Hirdetés

Eladnád a vesédet egy filmért?

Míg pár évtizede talán a mozi és a TV volt a fő médiafogyasztási platform, manapság lassan a szomszéd Pistikének is van streaming szolgáltatása és a kanapéról élvezhető a Netflix és társai.

Személy szerint örömmel követtem ezen platformok fejlődését, ugyanis viszonylag kedvező áron kínáltak hatalmas mennyiségű médiákat legális úton. De ahogy nőtt az érdeklődés a platformok iránt, természetesen a visszaélések száma is. Az illegális megosztó oldalak számára kész Kánaán lett, hogy nem kell többet moziban kamerázni, hanem a megjelenés után egyből mehet eredeti minőségben is a továbbosztás. Ebből a szempontból nézve várható volt, hogy a szolgáltatók limitálni fogják az illegális megosztást, amelynek egyik sokat emlegetett eszköze a DRM. Ezt sokan elítélik, ugyanis az egész egy blackbox, illetve limitálja azt, hogy milyen eszközön fogyaszthatod a kedvenc tartalmaidat. Ennek ellenére a most legelterjedtebb DRM megoldások privacy szempontjából lehetnének rosszabbak is, hiszen L1 Widevine DRM esetén lesarkítva annyi történik, hogy az eszköz trustzonejában (már ha ARM eszközről beszélünk) csücsül egy privát kulcs, amihez ideális esetben a felhasználó nem fér hozzá, és ennek segítségével történik a jogvédett médiák visszafejtése, illetve a kulcscsere a Google szervereivel. Bár feltételezhető, hogy ez a DRM megoldás is ellenőrzi a biztonsági megoldásaik meglétét az adott hoszton, számomra a lényeg, hogy nem gyűjt még külön tracking adatot a userről önmagában és küldi azt el a tudtom nélkül. Ugyanakkor én is felesleges kényelmetlenségnek tartom, mivel így is kerülnek ki illegális letöltések.

Hazudtam. Megbántam! Elnézést!

Emlékszem a napra, mikor regisztráltam a fórumra. 12 éves voltam. Már akkor is érdekelt az IT, de a szüleim érthető módon nem szerették volna, ha túlságosan "beszippant" a téma (a mai napig áldom őket ezért a hozzáállásért, mert ez adta azt a természetes kíváncsiságot, ami manapság egyre ritkább), így az első okosnak mondható telefonomhoz is viszonylag későn jutottam hozzá és nem épp egy atomgép volt. Egy Samsung Galaxy Mini 2-vel gazdagodtam, ami már akkor is elavultnak számított, mikor megkaptam. Én persze nagyon örültem neki, de az osztályban többen is drága telefonokkal rendelkeztek és sokszor megkaptam, hogy az én telefonomon miért nem megy az Angry Birds Go, ami akkoriban nagy szám volt és volt egy kis gépigénye. Bár a játékok sosem vonzottak igazán, zavart, hogy az én telefonom a legbutább. Mindig is arra lettem nevelve, hogy mindent addig használunk, amíg az el nem romlik. Meg sem fordult a fejemben, hogy lecseréljem. Viszont a külső kényszer meg naponta ért, hogy valamit kezdeni kellene a telefonnal. Pláne, hogy a gyártó is elengedte és Android frissítést sem kapott 2.3.6-ról.

Carpe Diem

Mikor elkezdtem a Mr Dini projektet és regisztráltam az oldalra elhatároztam, hogy egy kivétellel sosem fogok személyes témában posztolni. Sosem gondoltam volna, hogy ez valaha változni fog, de a mai nap híre után nem tudtam nem reagálni.

Somatom egyike volt annak a négy embernek, akiért igazán megérte számomra feljárni a fórumra. Gyakorlatilag a kezdetektől végigkísérte a fórumos karrierem. Magam sem tudom hogy, de akármibe ütöttem bele az orrom és érdekelt, ő is ott termett.

Sokakkal ellentétben én nem a motoros karrierje kapcsán ismertem meg - sajnos a magánéletéről keveset tudtam - hanem egy ZyXEL NAS kapcsán. Rengeteget tanultam az eszköznek hála. Somatom már ekkor is oszlopos motivátorom volt. Nem volt olyan cikkem, ami alá nem kommentelt, illetve kérdés nélkül megbízott bennem, hogy együtt okosítsuk a NAS-át.

Mr Dini 'nagy' Cloudflare törése

Idén két éve friss munkanélküliként, több helyről visszautasítva, kétségbeesetten kerestem a helyem a világban. Az egyetlen számítógéphez köthető örömforrásom - ha egyáltalán lehet így nevezni - a chatbotok írása volt, amivel a saját hobbijaim megkönnyítése volt a cél. Azonban ezeket hosztolni is kellett valahol, ami pénzbe került. Szerettem volna a meglévő költségeimen spórolni és így fedeztem fel véletlenül egy jelentős hibát a Cloudflare ökoszisztémában. Álljon hát itt a történet, ami majdnem gyökeresen megváltoztatta az életem, de aztán mégsem tette. Illetve ami egy emailhez vezetett, amit minden akkori CF felhasználó megkapott! :)

Tehát Chatbotok! Hogyan, s miért keveredtem én ide?

Bár nem tudom fejből oda-vissza a vi szerkesztő összes létező billentyű kombinációját, nagy rabja vagyok a billentyűzetnek. Ha tehetem nem nyúlok az egérhez és nem ívelem át azt a kicsi kis kurzort az egész képernyőn egyetlen kattintás kedvéért. Éppen ezért volt számomra egy teljesen új világ a desktop Windowsról egy minimál Linuxra váltás, mivel valahogy a PowerShell-t sose voltam képes elsajátítani eléggé, linuxon viszont elkerülhetetlen volt a terminál felkapása és hála a rengeteg leírásnak, viszonylag hamar rájöttem, hogy milyen optimális terminálból csinálni a tömeges procedúrákat. Ez a felfedezés végül olyan szintű toxikussághoz vezetett, hogy a végén direkt kerestem magamnak feladatokat, amire szkripteket, automatizációkat tudtam gyártani és ha tehettem, csak a böngészés kedvéért hagytam el a CLI-t. :D

VodkaTV kiegészítő Kodira

Emlékszem még az időkre, amikor külön extraként tüntették fel a motelekben a kábeltévé előfizetést, vagy amikor az emberek összegyűltek a helyi pubba egy-egy fontosabb sportesemény kapcsán, hogy egy emberként szurkolhassanak közösen, mivel csak nekik volt a környéken ilyen sportcsatornájuk. :)

--- Disclaimer ---

Ezen írás tartalma jogi szempontból tekintve megegyezik egy álom valóságtartalmával. A leírtak csupán álomképek, azokért, illetve azok igazságtartalmáért és az esetleges következményekért felelősséget nem vállalok. Csak rajtad áll, hogy mit kezdessz vele.

--- / Disclaimer ---

Bár talán ezen dolgok egyike sem történelem még, a TV rengeteget változott azóta. Ma már inkább a szabad médiatárak népszerűek és nem a lineáris műsorszórás. Ennek ellenére emlékszem a kezdeti izgalomra, amikor először próbáltam ki a Telekom TVGO platformját az akkori telefonomon és lenyűgözött az ötlet, hogy a telefonomon is tévézhetek. Ezzel párhuzamosan sorra jelentek meg Magyarországon is a különféle szolgáltatók OTT platformjai. Azonban a kezdeti örömöm a TVGO kapcsán nem tartott sokáig. Hamar rájöttem, hogy számomra sok értelme nincs a kiegészítő szolgáltatásuknak. Ha TV-zni akarok, a kis képernyő sosem lesz optimális. Ennek ellenére néha jól jött volna, de mindig volt vele valami nyűg. Vagy azt állította, hogy rootolt a telefonom, amikor nem volt az, vagy csúszott a hang, vagy egyszerűen ezerrel pörgette a CPU-t a különböző obfuszkációk alkalmazása miatt.

NotYet kiegészítő EPG beállítása Kodi alól

Ezen leírás azokon hivatott segíteni, akik elakadtak a TV-s programlista beállításában és NotYet kiegészítőt használnak Kodi alól. Sajnos a folyamat enyhén körülményes, de mindenképp érdemes megcsinálni, mert az eredmény magáért beszél:


[+] A végeredmény

[ Sajnos a Kodi EPG-t csak dedikált TV-re alkalmas bináris kiegészítőknél enged megjeleníteni, a NotYet kiegészítő pedig egy videó típusú kiegészítő, így maximum az éppen futó műsort tudnám megjeleníteni a csatornalistában a MindiGo TV-hez hasonlóan. De mivel itt elég körülményes az EPG (minden egyes csatornára külön tudom csak letölteni), így minden egyes megnyitáskor a kiegészítőnek le kellene tölteni az összes csatorna műsorát, amit nem szerettem volna megvalósítani. Maradt hát a körülményes megoldás, amit mindjárt meg is valósítunk! ]

Kodi LG webOS-re! Lehetséges?

Nagyon sokáig ódzkodtam az okostévére váltás gondolatától, mert egy Raspberry Pi alapú médiacenter Kodival teljes mértékben kielégítette a médiafogyasztási szokásaim kevesebb telemetriával. Értelmetlennek tűnt váltani, pláne úgy, hogy azt olvastam anno szinte mindenhol, hogy gyakori a TV piacon a gyenge hardver, nagyon hamar elavulnak a hardverek és már egy Netflix megnyitása is évekbe telhet egy 5-6 éves középkategóriás TV-n. Arról nem is beszélve, hogy 10/100-as hálókártya volt a legtöbb TV-ben, amit találtam.

Így a váltás csak akkor következett be, amikor a 'buta' TV sajnos végleg feladta a harcot. Ahogy azt a korábbi webOS hekkelős cikkeimben kifejtettem, a választás végül egy LG TV-re esett, mivel a Samsung Tizen rendszerére akkoriban nem igen voltak elérhetőek az általam elvárt appok, a Sony TV-ktől kicsit paráztam (akkor még nem szerettem volna mediatek CPU-t), a többi gyártó termékeit pedig nem is nagyon láttam a helyi bolt piacain.

Így jártam egy DOCSIS ISP-vel

Sokat nem értek a hálózatokhoz, nem is nagyon foglalkozom velük, viszont azt el szoktam várni, hogy az otthoni hálózat stabil legyen. Egészen sokáig csak a telekom VDSL és optikával volt tapasztalatom. Előbbinek voltak hátrányai, de működött, ahogy kellett. Az utóbbi pedig az abszolút etalon eddig számomra. Sokak a PPPoE-t említik meg itt is gyenge pontként, de nekem azzal sincs különösebb problémám. Az a kevés elveszett MTU zavar ugyan, illetve a 7 naponta reconnect, de ezzel egész jól együtt lehet élni.

Azonban nemrég átkényszerültem a DOCSIS hálózatok minden előnyeire és hátrányaira (bár inkább az utóbbira). Kezdve azzal, hogy közel fél évig nem volt internet, mivel a szolgáltató nem volt képes megtalálni az alacsony jelszint okát. Bár ez a történet is megérne egy misét, ezen írásnak nem célja a panaszkodás, így ez most nem kerül kifejtésre. Ugyanezen okból kifolyólag nem tervezem megnevezni a szolgáltatót sem.

A kezdeti viszontagságok ellenére úgy tűnt, végre stabilizálódott az internet, mióta megcsinálták rendesen, nincsenek jelszint gondok sem. Az egyetlen gyakran tapasztalt jelenség a szolgáltatói DNS szerver elérhetetlensége volt. Ilyenkor egyszerűen nem lehetett megnyitni a weboldalakat, csak IP címekkel rákeresve, vagy kliens oldalt beállított egyedi DNS beállításokkal. Sajnos a gyárilag szolgáltatott HGW egyedi DNS szerver beállítását nem támogatja, így be kellett ruháznom egy saját routerre, majd a szolgáltatói router bridge módban továbbra is remekül tette a dolgát. Igaz, hogy így az IPv6 címről le kellett mondjak, mivel CGNAT mellett tudnak csak IPv6-ot is adni, ami kizárólag a saját eszközükkel működik. De IPv4-en remekül teljesít a hálózat és stabilan hozza az elvárt sebességet.

Életem második CTF élménye

Nem hittem volna, hogy valaha is foglalkozni fogok CTF-fel, ugyanis az egész olyan mesterkéltnek tűnik számomra. Eleve az a tudat, hogy az ember tudatában van annak, hogy a feladat megoldható illúziórombolóvá teszi az egészet számomra és valahogy az a tapasztalatom, hogy majdnem az összes általam ismert challenge egy-két adott problémára van kiélezve és nem egy komplexebb, életszerűbb setupba kell betörni. Tol az ember egy nmapot és már tudja mivel célszerű próbálkozni. Azt nem tagadom, hogy ezekből is sokat lehet tanulni, de a kevés szabadidőmben nem éreztem effektív tanulási módszernek a CTF-eket és inkább azzal a stratégiával igyekeztem tanulni, hogy saját konfigokat állítottam össze, majd ezeket próbáltam feltörni.

Azonban nemrég kaptam egy meghívást ismét, ahol a srácok erőteljesen rácáfoltak erre a meglehetősen egyoldalú véleményemre, ugyanis egy olyan CTF-et állítottak össze, ami több szempontból is egzotikusnak, ugyanakkor egy magamfajta laikusnak is teljesíthetőnek hatott. A következőekben szeretném megosztani a tapasztalataimat az eventtel kapcsolatban. Mivel a cikk megjelenésekor az event hivatalosan véget ért, bátran merem publikálni a spoilerekkel teletűzdelt megoldási menetemet, azonban ha később esetleg publikálásra kerülne az event self-hosted formában, mindenképp beillesztek ide egy linket.

Android ROM fejlesztési napló

Korábban kifejtettem a véleményem az Android jelenlegi állapotáról ([link]), ami azóta sem változott sokat. Az a típus vagyok, aki szereti megérteni az eszközei működését, azonban Android fronton meglehetősen ellustultam, ugyanis azt a tendenciát vettem észre, hogy ahogy egyre több felhasználót vonz be az Android, a Google egyre több kaput zár be és próbálja a népet terelgetni egy adott felhasználási mód felé. Mára már az egyedi romok nagy része is csak az alap rendszer, illetve néhány apró kiegészítés, ami többnyire kozmetikai. Igazán nagy fejlesztések azonban főként hivatalosan az Android frissítésekkel jönnek.

Ezért döntöttem úgy, hogy átlagos userként fogom én is használni a rendszert és a legutóbbi telefonomat - ami egy Xiaomi Mi 9T - nem is rootoltam az első két évében, illetve hagytam a gyári MIUI-t futni a maga összes bugjával. Igen ám, de az évek során egészen megszerettem a telefont hardver szempontból, és ha váltani kéne, a mai napig nem tudnám eldönteni, hogy mire váltanék. A maga kiugró szelfikamerája egészen különleges megoldás és sajnálom, hogy ma már nem igen csinálnak hasonlót, marad az értesítési sáv nagy részét értelmetlenné tevő notch és társai... A SoC is elég erős napi használatra, illetve sokáig bírja az akku és van jack.