millió forint erejéig fedezi majd a munkadíjat, vagyis annak a teljes összegét, az anyagköltségből pedig újabb 1 millió forintot tudunk elszámolni. Ha benyújtjuk a 4 milliós számlát, akkor abból 2-t megkaphatunk, ha benyújtjuk a számlát, és megfelelünk minden feltételnek."
Akkor lehet ezt újraértelmezni egy 3 milliós napelem projektnél ahol 2.7m az anyag és 300e a munkadíj.

(#68) axioma válasza n@p@lm (#67) üzenetére


axioma
veterán

Mar miert? Eddig is az volt hogy 600e jar arra az esetre. Ennek nem mond ellent a fenti pelda, csak egy olyat mondtak ahol pont megvan az 1/4 munkadij, hogy a jot reklamozzak.

(#69) Brave_86 válasza n@p@lm (#67) üzenetére


Brave_86
aktív tag

Miért is kell újraértelmezni?
Ugyan az a válasz továbbra is: #22

(#70) Chal


Chal
addikt

Így van, semmi új nem történt, ez a nyilatkozat szerintem azoknak szólt, akik nem olvasták a pénteken/szombaton kiadott word doksit. Kb. abból idézte az első példát.

(#71) stafff71


stafff71
tag

Sziasztok,
Szükségem van energetikai tanusítványra, hogy el tudjam dönteni, nyílászárókat cseréljek, vagy a homlokzati hőszigetelésen javítsak, vagy mindkettőn, viszont nem tudom hogyan számolhatom el ha nem kötök szerződést, pedig kb 60 000 Ft lesz. Hogyan tudnám megoldani, hogy ez is beleszámítson.

(#72) axioma válasza stafff71 (#71) üzenetére


axioma
veterán

Szerintem ezt papir nelkul sokkal olcsobban megmondjak neked me'g ha hazhoz mennek is szemlere (a papirhoz sok pontos szam kell, de egy energetikai szakerto a haz jellegebol tudja, mi lehet benne), de akar a neten is kulonbozo helyeken sima kerdezgetessel (forum, face csoport). Amugy a legrovidebb megterulesu mindig a plafon fele szigeteles, azert hagytad ki mert az mar megvan?
Amugy ha tisztaban vagy a hotechnika nagyon kezdo szintjevel akkor te magad is ki tudod szamolni, melyik mennyit hozhat (elmeletben, a gyakorlat persze ugyis mas lesz, de donteshez eleg). Itt lehet pl. a szerkezeti hoatbocsatasokkal jatszani: [link], ablaknal meg jobb esetben a komplett ablakra kapsz Uw-t, a regit meg nyugodtan becsuld gyengebbnek mint az uveg maga (ha olyan ami me'g nem is korbe fal, pl. nagy raultetett redonytok vagy falkitolto erkelyablak/ajto kombonal, akkor plane).
Ablaknal nem mind1, hogy a szerkezet rossz, vagy csak az uveg elavult, nagyon kulonbozo a ketto beruhazas.

[ Szerkesztve ]

(#73) rm250


rm250
csendes tag

Sziasztok!
Az alábbi kérdésre nem találtam választ. Adott egy 1300nm2 es telek ahol a vállalkozó 2 házat felhúzott. Egyik az enyém. A házak betonkerítéssel elválasztva. 2 külön bejárat. De! Osztatlan közös tulajdon egy helyrajzi számon. Milyen szabály érvényes a felújításra. Teraszt felújíthatok? Építhetek? Mi van ha a szomszéd is akar ugyanilyen beruházást? Nem értem erre vonatkozóan a támogatást. A két ház 12m-re van egymástól, tehát még nem is ikerház. Mindkettönk ki tudja használni a támogatást? Akár ugyanolyan munkafázisra?

(#74) tothbe válasza rm250 (#73) üzenetére


tothbe
addikt

Ha van megosztási szerződés akkor mindketten ki tudjátok használni. Akár ugyanarra is.

By(e) Tothbe

(#75) hurenzon válasza rm250 (#73) üzenetére


hurenzon
senior tag

Megosztási szerződés a telekre és kiemelném magát az ingatlant.

(#76) wonderx válasza stafff71 (#71) üzenetére


wonderx
újonc

Ehhez nem kell energetikus...

Számottevő energia igény csökkenést az ablak hőszigetelésének javítása NEM hoz.
Kivévéve a huzatos és/vagy vacakul beépített ablakok.
A dupla üveges normálisan záró (tömített) és rendesen bepített ablak lehet.
tegyük fel, hogy az új ablak célzserűen 3 rétegű 4-16-4-16-4 LowE melegperemes lesz.
Ez tud ~1 W/m1K hőveszteséget. talán kicsit kevesebbet is.
A m2 ára (job fajta 6-7 kamrás műanyag) mire kész alsóhangon is
- fehérben ~50-60 eFt/m2
- mintás/színesben 70-80 eFt/m2

Az 1990 körüli/korábbi ablakok a régi "hőszigetelő" üveges ablakok vagy még gerébtokosak.
Nagyjából ~ 3 W/m2K (2,7-es üvegezésű) hőveszteséggel.
Ezeket lecserélve nyersz ~2 W/m2K hővezsteség csökkenést.
Ami egy télen ~1500 Ft/m2 energiát takarít meg.
Azaz 30-40 éves megtérülést jelent.

A későbbi U=1,4 vagy 1,3 vagy 1,1 vagy 1,0 W/m2K kelvin üvegezésú ablakok.
(bele van ütve az üvegek közötti alu távtartóba az érték)
Ezeknél már csak néhány tized lesz az U érték javulás.
Ami párszáz Ft/m2 költség csökknés >> soha nem térül meg.

Abalakot tehát tipikusan nem az energia takarékosság miatt cserél az ember.
Hanem, mert
- még a fentinél is vacakabb (egyrétegű üvegezés), aminél lesz megtérülés is
- tönkrement és nem zár jól, nem kezelhetó, ronda, stb.
- huzatos és tömítés/rendberakás helyett inkább csere lesz
- vacakul van beépítve (falkáva/redőnytok, gurtnirés, stb.) és inkább csere lesz
- nem tetszik és csere lesz
- zajos és/vagy "hideg dugárzó", párásodó az ablak
(a helyesen beépített 3 rétegű, melegperemes üvegű ablak ezekben is jobb)
- mert csak...

Szóval, az ablakcsere alapvetően nem a hőigény csökkentés és megtakaírtsá szokta indokolni.
Ellenben kicsit túl van tolva a köztudtban, piaci-pénzkeresési okból és persze látványos is :-)

----

Avagy fontosabb a födém/fal/lábazat,
a pince/terasz/plafon padló is (és padló ha lehet)
hőszigetelésének számottevő növelése.

Ha a meglévő állapot ÁTLAGOS U értéke az épületre.

nagyon vacak > 2,0 W/m2K >> 4-6 év megtérülés

vacak ~1,4 W/m2K >> 8-10-12 év megtérülés
gyenge ~1,0 W/m2K >> 12-15-18 év megtérülés

közepes ~0,7 W/m2K (tipikusan 1985-2006 építés) >> 20-25-30 év megtérülés, határeset

elfogadható ~0,4 W/m2K (tipikusan 2006-2015 építés) >> nem gazdasági kérdés

jó ~0,2 W/m2K (erősen hőszigtelt illetve most épülő) ...

-------------

Az ésszerű cél utólagos hőszigetelésnél nagyjából és ha mód van rá.

1. födém/ferdefalak
U<=0,18 Wm/K ami 25-30 cm gyapot bedolgozása 2 rétegben

2. falazat
U<=0,22 Wm/K ami 14-15 cm grafitos hab
(műkő/beton/tégla könyöklök kiszedve az ablakoknál)

3. lábazat
10 cm (esetleg csak 8 cm) xps lábazati hab
A benti padlószint alá legalább 60 cm-ig levive kívűl.
(hacsak lehet)

4. alulról hűlő részek, pince/terasz illetve talajon fekvő padló
Minél több hab/gyapot, hacsak lehet, 10-15 cm

Ennyi a tájkép...

Bövebben:
Olvasgass pl. itt: https://forum.index.hu/Article/showArticle?t=9084059
Sok okosság derül ki, ha 5-6 évet átnézel a hosszú estéken.
Kezdd mondjuk a 2011-es évvel.

[ Szerkesztve ]

(#77) Chal válasza wonderx (#76) üzenetére


Chal
addikt

Huh, ezt úgy ahogy van elmentem, és néha elő fogom venni, köszi!

(#78) stafff71 válasza axioma (#72) üzenetére


stafff71
tag

Köszönöm a tartalmas válaszokat, neked is #76wonderx.
Megpróbálok vele megegyezni a minél olcsóbb megoldásban, mert valójában az kell hogy egy szakember szemével látva, javaslatot tegyen mi a leghasznosabb az én esetemben.

(#79) rm250 válasza Chal (#2) üzenetére


rm250
csendes tag

Sziasztok!

Elolvastam a MÁK tájékoztatóját és két dolog nem világos. Anyagot én veszem, de kötök arra az anyaghasználatra két vállalkozóval szerződést.
Illetve a másik, munkafázisonként számolják majd a támogatást külön külön vagy a végén az összes munkadíjat és anyagköltséget veszik figyelembe?
1. Pl. Nappaliban burkolatcsere de ugyanezen munkánál elektromos padlófűtés bekötés villanyszerelővel.
Anyagot én megveszem vállalkozói szerződés van külön a villanyszerelővel külön a burkolóval csak a munkadíjra.
Első kérdés, hogy ez így lehetséges-e?

2. Egy matek példával segítsetek megfejteni
Munkafázisok (A,B,)
munkadíj (x)
anyagköltség(y)
támogatás (Z)

a.)ha külön külön számolom:
A: 5y+1x=1Z
B: 1y+5x=1Z
Ez esetben 2Z a támogatás

b.)ha a legvégén viszont az osszes anyagszámlát és munkadíj számlát összegezzük, akkor az erdemény,:

A+B: 6y+6x=3Z

Mennyi a támogatás összege? 2Z vagy 3Z ????

(#80) Brave_86 válasza rm250 (#79) üzenetére


Brave_86
aktív tag

Szerintem egyben és gyűjthetőek a számlák. A 60 napra szükséges figyelni. (bár erre írták, hogy be kell ugrani a barkácsáruházban és venni bármi és akkor újraindul a 60 nap(?), de a munkadíj esetében is?
Így azért lehetne előre tervezni olyan munkálatokat, amiből a legoptimálisabban ki lehetne jönni.
Ez a fenti példa még nálunk is aktuális lehet.
A:
500+100=600 (külön csak 200)
B:
100+500=600 (külön csak 200)
A+B
600+600=1.200.000 (egyben 1.200.000)

Arányok szerintem inkább így alakulnának fenti esetben (kb 40m2 esetén) Bár nem tudom a pontos arákat csak megközelítőleg írtam (remélem nem tévedek óriásit):
A:
500+150=600.000 (külön csak 300)
B:
250+400=650.000 (külön csak 500)
A+B:
750+550 =1.300.00 (egyben 1.150.000)

Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.