Hirdetés

2024. június 25., kedd

Gyorskeresés

Téma összefoglaló

Téma összefoglaló

  • Utoljára frissítve: 2023-12-13 06:02:15

LOGOUT.hu

Külső merevlemezek - USB, eSATA, FireWire HDD
Kérdezés előtt kérjük olvasd el az összefoglalót!

Összefoglaló kinyitása ▼

Hozzászólások

(#16503) King Unique válasza Hegyirabló (#16502) üzenetére


King Unique
titán

Az, hogy USB-port áram alatt marad-e (aktív állapot), az egyrészt OS-től is függ [link], de hardver függő is nyilván. Ha utóbbi áram alatt tartja, akkor sok mindent nem lehet csinálni, esetleg BIOS-ban turkálni, hátha.

Vagy akár lehet venni neki egy aktív tápos 2.0/ 3.0 USB hubot, amin van kikapcsoló gomb, illetve olyan is akad, amin a portokat külön lehet ki-be kapcsolgatni.

(#16506) King Unique válasza sz.j (#16505) üzenetére


King Unique
titán

Ezek szerint 2,5" méretben gondolkodunk. Én részemről az általam összeszedett dolgokat tudom továbbra is ajánlani, ebben vannak tesztek is, hogy szemléletesebb legyen [link], [link]. + a linkben is szereplő Samsung M3 portable modellről is készült nemrég teszt.
Ezek természetesen mind elérhetőek 500 GB, 1 TB méretben is.

Láthatod, hogy kétféle megoldás van, gyári kompakt külső vinyó/ külső rack + HDD kombó. Utóbbinak is megvannak a maga előnyei és hátrányai (kiválasztási szempontok). Linkekben vannak ezekre is alternatívák, illetve van külön topikja is, ahol az alábbi modellek kiemeltek és ajánlottak: [link], [link], [link], [link].

Tudom, a bőség zavara....de azt mindenkinek magának kell eldönteni, hogy mi a fontos neki. Dizájn, szoftveres körítés és xy funkciók támogatása, vezérlőchip frissíthetősége, alumínium ház, vagy épp a benne lévő HDD strapabírósága?
Ha azt mondtad megbízhatóság, akkor azt lehet úgy is nézni, hogy nagy múltú, kiforott gyártó terméke (pl. WD My Passport), vagy egy eleve jó hővezető aluház + NAS HDD (2,5" WD Red), utóbbiról tesztet is linkeltem.

[ Szerkesztve ]

(#16508) King Unique válasza sz.j (#16507) üzenetére


King Unique
titán

OK.
Ezekben szinte minden benne van, tesztek is önmagukért beszélnek és kellően informatívak.
Majd megírhatod, végül melyikre esett a választásod. Kíváncsi vagyok. :)

[ Szerkesztve ]

(#16510) King Unique válasza sz.j (#16509) üzenetére


King Unique
titán

Nem rossz ez se, bár én fapados mivolta miatt annyira nem favorizálom kompakt külsőként. Erről is volt szó nemrég: [link], [link], [link], [link].
A Touro Mobile Pro és a fémházas Touro S jobbak szerintem, de azok 7200 RPM-esek ( USB 3.0 port, v 2.0-ban Y kábel kell) és drágábbak.

[ Szerkesztve ]

(#16512) King Unique válasza sz.j (#16511) üzenetére


King Unique
titán

Infó, teszt, az van dögivel...szívesen. :)
Egyébként nem rosszak ezek a Hitachik se, másik fórumtárs favorizálja őket nagyon, mármint a HDD-t. Ez az alap Touro meg azért nem nagy szám és akkor már talán jobb megoldás egy fasza 2,5" aluházat venni + bele az 5K1000-et.

(#16514) King Unique válasza jackbacsi87 (#16513) üzenetére


King Unique
titán

Ez melyik Elements Desktop, régi, v új? vsz régi
Az a képen egy SATA-USB áralakító, látom ezt úgy kell rácsavarozni a HDD-re [link], furatok elvileg többin is ott vannak, SATA csatlakozó szabványos, így működhet, ha csak a chip firmware-ben nincs vmi korlátozás. Apropó milyen vezérlőchip van rajta pontosan, Initio?

Illetve azt jó lenne tudni, h maga a ház vezérlése, tápegysége jó-e, nem-e az nyírta ki a merevlemezt? Mert akkor esetleg egy másik külső házat kéne venni.

[ Szerkesztve ]

(#16516) King Unique válasza jackbacsi87 (#16515) üzenetére


King Unique
titán

Tehát, mint mondtam működhet a dolog. Csak erre a "korlátozásra" kell figyelni, mert pl. némely My Book sorozatnál volt olyan, h csak adott típusú WD merevlemezt lehetett belerakni, arra kicserélni. De, ha rádugod, úgyis kiderül.

(#16519) King Unique válasza Norbeez (#16518) üzenetére


King Unique
titán

Hali!

Nekem is van egy Story Station külső vinyóm, de szerencsére ilyet nem tapasztaltam. Ha eldobálja a kapcsolatot, az lehet kábel hibája (másikkal próba?), illetve vezérlésé is. Valamint azt kéne megnézni, h gépre dugva a HD Sentinel felismeri-e még, milyen a HDD állapota??
Hogy érted, h a burkolat feszültség alatt van? Vibrálni vibrál, mert megy a merevlemez, de én még ilyet nem tapasztaltam. Lehet vmi érintkezési probléma, v esetleg zárlatos a tápja.

Illetve, ezeket szét lehet szedni, a merevlemez kivehető belőle [link]. Ha a HDD ép és a rack vezérlése szállt el, v tápja rossz, akkor a merevlemezt átrakod gépbe, h ott működik-e, majd egy másik külső házba és ennyi. Külső 3,5'' mobil rack-ek topikja.

(#16517) jackbacsi87: akkor Elementsnél is van vmi "korlátozás" a vezérlésben.
Nem marad más, mint hogy Hitachinak veszel egy külső HDD házat.

[ Szerkesztve ]

(#16526) King Unique válasza chros (#16523) üzenetére


King Unique
titán

Most már mindegy, mert megvetted....amúgy ezt akartam javasolni [link]. 0-24 használatra lehet tartósabb a b. megoldás, egy jó hővezető alu rack és egy NAS vinyó, mint a WD Red.
3,5" Seagate külsők nem tudom mennyire megbízhatóak, de a 2,5" azért jó, mert átcímkézett Samsung a belsejük?

Régi WD Elements tapasztalatok vegyesek voltak, többeknél bekrepált, az újak nem tudom mennyire jók, majd kiderül. WD My Book az ajánlott, de ez az új Elements is elmegy.
Ezek gyárilag NTFS fájlrendszerűek, ezt Linux is írja/ olvassa, de akár átformázható Ext3/4-re is, ha vkinek az kell. Magát a WD vezérlőjét is általában felismerik, bár ennél az újnál nem tudom, vsz ezt is.

(#16521) BLOODSHOT: Mac OS X alatti külső vinyó használatról, ott előforduló jelenségekről nincs tapasztalatom. :N Szerintem legjobb, ha vmelyik Mac topikban érdeklődsz, főleg, ha magában az OS-ben kell beállítani valamit.
Itt arról van szó, h aktív az Idle Timer és x perc után lekapcsolja a merevlemezeket, elmegy alvóba, majd, ha vmi használatba veszi, akkor újra felpörgeti. Nem tudom ebben a G-Raid-ben milyen vezérlő és firmware van, de pl. ASMedia vezérlő esetében ezt is lehet állítani, legalábbis szimpla házaknál.
Esetleg azt lehet megpróbálni, h ne menjen alvóba. Nemrég egyik Maces fórumtársnak ilyen igénye volt külső vinyónál, h ne álljon le, ehhez a Keep Drive Spinning programot használta, ami x percenként ír egy kis fájlt a lemezre.
Ha meg nincs huzamosabb ideig használva, legjobb lekapcsolni, ha van a házon gomb, v kihúzni.

[ Szerkesztve ]

(#16529) King Unique válasza Tulku (#16528) üzenetére


King Unique
titán

Attól függ....meg kéne nézni, hogy gép látja-e egyéb helyeken, pl. lemezkezelőben, v HD Sentinel. Utóbbi mit ír az állapotára?
Lehet, h az ütődéstől komolyabb szektorhibák keletkeztek a lemezen, azért nem nyitja meg rendesen, rosszabb esetben mechanikailag sérült (fejszerelvény, adattányérok).
Ha a gép sehogy se látja, akkor vsz csak adatmentő szaki tud segíteni. Otthon nem érdemes feleslegesen járatni, piszkálni, mert tovább romolhat az állapota! Hardveres titkosítás is picit körülményesé teheti a mentést, de azért megoldható.
Javítani ezeket nem nagyon szokták, főleg, ha mechanikailag sérült...max egy donor merevlemezről átültetik a szükséges alkatrészeket, de az adatokat utána célszerű új meghajtóra átmenteni.
Adatmentés - liksoft - HDD kereső mentéshez topikban érdeklődj az ottani szakinál, de nem olcsó mulatság a profi adatmentés (100 ezer +) Mármint, ha kellenek róla, ha nem, akkor ez lehet, h kuka..

[ Szerkesztve ]

(#16534) King Unique válasza DaronMal (#16531) üzenetére


King Unique
titán

Ilyen célra legtöbb külső HDD megfelel, ha 2,5" méretben keresel, akkor azok is. Alternatívák: [link], [link].
Viszont vannak, speciális, direkt TV-s használatra tervezett külső vinyók, mint pl. amit a fórumtárs is kinézett, Adata HC500.
Illetve előnyös, ha a TV-n több USB-port, v direkt dedikált HDD feliratú 1 A-es port van, így biztosított a stabil áramellátás.

(#16533) Tsebacsi: fentiek rád is érvényesek, de jó választás a HC500. :K

(#16530) rokafiu77: első generációs Store 'n' Go modellek nem voltak épp a legjobbak, Fujitsu merevlemez és JMicron vezérlő volt bennük [link]. Kapacitásonként eltérő milyen HDD kerül bele, 1 TB méretben régi 3 tányéros Samsung merevlemez is lehet benne [link], a legújabbakban mi van (ST1000LM024/ MQ01ABD100?) , milyen vezérlő azt nem tudom.
Aluházas Executive és az ütésálló Traveler voltak az igazán jók.
Ha csak sima Store "n' Go választható, a célnak azért meg fog felelni az is.

[ Szerkesztve ]

(#16537) King Unique válasza att88ila (#16536) üzenetére


King Unique
titán

Fura, mert gyári külső vinyók mindig elő vannak formázva, Windows alá FAT32/ NTFS, Macre meg HFS+J-re...Trancendek úgy tudom FAT32-re vannak, ha lemezkezelőt megnyitod, ott kell lennie meglévő filerendszert tartalmazó partíciónak.
Illetve formázás üzenetet a Windows, akkor szokta még feldobni, ha hibás a kábel, v rossz az érintlkezése | nem kap USB-portból elég áramot. Ezekhez gyárilag Y kábelt adnak, mindkét végét bedugtad, mert USB 2.0 portban ajánlott, ha 3.0, akkor elég csak a fővonalat??

Amúgy meg NTFS-re célszerű, ha Windows alatt használod, FAT32-nél ott a 4 GB fájlméretkorlát, meg elavult különben is. ExFAT is akár szóba jöhet, de más külső multimédia eszközök, oprendszerek kevésbé támogatják, inkább NTFS javasolt.

OTG - One Touch Backup gomb az (használata).

[ Szerkesztve ]

(#16539) King Unique válasza xenom0rph (#16538) üzenetére


King Unique
titán

Konkrétan melyik, mert 4 oldalnyi ajánlatot hoz be a link??
De, ami első oldalon is van, WD My Passport, v Adaták is jók, Lacie meg prémium kategóriás gyártó, azért olyan drága. Amúgy meg ezek ajánlottak [link].

Általában mindegyik 2,5" USB 3.0 külső vinyó jó régi géphez is, amin csak USB 2.0 port van, mert visszafelé kompatibilis. :K
Áramellátásra kell figyelni, PC-n célszerű hátlapi portba dugni. Ha 1 db 2.0 port árama nem elég neki, akkor kellhet USB 3.0 Y kábel (A - microB), v a végére egy ilyen olcsóbb "Y elágazás" is megteszi, ha csak 2.0 port van.

[ Szerkesztve ]

(#16541) King Unique válasza xenom0rph (#16540) üzenetére


King Unique
titán

Azokban a fenti linkekben van bőven alternatíva, ezek 500 GB-os változataira rákeresve az általad linkelt webshopban is akad, ami a keretnek megfelelne, illetve más helyeken kedvezőbb árakon lehetne hozzájutni.
A linkelt Verbatim is elmegy, külső vinyó az is, megfelel a célnak, bár konkrét tapasztalat nincs vele.
De itt a topikban a többség azokat veszi, azokról készült teszt, amik fenti linkekben is szerepelnek, azok a "bejáratott" modellek.

(#16545) King Unique válasza vacs (#16542) üzenetére


King Unique
titán

Ha csak azokból lehet választani, akkor igen megéri az Ultra. :K

(#16543) danyboy1978: igazából jó és ajánlott mindegyik, de attól függ milyen kell, milyen funkció megléte a fontos??
WD-k alapból ajánlott, bejáratott típusok, szoftveres kínálata, hardveres titkosítása is kiemelkedő, + a Metal fémháza miatt is előnyös. Silicon Power Armor sorozata és Transcendek meg ütésálló külső merevlemezek.
Szokásos alternatívák: [link].

(#16548) King Unique válasza BullZeye (#16546) üzenetére


King Unique
titán

Dokkolók terén alig, nem igazán van tapasztalat itteni topikban, vagy a 3,5" külső rackesben se nagyon.
Delock, Sharkoon, RaidSonic, ahogy sima rackekben, úgy dokkolókban sem szokott rossz lenni, legalábbis, aki vett, általában ilyeneket szokott.
Klónozni is max Macrium Reflect progival szoktam [link], de dokkolóval még nem. Ha a merevlemezen sok gyenge/rossz szektor van, azokon nem tudom képesek-e "átugrani", ezek a dokkolók, lehet beletörik a bicskája a műveletbe...?
Szal ebben nem tudok segíteni, netes review-eket kéne megnézni, ottani minősítéseket.

(#16547) danyboy1978: WD mellett szól, h az az egyik legnagyobb múltú, legbejáratottabb külső merevlemez gyártó. Ők már akkor csináltak külső vinyót [link], amikor még SP és társai sehol nem voltak.
Megbízhatóság főleg a benne lévő winchester és vezérlő függvénye. Amúgy jó mind2, de SP-t főleg az ütésállósága miatt érdemes venni, no meg 3 év gari is előnyös. Metal is 3 év garis, de nem mindenhol adják meg rá.

[ Szerkesztve ]

(#16552) King Unique válasza Saltwater (#16551) üzenetére


King Unique
titán

Azért ezzel a kijelentéssel szerintem kicsit csínnyán kéne bánni, mert nem láttam komoly statisztikát arra vonatkozóan, h 2,5" 4 tányéros 2 TB-osok között gyakoribb lenne a meghibásodás Itt sem volt panasz a topikban, pedig sokaknak van ekkora. Tudom adatmentő szaki vagy, de akkor is, v netán azok sorra döglenek, viszik őket mentetni?
Továbbá, mint írta, ha 2,5" 2 TB USB 3.0 külső tároló kell neki, akkor sok választása nincs, mert legtöbb külsőbe és natúr notivinyóban is 4 tányér van ekkora méretben, csak a Seagate-Samsung gyárt 3 tányérral, de az még ráadásul ki is van lapítva...

Másrészt árakat megnézed, pont sok esetben a gyári kivitelűek olcsóbbak több ezerrel, mintha külön veszi a házat és bele a merevlemezt. Illetve pont, hogy a 2,5" 2 TB-os külsők ára egyáltalán nem rossz, ha azt nézed, h 1 TB=20-25K, míg a 2 TB már kijön 30-35K-ből. Ráadásul , ha pl. 3,5" 2 tányéros 2 TB-osat vesz, annál is max gyári külsőknél jön ki olcsóbban, mert egy jóféle 3,5" USB 3.0 rack + jobban sikerült HDD árával, jóformán ugyanott van.

Én fenti linkben írtam mind2 megoldásra példákat, majd ő eldönti. :)
De persze köszönjük a javaslatot és a duplikátoros ötletet! :R

(#16549) longwild: igen azért is írtam, h az "egyik legnagyobb". Most, de főleg régen is eléggé tolták a WD-ket, marketing, eladások is ott voltak/ vannak. Én még emlékszem rá, mikor néhány éve bementél számtech boltokba és szinte mindenhol WD külsőket ajánlottak, nagyon sok ismerős vett akkoriban pl. Passportot, volt tanárom is, mert az volt a menő, az ajánlott.
Toshiba és Hitachi is gyártott, de főleg az utóbbi egy pár évben lódultak meg igazán külsők terén, ahogy a többség is és koránt sem voltak annyira népszerűek régen, mint a WD.

[ Szerkesztve ]

(#16562) King Unique válasza Saltwater (#16555) üzenetére


King Unique
titán

Egyetértek részben, tudom hogy a több tányérszám, magasabb kockázatot jelent. De a gyakorlat nem feltétlenül ezt igazolja mindig. Mint mondtam 4 tányéros 2 TB-os külsőkről nem érkezett még negatív visszajelzés itt a topikban, igaz ahogy mondtad nem régóta vannak a piacon. Illetve korábbról, amikor megjelentek a legelső 2,5" 1 TB-os külsők 3 tányérral ás 6 fejjel, azoknál is ott volt a kockázat, mégis több ilyen hibátlan modellem van, soha egyikkel se volt gond emiatt, pedig nem mai darabok.
Másrészt a jövőbeli fejlesztések is a több tényár irányába mennek, 3,5", de 2,5" méretben is, ha nagy kapacitás kell. Toshiba is nemrég előrukkolt a 4 db (!) 750-es tányérral szerelt 3 TB-os notivinyójával [link],a i vsz hamarosan külsőkbe is bekerül. De ha eljutnak 1 TB/platter adatsűrűségig, akkor is kell 3-4 tányér majd az igazán nagy tárhelyhez, amit most csak RAID-ben tudnak megoldani.
Árakat meg leírtam, h szerintem nem különösebben drágák ekkora méretben sem, főleg ha azt nézem, hogy itthon a 2 TB My Passport bevezető ára 80-10000 Ft (!) körül volt. Ahhoz képest szépen lement.

Igen, WD-knél némely modellél még hardveres titkosítás is van, ami körülményesebbé teheti a dolgot és a vezérlés is valóban meghibásodhat. DE, ez se akkora probléma, mert pont nemrég egyik fórumtárs járt így egy régebbi Passporttal, de simán megoldotta. Vett egy donor meghajtót, amiről csak átrakta az elektronikát és utána simán működött: [link], [link]. Illetve lehet aszem külön is, csak az elektronikát megvenni. Ami a lényeg, hogy viszonylag olcsón megúszta, mert profi szaki jóval drágább lett volna, másrészt általánosan csak úgy nem szoktak tönkremenni a Passportok se.
Amúgy nem csak a WD, de Samsung, Toshiba és Hitachi 2,5" külsők egyes modelljei is integrált USB aljzattal vannak szerelve.
Rackes megoldásnál írtam, h 2,5" 2 TB méretben pont, hogy drágábbak és annál is ugyanúgy 4 tányéros HDD-t veszel általában. Valamit, ha vkinek xy funkciók, szoftverek kellenek, akkor márpedig kénytelen gyárit venni.
Egyébként manapság a sok teszt, netes review-ek korában, a belső se titok, pl. SP A80, de a legtöbb SP is 1 TB méretben Seagate-Samsung ST1000LM024 / Toshiba MQ01ABD100 , a 2 TB-osokban meg Seagate-Samsung ST2000LM003 (a 3 tányéros) szokott lenni. Többi gyártó cuccai is dettó uez, esetben 2 TB méretben WD20NPVX , v ritkábban MQ01ABB200. A merevlemezgyártók meg értelemszerűen a saját HDD-iket pakolják a külsőkbe is. Boltban is ezeket kapni a 2,5" rackekhez, szal mindenki eldönti maga, de azért nem rosszak ezek a merevlemezek se.

Macriumot nem próbáltam még ráengedni szektorhibás vinyókra (szerencsére nem is kellett), így nem tudom.

:R

[ Szerkesztve ]

(#16563) King Unique válasza adalbert1 (#16561) üzenetére


King Unique
titán

Mint az előző hsz-ben írtam és linkeltem is, nem akkora gond, mert veszel egy másikat, v csak a vezérlését (aszem lehet kapni azt is) és akár otthon is át tudod rakni, mint ahogy a fórumtárs is megoldotta. Feltéve, HA az elszáll, az megy tönkre.
Más a két aljzat és csatlakozó [link], de a gyakorlatban a 3.0 Micro-B aljzatba bele lehet erőszakolni a 2.0 Micro-B csatlakozót. Persze, akkor csak 2.0 sebességen lesz használható.
Amúgy mért fontos, adnak hozzá 3.0 kábelt, v Te is amolyan 1 USB kábellel akarok használni minden kütyüt típusú user vagy? :)

(#16554) pocokxx: ha belső tárnak kell, akkor van külön winchester topik, de amúgy igen, megfelel. Bár, ha van rá keret, akkor egy 2,5" Red strapabíróbb, bár eléggé felment az ára, ahogy nézem...
Van, aki meg Hitachit favorizálja. Ha külső tárnak lesz rackbe, akkor a linkekben itt is vannak alternatívák, de van külön topikja is.

(#16560) chros: köszönjük a teszet! :R :R

[ Szerkesztve ]

(#16565) King Unique válasza adalbert1 (#16564) üzenetére


King Unique
titán

Igen, működik, mivel a 3.0 Micro-B 2 részből áll, a 2.0 részbe beledugható.
Ha meg gyakran hordozza ide-oda, célszerű egy tokot (WD, Case Logic, v más) venni neki és abba tenni, amiben kábel is elfér és akkor nem hagyja otthon. ;)
Azért is jön jól egy tok, mert ha önmagában véletlenül leejteni, akkor azzal simán tönkreteheti, elég 1 esés is...
Meg, ha rádugja több gépre, USB tápellátás is fontos, mert 2.0 portban nem mindig optimális az áramleadás és elkélhet egy Y kábel, a 3.0 port ok ilyen téren. Erre is figyelni kell, mert emiatt is tönkremehetnek.

(#16567) King Unique válasza anonymus89 (#16566) üzenetére


King Unique
titán

Igen vannak, de a nagyobb fordulatszám extrának számít és ezért drágábbak.
Gyári külsőbe elsőre a Hitachi Touro sorozat ugrik be, a Mobile Pro és az új fémházas S modellek ilyenek.
Továbbá a prémium kategóriás gyártók, pl. G Technology, Lacie, OWC csinálnak még magasabb fordulatszámút, de azok elég drágák...
Vagy megveszed külön a 7200-as notivinyót (pl. Hitachi) és hozzá egy 2,5" külső racket, utóbbira a fenti linkekben van alternatíva, de topikja is említve volt.

Amúgy minek neked 7200 RPM 2,5" külső vinyó, 5400-as nem elég, mostani nagyobb adatsűrűségű tányérokkal, azok is gyorsak :F

|| Ráadásul ezekhez a stabil áramellátás miatt erősen ajánlott az USB 3.0 port, ha csak USB 2.0 van a gépen, akkor meg szinte "kötelező" a 2 db USB-portos, vagyis Y kábeles használat. ||

Igen, minden 3,5" külső merevlemezhez kell külön tápegység, ami biztosítja a 12 V és 1,5-2 A áramot. Ilyen téren a hamarosan megjelenő USB 3.1 lesz majd érdekes, mert az képes lesz nagyobb áramellátásra [link], így akár tápegység nélkül is használhatóak lehetnek a 3,5" külsők.

[ Szerkesztve ]

(#16570) King Unique válasza xtevo (#16569) üzenetére


King Unique
titán

Menteni mindenképpen érdemes, mondhatni kötelező is. Windowson mostanság a fájltitkosító CTB-locker szedi áldozatait, tehát fontos, h máshol is legyen meg az adat.

Gyakorlatilag felsoroltál mindent, ami szóba jöhet.Több helyre, lehetőleg fizikailag is több különböző eszközre mentés a legjobb, érdemes akár kombinálni is őket.

pl. felhő + 1, vagy több külső HDD / NAS | gépbe HDD + külső HDD / felhő stb.

Külső merevlemezekre volt említve, linkelve itt sok alternatíva, többinek meg van külön topikja.

(#16568) anonymus89 v: 2,5" méretben is gyorsabb egy 7200-as, de az USB 2.0 amúgy is limitálja, tehát olyan sokat nem nyersz vele. Ha van már egy 3,5" HDD, ahhoz nyilván olcsóbb egy külső racket venni, mint kompletten egy új külső vinyót. De ezt már neked kell eldöntened, melyiket választod.

[ Szerkesztve ]

(#16572) King Unique válasza xtevo (#16571) üzenetére


King Unique
titán

Legegyszerűbb megoldás a gépbe, Green mellé venni még egy HDD-t. Viszont ennél fennáll a veszélye, ha pl. táp elromlik, v villámcsapás miatti túláram van, akkor az kinyírhatja mind2-t. Nem beszélve, ha bekap egy CTB-lockert, akkor az megfertőzhet másik partíciót, másik merevlemezt is. Persze, ha van rá van dugva, akkor ezek külsőre is érvényesek lehetnek, de eleve a fizikálisan külön lévő tárolónak van ilyen téren előnye.

Viszont, ha fontos adatokról van szó, akkor nem érdemes spórolgatni, akár több mentési idővel se. Több helyre kell menteni, megoldásokat kombinálva kell eljárni. My Passport jó lehet (első a sima műanyag Ultra, második a fémházas Metal, utóbbi emiatt jobb egy fokkal), de ha nehezen pótolható, akkor én +ba feltolnám egy megbízható felhőbe, v akár másik drive-ra is. Ha van pénz, akkor meg NAS, / RAID megoldások.
Még mindig jóval olcsóbb, mint baj esetén, a profi, céges adatmentés, mert annál sokszor 100 ezer+ a mentés költsége.

[ Szerkesztve ]

(#16574) King Unique válasza xtevo (#16573) üzenetére


King Unique
titán

Ha megfelelő AV/ IS van a gépen, + kiegészítő védelmek, akkor CTB-lockertől se kell tartani, de természetesen jobb megelőzni az esetleges bajt.
Online tárhelyszolgáltatóknak is van külön topikja, ott kérdezd. Illetve én Windows (8+) alatt a beépített OneDrive-ot használom, pont most volt 100 GB ingyen tárhely akció, de lemaradtam róla...
Online tárhely hátránya az esetleges lassúság, net sávszél függő, valamint, hogy mennyire megbízhatóak a magánszférát, privát dolgokat illetően. Előnye meg pont az online, bárhonnan való hozzáférhetőség, mert fizikális alapú táraknál, eleve benne van Murphy törvénye alapján a meghibásodás esélye.

(#16576) King Unique válasza Chereiose (#16575) üzenetére


King Unique
titán

Mindhármat vették már itt a topikban és vélemény, tesztek is akadnak róluk, illetve egyéb alternatívákról is: [link], [link], [link], [link].
Adott tulajoktól is kérdezhetsz akár, ha konkrétan érdekel egyik, másik és nincs itt teszt róla.

Viszont a garanciára figyelj, mert pl. a Samsung M3 is hivatalosan 3 év garis!

(#16583) King Unique válasza littlemamba (#16577) üzenetére


King Unique
titán

Szerintem gyártói oldalán is látszik, de itt próbáltam összehasonlítani, tesztek is készültek [link].

(#16579) Chereiose: igen, Maxellt én se ajánlanám nyugodt szívvel, inkább egy Samsung, WD, vagy egy jóféle külső ház + jobb notivinyó kombó. Alternatívák vannak mindre a linkekben.

[ Szerkesztve ]

(#16584) King Unique válasza leroyclub (#16581) üzenetére


King Unique
titán

Ha PC-n ok és HD Sentinel se jelez rá hibát, akkor vsz nincs gond a külső vinyóval. Utóbbi program fizetős verziójában lehet tesztelgetni [link], illetve vannak más programok, amikkel le lehet gyalulni, de nem biztos, h érdemes ezzel szórakozni, mert eléggé időigényes.
Lehet éppen szektorméret nem igazán tetszik neki, de volt olyan Samsung Smart TV, ami nyögvenyelősen kezelte az elsődleges partíciókat és csak a logikai partíció javított ezen.
Illetve érdekesek ezek a külső partícionáló programok is, mert aki MiniTool progival Ext4-re formázott egy külső adattárat, de Linux és router is problémázott rajta, aztán megcsinálta Live CD-s GParteddel, amivel meg ok volt...

Látom megkérdezted LG LCD TV topikban is és ott elégtelen áramellátásra tippelnek. Ez valóban még szóba jöhet, bár, ha eddig stabilan ment azon az USB-porton, akkor mégis fura...
2,5" külső merevlemezeknél az az ideális, ha speciális HDD feliratú megnövelt áramú port van, ami 1-1,2 A áramot tud, mert a sima 0,5 A-es (vagy elég, vagy nem) okozhat akár ilyen hibát is. Tehát, ha van ilyen port rajta, dugd abba, v ha több port is van, használj hozzá USB Y kábelt. CH94 2.0 Mini-B aljzatos, egy ilyen Y kábel olcsó.

[ Szerkesztve ]

(#16586) King Unique válasza leroyclub (#16585) üzenetére


King Unique
titán

Ha PC-n, médialejátszón gond nélkül üzemel és programok se jeleznek rá hibát, akkor az a TV lesz a szűk keresztmetszet...
Láttam topikban adtak többiek, Toshiba és Samsung M3 Portable tippeket, hogy azokkal megy gond nélkül.
Utóbbi nem rossz, teszt is készült róla nemrég, ahogy láthatod.

(#16590) King Unique válasza baaka (#16588) üzenetére


King Unique
titán

Saját tulajdonba vétel adott mappára, vagy akár az egész külső meghajtóra: [link], [link]

(#16592) King Unique válasza janos1988 (#16591) üzenetére


King Unique
titán

Inkább az a kérdés, mekkora fizikális méretű kéne, mert M3 2,5", D3 meg 3,5"??

M3 viszonylag jó, nem panaszkodtak rá, D3-ra viszont volt panasz, úgyhogy inkább az előbbi. Ami ráadásul máshol jóval olcsóbb [link].
Egyéb alternatívák: [link].

[ Szerkesztve ]

(#16594) King Unique válasza janos1988 (#16593) üzenetére


King Unique
titán

Ezek gyári külső merevlemezek, az ilyeneknek mindig vannak az alján kis, apró gumitalpak. Ha elolvastad, megnézted volna a linkeket kicsit tüzetesebben, vagy csak feljebb pörgettél volna az oldalon, nem lenne ez kérdés, mert még teszt is készült róla, amiben pont ezzel kezdte a fórumtárs...

[ Szerkesztve ]

(#16598) King Unique válasza beloadjoker (#16596) üzenetére


King Unique
titán

Ezen az oldalon van róla teszt, de elmúlt hsz-ekben többször linkelve is lett. Abban látszik, hogy lehet üresjárati kikapcsolási időt (Idle Timer) is állítani a hozzáadott programmal.
Torrentezésnél, ha van aktív írás (letöltés), akkor nem alszik el. De, ha utána alvóba is megy, ha vmi folyamat el akarja érni (pl. seedelés), akkor az rendszerint felébreszti. De nagyobb is lehet állítani az Idel Timer étékét.

(#16604) King Unique válasza ariel96 (#16601) üzenetére


King Unique
titán

Ha jól emlékszem, nálad volt az az eset, hogy egy asztali PC sorra gyilkolta le az USB-s külső vinyókat, vsz táp, v alaplap hiba miatt. Remélem az új My Passportot nem azon használod, mert akkor nincs min csodálkozni, ha ezt is tönkrevágja... :F
Ha saját diagnosztikai tooljával nem futnak le a tesztek, az nem jó... HD Sentinelben is van, ezen kettőnek megfelelő rövid és részletes önteszt [link]. Ha a program megnyitás után hibát ír ki, SMART táblánál is, valamint a két teszt után is, akkor vagy selejtet fogtál ki, v az ominózus gép tette ezt is tönkre...

(#16600) gorog67: van külön Milyen winchestert vegyek? topik.
Röviden WD RED, vagy Purple, ezen 2 típus a legajánlottabb 3,5" adattár winchestereknél a topikban is.

[ Szerkesztve ]

(#16606) King Unique válasza ariel96 (#16605) üzenetére


King Unique
titán

Tehát ez még a korábbi esetből meglévő My Passport, aminek vsz "odavágott" az a PC és ezt szeretnéd gariztatni?
Mindig a gyártói tesztprogramok a mérvadóak, ha az hibát jelez, sikerül többször is reprodukálni a sikertelen meghajtótesztet, akkor az már kellő indok a cserére. :K Főleg, ha ugyanezen tesztek HDS-ben sem futnak le, illetve a program szektorhibákat, kondícióesést mutat. Esetleg berakhatsz róla egy screenshotot főablakról, illetve a SMART tábláról (jobb klikk decimális adatmezőre átállítva).

HDD regenerátor és társai van, amikor hasznosak és javítanak apróbb hibákat, de sok esetben csak rontanak a helyzeten...illetve, ha gariztatni akarod, akkor meg pláne nem érdemes velük szórakozni.

(#16608) King Unique válasza qwe155 (#16607) üzenetére


King Unique
titán

Ez külső merevlemez topik...ez a kérdés winchester, vagy hdd probléma topikokba illene inkább.
Modellszám alapján az egyik WD AV-GP, a másik meg Caviar Blue. Ha fizikálisan meg is lehet oldani az átszerelést, ilyen esetben működni fog-e megfelelően a másikéval azt nem tudom, de lehet nem ártana egy ugyanolyanról áttenni.

[ Szerkesztve ]

(#16611) King Unique válasza ariel96 (#16610) üzenetére


King Unique
titán

1 db hibás szektora van, ami még "elmegy", de van rá esély, hogy tovább szaporodjon.
Jó lett volna screenshot faőblakról, SMART-tól is, de mindegy.
Továbbra is azt tudom mondani, mint korábban, ha a gyártói tesztprogram hibát dob, nem fut le, az már kellő indok lehet a cserére + megtoldani, "néha nem látja a gép, leválasztódik, belassul" stb. panaszokkal.

(#16613) King Unique válasza KisTücsök (#16612) üzenetére


King Unique
titán

Passz... én annyira nem ismerem őket, innen topikból is csak egy Intenso tesztet tudok mutatni, konkrétan a Memory Drive-ról.
Néhány korábbi hsz linkjeit megnézed ezen topik oldalán, találsz alternatívákat bőven.

(#16625) King Unique válasza KisTücsök (#16622) üzenetére


King Unique
titán

De előtte az OS-ben hardver biztonságos eltávolítása, majd utána jöhet az áramtalanítás kapcsolóval (Intenso Blacken van) / kábelek kihúzásával.
Illetve, főleg a gyárilag összerelteknél, mint akár az Intenso, gyárilag be van állítva x percre az Idle Timer és üresjáratban is vsz lekapcsol, igaz az nem teljes leállítás, csak alvó mód.

(#16624) rokafiu77 ez belső HDD, nem külső, utóbbiakhoz van az ESwin. Belsőkhöz is van vmi Drive Diagnostic [link], [link], de amióta felvásárolta a Seagate, kicsit átrendezték az oldalt.

[ Szerkesztve ]

(#16629) King Unique válasza oncsi (#16626) üzenetére


King Unique
titán

Van Külső 2,5'' mobil rack-ek topikja is, de elfér itt is.
Feltétlen kell a FireWire is, csak mert minden FW / Thunderbolt csatis házért (komoly) felárat kell fizetni ??

Ilyen multiinterfészes rack, van pl. az InXtron, az I-Tec, RaidSonic kínálatában is. Ami még könnyen beszerezhető és viszonylag "jó áron van", az az I-Tec féle MySafe Advance.

(#16628) INTELligent: ennyiből simán futja egy 2,5" 1 TB-osra, alternatívák ITT. Vannak My Passportokról is házi tesztek [link].

(#16630) King Unique válasza kexksz (#16627) üzenetére


King Unique
titán

Láttam a másik topikban, már adtak választ.
CHKDSK futtatása valóban megoldhatja [link], de vigyázni kell vele, mert van, hogy többet árt, mint használ.
Ha nem fut le, akkor ott vsz komolyabb hiba van, jó lenne látni egy HDS SMART táblát, ott vannak-e adatátviteli hibák, mert az utalhat rossz adatkábelre is. Ki kéne próbálni másik USB-kábellel is!
"ha kihúzom és visszadugom" - eközben hardver biztonságos eltávolítása meg szokott lenni, mert anélkül fel-le csatlakoztatva, nem igazán tesz jót neki?
Valamint milyen gépen, milyen USB-portban használod, kap rendesen tápot?? Esetleg a másik kábel, lehetne USB Y kábel is és azzal, mind2 vonalát bedugva kéne megpróbálni.

Ha javítás, új kábel sem oldja meg és a HDD maga ép, akkor át kell róla ideiglenesen menteni az adatokat (I)(ha lehet)(/I) és egy újrapartícionálás, újraformázás vsz megoldaná, vagy HDS fizetős verzióban egy felület újrainicializálás [link].

(#16632) King Unique válasza ta777 (#16631) üzenetére


King Unique
titán

Igen ki lehet :K , a lényeg, hogy az adott OS-ben a leválasztás történjen meg, hogy utána a fájlrendszer, partíció ne sérüljön. Az, hogy merevlemez leáll-e benne, meg a LED kialszik-e, az már másodlagos dolog, főleg az utóbbi.
WD-k többnyire leállnak rendesen tálcán leválasztva is, de ha felrakod a programját és annak a tálcás Quick View ikonjára kattintva választod le, annál egy fokkal biztosabb a full, motorlekapcsolós leállás.

(#16633) King Unique válasza King Unique (#16632) üzenetére


King Unique
titán

+ annyi, ha főleg 2,5" -osnál leválasztás után megy még a motor, ugyan ki lehet húzni, de ha vészleállást csinál és nagyot kattan, az nem jó annyira. Ha egyenletesen, csendben leáll, az már ok. Ezért jobb, ha rögtön leválasztás után leállítja a vezérlő.

(#16636) King Unique válasza doni11 (#16634) üzenetére


King Unique
titán

Azért az kicsit túlzás, hogy ne lehetne rendesen leválasztani, mert a fő művelet - OS-ből szoftveres leválasztás - az megtörténik, csak az USB-portok marad(hat)nak aktívak. De ez a különféle mobil kütyük optimális töltési módjai miatt van úgy tudom, vagy valami ilyesmi.
Illetve az is érdekes, hogy a Win7 Ultimate nem veszi el a portokról az áramot, pl. rádugsz, majd leválasztasz egy pendrive-ot, világít utána is a LED-je, mert a port aktív (áram alatt van) marad. Annál meg lehet próbálni a registry érték hozzáadását. Viszont Win7 Prof meg nálam leválasztás után elveszi a portról az áramot anélkül is, ahogy most a Win8.1 is. Kicsit kacifántos... :F
Igaz ez nagyban külső merevlemez vezérlőchip és firmware függő is, ha az nem támogatja, akkor nem fog fullosan leállni egyik OS-en sem.
Jól tetted, hogy azt vetted, az ügyes kis programcsomagja többet között erre is jó. :K

(#16635) lugosi: Unlocker pont az ilyen beragadt folyamatok feloldására való. Illetve eSATA-s külső meghajtókhoz ott a HotSwap, amiben van olyan opció, hogy "Meghajtó pörgetésének leállítása".

[ Szerkesztve ]

(#16639) King Unique válasza FR33 (#16638) üzenetére


King Unique
titán

Azért pontosabb leírás nem ártott volna:
• mégis milyen gyári külső SSD, esetleg SSD + 2,5" külső rack kombó, utóbbi pontosan milyen, milyen chipes?
• milyen fájlrendszer van rajta, vagy netán vmi OS?
• amikor először csatlakoztattad, az eszközillesztő sikeresen települt hozzá, eszközkezelőben rendben volt?
• Windows lemezkezelő pontosan mit mutat a partícióra, kifogástalan elsődleges, RAW stb.?

Mert ennek több oka is lehet, ha nem ismeri fel rendesen:
• vannak olyan külső rackek, amiknél, ha kivették belőle a merevlemezt és gépbe SATA-ra dugták, akkor ott nem ismerte fel, betűjelet kellett neki adni, vagy teljesen újra kellett partícionálni, vagy éppen fordított eset állt fenn.
• előzőhöz kapcsolódóan, van amikor egy másik OS, akár egy másik Windows nem megfelelően ismeri fel, az előzőben partícionált, vagy xy programmal titkosított meghajtót és újra kell formázni.
• ha olyan fájlrendszer (ExtFS, HFS+), esetleg adott OS helyi titkosítása van rajta (LUKS, FileVault), akkor azt a Windows értelemszerűen nem ismeri fel és fájlkezelőben sem jeleníti meg a meghajtót.
• nem megfelelően lett leválasztva (hardver biztonságos eltávolítása), mert ez is okozhat felismerési problémákat.

[ Szerkesztve ]

(#16640) King Unique válasza doni11 (#16637) üzenetére


King Unique
titán

Unlocker általában megoldja az ilyen gondokat, de van, hogy a Windows egyik, a program számára láthatatlan folyamata tovább használja a külső lemezt és azért nem engedi leválasztani. Illetve ez programfüggő is, ki mit pakol fel, mert volt, hogy éppen a HD Sentinel használta a lemezt és amiatt nem engedte, azt kellett kilőni, vagy akár a vírusírtó is bekavarhat. Ilyenkor tényleg csak az x perc várakozás, vagy gép újraindítása/ leállítása segít. De ez ugyanúgy fennáll XP esetében is, tehát nem volt annál se zökkenőmentesebb a dolog. Sőt ott volt, hogy eltűnt tálcáról a leválasztás ikonja és úgy kellett külön futtatásból előhívni...

(#16642) King Unique válasza Sareth (#16641) üzenetére


King Unique
titán

Ha tényleg nincs a TV menüjében semmilyen lehetőség a leválasztásra, akkor marad az, a TV kikapcsolása és azután a kábel kihúzása.

(#16648) King Unique válasza grunker (#16647) üzenetére


King Unique
titán

Az első megoldás jónak mondható, WD Red egy strapabíró merevlemez. A Fantec háza full alu, így nyilván megfőni sem fog benne.
Második megoldás, a My Book is ok, bár háza műanyag, de vannak rajta szellőzőnyílások, így az sem lesz kenyérpirító. A belseje Caviar Green.
Általában leállnak vele együtt, de a menüjében is szokott lenni leválasztási opció.
Látom megkérdezted a topikjában is, majd ott megmondják mit kezel, ottani userek mit használnak hozzá, de nagy eséllyel a gyári külső vinyók inkább kompatibilisek vele, mint amilyen a My Book is.
A jobb a kettő közül egy fokkal talán a Fantec + Red megoldás, már csak utóbbi NAS merevlemez miatt is.

(#16650) King Unique válasza gorog67 (#16649) üzenetére


King Unique
titán

Látom winchester topikba is beírtad, megadtál néhány plusz infót, amit itt nem...

1. előfordul ilyen, hogy a SATA-n partícionált HDD-t, a külső ház nem ismeri fel, vagy éppen fordítva. Megoldást jelenthet, a külső rack vezérlőchipjének firmware frissítése. Másnak is volt hasonló gondja [link], [link], Az U3e modellhez pont ezen hiba kijavítására adott ki nemrég a gyártó egy firmware frissítést [link]. Viszont a sima U3-hoz nem találok...

2. Írtad winchester topikban is, hogy belsőként használva SATA-n is csak 3x MB/s tud, tehát a gyatra sebesség okozója nem a külső ház, hanem a merevlemezzel van vmi gond...vissza gariba!!

3. Ha megnézed Fantec gyártói oldalát, láthatod, hogy van többféle ehhez hasonló rack. Ami neked van, az az DB-AluSky U3 6G, ami csak USB 3.0-t tud. Az DB-AluSky U3e 6G, ami USB 3.0 + eSATA.

4. Utóbbi modellről van tesztünk, fórumtárs is említette, hogy ezen kapcsolótípus kevésbé előnyös, mint a billenőkapcsoló, de komolyabb hibára nem panaszkodott.

[ Szerkesztve ]

(#16652) King Unique válasza gorog67 (#16651) üzenetére


King Unique
titán

1. Letöltötted egy dolog, de gondolom ki nem próbáltad, illetve nem is tudod, ha nem ahhoz a rackhez való.

2. Egy merevlemez akkor rossz, ha pl. HDS kondícióesést, szektorhibákat mutat rá, vagy a gyári WD-s tesztprogramja nem fut le, vagy éppen működésképtelen. Az, hogy USB2 sebességen hajlandó üzemelni, még SATA-ra dugva is csak ennyit tud, az elég furcsa...nem lehet géppel, beállításokkal vmi gond?? Ha van rá lehetőség, másik gépen is meg kéne nézni, ha ott is dettó uez, akkor vissza gariba.

3. Ha elnézted a rendelésnél, az baj...ha van rá mód, akár a különbözet kifizetésével is, érdemes lehet az U3e verzióra kicseréltetni, mert az ahhoz való firmware update vsz megoldaná a problémát. Vagy eleve másik rackre cseréltetni, mint pl. a 3,5 külső rack topikban is sokat ajánlott Sharkoon Rapid-Case U3-ra.

4. Hát igen, jobb a billenő kapcsolós, ami pl. a Sharkoon házon is van [link].

[ Szerkesztve ]

(#16654) King Unique válasza gorog67 (#16653) üzenetére


King Unique
titán

Kérdéses, hogy ahhoz egyáltalán kiadnak-e és vajon mikor...??
Data Lifeguard Diagnostic. Sebességtesztet minek végezzen (arra vam más program, ami a tesztben is volt), ezek a programok a HDD állapotát, felületét ellenőrzik? Illetve LUCC (fejparkolás) állítására is van saját progija, nem muszáj a másik topikban javasolt wdidle3-al szórakozni.
Online rendelésnél ott a 14 napos elállási idő, vagy mennyi, thát ezt le tudod rendezni.
Nem rossz a Sharkoon, az egyik legajánlottabb rack. Feltétlen kell eSATA is, csak mert még ez a Fantec volt olcsóbb ilyen multi interfészes házaknál, a többi ettől drágább, illetve maga az eSATA is már kikopóban van??
RaidSonic kínálatában van még ilyen dual csatis külső ház, pl. IB-351StU3S-B és GT1660-WSB3.

[ Szerkesztve ]

Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.