Hirdetés
Új hozzászólás Aktív témák
-
VIPowER
őstag
"Úgy értem - tisztelettel kérdezem - mik kellenének a sikerhez"
Fogalmam sincs, nekünk nem sikerült. Két ilyen ládát próbáltunk építeni, bár mi M.N.C hangszóróval, 10"-essel.
Van egy fentebb linkelt Genius ládám, és egy másik bandpass gyári ládám is, utóbbiban 7cm a mély hangszóró átmérője, de ezek is jobban teljesítettek."hogyan szólhat pl. egy elsz*bott bandpass hangdoboz"
Amiket mi építettünk hogy is mondjam, bödön hangjuk lett, magas hangerőn meg puffogott, volt csillapító anyag, merevítés, szóval nem e miatt. Nem tudom hogy kell jó bandpass ládát építeni, de ha próbálkozni akarsz és összejön, oszd meg velünk légyszíves mi kell hozzá.
-
Mikisys
őstag
A Karlson-féle ládának igen jó a mélyhangja, ha megfelelő hangszóró van beleépítve és az eredeti méretű a doboz. Szintén jó mélyet tud a nagy Onken-doboz, ebbe is jó hangszóró kell. A "Petit-Onken" az nem mélyláda, az "kicsi".
-
A 4.-ed rendű By-pass átvitel szép, míg nem hajtjuk jobban a dobozban lévő hangszórót.
Ugye, többnyire 1W-on specifikálnak mindent, ez itt most nem jön be, mert ez a 4.-ed rendű mélyhangdoboz nem működik megfelelően akár már 10W-nál sem.
A hangszórónak kemény felépítésűnek és tökéletesen légzárónak kell lennie a zárt kamrában. A hangolócsővel, annak hosszával lehet egyenletes, vagy csúcs-kiemeléses átvitelt faragni, ahol a hangereje drasztikusan változik a doboznak. Egyenletes átvitelnél sokkal halkabb lesz, míg kiemeléssel igen ütős, de csak egy frekvencián. A szoba, vagy terem ahol a hangsugárzó szólni fog, igen erősen befolyásolja rossz értelemben az átviteli tulajdonságokat. Ezen rossz dolgokat lehet mérni és utána lehet vakarózni, hogy most másik dobozt építünk másféle hangolással, vagy teljesen eltérő hangsugárzót építünk, e-helyett.
Ja, amit sokan elértenek, semmiféle csillapítóanyag nem kell ebbe a Band-Pass dobozba, sem elöl, sem hátul.
Van még hibája is, az, hogy "lassú", vagyis nem követi elég gyorsan és hűen a jelváltozásokat, e-miatt kissé mosott a hangja és mintha a fázismenete sem lenne megfelelő, mert "érdekesen" szól.
Ha meg mégis megtömik, mint egy libát, akkor végképp lassú lesz és tompa hangzású.
Én inkább a Karlsont építeném meg, vagy valamilyen kisebb tölcsért, ami még mozgatható.Üdv!
-
Ebit
addikt
Szerintem, ha arra van igényed / 50 Hz alatti hangok/, első körben hangszóró cserében, kiválasztásban gondolkoznék.
Jó az értelmezésed, de a megvalósuláshoz három dolog szükséges:
- a láda / jelenleg már adott számodra /
- hangszóró
- helyiség, és azon belül a hangsugárzó elhelyezése -
shalafi66
veterán
Klinger értette félre. Meg ezek a személyneves dobozos dolgok nem így vannak pontosan ahogy tárgyaltátok.
Az eredeti kérdésre visszatérve BP-hez nem kell semmi különös, csak mérni kell tudni, mert önmagában csak modellezni, az elhanyagolások miatt nem lehet pontosan. A kettő együtt megmutatja, hogy mire lehet majd számítani működés közben. Nem csak 1W-on nézzük általában, nagyjelű paraméterek is léteznek.
12" 180/280W 8Ω PA hangszóró 98dB@1W https://hangszoro.net/FSL1220 Vifa DX25TG magashangszóró készletről https://hangszoro.net/DX25 Hangfalselymek https://hangszoro.net/selyem
-
Mikisys
őstag
Valóban ezt írják róla a Klinger könyvben, de nem igaz. Félrefordíthattak ott valamit, vagy nem jól értettek meg a fordítók ott valamit, az eredetiből.
Kifejezetten rossz az impulzus átvitele, de lehet, nem is ez a fő baja, hanem a hangzása nem szép, mint írtam, igen erősen teljesítményfüggő a hangja és ez felborít mindent, lelassul, elpuhul, "búgós", vagy épp ütős mélye lesz. Szóval igen nehéz összehozni egy fő hangrendszerrel, annyira másképp szól ez a "Compaund hangsugárzó".Üdv!
-
Mikisys
őstag
A túltömött hangsugárzó mélyhangot nem fog kiadni magából, ráadásul még halkabb is lehet, mint tömés előtt.
A cél, a lehető legkevesebb csillapítóanyag beépítése, mert az a belső térfogatot is befolyásolja, ami nem vezet jó eredményhez.
Nem liba a hangsugárzó, hogy tömjük teli valamilyen(?) anyaggal.Üdv!
-
shalafi66
veterán
A csillapítóanyag mennyiségének növelésésvel csökkennek a jósági tényezők, általában nő az alsó határfrekvencia, de laposabban esik a hangnyomás töréspont alatt. Hangszóró- és helyiség-függő, hogy szükség van-e rá, és mennyire. Csak mélytartományban működő hangsugárzónál hangoláshoz használjuk a csillapítóanyagot, nem állóhullámok csillapítására. Ha jó a hangszóró és a doboz, 1,0 alatti a teljes jóság dobozba építve, akkor általában nem kell sok.
12" 180/280W 8Ω PA hangszóró 98dB@1W https://hangszoro.net/FSL1220 Vifa DX25TG magashangszóró készletről https://hangszoro.net/DX25 Hangfalselymek https://hangszoro.net/selyem
-
Mikisys
őstag
Én nem így tudom, de nem ez a lényeg. A végén meg labirintus lesz a csőből, olyan hosszúra adódik.
Az USA-ban a single-driver, azaz, egyhangszórós reflex-dobozhoz a csőben mozgó levegő-tömeget, illetve, annak fékező hatását veszi figyelembe a hangolásnál és a membrán hatásos felületének minimum a fele a cső keresztmetszete. (350cm2 felületű membránhoz 175cm2 csőfelület, minimum.) Sok paraméter függvénye a reflex-doboz és cső hangolása, eleve csak bizonyos hangszórók felelnek meg ilyen célra.
A cél minél rövidebb cső alkalmazása a "tutulás" (dudálás, sípolás, süvítés) elkerülése érdekében.
"Bolond lyukból bolond szél fúj" - hogy magyarul körbeírjuk a lényeget.
Nagyobb doboz mindenképpen előnyösebb lenne, nagyobb hangszóróval, ami lehet zárt doboz akár, simább lefutású mély-átvitellel.Üdv!
-
Mikisys
őstag
A hangszórónak van egy jól mérhető rezonancia-frekvencája.
A reflex-doboznak is van egy rezonancia-frekvenciája, a méretétől függően.
Ha a kettő azonos, akkor a hangszóró rezonanciája alatti frekvenciákra erősítőleg hat a doboz és lesz két impedancia-púp, ahol a hangszórót a doboz erősíti és egyben csillapítja is. Például Fs 60Hz-es hangszóró rezonancia esetén lesz púp kb. 45Hz-en és kb. 90Hz-en, ami azt jelenti, hogy 45Hz-től számíthatunk jó átvitelre.
Biztos láttatok már ilyen frekvencia-impedanciamenet görbét, majd a reflexdobozba tett hangszóró impedancia-görbéjét is nyilván láttátok már sokszor. Itt az a lényeg, hogy jó hangszóróval annak a rezonanciája alá is le lehet menni az átvitellel és még ott is minden rendben lesz. Ehhez jó hangszóró kell, ezt már sokszor írtam, tehát ami kb. 0,3-as vagy kisebb Qts-paraméterű. Ezekhez rövid cső és nagy felület szükséges.
Aztán ahogy gyengül a hangszórónk, 0,4-0,7 Qts mellett már nem valószínű, hogy jól érzi magát reflex-dobozban, de be lehet hangolni, hosszú és kisebb átmérőjű csővel, vagy csövekkel, de itt nem tudunk a rezonancia-frekvenciája alatt méltányolható hangteljesítményt kapni, mert a hangszórónk szétszakadna, ha ott is hajtanánk.
Ehhez jön még, a kis doboz, kis hangszóró kis lyuk, gyenge mélyátvitel, nagy torzítással.
Nagy hangszóró, nagy lyuk, nagy dobozban dögös méllyel, kis torzítással.
A lyuk lehet ám olyan is, hogy a hangszóró belülről van felfogatva, de távtartókon keresztül, tehát nem ér hozzá az előlaphoz, csak a csavarok fogják oda. ezeknek a csavaroknak a ki-be tekergetésével lehet behangolni a dobozt, ami reflex-dobozként funkcionál, cső és plusz lyuk nélkül.Üdv!
[ Szerkesztve ]
Új hozzászólás Aktív témák
Hirdetés
Állásajánlatok
Cég: HC Pointer Kft.
Város: Pécs
Cég: PCMENTOR SZERVIZ KFT.
Város: Budapest