Hirdetés

Keresés

Új hozzászólás Aktív témák

  • #64791808

    törölt tag

    válasz regent #197 üzenetére

    Ez egy elég bonyolult kérdés, vizsgáljunk meg két szemszöget.

    1., A tanár szemszöge, mikor őt szivatják:

    Óra van, mondjuk gimi IX. osztályban. Figyelés helyett két liba sms-ezik a padban. A tanár 3 percenként rájuk szól, sikertelenül. Aztán kisvártatva az egyiknek megcsörren a mobija, felveszi, és a pad alatt elkezd félhangosan beszélni. Mit tehet?

    a., ki nem zavarhatja, mert igazolatlant nem adhat neki, ha meg igazoltan b@ssza ki a teremből, akkor ő felel érte, kilőve.

    b., a tárgy magántulajdon, ezért lehet az iskolának akármilyen házirendje, a határos magyar jogszabályok alapján nem veheti el a telefont. Legalábbis tartósan semmiképpen. Ha nem nem kobozza el tőle, akkor következő órán ugyanezt csinálja.

    c., figyelmeztetést ír be, vagy rovót. A diák meg kiröhögi. A szülei is. Ha a szülei komolyan vennék az intőt, akkor a gyereket úgy nevelték volna, hogy ne telefonáljon órán.

    A történet 100%-ig valós, a hugom osztályában mindennapos jelenség, pedig jó suliba jár. Csakhát alapvető dolgokra nem az iskolának kell a gyereket nevelnie, hanem a szülőnek.


    2., A diák szemszöge, mikor őt szívatják

    A diák magához képest jól viselkedik, figyel az órán. Hatodik óráról lévén szó, kíváncsi az időre, sürgősen fel kellene hívnia az anyját, hogy megbeszéljék, aznap hogyan mennek orvoshoz, de nincs nála óra. Előveszi az amúgy lenémított telefonját, hogy megnézze, mennyi az idő. Az órát nem zavarta vele, semmilyen szabályt nem szegett meg. Erre a tanár elveszi a telefont. A diák hiába mondja, hogy az időt nézte, és csak óra után akart telefonálni, hiába. Majd a tanár közli, hogy a szülőket várja egy délutáni időpontban, hogy beszéljenek a gyerek deviáns viselkedéséről.

    Namost ilyenkor mivan? Mit tehet egy diák, amikor sarokba van szorítva? Ez is megtörtént eset, ez velem történt meg. Más kérdés, hogy beborult az agyam, a büdös pitsába elhajtottam a tanárt, és rárontottam az igazgatóra, hogy mégis ezt hogy képzelik, de ez egyedi eset volt, nem biztos, hogy mindenkinek bejön ez a taktika.

    Summa summarum.

    Egyik oldalról ott a becsületes tanár a köcsög gyerekkel szemben, akit agyba-főbe szopatnak. A másik oldalon ott a becsületes diák, aki felett az analfabéta tanár eljátsza az atyaúristent. Mi erre a megoldás? A telefont elvenni nem lehet, mert mivel a gyereknek van telefonja, lehet, hogy igenfontos dologhoz kellhet. Viszont az első eset pofátlan kamaszait szankcionálni kell. Itt kellene alkalmazni azt, hogy az iskola fegyelmi ügyekben saját jogkörben dönthet. Ebből kellene fegyelmi ügyet csinálni, és két ilyen után kitenni az illetőt. Amíg viszont ilyen eszközök nem állnak a tanár rendelkezésére, addig egyetlen eszköze, hogy elveszi a telefont.

    Végezetül: ez elővezet egy újabb problémakört. Nem lehet mindent beszabályozni. Lehetetlen mindenre szabályt és szankciókat kreálni, ugyanis minden szabálynak van egy bázisa. Pl. a jelzőlámpával való forgalomirányítás feltételezi, hogy az emberek meg tudják különböztetni a járom színt. Ha értitek, mire gondolok. Hiába hozunk akármilyen szabályokat, ha az emberek, akikre alkalmazni akarjuk őket, hiányában vannak a legalapvetőbb intelligenciának, tiszteletnek, meg hasonlóknak...

    Ennyi.

  • sasa311

    veterán

    válasz regent #197 üzenetére

    Ha ez így lenne, ahogy mondod leírva kerek-perec a házirendbe, akkor lehetne. De ilyen nem kerülhet bele a házirendbe :)) Azt ugyanis először megírják, utána a Diákönkormányzatnak és a tantestületnek véleményeznie kell, majd elfogadni. A DÖK-nek vétójoga van, ergo ha nem egyeznek valamibe bele, akkor nem lesz házirend... Az a diákönkormányzat, aki ilyenbe beleegyezik, hááát............
    Ja és az elofogadott házirendet még az önkormányzatnak is el kell fogadnia, bár gyanítom, hogy ezzel a javaslattal visszadobnák :P

Új hozzászólás Aktív témák