Hirdetés
Új hozzászólás Aktív témák
-
ddekany
veterán
OK, mert sac/kb. hány %-ot adsz rá, hogy nem fogja tudni "az AI" amit ígérnek, belátható időn belül (szóval pár évtizeden belül, vagy hamarabb). A megnyerés alatt ugye azt értették, hogy ki tud először olyat, ami lényegében mindenben ami gazdaságilag/katonailag számít lenyomja szellemileg az embert.
-
ddekany
veterán
Egyik félnek sem kell hinni. Egyik sem tényeket akar közölni, hanem színez, befolyásolni akar. Plusz a net/sajtó 99% fogalmatlan, így óhatatlanúl marhaságokat terjeszt.
Tavaly már volt DeepSeek V3, egy igen jó nehéz súlyú LLM. Az még nem hosszan gondolkodós, hanem a ChatGPT 4 hez, LLaMa-hoz hasonló stílusú. Az R1 onnan lépett fel az o1 szintjén mozgó hosszan gondolkodós modellre, állítólag a megadott alacsony áron. De sokan úgy veszik, 0-ból fejlesztették volna. Ettől még meglepő, hogy ilyen hamar találtak módot az o1 szintjének megütésére, annak ellenére, hogy az o1 elrejti az gondolkodás szakaszt, tehát azt nem lehet lemásolni. A leírás alapján a training költség reális, ha a V3-ból kiindulva nézzük, és ha szinte elsőre eltrafálták a megfelelő módszert.
A költségek terén a másik zavar, hogy sokan nem értik, hogy training (elkészítés) és inference (használat) költség az két külön dolog. Ahol megértették, ott is ilyen tipikus sajtós értelmetlen katyvasz volt az egész, hogy 30x olcsóbb, meg elmegy bárkinek a gépén, ááááh...
-
ddekany
veterán
"DeepSeek jóval kevesebb erőforrásból megoldja jobban, mint az ChatGPT"
Erről nem láttunk számokat (és bizonyára nem is fogunk), pl. OpenAI o3-mini és/vagy o3-al összevetve. Csak hogy hasonló időszakban fejlesztett megoldásokat nézzünk (az ősi GPT-4 felhozása a sajtóban nonszensz). Plusz az a kevesebb fogyasztás is nagyon sok, főleg ha értelmesebb lesz az AI, és ezért 1000x annyian fogják használni. Eleve ezek a gondolkodós modellek rengeteg tokent generálnak egy viszonylag rövid válasz előtt is.
A inkompetens és motiválatlan telefon meg desktop alkalmazás fejlesztésnek meg ehhez semmi köze. Az amerikai AI-s cégeinek is szűk keresztmetszet a hardver, hiába van belőle több nekik, akkor is erősen véges van. Ha gyorsabban lefut a training, akkor gyorsabban tudsz iterálni, és ami fontos versenyelőny. Biztos lehetsz benne, hogy nagy fókusz van ezen.
-
ddekany
veterán
De amúgy AI esetén a szingularitás ötlet arról szól, hogy az AI önmagát tudja egyre gyorsabban fejleszteni. A kérdés, hogy a fejlődés akadálya mennyire csak szoftveres. Azaz, mire elég egy mai vas, mint pl. egy kupac nVidia GDX "szekrény", ha tökélyre van csiszolva a szoftver. (Azt már tudjuk, hogy sokkal többre elég ma LLM stb terén, mint pár éve, mert rengeteg ötlet volt, ami hatékonyabbá teszi a szoftvert.) Ha netán bőven emberi szint fölé érne, akkor ömlene a rakás találmány, de ott már a fizika belassítja a folyamatot, mert le kell gyártani dolgokat, stb.
-
ddekany
veterán
válasz
forumpista #29 üzenetére
"Mintha a ferrari mernok magyarazna a kozepkori kovacsnak hogy hogyan kell motorvezerlo mikroprocesszort gyartani"
De amúgy ezek az időutazó mérnökök el tudják azt is mondani, ami ahhoz szükséges. Persze eltartana pár évtizedekig a 0-ból felépíteni ezt, még így is, hogy valaki "diktál". De ezért mondtam, hogy ha nem érnek oda a super-AI-akármihez pár évvel hamarabb, akkor lehet, hogy nem tudják kiaknázni eléggé arra, hogy megakadályozzák a másik fél fejlődését. És persze ekkora ugrás technikai fejlettségben, mint a példádban, közel sem kell ahhoz, hogy esélye se legyen a másiknak ellened. -
ddekany
veterán
"Ne abból indulj ki, hogy Te most hallasz róla először ezért úgy tűnik, mintha a semmiből jött volna elő."
De ezek annyire irrelvánsak. Nyilván, mindennek van előzménye, minden találmányt visszavezethető akár az ókorig is, csak itt most minek. Régóta létezik a AI fogalom is, de ez alatt rengeted dologgal próbálkoztak, legtöbbnek gyakorlatilag semmi köze a mostanihoz. Ami érdekes, hogy a mostanában felkapott AI típusok (pl. LLM-ek) fejlődése görbéje milyen, és mennyire van kritikus pontoktól (amik lényegében az ember fix mentális képességeiből adódnak). -
ddekany
veterán
válasz
forumpista #22 üzenetére
"Ugyanis hiaba talalna ki barmi nagyszerut, ahhoz kellene a mogottes technologiai szint ami holnap pont az lesz mint ma."
Talán így van, talán nem. Eddig durván zsugorodott az adott szinten megütő LLM. Avagy, sokkal többet tud egy mostani LLM, kép generáltor, stb, azonos erejű hardveren, mint 2 éve. A fejlődés sem ütközött még falba, mindig van a csőben új ötlet. Ki tudja meddig ér ez el, hogy mennyi számítási teljesítmény kell adott intelligenciához. Kellemes azt hinni, hogy megakad, de a matek/fizika adott, nem befolyásolják a preferenciáink.
-
ddekany
veterán
"A mostani ai-nak meg van vagy 60 éves történelme, annyira mostani."
Ami itt tök irreleváns. Az utóbbi években gyorsult be úgy a fejlődés ahogy, ideértve az elméleti felfedezéseket is. A transzformer publikáció pl. 2017-es. A kellően erős hardver pedig előfeltétele volt az elméleti felfedezéseknek. -
ddekany
veterán
Az F1-es egy fokozatos fejlődés. Ellenben, a mostani AI és a minden lényeges szellemi tevékenységben emberi feletti AI (pl. kutatás fejlesztés területen is) inkább egy "eddig nem volt, most már van" ugrás, és egyben magasabb fejlődési sebességbe kapcsolás. Ami miatt számomra kétséges a "megnyerés" forgatókönyv, az inkább az, hogy alighanem nem elég mondjuk 2 hónappal előbb odaérni (jelenleg ilyen léptékű lehet a lemaradás, bár ilyen gyorsan fejlődő területen ez nem annyira meglepő), hanem pár évvel kéne hamarabb, hogy hogy a fizikai/gazdasági világban kiteljesítse a hatását. (Kivéve persze, ha nagyon szingularitás jellegű lesz ez... akkor meg eléggé szürreális és hirtelen véget érnénk, azt hiszem.)
-
ddekany
veterán
"Főleg, hogy még lopni se kell a kódot, kint van a neten."
Amíg úgy kalkulálnak, előnyös nekik a versenyben... Aztán nem lesz "open source".
"Eddig próbáltam udvariasan érvelni, de legyen kimondva: amit mondtál, az marhaság elejétől a végéig."
Ez mindegy, mert én azt mondom, hogy ők látszólag mi szerint cselekednek. Az ötlet, hogy a super-AGI (vagy aminek hívják épp) elkészülése egy robbanás szerű fejlődéshez vezet, azaz hirtelen nagyra nő az előny, és nem a szokásos évtizedekig tartó fej-fej mellett versengés lesz. Hogy így lesz-e... Se én nem tudom, se te. -
ddekany
veterán
válasz
Johnny001 #12 üzenetére
A "föld" amit megmenekül, az rakás kőzet, víz, és emberhez képest unintelligens lény. Az én (amúgy önkényes) preferenciám, hogy legyen magas szintű intelligencia, és terjedjen. (Még azt is preferálom, hogy ne biológai legyen, azzal szemben, hogy ne legyen.) Azt meg nem tudjuk, mennyi esélye van, hogy még egyszer ilyen kifejlődjön, a kozmikus okokból korlátos hátralévő időben. Ha pedig kifejlődik valami hasonlóan intelligens lény, valószínűleg ugyan ezzel a kihívással fog szembenézni, mint mi most.
U.i.: Intelligencia alatt az absztrakt probléma megoldó képességet értem, amiben az ember messze a legerősebb. Hogy ez kombinálva őskorban optimális pszichológiával hova vezet, az más kérdés.
-
ddekany
veterán
Pl. termelésben és katonailag elhúzol, annak elég erős "kontrol" a következménye. Ha nem tetszik amit a másik csinál, gazdaságilag megzsarolod (akár csak "soft power" stílusban, megvonod a támogatást), vagy fizikailag elpusztítod. Persze senki sem tudja, hogyan lesz ez konkrétan. (Tippre szétveri egymást a két fél, mi meg középen collateral damage leszünk.) De onnan kell kiindulni, hogy legfelül eleve control freak-ek vannak, szóval nyilván nagy félelmük, hogy a másiknak lesz egy potenciálisan nagyon erős eszköze.
-
ddekany
veterán
A környezetvédelem már lényegében el lett engedve, mint a verseny miatt irreális cél, főleg globális szinten (pl. globális felmelegedés). Most a cél, hogy a következményeket lekezeljük technikai eszközökkel. Az AI-tól pedig elképesztő technikai (és így biotechnikai) fejlődést remélnek, ami ezt lehetővé tenné. Akkor talán reális lesz az időjárás mesterséges szabályozása, vagy végső esetben lehet építeni high-tech metropoliszt, a kiválasztottaknak (kevés ember), ami kb. a Marson is üzemképes lenne, aztán hol érdekli őket, ha a föld java része élhetetlen.
-
ddekany
veterán
A "megnyerés" ötlet mögött az a feltételezés áll, hogy akinek először lesz super-AGI-csodája, az olyasmi előny, mint ami a nyugati civilizációknak volt a technikailag elmaradt őslakosokkal szemben. Azaz onnantól ők kontrollálnak, és nem is hagynak másokat felzárkózni. Ráadásul a Technoking
helyére a letöbb tech-bro/politikus bizonyára önmagát és holdudvarát képzelni, nem az egész USA-t, vagy épp az egész Kínát, ahol "egész" alatt a teljes lakosságot értem, ellenben valami szűkebb elit körrel.
Természetesen, senki nem tudja valójában milyen lesz ez. Eleve nem ismert, hogy a fejlettebb AI milyen lesz, meg mikorra. Hogy ne is beszéljünk a kiszámíthatatlan politikai/gazdasági lefolyásról.
Új hozzászólás Aktív témák
ph Keresik a Stargate-projekthez a helyszíneket, az OpenAI szerint az újabb adatközpontokat sürgősen fel kell húzni.
- Gamer PC R7 5700x 8/16 4.6ghz 2x16 32gb 3200mhz ram, rtx 3070, 1tb m.2 ssd
- Ducky One 3 full size billentyűzetek többféle színben és különböző kapcsolókkal
- GOPRO Hero 12 BLACK - 5.3k akciókamera - Motoros/biciklis szett (4.)
- DJI Mavic 2 Pro drón szett - 1" Hasselblad kamerával
- Újszerű Garanciás Macbook Air M1-es (8GB/256GB) 2026.09-ig Garis)
- Samsung Galaxy A71 128GB, Kártyafüggetlen, 1 Év Garanciával
- ÚJ- Hp Elitebook 840 G8 i5 11. gen 14" Magyar laptop / notebook- Win11
- Telefon felvásárlás!! iPhone 15/iPhone 15 Plus/iPhone 15 Pro/iPhone 15 Pro Max
- Csere-Beszámítás! Xbox Series S Játékkonzol! Olvass!
- BESZÁMÍTÁS! Gigabyte H610M i3 12100F 16GB DDR4 512GB SSD RTX 2060 6GB Rampage SHIVA SilverStone 700W
Állásajánlatok
Cég: PCMENTOR SZERVIZ KFT.
Város: Budapest