Hirdetés

2024. május 2., csütörtök

Gyorskeresés

Hozzászólások

(#352) karyo


karyo
senior tag

Szerintem a következő években a vezető gazdasági hatalmak életszínvonala csökken, az outsourcing olcsóbb országokba tovább nő, ebből kifolyólag india, kína tovább gazdagszik, és erősödik USA-val szemben, ami 20-30 év múlva szerintem már kiegyenlíti az erőviszonyokat NY és K között. Az EU-nak nem jósolok nagy jövőt, az alapellentét megmarad, sőt, sztem erősödik K és NY között itt is. Válság van kialakulóban, és ez a kapitalizmus és a globalizáció válsága.

[Szerkesztve]

Enjoy the silence.

(#353) chicken válasza karyo (#352) üzenetére


chicken
senior tag

Fejtő Ferenc ezt így fogalmazta meg:
''néhány évtized múlva lesz egy roppant dinamikus Távol-Kelet, genetikailag friss állományával, akik napi nyolc-tíz órát úgy tanulnak, ami nálunk elképzeletetlen. Vélhetőleg ezzel szemben áll majd egy rumlis, süllyedőfélben levő, de még így is erős Amerika, és a kettő közt egy jó hangulatú, aranyos múzeumkontinens, Európa, ahol - ameddig teletankolják majd a repülőgépeket Amerika és Ázsia közt - lehet pizzát enni, Puccinit hallgatni, és meg lehet nézni a Mona Lisát. ... . Európa lesz a világ Velencéje, egy elsüllyedt szép kor dicsérete.''

mens sana in campari soda

(#355) karyo válasza chicken (#353) üzenetére


karyo
senior tag

szép új világ :F

Enjoy the silence.

(#356) gregorik válasza chicken (#353) üzenetére


gregorik
senior tag

ezt Varnus Xavér fogalmazta meg, könyörgöm, illetve átfogalmazta Fejtő árnyaltabb mondandóját, de igazából persze egyikük se nagy autoritás a témában, utóbbi hiába van kikiáltva ''nemzetközi hírű történésznek'' (angol nyelvterületen és Ázsiában persze még nem is hallottak róla). egy szót se kell ebből elhinni. más teóriák pont Európára, sőt, részben Közép-Kelet-Eu-ra teszik a hangsúlyt, hogy ez lesz a (Kína melletti) következő hiperhatalom.
az EU egy ideje már a világ legerősebb gazdasága, az euró a 2. legerősebb valuta stb. Nem kell innen sehova menni.

(#357) chicken válasza gregorik (#356) üzenetére


chicken
senior tag

én nem feltételeztem Varnus Xavérről hogy képes bármit is átfogalmazni, biztos voltam bene, hogy szó szerint idéz :) Fejtő szerintem azért mégiscsak egy elismert történész, részemről autoritás, más kérdés, ha nem értesz vele egyet..

mens sana in campari soda

(#358) #51736960 válasza gregorik (#356) üzenetére


#51736960
törölt tag

az EU a világ legerősebb gazdasága, LOL :)) egyébként személy szerint nagyon is egyetértek egy hanyatló európa - gyengébb amerika - erős kína jövőképpel. Európa szar, tele van egyet nem értő országokkal, továbbá ott lebeg a török és a többi hányadék országok csatlakozásának rémképe...
szvsz az egyértelmű rangsor az eljövő évtizedekben: kína, amerika, eu, afrika

(#359) gregorik válasza #51736960 (#358) üzenetére


gregorik
senior tag

nem muszáj EU-patriótának lenni, de elég gáz fikázni a saját kontinensedet, mármint sz@r lehet neked. nézz utána akár a neten, tényleg az EU a legizmosabb gazdaságilag, kulturálisan meg aztán végképp. Kína és India is utol fogja érni, de ez más kérdés.

(#360) #51736960 válasza gregorik (#359) üzenetére


#51736960
törölt tag

''Az Amerikai Egyesült Államok és Japán után Németországé a Föld harmadik legerősebb gazdasága...''
[link]

vagy szintén innen: ''New York, a világ legerősebb gazdasági hatalmának számító USA központja...''

Amúgy pedig (normális keretek között) miért is ne fikázhatnám európát? Nem szeretem ezt a kontinenst, sokkalta jobb helyeken is jártam már. Viszont Magyarországot szeretem, az esetenként nehézkes megélhetésen kívül semmi gondom vele...

[Szerkesztve]

(#361) gregorik válasza #51736960 (#360) üzenetére


gregorik
senior tag

ha már wikipédiát idézel, akkor illik az angol verziót, az jóval naprakészebb:

''If considered a single unit, the European Union has the largest economy in the world with a 2004 GDP of 11,723,816 million USD using PPP equivalence. The EU economy is expected to grow further over the next decade as more countries join the union — especially considering that the new states are usually poorer than the EU average, and have the capacity to grow at a high rate.''
[link]

nem tudom, milyen ''jobb helyeken'' jártál már, de ha ez segít, én szinte beutaztam az egész Földet, és sehol se találtam élhetőbb helyet EU-nál. de látom, ez nagyon szubjektív dolog nálad, úgyhogy over & out.

(#362) Drizzt válasza gregorik (#359) üzenetére


Drizzt
nagyúr

Nekem nincsen semmiféle megbízható összehasonlítási módom arra, hogy melyik kultúra jobb, vagy ''izmosabb''. :)

I am having fun staying poor.

(#363) #51736960 válasza gregorik (#361) üzenetére


#51736960
törölt tag

a 2004-es adat mióta naprakész? :)

Ha bejártad az egész Földet, akkor elmondhatnád hogyan érezted magad Ausztráliában vagy esetleg az Egyesült Államokban, szerintem mindkét hely élhetőbb a vén Európánál... de igazad van, ezek már tényleg szubjektív dolgok...

(#364) gregorik válasza Drizzt (#362) üzenetére


gregorik
senior tag

Az indiai vagy kínai kultúránál nyilván nem ''izmosabb'' az európai, de ha vallástörténetet/pol.történetet/gazd.történetet/irod.történetet/néprajzot stb. nézünk mint összkulturális mutatót, valószínűleg ez a három van a toppon. :)

(#365) finest válasza #51736960 (#360) üzenetére


finest
őstag

Én sem hiszek Európa csodálatos feltámadásában. Az összes ország elöregedett. Irtó problémák lesznek a bevándorlókkal. De ne legyen igazam.

Gregorik: Attól félek, az amennyit az újonnan csatlakozó országok felzárkóztatása jelent az EU-nak nem fogja megoldani a gazdasági válságot.

[Szerkesztve]

“Don’t shoot, I’m Globish.”

(#366) #51736960 válasza gregorik (#364) üzenetére


#51736960
törölt tag

Ebben teljesen egyetértünk, kultúrális szempontból eu, kína és india messze az usa és ausztrália felett állnak, ez nem is kérdéses... más oldalról nézve (pl természeti szépség) megint más a sorrend. Minden helynek megvan a jó és a rossz oldala, ilyen a világ :)

(#367) gregorik válasza #51736960 (#366) üzenetére


gregorik
senior tag

ez már nagyon OFF, de szerintem EU, Kína és India természeti szépségben is csúnyán lekörözi az általad említetteket.

(#368) #51736960 válasza gregorik (#367) üzenetére


#51736960
törölt tag

akkor még jobban off :):
Európát valamennyire ismerem, de kínában és indiában soha nem jártam. Ennek ellenére elég kevés dolgok bírok elképzelni a Földön, ami veri a grand canyont, a niagarát, a yellowstone-t (ez volt usa), vagy itt a great barrier reef, ayers rock (ausztrália)... de aztán lehet hogy leesne az állam ha elmennék indiába, de a mostani anyagi helyzetem mellett örülök ha balatonig lejutok idén...

[Szerkesztve]

(#369) tiv61us válasza #51736960 (#366) üzenetére


tiv61us
őstag

ezt nem ertem
kinaban es indiaban tobbet olvasnak az emberek? tobbet jarnak szinhazba? nivosabbak az eloadasok? tobb a diplomas? magasabb az eletszinvonal? magasab a higienia?
vagy mi ez a maszlag, hogy messze USA folott allnak?
meg az eu-t alairom, foleg ha a tenyleges EU-t nezzuk

"maradsz aki voltal, leszel aki vagy"

(#370) #51736960 válasza tiv61us (#369) üzenetére


#51736960
törölt tag

itt most nem erre gondoltam, mindössze arról van szó, hogy ausztrália cirka 200, amerika 500, míg európa india és kína sokezer éves kultúrával rendelkeznek, így ebből a szempontból érdekesebb turisztikai célpontok...
hogy maguk az emberek mennyire kultúráltak? ebből a szempontból usa nincs sehonnan lemaradva, ugyanolyan emberek élnek ott is mint a többi civilizált országban, szvsz.

szerk: (nagybátyám ott él, 1-2 évente meglátogatom, szóval eszemben sincs az amerikaiakat fikázni, iszonyat jól szoktam magam érezni ott)

[Szerkesztve]

(#371) gregorik válasza #51736960 (#368) üzenetére


gregorik
senior tag

Indiában kezdd majd mondjuk Tamil Nadu tartományban, egész délen; aztán jöhet Kashmir, ami olyan, mintha egy másik földrész lenne. Kínában meg van pl. egy olyan kevéssé ismert hely, hogy Tibet, meg Mt. Everest, meg Góbi.

(#372) nRu3


nRu3
addikt

Életszinvonal :F 6éve munkanélküli vagyok,rosszabul élek mint 4éve,4év mulva még rosszabul fogok.csak az a kérdés mihez-mihez képest?

''az élet fantáziadúsabb mint az álmaink'' csak az álmaink néha elérhetetlenek.......

(#373) tiv61us válasza #51736960 (#370) üzenetére


tiv61us
őstag

kisse arnyaltabb a dolog igy, bar azert amerika sem csak 500 eves kulturaval rendelkezik ha pl az asztekokat nezzuk
teny a mai USA teruleten elo indianok nem alkottak olyan rengeteg nagy dolgokat
szoval, ha kulturalis hagyomanyokrol, 2000 eves dolgokrol beszelun, meg hogy hol talaltak fel a porcelant, a papiruszt, az agagkatonakat, akkor USA persze hogy hatranyban van
mivel ez a topic a mai eletszinvonalrol szol, at hittem a mostani helyzetre gondolsz, mert bizony ez megfordult, Indiat Kinat tekintve

nem is gondoltam , hogy fikazod, latam az t emgelozo postjaidat is, csak fogalmazzunk pontosan, kulturalisan az USA sokka jobban all mint ahogy lefestik, le akarjak festeni

[Szerkesztve]

"maradsz aki voltal, leszel aki vagy"

(#374) tiv61us válasza gregorik (#367) üzenetére


tiv61us
őstag

szerinted
meg velemenyes is lehet
de a sunyan lekorozi, total tulzas
en itt elek a fustolo hegyek kozott, gyonyoru
meg van meg par errefele
gyonyoru hegyeink, folyoink, sivatagjaink, tengerpartjaik/ocean precizen/ erdeink stb vannak
soksznu allatvilag
na tenyleg ne menjunk el errefele

"maradsz aki voltal, leszel aki vagy"

(#375) Drizzt válasza gregorik (#364) üzenetére


Drizzt
nagyúr

Még mindig nem tudom megérteni, hogy ez az összkulturális mutatód hogy jön ki. :)

I am having fun staying poor.

(#376) gregorik válasza tiv61us (#374) üzenetére


gregorik
senior tag

nagyon szép tud lenni USA, pl. Vermont, meg a nagy tavak. de a turizmusipar dollármilliárdokat öldös a hadjáratba, hogy a Yellowstone-t ''a legszebb nemzeti parknak'', az Old Faithful-t a ''leghíresebb gejzírnek'' stb. állítsa be. India, Kína, Tibet stb. nem tud milliárdokat öldösni a turizmushadjáratba, pedig ott aztán bőven lenne mit mutogatni.
amúgy ez is szubjektív, no dispute.

[Szerkesztve]

(#377) chicken válasza Drizzt (#375) üzenetére


chicken
senior tag

en is ezen akadtam fent csak nem mertem megkerdezni, mert nem tul barati a hangvetel itten :)

mens sana in campari soda

(#378) gregorik válasza Drizzt (#375) üzenetére


gregorik
senior tag

ajánlom az ELTE-BTK vonatkozó szakjainak látogatását, pl. a kulturális antropológiát, néprajzot, összehasonlító irodalomtörténetet. ;)

(#379) tiv61us válasza gregorik (#376) üzenetére


tiv61us
őstag

ja csak visat nem ad hozza:)
haggyuk mar
tenyeg nem topic temaja, te utalod az USA-t de ez nem ide tartozik, arrol meg talan nem az USA tehet, hogy nem 2000 evvel ezelott fedeztek fel

"maradsz aki voltal, leszel aki vagy"

(#380) faster válasza Drizzt (#375) üzenetére


faster
nagyúr

Nagyon egyszerű. Összeadod ezeket az izéket, aztán súlyozod az izével, és megkapod ezt az állandót, ami persze totál szubjektív, és megpróbálod úgy leírni, mintha ez valami objektív dolog lenne.

(#381) gregorik válasza tiv61us (#379) üzenetére


gregorik
senior tag

(nem utálom egyáltalán az USÁ-t, egyik legjobb barátném pl. kaliforniai. bizonyos amerikai policy-ket utálok, mint annyian EU-n, sőt, USÁ-n belül.)

(#382) rii válasza Kalandor (#351) üzenetére


rii
nagyúr

rosszul jött le amit mondani akartam, olybá tünt, hogy meg akarlak cáfolni, pedig pont hogy nem ... :-)

piros-kapszula: https://www.youtube.com/watch?v=oW-VZVYohRg

(#383) MANyka válasza rii (#382) üzenetére


MANyka
csendes tag

Sorry, hogy ble beszélek a vitátokba, de sztem olyanon vitáztok, amin nincs Ember vagy Isten
, aki igazságot tudna tenni. Mi vettünk már nem egy új cuccot( mósógépet, fagyasztószekrényt), de pl. a sima hütőnk egy használt Za****i. Az, hogy valaki csak ilyen meg olyan márkákat vesz az nem ''kulákság'', hanem márka hűség.

Szerk.: Mo-n is vannak csodaszép tájak, és nem is kell annyira keresni.


[Szerkesztve]

(#384) rii válasza MANyka (#383) üzenetére


rii
nagyúr

Ha ujra elolvasnáad az érintett 3 postot, láthatnád, hogy egyáltalán nem vitatkoztunk. Pont megtaláltad azt a két ember, aki nem vitatkozik ebben a topikban. Mindketten a használt cuccok mellett is, és az új cuccok mellett is érveltünk.

piros-kapszula: https://www.youtube.com/watch?v=oW-VZVYohRg

(#385) Viszlát


Viszlát
addikt

Én asszem nem panaszkodhatom. Megvan minden, sőt még több is, tudok segíteni másokon is. Bár valszeg ez unalmas, de a vitát meghagyom az elégedetleneknek:)

"How a government taxes its citizens is a direct declaration of a country's values."

(#386) MANyka válasza Viszlát (#385) üzenetére


MANyka
csendes tag

Csak úgy a kívácsiság kedvéért.
Mit is tudsz te segíteni?

[Szerkesztve]

(#387) rii válasza Viszlát (#385) üzenetére


rii
nagyúr

Nincs elégedett ember. Mindig, mindenki ujabb és ujabb célt tűz ki maga elé tudat alatt, mert a jelenlegivel sohasem boldog. Mindig találnak ez emberek egy ujabb elérendő célt, legyen az autó, lakás, ujabb autó, nagyobb lakás, nagyobb pozíció.

Ha van elégedett ember, akkor azt én tudom csodálni, és megérteni. Ugyanis szeritnem sokan ott rontják el, hogy azt hiszik, hogy anyagi, materiális dolgok tudnak boldogságot adni, és azért írtam, hogy tudatt alatt jelölnek ki maguknak ujabb elérendő célt, mert meg sem fogalmazódik bennük, hogy miért akarják azt elérni. Valahol mélyen a boldogságot várják tőle.

mindegy .. még nem ébredtem fel teljesen ....

piros-kapszula: https://www.youtube.com/watch?v=oW-VZVYohRg

(#388) karyo válasza rii (#387) üzenetére


karyo
senior tag

ez nagyon igaz. viszont van néhány elégedett ember, ők azok, akik már megvilágosultak, nem
hajtja őket az anyagi világ vonzereje... őket lehet becsülni

Enjoy the silence.

(#389) Drizzt válasza rii (#387) üzenetére


Drizzt
nagyúr

Én az anyagi lehetőségeimmel maximálisan elégedett vagyok.

I am having fun staying poor.

(#390) rii válasza Drizzt (#389) üzenetére


rii
nagyúr

amíg többször kell abba a falba ütköznöm, hogy nem vehetek meg valamit (ruházkodás, sz.gép), azzal szemben, hogy megvehetek valamit, addig én ezt sajnos nem tudom elmondani ...

normális emberi élethez 500,000 HUF havi tiszta kereset kellene ... Nem akarok rákanyarodni arra a rögös útra, hogy ki mennyit keres, de szerintem ettől nagyon sokan távol vannak ...

piros-kapszula: https://www.youtube.com/watch?v=oW-VZVYohRg

(#391) lorcsi


lorcsi
veterán

Most épült (olyan 4 éve kezdődött) egy új kertesházas része Debrecennek, tele van villákkal
Sorház a legtöbb. induló ár 30M...hatalmas extrák nincsenek bennük, és nem 1-2 épül...hanem utcák...az itt lakóknak nem csak a háza luxus hanem a kocsik is, nme láttam olyat ahol 2-nél kevesebb állt volna a ház előtt
Mi meg egyre szarabbul élünk...

(#392) LOTR válasza rii (#390) üzenetére


LOTR
addikt

régebben volt valamelyik tv műsorban egy olyan felmérés, hogy ki mivel lenne elégedett, a legtöbben azt mondták, hogy havi 1milliós keresettel bőven elégedett lenne, tehát ha 2 kereső személy van akkor fejenként az 500k is elég, és még félre is lehet rakni
volt ilyen országok közötti összehasonlítás is, habár az adatokra nem nagyon emlékszek, de ilyen arányokra nagyjából, azt hiszem Németo a legelsők között volt átlagkereset szempontjából, ott néhány hónapnyi keresetből tudtak venni egy új autót, míg Magyarországon ehhez 1-2-3 év is kell(het)

[Szerkesztve]

One Ring to rule them all

(#393) Viszlát válasza MANyka (#386) üzenetére


Viszlát
addikt

Mármint mivel szoktam? Természetesen a legkézenfekvőbb az anyagi segítség, de általában a fontosabb az, hogy a rászoruló emberek érezzék azt, hogy nem csupán megtűrt tagjai a társadalomnak és senki sem foglalkozik velük. Közös programok vagy csak egy egyszerű beszélgetés, sokféleképpen lehet segíteni, ezt nyilván a helyzet hozza magával.

"How a government taxes its citizens is a direct declaration of a country's values."

(#394) Viszlát válasza rii (#387) üzenetére


Viszlát
addikt

Nézd, ha materiális dolgokban látod az életed céljait, akkor valóban sosem fogod elérni az elégedettség állapotát, végülis ez a fogyasztói társadalom lényege, alapelve. Mindig fognak tudni olyat eléd tenni, amire nincs elég pénzed.

Nem akarok szentbeszédet tartani vagy ilyesmi, csupán egyszerűen leírnám, hogy miért is érzem magam boldognak, elégedettnek. Legelőször is egészséges vagyok, nincsen semmilyen örökölt vagy szerzett komolyabb betegségem. Ezután a családomról is elmondhatom, hogy egészségesek. Szüleim boldog házasságban élnek, nyilván ez is hatással van az életemre, rossz lenne ha elváltak volna, vagy külön élnének, még így is, hogy túlképpen önálló életem van már. Ezenkívül vannak barátaim, olyan barátok, akikről tudom, hogy nem csak a jóban állnak mellettem, hanem a rosszban is. Feleségem még nincs, de remélem, hogy nem sokáig kell már várnom és gyerekeket is nagyon szeretnék.

Röviden ennyi. Mindeközben azt tapasztalom, hogy mivel a materiális dolgok a háttérben folynak-alakulnak, valahogy sokkal könnyedebb az egész. Természetesen én is átestem pár évvel ezelőtt azon, hogy jó munkahely, jó kocsi, jó tv bla bla, de mókás, hogy mióta tudom, hogy ezek nem is annyira fontosak, ezek az anyagi dolgok megtörténnek velem teljesen váratlanul, anélkül, hogy kepesztenék értük. Nagy titok ez, azt hiszem.

"How a government taxes its citizens is a direct declaration of a country's values."

(#395) rii válasza Viszlát (#394) üzenetére


rii
nagyúr

nem abban látom az életem célját abszolút, csak szükség van anyagi területen is egyfajta elégedettségre. Jelen pillanatban jóval több a valós szükségem, mint amit be tudok tölteni.

piros-kapszula: https://www.youtube.com/watch?v=oW-VZVYohRg

(#396) Viszlát válasza rii (#395) üzenetére


Viszlát
addikt

A havi 500 tiszta akkor is erős túlzás. Havi 500ezerből már rengeteg minden olyan pluszt is lehetne csinálni, ami jóval felette van az elégedettséghez szükségesnek.

"How a government taxes its citizens is a direct declaration of a country's values."

(#397) rii válasza Viszlát (#396) üzenetére


rii
nagyúr

azért ne azt vegyük alapnak, hogy 2 szobás beton panel barlangokban laknak az emberek, mert ez nem normális állapot ...


egy normális emberei élethez minimum kellene egy (1 személyre) egy 3 szobás ház, (1 háló, egy nappali, egy dolgozó), és egy 500-1000m2-es telek.

Na, azért ennek máris van olyan fentartási költsége, ami kezdi indokoláttá tenni a havi 500,000 szükségességét. (bútorápolók, kertbe-udvarra vegyszerek, fűmag) ha van kert, befigyelhet egy kutya is (ha nem bérházban laknék, lenne kutyám)

továbbá nem tudom, hány tízezer forint értékben, de rengeteg gyümölcsöt meg tudnék enni naponta.

havi húszükségletem, ha megtenném, 50,000 Ft-ra rúgna úgy, hogy nem a legdrágábbakról van szó, hanem annak csak a harmada.

ha minőgégit, egészségesen akarsz étkezni, csak az havi 100,000-be beleszaladhat simán, szeritnem, de 70-80,000 az alsó határ. Napi 2000 Ft- tkajára simán el lehet költeni.

Ha van kocsid, annak is van azért elég jelentős havi költsége.

500,000ből megmarad mondjuk 100-150,000 Ft. Egy részét félteteszed, másik részéből meg megjutalmazod magad, amiért keményed dolgoztál ebben a hónapban is ....

mindegy, a 500,000 Ft-ot én is csak hallottam valahol, de szeritnem közel áll az igazsághoz ....

piros-kapszula: https://www.youtube.com/watch?v=oW-VZVYohRg

(#398) jeges válasza rii (#397) üzenetére


jeges
senior tag

ha egyedül vagy, úgy valóban indokolható az 500k/hó, de 3-4 ember, azaz egy család esetében közel sem. már csak a lakhatás, ill. az együttélés megtakarításai miatt sem, de nem is mindenki ''zabál'' annyit, mint amennyit Te akarsz (;] :D)
ráadásul nem tudom, mit ''kell'' alapnak venni, a magyar átlag nem egyedül lakik egy 3szobás saját házban.

(#399) oettinger01 válasza gregorik (#18) üzenetére


oettinger01
őstag

hát nem tudom te mikor jártál prágában, de én 3 éve és megmondom őszintén budapest határozottabban jobban tetszik! az a baj, hogy annak aki ott él nem veszi észre a szépségét, mert abban a közegben él nap mint nap.

A széles mosoly titka, VTEC szelep nyitva!

(#400) Viszlát válasza rii (#397) üzenetére


Viszlát
addikt

1000m2-es telek? Csak húsra 50e? Ezek már luxusdolgok, távolról sem a szükséges, sőt... Másképp állunk a dolgokhoz, de nem baj :)

"How a government taxes its citizens is a direct declaration of a country's values."

Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.