Hirdetés

2024. június 11., kedd

Gyorskeresés

Téma összefoglaló

Téma összefoglaló

  • Utoljára frissítve: 2023-12-13 05:49:35

LOGOUT.hu

Külső 2,5'' mobil rack-ek topikja
Kérdezés előtt, kérjük olvasd el az alábbi összefoglalót!

Összefoglaló kinyitása ▼

Hozzászólások

(#4474) Zola007


Zola007
veterán

Axagon EE25-XA6 USB 3.0 UASP

chip: ASM1153 VID: 174C, PID: 1153
Device Vendor: AXAGON
Device Name: AXAGON USB3.0 External HDD
Device Revision: 0100

TrimCheck eredmények
Win7 + Kingston A400 ► nem működik
Win10 + Kingston A400 ► működik

ATTO (Kingston A400 120GB) 210MB/s írás 230MB/s olvasás

Mʏ ᴘʜɪʟᴏsᴏᴘʜʏ ɪs: Iᴛ’s ɴᴏɴᴇ ᴏғ ᴍʏ ʙᴜsɪɴᴇss ᴡʜᴀᴛ ᴘᴇᴏᴘʟᴇ sᴀʏ ᴏғ ᴍᴇ ᴀɴᴅ ᴛʜɪɴᴋ ᴏғ ᴍᴇ. I ᴀᴍ ᴡʜᴀᴛ I ᴀᴍ ᴀɴᴅ I ᴅᴏ ᴡʜᴀᴛ I ᴅᴏ. I ᴇxᴘᴇᴄᴛ ɴᴏᴛʜɪɴɢ ᴀɴᴅ ᴀᴄᴄᴇᴘᴛ ᴇᴠᴇʀʏᴛʜɪɴɢ. Aɴᴅ ɪᴛ ᴍᴀᴋᴇs ʟɪғᴇ sᴏ ᴍᴜᴄʜ ᴇᴀsɪᴇʀ. - Sɪʀ Aɴᴛʜᴏɴʏ Hᴏᴘᴋɪɴs

(#4668) Amazonas


Amazonas
senior tag

Sziasztok,

a Flash SSD topikban "ígértem" egy visszajelzést az Axagon EE25-XA6 típusú házzal kapcsolatban.
Egy Kingston HyperX Fury SSD-t tettem bele, amit adatok mozgatásához használok.
Jelentem, működik a trim mind Windows 10, mind Linux alatt! :) Öröm é' bódottá' van! :)
Ez utóbbival kissé nehezebb szülés volt, mert kellett egy kicsit trükközni a rendszerrel, pedig a 4.20.11-1-es kernel van fent. (Annyi történt, hogy bár a
sudo hdparm -I /dev/sdb | grep TRIM parancs kimenete:
Data Set Management TRIM supported (limit 1 block) volt, azaz elvileg működnie kellene a TRIM-nek, mégis, amikor kiadtam a
sudo fstrim -v /partíció csatolási helye parancsot, akkor a the discard operation is not supported választ kaptam.
Ha valaki Linux alatt használna ilyen ASMedia ASM1153-as chipset-es cuccot (nem tartom valószínűnek, de hátha mégis), annak leírom, hogy egy rule-t kell létrehozni az etc/udev/rules.d alá (mondjuk "10-local.rules" néven, ha még nem volt egyéni rule semmire beállítva), ami a következő: ACTION=="add|change", ATTRS{idVendor}=="174c", ATTRS{idProduct}=="1153", SUBSYSTEM=="scsi_disk", ATTR{provisioning_mode}="unmap"
Ezzel gyakorlatilag kényszeríted a kernel-t, hogy unmap parancsot küldjön a trim helyett.
Utána egy gyors reboot és voilá:
Kingston HyperX Fury: 1,8 GiB (1955540992 bytes) trimmed :)
Elnézést az OFF-ért, de hátha valakinek kapóra jön ez a tanács. :)

[ Szerkesztve ]

(#4789) King Unique válasza Brogyi (#4788) üzenetére


King Unique
titán

A VIA chipes USB 3.0-s külső házakkal eleve kevesebb a tapasztalat itt már csak azért is, mert a legtöbb rendszerint eleve ASMedia és JMicron chipes. De azért akad pár, legutóbb pl. az ebben a hozzászólásban említett VL711 chipes modellről volt szó itt a topikban, viszont annál a webshop linkje már inaktív. Aztán egy másikban egy VL715 chipes SATA-USB adapterről, de az egyrészt nem külső ház, másrészt USB 3.1 Gen 2-es. Ha külső ház kell, akkor még az ICY BOX IB-245-C31-B modellel van itt tapasztalat (+), ami VL716 chipes, viszont szintén USB 3.1 Gen 2 és ráadásul Type-C. Továbbá az említett AXAGON EE25-XA6 külső ház szintén nem JMicron vezérlős, mivel az itteni beszámolók (példa) alapján ASM1153E van benne.

"JMICRON-t sajnos nem ismeri a kernel."

Gondolom valamilyen router, vagy ahhoz hasonló készülék lehet a gazda hardver, meg azon egy spéci, Linux-alapú OS futhat, mert azoknál szokott adott esetben ilyen gond lenni (példa). Ellenben pl. egy PC-n, modern asztali Linuxon már nem nagyon szabadna ilyennek előfordulni, normál esetben simán kezelnie kellene USB-n csatlakoztatva a JMicron chipes külső házakat is.

[ Szerkesztve ]

(#4813) King Unique válasza noezmegmi (#4811) üzenetére


King Unique
titán

Tehát az EE25-XA6 külső ház(ak)nál nem meglepő módon működik a TRIM, illetve az USB-n az UNMAP a TrimCheck program szerint, ez eddig rendben van. Viszont másolásnál a "Megtelt a lemez" hibaüzenet megint érdekes, mivel a fájlkezelő (TC) szerint bőven van szabad hely (~ 209 GB) a külső SSD-n (G) és jóval kisebb a másolandó fájl mérete (~ 6,5 GB). Ezt nem tudni hogyan sikerült így összehozni, de normál esetben ilyen felállásnál nyilván nem kellene ilyen hibaüzenetnek lennie. Valamint már a korábbi írásvédettségi és egyéb problémák is abnormálisak voltak, de az nem derült ki, hogy az akkor javasoltak, illetve az ott linkelt leírásokban lévő módszerek ki lettek-e próbálva. Aztán amit még esetleg ki lehetett volna az az, hogy az EE25-XA6 külső házban törölni és a 0-ról újraparticionálni az SSD-t a használatbavétel előtt (pl. így, active parancs nélkül), vagyis tiszta lappal kezdeni. Továbbá ha már működik ennél a külső háznál a TRIM (UNMAP), akkor a Windowsban grafikus felületen / PowerShell-ben lefuttatni egy manuális optimalizálást (TRIM) az SSD-n, illetve a rajta lévő partíción (G).

"ami érdekes a kábelhiba, de ellentmond ennek a másik kábel is hibás lenne és a harmadik ház kábele is"

A kábelhiba akkor reális, ha ugyanazzal a kábellel több külső ház is az említett, vagy egyéb hibákat produkál. Vagy akkor, ha a külső ház eredeti (gyári) kábelét használva fennáll a hiba, ellenben egy másik kábelnél már nem.

"Engem Gembird ház lepett meg ez ha jól látom tudja a TRIM funkciót és CDI szerint tudja UASP csatlakozást?"

A TrimCheck szerint elvileg működik a TRIM (UNMAP) ennél a külső háznál, ami reális lehet, ha firmware szinten támogatott és Windowson UASP módban csatlakozik, ahol az utóbbit az eszközkezelőben (is) le lehet csekkolni. De egyébként másnál egy szintén ugyanilyen külső háznál nem működött, sőt állítólag még az UASP sem, amiről volt szó itt a topikban. Abban ASM1153(E) chip volt a leírtak alapján és vélhetően elvileg a tiedben is, sőt a gyártó weboldalán is az van megadva, viszont attól még előfordulhat, hogy a firmware más, ami ez esetben magyarázhatja az eltérő működést.

Köszönjük a teszteket és az egyéb információkat! :R

[ Szerkesztve ]

(#4833) noezmegmi válasza Kroni1 (#4832) üzenetére


noezmegmi
tag

Saját szenvedésem olvashatod itt, Axagon azért feltételesen ajánlott ! Ami reményre adhat okot az a [ADSA-1S6 USB 3.0] ebben inkább működnek a fenti dolgok. USAP és a TRIM ami létszükséglet SSD-hez. Nekem Kingston UV500/240 van.
ADSA-1S6 USB 3.0 chip JMS578,
EE25-F6B és a EE25-XA6 chip ASM1153E amivel nekem konkrétan gondjaim voltak és nem született megnyugtató válasz a hibákra.
Hatalmas köszönet King Unique aki segített :R

Samsung Galaxy S Advance GT-I9070 \ Sony Xperia SP C5303 \ Honor 4x

(#4955) King Unique válasza Czimby (#4949) üzenetére


King Unique
titán

Az AXAGON EE25-XA6 külső ház eredetileg SSD-hez volt ajánlva kifejezetten az UASP és főleg az UNMAP (TRIM) támogatása miatt, amik gondolom működnek is. Szoftveres leválasztás után a leállítás / kikapcsolás itt, azaz SSD-nél kevésbé, inkább HDD-nél lehet lényeges. Plusz ilyen téren az elsődlegesen támogatott hardver- és szoftverkörnyezet = PC, Mac & desktop OS, az Xbox eleve másodlagos, az utóbbinál kevésbé mérvadó ott mi / mi nem történik. Valamint a szoftveres leválasztás utáni leállítás / lekapcsolás egy dolog, de mivel 2,5"-os külső HDD és külső SSD meghajtókról van szó, ezért a gazda hardver (gép / játékkonzol) kikapcsolásakor nyilván mindenképpen le kell állniuk, mivel olyankor normál esetben az USB-portok sem maradnak áram alatt. Ez alól kivétel hardvertől függően max. az lehet, ha a gép kikapcsolása után áram alatt maradnak a portok pl. töltési céllal. De az, illetve a töltési funkció az UEFI BIOS-ban rendszerint kikapcsolható, valamint pl. ErP Ready néven is futhat az ezzel kapcsolatos beállítás.

A gyártó weboldalán az említett külső ház tulajdonságainál fel vannak tüntetve az alábbiak:

HDD Automatikus leállítás - merevlemez automatikus leállítása egy 10 percig tartó inaktivitás után.
HDD leállítás - Leállítja a lemezt is az eszköz eltávolítása, vagy a PC leállítása után.

Az első állítás az alvó módra vonatkozik, ami esetedben is működik 10 perc inaktivitás után a leírtak alapján. A második állítás első fele meg elvileg a szoftveres leválasztás utáni leállítás támogatására, de akár a fizikai eltávolításra (USB-kábel kihúzása) is érthető. A másik része meg egyértelmű, a PC kikapcsolásakor alapesetben nyilván kikapcsol egy 2,5"-os külső HDD / külső SSD meghajtó is.

Ha biztosan támogatott a külső háznál a szoftveres leválasztás utáni leállítás, ellenben esetedben nem működik, annak rendszerint 2 oka szokott lenni:

a) Az adott hardver- és szoftverkörnyezet, ahol az OS felőli támogatás eleve meghatározó. Az utóbbi Windows Vista és 7, de akár a Windows 8 esetében is eleve külön beállítást igényelhet, amit számos egyéb leírás is szemléltet (példa). Windows 8.1 és 10 rendszereknél viszont általában nem szükséges az előbbi beállítás, de ha esetedben alapból nem működik a leállítás az azt támogató egyéb külső házaknál sem, pendrive-ok LED-je is égve marad, akkor érdemes lehet kipróbálni.

b) A gyártó időközben esetleg változtatott az újabb gyártású modelleknél firmware szinten a működésen. Ha ez a helyzet, akkor azon max. a firmware módosításával lehet újra változtatni. Viszont egyrészt az csak saját felelősségre javasolt, pláne ha a gyártó nem biztosít firmware-t a külső házhoz, hanem úgy kell egyéb forrásból összevadászni. Másrészt az alábbi hozzászólás alapján ASM1153E chipes és PID: 1153 azonosítós az EE25-XA6 külső ház, vagyis annál nem megoldható a firmware módosítása az itteni összefoglalóban leírt módon, mivel ahhoz PID: 55AA azonosító kellene.

Ha az általad vásárolt EE25-XA6 modell is ASM1153E chipes és PID: 1153 azonosítójú, akkor a firmware cseréje, módosítása nyilván nem opció. Vagyis ez esetben jobb híján marad az említett módszer kipróbálása Windowson belül, ami ha nem válik be, akkor másik lehetőségként a külső ház cseréje, visszaküldése. Viszont ha a szoftveres leválasztás utáni leállítást leszámítva egyéb téren megfelelően működik a külső ház, akkor nem feltétlen indokolt lecserélni csak az előbbi miatt, pláne ha alapvetően SSD-vel lesz használva. De ha számodra ez akkora gond, valamint SSD helyett inkább HDD-vel lesz használva a külső ház, akkor a lehetőség adott, belföldi online vásárlásnál utólag 14 napig indoklás nélkül el lehet állni a vételtől.

"Nekem viszont fontos az, hogy ne egy még pörgő hdd-t húzzak le acsak úgy a gépről."

Egyrészt az eredetileg egy szóval nem volt említve, hogy kiemelt szempont a szoftveres leválasztás utáni leállítás és az sem, hogy SSD mellett / helyett HDD-vel lesz használva a külső ház. Ha ez ismert már a legelején, akkor lehetett volna annak megfelelően ajánlani. Másrészt a fizikai leválasztás (kábel kihúzása) előtt a lényeg eleve maga a szoftveres leválasztás az operációs rendszerben, az hogy utána leáll-e a külső házban lévő HDD, vagy sem, az másodlagos. Az ideális nyilván az, ha leáll és nem az USB-kábel kihúzásával kell hirtelen kirántani alóla a tápellátást, de a mai 2,5"-os HDD-knek akár az utóbbit is ki kell bírnia.

[ Szerkesztve ]

(#5226) King Unique válasza mike6 (#5225) üzenetére


King Unique
titán

Az általad használt külső ház pontos típusa nem derült ki, de amúgy reális lehet a megfelelő firmware-rel ASM1153 / ASM1153E chipes külső házaknál is az UNMAP (TRIM) támogatása. pl. az itt a topikban is többször említett biztosan UNMAP (TRIM) képes AXAGON EE25-XA6 modell is ASM1153(E) vezérlős.
Ha esetleg van/lesz kéznél SSD, akkor a HDD helyett azt beletéve a külső házba lehetne ténylegesen letesztelni az UNMAP (TRIM) működését USB-n. Ahol Windowsok esetén Windows 8.1, 10 szükséges, mivel azoknál támogatott natívan az UASP, ami feltétele az UNMAP (TRIM) működésének.

Köszönjük az információt! :R

(#5286) King Unique válasza Shummo (#5284) üzenetére


King Unique
titán

Itt nincs olyan, hogy kifejezetten Raspberry Pi 4-hez való 2,5"-os külső ház, meg normál esetben nyilván kezelnie kellene akármilyen USB 3.X külső házat, valamint BOT és UASP módban egyaránt. Ahol az nyilván nem feltétlen az eddig próbált külső házak és nem is a JMS578 vezérlő hibája, ha az RPi 4, az azon futó OS kőbuta és gondot okoz számára az adott vezérlő és/vagy az UASP mód megfelelő kezelése, ami normális hardver- és szoftverkörnyezetben (PC, Mac & desktop OS) nyilván nem téma. Illetve ha már gondot okoz az UASP kezelése, akkor nem világos, hogy miért kifejezetten UASP-s külső ház vásárlása a cél. :F
+ A tapasztalatok, a kinél milyen USB 3.X külső házat kezel normálisan az RPi 4 stb. felől értelemszerűen a Raspberry Pi topikban is javasolt érdeklődni, sőt ez esetben elsődlegesen eleve ott kellene.

Ha ASM1153 chipes külső ház kell, akkor az itteni téma összefoglaló információs táblázatában fel van tüntetve melyik külső ház milyen vezérlővel van szerelve, van több ASM1153 és ASM1153E chipes is, lehet válogatni. De az sem minden esetben fix, mivel a gyártók időnként módosítják, másfajta vezérlővel szerelik ugyanazt a külső házat. Erre jó példa itt a topikban korábban tesztelt Kolink külső ház is, ami akkor ASM1153 chipes volt és csak BOT módot támogatott a gyári firmware, viszont újabban már azt is JMS578 chippel szerelik és lehet UASP-s is. Aztán még az AXAGON EE25-XA6, LC-Power LC-25U3-Becrux, LogiLink UA0115, Gembird EE2-U3S-2 külső házak voltak az eddigi tapasztalatok, beszámolók alapján ASM1153 / ASM1153E chipesek és többnyire UASP-sek. Viszont hogy maradt-e ez az állapot, vagy újabban esetleg már másfajta vezérlővel szereli ezeket is a gyártó, meg hogy BOT / UASP-e, az passz.

A 2,5"-os külső házaknál normál esetben nyilván USB only tápellátás van, vagyis nem külső tápellátás, pont ezért külön tápegységet sem mellékelnek ezekhez, stb. Max. olyan van, amin van szükség esetére DC tápbemenet, de a megfelelő tápegységet ahhoz is külön kell megvásárolni, lásd egy másik esetnél leírtakat.
Ha elégtelen, bizonytalan a gazda hardveren (RPi 4) lévő USB-portok tápellátása, nem bír el egyszerre a tápegysége 2 db USB-s meghajtót stb., akkor értelemszerűen nem USB-tápellátású 2,5"-os, hanem 3,5"-os, külön tápegységgel rendelkező külső házat, vagy dokkolót javasolt használni, ennyi. Ahol HDD / SSD dokkolóról már ebben is topikban is készült teszt, de ez külső tápos kivitelben inkább a társtopik témája, ott több tapasztalat van olyanokkal (példák).

[ Szerkesztve ]

(#5760) csixy válasza King Unique (#5758) üzenetére


csixy
addikt

Hát megszenvedek a Axagon EE25-XA6 házzal de már alakul:
Nem volt elég önmagában az udev rule, kellett neki az sg3-utils csomag is:

noki@holitt-holott-4586dlc:~$ lsusb
Bus 002 Device 002: ID 174c:55aa ASMedia Technology Inc. ASM1051E SATA 6Gb/s bridge, ASM1053E SATA 6Gb/s bridge, ASM1153 SATA 3Gb/s bridge, ASM1153E SATA 6Gb/s bridge
Bus 002 Device 001: ID 1d6b:0003 Linux Foundation 3.0 root hub
Bus 001 Device 004: ID 04f2:b67f Chicony Electronics Co., Ltd HP TrueVision HD Camera
Bus 001 Device 003: ID 058f:6366 Alcor Micro Corp. Multi Flash Reader
Bus 001 Device 002: ID 046d:c542 Logitech, Inc. Wireless Receiver
Bus 001 Device 001: ID 1d6b:0002 Linux Foundation 2.0 root hub
noki@holitt-holott-4586dlc:~$ sudo apt install sg-utils
[sudo] noki jelszava:      
Csomaglisták olvasása... Kész
Függőségi fa építése... Kész
Állapotinformációk olvasása... Kész
sg-utils csomag nem elérhető, de egy másik hivatkozik rá.
A kért csomag hiányzik, elavult vagy csak más forrásból érhető el
De az alábbi csomagok helyettesítik:
  sg3-utils

E: „sg-utils” csomagnak nincs telepítésre jelölt verziója
noki@holitt-holott-4586dlc:~$ sudo apt install sg3-utils
Csomaglisták olvasása... Kész
Függőségi fa építése... Kész
Állapotinformációk olvasása... Kész
Az alábbi ÚJ csomagok lesznek telepítve:
  sg3-utils
0 frissített, 1 újonnan telepített, 0 eltávolítandó és 8 nem frissített.
Letöltendő adatmennyiség: 841 kB.
A művelet után 2.856 kB lemezterület kerül felhasználásra.
Letöltés:1 http://archive.ubuntu.com/ubuntu jammy/main amd64 sg3-utils amd64 1.46-1build1 [841 kB]
Letöltve 841 kB 3mp alatt (296 kB/s)
A korábban ki nem választott sg3-utils csomag kiválasztása.
(Adatbázis olvasása ... 323586 fájl és könyvtár van jelenleg telepítve.)
Kibontás előkészítése: .../sg3-utils_1.46-1build1_amd64.deb ...
Kibontás: sg3-utils (1.46-1build1) ...
Beállítás: sg3-utils (1.46-1build1) ...
Aktiválók feldolgozása: man-db (2.10.2-1) ...
noki@holitt-holott-4586dlc:~$ sudo sg_vpd -a /dev/sda | grep "Unmap"
  Unmap granularity alignment valid: false
  Unmap granularity alignment: 0 [invalid]
  Unmap command supported (LBPU): 1
noki@holitt-holott-4586dlc:~$ echo unmap | sudo tee /sys/block/sda/device/scsi_disk/*/provisioning_mode
unmap
noki@holitt-holott-4586dlc:~$ sudo fstrim -v /
/: 23,3 GiB (25002594304 bytes) trimmed
noki@holitt-holott-4586dlc:~$
Most már talán jöhet az udev rule

[ Szerkesztve ]

Kert, kütyük,munka,matek,morfondír...ennyi. Szóval ács nem vagyok, de nemrégiben sikerült faragnom egy mőködőképes fogpiszkálót.

Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.