Hirdetés

2024. április 30., kedd

Gyorskeresés

Hozzászólások

(#201) Bigya válasza Blackmate (#200) üzenetére


Bigya
őstag

HI! #195-ben írtam már.

Ez a Népkkert Vígadóban volt. Ha jól emlékszem így hívják...

(#202) Bigya


Bigya
őstag

Hogy miért kell RIAA korekció?

A lemezeken (vinyl, már nem bakelit), a hangfrekvenciás rezgések barázdákon vannak rögzítve. A körkörös barázda mélysége felel meg az amplitúdónak, és a rajta található merrőleges bevágások sűrűsége adja meg a frekvenciát.
Namármost az köztudott, hogy a mélyebb frekvenciák ''leképezéséhez'' nagyobb amplítúdó szükséges. Naja, csakhogy ez olyan mély barázda vágását igényli ami már nem egészséges.

Tehát ha lemezre elkezdik bevésni az anyagot, akkor a jel útjába, egy anti RIAA korrektort iktatnak. Ez módosítja a jelet, meglepő módon egy RIAA karakterisztikával. Gyakorlatilag az a lényege, hogy a mély frekiket csökkentik.
Így a lemez karcolásakor nem kell olyan mély barázdákat vágni.

Visszajátszásnál az ellenkezője történik, a korrekcióval vágott lemez ''nyers'' hangjele befut az előerősítőbe, ami a pár mV-os jelszintet felerősíti, és végrehajtja a korrekciót.

Tehát csak Phono bemenetre lehet kötni LP játszót, mert ott van RIAA. Régebben nem volt mindegy milyen hangszedő (pickup) van a lemezjátszó karján, ma már csak egyfélét használnak.

Jah és ezt az egészet a RIAA szövetség, azaz lemezgyártók amerikai szövetsége találta ki. Hurrá.

(#203) Bigya válasza Bigya (#202) üzenetére


Bigya
őstag

Bővebben: link Ajánlom ezt is figyelmetekbe.

Na én erre emlékeztem, a különbség annyi, hogy inkább magas hangokat emelnek ki. Így a gyártás során keletkező zajokat - amik főként a mély tartományba esnek -
elnyomják.

Máshonnan:

''A hanglemeztechnika kezdetén az akkori lemezanyagok erős alapzaját a magas hangok vágáskor történő előkiemelésével igyekeztek háttérbe szorítani. Erre a zenei amplitúdóstatisztika ugyancsak módot nyújt. E magashang-kiemelés azonban nem történt egységesen, a BBC 25 µs-nál kezdődő, a DIN 45 533 szabvány 50 µs-nál kezdődő, az újabb keletű DIN 45 536 szabvány, valamint a NAB és az RIAA előírások pedig 75 µs-nál kezdődő magashang-kiemelést írnak elő. Mérési célokra kiemelés nélküli, azaz 0 µs töréspontú karakterisztikát is bevezettek. Ezeket a 2.6. ábrán láthatjuk.
Ez a viszonylag rendezetlen állapot azonban csak a mono hanglemezeknél fordult elő, a sztereo hanglemezeken egységesen az IEC által javasolt 3180/318/75 µs jelleggörbét kell használni. A tényleges vágási jelleggörbe eltérése a névlegestől legfeljebb ±2 dB lehet 50 Hz és 10 kHz között. Lejátszáskor természetesen megfelelő frekvenciamenetű előerősítővel kell kiegyenlíteni a vágási jelleggörbe kiemeléseit.''

(#204) Kbkoko válasza Bigya (#203) üzenetére


Kbkoko
csendes tag

Aha!Értem!
Akkor még annyit kérdeznék, hogz ilyen korrektort lehet vhol olcsoért(max.ezer FT) venni, vagz kéne egzet bütykölni, és ha bütykölni kell, tudtok-e vmi egyszerü kapcsolási rajyot hozzá?
Kösyi!!

Si vis pacem, Para Bellum

(#205) Motion_Blur


Motion_Blur
félisten

Szerintetek mennyiből lehetne kihozni egy 2*100-150W-os erősítő-hangfalak ''kombót'':F

Lehet használt is:U

Stavelot 2, easily full throttle into another twenty second top gear flatout section

(#206) PapaMaci válasza Kbkoko (#197) üzenetére


PapaMaci
őstag

Milyen lemezjátszo? Mert lehet, hogy érdemesebb lenne venni egy olyat, ami eleve 230V-al müködik!

...mint az közismert...

(#207) Kagylo válasza Motion_Blur (#205) üzenetére


Kagylo
tag

Egy jópofa Jamo hangfalpár 30000 körül van, egy erősítő is kb annyi lehet, szerintem.
De egy ismerős vett 600K-ért 1 pár hangfalat :Y , valami specko fábol van. Ennyiből már autot lehet venni....

(#208) DDL válasza Bigya (#202) üzenetére


DDL
őstag

A barázdamélység az LP esetében nem hordoz hasznos információt. Az a CD. Csak a barázdaszélesség. De tényleg azért csinálják ezt a hókuszpókuszt mert a barázda túl széles lenne. Na meg enélkül kb. 8-10 perc férne egy LP oldalra (az mondjuk most is igaz, hogy jó dinamikájú lemezre most sem fér 15 percél több /oldal).


Üdv: DDL.

[Szerkesztve]

Messziről jött ember azt mond amit akar. http://logout.hu/blog/ddl/index.html

(#209) Bigya


Bigya
őstag

[kép]

:Y:Y:Y

[Szerkesztve]

(#210) PapaMaci válasza Bigya (#209) üzenetére


PapaMaci
őstag

Hallottam ilyeneket a High-End show-n.
Nem gyözött meg, viszont jot nevettünk :)

...mint az közismert...

(#211) PapaMaci válasza DDL (#208) üzenetére


PapaMaci
őstag

A fonográfnál volt ''hegy-völgy'' barázda, a hanglemeznél meg ''folyó'' barázda. A sztereo jeltárolást a kettö kombinálásával tudták elérni.
(Pl.: ha a két csatorna pont ellenfázisban van modulálva, akkor egy szabályos ''hegy-völgy'' barázdát kapunk)

A mélyvágást pedig valoban a miatt alkamazzák, hogy kissebb barázdaszélességet tudjanak elérni. (A magasemelést pedig a zajcsökkentés miatt.)

...mint az közismert...

(#212) DDL válasza PapaMaci (#211) üzenetére


DDL
őstag

Az, hogy fizikailag hogyan néz ki a barázda az egy más kérdés, de a függőleges mozgás nem tartalmaz információt. Ugyanis nincs referenciapont a függőleges elmozduláshoz. A vízszintes elmozdulás referenciája az ''árok'' középvonala. Ha úgy tetszik a barázdák menetemelkedése.


Üdv: DDL

Messziről jött ember azt mond amit akar. http://logout.hu/blog/ddl/index.html

(#213) _mt_


_mt_
csendes tag

Olvasgattam egy ideje...:)
Vizsgaidőszak lévén a sok fölös szabadidőmben racket gyártottam: :DDD

[kép]

Ne vitatkozz hülyékkel, mert lehúznak a szintjükre, és elvernek a tapasztalatukkal.

(#214) Kbkoko


Kbkoko
csendes tag

Öööö.
A tipusa vmi Aiwa.De olyat nemlehet, hogy ujat veszek...És mi lesz a bütykoléssel?Meg ''ujat'' venni azért nem 2 fillér.Meg mennyivel jobb a saját készitésü kütyüted hallgatni.:)
Amugy köszönöm a sok hasznos infot, de még légyszives abban segitsetek, hogy RIAA korrektort lehet-e kapni magában, ha nem tudtok-e vmi EGYSZERŰ kapcsolási rajzot hozzá?
És egy off topic:
Villanymotor fordulatszámát potm-rel lehet szabályozni-e, ha igen, soros, vagy párhuzamosan?
Köszönöm a sol hasznos infót!

Si vis pacem, Para Bellum

(#215) DDL válasza Kbkoko (#214) üzenetére


DDL
őstag

RIAA-t úgy 15-20k-tól egészen 4-5 milláig kapni. Ha ügyes vagy akkor 5k-ból összehozol egyet, ami sokkal jobb mint amit veszel 15-20k-ért.

Milyen rajz érdekel? IC-s? Tranyós? Csöves? Hibrid? Mekkora érzékenységű? Passzív vagy aktív? :)


Üdv: DDL

Messziről jött ember azt mond amit akar. http://logout.hu/blog/ddl/index.html

(#216) PapaMaci válasza Kbkoko (#214) üzenetére


PapaMaci
őstag

Nem feltétlen ujra gondoltam :)
Azt is csak azért kérdeztem, mert nálam az elsö számu fontos dolog, hogy a lemezek éppségben maradjanak! Ezt sajnos néhány ''gagyisztikus'' gyártmány nem tudja megoldani.
A REVOX A78 korrektorának elméletileg szabadlábon van a rajza. Ha lesz egy kis idöm utánanézek, mert állitolag egyszerü, és jo.
A motorthoz meg inkább épits egy jo stabil tápot!

...mint az közismert...

(#217) Bigya válasza Kbkoko (#214) üzenetére


Bigya
őstag

Nagyon sok egyszerű RIAA kapcsolás létezik. Ha décézel, megtalálsz, ha nem akkor majd kereshetek.

(#218) DDL válasza PapaMaci (#216) üzenetére


DDL
őstag

Hát akkor már inkább a HFM-1.

Üdv: DDL

Messziről jött ember azt mond amit akar. http://logout.hu/blog/ddl/index.html

(#219) PapaMaci válasza DDL (#218) üzenetére


PapaMaci
őstag

No én itt lemaradtam...
Szerencsére igen jo phono elöfokot tartalmaz az erösitöm :)
Még egy kanyar lesz az MC trafoval, de már igy is elég jol szol a rendszer.

...mint az közismert...

(#220) Kbkoko


Kbkoko
csendes tag

Én is ugy gomdoltam az ujat, hogy keritek egy hasznáétat, de ez inkább akkor jöhet szóba, ha nem találok, lyan kapcs. rajzot, amit én is meg tudok csinálni(nehéz lesz...)
Vagy keresek egy használt boltban egy használt hifit, és azt megpropálom megbuherálni.
Csak a vizsgaidöszak...nincs mese...:)
Kösz!

Si vis pacem, Para Bellum

(#221) PapaMaci válasza Kbkoko (#220) üzenetére


PapaMaci
őstag

A korrektor mindenképpen kelleni fog, akár az uj, akár a régi lesz!

...mint az közismert...

(#222) DDL válasza Kbkoko (#220) üzenetére


DDL
őstag

Ha érdekel akkor előkaparom a HFM-1 leírását. Van NYÁK terv is. Az alapján bárki aki már életében szagult gyantát könnyedén összerakja.


Üdv: DDL

Messziről jött ember azt mond amit akar. http://logout.hu/blog/ddl/index.html

(#223) Bigya


Bigya
őstag

NNah, mindenki dolgozik? És nincs semmi említésre méltó?
Oder vizsgaidőszak?

Igaz ererrfele sincs semmi, épp a Sound Wave Storban ülök... és nagyon dolgozok...:U

[Szerkesztve]

(#224) Bigya


Bigya
őstag

SACD előnyeit ki lehet használni gépen? Van valami tapaszatalatotok?

(#225) DDL válasza Bigya (#224) üzenetére


DDL
őstag

Miért? Vannak előnyei? ;]

Üdv: DDL

Messziről jött ember azt mond amit akar. http://logout.hu/blog/ddl/index.html

(#226) Side_


Side_
aktív tag

Hi!
Pc-re van ilyen DSP-jellegű progi?
Konkrétan kb olyan dolgok érdekelnének, hogy soksávos eq, tér-idő korrekció, fázisfordítós dolgok.
Az lenne a lényeg, hogy legalább azt tudja, mint egy autó-hifis fázisproci.
Elképzelhető, h van ilyen?

''Van visszajelzés, tehát vagyok!''

(#227) Bigya válasza DDL (#225) üzenetére


Bigya
őstag

Igen, mért nincsenek? Most éppen egy Mike Oldfield lemezt néztem ki 4k-ért.

Persze ha gépen akarnám játszatni, akkor a hang már nem olyan...

[Szerkesztve]

(#228) Bigya válasza Side_ (#226) üzenetére


Bigya
őstag

Vannak, álltalában valami komolyabb szerkesztőprogi plug-in-jaiként vannak.

(#229) Side_ válasza Bigya (#228) üzenetére


Side_
aktív tag

És tudsz esetleg ilyet? Mármint program-nevet.
(Esetleg linket is:)?)

''Van visszajelzés, tehát vagyok!''

(#230) Bigya válasza Side_ (#229) üzenetére


Bigya
őstag

Nézd, nem tudom, hogy neked milyen igényeid vannak, de a Sound Forge progi elég sok mindent megold, és ahhoz is van mindenféle plugin... Na persze, hogy fizetős. Steinberg-nek is van egy jópofa szerkesztője. Linket nem tudok adni fejből, nekem is a keresőt kellene használnom.

Többiek is biztos tudnak még mondani valamit.

(#231) PapaMaci válasza Side_ (#229) üzenetére


PapaMaci
őstag

Érdemes megnézni a WAVES pluginpack -et! Ez egy kicsit komoly, meg drága is, de megy Steinberg, illetve Sonicfoundry (akarom mondani Sony) alatt is.

...mint az közismert...

(#232) TrollBalint


TrollBalint
addikt

Sziasztok!

Olyan kérdésem lenne, hogy lehet-e kapni olyan elosztót, amit egyszerre két hangkártyába (5.1-esbe) be tudod dugni, és ebbe az elosztóba dugnám bele a hangfalat?
:F

https://www.pathofexile.com/account/view-profile/Haarkon/characters

(#233) Bigya válasza TrollBalint (#232) üzenetére


Bigya
őstag

HI!

Tehát egy aktív hangfal szettet akarsz hajtani, hol az egyik, hol a másik hangkártyádról? ühüm... Analóg kimenetre sztem nem tudsz ilyet venni, mert 6 dolgot kellene kapcsolni, és az babra dolog. Optikai mókában már láttam ilyen mechanikus átkapcsolót.

Lényeg: sztem nem lehet kapni, én a helyedben csinálnék egyet.

(#234) TrollBalint válasza Bigya (#233) üzenetére


TrollBalint
addikt

az az igazság, hogy nem kapcsolgatni akarom, mert már nagyjából megvan, hogy mi min szól (ahol be lehetett állítani). Pl. a winamp, meg a bsplayer, ilyenek, az a hangkártyámon szólnak. A játékok, meg az alaplapin. meg az icq és msn is. Tehát ezek egyszerre szólnának, (ill. egyszerre müködnének)

szerk. nem tudom mennyire érthető amit szeretnék... de ha nem akkor megprobálok érthetőbben fogalmazni :)

[Szerkesztve]

https://www.pathofexile.com/account/view-profile/Haarkon/characters

(#235) Bigya válasza TrollBalint (#234) üzenetére


Bigya
őstag

Nekem a Terratec kelt hangot, és ez át van kötve az alaplapi kártyára, amin füles szokott szólni. Ha akarom ezen csak játék szól, míg ''kint'' zene, de alaphelyzetben, minden mindenhol szól.

mod: éppen szerkeztettél, amikor válaszoltam, igen, nem teljesen tiszta...

[Szerkesztve]

(#236) TrollBalint válasza Bigya (#235) üzenetére


TrollBalint
addikt

közben aludtam egyet :B
de talán még nem késő írnom:)
Szóval. Van egy soundblaster 5.1-em. Ehhez a kx drivert használom, mert azzal jobban szólnak a filmek, meg a zenék. Viszont ez a driver nem támogatja az EAX-ot. (Régebben felvetettem azt, hogy lehetne két drivert használni hozzá egyszerre, de senki nem válaszolt:() Viszont az alaplapi hangkártyám is 5.1-es, az ahhoz való driverrel meg megy is szépen a játék. na most. Vannak bizonyos programok amikbe ne lehet beállitani melyik hangkártyát használják, pl. icq, néhány játék...
Ezért nekem az alaplapi az alapértelmezett.
Naponta többször szoktam játszani, meg zenét hallgatni, és kényelmetlen mindig átdugdozni a hangfala dugóit (főleg most, hogy kicsit átrendeztem a gépet). Ha lenne olyan csatlakozó, hogy egyszerre van beledugva mindkét hangkáryába, és ebbe a csatlakozóba dugom bele a hangfalat az jó lenne. :)

https://www.pathofexile.com/account/view-profile/Haarkon/characters

(#237) Bigya válasza TrollBalint (#236) üzenetére


Bigya
őstag

Egészségedre...
Sajna nincs ilyen, vagy veszel egy keverőt amin legalább 12 út van (és drága), vagy csinálsz / csináltatsz egy átkapcsolót, amivel Te tudod váltani, hogy éppen melyik cumó szoljon.

(#238) TrollBalint válasza Bigya (#237) üzenetére


TrollBalint
addikt

Azért köszi, szerintem az lesz, hogy csinálunk egyet, az úgyis nagyobb buli:)
Ha már egyszer hangfalat tudtunk csinálni Pweisz barátommal, akkor ez sem lesz akadály :D

https://www.pathofexile.com/account/view-profile/Haarkon/characters

(#239) Bigya válasza TrollBalint (#238) üzenetére


Bigya
őstag

TDA1028, TDA1029 analóg kapcsolók ilyenre pont megfelelnek, és elmarad a mechanikus kapcsolók hátránya.

(#240) pweisz válasza Bigya (#239) üzenetére


pweisz
senior tag

Valószínű ennél jóval egyszerübb lessz, mivel a két hangkari egyszere nem szól ezért nem kell keverő, csak simán összelesznek kötve a megfelelő vezetékek. De lehet hogy gyárilag is lehetne kábelt kapni.

(#241) PapaMaci


PapaMaci
őstag

Valaki legyen szives vázolja fel nekem, hogy hogyan müködnek ezek az 5.1-es kártyák! Milyen kivezetésen pl.
Van annyi kimenet, vagy utána kell még valami dekoder?

...mint az közismert...

(#242) Bigya válasza PapaMaci (#241) üzenetére


Bigya
őstag

Van anyi kijárat a kártyákon.

A zöld jack megmarad Front L/R -nak.
Ha 5.1 beállítás van, akkor a vonal bemenet átalakul Rear L/R-nak.
A mikrofon jack-jén pedig kijön a Center, és a Sub.

Ezt szoftveresen kapcsolhatod át.

(#243) TrollBalint válasza pweisz (#240) üzenetére


TrollBalint
addikt

ezek szerint még mindig nem értetted meg... :)
szól egyszerre a kettő. Úgyanis, miközbe zenét hallgatok (sound blaster), addig kapok üzenetet icq-n vagy msn-en (alaplapi), és az alapértelmezett hangkártya amúgy is az alaplapi, és néhány média lejátszó is az alaplapit használja (ha esetleg egyszerre néznék valami filmet meg zenét hallgatnék)

https://www.pathofexile.com/account/view-profile/Haarkon/characters

(#244) Bigya válasza TrollBalint (#243) üzenetére


Bigya
őstag

Ezért jó a két csatorna, csak összekötöm a kártyákat és kész, minden ott szól ahol akarom...:DDD

(#245) pweisz válasza TrollBalint (#243) üzenetére


pweisz
senior tag

Hmm az akkor érdekes lessz. Keverőt építeni kicsit drágább mulatság:)

(#246) Bigya válasza pweisz (#245) üzenetére


Bigya
őstag

Szóval egyszerre kellene szólniuk.

Erre a célra megfelelő összegző erősítőt fillérekért lehet csinálni. Ez elvégzi az impedancia illesztést, illetve a bemeneti impedanciája olyan nagy, hogy talán még kevésbé terheli le a kártyát mit egy aktív hangfal szett bemenete.

De sztem próbáld ki egyszerűen közösíteni a kábeleket, elvileg még úgy is bírnia kell, de félő ám, hogy a hangkártya nem bírkózik meg a nagyjából fele akkora terheléssel, tudni kellene a kártya kimenetére vonatkozó adatokat, dehát...

Szerk: Lehet, hogy félrecímeztem?

[Szerkesztve]

(#247) DDL válasza Bigya (#246) üzenetére


DDL
őstag

Hát azért símán talán mégse. 1-2k-s soros ellenálláson keresztül már inkább. :)


Üdv: DDL

Messziről jött ember azt mond amit akar. http://logout.hu/blog/ddl/index.html

(#248) TrollBalint válasza Bigya (#246) üzenetére


TrollBalint
addikt

nem cimezted félre, mert ha csinálok erősitőt, vagy bármit, az pweisszel csinálom :)
miért lenne fele akkor a terhelés hangkártyán? vagy ezt hogy érted?
(elvileg most is zól mindegyik, csak a másikat nem hallani, mert nincsen bent hangfal)

https://www.pathofexile.com/account/view-profile/Haarkon/characters

(#249) DDL válasza TrollBalint (#248) üzenetére


DDL
őstag

Még rosszabb, mert a két kimenet síma összekötésnél gyakorlatilag rövidre zárják egymást (50-100 ohm a kimeneti ellenállás!).


Üdv: DDL

Messziről jött ember azt mond amit akar. http://logout.hu/blog/ddl/index.html

(#250) pweisz válasza DDL (#247) üzenetére


pweisz
senior tag

Tehát akkor közösítve a két ágat meglehetne csinálni, csak ellenállás kéne? Hogyan kellene kötni sztereo vezeték a két kariból ami kimegy az 2*4száll(asszem), akkor oda kéne 2*2 ellenállás, vagy közösítés után?

Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.