Hirdetés

2024. április 26., péntek

Gyorskeresés

Hozzászólások

(#1) Graphics


Graphics
Jómunkásember

Na olvasom, epp ventivezérlőket nezegettem, rendeltem is egyet ebayrol, lehet jo lesz, meg nem volt időm kiprobalni

Cikket olvasom :)

EAGET 1TB SSD review - https://logout.hu/bejegyzes/graphics/eaget_s600_1tb-os_ssd_aliexpressrol_kihagyhatatlan.html

(#2) joysefke


joysefke
veterán
LOGOUT blog

Gratula, hasznos projekt!

Készítettél dokumentációt, illetve ha igen, az publikus? (a programozás rész nekem nem okozna problémát, de a hardver...)

(#3) jacint78 válasza joysefke (#2) üzenetére


jacint78
addikt

Egyenlőre csak a fejemben van dokumentáció, de, ha megnézed a nyákot a hardver olyan egyszerű, mint a faék.

type your text here..

(#4) Axekiller


Axekiller
csendes tag

Grat :) :C

A jó öreg magyar csináld megad ha nem jó mentalitás...csak így tovább :)

Nem haldoklom....így élek!

(#5) -Skylake-


-Skylake-
addikt

Sose ertettem , valaki segitsen legyszives : ez megis miert jobb megoldas , mint szoftverbol vezerelni a ventiket ?

"Those who would shave the beard for pussy deserve neither the beard or the pussy." - Ben Franklin, probably

(#6) jacint78 válasza Axekiller (#4) üzenetére


jacint78
addikt

Ez rám főleg jellemző, nagyon ritkán találják el a gyárak az én ízlésemet, a monitorom is maszek. :D

Sose ertettem , valaki segitsen legyszives : ez megis miert jobb megoldas , mint szoftverbol vezerelni a ventiket ?

A szoftver leállhat, kifagyhat, ráadásul kékhalál közben nincs az a szoftver, ami a kiakadó processzor mellett tovább dolgozna, hogy konkrét legyek. Ez nagységrendekkel megbízhatóbb megoldás bármilyen szoftveresnél, ráadásul pontos fordulatot egyik szoftver sem tud tartani. :)

Meg úgy alapban utálom, ha mindenféle hülye tweak szoftver fut a gépen, a VGA-t is a biosában tuningolom, így nem kell hozzá semmi.

[ Szerkesztve ]

type your text here..

(#7) hcl


hcl
félisten
LOGOUT blog

Szép munka, grat! :R

Mutogatni való hater díszpinty

(#8) Graphics válasza -Skylake- (#5) üzenetére


Graphics
Jómunkásember

Mert szoftverből nem tudsz mindent azért. :)

EAGET 1TB SSD review - https://logout.hu/bejegyzes/graphics/eaget_s600_1tb-os_ssd_aliexpressrol_kihagyhatatlan.html

(#9) macilaci78 válasza jacint78 (#3) üzenetére


macilaci78
nagyúr

Csak egy kérdés ezzel kapcsolatban:
4x8 szegmenses LED kijelzőt A 8. szegmens micsoda? A karakterek mögött van egy pont is?

Ha minden kötél szakad, nem kell félni az akasztástól!

(#10) jacint78 válasza macilaci78 (#9) üzenetére


jacint78
addikt

Igen, tizedes pontok vannak ezért hívom nyolc szegmensnek, persze maguk a karakterek klasszikus hét szegmensesek.

type your text here..

(#11) V.Dave


V.Dave
senior tag

ennek úgy látnám értelmét ha lenne hozzá egy passzív hűtés
ű jó hatűsfokú tápegységed, egy modern - terhelés hiányában leállítható ventilátorú videokártyád, és azzal az egy db potméterrel 0-ra állítanád pl a házventillátorokat, és a proci ventillátort ha éjszakára bekapcsolva hagyod a gépet.

Xiaomi mi 8 6/128

(#12) tailor74


tailor74
őstag

Szép munka, igényes kivitelezéssel. Tetszik.

Aminek kerekei, vagy mellei vannak, azzal előbb-utóbb gond lesz.

(#13) macilaci78 válasza jacint78 (#10) üzenetére


macilaci78
nagyúr

Használod valamire a tizedespontokat?

Akkor még egy:
A hőmérséklet 34 és 39°C között van beállítva, tehát 5 egész °C a figyelt tartomány
Jó lesz az 6°C-nak is, elvégre a számegyenesen vett távolságot kell figyelembe venni. :U

Ha minden kötél szakad, nem kell félni az akasztástól!

(#14) bkercso válasza macilaci78 (#13) üzenetére


bkercso
nagyúr

Nem lenne praktikusabb a proci alatti (vagy beleépített?) hőmérőszenzort elérni valahogy? A hűtőbordahőmérsékleten ugyanis nem látod, hogy ha kiszáradt a paszta a proci és a borda között. Gyári gépnél ezt észrevenni abból, hogy folyamatosan pörög a venti, de Nálad így nem fog.

Van egy elírás benne amúgy:
"a minimum beállítható hőmérséklet 1000 RPM"

Gratula a cikkhez és a munkához; szeretem az ilyen barkácsolós cikkeket! :C

[ Szerkesztve ]

Megjelentek! : MFD3 és MFA3 || bkercso HiFi készülékek: https://hardverapro.hu/aprok/hirdeto/bkercso/keres.php?search_exac=0&search_title=0&usrid=341946&buying=0

(#15) jacint78 válasza macilaci78 (#13) üzenetére


jacint78
addikt

Miért lenne 6? 39-34=5, 34 egésztől 39 egészig dolgozik, de nem is értem ezt az egészet. A tizedes pontok nagyon gyakran vannak használva, a fordulat az egyetlen amikor nincs.

V.Dave

A passzív hűtésnek semmi értelme, mivel az asztal alatt van a gép, semmit sem hallok a hangjából, HDD sincs benne.

bkercso

A paszta olyan mértékű kiszáradásához ami a régi gépeknél előfordul egy évtized kell. A szenzorok adataihoz nem lehet hozzáférni gányolás nélkül, esetleg szoftverrel, de az nem véletlenül lett kihagyva, teljesen jó ez így.

[ Szerkesztve ]

type your text here..

(#16) gekkoXT


gekkoXT
senior tag

Hát ezt simán forgalmazni kéne. Én vennék tuti.

(#17) hcl válasza -Skylake- (#5) üzenetére


hcl
félisten
LOGOUT blog

A SW szabályzás csak akkor megy, amikor az OS; behal az OS, és megfő a gép? :)

Mutogatni való hater díszpinty

(#18) macilaci78 válasza jacint78 (#15) üzenetére


macilaci78
nagyúr

Jogos, csak 6 szám, de 5 számnyi távolság.

Ha minden kötél szakad, nem kell félni az akasztástól!

(#19) lezso6


lezso6
HÁZIGAZDA
LOGOUT blog

2.0-s verziónak egy UART-USB híddal szoftveres vezérlés? :)

A RIOS rendkívül felhasználóbarát, csak megválogatja a barátait.

(#20) jacint78 válasza lezso6 (#19) üzenetére


jacint78
addikt

Esélytelen, nem tudok windows-os szoftvert csinálni, bár volna aki megcsinálná, de nem is látom értelmét, pláne a korábban elhangzottak után. :) Azon csodálkozom, hogy nem jegyezte még meg senki, hogy több ventilátort kellene vezérelni. :DDD

type your text here..

(#21) hcl válasza jacint78 (#20) üzenetére


hcl
félisten
LOGOUT blog

Arduinora nem nehéz, meg amúgy sem, nem tudom, a PIC-eken milyen soros kezelés van, de ha az megoldott, akkor c# .Net-ben nem nehéz kizavarni parancsokat a sörös portra.
Ha holnap rám PÜ-zöl előtúrom, a melós gépemen van (azon van windóz...)

[ Szerkesztve ]

Mutogatni való hater díszpinty

(#22) $p@rr0w válasza hcl (#17) üzenetére


$p@rr0w
őstag

Behal az os akkor mitol fo meg a gep? :)

Kinőhetnétek már abból, hogy leírogatjátok miből nőttetek ki.

(#23) távcsőves


távcsőves
senior tag

Nagyon szép munka! Szabad kérdeznem, milyen FET vagy tranzisztor ez a kapcsolásban? (Custom pcb nagyon szép. Vasalós módszerrel készült? )

Aki javasolta az 2.0-ás szoftveres fejlesztést, arduino nano alapon hamar kész lehetne. Csak ötlet volt.

[ Szerkesztve ]

(#24) hcl válasza $p@rr0w (#22) üzenetére


hcl
félisten
LOGOUT blog

Mondjuk végtelen ciklusba kerül a proci, amihez túl alacsonyra van húzva a venti.
Próbáld ki, hogy leveszed a ventilátorokat a gépről, a processzor meg menjen 50%-on :D
Bármi lehet. Általában olyankor van baj, amikor valamire nem gondol az ember...

Mutogatni való hater díszpinty

(#25) jacint78 válasza $p@rr0w (#22) üzenetére


jacint78
addikt

Amikor a gép megfagy, akkor végtelen cilusba kerül és dolgozik, mint a barom, a kék képernyő ezt hivatott megakadályozni az igaz, de nem mindíg sikerül neki. Ekkor a vezérlő szoftver nem megy ugye, viszont a processzor dolgozhat 100%-on...

hcl

Köszi, de nem tervezek ilyesmit, mint mondtam ez a része a dolognak nem érdekel, legfeljebb később, ez az utolsó lenne amivel foglalkoznék. :))

távcsőves

Ami fetet látsz a nyákon az valami alacsony ellenállású P csatornás FET, ez azért jó, mert jó hatásfokkal dolgozik, ráadásul közel tápfeszig lehet szabályozni a feszt, nem 11.2V-ig, mint a bipoláris tranyós megoldásoknál. A nyák nem valami szép, fotózva készült, ráadásul sima papírra nyomtatva.

type your text here..

(#26) hcl válasza jacint78 (#25) üzenetére


hcl
félisten
LOGOUT blog

Érteni, csak azt mondtad, nem tudnál windóz progit írni -> ez a legkevesebb belőle :)
Én hőmérsékletkijelzőhöz akartam ilyet, aztán letettem róla, nem lett volna elég kicsi.

Mutogatni való hater díszpinty

(#27) davidsone


davidsone
addikt

grat minőségi lett nem az összemókányolt kínai féle...

...reklámozzák, terjesztik, beszippantják az agyadat, megerjesztik...

(#28) lezso6 válasza jacint78 (#20) üzenetére


lezso6
HÁZIGAZDA
LOGOUT blog

Én amit használok USB-UART hídnak (TI TUSB3410 chip), elég egyszerű, csak összekötöd és megy. A PIC-en gondolom van UART, a PC-n meg lesz egy plusz virtuális COM port, amin kb bármilyen általános nyelvvel lehet kommunikálni (pl Java, .NET), csak a baud rate egyezzen. :)

[ Szerkesztve ]

A RIOS rendkívül felhasználóbarát, csak megválogatja a barátait.

(#29) jacint78 válasza lezso6 (#28) üzenetére


jacint78
addikt

Én csak akkor írok programot, ha nagyon muszáj. PC-re még életemben nem programoztam, csak PIC-re írok ilyesmiket, inkább a hardveres része érdekel a dolognak. :) Magával az UART PIC felőli részével nem lenne gondom, de ami a PC-t illeti elkezdeni sem tudnám, de nem is lényeges számomra. A vezérlőt tervezem 6 ventilátorosra, ráadásul modulárisra bővíteni, na az lesz szép móka, de egyenlőre még erőt gyűjtök.

type your text here..

(#30) Skyne válasza jacint78 (#29) üzenetére


Skyne
csendes tag

Elég király lett a cucc gratula :)

A szoftveres vezérlésnek olyasmit el tudnék képzelni, mint pl az egerekben szokott lenni, hogy a PC-s szoftverrel profilokat állítasz, (pl a jelenleg is meglévő beállításaid, plusz esetleg pár dolog (pl. hőmérséklet fordulatszám görbe? :D). Ezeket belövöd, lekommunikálja a PIC-nek (pl. a fentebb említett USB-UART megoldással) az szépen elmenti és használja amíg nem kap mást.

Így a tényleges vezérlést még mindig a PIC végzi, a PC-s szoftver csak konfigurál, van failsafe, van eyecandy szoftver és még talán kényelmes is.

Esetleg ha tervezel ilyesmibe belevágni, a PC-s részével én is szívesen foglalkozom :)

Star Trek Online: Terran Rebellion (leader), House of K'Reaper (leader)

(#32) jacint78 válasza Skyne (#30) üzenetére


jacint78
addikt

Szerintem ez már funkcionalitás szempontjából felesleges lenne, így is lehet álítani elég részletesen, persze piacra szánt kütyü esetében lehetne ezzel puccosítani a dolgot az igaz. De ahhoz először a hardvert kellene rendbeszedni, kéne hozzá valami szintén puccos kijelző és persze több ventilátor vezérlésére kellene alkalmasnak lennie.

ZSZS-CMSC

Igen, tényleg úgy tűnik, hogy manapság már a 4 ventilátor is kevés lenne, de van erre is ötletem.

[ Szerkesztve ]

type your text here..

(#33) lezso6 válasza jacint78 (#29) üzenetére


lezso6
HÁZIGAZDA
LOGOUT blog

Ja, hát sok értelme nem lenne. De én pl szeretem az értelmetlen kihívásokat. Megcsinálom, mert megtehetem. ;]

A RIOS rendkívül felhasználóbarát, csak megválogatja a barátait.

(#34) hcl válasza jacint78 (#29) üzenetére


hcl
félisten
LOGOUT blog

Ha PIC-re tudsz programot írni, akkor egy pontnet nem kihívás :)

Mutogatni való hater díszpinty

(#35) jacint78 válasza hcl (#34) üzenetére


jacint78
addikt

Addig cseszegettek ezzel, a végén még utánanézek a pontnetnek, de akkor is előbb a DAC-hoz csinálnék valami szoftvert. :DD

type your text here..

(#36) hcl válasza jacint78 (#35) üzenetére


hcl
félisten
LOGOUT blog

;) Én sok hasznát láttam, mert azon kívül, hogy nem nehéz még Notepadből sem írogatni, mennek a progik Linux és Winen is.
Amúgy szeretni én sem szeretem, de melóban segédprogramokat írni, ilyesmire hasznos.

[ Szerkesztve ]

Mutogatni való hater díszpinty

(#37) Diocles


Diocles
aktív tag

Én egy 3 dolláros Arduino Nano-val vezérelek PWM-es ventilátorokat a CPU és főleg a GPU hőmérséklete alapján. A beállított hőmérsékleti profil alapján küldi a szoftver USB-n a kitöltési tényezőt az Arduino-nak. A fordulatszámokat lehet látni a PC-s programon. Alaphelyzetben 300 körül pörögnek, és nem tudom megmondani, hogy be van-e kapcsolva a gépem. Terhelés alatt olyan 900-ig megy fel a leggyorsabb. Ha bármilyen okból adódóan 5 másodpercig nem küld értelmes üzenetet a PC, akkor az Arduino beáll valami failsafe értékre, de ilyesmi, mióta használom, még nem történt.

(#38) hcl válasza Diocles (#37) üzenetére


hcl
félisten
LOGOUT blog

Na de mondjuk ha valami miatt lecsúszik az usb kábel, akármi.

@ $p@rr0w (#22) : Tessék, itt van az az eset, amikor nem jó, ha sw megoldás van.

[ Szerkesztve ]

Mutogatni való hater díszpinty

(#39) Diocles válasza hcl (#38) üzenetére


Diocles
aktív tag

A PWM-es ventilátorok vezérlés nélkül 100%-os tempóra állnak be. Az USB kábel is hardver.

[ Szerkesztve ]

(#40) hcl válasza Diocles (#39) üzenetére


hcl
félisten
LOGOUT blog

Az mindegy, ami meg tud szakadni, az meg is szakad egyszer - az is mindegy, mitől áll be 100%-ra, legalább megsülni nem fog semmi.

Mutogatni való hater díszpinty

(#41) jacint78 válasza Diocles (#39) üzenetére


jacint78
addikt

A te megoldásod sem rossz megbízhatóság szempontjából, de én jobb szeretek komplett készülékeket gyártani ilyen szoftveres izék helyett, ez a masina PC-től függetlenül is tud üzemelni, tulajdonképpen bármihez beüzemelhető.

type your text here..

(#42) Diocles válasza jacint78 (#41) üzenetére


Diocles
aktív tag

Tetszik is, igényes, szép munka!

(#43) Chuck Norris válasza jacint78 (#25) üzenetére


Chuck Norris
senior tag

Grat, szép lett. Én úgy tudom, hogy ha bármelyik szenzor elér egy kritikus értéket akkor lekapcsolja a villanyt az oprendszertől függetlenül, legalábbis valami ilyesmit olvastam az Asrock alaplapom leírásában.

(#44) jacint78 válasza Chuck Norris (#43) üzenetére


jacint78
addikt

Ha ez be van álítva, de amúgy láttam már annyira megfagyott gépet, hogy reset.-re sem reagált.. :D

type your text here..

(#45) Chuck Norris válasza jacint78 (#44) üzenetére


Chuck Norris
senior tag

Jogos, én is jártam már így, hogy csak a villásdugó ki-be segített :)

(#46) MineFox54


MineFox54
őstag

Kapcsrajz, kód esetleg a kezdőbbeknek? Köszi!

(#47) jacint78 válasza MineFox54 (#46) üzenetére


jacint78
addikt

Egyenlőre semmiképpen sem tervezem publikálni, igazából a cikk megírásának célja az volt, hogy kiderítsem van-e érdeklődés ilyen jellegű vezérlők iránt.

[ Szerkesztve ]

type your text here..

(#48) pbalintka


pbalintka
csendes tag

jó kis kütyü, én sem csipem a gyári venti vezérlőket. azon gondolkodom, hogy arduinoval nem lenne-e egyszerűbb? olcsó, van pwm pár gpio lábon, usb-n keresztül de akár rx-tx lábakon lehetne sorosan kommunikálni a géppel

(#49) jacint78 válasza pbalintka (#48) üzenetére


jacint78
addikt

Nem ismerem az arduinot, de az igazából szimpla AVR kontroller nem? A PIC-en is van PWM, az is van haszálva, meg ezt ismerem.

type your text here..

(#50) kymera


kymera
senior tag

Korrekt munka , szép kivitelezéssel ! :K

1151,AM4,1366,2011, - Lapok,procik,vinyók,tápok,vga-k -akciósan. - 70-2340239

Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.