Hirdetés

2024. április 26., péntek

Gyorskeresés

Hozzászólások

(#1) Egon


Egon
nagyúr

"(Quad processzornál 1.4 V load beállított fesz. Mellet 1.7v os impulzust is sikerült mérni gyengébb lapnál, saját mérés)"

Mivel mérted?
Tudom, a szoftveres mérés (elvileg) nem mérés, de nálam nem nagyon van nyoma (a CPUID Hardware Monitor szerint) ilyen feszugrásnak.

"Bonyolult kérdésre egyszerű választ keresni helyénvaló, de ritkán célravezető megoldás" (Wayne Chapman)

(#2) DeadMeat válasza Egon (#1) üzenetére


DeadMeat
veterán

Bekepcsolt loadline-nal,vagy sem?Mert nekem ds3-al es ua programmal merve meg a ramnal is van ilyen tuske.Procinal eddig a legnagyobb 3,20V volt.BAr szoftveres,nemtudom mi lehet igaz belole.

kroky3: ez ellen lehe valamivel "vedekezni"?Vagy siman torodjek bele?

[ Szerkesztve ]

Mar a jovo sem a regi; Powered by beer and crisps!

(#3) Sethdobaloah


Sethdobaloah
senior tag

"Van egy hasonló elven működő túláramvédő kapcsolás OCP amely szintén hasonló elven működik"
bár a cikkhez hasonlóan nem szakmai a hozzászólásom, és az előttem leévőkhöz sem hasonlít, de azért egy mondaton belül sok a 2 hasonló

...csak én vagyok helikopter?

(#4) Egon válasza DeadMeat (#2) üzenetére


Egon
nagyúr

Auto-n van a loadline, az most bekapcsolt, vagy senem?

Szerk.: ramnál nekem is van, és talán egyszer mintha láttam volna a procinál is, de nagyon kis mértékű (0,02-0,03V).

[ Szerkesztve ]

"Bonyolult kérdésre egyszerű választ keresni helyénvaló, de ritkán célravezető megoldás" (Wayne Chapman)

(#5) DeadMeat válasza Egon (#4) üzenetére


DeadMeat
veterán

Az alapjan amit a 8xxx topikban irtal szvsz bekapcsolva.

Mar a jovo sem a regi; Powered by beer and crisps!

(#6) Egon válasza DeadMeat (#5) üzenetére


Egon
nagyúr

Gondolom arra célzol, hogy kikapcsolt állapotában még nagyobb feszen is hibázott a Prime.
Megnéztem a kézikönyvben, egy szót sem ír erről a menüpontról... :F
Amúgy három állása van: Auto, Enabled, Disabled.
A szó értelméből kiindulva, én is úgy gondolom, hogy Auto-n indokolt esetben bekapcsolja. Kérdés, mi az indokolt eset...:)

"Bonyolult kérdésre egyszerű választ keresni helyénvaló, de ritkán célravezető megoldás" (Wayne Chapman)

(#7) Egon válasza DeadMeat (#5) üzenetére


Egon
nagyúr

Egyébként milyen tápod van?

"Bonyolult kérdésre egyszerű választ keresni helyénvaló, de ritkán célravezető megoldás" (Wayne Chapman)

(#8) kroky3


kroky3
tag

(#1) Egon: Oszcilloszkóppal kikapcsolt load line mellett. A szoftveres mérések változó minőségűek, és megbízhatóságuk sem mindig 100%.
A DeadMeat által említett szoftverről olvastam én is, elvileg lehetséges hogy "rögzítse" ezeket azimpulzusokat megbízhatósága kérdéses.Konkrétat nem tudok nyilatkozni.Jólenne ha igaz lenne és megbízható. Habár egyeseket túlzottan megijesztene.

kroky3: ez ellen lehe valamivel "vedekezni"?Vagy siman torodjek bele?: lap ill. PWM függő mint ahogy írtam figyelembe kell venni a fesz beállításánál.

Nem kell mindjárt mindenkinek megijedni és tesztprogikat futtatni jó e a procim. Nem ez volt a célom csak hogy ezek figyelembevételével csináljuk a tuningot.

Auto állásban valószínüleg bekapcsol.

Táp igazán erre (megfelelő telj. esetén) nincs hatással.

[ Szerkesztve ]

(#9) kroky3 válasza Sethdobaloah (#3) üzenetére


kroky3
tag

Én nem látom frissíts. :D

[ Szerkesztve ]

(#10) Egon válasza kroky3 (#8) üzenetére


Egon
nagyúr

"Oszcilloszkóppal kikapcsolt load line mellett"

Ezt most nem igazán értem (vagy a cikket nem fogtam fel teljesen). Nem arról volt szó, hogy a Loadline Calibration bekapcsolt állapotban okoz ilyen fesz-ugrást? :F Mi lett volna szerencsétlen Quad-dal, ha be van kapcsolva az LLC? 5V-ot kapott volna?
Milyen lap volt az?

"Bonyolult kérdésre egyszerű választ keresni helyénvaló, de ritkán célravezető megoldás" (Wayne Chapman)

(#11) DeadMeat válasza Egon (#10) üzenetére


DeadMeat
veterán

Azt irja,ill ugy,hogy bekapcsolva jelentosen megnohet ez a kiugras.

kroky:Nem ijedtem meg,nem is felek,hogy meghal a procim,vagy akarmi,csak erdekelne,hogy egyeb megoldassal kikuszobolheto-e.

Mar a jovo sem a regi; Powered by beer and crisps!

(#12) kroky3 válasza Egon (#10) üzenetére


kroky3
tag

Load line nélkül is van csak kisebb .Azzal jelentősen nagyobb. Nehéz lett volna bekapcsolni mivel azon a lapon nincsen. :DDD Egy régebbi tipusú 3 fázisú giga lap volt ami már fogadja a quadokat. GA-9xx .nemírok teljes tipust még beperel a gyártó! :D Ott a kevés fázis miatt volt olyan magas. V droop nélkül valószinű kb 2-3 tized voltal lehetett volna nagyobb azaz 1,9-2V De ezek mint írtam nagyon rövid impulzusok azért nem megy tönkre könnyen a proci.

Deadmeat: Látom van aki azért pontosan érti amit írtam.Annyit tudsz ellene tenni, hogy nem kapcsolod be ha van ill, nem nem csinálsz Vdroop modot. valamint vigyázol a feszekkel.Vdroopal Szerintem az 1,36v megfelelő hűtéssel max 1,4v mellett valószinűleg nem okoz problémát.1.36- nál 100 %.hogy nincs! Mert úgy bőven beleesik a tűrésbe.

[ Szerkesztve ]

(#13) Egon válasza kroky3 (#12) üzenetére


Egon
nagyúr

Így már tiszta.
Érdemes lenne ilyen műszeres méréseket végezni, újabb (6-8 fázisú) lapokkal is, be- és kikapcsolt LLC-vel.

"Bonyolult kérdésre egyszerű választ keresni helyénvaló, de ritkán célravezető megoldás" (Wayne Chapman)

(#14) DeadMeat válasza kroky3 (#12) üzenetére


DeadMeat
veterán

Annyira nem ertem,kicsit belassultm ejszakai muszak utan,nem aludtam semmit raadasul meg sorozok is :DDD
De a lenyeget megertettem az irasbol! :R
Meg irni sem tudok rendesen.

[ Szerkesztve ]

Mar a jovo sem a regi; Powered by beer and crisps!

(#15) kroky3 válasza Egon (#13) üzenetére


kroky3
tag

Látom válaszoltak a kérdésre Így én már nem.Sok mindent érdemes lenne. Csak idő és munka kérdése.Valamint ehhez a méréshez komolyabb oszcilloszkóp szükséges(made in China vagy Russia) nem alkalmas. :D Nem saját volt amivel néztük, Valamint többféle alaplappal sem rendelkezem(idegen nem mindenki örülne ilyen mérésnek) de igyekszem több adatot összegyűjteni.

[ Szerkesztve ]

(#16) #64791808


#64791808
törölt tag

KÖTELEZŐ CIKK, MINDENKI OLVASSA EL!

Maximális tisztelettel adózom a cikkíró előtt, és itt mindenki előtt jelzem, hogy vendégem egy pofa sörre/borra! :R :R :R

(#17) kroky3 válasza #64791808 (#16) üzenetére


kroky3
tag

Köszi! :R Idetettem a monitor jobb sarka alá a korsót jöhet bele a sör. :DDD

(#13) Egon: Részben pont az is a célom, hogy minél több adatot összegyűjteni és így tudni lehessen mely lapoknál kell jobban vigyázni.

[ Szerkesztve ]

(#18) engusz


engusz
veterán

Le a kalappal fórumtárs, ez a cikk a maga kategóriájában üt! :R

Nézzék meg közelebbről! Mert minél közelebb hiszik magukat, annál kevesebbet fognak látni.

(#19) DeltaPower


DeltaPower
őstag

Profi cikk, szerencsére nem csak profiknak :R :C

"Moonshine Whiskey (70°, ízesítés nélküli) van. Fincsi" - Teebee - "De az kiírtaná az egész családomat..Akkor is ha csak én innék belőle.." - forintuser

(#20) #27483136


#27483136
törölt tag

Ez az az eset, amikor az ember ismeri az áramköröket, elveket, aztán egy ilyen írás szépen összerendezi. És lőn világosság :)
Köszi.

(#21) kroky3


kroky3
tag

Köszi akinek tetszett. :K Meg lehet osztani problémákat,tapasztalatokat. Lehet kérdezni is.

(#22) szacsee


szacsee
nagyúr

Minden elismerésem, le a kalappal a cikkíró elött! :C
Pofa sörre jöhetsz hozzám is ha erre jársz! :R

(#23) Nyugdíjas


Nyugdíjas
nagyúr

Grat:C
Csak megirtad;)

Menek is olvasni:R

‎"Két dolog fontos az életbe' nagyon. Hogy az ágyad legyen jó, meg a cipőd. Mer' vagy az egyikbe vagy, vagy a másikba."

(#24) Achill3uS


Achill3uS
veterán

gratulálok, tényleg jó írás :)
viszont reklámozhatnád h angol forditást vállalok, és ezt nem rosszmájuságbol mondom, de illik megnevezni forrást, ugyanis te se a kisujjadbol szoptad, hanem FCG bacsiebol :)

[ Szerkesztve ]

"De tényleg, minek tuningolni? Újabban el sem olvasom a rekorddöntögető hírességek eredményeiről szóló beszámolókat. Teljesen fölösleges tuningolni. Főleg Intel processzort." Taranti (fanatikus tag)

(#25) jugeen válasza Achill3uS (#24) üzenetére


jugeen
addikt

meg egy gratula... [link]

[ Szerkesztve ]

(#26) Nyugdíjas válasza Achill3uS (#24) üzenetére


Nyugdíjas
nagyúr

nah, komoly. :(
Azért tényleg beirhattad volna,ha forditás...

‎"Két dolog fontos az életbe' nagyon. Hogy az ágyad legyen jó, meg a cipőd. Mer' vagy az egyikbe vagy, vagy a másikba."

(#27) keIdor


keIdor
titán

Gratulálok a cikkhez, nagyon hasznos! :R Tanultam is belőle! :C Ezer köszönet!
Hehe pedig hány ember mondta, hogy mennyire hülyeség a vmod, meg érdemes kiiktatni... ezekszerint mégse. :U
Sörre egyszer ha találkozunk az életben vendégem vagy! :D

Ha már szóba kerűlt a VTT (FSB) és PLL... olvastam külföldi cikkeket róla, jó is vagyok angolból, de nem annyira, hogy nem "konyhanyelven" megírt angol cikkeket is megértsek a VTT, PLL-ről. Szeretnélek megkérni, hogy magyarázd el légyszi szintén "konyhanyelven" azt, hogy mik is ezek és hogy pl. Wolfdale miért bír el (egyesek szerint) 1,6V PLL-t is a Yorkfield meg miért kaphat max 1,5V-ot. Miért kaphat a 2×2mag kevesebbet? Ha elmagyarázod akár itt kommentben, akár egy másik cikkben nagyon hálás lennék érte és szerintem más is. :R Kapsz még egy sört! :DDD

¡GLORIA A LAS PLAGAS!

(#28) szacsee válasza Nyugdíjas (#26) üzenetére


szacsee
nagyúr

Nembaj!
Régen oroszt, meg németet tanultam....angolból a Sry, meg a THX szintjén vagyok, uhhogy jó ez így.. :)

Bár az eredeti anyag link-jét és forrásként nem ártott volna megjelölni :B (sejtettem, hogy valahonnan már ismerős a Vdropp grafikon).. :DDD

Szal kell egy link az aljára, de nem kell herélni a cikkírót, mert elfelejtett valamit.. :(

(#29) Achill3uS válasza Nyugdíjas (#26) üzenetére


Achill3uS
veterán

azért nem egészen, tartalmilag is beleköthetnék, pl a vdroopos rész, én ezt nem jelenteném ki, hogy káros, és "SEMMIKÉPPEN NE CSINÁLJUK!!!" mert ebben a formában hülyeség, tesztekkel lehet bizonyitani a vdroop és a nagyobb kapacitásu kondik jotékony hatását (ésszerü keretek között!!!) de nincs most időm/kedvem ebbe belemenni...

[ Szerkesztve ]

"De tényleg, minek tuningolni? Újabban el sem olvasom a rekorddöntögető hírességek eredményeiről szóló beszámolókat. Teljesen fölösleges tuningolni. Főleg Intel processzort." Taranti (fanatikus tag)

(#30) kroky3 válasza Achill3uS (#24) üzenetére


kroky3
tag

A grafikus ábrákat ábrák, egy részét és 1-2 felvetést tényleg onann vettem, de azok között is van saját. Viszont a folyamat okát és elmagyarázását, leírását hogy miért is történik ez, miért vannak ott a feszültségugrások mely alkatrészek és miért okozzák, azok kizárólagosan saját tudásom alapján történt.Ezekről ott szó sem volt. :R
Angol tudásom viszon ell kell ismernem elég gyatra.Időbe telik mire lefordítok megértek egy angol írást.Úgy, hogy azt inkább nem. :D

[ Szerkesztve ]

(#31) kroky3 válasza Achill3uS (#29) üzenetére


kroky3
tag

Azt a kondimodra értettem és változatlanul fenntartom. Le is írtam a cikkben, hogy miért káros a nagyobb kapacitás. Ezért is előnyös, hogy a többfázisú szabályzóknak kisebb kapacitásra van szükségük. Nagyobb kapacitásnál növekszik az impulzus nagysága! Leírtam miért! A Vdroop valóban csökken, a proci is nagyobb frekire képes. Azonban a feszültségugrások nagysága és ideje megnől.

(#32) jugeen válasza kroky3 (#31) üzenetére


jugeen
addikt

azert szokas nagyobb kondikat hasznalni, mert azoknak kisebb az ESR-juk....

ugyanaz az illeto irta egy masik cikkben, aki a kepeid forrasat szolgaltatta.

(#33) Zé_Mester


Zé_Mester
őstag

maximális tiszteletem az összefoglalód előtt :R :R
nagyon sok minden tisztázódott így olvasás után az agyamban. köszi érte, tényleg hasznos.

ahogy Keldor papa is írta, ha esetleg lenne időd és kedved, akkor a VTT és PLL feszekről is szívesen olvasnánk pár röpke sort :B :P

RESPECT :R

(#34) Solten


Solten
addikt

Ez igen, szép alapos munka :R

Saor Alba

(#35) kroky3 válasza jugeen (#32) üzenetére


kroky3
tag

Nem a kondik darabonkénti, hanem az összkapacitás nagyságáról van szó van szó.
Egyébként azt a cikket nem olvastam.

Egyébként az angolul tudóknak ajánlom a linkelt cikk elolvasását és az enyémmel való összehasonlítását. Kiderül az alapos tartalmi különbség. :R

[ Szerkesztve ]

(#36) jugeen válasza kroky3 (#35) üzenetére


jugeen
addikt

nem kotekedeskent, de par hozzaszolassal ez elott az alabbit irtad:

Angol tudásom viszon ell kell ismernem elég gyatra. Időbe telik mire lefordítok megértek egy angol írást

most meg az alapos tartalmi kulonbseget hangsulyozod. van azonossag benne? van! ez szamodra serto? remelem nem. hasznos az irasod, ezt nem vonta senki sem ketsegbe. a megjegyzes lenyege a forras megjelolese volt.

(#37) kroky3


kroky3
tag

Valamelyik nap mikor a Wolfdale topikban szó volt a témáról.És ott is írtam róla, többször is hivatkoztam a linkelt cikkre, főként a grafikonokra.Tehát nem újdonság, hogy én és mások is ismerték. (Az imént hozzászólók többsége is ott volt a fórumon.)Ott említettem meg a cikk írását is. Össze lehet hasonlítani nyugodtan és akkor kiderül az igazság, hogy alapos tartalmi különbség van a kettő között. :R . Nem szokásom a másolás.

Jugeen: azt erre reagáltam.reklámozhatnád h angol forditást vállalok Ez egy picit igen A ckkben szó van arról, hogy miért alakul ki a feszugrás nem. Én elmagyarázom, hogy mely alkatrész és miként okozza igen. :R

[ Szerkesztve ]

(#38) FireKeeper


FireKeeper
nagyúr

kicsit off, csak észrevettem egy hibát, nem tudom hogy mondták-e már: a PWM magyarul impulzus-szélesség moduláció, és nem fázis-szélesség (ennek sztem nincs is értelme, a fázishelyzet, hogy lehet széles???), a lényeg, hogy az impulzus-kitöltési tényezőjét véltoztatja. :R

steam, GOG, uPlay: @petermadach || HotS: PeterMadach#2675 || Xperia 10 V || Ultrawide & SFF masterrace || Unofficial and unpaid VXE R1 shill

(#39) kroky3 válasza FireKeeper (#38) üzenetére


kroky3
tag

Ez jogos köszi javítom.Valóban rosszul írtam.(egy részét éjszaka kicsit fáradtan.) :R Megtörtént

[ Szerkesztve ]

(#40) Beowulf_78


Beowulf_78
addikt

Kroky3!

Elolvastam...érdekes és grat. hozzá! :K :C Bár én hülye vagyok az elektronikához. :B
Csak azt nem értem hogy a P5K-E lapom is és ez a Premium is cerkás drop modolva van,(a bios-ban load line calibration bekapcsolva) volt benne 1,5V felett 24/7-be E6550,6750,Q6600,6850, és egy E8400 1,42v-n.Egyiknek se volt baja, nem is degradálódtak.Ekkora mázlim lett volna? Hányan használták drop moddal? Szvsz. qurva sokan. A load line Calibration meg az emberek 99%-nak be volt kapcsolva.Mégis 65nm 1 rossz vagy degradálódott procit nem láttam még, de gondolom ezzel nem csak én vagyok így. Tehát ez a fesz tüske iszonyat szélsőséges körülmények között jöhet csak elő, a gyengébb minőségű lapoknál...de ezt se értem mert 8 fázisú a lapom, és ahogy olvastam ez olyan védelem ami megóvhatja a nagyobb fesztüskétől a procit, de a legutóbbi E8400-em ebbe a 8 fázisú lapba degradálódott. Gondolom nekem még erősebben kellene hogy jelentkezzen, mivel ha BIOS 1,4250v van beállíva, az pl. Idle CPU-Z 1,400V...ha Prime-ot indítok, akkor a load érték nem mutat feszültség esést hanem emelkedést mutat, tehát az Idle 1,400V-ból 1,408V lesz.... ha a prime-ot leállíom akkor visszaáll 1,4V-re.:U Nem tudom mitől degradálódhatott a procim, de én még mindig nem gondolom hogy egy erősebb fesz tüskétől. :R

Szoftveresen van ami méri a fesz ingadozásokat? Mert a XS-en úgy láttam mintha az OCCT mérné, de nem vagyok benne biztos. :B

[ Szerkesztve ]

Szakmai kérdésekkel ne pü-ben keress....használd a megfelelő topikot! A 4890 CF tesztet amit elkezdtem, nem fogom befejezni. Majd megcsinálja más. A meglévő nVidia-s cikkeimet pedig törölni fogom.

(#41) Larry303 válasza kroky3 (#21) üzenetére


Larry303
addikt

jávoll ;)

https://www.flickr.com/photos/kocsisbalazs

(#42) kroky3 válasza Beowulf_78 (#40) üzenetére


kroky3
tag

Először is kösz. :R A cikkben is írtam, hogy a többfázisúakban is jelen van csak sokkal kisebb mértékben. A droopmodról valamint a LLC-ről nem írtam, azt hogy káros csak más feszültségértéket kell biztonságosnak tekinteni. (kisebbet min 0,1 v-al de ez részben lapfüggő) Azt is írtam, hogy nem minden proci egyforma egyesek jelentős túlfeszt elviselnek 1-2 darab viszont sikerülhet gyengébbre. Ha tényleg degradálódott lehet, hogy kifogtál egy ilyet sajnos.
Emlegetnek egy ilyen progit fentebb Deatmeat-éknál már szó volt róla én is írtam véleményt.Jelenleg annál többet nem tudok.

(#41) Larry303. Üdv. ;)

[ Szerkesztve ]

(#43) groth99


groth99
tag

Minden elismerésem,nagyon jó iromány :R :R :R

Metalt a népnek \m/

(#44) arn


arn
félisten

:R

akkor ez alapjan
allendale/ conroe prociknal 1.55vot
wolfdale/yorkfield 1.45vot

szabad max biosban beallitani, mert ez a peak. a tobbi meg a lapon mulik, hogy ez mennyi lesz atlagban. ha jol fogtam a dolgot :)

facebook.com/mylittleretrocomputerworld | youtube.com/mylittleretrocomputerworld | instagram.com/mylittleretrocomputerworld

(#45) Male


Male
nagyúr

Köszi a cikket, érdekes volt!

Említetted, hogy a hang abból a tekercsből jön... ez ellen lehet valamit tenni?
A tápokban látni, hogy "össze vannak trutyizva", az emiatt van?

(#46) hcl


hcl
félisten
LOGOUT blog

Na. Kezdenek sokasodni a hardcore cikkek :-) Ennek örülök. :-)

Mutogatni való hater díszpinty

(#47) kroky3 válasza Male (#45) üzenetére


kroky3
tag

Örölök ha tetszett.
Igen ezek a tekercsek esetentenként az alaplapokon és a videokártyáknál is szoktak nagy frekvenciás, néha zavaró ciripelést kiadni.Solszor csak kb 3/4-ig vannak kiöntve.Annyit lehet tenni, hogy 2komponensű epoxy-gyantával(színtelen 2 komp. ragasztó) teljesen befedjük a tekercset.(garvesztő lehet ha észreveszik).A másik megoldás>gumigittel (autókarosszériások használják) Alaposan körbevesszük rányomkodjuk.Ez nem szünteti meg a rezgést de jelentősen csökkenti a hangot és könnyen eltávolítható. Egyik sem vezeti az áramot így veszélytelen.

(#48) kroky3 válasza arn (#44) üzenetére


kroky3
tag

Én a Wolfdale/Yorkfield határértékeit személy szerint lentebb venném.Kb: 1.36V biztonságos. 1.4V sok proci bírja, de nem biztos, hogy mindegyik.Esetleg néhány jóval többet is, de az már erős reszkír. ( az említett vdroop-tól függően.)Ezek term. az eddigi tapasztalatok alapján becsült értékek.100% az mindig a gyári határérték.Valamint némi különbség van 2>4 magból adódóan.

(#27) Keldor papa, (#33) Zé_Mester : Az említett téma alaposabb elemzése szintén hasonló terjedelmű lenne.Ha időm engedi tapasztalatom alapján, és mások információit kielemezve valamilyen formában módot ejtek rá.

[ Szerkesztve ]

(#49) Male válasza kroky3 (#47) üzenetére


Male
nagyúr

Köszi! Megpróbálok majd beszerezni valami ilyesmit akkor!

Ez semmiképpen sem árthat, ugye? (Nem vezet, addig ok, de mittomén mit változtathat meg :) )

(#50) kroky3 válasza kroky3 (#48) üzenetére


kroky3
tag

Tekercsre semmi káros hatása nincs. Lehetőleg kondikra, de főleg fetekre (tranzisztorokra) ne jusson.Píci kapacitásváltozást okozhat. Rontaná a hőleadást feteknél..

Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.