Hirdetés
- sziku69: Szólánc.
- Luck Dragon: Asszociációs játék. :)
- bacsis: Gyere el a 10. BRSZK-ra!
- Lenry: Melléképületblog - 4. rész - Kocsibeálló
- sziku69: Fűzzük össze a szavakat :)
- bacsis: Támogassááá', hogy ingyenesek maradhassúúúúnk!!!!
- Brogyi: CTEK akkumulátor töltő és másolatai
- D1Rect: Nagy "hülyétkapokazapróktól" topik
- gban: Ingyen kellene, de tegnapra
- vrob: Az utolsó DOS játékok 1996 - 1997-ben, egy korszak lezárul
Aktív témák
-
And
veterán
A hangkártyás verzióról én is hallottam, de azért a külön cél IC-s megoldások annál valószínűleg jóval hatékonyabbak voltak (főleg nagyon távoli, gyenge jelek esetén). [Hangkártyával az sstv-vételt próbáltam, arra jól megfelelt. Ez lassú, akár sokszor 10 mp-nyi időtartamú (álló-) képátvitelt jelent, rövidhullámon azzal szintén jó távoli állomásokat lehetett venni, akár színes képeket is: [link]. Utóbbi CB-n nem volt használatos.]
CB-n viszont nem véletlenül használják a csak 1200 bit/s sebességű packet-módot. Rövidhullámú amatőrök még lassabb, 300 b/s átvitellel is találkozhatnak. A CB-sávon a csatornák távolsága 10 kHz, úgyhogy nem árt, ha a modulált jel ennél kevesebb helyet foglal a spektrumból. Már az 1200-as AFSK is szépen be tud szórni pár szomszédos csatornát, ha az adó (szokásosan FM-módban használva packet-üzemben) lökete rosszul van beállítva, ezt pedig a többi CB-s nem igazán díjazza. Ez részben a vevők nem túl jó közelszelektivitásával is magyarázható, de a gyorsabb módok kivétel nélkül bőven a csatornatáv feletti analóg sávszélességet igényelnének, ezért nem igazán alkalmazhatók rövidhullámon. -
DarkByte
addikt
Mivel kíváncsi voltam így utána olvasgattam pár dolognak. Az egyik legérdekesebb számomra hogy lényegében minimális költséggel tudnék meglévő CB rádióval és egy PC-vel csinálni csomagrádiót, mert fel lehet használni a hangkártyát fogadásra és küldésre. A moduláció, demuláció szoftveresen történik. Egyedül a PTT vezérlésére kell soros port, bár erre is léteznek kapcsolási rajzok, amellyel megoldható hogy a vonal kimeneti jelben megjelenő adott frekvenciás jel esetén kapcsol. Elég érdekes, akit érdekel itt olvashat a dologról: [Sound Card Packet] Az oldal szerint speciális hardverrel akár a 19200 bps is elérhető, illetve létezik Windows -os driver amivel akár TCP/IP szintű összeköttetés is megvalósítható virtuális hálózati kártya képében.
-
And
veterán
Ma már viccesnek tűnhet, de 10-11 évvel ezelőtt azért kicsivel nehezebb volt hozzájutni egy (akár kölcsön) laptophoz mint ma, és azok teljesítménye is csak töredéke volt a maiaknak. Úgyhogy konkrétan C64-re is létezett ilyen program, működni is láttam mobil üzemben (egy Skoda utasterében, a januári hidegben
). A csomagrádiózás megjelenése Mo.-on is régebbre nyúlik vissza, mint a PC-k tömeges elterjedése, ezért otthonról is használták ilyen egyszerűbb számítógépekkel.
-
DarkByte
addikt
Köszi szépen, gyorsabban kaptam a választ mint gondoltam.
Az a 150 Byte/s azért kellemes, gondolom ha az ember egy floppy-s valamit el akart küldeni, ment vele a szenvedés az alatt a bő 2 óra alatt. Ennek ellenére nagyon tetszik a dolog, kár hogy lemaradtam erről.
(bár a gép azt hiszem nem lett volna gond, mert ezt a sebességet egy C64 is bőven bírta volna
)
-
And
veterán
Rendőrök miatt ne vegyél CB-t, mert nekik olyan nincs, és tudomásom szerint soha nem is volt. Írtam már, hogy nem minden CB, ami adóvevő, csak sokan tévesen összemossák a kettőt. Minden CB adóvevő, de fordítva ez már nem igaz. A CB 27 MHz-en megy, ennyi. A rendőrök meg VHF-en szoktak rádiózni (150 MHz körül), a kiosztás területenként, városonként változik, a környékbeli amatőrök általában ismerik a pontos helyi frekvenciát, kis kereséssel meg is lehet találni azt. De ne aggódj, túlságosan érzékeny adatokat nem továbbítanak ezen a szinte bárki által lehallgatható rádión
.
#51: Használtam ilyen adatátvitelt, saját építésű modemmel. A hívójeles rádióamatőrök között egy időben - jó sok éve - népszerű volt, külön tartományokat jelöltek ki az amatőrsávokon belül a csomagrádiózásra, methogy ez a becsületes neve. Kétféle elterjedtebb sebességű módja volt felhasználói szinten, 1200 ill. 9600 bps sebességgel. Az 1200-as mód (AFSK) a CB-n is megjelent, a sáv közepén talán 2 csatornát is "kijelöltek" erre. Én is nyugati katalógusban láttam ezt, nem tudom, mennyire volt hivatalos, de pl. Németországban már akkor is érvényben volt a CEPT, tehát a szabványt teljesítő rádiók forgalmazásába ez is belefért. Szép nagy távolságú összeköttetéseket is létrehoztunk (CB-n !), a mai napi megvannak az ezeket igazoló képeslapjaim pl. Németországból, Finnországból. Az 1200 bit/s természetesen itt is az adatcsomag rátája volt, de a visszaigazolások, a félduplex üzem és a véges csomaghossz miatt a hasznos sebesség ennek csak a töredéke lehetett (vö.: wifi szabványok sebessége manapság..). Nagy előnye volt, hogy az amatőrök rengeteg ilyen helyi packet node-ot (csomópontot) működtettek, köztük nagyobb távú és sebességű linkekkel, így szinte országot (v. még nagyobb területet) átfogó átvitelt lehetett megvalósítani egy kis hatótávolságú rádióval és egy PC-vel úgy, hogy a forgalmat a köztes állomások szépen "átrelézték". De működtek még az Internet hőskorából ismerős BBS-ek is csomagrádión. Manapság nem tudom, mi a helyzet packet fronton. A működéséről itt olvashatsz többet: [link].
-
DarkByte
addikt
Úgy látom ez a topik időközönként fel-feljön.
Nekünk elég sokáig volt CB rádióval megoldva a kommunikáció a tanyán élő nagyszülők és a városi lakás között. Sajnos hogy pontosan mivel arra nem emlékszem (pedig hát a nagy antenna itt a tanyán azóta is megvan, igaz TV antennaként funkcionál tovább
) de arra emlékszem hogy éjszaka le kellett halkítani mert minden bolond beszélt vagy éppen az autórádiónak tartotta a mikrofont, mert hogy az mennyire poénos.
Annak idején az egyik német katalógusban láttam (talán Quelle) hogy létezik olyan kiegészítés amivel adatkapcsolatot lehet létesíteni CB rádión át (PC oldali soros porti dugó volt a vége ha jól emlékszem) Sejtem hogy nem valami nagy adatáteresztő képessége lehetett, de ennek ellenére kíváncsi lennék hátha valaki találkozott ilyennel és hátha tudja hol tudnék erről olvasni most így komolyabb fejjel.
-
csike
újonc
és ha erdemes akkor milyet és mikell hozzá? ha valakitud segiteni köszi
-
csike
újonc
sziasztok! én sokat vezetek és gondoltam veszek egy cb a rendőrök miat! nem tudom hogy jo ötlet e de azt tudom a kamionosok használják.
-
berec.
újonc
van egy cb-m 27Mhz-s és mit tudok vele csínálni hogy messzebre is működjön?
-
andris_nagy
újonc
hello!
Szeretném meg tudni hogy mi kell egy cb rádióhoz mit kell róla tudni?
Nemzetközi be szeretném használni kamionba!
Mit ajánlasz,mik kellenek egyáltalán hozzá?köszönettel Nagy András ha lehet a válaszod az e-mail cimemre is elküldöd mert nem tudom mikor leszek megint internet közelben!
-
andris_nagy
újonc
hello!
Szeretném meg tudni hogy mi kell egy cb rádióhoz mit kell róla tudni?
Nemzetközi be szeretném használni kamionba!
Mit ajánlasz,mik kellenek egyáltalán hozzá?köszönettel Nagy András ha lehet a válaszod az e-mail cimemre is elküldöd mert nem tudom mikor leszek megint internet közelben!
-
Borys_90
újonc
köszi! szóval kell rá engedély
hát esztétikailag elég jól néz ki! a gombok: LAMP, H/L, PRI
nekem 8 ezret mondtak érte szerintetek megéri?? -
And
veterán
Kezdjük az elején: a Yaesu 7010-es szintén nem CB. Az egy amatőr kézirádió a 70 cm-es sávra, és mint ilyen, használata alapesetben rádióamatőr vizsgához és engedélyhez (hívójel meglétéhez) kötött. A működési frekvenciatartománya viszont magában foglalja a teljesen szabad PMR-sávot is, némi megkötéssel: nem programozható 6,25kHz-es raszterben, így a PMR-csatornákat csak közelítőleg lehet vele beállítani. A csatornák beprogramozásához különben PC + szoftver + kábel kell hozzá.
Hatótávolsága - mint minden normális rádiónál - nem katalógusadat: adóteljesítménytől (a 7010-nél is két fokozatban állítható), terepviszonyoktól és az alkalmazott antennától függ. Akár egészen nagy is lehet.
Értékét a felépítése (pl. van-e rajta DTMF-billentyű), műszaki / esztétikai állapota, akku minősége, kiegészítők megléte, stb. határozza meg (10-20 ezer Ft-os nagyságrendben). -
Borys_90
újonc
Sziasztok! a segítségeteket szeretném kérni még nem nagyon vagyok a témába
Van nálam egy " YAESU FTH-7010" rádió és azt szeretném megtudni h pontosan mit is tudok vele csinálni (hatótávolság, kell e rá engedély?) és ha tudnátok h kb mennyit ér a készülék!? előre is kösszi
-
And
veterán
Röviden: sehogy. Az egyszerű kódkapcsolós (40 állású kapcsolóról vezérelt) szintézerek fix osztásaránnyal dolgoznak és szintén fix frekvenciájú referenciaforrást igényelnek. Ezeknél szinte semmi mozgástered nincs. Modernebb, soros beírású szintézereknél meg "csak" annyi lenne a dolgod, hogy a proci által számolt és elküldött osztásarányt módosítsd adás és vétel oldalon egyaránt, megfelelő műszerezettséggel kicsit utánállítsd a VCO-kat, rezgőköröket.. Szóval ha egy rádió gyárilag nincs erre felkészítve, akkor utólag már közel lehetetlen megoldani. A CEPT ráadásul nem ismeri az alsó, felső, stb. sávok fogalmát, merthogy csak egyetlen létezik (a többi használata illegális, gondolom Neked ezzel nem írtam újat).
Aktív témák
- NVIDIA Quadro M2000 4GB 128bit GDDR5 videokártya
- ÁRGARANCIA!Épített KomPhone Ryzen 7 5700X 16/32/64GB RAM RX 7600 8GB GAMER PC termékbeszámítással
- AKCIÓ! PC Specialist Recoil VIII 17 notebook - i9 14900HX 16GB RAM 2TB SSD RTX 4060 8GB WIN11
- AKCIÓ! MSI B450M R5 5600X 32GB DDR4 512GB SSD RX 6700XT 12GB AIO Enigma XL Seasonic 650W
- BESZÁMÍTÁS! Gigabyte B760M i5 14600KF 32GB DDR4 1TB SSD RX 6700XT 12GB Zalman Z1 Plus Seasonic 650W
Állásajánlatok
Cég: PCMENTOR SZERVIZ KFT.
Város: Budapest