Hirdetés

2024. április 27., szombat

Gyorskeresés

Hozzászólások

(#351) CSAVI38


CSAVI38
tag

tudnátok abban segíteni hogy az alábbi esteben hogyan kell a nyereséget számolni, mert erre sehol nem sikerült példát találnom, mindenhol csak egy vétel és eladás van példaként
Egy adott részvényből veszek
először 5 db-ot 120 pénzért
utána később veszek még 10 db-ot 100 pénzért
majd még az adott évben eladok 10 db-ot 150 pénzért, de 5 db -ot megtartok

Ebben az esetben mihez képest kell számolni a nyereséget, mindig az elsővel vétellel kell kezdeni vagy az olcsóbb vétellel?

azaz
10x150-(5x120+5x100)=400 a nyereség
vagy
10x150-10x100=500

(#352) aAron_ válasza CSAVI38 (#351) üzenetére


aAron_
őstag

Tudtommal ez a bróker készletértékelési módszerétől függ. (FIFO, LIFO)

What is your ikigai?

(#353) nyepi


nyepi
tag

Sziasztok!

Egy ideje már próbálkozok részvény kereskedéssel, viszont most felmerült egy kérdésem.
Remélem tudtok segíteni.
Vettem MOL részvényt, 1700 és 2000 Huf-ért. A példa kedvéért 500-500 db-ot. Ha ebből eladok mondjuk 200 db-ot 2200 Huf-ért, akkor a nyereségadót mekkora árfolyam alapján állapítják meg? Az 1700, vagy a 2000 forintos bekerülési költség alapján számolják?
Előre is köszönöm a segítséget! :R

(#354) sajtos365 válasza nyepi (#353) üzenetére


sajtos365
tag

Elsőnek a 2000 Ft-osat írnám be mert kevesebb adót kell fizetni és tovább forgathatom azt a pénzt, majd legvégül az 1700 Ft-osat adóztatnám, HIFO készletértékelés alapján.

Ja, jegyezd fel melyiket mikor adtad el.

[ Szerkesztve ]

(#355) nyepi válasza sajtos365 (#354) üzenetére


nyepi
tag

Ja, bocsánat. Azt elfelejtettem, hogy ez KBC-s számlaszámon van, szóval ők küldik meg a NAV felé, gondolom nekem erre nincs ráhatásom. :(

(#356) sajtos365 válasza nyepi (#355) üzenetére


sajtos365
tag

A KBC-nél nem tudom ez hogy van, gondolom, eladáskor a HIFO választod és úgy köldik meg a NAVhoz.

(#357) sajtos365 válasza sajtos365 (#356) üzenetére


sajtos365
tag

Ja, ha adóéven belül mind eladod végül akkor tök mindegy.

(#358) nyepi válasza sajtos365 (#356) üzenetére


nyepi
tag

Remélem igazad van és én tudom kiválasztani.
Mindet semmi képpen nem akarom eladni.
Köszi a segítséget! :R

(#359) sajtos365 válasza nyepi (#358) üzenetére


sajtos365
tag

"Remélem igazad van és én tudom kiválasztani."
Na most, ha nem választhatom ki akkor minek van ott, akkor a vételi gomb sem működik?

(#360) nyepi válasza sajtos365 (#359) üzenetére


nyepi
tag

Közben megtaláltam neten, választható. Ez egy remek hír! :))
Köszi, mégegyszer!

(#361) ad4m1337


ad4m1337
aktív tag

Sziasztok!

Ki melyik hazai, esetleg kulfoldi szolgaltatot ajanlana ETF, es amerikai reszvenyek vasarlasara? Nem kereskednek, befektetnek 3-5 eves tavlatban.

A hazai szolgaltatok mellett van meg a €100k OBA -n kivul egyeb elony?

Equilort neztem eddig, de 1%/$45 megvenni egy facebook reszvenyt (kar h Europaban nincs Robinhood :( )..

Koszi a valaszokat elore is!

[ Szerkesztve ]

(#362) aAron_ válasza ad4m1337 (#361) üzenetére


aAron_
őstag

Itthoniak előnye a TBSZ. Ajánlottak: Random Capital, KBC Equitas, Erste

What is your ikigai?

(#363) ad4m1337 válasza aAron_ (#362) üzenetére


ad4m1337
aktív tag

Koszonom, szerintem a random marad, rajuk is ervenyes az OBA ugye?

A TBSZ 3, 5 ev utani adokedvezmenye csak akkor el ha az adott securityt poziciobol nem szallok ki 3, illletve 5 even belul ugye?

Hogyan kell adozni ha pl. az ember az Interactive Brokersnel nyit szamlat?

(#364) Babetta-X válasza ad4m1337 (#363) üzenetére


Babetta-X
senior tag

IBN-n nehezebb az adózás, mivel az ibc-nek nincs Mo fele bejelentési kötelezettsége, így neked kell mindent kitöltened, míg Randomnál a nagyrésze már előre meg lesz írva.

(#365) aAron_ válasza ad4m1337 (#363) üzenetére


aAron_
őstag

Igen, érvényes rájuk is. Nem, 3 és 5 éven belül kedved szerint kereskedhetsz, de csak a 0. gyűjtő évben tudsz beutalni, kiutalni pedig a TBSZ feltörése vagy lejárta után.

What is your ikigai?

(#366) ad4m1337 válasza Babetta-X (#364) üzenetére


ad4m1337
aktív tag

Tehat ha jol ertem, akkor egy kulfoldi megbizhato broker eseten:

- Pro: alacsonyabb feek
- Kontra: adobevallast nekem kell intezni

Tehat ha valaki sokat kereskedik, akkor megeri a kulfoldi broker, mert meg egy konyvelo fizetese mellett is alacsonyabb az össz. koltseg.?!

(#367) Lex Icon válasza ad4m1337 (#366) üzenetére


Lex Icon
senior tag

- nincs TBSZ és fizetheted az adót, osztalék után meg szochót is.

(#368) ad4m1337 válasza Lex Icon (#367) üzenetére


ad4m1337
aktív tag

Ertem, de nyilvan ez akkor erdekes, ha 3 even tul tartja az ember, 3 even belul igy is - ugy is fizetni kell.

(#369) Babetta-X válasza Lex Icon (#367) üzenetére


Babetta-X
senior tag

szochonak nincs köze a külföldi vagy magyar brókernek, azt utólag a bevallásnál visszaigényelheted amennyiben a fizetésed szerint kimaxoltad a lehetőségeket. Legfeljebb annyi, hogy magyar szolgáltatónál egyszerűbb néha a dolog mert tudsz nyilatkozni, hogy te kimaxoltad és akkor alapból nem vonják le.

Van egyébként még a pro/kontra listán bőven mit nézni, javaslom nézd meg Bence NBalázs youtube videóit vagy az elemzésközpont oldalát, videóit ők elég profik.

(#370) Lex Icon válasza Babetta-X (#369) üzenetére


Lex Icon
senior tag

szochonak nincs köze a külföldi vagy magyar brókernek

Már hogyne volna. Ha TBSZ-en kapsz osztalékot, akkor nem kell szochot fizetned utána.

utólag a bevallásnál visszaigényelheted amennyiben a fizetésed szerint kimaxoltad a lehetőségeket.

Ha kimaxoltad! Nem mindenki kap annyit és/vagy nem mindenki bérből él.
A 15% SZJA-t meg bukod külföldi brókernél.

@ad4m1337: Ertem, de nyilvan ez akkor erdekes, ha 3 even tul tartja az ember, 3 even belul igy is - ugy is fizetni kell.

Azt a pénzt, amire szükségem van 5 éven belül, nem TBSZ-re teszem, hanem likvid eszközbe. Pl.: MÁP+. Mivel részvényekbe hosszabb távon célszerű fektetni még akkor is, ha daytradelsz, így a TBSZ ideális erre.
Persze lehet szórakozni külföldi brókerrel, de jó tudni, hogy ez milyen hátrányokkal is jár az esetleges előnyök mellett.

(#371) #04441088


#04441088
törölt tag

Gamestop haldoklik?
Mikor tettem bele pénzt 115 körül volt, aztán 180 fölé ment. Most meg esik szépen.

Bár a Novavax is javulhatna.

(#372) doc válasza #04441088 (#371) üzenetére


doc
nagyúr

a gamestop evek ota haldoklik, mesterseges hisztivel toltak fel rovid idore irrealis szintre az arfolyamat

(#373) #04441088 válasza doc (#372) üzenetére


#04441088
törölt tag

Januárban ugrott nagyon a Twitteren történtek miatt, majd leesett és ismét ment felfelé. Remélem azért lesz még 200 felett. Nova is, csak náluk meg késik az oltóanyag a többihez képest.

(#374) Babetta-X válasza Lex Icon (#370) üzenetére


Babetta-X
senior tag

Igen sorry, kicsit félreértelmeztem amit írtál, újrafogalmazom.

- nincs TBSZ és fizetheted az adót, osztalék után meg szochót is.

Igaz, külföldi bróker esetében tényleg nincs tbsz, de adót és szochót ha nem csinálsz tbsz-t akkor itthon is ugyanúgy fizetned kell, mint a külföldi bróker esetében. Én pl nem ugrok tbsz-ben most, mert nem szeretem az ilyenfajta kötöttségeket, de persze ez egyéni preferencia kérdése, mert állampapírom pl van biztonsági tartaléknak.

(#375) Sn00k


Sn00k
veterán

Usa vagy EU piacon melyek a legjobb osztalekfizeto reszvenyek? Magyar piacrol talaltam infot de tobbirol nem tul ertelmezhetoket. Illetve meg az nem vilagos ha nyitok TBSz szamlat akkor ugye nem kell nyeresegadot fizetni ha megvarom a 3 evet. De pl azt meg lehet tenni hogy a nyereseget azt kiveszem? Vagy azutan is kell fizetni nyeresegadot?

3njoy the Lif3

(#376) Lex Icon válasza Sn00k (#375) üzenetére


Lex Icon
senior tag

TBSZ-en 5 év után nem kell SZJA-t fizetned. 3 év után annyi van, hogy 15 helyett 10%-ot fizetsz. Ill. EU-n kívüli osztalék után (pl. USA) az SZJA-t meg kell fizesd. EU-n belül elvileg nem, de pl. a németek így is levonják és olyan bürokrácia van, hogy inkább hagyod veszni.

(#377) Sn00k válasza Lex Icon (#376) üzenetére


Sn00k
veterán

Koszi.
Meg annyi ha nyitok TBSz es csak magyar reszvenybol all a portfolio es mondjuk kapok evente osztalekot tehat keletkezik minden evben fix nyeresegem. Azt ki lehet utalni TBSZ rol ugy hogy ne kelljen utana fizetni nyeresegadot vagy, nem?

[ Szerkesztve ]

3njoy the Lif3

(#378) Lex Icon válasza Sn00k (#377) üzenetére


Lex Icon
senior tag

Nem. Ha nem akarsz adót fizetni, akkor a kezdő gyűjtőévben befizethetsz pénzt, de az utána következő 5 évben se ki, se be. Ez a lényege, azért kapod az adómentességet, hogy "hosszabb távon" megtakaríts. Ha ki akarsz venni, akkor az egész TBSZ-t fel kell törni és fizetni az egész nyereség után az adót.
Viszont minden évben nyithatsz egy TBSZ számlát, így 5 év után minden évben le fog járni egy és akkor kiveheted a pénzt, vagy egy részét, a többit hozzácsaphatod a következőhöz.
Tele van infóval a net, kérdezd meg a barátod! De az ő barátján videón is nézheted. ;)

[ Szerkesztve ]

(#379) Sn00k válasza Lex Icon (#378) üzenetére


Sn00k
veterán

:R

3njoy the Lif3

(#380) Sn00k


Sn00k
veterán

Van valakinek ötlete, miért nem kap valaki osztalékot.
Nekem a birtokomban van több ezer mtelekom részvény. Az oldalukon ezt írják
"Az osztalék kifizetésének kezdő napja 2021. június 2.
Az osztalékfizetéshez kapcsolódóan elrendelt tulajdonosi megfeleltetés fordulónapja 2021. május 21. Osztalékra az jogosult, aki a tulajdonosi megfeleltetés fordulónapján Magyar Telekom részvény tulajdonosa és kérte a Társaság részvénykönyvébe történő bejegyzését.
A 2020. évi osztalékra jogosító Magyar Telekom részvényt utoljára 2021. május 19-én lehet vásárolni a Budapesti Értéktőzsdén."
Én semmilyen osztalékot nem kaptam akkor sem és azóta sem... :F
Tavaly pedig kaptam és láttam is a számlámban.

3njoy the Lif3

(#381) Babetta-X válasza Sn00k (#380) üzenetére


Babetta-X
senior tag

Első körben a brókertársaságodnak írj, hogy tudnak-e segíteni, de lehet simán csak késésben vannak, a rába amíg még fizetett osztalékot nekem is rendre rengeteg időt késett

(#382) Sn00k válasza Babetta-X (#381) üzenetére


Sn00k
veterán

Koszi. Az otp brokert hasznalom majd bemegyek egy fiokba es megerdeklodom...

3njoy the Lif3

(#383) Maxxy10


Maxxy10
addikt

Sziasztok!
Részvényeket szeretnék vásárolni minden hónapban kisebb értékben kb 40e Ft. Viszont ezt Angliában szeretném, milyen platformot javasoltok ahol tudnék kereskedni? Kollégám a trading 212 javasolta de ott már több hete csak regisztrációs várólistán vagyok. Revoluton úgy tudom túl nagy a fee így nem lenne érdemi haszon rajta.
Köszönöm

(#384) Fandango válasza Maxxy10 (#383) üzenetére


Fandango
veterán

Interactive Brokers

(#385) saelin


saelin
veterán

Sziasztok!

Már egy másik topikba (otp) feldobtam a kérdést és választ is kaptam rá, de még mindig vacilálok hol kellene számlát nyitnom hogy elkezdhessek részvényekbe befektetni. Hosszú távra szeretnék elsőnek kb 500e ft-ot rászánni a dologra és elsősorban olyan részvények vásárlását tervezem mint az OTP, Sony, Apple vagy a Netflix, de majd kis kutakodás után lehet bővül a portfólió. Szóval jelenleg már az elején falba ütköztem, mert a legtöbb Online bróker CFD-vel kereskedik ami olvasatom szerint nem az én befektetési stílusomhoz illik. Nézegettem magyar vonatkozású brókereket és őket találtam:
- Equilor, Erste Bróker, KBC (K&H-hoz tartozik), Random Capital, vagy esetleg OTP

Ebből nekem a Random Capital-t ajánlották a másik topicban. Annyi kérdésem lenne, hogy a fent felsoroltak közül melyikek jelentik egyből a NAV felé a pénzmozgásaimat? Nagy előny lenne számomra ha nem nekem kellene bevallanom ezeket, hanem már úgy jönne meg jövőre a bevallásom hogy ezek benne vannak. És az sem lenne hátrány ha tudnám melyik brókernél milyen költségekre kell számítani számlavezetés gyanánt vagy hogy mennyire megbízhatóak pl a profit kifizetésénél (mennyit kell rá várni stb).

Előre köszönöm a válaszokat! Nagyon kezdő vagyok még a dologban, de igyekszem rengeteget olvasni a témában. :R

"It is only with heart that one can see rightly; what is essential is invisible to the eye."

(#386) Fandango válasza saelin (#385) üzenetére


Fandango
veterán

(#387) saelin válasza Fandango (#386) üzenetére


saelin
veterán

Köszi! Írtam oda is. :R

"It is only with heart that one can see rightly; what is essential is invisible to the eye."

(#388) bayarena


bayarena
aktív tag

Revolut vagy Etoro a jobb es miert? Van valakinek tapasztalata?

(#389) inf3rno


inf3rno
nagyúr

Sziasztok!

Szeretnék elkezdeni tőzsdézni jövőre. Eddig többek között az tartott vissza, hogy minden ügyletért a bróker levett volna egy fix vagy százalékos összeget. Néztem, hogy az eToro-nál nincs ilyen. Egy kicsit túl jól hangzik ez, hogy igaz legyen. Van valami buktatója az eToro használatának, vagy miért éri meg ez nekik?

[ Szerkesztve ]

Buliban hasznos! =]

(#390) Fandango válasza inf3rno (#389) üzenetére


Fandango
veterán

Szia!

Az ingyenes brókerek úgy keresnek pénzt általában, hogy a rajtuk keresztül átmenő ügyletek adatait eladják más cégeknek. Illetve a vételi és eladási árak tartalmaznak egy árrést, ami nagyon minimális, de az összes tranzakcióra vetítve már jelentős összeg.
Illetve a deviza váltásból is lehet bevételük.
És még ki tudja mi mindenből.
Az hogy valami ingyenes az nem jelenti azt, hogy bujtatott módon nem fizeted meg az árát.

Én egyébként a Trading212-t használom aki szintén "ingyenes".
De terveim szerint valószínűleg átmegyek majd az Interactive Brokerhez, aki bár nem ingyenes, de sokkal többet ad lehetőségekben mint a Trading212.

[ Szerkesztve ]

(#391) inf3rno válasza Fandango (#390) üzenetére


inf3rno
nagyúr

Köszi!
Amiért én fizetnék az az adatszolgáltatás. Néztem már régebben, hogy vannak olyan oldalak, amikre lehet betenni egyedi lekérdezéseket, de én valami olyat keresek, aminél egy REST API-n keresztül le tudom kérni a nyers adatot sok évre visszamenőleg, aztán itthon feldolgozni. Ugye itt maga lekérdezés is érték, ami alapján dönt az ember, már ha sikeresen kereskedik, szóval én azt nem adnám ki. Plusz egyébként is annyira gagyiak ezek a script vagy lekérdező nyelvek, amik fent vannak náluk és annyira gyenge a szerver, hogy komolyabb adatbányászatot nem is lehet csinálni velük.

Buliban hasznos! =]

(#392) Fandango válasza inf3rno (#391) üzenetére


Fandango
veterán

Ebbe már nem tudok segíteni, nem vagyok ilyen témában jártas.

(#393) repvez


repvez
addikt

udv, valaki vett már revoluton ETF-et? hogy lehet ?mert én nem találom az S&P500at a listában.
Illetve adobevalláskor automatikusan kuldenek majd minden szukséges papirt ?

(#394) patus11


patus11
csendes tag

Sziasztok! 2019. elején vettem az akkor még éppen kamatadó-köteles PMÁP-ból TBSZ-re a Kincstárnál. Két fordulónál (2020. és '21.) megkaptam rá az aktuális kamatot, aztán idén feltörtem a TBSZ-t és kivettem a pénz túlnyomó részét. A jövő év elején a MÁK által küldött kimutatásban arra számíthatok, hogy a két kifizetett kamat összegére be kell fizetnem utólag 15% SZJA-t? Melyik sorba kell majd ezt beírni a bevallásban? De a lényeg: kiüthetem ezt a Revoluton és Random Capitalnél beragadt néhány veszteséges egyedi részvény, illetve kriptó ETP eladásával? Ma, amennyiben még nem késő. Mit gondoltok erről?

(#395) Lex Icon válasza patus11 (#394) üzenetére


Lex Icon
senior tag

A másik topikban kapott válasz nem jó?

(#396) patus11 válasza Lex Icon (#395) üzenetére


patus11
csendes tag

Kiindulásnak igen, de szerettem volna megerősítést. Azóta megkaptam, nincs több kérdésem, köszi.

(#397) kavalkád


kavalkád
aktív tag

vannak kérdőjelek bennem a részvények tulajdonjogával kapcsolatban, hátha tud valaki erre felvilágosítást adni.

a RC-nél van TBSZ számlám, ezen kereskedek.
tudtommal a BEVA jelenleg 100.000 euró összegig kártalanít.

ami nem egyértelmű, hogyha a RC számlán nem KP-ben tartom a pénzt, hanem minden részvényekben van akkor azok az én nevemen vannak regisztrálva (valahol)?
ha igen akkor az RC esetleges csődje után azokat átvihetem máshova?
ha nem akkor a BEVA vissza tudja azokat szerezni valahogy vagy ha a portfólióm értéke meghaladja a 100.000 eurót akkor az a fölötti részt elvitte a víz?

(#398) Lex Icon válasza kavalkád (#397) üzenetére


Lex Icon
senior tag

A részvény a tiéd de nem az RC-nél van, hanem pl. az EU-s rv-ek és ETF-ek az IB-n keresztül közvetítve a Xetra német tőzsdén.
Így ha RC tönkremegy a rv-ed megmarad, de biztos lesz vele adminisztráció. Azt pontosan nem tudom, hogy hogyan van a tárolt rv. nyilvántartva, ezt nem kutattam ki, de mielőtt ebbe szaladunk bele, nem a KELER-nél és nem az MNB-nél. Ott csak a magyar papírok vannak ill. a papírjaidról az RC által leadott nyilvántartás, amit érdemes letölteni, de ezt az MNB nem ellenőrzi le, neked kell/lehet havonta.
A BEVA arra vonatkozik, ha RC "eltünteti" a papírjaidat és a 100e€ esetén is csak 90%-ot kapsz vissza a BEVA keretében. Ha kevés a BEVA keret, lehet más szolgáltatónál is számlát nyitni (Erste, K&H,...) és akkor annyival nagyobb a keret, de pl. a K&H-nál csak 20e€, ha jól emlékszem.

(#399) kavalkád válasza Lex Icon (#398) üzenetére


kavalkád
aktív tag

köszönöm az alapos választ! :R

(#400) FeniX-


FeniX-
aktív tag

Sziasztok, talán nagyon naív a kérdés, de azt szeretném megtudni, hogy alacsony-közepes fizetéskiegészítés céljából mekkora összeggel érdemes elkezdeni a tőzsdézést?

Két helyen van most demó számlám, az etoron, és a portfólióglobál-os oldalon, de ott arányaiban sokkal nagyobb kezdő büdzséje van az embernek. (10 millió kb.)

Heti/havi kereskedési periódusban gondolkodnék és ahogy informálódtam, úgy értelmezem, hogy egy -egy termék éves ciklusában kb. 3-4 beszállási pont van ekkora időintervallumban.

Nem lőnék nagy célokra, ilyen 50-200 $-os befektetési kockázatú 'pozíciókat' szoktam nyitni a demó számlákon is. (Követve a Bence Balázs 'bibliában' írtakat)
Ami kicsit elriasztott, hogy pl. a portfóliós oldalon 15-15$ a jutalék, így kb. egy pozíció nyitásakor azonnal -30$ -ról indulok.

[arra gondoltam, később az élesen, ha mondjuk évi 50-100.000 forintos nyereséget el tudnék könyvelni már óriási sikernek könyvelném el. - Ez reális egyáltalán?]

Kérdésem, hogy nagyon eltájoltam a lehetőségeket és lépjek egyet vissza mondjuk éves szintre kalibrálva magam, vagy ennél sokkal nagyobb összegek kellenének úgy en bloc?

Kicsit úgy érzem, hogy még nem találtam meg az ideális arányokat. (kb. 1,5 hónapja demózok, egyelőre csak félig passzív módon, nézegetve, ízlelgetve)

Köszi előre is a válaszokat.

Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.