Hirdetés

2024. május 9., csütörtök

Gyorskeresés

Útvonal

Fórumok  »  Kultúra, művészet, média  »  Gitáros topic (kiemelt téma)

Téma összefoglaló

Téma összefoglaló

  • Utoljára frissítve: 2023-12-13 06:43:03

LOGOUT.hu

Gitáros topic ♪♫ eddig összegyűjtött tapasztalataink itt.
(gitár-, erősítő-, effekt- és húrválasztásról, hangkártyákról)

Összefoglaló kinyitása ▼

Hozzászólások

(#49901) Alexios válasza Ctrl+Alt~Del (#49896) üzenetére


Alexios
veterán

Hát, ez is egy impró, bár nem hallottam backing tracket alatta :D De túl sokat játszol így is egyben, pár hang, majd szünet mondjuk az ütem végéig, ismételd meg, megint szünet, ismételd meg kis variációval, megint kis szünet, stb. Azt szokták mondani, hogy mintha beszélgetnél, mondasz valamit, kis levegő, majd jöhet rá a válasz

#49898 jmarcell : szerintem a hangok ott vannak, csak ritmikailag nem adja ki

[ Szerkesztve ]

(#49902) Ctrl+Alt~Del válasza beteg (#49899) üzenetére


Ctrl+Alt~Del
senior tag

Ez beteg, mi? Holnap megyek hozzá.

W | W | H | W | W | W | H

(#49903) umek válasza benvolio (#49900) üzenetére


umek
tag

Nagyon szép a Les Paul! :)

Légy korrekt.

(#49904) Ctrl+Alt~Del válasza jmarcell (#49898) üzenetére


Ctrl+Alt~Del
senior tag

Hát pedig az nagyon ott van. Megvan a slide a 7-re, majd 5 és a 6 vibratoval.

W | W | H | W | W | W | H

(#49905) benvolio válasza umek (#49903) üzenetére


benvolio
őstag

Igen, csak Slash miatt vettem ezt a gyönyörűséget! Mert például pont a hétvégén elhívtam a "régi barátomat" a tengerentúlról, hogy egy névnapi bulit dobjon már fel. Sikerült neki (mint máskor): [kép] [kép] :DD :DD

(#49906) umek válasza benvolio (#49905) üzenetére


umek
tag

:DDD
Ha már már Slash, nekem egy gold LP-m van, bár nem Gibson, hanem Epiphone. De imádom. :)

Légy korrekt.

(#49907) consono válasza benvolio (#49905) üzenetére


consono
nagyúr

:D Ez a 450-es HB LP? Tényleg jól néz ki!

"In God we trust. All others must bring data"

(#49908) benvolio válasza consono (#49907) üzenetére


benvolio
őstag

Igen a 450Plus, csak én a koptatót vagy mit levettem róla, mert zavart.

(#49909) benedekco válasza Ctrl+Alt~Del (#49890) üzenetére


benedekco
addikt

Meg hallgattam, egyéni vélemény, de szerintem felesleges erővel játszol, túl tolod és azért csörög.

Mos mé, hánem? De! Vagy nem...

(#49910) arnyekxxx válasza benedekco (#49909) üzenetére


arnyekxxx
veterán

+1 de én ilyet már nem merek írni :)

(#49911) beteg válasza arnyekxxx (#49910) üzenetére


beteg
őstag

Szerintem meg nem. "Felesleges erővel" játszásnál sem szabadna csörögnie! Főleg nem ennyire.
Ha valaki erőssebben játszik, az nem bűn. Neki magasabbra kell állítani a húrokat. Ennyi.

Csak futni kell!

(#49912) benedekco válasza beteg (#49911) üzenetére


benedekco
addikt

Ja, egészen a Szaturnuszig mehetnek a húrok. Akkor meg az lesz a baj, hogy nem megy a szóló.
Technika, azon kell csiszolni, holnap a hangszerész játszik majd rajta, aztán azonnal kiderül hogy tényleg csörög-e. :R

[ Szerkesztve ]

Mos mé, hánem? De! Vagy nem...

(#49913) arnyekxxx válasza beteg (#49911) üzenetére


arnyekxxx
veterán

Persze, hogy nem bűn, csak jobban fognak zörögni a húrok, főleg a vadiújak. Hogy emiatt magasabbra kell-e állítani az az ő döntése, kényelem vs. zörgés. Ráadásul az, hogy mi hallatszik akusztikusan meg mi szól amikor kijön a zsé az erősítőből az két külön dolog.

(#49914) jmarcell válasza Ctrl+Alt~Del (#49904) üzenetére


jmarcell
csendes tag

Akkor süket vagyok, mondom, mindkettő esethet. :D Viszont tényleg olyan "elcsípett" a dolog, holott egy agyonhallott, -hallgatott, -játszott számról van szó. Ezen teória és az improvizáció témájához fűzve, nem-e érdemes elmélyülni már "kész" riffekben?
Elég sok terülére igaz az életnek, hogy ha sokat gyakorolja az ember, akkor előbb-utóbb lesznek automatizmusok. Ugyanez igaz például nyelveknél a "hallgatásra". Zene terén is javasoltuk már, hogy sokat és sokfélét kell hallgatni, ezáltal fejlődik a ritmikai érzék is.
Próbáltam reprodukálni ezt a pár hangot, hátha hasznos lesz tanács szempontjából, viszont nem sikerült. Annyira benne van az ember fejében, hogy "máshogy nem adja ki".
Hasznos tanulni imprózni, viszont én kicsit olyannak érzem, hogy egy lépcsőfok kimaradt, de se pedagógus nem vagyok, se semmi. Viszont ritmikailag és több téren is fejlődhet az ember, ha mások dolgaiból próbál tanulni. Persze át lehet esni a ló túloldalára, hogy nem tudsz már újat kitalálni, mert mindenben ráismersz valamire, de azért ettől messzire van egy átlag ember. Meg nyilván építőjellegűbb saját magadnak kitalálni dolgokat, maradandóbb is többnyire, fejlesztőbb is tud lenni, csak kell hozzá alap.
Ez megint csak egy félig-meddig költői eszmei futtatás.

(#49915) FockeWulf válasza benedekco (#49912) üzenetére


FockeWulf
tag

Elektromos gitárnál ha bezizegnek itt-ott a húrok az nem baj, erősítőn úgysem hallatszik. Ne fulladjon be a hang, az a lényeg, ha kicsit zörög az mondhatni "normális". Az erősírőből kijövő hang a lényeg.

(#49916) benedekco válasza FockeWulf (#49915) üzenetére


benedekco
addikt

Na az meg a másik. Reméljük a hangszerésznél kiderülnek a dolgok.

Mos mé, hánem? De! Vagy nem...

(#49917) Tommyka21 válasza FockeWulf (#49915) üzenetére


Tommyka21
tag

Sztem ez az új húr baja összesen, be kell játszania és kész.
Hangszerész is majd mondja neki :DD ...

(#49918) FockeWulf válasza Tommyka21 (#49917) üzenetére


FockeWulf
tag

Nagy valószínűséggel így van igen, de sztem a 31 rugóval is átb@szták....

(#49919) benedekco válasza FockeWulf (#49918) üzenetére


benedekco
addikt

Ez így látatlanban, azért elég meredek kijelentés. Fogalmunk nincs milyen állapotban volt a hangszer, fogalmunk nincs mit csinált a krapek vele.
Soknak tűnik igen, de lövésünk nincs, hogy pontosan miket kellett rajta csinálni.

Mos mé, hánem? De! Vagy nem...

(#49920) Alexios válasza benedekco (#49919) üzenetére


Alexios
veterán

Szerintem csak simán ennyibe kerül. Guitarclinic Zolihoz is kb 3 éve vittem utoljára gitárt, de már akkor is 15e ft felett volt nála egy beállítás, azóta meg azért elég meredeken emelkedett minden ára. Szerintem is húzós amúgy a 31, de könnyen el tudom képzelni hogy nem lehúzásképp, hanem alapvetően ennyibe kerül nála.

Ezért is érdemes ezeket a dolgokat az embernek magának megtanulnia :)

Kezdőként, egy új hangszernél egyszeri díjként amúgy ha perfekt lesz utána szerintem akár bele is férhet

[ Szerkesztve ]

(#49921) bigrob válasza Alexios (#49920) üzenetére


bigrob
őstag

Vagy ezért kell használtat venni, amin már el van végezve. :)

Nincs életlen fúrószár csak gyenge előtolás!

(#49922) Tommyka21 válasza FockeWulf (#49918) üzenetére


Tommyka21
tag

Valószínűleg...
Sosem értettem aki hangszerésznél húroztatja a gitárját.
Első beállítás még oké, megértem (az árát nem), de utána hozzátartozik a hangszer használatához hogy megtanuld...
Sőt, nálam egyfajta rituálé is tisztítani újrahúrozni a saját gityómat.
De ez csak magánvélemény, nem bírálat...
:R

(#49923) FockeWulf válasza benedekco (#49919) üzenetére


FockeWulf
tag

Hát fene tudja, azért nem egy 40ezres invasion gitár ha jóltudom, talán olyan nagy gondok mégse kellennének hogy legyenek vele, hisz újan vette...ha meg igen vissza kell küldeni, logikusabb lenne és gazdaságosabb is.
Még ha bundokat is kell polírozni....akkor is sok a 31 (szerintem).

(#49924) FockeWulf válasza Tommyka21 (#49922) üzenetére


FockeWulf
tag

Teljesen egyetértek, aki gitározik (akármilyen szinten is van), meg kéne hogy tanulja legalább felhúrozni a gitárját. Kb 10 perc alatt megtanulható akár yt videókból is. Hangszerészhez hordani húroztatni a gitárt nekem kicsit olyan mintha az alsógatyámat hordanám valahova mással mosatni :D

(#49925) Alexios válasza Tommyka21 (#49922) üzenetére


Alexios
veterán

Azért ne essünk már túlzásba, nem húroztatni vitte, húrmagasság beállítás ilyesmi volt gondolom az elsődleges cél, aztán ezen felül állítólag bund síkolás, meg ki tudja mi volt.

(#49926) Bobrooney válasza Alexios (#49925) üzenetére


Bobrooney
senior tag

Konkrétan az első beállítást végeztette el hangszerésszel. Ami szerintem teljesen rendben van.

Az hogy ki minek az árát sokallja, az relatív. Akárhányszor elmegyek boltba elszörnyülködöm, hogy kb minden duplája lett mint tavaly volt. Na meg aki ezt hivatalosan megcsinálná olcsóbban annak hajrá, lehet műhelyt nyitni :)

De valahol meg itt vagyok meglőve pl az SX gitárommal, hogy jó lenne neki egy beállítatás, de többe kerül beállítattni mint amennyiért vettem :D

[ Szerkesztve ]

(#49927) Goose-T


Goose-T
veterán

Megjött a JP60, öröm van. Pont olyan jó, amilyenre számítottam. Nagyon jó kis nyaka van, elég jól kézre állnak rajta a Dream Theater témák. :D A hangja meg hát király, végülis benne van a real thing.

Szerk.: bónuszként még a gyári pickupokat is adták hozzá a DiMarziók dobozában. :)

[ Szerkesztve ]

Rockbandám: https://fb.me/scharlotterhodes *** Gitárelektronikai műhelyem: https://www.fb.me/goosetgitar

(#49928) marcusa válasza Goose-T (#49927) üzenetére


marcusa
addikt

Nagyon jó a színe.
Ha jól látom ráközelítve, neked is ilyen testbe menő csavarok tartják a pickupokat ugye?

:-)

(#49929) Goose-T válasza marcusa (#49928) üzenetére


Goose-T
veterán

Igen, testbe vannak csavarozva a pickupok.

Rockbandám: https://fb.me/scharlotterhodes *** Gitárelektronikai műhelyem: https://www.fb.me/goosetgitar

(#49930) consono válasza marcusa (#49928) üzenetére


consono
nagyúr

Csak neki tényleg feketék :) Vagy legalább is úgy tűnik innen nézve...

"In God we trust. All others must bring data"

(#49931) benvolio válasza Goose-T (#49874) üzenetére


benvolio
őstag

Az Oripure hangszedő melyik fajta hídhoz való vagy mindegy a húrtávolság?
Üdv!

(#49932) marcusa válasza consono (#49930) üzenetére


marcusa
addikt

Igen, amit én vettem Crunchlab-Liquifire duó, annál már én is figyeltem hogy fekete legyen az alaplap. ;)

:-)

(#49933) Goose-T válasza benvolio (#49931) üzenetére


Goose-T
veterán

52mm-es a húrtávolság, szerintem bármihez jó. Amúgy a DiMarzio F-spaced pickupjai 51 mm-esek, a Seymour Duncan trembuckerei 52,6 mm-esek. A kettő között van, de ahogy megfigyeltem, szinte minden AliExpresses humbucker szett 52/50 mm-es (bridge/neck). Gondolom ezt találták ki mindenhez jó méretnek.

Rockbandám: https://fb.me/scharlotterhodes *** Gitárelektronikai műhelyem: https://www.fb.me/goosetgitar

(#49934) benvolio válasza Goose-T (#49933) üzenetére


benvolio
őstag

Köszi, erősen elgondolkoztatott, hogy a HB LD450-esen kicseréljem erre. Lehet jót tenne neki.

(#49935) Goose-T válasza benvolio (#49934) üzenetére


Goose-T
veterán

Igazi LP-be való pickup az az Oripure, szerintem jót tenne neki.

Rockbandám: https://fb.me/scharlotterhodes *** Gitárelektronikai műhelyem: https://www.fb.me/goosetgitar

(#49936) benedekco válasza FockeWulf (#49924) üzenetére


benedekco
addikt

Anyámnak küldtem a minap egy túrótorta receptet, hogy milyen isteni lett és mennyire könnyen megcsináltam. Erre jött a válasz, hogy éve leje óta duplája a tejszín ára és most egy ideig nem süt túrótortát. Hát ennyi. Barátom is most rinyált mennyit kért ablakcserére a szaki és inkább megcsinálja maga. Azt látom, hogy perpill a kaja ára annyi otthon mint itt az UK-ban, van ami olcsóbb van ami kevesebb. Itt van rezsicsökkentés ellenben otthonnal (tudom, otthon is van, ha az ember nem házban hanem egy kis lakásban él). Cserébe a fizetések nem ott vannak mint itt.
Mikor én csináltathattam a beállítást szakival a Fenderen, Squier CV-n meg az Epi Les Paul-on akkor volt £45 az alap, és £65 festés javítással (20-40ezer ft, attól függ milyen és mikor árfolyammal nézzük). De ez volt jó pár éve. Na ehhez képest tűnt nekem soknak a 31 ezer. De amúgy ahhoz képest már nem, amit előbb írtam (leszámítva az otthoni átlag fizut, mert ahhoz megint sok).
Amúgy tök mindegy milyen gitárt veszel, azt be kell állítani, nincs mese. Az olcsót és a drágát is. A kérdés, hogy meg tudod-e csinálni magadnak vagy sem. Szerintem ha gyakorlatlan az ember akkor csináltassa meg egyszer, aztán ha belejön idővel akkor utána tud állítani pár év múlva. Ez egy egyszeri kiadás. Általában a boltokban szokott járni egy ingyenes beállítás, azaz már a gitár ára tartalmazza azt.

Mos mé, hánem? De! Vagy nem...

(#49937) doc válasza benedekco (#49936) üzenetére


doc
nagyúr

Erre tok jo az olcso gitar, az ember nem sajnalja. En is allitottam a Squieren mindent, intonaciot, tremolot ekeltem, mondjuk faXa is lett :)

(#49938) benvolio válasza Goose-T (#49935) üzenetére


benvolio
őstag

Átgondolom! :R

(#49939) benedekco válasza doc (#49937) üzenetére


benedekco
addikt

Jaja. Mondjuk ékelés meg intonáció pont a legegyszerűbb dolgok. Ha a bundokkal van gond az szokott kifogni rajtam is.

Mos mé, hánem? De! Vagy nem...

(#49940) doc válasza benedekco (#49939) üzenetére


doc
nagyúr

Szerintem ahhoz hogy kezdokent az ember eszrevegye hogy egyaltalan gondok vannak a bundokkal, ahhoz tenyleg durva problemak kellenek...

(#49941) Alexios válasza doc (#49940) üzenetére


Alexios
veterán

Ha nem abszolút teljesen kezdőről van szó, hanem mondjuk pár hónap tapasztalattal, simán megeshet egy olyan hogy nyújtásnál az egyik fekvésben elhal egy hang

(#49942) arnyekxxx válasza benedekco (#49936) üzenetére


arnyekxxx
veterán

Itt van rezsicsökkentés

Leirnád helybeliként ez konkrétan mit is jelent?

(#49943) Ctrl+Alt~Del


Ctrl+Alt~Del
senior tag

Na, mindenki nyugodjon le! ;]

Tippelgettetek, mint a totón, született is egy két találat, de ennél azért árnyaltabb a kép. A mai napnak sok tanulsága van, kezdve azzal, hogy az évek és a rutin mennyit számít, folytatva azzal, hogy technika és technika közt különbség van, hogy a "gitáros fórumon" (itt) se tudnak mindent stb.

A hangszer járt a hangszerésznél, aki a kezébe vette, az ujjaival végigpengette, nézegette, és mondta, hogy ez a hangszer most jól be van állítva, de ha kérem, akkor elrontja nekem. Szerinte ez annyit csörög, amit gitár csörög, aminek alacsony a húrmagassága. Mondta, hogy attól kap idegbajt, amikor valaki bejön, hogy csörög a gitár, és "elkezdi csörgősen pengetni", akkor persze, hogy csörög.

Megpengettem neki pengetővel, csörgött rendesen. Azt mondta, egyrészt, nem mindegy milyen technikával penget valaki, másrészt, minden gitár csörög, mert az a dolga, hogy csörögjön, és itt elkezdte magyarázni a húrok fizikáját Hogy az első pengetésnél mindig ellipszis pályát jár be a húr, utána már kör alakban mozog, és amíg ki nem oltódik a kettő, addig alapból csörgő hang keletkezik a húron.

Lógott a falon jó pár gitár, mondom neki, ha bármelyiket leveszem, csörögni fog? Azt mondja, garantáltan, nyugodtan próbáljam ki. Levettem két Fendert meg egy grigrit, tényleg csörgött mindegyik (saját gitárjai). Az egyik egy custom USA Fender, elég menő strat amúgy. Mondta, hogy dugjam nyugodtan erősítőre.

Aztán folytatta azzal, hogy mindig azt javasolja, hogy erősítővel gyakoroljon mindenki. Egyrészt azért, mert meg kell tanulni kezelni a hangszert erősítővel, minden hangszer más ls más, mondta, másképp viselkednek. Nagy valószínűség szerint már erősítővel nem hallatszik a csörgés. Kérdeztem, hogy Hetfieldnek is csörög a gitárja a színpadon? Azt válaszolta, hogy "mint az állat".

A csörgés szerinte mivel mindig van, annak mértéke kompromisszum. Alacsony húrmagasság több csörgés, magas húrmagasság kevesebb csörgés. Azt mondta, hogy hátrafeszítheti nekem a nyakat úgy, hogy egyáltalán ne csörögjön, de akkor játszani nem fogok tudni rajta, mert olyan lesz, mintha expandert nyomogatnék.

Azt mondta, azzal a gitárral van baj, amelyik nem csörög, vélhetően az játszhatatlanra van be- vagy elállítva.

(Közben elkezdte állítani a gitárt, én pötyögtem az övéin, közben beszélt, és állítgatott).

A másik baj szerinte, hogy sokszor valakinek annyira rááll a füle a csörgésre, hogy már másra se koncentrál, csak a csörgésre, és azért nem fog gyakorolni, mert csörög, és az nagyon nem jó, ha valaki ezért nem gyakorol.

Természetesen van rossz csörgés is, fel is tettem a kérdést, hogy én 1XP-s gitárosként honnan tudjam, hogy mi a jó, és rossz csörgés. Azt mondta, hogy ha megváltozik a gitár hangja, az semmiképp se jó, ha nincs a húrnak sustain-je, az intő jel, ha eltörik a hang játék közben a csörgéstől, az megint csak azt jelenti, hogy ott valami betegség van.

Tök jót beszélgettünk, háromnegyed órát voltam nála, amúgy pont egy fender nyakon cserélt volna bundokat. Elejétől végéig elmagyarázta, hogy történik (én kérdeztem rá), megmutatta a dolgokat, eszközöket. Azt mondta, egy igényes bundcsere teljesen nyakon nagyjából egy napi munkája, és 60 ezer forint anyaggal együtt.

Elkészült a gitár, most már kevésbé csörög, majd mindjárt itthon is kézbe veszem.

Kíváncsiságból utána rákereste YT-on, és találtam ezt a marha jó videót. Szóról szóra az van szinte benne, amit a hangszerész mondott. Az azért elég durva, hogy a boltban leakasztják a vadi új Gibsont, és úgy csörög, mint a nyavalya.

Akit érdekel a téma, nézze végig, tök tanulságos és szemléletes.

Ui: A munkadíj 25 volt, és első beállítás, Floydos gitáron. A húr volt +6 ezer, úgy jött ki a 31.

W | W | H | W | W | W | H

(#49944) doc válasza Ctrl+Alt~Del (#49943) üzenetére


doc
nagyúr

két Fendert meg egy grigrit, tényleg csörgött mindegyik (saját gitárjai)

nocsak, a profi hangszeresznek gagyi GRIGRI-je van? :P :DDD Ugye nem is olyan rossz az ;)

Amugy minden tiszteletem a profi szakie, de azert szerintem nem csak a ket veglet letezik, a "csorog mint allat" meg a "jatszhatatlan expander"
En peldaul nagyon meg vagyok elegedve most a Shecterrel, a kezdeti picike csorges eltunt, megis szinte nulla erovel le lehet fogni a hurokat, szuper :C

[ Szerkesztve ]

(#49945) arnyekxxx válasza Ctrl+Alt~Del (#49943) üzenetére


arnyekxxx
veterán

jópáran pont ezt mondtuk.

(#49946) arnyekxxx válasza doc (#49944) üzenetére


arnyekxxx
veterán

a kezdeti picike csorges eltunt,

az új húr idővel elveszíti a fényét és ezzel párhuzamosan a csörgés is csökken/szűnik. Felteszel majd egy frisset az megint zörögni fog egy darabig.

(#49947) doc válasza arnyekxxx (#49946) üzenetére


doc
nagyúr

Na erre kiváncsi leszek, nemsokára úgyis aktuális lesz

(#49948) Ctrl+Alt~Del válasza arnyekxxx (#49945) üzenetére


Ctrl+Alt~Del
senior tag

Összehasonlítottam most a PRS-t, meg a Shectert, és a PRS jóval kevésbé csörög. Javult a Schecter, tény, de szerintem még csörög, jobban, mint kéne neki.

Kíváncsi leszek mondjuk két hét múlva, akkor már a húrnak is be kéne állnia.

Tény és való, hogy lehet, hogy erősebben pengetek néha, és meglepő, hogy milyen gyengén is elég, de azért akiket látok gitározni, pláne metált, nem úgy tűnik, mintha nagyon kesztyűs kézzel bánnának a húrokkal, úgy baszatják, mint a szél.

W | W | H | W | W | W | H

(#49949) arnyekxxx válasza Ctrl+Alt~Del (#49948) üzenetére


arnyekxxx
veterán

úgy baszatják, mint a szél.
az a show része inkább, amikor beül a studioba akkor majd finoman játszik, kivéve ha valami hamis zajmetál a cél.

Mindemellett olyankor garantáltan zörög is nekik mint az állat csak nem azt hallod.

[ Szerkesztve ]

(#49950) Ctrl+Alt~Del válasza doc (#49944) üzenetére


Ctrl+Alt~Del
senior tag

Nem grigri, valami más Ibanez volt. Csak én már úgy hívom.Mondta is, de nem jegyeztem meg.

W | W | H | W | W | W | H

Útvonal

Fórumok  »  Kultúra, művészet, média  »  Gitáros topic (kiemelt téma)
Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.