Hirdetés

2024. június 24., hétfő

Gyorskeresés

Téma összefoglaló

Téma összefoglaló

  • Utoljára frissítve: 2023-12-13 06:02:15

LOGOUT.hu

Külső merevlemezek - USB, eSATA, FireWire HDD
Kérdezés előtt kérjük olvasd el az összefoglalót!

Összefoglaló kinyitása ▼

Hozzászólások

(#17915) Ghost84


Ghost84
aktív tag

Sziasztok egy gyors kérdésem lenne vettem egy usb 3.0 hub-ot működik is rendesen de ha usb-s hdd-t kötök bele akkor csak az usb hubbal együtt engedi leválasztani és utána ki kell hózni és visszadugni ha használni akarom ez miért van? a pendrivet gond nélkül le lehet választani.

(#17918) King Unique válasza Ghost84 (#17915) üzenetére


King Unique
titán

Üdv!

"csak az usb hubbal együtt engedi leválasztani és utána ki kell hózni és visszadugni ha használni akarom ez miért van?"

Mondat első felét nem igazán értem, tálcán a hardver biztonságos eltávolításánál nem lehet leválasztani :F
Nekem 2.0-ás passzív és aktív hub van, de azoknál nincs ilyen problémám. Tálcán leválasztom, leáll, majd kihúzom a hub aljzatából.
Azt hallottam, hogy USB hub kapcsán előfordulhatnak különös hibajelenségek. Illetve, lehet ezek az Ebay-es noname megoldások sem teljesen 100-asok.

(#17919) Ghost84 válasza King Unique (#17918) üzenetére


Ghost84
aktív tag

Értem, és neked milyen usb 3-as hubod van?

(#17920) King Unique válasza Ghost84 (#17919) üzenetére


King Unique
titán

Írtam fentebb, hogy nincs USB 3.0 hubom, csak régebbi 2.0-ás.
Én is akarok venni mostanában 3.0 típusút, csak nem tudom milyet...? A nevesebb gyártók termékei 6-8k+ körül vannak, eBay és társain már olcsóbban be lehet szerezni. De azok megint milyenek, mennyire megbízhatóak, az is jó kérdés? Amit te vettél, annál ez a működés se teljesen ok-s. Nem lehet leválasztani abszolút, csak kihúzással?

[ Szerkesztve ]

(#17926) Ghost84 válasza King Unique (#17920) üzenetére


Ghost84
aktív tag

De le lehet választani. A gondol az hogy az egész HUB-ot lehet csak leválasztani nem külön az eszközöket róla tehát ha ven benne 2 pendrive + egy usb hdd akkor egyszerre mindet leválasztja és utána ki kell húzni a hubot és visszadugni, hogy újra lehessen bele valamit csatlakoztatni.

Hozzáteszem én Win. 7 et használok lehet, hogy csak ennél a rendszernél van ez.

(#17927) King Unique válasza Ghost84 (#17926) üzenetére


King Unique
titán

Mondjuk sejtettem ezt a verziót ís, de akkor így már világos. Viszont ezt nem igazán értem, mert nálam 2.0 -ás passzív és aktív hub esetében is, külön-külön jelennek meg a tray menüben az USB-s eszközök és egyesével le lehet őket választani. És Win7/ 8.1/ 10 alatt ugyanez van nálam, 8.1/ 10 az 100%, de majd meglesem újra 7-es alatt is.
Esetleg tudnál berakni egy screenshotot a leválasztási menüről, mert ez felettébb érdekes?

(#17942) Ghost84 válasza King Unique (#17927) üzenetére


Ghost84
aktív tag

Bocsi ritkán jutok mostanság a gép elé itt a screenshot

KÉP

ebben az esetben egy pendrive és 2db usb hdd van rákötve a pendrivet gond nékül le lehet választani de a 2 hdd ki van szürkítve nem lehet csak a hubbal együtt

[ Szerkesztve ]

(#17944) King Unique válasza Ghost84 (#17942) üzenetére


King Unique
titán

Ilyennel sem találkoztam még USB hub esetében... legutóbb Win10-nél láttam ilyet, hogy a tray-en összevonta és kiszürkítette a csatlakoztatott eszközöket, de az bug volt. Arra, hogy Win7 alatt mért így működik, nem tudok mit mondani.

(#17943) tomp: köz az ötletet, de majd még nézelődöm. Realtek USB 3.0 chipről eszköz oldalon még nem hallottam, de egy hub oldalon elképzelhető, hogy van.

(#17964) tomp


tomp
félisten

Külső tápos usb 3.0-s hub-nak 5V 2A a tápja. Erről megy a meglévő WD Elements Portable. E mellé elfér még egy másik vinyó? Azaz ellátja biztonságosan?

(#17966) King Unique válasza tomp (#17964) üzenetére


King Unique
titán

Hali!

Biztosan nem állítom, de én még passzív hubbal is kipróbáltam, hogy notebook 2 db USB 3.0 portjához volt csatlakoztatva Y kábellel és ment róla 2 db, 2,5" külső HDD, + 1 db pendrive. Szal azért egy ilyen aktív tápos USB 3.0 hubnak, meg kéne tudni 2db, 2,5" 5400-as külső vinyót is hajtania.

(#17967) tomp válasza King Unique (#17966) üzenetére


tomp
félisten

Legfőképpen azért kérdeztem, mert ugye 5V a táp. A 2db vinyó az már 2x 5V. Van egy usb 2.0-s hubom. Ha mind a 3 portjára rádugok 1-1 nagy fogyasztót akkor az áramerősség növekszik egészen 1,2-1,3A-ig de ezzel arányosan csökken a feszültség a portokon amit kap usb-ről.

(#18289) Alex91 válasza SunMount3r (#18288) üzenetére


Alex91
félisten

Aminek kicsi az ellenallasa... Vennem az olcsobbat, ha nem jo, akkor meg neznek mast, de az is lehet, hogy egyik se lesz jo...

Vagy vennek egy tapos usb-hub-ot...

Dicsõséges nagyurak, hát Hogy vagytok? Viszket-e ugy egy kicsit a Nyakatok? Uj divatu nyakravaló Készül most Számotokra... nem cifra, de Jó szoros.

(#18290) SunMount3r válasza Alex91 (#18289) üzenetére


SunMount3r
nagyúr

Nem lenne elég hozzá egy max 1méteres hosszabbító pl. ez?! (A TV-s topic-ban ezt ajánlották).

Tápos USB HUB-om van éppenséggel ez a típus, de jó 5-let egyáltalán ilyen tápos hub-ot a TV-re kötni? :F

És köszi!

(#18311) Alex91 válasza SunMount3r (#18310) üzenetére


Alex91
félisten

Nem kell ezen ennyit filozni, veszel egy minel rovidebbet minel olcsobban. Max. nem jon be...

Az usb-hub-ot probaltad?

[ Szerkesztve ]

Dicsõséges nagyurak, hát Hogy vagytok? Viszket-e ugy egy kicsit a Nyakatok? Uj divatu nyakravaló Készül most Számotokra... nem cifra, de Jó szoros.

(#18312) SunMount3r válasza Alex91 (#18311) üzenetére


SunMount3r
nagyúr

A TV-s topic-ban most írtak egy megnyugtató hsz-t, hogy nem lesz gond az 1 méteressel sem, mert neki is úgy van. :) Állítólag csak akkor kellene aggódni ha nem a dedikált HDD-s portba lenne dugva, mert az így is ad le elég áramot.

Az USB hub-ot meg majd legfeljebb kipróbálom, de ha ez bejön akkor jobb ha marad a gépnél.

(#18398) SunMount3r


SunMount3r
nagyúr

Valamint egy olyan kérésem lenne még, hogy:

Csak 3 db USB 2.0-ás port van a notim-on és most, hogy érkezik még egy MyPassport a meglévő mellé, már nem marad hova dugnom. Ellenben van egy aktív (tápos) USB hub-om, és gondoltam akkor ezen keresztül lennének a külső winyók a noti-ra kötve. Ez mennyire működő képes megoldás (gondolom működnie kell az áram ellátás szempontjából aktív hub révén, de az adatátvitel biztonságára és sebességére kérdeznék most rá leginkább)? Mennyire ajánlott megoldás ez? Pl. ha szimultán hallgatnék zenét is és töltenék le folyamatosan, mind 2 winyót igénybe véve, nem lenne ez gond a winyók szempontjából? :F

(Kímélném őket amennyire csak lehet, nehogy valami bibi legyen velük és ugye az adatátvitel folyamatossága/hibamentessége is jó kérdés, hiszem így effektíve 1 db. USB porton osztozna mind a 2 winyó...)

A válaszokért köszi! :)

(#18401) King Unique válasza SunMount3r (#18398) üzenetére


King Unique
titán

Az aktív USB hub jó választás 2,5" külső HDD-hez, sőt javasolt is, mivel a passzív hub nem (mindig) hajtja meg. Tehát az áramellátás része mondhatni kipipálva, a 2,5 A-es tápegység is ok.
A sávszélesség /-sebesség megoszlás létező jelenség USB-nél, akkor is tapasztalni, ha a gépen sok port le van foglalva, több aljzatban van egyszerre külső adattároló használva. Viszont az USB 2.0 eleve nagyon lassú, így amúgy sem kell nagy értékekre számítani. Ha meg nem x 100 Mbps | Gbps neted van, akkor nem hinném, hogy a letöltés gondot okozna.

(#18466) SunMount3r


SunMount3r
nagyúr

Nekem is lenne egy áramtalanítással kapcsolatos kérdésem: az egyik WD külső winyóm aktív USB hub-ra dugva használom, amin nincs kikapcsoló gomb, de egyébként is úgy van beállítva a Windowds, hogy magátol kapcsolja ki a gépet éjjel 1 óra körül (ilyenkor pedig már többnyire alszom). Kérdésem, hogy nem árthat e a winyónak, ha folyton "áram alatt van" az USB hub-tól? Ilyenkor nem vibrál, nem ad ki hangot, tehát nyugvó fázisba vált, de a készenléti led akkor is villog rajta. Kérdésem, hogy hosszú távon jó e ez így? :F

(Sajnos se kikapcsoló gomb nincs a HUB-on, se időzítő, hogy máshogy oldjam meg).

(#18548) King Unique válasza aaa112 (#18545) üzenetére


King Unique
titán

A legfontosabb az, hogy a külső merevlemez az operációs rendszerből szoftveresen le legyen választva, így nem sérülnek a rajta lévő adatok és a fájlrendszer!
Az, hogy utána a HDD leáll / nem áll le a belsejében, LED kialszik / nem alszik ki, az már másodlagos. Egyébként a WD My Passportok esetében a LED leválasztás után villog x másodpercenként, ami normális.

Windowsban a hardver biztonságos eltávolítása után a HDD leállítása függ:

• külső merevlemez vezérlője + rajta lévő firmware beállításaitól
• operációs rendszer beállításaitól.

Mind a kettőnek támogatnia kell a funkciót ahhoz, hogy leálljon. A WD My Passport Ultra támogatja ezt, tehát nálad valószínűleg maga a rendszer ezen beállítása nem megfelelő. Ami leggyakrabban Windows 7-nél szokott előfordulni (aktív USB port), de van rá megoldás.

A.) WD Quick View programmal történő leválasztás. Letöltés *
B.) Egy új bejegyzés hozzáadása a Windows registry-hez: [link], [link], [link] **. Utána kell neki egy újraindítás!

* Kizárólag (újabb típusú) WD külső merevlemezekkel működik!

** Az alábbi kódot bemásolva egy txt fájlba, majd .reg kiterjesztéssel elmentve, utána a fájlon dupla klikkelve is hozzá tudjuk adni a HubG bejegyzést a registry-hez. A végén szintén kell egy restart!

Windows Registry Editor Version 5.00

[HKEY_LOCAL_MACHINE\SYSTEM\CurrentControlSet\services\usbhub\HubG]
"EnableDiagnosticMode"=dword:00000000
"DisableOnSoftRemove"=dword:00000001

[ Szerkesztve ]

(#18562) SunMount3r válasza aaa112 (#18553) üzenetére


SunMount3r
nagyúr

Megcsináltam a registry módosítást, így leválasztásnál nekem is leáll már a winyó, de a LED villog utánna is.

(Lehet majd felrakom a SmartView-t én is, csak nem akarok már szegény notim-ra egy újabb felesleges, lassító progit telepíteni, ha úgyis csak 1 funkcióját használom (kb. 4 éves már rajta a Win7).

Illetve van egy olyan gyanúm, hogy mivel az egyik winyóm aktív USB hub-ra van kötve, így a gép kikapcsolása után, ugyan úgy fog még villogni a LED.

Amúgy nekem Samsung H6400-as TV-m van és tökéletesen megeszi mind az előző gen-es 500GB-os, mind az újabb 1TB-s WDMyPass-t... :K

(#18568) King Unique válasza Büszke (#18566) üzenetére


King Unique
titán

Üdv!

Azt tudom, hogy USB OTG pendrive-ok esetén működik, azokat össze lehet kötni okostelefonnal. Viszont ehhez aszem magának az eszköznek is támogatnia kell az OTG funkciót [link], [link].

Egy 2,5" külső merevlemez kapcsán, viszont ugye már eleve a tápellátás is kérdéses. Azt akkor a legegyszerűbb megoldani egy külső adapterrel, ha van a házon USB DC Power bemenet [link]. Illetve egy aktív USB hub lehet még jó erre a célra [link]. Ugyanakkor pl. egy USB Y kábel kiegészítő tápvonalát külső tápegységgel megtáplálni nem feltétlen szerencsés, mivel az esetleges potenciálkülönbség | megfelelő földhurok is eleve kérdéses...?

Hogy nálad ez az egész OTG kábellel működne-e rendesen, azt nem tudom se cáfolni, se megerősíteni, mivel ilyet még nem próbáltam. De tápellátás terén előnyösebb lett volna, ha DC bemenettel rendelkező külső merevlemezt / külső merevlemez házat veszel. Valamint adathozzáférés tekintetében egy W-Fi képes megoldás lenne az igazi ilyen célra, mint pl. a WD My Passport Wireless.

[ Szerkesztve ]

(#18790) King Unique válasza Cool Face (#18788) üzenetére


King Unique
titán

Hi,

Én személy szerint nem használok ilyen célra 2,5" külső vinyót és az érintett topikokban a többség is inkább csak sima adattárolásra használja PC-n, notebookon, esetleg filmnézésre TV-n, médialejátszón. Ha 24/7 üzemben lenne járatva, akkor lehet ideálisabb lenne egy strapabíróbb merevlemez, mint pl. a WD10JFCX. Igaz ez drágább, illetve eredetileg NAS / RAID üzemre van optimalizálva. Valamint 2 esetleges probléma is még felmerülhet:

1. Áramellátás
Azért egy ilyen kis mini PC általában elég karcsú ilyen téren... ahhoz, hogy normálisan meghajtson egy 2,5" külső HDD-t, ahhoz vsz USB Y kábel kéne. De lehet még az sem lenne elég és aktív USB hubot, vagy külső tápadaptert kéne használni. Utóbbi meg eleve az olyan típusoknál oldható meg, amelyeken van USB DC Power bemenet [link].

2. Melegedés
Folyamatos használatnál melegedni fog a benne lévő merevlemez. Ha tartósan magas hőmérsékleten üzemel, az nyilván nem tesz jót neki. A My Passport Ultra műanyagházas, ami nem a legkedvezőbb hőelvezetéssel bír. Ilyen téren pedig egyértelműen jobbak az alumínium külső házak, amiknek van külön topikja.

Tehát a fenti dolgokat figyelembe lehet venni, de azt nem állítom, hogy egyáltalán nem működőképes és nem használható az említett célra egy 2,5" külső merevlemez.

[ Szerkesztve ]

(#19268) tomp


tomp
félisten

Olyan létezik, hogy egy passzív USB 2.0-s hub egyszerre nem tud 2 külső vinyót kezelni? Azaz meghajtani meghajt de már a kommunikációt nem tudja? Laptop 2.0-s usb portja kb 1,5A-ig terhelhető. WD Elements+Samsung M3 egyszerre történő üzemelése viszont nem megy. Csak külön-külön. Fesz és áramerősség rendben van. :) Felpörögnek jelez a gép, hogy csatlakoztatva ki is írja mind2-t. Ezután rögtön jelez újra, hogy lecsatlakoztatva. De a 2 vinyó pörög tovább. Mivel a gép nem nyúl hozzájuk egy idő után parkolnak.

(#19269) King Unique válasza bghistvan (#19267) üzenetére


King Unique
titán

A normál 5 V | 0,5 A USB-port amolyan vagy / vagy kategória, illetve eleve a gazdagéptől is függ a dolog. Egy PC-n a hátlapi portok általában meghajtanak rendesen egy 2,5" | 5400 RPM külső merevlemezt. Sőt, pl. a laptopomon lévő USB 2.0 port még a 7200 RPM mobil külső vinyót is. Viszont egy TV, xy lejátszó már nem feltétlenül... Jobb TV-ken ezért is szokott lenni a fenti linkben említett 1 A-es port.
Az USB Y kábel megoldás lenne, de ha az USB-portok egymástól távol vannak, akkor nyilván felejtős. Ilyenkor szóba jöhet a fentebb említett DC csatlakozós és külön kábeles kiegészítő tápellátás, de ilyen bemenet gyári külső HDD-ken nem nagyon szokott lenni. 2,5" külső házaknál viszont már inkább találni ilyen típusokat. Valamint a külső tápellátás is még opció, vagy eleve külső tápos 3,5" megoldást kéne inkább venni. De előtte azért érdemes rápróbálni egy 2,5" modellt, ha nincs kéznél, akkor esetleg kölcsönkérni egyet.

(#19268) tomp: igen és már a másik topikban is említettem korábban, hogy én hogyan jártam a passzív hubbal. De amúgy neked van 2 db aktív hubod is, ha jól tudom. Mért nem azokat használod?

[ Szerkesztve ]

(#19270) tomp válasza King Unique (#19269) üzenetére


tomp
félisten

Használom azt is.
Egyikre az egyik ICY Box van kötve, a másikra a másik. :DDD
A laptop egyik 2.0-s portjára a WD Elements van kötve. A másikra a 2.0-s hub arra pedig a drótmentes egér vevője és a Samsung M3. Gondoltam a usb-ről menne a 2 vinyó és az egérnek lenne dedikált portja de nem működik a dolog. Összesen 5vinyó megy usb-ről.
Ilyen a HDS. :DDD

(#19271) bghistvan válasza tomp (#19270) üzenetére


bghistvan
senior tag

El vagyok bizonytalanodva,de sokat segít támpontnak a javaslatod,böngészve a neten különböző portálokon nem nagyon van panasz a különböző eszközök usb hub-jához (5V 500ma ) csatlakoztatva(tv media eszközök),és már a sokadik pc szaküzletben,műszaki áruházban is "bátran ajánlották" :) ,hogy "nyugodt szívvel" csatlakoztathatom a 2,5" 1Tb-os vinyót ,mert ezek erre lettek kitalálva,de hát mit is mondanának,azt hogy ne vegyem? :C

Esetleg itt a topikban akad olyan lakó,akinek ilyen 2,5" 1Tb-os vinyó bármilyen eszközére( tv,bluray, media lejátszó) rá van kötve külső tápmegoldás nélkül( filmnézésre)? (Y kábel sajnos nem jöhet nálam szóba) Ha van,akkor az is érdekelne,hogy milyen márka milyen típus.

Köszi előre is! :R

(#19281) King Unique válasza bghistvan (#19279) üzenetére


King Unique
titán

Olyan inkább 2,5" külső házaknál gyakoribb: [link], [link]. Viszont a gyári külső merevlemezeknek meg általában jobb szokott lenni a kompatibilitása a TV és társai készülékekkel. Persze jó esetben egy külső háznál sem gond ez, csak ugye ezeknél a primitív "egyéb készülékeknél" ez nem garantálható... Illetve lehetne pl. egy aktív USB hubot venni és azon keresztül csatlakoztatni a lejátszóra a külső HDD-t. Csak ennél esetleg megint előfordulhat olyan, hogy az adott készülék nem kezeli a hubot, illetve azon keresztül az USB-eszközt. Ezek ilyenek... :D

Szóval egy TV-n / lejátszón soha nem lesz igazán minden olyan optimális, mint pl. egy PC-n, így felesleges túlragozni a dolgot. Kérjél kölcsön egy 2,5" külső vinyót, aztán próbáld ki az adott készülékeken. Vagy vegyél egy népszerű modellt, aztán meglátod, hogyan működik. Ha neten rendelsz, akkor itthon is van 14 napos elállási jog, az alatt meg csak kiderül.

[ Szerkesztve ]

(#19295) bghistvan válasza junior11 (#19293) üzenetére


bghistvan
senior tag

Elég jó lehet ez a box!
Elgondolkodtam én is egy ehhez hasonlón mielőtt megvettem a blurayt,pontosabban egy med8er-en,de cimborámnál beleszerettem a bd lemezekbe,illetve a kép-hang minőségbe amit nyújtanak,iinen már egyemes út volt a pioneer bdp 160k smart :)
Azt néztem,akkor Te tényleg csak az egyik hub-ba dugtad be a kábelt? És a kék színű bemenet az lenne az usb 3.0?
Megkérhetlek egy szívességre?
Van a playstore-on egy ampere nevű alkalmazás,amit ha telepítesz androidra( már ha androidot használsz :) ) ,akkor az alkalmazást elindítva és a telefon adatkábelét az usb bemenetre csatlakozatva,leolvashatóvá válik az áramerősség ma-ben.
Én az előbb így néztem meg az eszközeim usb hubjait ,hogy meennyi szufla van bennük.
Kíváncsi lennék nagyon a médialejátszód mennyit ad ki.

(#19360) basaharc502


basaharc502
aktív tag

Sziasztok!

Tudna nekem ajánlani valaki jó, megbízható USB-Hub-ot? Olyan kellene, aminek a vezetéke nem 4-5 cm, hanem legalább 30-40, hogy a gép hátuljából elérjen az elejéig. Az, hogy hány férőhelyes igazából lényegületlen nekem a 2 is bőven elegendő.

(#19496) tomp válasza King Unique (#19492) üzenetére


tomp
félisten

Igen azzal mértem. Stabilan tartja az 1,5A-t. Meg is lepődtem amikor a mérővel rádugtam egy nagyobb hubot és elkezdtem terhelni. Ha digitális tv adáshoz formázom a tárolót akkor ki is írja, hogy leválasztás előtt győződjek meg arról, hogy a tv nem használja e. Azaz lépjek ki a csúsztatott tv adás módból, felvett műsort pedig állítsam le. Felvétel időzítésnél ránéz a tárolóra, hogy mennyi hely van rajta de csak ennyi. Ez után le is lehet húzni mert csak a felvétel indításakor szólna a merevlemezhez. De akkor kiabálna, hogy indítaná a felvételt viszont nem látja a vinyót pedig pár órával ez előtt még megvolt. :DDD
Elég biztonságosan lett megírva a rendszer a tv-n, hogy csak a merevlemezzel kapcsolatos szolgáltatásoknál nyúl hozzá. Ahogyan olvastam ha inaktivitás miatt leáll a vinyó akkor órákig képes állni mert nincs semmi ami használná a tv-n.
Gazdagépes kikapcsolás eléggé macerás. Tv kikapcsolás után még 5percig feszültség alatt maradnak az usb+hdmi portok. Felvétel időzítésnél pedig feszültség alatt maradnak végig az usb-k.

(#19532) King Unique válasza diegho (#19529) üzenetére


King Unique
titán

Üdv!

A gyári kompakt külső HDD-k egyik fő erőssége a mellékelt szoftveres csomag. Ha célirányosan kell a (2 éves) OneDrive tárhely, akkor az említett modell ilyen téren jó választás lehet. Ekkora online tárhely egyébként más típusoknál nem nagyon jellemző —► pl.: HGST | Toshiba.

A 2,5" Seagate Backup Plus sorozatnak van többféle modellje, de gondolom esetedben a Slim a kiszemelt. A 2 TB-osról itt van egy teszt. Belsejüket tekintve jónak mondhatók, mivel az eredetileg még Samsung fejlesztésnek induló Spinpoint M8 | M9T notebook merevlemezek vannak bennük. Bár egyes modelleknél előfordulnak az integrált USB-s megoldások is, azaz M8U | M9TU —► [link].
Aztán visszatérve a belsőre, vsz mindegyikben valami népszerűbb USB 3.0 chip lehet, ami szintén ok. Ami viszont kicsit izé, azt ezen videó is szemlélteti. Bár más kompakt típusoknál is általában ehhez hasonló patentos összeillesztés szokott lenni. Szétszedni meg csak úgy nem érdemes, mert akkor azonnal ugrik a garancia. Illetve szerelhetőség tekintetében nyilván a külső házas megoldások jobbak, de azoknál meg nem jellemző a fentebb említett szoftveres pakk.

Továbbá ott van még az újabb típus, a Backup Plus Ultra Slim, ami dizájn tekintetében is egy érdekes darab. Abban az extra slim méret miatt már az új 7 mm-es Mobile HDD sorozat van, ami SMR technológiára épül. De ez csak érdekességképpen lett megemlítve és nyilván megfelel a célra a kedvezőbb árú Backup Plus Slim is.

Aztán amire még érdemes odafigyelni egy 2,5" külső HDD-nél, az a tápellátás. Mivel az adatlapja alapján csak USB 2.0 portok vannak a NAS-on, így ilyen téren eleve vagy / vagy kategória. Ráadásul 1-1 port van az előlapján és a hátlapján, így az Y-kábel alkalmazása is nehézkes lenne. De, ha más nem megy, akkor szükség esetén egy aktív USB hubot is közbe lehet majd iktatni a stabil tápellátás érdekében. Vagy esetleg egy 3,5"-os megoldáson is el lehet gondolkodni, amihez fix külső tápot adnak.

[ Szerkesztve ]

(#19543) King Unique válasza Kezdő vagyok (#19542) üzenetére


King Unique
titán

Milyen jó ugye, hogy van kereső. :)
Ezek szerint megtaláltad azt a korábbi hozzászólást, amiben végül is minden le van írva ezzel kapcsolatban. Tehát fel lehet rakni külön csak azt a kis apró WD programot erre a célra, vagy manuálisan hozzáadni a registry-hez a bejegyzést. Utóbbihoz azóta találtam egyéb leírásokat is —► [link], [link].
Deaktiválni meg nyilván úgy lehet, ha törlöd a HubG bejegyzést / átírod a DisableOnSoftRemove értékét 0-ra —► restart.

Amúgy én inkább Windows 8.1/10 rendszereket használok, de azoknál nem kellett babrálnom a registry-ben. Sőt, Win7 Professional alatt sem. Más gépeken viszont pl. Ultimate alatt be kellett állítani. Mert ott leválasztás után még a pendrive-ok LED-je sem aludt ki. Amúgy utóbbi alapján is jól le lehet csekkolni ezt az aktív USB-port jelenséget. Ha pl. kialszik a pendrive LED-je, akkor vsz a külső HDD is le fog állni rendesen. Persze csak akkor, ha támogatja a benne lévő USB-chip firmware szinten a leállítást.

A SES drivert nyilván akkor célszerű telepíteni, amikor csatlakoztatva van a WD külső meghajtó. Legalábbis én úgy szoktam. Illetve ezzel szintén csak Win7 alatt kellett foglalkoznom, amit fentebb már említettem.

[ Szerkesztve ]

(#19598) King Unique válasza Kezdő vagyok (#19594) üzenetére


King Unique
titán

Na igen, az még egy régebbi hozzászólás volt. Bár az igaz, hogy akkoriban a PC hátlapi USB 2.0 portján használtam évekig a 2,5" | 5400 RPM külső HDD-ket és még 1,8 méteres hosszabbító kábellel sem voltak tápellátási problémák. Illetve jobb alaplapok (rövid ideig) akár a névleges áramértéknél (A) nagyobbat is le tudnak adni. Tehát azt továbbra is tartom, hogy a hátlapi USB 2.0 portok esetén nem feltétlen muszáj Y-kábelt használni. Viszont az előlapi portoknál már (erősen) ajánlott, mert azoknál lehetnek felpörgésnél és egyéb helyzetekben tápellátási problémák.

Továbbá megint más ilyen téren egy 1 TB-os, illetve egy 2 TB-os 2,5" | 5400 RPM külső HDD. Utóbbinak pl. a több adattányér miatt kicsit magasabb lehet működés közben (is) az áramfelvétele, amit 1 db USB 2.0 port nem feltétlen képes (egyenletesen) biztosítani.

Egy hazai IT magazin egyik tavalyi számában volt egy teszt, amelyben 2,5" kompakt külső HDD-k sebességét és áramfelvételét, illetve pontosabban az energiafelvételét (W) mérték. Érdekes eredmények jöttek ki, mivel az 1 TB-os My Passport Ultra esetén 2,7 W, míg a 2 TB-osnál 2,1 W (!) volt a működési energiafelvétel. Azaz, a P = U * I —► I = P / U általános képletek alapján ez esetben I = 2.7 W / 5 V = 0,54 A és I = 2.1 W / 5 V = 0,42 A. Viszont a többi 2 TB-os típus már 3,1 - 3,7 W, azaz 0,62 - 0,74 A értékeket produkált. Illetve a 7200 RPM-es 1 TB-os modelleknél 3,8 W volt az energiafelvétel, ami 0,76 A-nek felel meg.

Persze a számításnál feltételezzük azt, hogy U = állandó = 5 V és működés közben nem ingadozik. Bár erre lehet példa, mert amúgy az USB szabvány +/- 5%-ot enged meg, tehát 4,75 V - 5,25 V között lehet a feszültségérték. Továbbá az alábbi két hozzászólást fűzném még a témához —► [link], [link]. Előbbiben van egy teszt is.

Utóbbi tesztben egyébként látszik, hogy a 2,5" WD külső merevlemez alkalmazkodik az USB 2.0 port gyengébb áramához és lassabban, fokozatosan pörög fel. Aztán, hogy ez mennyire tesz jót neki, azt nem tudom, de vsz nem feltétlen okoz problémát. Illetve ezen gyártó 5400-as notebook merevlemezei általában amúgy is kisebb áramfelvételi értékekkel rendelkeznek a konkurencia termékeihez képest. Ez mind az adatlapokon, mind a meghajtókon lévő címkék értekein látszik.

Az USB 2.0 névleges áramértékei 5 V | 0,5 A | 2,5 W, vagyis a fenti eredmények alapján látszik, hogy eléggé a határértéken táncol a dolog...Nem biztos, hogy ebből egy 2,5" | 5400 RPM külső meghajtónál kötelező jelleggel és minden esetben tényleges probléma lesz, de akadt már rá nem egy példa. Ilyen téren nyilván kedvezőbb az USB 3.0 port, amely 5 V | 0,9 A | 4,5 W leadására képes.

"Akkor ártottam vele a többi külső HDD-nek is,hogy nem használtam Y-kábelt?"

Ha nem tapasztalsz a működésénél semmi rendellenességet és a meghajtó állapota is rendben van a HDS szerint, akkor nem valószínű.

Viszont az a biztos megoldás, ha megfelelő tápellátást biztosítunk a 2,5" külső HDD-k számára:

a.) 1 db USB 3.0/3.1 port
b.) 2 db USB 2.0 port (Y-kábel)
c.) 1 db megnövelt áramerősségű (≥ 1 A) USB 2.0 port
d.) 1 db hátlapi (PC) USB 2.0 port
e.) aktív USB 2.0/3.0 hub | passzív / aktív USB 3.1 hub

A 2,5" 5400-as típusoknál ok lehet mind az öt megoldás, viszont a 7200-as fordulatszámú modellek esetén az a./b./c./e. opció használata javasolt.

[ Szerkesztve ]

(#19605) SunMount3r


SunMount3r
nagyúr

Hello!

CrystalDiskMark-al teszteltem egy 1TB-os WD MyPass Ultra külső winyót. A winyó egy aktív 2.0-as USB HUB-on keresztül csatlakozik a notebook-omhoz. Ezek az eredmények jöttek ki:[link]

Szerintetek mennyire normális ez az eredmény?! :F

Csak, mert ezek szerint eléggé alatta vagyok az átlagnak, alig a fele amit produkált. Egyedül a 4K read tűnik átlagosnak... :F
Bár lehet azok már USB 3-as eredmények, de még így is keveslem az én eredményeimet...
Szerintetek?! :F

Nemsokára összehozok egy helyi LAN-t, főleg média (videó) stream-elésre és adatmegosztásra. De egyébként is érdekelne, hogy mennyire jó eredmények ezek?

Esetleg vannak más teszt beállítások amiket ki kellene próbálnom a relevánsabb eredményekért?
Köszi! :)

(#19618) King Unique válasza SunMount3r (#19605) üzenetére


King Unique
titán

Helló!

Az egyes USB szabványoknál az adatátviteli sebesség maximum értékei a következőképpen alakulnak:

névleges sávszélesség —► névleges adatátviteli sebesség* —► elméleti effektív adatátviteli sebesség** —► gyakorlati adatátviteli sebesség***

USB 2.0 —► 480 Mb/s —► 60 MB/s —► 48 MB/s —► ~ 35-4x MB/s

USB 3.0 —► 5 Gb/s —► 625 MB/s —► 500 MB/s —► ~ 450 MB/s

USB 3.1 —► 10 Gb/s —► 1250 MB/s —► ~ 1212 MB/s —► ~ 800+ MB/s

USB 3.1 Gen 1 and USB 3.1 Gen 2 —► A fenti táblázatban tehát:

USB 3.0 = USB 3.1 Gen 1 (5 Gb/s)
USB 3.1 = USB 3.1 Gen 2 (10 Gb/s)

* bit - bájt konverzió —► 8 bit = 1 bájt —► eredmény = névleges érték / 8

** 8b/10b kódolás (USB 2.0/3.0) —► 20% veszteség —► eredmény = névleges érték x 0.8 / 8
128b/132b kódolás (USB 3.1 Gen 2) —► 3% veszteség —► eredmény = névleges érték x 0.9696... / 8

*** USB 2.0 esetén a csúcssebesség (35+ MB/s) leginkább csak turbó módban, illetve USB 2.0 eszköz USB 3.0 portra történő csatlakoztatásakor érhető le —► teszt 1 | teszt 2.
USB 3.0/3.1 esetén pedig az UASP módban csatlakozó eszközöknél, illetve SSD | SSD RAID 0 megoldásoknál használható ki a szabvány max. adatátviteli sebessége —► teszt 3 | teszt 4 | teszt 5 | teszt 6 | teszt 7.

"Szerintetek mennyire normális ez az eredmény?!"

USB 2.0-án a max. 35 MB/s teljesen normális, mint amit ugye magad is mértél. Ha ennél nagyobb adatátviteli sebességet akarsz elérni, akkor csatlakoztasd a külső HDD-t USB 3.0 portra, illetve használj (aktív) USB 3.0 hubot! Akkor aztán összejöhet a 100+ MB/s is ezen 2,5"-os modellnél —► teszt.

[ Szerkesztve ]

(#19620) King Unique válasza SunMount3r (#19619) üzenetére


King Unique
titán

Nyilván ahhoz, hogy összejöjjön az USB 3.0 sebesség, oda minden elemnek (külső HDD, port, kábel, hub) USB 3.0-ásnak kell lennie. Ha ezekből bármelyik is 2.0-ás, akkor csak USB 2.0 sebességgel fog működni az egész.

Ha a laptopon csak USB 2.0 portok vannak és nem lehet beletenni bővítőkártyát, - mint amit ezen tesztben használt az illető - akkor meg kell barátkozni a lassabb adatátviteli sebességgel.

[ Szerkesztve ]

(#19642) King Unique válasza Mandarinn (#19639) üzenetére


King Unique
titán

Üdv!

Azt már említettem több topikban is, hogy a külső HDD-k elsődlegesen nem az ilyen TV, xy lejátszó stb. készülékekhez valók —► [link], [link].

Egy Windowst futtató tablet az OS terén előnyösebb lehet, de a tápellátás már problémát okozhat egy 2,5" külső HDD használata esetén. Ha csak 1 db USB 2.0 port van a tableten, akkor inkább felejtős a dolog. Ha van 2 db port, akkor egy Y-kábeles megoldás szóba jöhet, de az is leginkább akkor, ha pl. Type-A aljzatok vannak a készüléken és nem Micro-B. Viszont, ha még össze is jönne a dolog, az megint más kérdés, hogy egy ilyennek bírja-e / meddig bírja az akksija, ha egy 2,5" külső HDD van rácsatlakoztatva... :F

Ha nem fontos annyira a mobilitás, akkor akár egy aktív USB hubot is közbe lehetne iktatni, amely már normális tápellátást tudna biztosítani.

Ha fontos, akkor hordozható kivitelben max. ilyen energiabankos megoldást tudnék elképzelni kiegészítő / külső tápellátásként funkcionálva a megfelelő kábelezéssel. De, mivel nem próbáltam ilyet, így nem tudom, hogy mennyire lenne alkalmas az említett feladatra... :F

További opció lehet még 2,5 colos méretben egy Wi-Fi képes külső ház, vagy valami gyári kompakt megoldás, amelyek rendelkeznek beépített akkumulátorral. Viszont az ilyen cuccok nem éppen olcsók.

Szóval, egy tablethez a fentebb említett Wi-Fi megoldás lenne az igazi, ha van rá keret. Ellenkező esetben a normál 2,5 colos típusok helyett ideálisabb választás lenne inkább egy (OTG) pendrive, vagy esetleg egy 3,5 colos külső HDD a stabil tápellátást illetően. Amúgy hiába fogyaszt egyik-másik 2,5 colos külső merevlemez kicsivel kevesebbet / többet, az egyáltalán nem garantálható egy ilyen normál tablet esetén, hogy rendesen meg fogja őket hajtani. Egy olyannál már inkább, amin van USB 3.0 port.

[ Szerkesztve ]

(#19661) King Unique válasza Mandarinn (#19647) üzenetére


King Unique
titán

Az egyes 2,5" | 5400 RPM | 1 TB (külső) HDD-k fogyasztása között azért nincsenek akkora eltérések, általában max. pár-néhány tized watt (W). Illetve például egy 500 GB / 2 TB típus sem feltétlen fogyaszt sokkal kevesebbet / többet. Egy korábbi hozzászólásban írtam erről. Az 1 TB-os kategóriában amúgy a magazin mérése alapján 2,2 - 2,4 W körül volt a legkisebb működési energiafelvétel, amit a Spinpoint M8 belsőt tartalmazó modelleknél mértek. Illetve van annak integrált USB-s változata is (Spinpoint M8U), amelynél kisebb a max. indítóáram, de magasabb a névleges fogyasztás. Ha viszont mást is figyelembe veszünk, akkor a specifikáció alapján az 1 TB-os WD10JPVX kevesebbet eszik, illetve annak az integrált USB-s változatára kisebb áramfelvétel van címkézve, mint az M8 / M8U-ra.

Konkrét típusokat illetően, ha 1 TB-os WD belsős kell, akkor adják magukat a WD 2,5" gyári külső modelljei, mint pl. a My Passport Ultra. A másik típusú merevlemez megtalálható pl. az 1 TB-os Seagate Backup Plus Slim modellekben is. Illetve az integrált USB-s változatot a Maxtor / Samsung M3 Portable tartalmazza. Továbbá a külső házas megoldás is opció lehet, ahol nyilván külön kell megvenni az említett notebook merevlemezek normál változatának valamelyikét.

Továbbá a tápellátást illetően maga a gazdagép is sokat számít —► videó.

A videóban látszik, hogy az illetőnél a laptop 1 db USB 2.0 portja nem tudja meghajtani a 2,5" külső HDD-t (~10:40). Ellenben a PC-n lévő USB 2.0 porton már működik rendesen (~13:55). Tehát az nyilván nem lenne meglepő, ha egy átlag tablet 1 db 2.0-ás portján megint nem működne... Illetve egy ilyen eszköz nyilván nem igazán egy kategória az USB-n történő tápellátás tekintetében egy laptoppal. Max. esetleg egy olyan komolyabb modell, amelyet például fentebb említettem.

Valamint működés közben változhat a drive energiafelvétele is az egyes olvasási / írási műveleteknél, ami az alábbi tesztben is jól látszik. Igaz, abban egy 2,5" 4 TB-os külső HDD van, de az 1 TB-os változat esetén is kb. hasonlóképpen alakulna. Ha a 2,5" külső merevlemez tápellátási igényeit az USB-port nem tudja rendesen kiszolgálni és egyenletesen biztosítani a szükséges értékeket, akkor az okozhat problémát. Egy tablet esetén - amely például csak akksiról üzemel - meg aztán pláne érdekes lehet a helyzet...

A neten egyébként találni különféle videókat, amelyen bemutatják egy 2,5" külső HDD tablethez történő csatlakoztatását —► videó 1 | videó 2.

Látszik, hogy kell vele trükközni és például USB-OTG kábelt, valamint külső tápadaptert kell közbeiktatni, hogy működjön a dolog. Illetve az itteni androidos / windowsos tablet topikokban rákeresve szintén többeknek akadt ezzel problémája. Ráadásul ez említett tablet - ami neked is van - megint nem egyszerű eset, mert nemrég másnál is gondot okozott a 2,5" külső merevlemezek használata. Végül nála (is) a külső tápellátás (aktív USB hub) közbeiktatása vált be —► [link], [link].

Szóval, továbbra is alapvetően azokat tudom mondani, illetve tanácsolni, amiket korábban. Vagyis, arra például nem lesz semmilyen garancia, hogy külső tápadapter nélkül az említett tablet 1 db USB 2.0 portjára csatlakoztatva működni fog egy normál 2,5 colos külső merevlemez.

[ Szerkesztve ]

(#19960) junior11


junior11
veterán

Gondolkodom egy usb 3.0 hub vásárlásán a laptophoz, melyen 4 db usb 3.0 lenne és a laptop usb 3.0-hoz lenne csatlakoztatva. Konkrétan erről van szó [link]

Arra lennék kiváncsi, ha egy ilyen cuccon keresztül lesznek csatlakoztatva a külső vinyók (3,5" My Book 2, 3TB, 2,5" 1TB Elements, 2TB M3 portable, 2TB Seagate Expansion) akkor gond nélkül lesznek használhatóak, nem lehet gond az áramfelvétellel vagy vmi mással, mely esetleg kárt tehet a vinyókban, akkor is ha netán mind a 4 port egyszerre használva lesz? Pendrive-ok esetén is érdekelne a dolog. Mit gondoltok? Köszi.

The Truth Is Out There - Az igazság odaát van

(#19961) Jarod1 válasza junior11 (#19960) üzenetére


Jarod1
addikt

Ha USB 3 csatiba dugod akkor nem lesz gond, de én a kapcsolós választottam mindegyik hubot tudom ki be kapcsolni külön

(#19962) King Unique válasza junior11 (#19960) üzenetére


King Unique
titán

Ez egy passzív USB hub, amely pl. kis energiaigényű eszközök (pendrive), illetve külső tápegységgel rendelkező külső HDD-k esetén minden további nélkül használható. Persze egy USB-ről működő 2,5 colos külső merevlemez is ráköthető, de hiába az USB 3.0 port, 2 db mobil külső HDD-t már nem feltétlen hajt meg stabilan egy passzív hub. Ha a fentebb említett eszközöket egyszerre akarod csatlakoztatni és használni, akkor eleve aktív USB hubot kellene inkább venni!

Az egyik fórumtárs (aktív) USB hub + 2,5"-os külső HDD tapasztalatait érdemes átolvasni —► [link], [link]. Neki úgy tudom ilyen van.

[ Szerkesztve ]

Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.